„Żywe” zgłoszenie wierzytelności do Amber Gold

W komentarzach do wpisu o AG prosiliście siebie wzajemnie o przekazanie przykładu zgłoszenia wierzytelności. Takiego „żywego”. Jeden z Czytelników przekazał mi taki plik, z którego usunął swoje dane. Dziękuję!

Możesz zapoznać  się z tym plikiem tutaj.

Do zgłoszenia został wykorzystany wzór ze strony sądu.

Najpierw o tym, co mi się nie podoba w tym zgłoszeniu.

Po pierwsze nie usunięto informacji zbędnych. Niektóre wzory mają to do siebie, że pasują do wszystkich możliwych sytuacji a Twoim zadaniem jest dokonanie edycji tego wzoru i dostosowanie go do Twojej sytuacji. Dlatego powtarzanie tych klauzul o kategoriach innych niż IV oraz pustej tabelki jest niepotrzebne.

Po drugie typografia, czyli wygląd pisma. Pogrubienia i podkreślenia całego praktycznie uzasadnienia strasznie utrudniają czytanie. A tych zgłoszeń będą tysiące i chodzi o ułatwienie syndykowi pracy. Ja zawsze staram się, by pisma były przyjazne w czytaniu. Ale to pewnie takie „zboczenie” zawodowe.

Po trzecie jakaś dziwna i nieznana prawu forma „potwierdzam za zgodność z oryginałem” autora tego wniosku. Prawo do tego mają tylko notariusze lub profesjonalni pełnomocnicy w sprawie. Ale najważniejsze, że certyfikat jest poświadczony przez rejenta.

I po czwarte, ale najważniejsze. Na końcu autor opisał, że „Wysłałem dwie takie same kopie tego zgłoszenia wszystkie z moimi podpisami oraz jeden zestaw wymienionych załączników”. Jeżeli to prawda, to popełnił błąd, albowiem należało wysłać dwa identyczne zgłoszenia oraz dwa zestawy załączników, z czego tylko ten dla sądu z notarialnymi poświadczeniami a ten dla syndyka ze zwykłymi kserami. Z tego powodu zgłaszający powinien zostać wezwany do uzupełnienia braków. Jeżeli braki uzupełni, to zgłoszenie będzie skuteczne.

A poza tym błędem zgłoszenie jest poprawne, uzasadnienie wystarczające. To co napisałem w p. 1-3 to tak naprawdę szczegóły. Jeżeli jeszcze nie wysłałeś swojego zgłoszenia to dokładnie zapoznaj się z tym wpisem oraz tym wcześniejszym, poczytaj komentarze – bardzo cenne – i do dzieła!

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Raport o Amber Gold
Sprzedaż z wolnej ręki

 1. Kaśka.S. pisze:

  panie Karolu nie rozumiem Pana słów,,A poza tym błędem zgłoszenie jest poprawne, uzasadnienie wystarczające. To co napisałem w p. 1-3 to tak naprawdę szczegóły”

 2. Piotrek pisze:

  „Tym błędem” czyli tyczy się to tego że posłałem tylko jeden zestaw załączników a powinienem posłać dwa, ten drugi jako zwykłe ksero pierwszego.

 3. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kaśka, to znaczy, że tylko błąd z p. 4 „po czwarte” ma znaczenie i nie należy go popełnić.

  @Piotr, dokładnie tak. To tzw. brak formalny. Możesz spokojnie już teraz go uzupełnić, bez czekania na wezwanie.

 4. Piotrek pisze:

  Panie Karolu może to śmieszne pytanie ale czy oni sami tego nie zrobią? Specjalnie będą wzywać do uzupełnienia braków zamiast sami odbić te załączniki na ksero? Jeżeli mam zrobić to przed wezwaniem wystarczy posłać ksera całego zestawu załącznikó na ten sam adres i podpisać jako uzupełnienie zgłoszenia wierzytelności…?

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotrek, nie śmieszne, tylko po prostu nie masz pojęcia jak to działa. Każdy jest fachowcem w swojej dziedzinie. Ja w prawie, Ty w czymś innym.
  A zatem – nie będą robić żadnego ksero.
  Tak, należy napisać, że w uzupełnieniu zgłoszenia z dnia __ przesyłasz kopie załączników, które należy dołączyć do odpisu zgłoszenia.

