Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Wzór zgłoszenia wierzytelności wobec Amber Gold

Tak jak obiecałem, udostępniam Ci wzór zgłoszenia wierzytelności, który pomoże Ci w dochodzeniu swoich praw w postępowaniu upadłościowym upadłego Amber Gold Sp. z o.o. Opracowałem go wg własnej wiedzy i doświadczenia, ale to nie oznacza, że nie popełniłem jakichś błędów.

Najpierw muszę poczynić jedno ważne zastrzeżenie – nie będę w stanie udzielać odpowiedzi na indywidualne pytania (już teraz jest tego masa). Zachęcam do komentowania wpisu w komentarzach na dole. Mam nadzieję, że pojawi się jakaś dyskusja i będziecie wyjaśniać sobie różne kwestie. Ja oczywiście w miarę możliwości będę się włączał.

Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre stany faktyczne mogą być skomplikowane. Ten wpis nie zastąpi konsultacji z prawnikiem w każdej sprawie.

No i musisz uzbroić się w cierpliwość. Upadłość może potrwać kilka lat… A jej wynik może być raczej rozczarowaniem.

A teraz uwagi do wzoru:

  1. Termin zgłoszenia. Pismo powinieneś złożyć we właściwym sądzie osobiście lub wysłać pocztą listem poleconym najpóźniej 27 grudnia 2012 r. Wówczas mija 3 miesięczny termin. Postaraj się dochować tego terminu. A najlepiej zrób to w miarę sprawnie – jeżeli popełnisz jakiś błąd, to Sąd wezwie Cię do uzupełnienia pisma i dzięki temu zdążysz.
  2. Uzupełnienie zgłoszenia. Jeżeli teraz wyślesz zgłoszenie, ale dojdziesz do wniosku, że o czymś zapomniałeś lub chciałbyś zgłosić nowe wierzytelności, możesz spokojnie napisać do sądu pismo zatytułowane „uzupełnienie zgłoszenia wierzytelności”.
  3. Załączniki. Skoro zdecydowałeś się samodzielnie wypełnić wniosek, to do zgłoszenia dołącz oryginały dowodów lub notarialnie poświadczone kopie. Takie poświadczenie to 6 zł za stronę + 23% VAT, ale możesz negocjować z notariuszem cenę. Radca prawny czy adwokat mogą poświadczać dokumenty tylko wówczas, gdy są pełnomocnikami.
  4. Opłaty. Nie musisz uiszczać żadnych opłat sądowych czy skarbowych od tego wniosku.
  5. Odpis zgłoszenia. Zgłoszenie musisz wysłać w dwóch egzemplarzach. Ale tylko do jednego dołączasz oryginały lub poświadczone kopie. Do drugiego egzemplarza załącz po prostu ksero tych dokumentów. Na tym drugim egzemplarzu  możesz napisać odręcznie słowo „ODPIS”. Kopię pisma zostaw oczywiście dla siebie.
  6. Poprzednie sprawy. Jeżeli zaangażowałeś się w sprawę przeciwko Amber Gold Sp. z o.o. – indywidualną czy zbiorową – to nie zastępuje to zgłoszenia wierzytelności. Podobnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie jest tożsame ze zgłoszeniem.
  7. Zabezpieczenie. Informując o zabezpieczeniu podaj informację dotyczącą zabezpieczenia na majątku Amber Gold. Nie słyszałem o takich zabezpieczeniach, ale to możliwe. Jeżeli uzyskałeś zabezpieczenie na prywatnym majątku państwa P., to nie musisz tego podawać.
  8. Odsetki. Zgłoszeniu podlegają również odsetki. Oblicz je samodzielnie przy wykorzystaniu kalkulatorów dostępnych w Internecie, one działają poprawnie. Ostatnim dniem naliczania będzie 20 września 2012 r. Jeżeli jednak okazałoby się, że odsetki należą się za okres dłuższy niż 20 września 2011 r. (czyli ponad rok) to wówczas oblicz je oddzielnie i zalicz je do kategorii 5. Uwaga: ja zawsze obliczam odsetki w taki sposób, że dzień upadłości to ostatni dzień naliczania. Ale część prawników uważa, że ostatnim dniem jest dzień poprzedni, czyli 19 września 2012 r. W praktyce nie ma to większego znaczenia.
  9. Kwota zgłoszenia. Sprawa jest dość jasna w przypadku depozytów, które zakończyły się zgodnie z umową przed 20 września 2012 r. Wówczas kwota, jaka miała być wypłacona zgodnie z umową + odsetki ustawowe do 20 września 2012 r. stanowią sumę wierzytelności. Miałem jakieś wątpliwości w przypadku depozytów, które miały się dopiero zakończyć po 20 września. Wg syndyka takie depozyty stają się natychmiast wymagalne i zgłaszasz ich wartość wg umowy, czyli kwotę, jaką miałeś uzyskać na zakończenie umowy. W tej sytuacji temat odsetek w ogóle się nie pojawi.
  10. Zerwane umowy. Duży natomiast problem pojawia się w przypadku „zerwania” umowy przed terminem, zwłaszcza w okresie bezpośrednio poprzedzającym upadłość. Możesz zaryzykować i zgłosić wierzytelność jakby nie było tego „zerwania”, ale zastrzegam, że to skomplikowana sprawa i nie muszę mieć racji. Po pierwsze chodzi o to, że takie postanowienia mogą być uznane za niedozwolone, a przez to nieważne. Po drugie w ogólnym bałaganie mogła umknąć kwestia „zerwania”. Po trzecie może doszło do złożenia oświadczenia woli pod wpływem błędu? Trudno powiedzieć. Jeżeli jednak zgłosisz za dużo, to syndyk nie uzna części wierzytelności co do której będzie miał innego zdanie, ale nie odmówi wciągnięcia na listę reszty. Możesz więc zaryzykować.