 6. Karol pisze:

  Trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, iż „prawo do tego mają tylko notariusze lub profesjonalni pełnomocnicy w sprawie” w kwestii potwierdzenia zgodności kopii z oryginałem

 7. Izabela pisze:

  Czy wystarczą trzy załączniki do zgłoszenia wierzytelności? (certyfikat, zawarcie umowy, przelew bankowy) czy konieczne jest załączanie innych dokumentów? kopert z przesłanymi dokumentami? potwierdzenia dostarczenia wiadomości, wiadomości przesyłane mailem od A.G, albo regulamin przechowywania depozytu towarowego?

 8. Izabela pisze:

  I jeszcze jedno…zgłosiłam do ABW podejrzenie o dokonaniu przestępstwa przez A.G., ale nie otrzymałam na to żadnej dokumentacji. Jedyne, czym dysponuję, to wezwanie do ABW w celu przesłuchania mnie jako świadka. Czy o tym fakcie powinnam napisać (i gdzie dokładnie-) w zgłoszeniu wierzytelności? Czy załączyć tylko to wezwanie?

 9. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Karol, zgadzać się nie trzeba, ale trzeba to zaakceptować. Wynika to z przepisów: art. 239 ustawy prawo upadłościowe: Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Do pisma zgłaszający wierzytelność dołącza oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie. Poświadczenia odpisów może dokonać także radca prawny lub adwokat, będący pełnomocnikiem wierzyciela, który zgłasza wierzytelność.

 10. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Izabela, uważam, że wymienione przez Ciebie dokumenty są wystarczające. Kwestii ABW nie musisz zgłaszać, nie ma to znaczenia dla upadłości.

 11. Izabela pisze:

  Bardzo dziękuję za szybką odp! Nie potrafię znaleźć słów uznania dla Pana, za to wszystko, co Pan bezinteresownie tutaj czyni…:):)

 12. konrad pisze:

  pamiętajcie o p. Karolu przy nominacjach do 5. edycji konkursu Krajowej Izby Radców Prawnych – „Kryształowe serce radcy prawnego” (link do ogłoszenia o 4. edycji http://kirp.pl/Konkurs-Krysztalowe-serce-radcy-prawnego)

 13. Darek pisze:

  Sz.Panie Karolu czy po sprzedazy przez syndyka majatku Amber Gold podział kwotowy będzie jednakowy dla kazdego?.O ile będzie spłata zobowiązań przez syndyka to raczej będą nazwijmy to grosze z dokonanymi wpłatami.Czy można dochodzić dalszego roszczenia od skarbu państwa?,które jak wiadomo pośrednio lub bezpośrednio ponosi zaniechanie w postępowaniach przeciw AG co przyczyniło się do takiej sytuacji jak teraz.

 14. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Darek, o sprawie zapłaty napiszę za jakiś czas. Po prostu u zaglądaj. A co do Skarbu Państwa to się nie wypowiem, przekracza to zakres wpisu.

 15. Piotr pisze:

  Panie Karolu,

  1)
  „Wygenerowane elektronicznie potwierdzenie wykonania przelewu. Dokument sporządzony na podstawie art. 7 Ustawy Prawo
  Bankowe (Dz.U.Nr 140 z 1997 roku, poz.939 z późniejszymi zmianami). Nie wymaga podpisu ani stempla.”

  czy taki dokument trzeba zanosić do notariusza, czy może wystarczy zwykły wydruk?

  2)
  czy kopie maili oraz załączonych plików PDF także trzeba potwierdzać (one nie mają żadnych pieczątek/podpisów). Mam np 2 karty klienta (w trakcie trwania lokat zmieniła mi się seria dowodu osobistego)

  serdecznie dziękuję za pomoc

 16. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotr, ad 1) – nie trzeba poświadczać. ad 2) a po co te emaile? Wystarczy certyfikat + przelewy + potwierdzenie zawarcia umowy. Jeżeli w tych dpfach jest potwierdzenie, to daj kopie. Wg mnie nie trzeba emaili poświadczać.

 17. Tomek pisze:

  Panie Karolu, czy wzór uzupełniony przez Pana jest poprawny?

  Dodatkowo, czy wysyłam dwa egzemplarze wraz z załącznikami tylko do sądu, czy do sądu i syndyka? Jeśli tylko do sądu, po co im dwa egzemplarze?

 18. Jerzy pisze:

  Panie Karolu,
  czy mógłby Pan wyjaśnić czy zwrot pieniędzy dla poszkodowanych odbywa się wg zasady Każdemu poszkodowanemu RÓWNY procentowo zwrot? Słychać opinie, że więcej odzyskają Ci, którzy będą mieć prawników, a jeszcze więcej Ci, którzy będą mieć jeszcze lepszych prawników, jak to jest? Warto opłacić jakiegoś prawnika czy wystarczy zgłoszenie do syndyka?

 19. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jerzy, o tym jeszcze będzie. Ale w podziale masy upadłości jakość prawnika nie ma ŻADNEGO znaczenia.
  @Tomek, wszystko jest już powyżej.

 20. Jerzy pisze:

  Panie Karolu,

  przepraszam, ale dla mnie Pana odpowiedź jest niejasna, nadal nie rozumiem czy jeśli tylko zgłoszę wierzytelność do syndyka to odzyskam tyle samo co gdybym wynajął prawnika? Czy jednak prawnik może „zdziałać” więcej?

 21. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jerzy, choćbyś wynajął całą armię prawników z Warszawy to nie dostaniesz nic więcej, niż osoba które sama tego nie zrobiła. Wystarczy tylko poprawnie zgłosić wierzytelność.

 22. Jerzy pisze:

  OK, tak też myślałem, ale media sieją wątpliwości… Duże dzięki za pomoc

 23. Jerzy pisze:

  ok, tak też sądziłem, ale media sieją wątpliwości, dzięki ogromne za pomoc

 24. pio pisze:

  czy wystarcza potw zaw deo pozytu?

 25. Karol Sienkiewicz pisze:

  @pio, nie znam wszystkich szczegółów tych umów. Rozumiem jednak, że takie potwierdzenie było PO wpłacie. Wydaje mi się zatem, że tak, jest wystarczające.

 26. Jacek pisze:

  Lokata tej osobie się jeszcze nie skończyła dlatego nie podała wartości odsetek. Jak mają liczyć odsetki osoby, którym lokata skończyła się np. w lipcu? Od kwoty wpłaconej do AG czy od kwoty umownej końcowej? I czy liczymy od zakończenia umowy, czy od umownej daty wpływów środków (różnica 2 dni)?

 27. Jacek pisze:

  Panie Karolu, czy załączniki trzeba numerować, jeśli tak, to czy ma znaczenie, w jaki sposób i w którym miejscu? Pozdrawiam!

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   @Jacek, nic nie trzeba numerować. A co do odsetek – to było już analizowane i opisane we wcześniejszych wpisach i komentarzach.

 28. Jacek pisze:

  Mam ostatnie pytanie: należy podpisać każdą stronę wniosku i załączniki poświadczone przez syndyka również, czy tylko jeden mój podpis na końcu wniosku? Bardzo dziękuje Panie Karolu, dzięki Panu nie musiałem nikogo (prawnika odpłatnego, których teraz jak grzybów po deszczu) angażować. Jutro wysyłam. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

 29. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jacek, wniosek podpisuje się na końcu. Załączników nie podpisujesz. Ale dlaczego napisałeś, że masz coś poświadczone przez syndyka? Mam nadzieję, że prze notariusza. Broń Boże nie podpisuj niczego po notariuszu!

 30. Jacek pisze:

  przepraszam, racja – przez notariusza, to przez zmęczenie-cały dzień dzisiaj uzupełniałem to zgłoszenie, ale dzięki Panu wszystko już mam dopięte na ostatni guzik

 31. Alina pisze:

  Czy w przypadku np. dwóch lokat zgłoszenie wierzytelności trzeba pisać osobno dla każdej z lokat, czy można zsumować na jednym ?

 32. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Alina, to już było omawiane. Można sumować a potem podać dokładne dane poszczególnych lokat.

 33. Jerzy pisze:

  Panie Karolu,
  ja jeszcze mam pytanie w spr. wypełniania Zgłoszenia wierzytelności. W „żywym” wzorze, w pkt. Informacja nt. stanu sprawy sądowej wporwadzony został zapis o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Mam wątpliwość czy zgłoszenia takie (ja np. zrobiłem to w ABW) powinny być wymienione w tym p-cie. Czy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa jest jednoznaczne z toczeniem się sprawy sądowej co do wierzytelności?

 34. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jerzy, już to omawialiśmy. Można to napisać, ale nie trzeba. Wybór należ do Ciebie.