Plik Word możesz pobrać tutaj .

W „dymkach” zamieściłem swoje komentarze i wyjaśnienia, które pomogą Ci sporządzić zgłoszenie wierzytelności. Przed wydrukowaniem pisma, usuń moje komentarze (w przypadku programu MS Word 2007 – zakładka „Recenzja” – „Komentarze” – „Usuń wszystkie komentarze w dokumencie”).

Fragmenty, które wpisałem czerwoną kursywą trzeba zastąpić odpowiednimi danymi – stosownie do zamieszczonych wyjaśnień.

Możesz zobaczyć też przykład mojego wniosku. Chociaż to fikcja, bo nie zgłaszam wierzytelności. By pobrać plik PDF kliknij tutaj .

Mam nadzieję, że te informacje będą pomocne.

Z ostatniej chwili: na stronie Sądu Rejonowego w Gdańsku od wczoraj też jest wzór zgłoszenia. Link tutaj. A w treści zgłoszenia taki komunikat, chociaż szkoda, że nie na stronie:

WAŻNE!!!

Informujemy, że pisma złożone dotychczas do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku Wydział VI Gospodarczy (względnie do zarządcy przymusowego) przed ogłoszeniem upadłości nie wywołują skutków zgłoszenia wierzytelności.

Jeżeli więc pospieszyłeś się ze zgłoszeniem to musisz zrobić to raz jeszcze.

 

Uwaga: jedna z klientek AG ustaliła u syndyka, że kwota główna wierzytelności jaką wierzyciel powinien zgłosić to ta kwota, jaka miała być wypłacona na koniec umowy, nawet, jeżeli umowa miała się zakończyć za kilka lat. Wg syndyka nie należy przeliczać odsetek umownych. Wówczas pozycji „odsetki” w zgłoszeniu w ogóle się nie wypełnia. Należy podawać tylko odsetki ustawowe, jeżeli depozyt zakończył się przed upadłością. Wzór pozostaje aktualny.


{ 645 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Zosia Wrzesień 26, 2012 o 17:48

Co zrobić, jeżeli część lokat mam razem ze współwłaścicielem (siostrą) a cześć mam sama?
1. Czy muszę podać dane obu osób (siostry i moje), czy też wystarczą tylko moje dane?
2. Czy muszę przy każdej lokacie zaznaczać, że jest współwłaściciel?
4. Czy wystarczy jeden podpis mój, czy siostra ma też się podpisać?
3. A może mamy się podpisać obie lub jedna pod każdą lokatą w zależności od ilości właścicieli?
4 Czy kopia zgłoszenia ma być odpisem notarialnym czy zwykłą kopią (drugi wydruk lub ksero) z napisem kopia?
Dziękuję bardzo za wzór i instrukcję, badzo dobra inicjatywa.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mari Wrzesień 26, 2012 o 21:21

Dziękuje Panie Karolu
roześle Pana blog na kilka forum dt. Amber Gold

Odpowiedz

Lidia Wrzesień 26, 2012 o 22:23

Bardzo dziękuje za wzór wierzytelności, staram się go pomału wypełnić, nasuwa się mi pytanie ,jedna z moich lokat powinna się zakończyć 23.09.2012 czyli 3 dni po ogłoszeniu upadłości, jaką wartość zgłaszam? wpłaciłam 8000zł, odsetki do 23.09.2012 miały wynieść 466.40, czy wpisuje „gołe 8000)?czy może wyliczam proporcjonalnie odsetki?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 27, 2012 o 10:50

@Lidia, określenie wysokości długu w sytuacji, gdy lokata miała zakończyć się już po ogłoszeniu upadłości nie jest proste, bowiem to zależy od treści poszczególnych umów i ich warunków ogólnych. Wg mnie poprawnie będzie obliczyć odsetki do dnia upadłości, ale nie wiem, wg jakiej stopy procentowej. Ten depozyt to była dziwna konstrukcja prawna i nie wiem nawet czy oparta na odsetkach. W Twojej sytuacji zgłosiłbym to, co miałaś dostać czyli 8000 + odsetki czy też zysk z tej lokaty. Przecież najwyżej syndyk to zweryfikuje.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 27, 2012 o 10:53

@Zosia, właśnie takich pytań się obawiałem 🙂
Robisz zgłoszenia swoje. Jeżeli miałaś z siostrą to zróbcie oddzielne razem, obie podpiszcie, pokazujcie w zgłoszeniach, że to było wspólne.
Kopia już wyjaśniałem – samo zgłoszenie podpisane oryginalnie, odręcznie, ale załączniki zwykłe ksero.

Odpowiedz

Zosia Wrzesień 27, 2012 o 11:35

Mam jeszcze jedno a właściwie 2 pytania:
1. Jezeli pieniadze na lokatę nie zostały wpłacone, bo depozyt był przedłuzeniem istniejacej umowy, to jaki dowód wpłaty zamiescić?
O tym ,że było to przedłuzenie umowy (numer umowy podany) pisze w Dyspozycji zawarcia depozytu towarowego.
2. Czy to stwierdzenie w Dyspozycji zawarcia depozytu towarowego wystarczy?
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 27, 2012 o 11:51

@Zosia, jeżeli było przedłużanie to należy zamieścić pierwotną umowę wraz z dowodami przedłużenia, a całą sytuację opisać. I załączyć jak najwięcej dowodów- umowę i dyspozycje. Twoje dane powinny być w AG, ale lepiej dmuchać na zimne.

Odpowiedz

Slawka Wrzesień 27, 2012 o 12:56

witam mam pytanie odnosnie lokaty na 36miesiecy tj.od wrzesnia 2010 do wrzesnia 2013.Jak zapisac odsetki za pierwszy rok ktore kwalifikoja sie do 5 gropy pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 27, 2012 o 13:04

@Slawka, wcale nie do V! Do IV kategorii. Przecież ich opóźnienie w zapłacie nie trwało ponad rok. Twój problem polega na tym, że musisz zgłosić kwotę wpłaconą + coś jeszcze. I tym „coś jeszcze” powinno być to, co miałaś otrzymać od AG, ale policzone tylko do 20 września 2012 r. Obawiam sit tylko, że umowa nie mówi o oprocentowaniu umownym.

Odpowiedz

Slawka Wrzesień 27, 2012 o 13:29

Witam w potwierdzeniu zawarcia depozytu towarowego mam zapisane oprocentowanie 15 procent w skali roku .

5%%pro

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 27, 2012 o 13:40

@Slawka, czyli liczysz 15% do 20 września.

Odpowiedz

Paweł Wrzesień 27, 2012 o 20:24

1. Jeśli nie chce załączać oryginalnych dowodów w sprawie czy wystarcza notarialnie potwierdzone kserokopie? Wszędzie jest mowa o odpisach, nie o kopiach.
2. Wzór zgłoszenia wierzytelności przedstawiony przez Pana jest dużo prostszy i bardziej czytelny niż ten Sądowy. Czy nie będą stwarzać jakiś trudności z przyjęciem zgłoszenia wg Pańskiego wzoru?

Odpowiedz

jarek Wrzesień 27, 2012 o 21:08

Czy w zgłoszeniu jako kwotę główną roszczenia podaję wysokość wpłaty czy już łączną kwotę wpłaty razem z odsetkami wynikającymi z umowy? Termin wypłaty minął przed ogłoszeniem upadłości (11.09.2012).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 28, 2012 o 07:44

@Paweł, o tym pisałem – jeżeli nie chcesz oddawać oryginałów, to musisz zrobić jeden egzemplarz notarialnie poświadczonej kopii. I to będzie wówczas odpis (to taki prawniczy żargon). A co do wzoru to stosuję go od lat i nigdy nie miałem problemów w sądach. Wg mnie jest poprawny, ale w sumie aż tak bardzo nie różni się od tego sądowego.

Odpowiedz

DOROTA Wrzesień 28, 2012 o 12:43

Mam pytanie, czy jeżeli termin wypłaty przewidziany jest na październik powinnan wyliczyć odsetki wynikajace z umowy do dnia ogłoszenia upadłości i dodać je do kwoty głównej czy do pozycji odsetki wynikajace z umowy

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 28, 2012 o 13:01

@DOROTA, do kwoty głównej. Należy opisać tak: 10.000 zł tytułem depozytu (czy jak to się nazywało) oraz 1000 zł tytułem odsetek umownych za okres od ___ do 20.09.2012 r.

Odpowiedz

DOROTA Wrzesień 28, 2012 o 14:26

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Mam jeszcze jedno pytanie Panie Karolu, czy w łącznej kwocie wierzytelności powinnam zsumować wszystkie umowy (niestety mam ich kilka). Czyli kwoty depozytów + odsetki umowne + odsetki ustawowe, łącznie z poszczególnych umów i czy do każdej kwoty wierzytelności wynikającej z umowy muszę napisać tak szczegółowe uzasadnienie jak w przedstawionym przez Pana opisie?

Odpowiedz

DOROTA Wrzesień 28, 2012 o 14:34

Bardzo dziękuje za pomoc.Nie wiem czy zdaje Pan sobie sprawę jak bardzo pomocny jest Pana blog dla ludzi tak zrozpaczonych jak ja. Jeszcze raz dziękuję.

Odpowiedz

Krzysztof Bochenek Wrzesień 29, 2012 o 12:14

Bardzo pomocny artykuł.

Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 29, 2012 o 13:36

Proszę o pomoc w wypełnieniu wierzytelności solitary_man@wp.pl lub 600 173 405 z góry Dziękuję. Krzysztof

Odpowiedz

Rafi Wrzesień 29, 2012 o 13:37

Panie Karolu dzięki za pomoc.
Przywraca Pan wiarę w ludzi. Nie widzi Pan w ofiarach firmy AG, jak większość pseudo prawników, łatwych, zdesperowanych klientów do kolejnego wydojenia. Pomoc i merytoryczne wskazówki jakich Pan bezinteresownie udziela świadczą o wielkim profesjonaliźmie i Panu, jako prawniku z powołania.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 29, 2012 o 17:15

@Rafi, zawsze wierzyłem w to, że w życiu chodzi o coś więcej niż o pieniądze…

Odpowiedz

Jolka Wrzesień 30, 2012 o 17:07

Jeszcze nie skorzystałam z tego zgłoszenia ale z wpisów widzę, ze dajecie radę. Ja tak jak Dorota mam 2 lokaty o różnej długości. Czy mam wpisac je oddzielnie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 30, 2012 o 18:23

@Jolka, tak należy je opisać oddzielnie, to były dwa stosunki prawne.

Odpowiedz

Arkadiusz Październik 1, 2012 o 12:34

Chcialbym sie dowiedziec jak nalezy sie zachowac w punkcie treści przepisu art. 240 pkt 7 Prawa upadłościowego i naprawczego w przypadku kiedy zlozylem zawiadomienie do Prokuratury o mozliwosci popelnienia przestepstwa przez spolke AG oraz dolaczylem do tego wniosek o orzeczenie obowiazku naprawienia wyrzadzonej szkody rowniez do Prokuratury. Sprawa ta ma swoje akta VI Ds. 40/12: prosze w tym wypadku o komentarz.

Odpowiedz

Zbyszek Październik 1, 2012 o 12:58

Panie Karolu. Umowa kończy mi się 2 października. Czy w wyniku tego, ze firma ogłosiła upadłość 20 września mam z „obiecanych” odsetek odliczyć kwotę z terminu 20.09-02.10 czy też jako wierzytelność ma być kwota wskazana w umowie?
Drugie pytanie czy ja mam jakieś odestki ustawowe lub umowne naliczać?
Trzecie pytanie czy ja też kwalifikuje się do czwartej kategorii?
Z góry dziękuje za pomoc….
pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 13:09

@Arkadiusz, należy to opisać z podaniem sygnatury i można dołączyć kopię pism do prokuratury.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 13:12

@Zbyszek, to jest największy chyba problem z tym zgłoszeniem i z odsetkami. W niektórych umowach lub regulaminach czy ogólnych warunkach były zapisy o odsetkach – 21 czy 13%. Poszukaj. I oblicz je do 20.09.2012 r. Ustawowych odsetek nie ma, bowiem oni jeszcze nie byli opóźnieni (one występują, gdy umowa zakończyła się przed 20.09.2012). To jest kategoria IV.

Odpowiedz

Arkadiusz Październik 1, 2012 o 13:20

Mam jeszcze jedno pytanie. Moja lokata konczyla sie 06.08, wyplata miala nastapic 08.08. W takim razie jak obliczyc odsetki dla tej lokaty? Czy oznacza to, ze Oni placa odsetki umowne do 02.09.2012 a potem odsetki ustawowe od 03.09 do 19.09.2012. Po Pana ostatnim komentarzu dla Zbyszka jestem zamieszany.

Odpowiedz

Arkadiusz Październik 1, 2012 o 13:33

Jaki jest procent odsetek ustawowych za zwloke?

Odpowiedz

Maria Październik 1, 2012 o 13:40

W związku z pyt. @Arkadiusz, ja też złożyłam zeznania w mojej prok, rejon. i dostałam list o wysłce ich do Gdańska i nr tych samych akt, ale przecież śledztwo w Prok. to nie postępowanie sądowe (śledztwo może być umożone, teoret.)więc czy jest obowiązek pisania tego we wniosku, czy tylko możliwość…?

Odpowiedz

Zbyszek Październik 1, 2012 o 13:43

No tak Panie Karolu ale Upadła zawarła ze mną umowę i na potwierdzeniu zawarcia umowy widnieje kwota naliczona do 2 października. Czy ta umowa traci ważność? I co się stanie jak wyslę kwotę z umowy a nie naliczoną do 20 września?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 13:50

@Arkadiusz. Należy zgłosić tak: kwota główna czyli suma, jaką AG miał Tobie wypłacić + odsetki ustawowe od 8.08. do 20.09.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 13:52

@Maria, to możliwość. Syndyk i tak będzie o tym wiedział.

Odpowiedz

Arkadiusz Październik 1, 2012 o 13:54

Mam jeszcze jedna watpliwosc – ile wynosza odsetki ustawowe?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 13:56

@Zbyszek, umowa nie traci ważności. Depozyt taje się natychmiast wymagalny. Czy nie muszą oddać 2.10 ale natychmiast. Ale nie mają z czego, więc musisz zgłosić do masy. Jak zgłosisz kwotę umowną, jaka miała być wypłacona 2.10, bo innej nie jesteś w stanie podać, to syndyk i tak to zweryfikuje. Jeżeli dokumentacja AG było poprawnie prowadzona, to syndyk ustali rodzaje depozytów i ich oprocentowanie. To jest dobra kancelaria i poradzą z tym sobie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 13:58

@Arkadiusz, google Prawdę Ci powie 🙂 13% rocznie, ale sam tego nie obliczysz, poszukaj kalkulatora w sieci.

Odpowiedz

Zbyszek Październik 1, 2012 o 14:03

dziękuje

Odpowiedz

Maria Październik 1, 2012 o 14:13

ciekawa dyskusja….lol, ale poważnie:
naprawdę bardzo pomocne komentarze panie Karolu,
@Zbyszek @Karol dotarłam do wzoru wnoisku jaki proponuje kancelaria prowadząca pozwy zbiorowe:
http://www.roszczenia-grupowe.pl/download/wzor_zgloszenia_wierzytelnosci_do_masy_upadlosci_amber.doc
i tam piszą,że wartośc to suma kwot, jakie AG miał zapłacić z tytułu umów, niezal. czy stały się wymagalne, czy nie. Większość nie jest w stanie podać innej kwoty niż ta na koniec umowy, nawet po term. upadł. …

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 14:28

@Maria, znam ten wzór, ale nie uważam, że został pokazany za wcześnie. Dlatego nie ma sygnatury, co jest błędem. Ale zgadzam się z tym, że jeżeli NIE WIADOMO co podać i NIE MOŻNA tego inaczej obliczyć, to można podać kwotę, jaka miała być wypłacona. Tak naprawdę trzeba świadomość tego, że syndyk to zweryfikuje.

Odpowiedz

Arkadiusz Październik 1, 2012 o 14:34

Znowu nie mam jasnosci co do obliczania odsetek. W przypadku lokat, ktore jeszcze nie zostaly zakonczone zrozumialem, ze nalezy umiescic ilosc odsetek umownych od dnia zalozenia do dnia 20.09. Stad ten wzor od @Maria jest dla mnie niepelny. Prosze o komentarz.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 14:42

@Arkadiusz, ja też tak zrozumiałem. Może napisz do autora tego wzoru.

Odpowiedz

Maria Październik 1, 2012 o 15:07

jeszce jedno pytanie: czy jeśli się poda kwotę która miała być wypłacona po dniu upadłości i sydyk to „najwyżej zweryfikuje”, to czy może to oznaczać odrzucenie wniosku i zwrócenie go do wierzyciela, i np. nie zdąży się z kolejnym wnioskiem, czy takie odrzucenia są tylko w wyp. jakichś poważnych błędow, np. zła kategoria, itp.

Odpowiedz

Robert Październik 1, 2012 o 15:29

Witam. Jeżeli jestem pełnomocnkikiem ustanowionym notarialnie przez mojego syna to wniosek podpisuje ja jako pełnomocnik i załączam pełnomocnictwo – jak rozumiem.
Kalkulator do wyliczeń z kwoty np. 10 000 do dnia 20-go tj za xx dni trwania umowy dobrze by było podać który, bo jest ich ogrom, do osetek ustawowych itd itd. Mogło by to ułatwic „procedowanie”
pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 15:29

@Maria, jeżeli syndyk będzie miał wątpliwości, to nie uzna tej części zgłoszenia, która będzie za duża. Resztę uzna. Poza tym będziesz miała możliwość zaskarżenia odmowy.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 15:31

@Robert, tak, o ile pełnomocnictwo obejmuje te czynności procesowe. Kalkulatory np. na stornach podatki.biz są poprawne.

Odpowiedz

Maria Październik 1, 2012 o 16:36

mam jeszce może naiwne pytanie, ale dot. wymogów formalnych: czy wniosek wraz z załącznikami spiąć spinaczem, czy można zszyć zszywaczem (oczywiście odpis wniosku osobno ) i czy ręcznie opisać załączniki numerami, czy wolno to robić np. na certyfikacie?
z góry dziękuję bardzo pomocnemu Panu Karolowi 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Październik 1, 2012 o 16:56

Genialnie Karol, naprawdę, zrobiłeś więcej dla ludzi dotkniętych problemem Amber Gold niż większość trąbiących o procesach zbiorowych, puszących się wiedzą na temat tego dlaczego Amber Gold w ogóle nie powinien działać, pomoc trafna, w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. Korzystajcie z tego bo warto!

@Pani Mario, załączonych dokumentów proszę nie numerować, ani nie spinać – jedyne co Pani spina to samo zgłoszenie, proszę tylko wymienić dokumenty jako załączniki, zresztą pokazane jest to dokładnie we wzorze 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Październik 1, 2012 o 17:27

Witam, po przeczytaniu całości komentarzy nadal mam wątpliwości jak poprawnie wypełnić zgłooszenie wierzytelnoiści w punkcie, gdzie trzeba wpisać kwotę wierzytelności. Mam dwie umowy,obydwie do 2014 r. Czy kwoty wierzytelności podać oddzielnie dla każdej umowy, oraz czy jako kwoty wierzytelności (umowa na 10.000,00 zł i na 5.000,00 zł) podać kwotę umowy łącznie z odsetkami 13% (liczonymi do dnia ogłoszenia upadłości czy całą kwotę odsetek wynkajacą z umowy , tj. do 2014 r.) czy samą kwotę umowy a odsetki podać jako oddzielną pozycję w umowie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 17:42

@Maria, całość (tzn osobno dla sądu i odpis) zepnij zszywaczem, to będzie przekładane w kółko po biurkach. Jak napisał Błażej – niczego nie trzeba opisywać, przekładać zakładkami. I broń Boże nie bindować!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 17:45

@Agnieszka. Robisz jedno zgłoszenie na X zł. I opisujesz: 10.000 zł tytułem zwrotu depozytu z umowy X oraz 5.000 zł z umowy Y. Następnie podajesz odsetki, ale nie wiem, dlaczego 13%. Czy to było Twojej umowie? Na pewno nie ustawowe, bo jeszcze nie było opóźnienia.

Odpowiedz

Maria Październik 1, 2012 o 17:46

@Agnieszka @Karol, wiąż mam ten sam problem :-)W ogólnych warunkach przeczytałam, że nie ma słowa o odsetkach, lecz: wynagrodzenie za przechowywanie – w przypadku 6 mies. 13 % w skali roku, wartości na dzień zawarcia umowy. Okrs naliczania wynagrodzeni równy okresowi umownemu. Termin wypłaty wynagrodzenia 1 dnia po zakończeniu okresu umownego…A więc rodzi się pytanie: czy w przypadku ogłoszenia upadłości zmienił się okres umowny?
Skomplikowane…
Może Pan Karol umie to rozstrzygnąć?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2012 o 17:49

@Maria, ok, czyli trzeba podać to „wynagrodzenie” obliczone za okres do 20.09. Ja bym chyba obliczył 13% od dnia zawarcia umowy od upadłości. Ale zastrzegam – widziałem kilka umów i każda inna. Nie wiem, jak jest u Ciebie.

Odpowiedz

Agnieszka Październik 1, 2012 o 18:49

Bardzo dziękuję za odpowiedz.
W umowie w pkt. „Informacje ogólne” jest zapis „oprocentowanie w skali roku 13%” i stąd taka wysokość oprocentowania. Są to chyba odsetki umowne i jako takie chcę je podać – ale do kiedy mam je liczyć, za cały okres trwania umowy, tj. do 2014 r. czy do dnia ogłoszenia upadości.

Odpowiedz

Agnieszka Październik 1, 2012 o 18:54

Te 13% to zapis w umowie, tzn. „oprocentowanie w skali roku 13%”.
Do kiedy mam to oprocentowanie liczyć – do 2014 roku (koniec umowy) czy do dnia ogłoszenia upadłości

Odpowiedz

Mariusz Październik 1, 2012 o 19:16

Wrócę do pierwszego komentarza @Zosi; czy przy „lokatach” wspólnych pisać odrębne zgłoszenie ze współwłaścicielem (żoną)podpisane przez każdego z nas, czy też pisać je na siebie i dołączyć notarialne pełnomocnictwo na reprezentowanie interesów żony? Jeżeli oddzielne z lokat wspólnych (część „lokat” miałem tylko na siebie), to czyj nr konta podać? – czy syndyk nie będzie miał obiekcji, że podałem konto moje lub żony?

Odpowiedz

Maria Październik 1, 2012 o 19:25

@Mariusz, to akurat wiem, bo mam podobną sytuację i syndyk mi wyjaśnił:
2 osobne zgłoszenia:
1- na ciebie i żonę jako wierzycieli i oboje podpisujecie (konto twoje lub żony lub wspólne- jeśli takie macie)
drugie- tylko na twoje lokaty jako wierzyciela i tylko ty podpisujesz (konto twoje)

Odpowiedz

Mariusz Październik 1, 2012 o 19:51

Dzięki @Maria.
Lokowałem pieniądze w Amberze od 2010r. Część „lokat” likwidowałem, część kontynuowałem i w związku z tym trudno po takim czasie odtworzyć dokumenty wpłat, a dokumentację z lokat zakończonych (wypłaconych lub przedłużonych) zniszczyłem. Czy brak takich dowodów zadziała szkodliwie dla mnie?
I jeszcze jedno pytanie do prawnika – czy nie wystarczy dołączenie TYLKO odpisów potwierdzenia zawarcia lokat i certyfikatów (tylko te dokumenty w razie kłopotów honorowała upadła spółka),czy musi być również dyspozycja?
Panie Karolu proszę o ustosunkowanie się do moich dwóch komentarzy/pytań – @Maria nie kwestionuję Twojej odpowiedzi 🙂

Odpowiedz

robert Październik 1, 2012 o 22:21

A teraz z innej beczki. Poproszę o komentarz stosownie do wniosku o rozszerzenie odpowiedzialności materialnej na cały zarząd spółki.
Czy to ma sens, czy może to są pozorowane ruchy uzasadniające pobrane kwoty za pozew zbiorowy. /Chałas i s-ka/ A jeżeli to nawet ma sens – jaka jest inna możliwość przystąpienia do tego pozwu, inna niż płacenie zachłannej spółce.
Czyli pytanie?
Czy i co można jeszcze zrobić?

Odpowiedz

Robert Ratajczak | Prawo Autorskie Październik 1, 2012 o 22:31

Karol,

mam nadzieję, że masz mocną klawiaturę, bo w przeciwnym wypadku od udzielania odpowiedzi tylko w tym wpisie zniszczysz sprzęt i poparzysz palce:)
Gratulacje za przydatne (jak widać) informacje dla klientów AG.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Październik 2, 2012 o 08:49

@Robert: Miałoby to sens, jeżeli w tym postępowaniu zbiorowym dokonano jakiegoś zabezpieczenia majątku członków zarządu (a przyznam, że aż tak blisko tego nie śledzę), niemniej obawiam się, że akurat w tym przypadku okaże się, że mimo wyroku zasądzającego przeciwko członkom zarządu, kwoty realnie z tego majątku wypłacane będą naprawdę symboliczne (i nie mówię tutaj o prorokowanych kilkunastu procentach). Wynika to z prostego porównania skali roszczeń i skali majątku osobistego Plichtów (ocenianego na ok 1 – 1,5 mln złotych).

Co zaś się tyczy lokat „wspólnych” i „osobistych” to wg mnie odpowiedź na to czy robić to jednym zgłoszeniem, czy też dwoma zgłoszeniami jest tylko kwestią techniczną, nie wpływającą zasadniczo na zasadność umieszczenia wierzytelności w wykazie, oczywiście pod warunkiem, że wszystko zostanie tam dobrze opisane, dla porządku pewnie jednak lepiej zrobić to odrębnymi pismami.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2012 o 09:38

@Agnieszka, umowa nie będzie trwała do 2