 35. stefan pisze:

  Panie Karolu
  Pytanie nr1 – Chciałbym się upewnić czy z załączonego przykładu zgłoszenia można usunąć następujące elementy: opisy kategorii których wierzytelność nie dotyczy, tabelkę, i wszystko co pod tabelką, zostawiając tylko dowody wierzytelności, nr rachunku i uzasadnienie (oczywiście w odróżnieniu do autora nie pisałem jeszcze żadnego pisma do nikogo)
  Pytanie nr2 – czy uzasadnieniem wierzytelności mogą być załączniki, które wcześniej wymienione zostaną jako dowody wierzytelności (potwierdzenia dokonania przelewu i zawarcia depozytu oraz certyfikat)
  Pytanie nr3 – z tego co zrozumiałem to należy wysłać 2 egzemplarze zgłoszenia z 1 oryginałem (bo jeden mam) uzasadnienia i jego najzwyklejszym kserem?

 36. stefan pisze:

  Aha. Zapomniałem o jeszcze jednym. Nie rozumiem o co chodzi z tymi odpisami. Czy mam rozumieć, że jeżeli chcę zachować mój jedyny oryginał dokumentu (pieczątka i podpis na pieczątce idę z nim do notariusza i on popatrzy na niego i stwierdzi czy jest oryginalny i da mi odpis, który będę mógł wysłać zamiast oryginału? Jeżeli tak to ile takie coś może kosztować?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi
  Pozdrawiam

 37. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Stefan, to wszystko już było dokładnie na blogu wyjaśnione. Proszę poświęcić nieco uwagi a na pewno wszystko się wyjaśni. Nie jestem w stanie odpowiadać ciągle na te same pytania.

 38. stefan pisze:

  Przed napisaniem pytań przeanalizowałem cały wątek i faktycznie wiele mi się wyjaśniło, ale chciałem po prostu się upewnić co do niektórych spraw, które dalej nie są klarowne, a żeby nie zabierać czasu skonstruowałem tak pytania, aby można było odpowiedzieć krótko „tak” lub „nie”. A więc jeszcze raz:
  1.Czy dowody to to samo co uzasadnienie?
  2.Czy wystarczy wysłać jeden oryginał i jedno zwykłe ksero?
  3.Czy w treści zgłoszenia wystarczą kwota wierzytelności, kategoria, nr konta i uzasadnienie?
  4.Czy muszę robić notarialny odpis uzasadnienia?

  Przepraszam za kłopot ale bardzo proszę o odpowiedzi TAK lub NIE – więcej mi nie potrzeba.
  Dziękuję

 39. Karol Sienkiewicz pisze:

  @stefan:
  1 – nie, uzasadnienie to opis sytuacji;
  2. tak, ale szkoda oddawać oryginały dowodów;
  3. nie, należy podać przynajmniej tyle, co w moim wzorze
  4. nie

 40. stefan pisze:

  ale w treści uzasadnienia będzie odwołanie do dokumentu uzasadniającego zgłoszenie a tym dokumentem jest jeden z dowodów, czy tak?
  W tym pytaniu powołuję się na poniższą treść:
  „Zgodnie z treścią art.239 zgłoszenie wierzytelności winno być dokonane pisemnie w dwóch egzemplarzach. Do pisma zgłaszający wierzytelność dołącza oryginał lub notarialnie poświadczony za zgodność z oryginałem odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie.”
  Chodzi mi o to, że dowodem dla mnie jest potwierdzenie zawarcia depozytu, a dokumentem uzasadniającym, co będzie – chyba też to potwierdzenie?
  P.S. Proszę o odpowiedź i już Pana przestaję nękać
  Pozdrawiam
  Wierzyciel

 41. Karol Sienkiewicz pisze:

  @stefan, nie rozumiem Twojego problemu. Uzasadnienie to opis sytuacji – prostym językiem należy napisać, dlaczego AG jest dłużnikiem a jako dowody wskazuje się dokumenty, z których to wynika. I te dokumenty będą załącznikami.

 42. Waldek pisze:

  Panie Karolu
  Proszę w wyjaśnienie czy jak w zgłoszeniu pisze się o zabezpieczeniu do wierzytelności i informacji nt stanu sprawy sadowej – dotyczy to tylko mojej wierzytelności (czyli ja wystąpiłem o zabezpieczenie lub ja wystąpiłem do sądu)? Wydaje mi się, że było w mediach, że jakaś kancelaria adwokacka wystąpiła o zabezpieczenie na majątku AG i są wytoczone sprawy sądowe – ale nie mam na ten temat żadnych wiarygodnych informacji.

 43. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Waldek, a skąd ten pomysł? Działania innych osób nie mają dla Ciebie i zgłoszenia wierzytelności żadnego znaczenia.

 44. waldek pisze:

  Dziękuję. Rozumiem, że jeżeli nie wystąpiłem o zabezpieczenie lub nie zgłosiłem powództwa do sadu (sprawa powiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa była już wyjaśniona – można podać lub nie) – w zgłoszeniu wierzytelności podaję „NIE”. Pomysł stąd, że nie znalazłem dokładnej interpretacji dla tych wymogów zgłoszenia.

 45. Paweł pisze:

  Szanowny Panie Karolu. Klienci pewnej kancelarii prawnej zabezpieczają swoje roszczenia wobec A G na hipotekach prywatnych nieruchomości Marcina P. i jego żony. Kilka przymusowych hipotek zostało już ustanowionych przez sądy, kolejne oczekują na wpisanie. Czy oznacza to, że tacy wierzyciele będą mieli większe szanse na odzyskanie części lub nawet całości wpłaconych pieniędzy niż osoby które nie wystąpiły o takie przymusowe hipoteki? Czy spowoduje to zmniejszenie puli pieniędzy na wypłatę zobowiązań dla osób które nie mają takich przymusowych hipotek ustanowionych przez sąd?
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Szczere wyrazy uznania za to co robi Pan dla nas pokrzywdzonych.

 46. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Paweł, temat ten jest dość trudny. Odpowiedź jest jednak taka, że ci wierzyciele z zabezpieczeniem mogą mieć większe szanse na odzyskanie pieniędzy a cała reszta może mieć mniej do podziału. Ale to wszystko jest na etapie przypuszczeń i potrwa jeszcze kilka lat…

 47. Paweł pisze:

  Dziękuję za odpowiedź. A więc działania innych osób mają dla nas znaczenie. Najstarsze z praw – prawo dżungli niezłomnie panuje w naszym zacofanym kraju. Takie mamy „prawo”. Kto pierwszy ten lepszy.

 48. Dora pisze:

  Witam!
  Czy w zgłoszeniu mogę podać tylko notarialnie poświadczone umowy na których jest odnotowana data uznania AG.

 49. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Dora, tak, o ile wszystko z nich wynika: kwota, strona, termin.

 50. Dora pisze:

  Witam! Mam jeszcze jedno pytanie. Jaką powinnam zgłosić kwotę wierzytelnoścj jeżeli wpłaciłam kwotę 20.000,- zł; umowa została zawarta na 36 m-cy; oprocentowanie w skali roku 15%; zakończenie umowy 2013-12-18; wartość towaru na koniec umowy 30.417,50zł.

 51. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Dora, 30.417,50zł.

 52. Dora pisze:

  wielkie dzięki za informacje.

 53. Pika Czu pisze:

  A co można zrobić w sytuacji:
  1. jeśli wszystkie oryginały dokumentów są w posiadaniu kancelarii która wnosiła pozew zbiorowy?
  2. były 2 lokaty, obie miały termin zakończenia przypadający na dni po ogłoszeniu upadłości – należy we wzorze wierzytelności wpisać w miejscu „łącznej kwoty” i „należności głównej” sumę tego co miałam dostać po zakończeniu obydwu lokat?

 54. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Pika Czu.
  1) kancelaria musi je wydać, raczej nie dali do sądu oryginałów. Lub niech zrobią Ci zgłoszenie (ale na t musisz się z nimi umówić).
  2) tak, należy zsumować (odsetek nie będzie) a potem omówić poszczególne lokaty.

 55. Pika Czu pisze:

  Serdecznie dziękuję. Mam jeszcze pytania: 1. Czy myśli Pan, że kancelaria mogłaby dosłać dokumenty od siebie jako załącznik do wysłanego przeze mnie zgłoszenia wierzytelności? 2. Skoro brałam udział w pozwie zbiorowym to powinnam pisać coś w „Informacji na temat stanu sprawy sądowej”? 3. Czy notariusz wyda mi odpis na podstawie posiadanych przeze mnie skanów dokumentów?

 56. Karol Sienkiewicz pisze:

  @PikaCzu: notariusz nie wda NICZEGO na podstawie skanów, należy opisać sprawę z pozwu zbiorowego, a kancelaria może dosłać te dokumenty – wówczas zgłoszenie będzie „na raty”, ale w zgłoszeniu należy to zaznaczyć. Dziwna forma, ale mogę ją sobie wyobrazić.

 57. velka pisze:

  czy ma ktos jakies inform. w sprawie amber gold ??a moze Pan coś wie ?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *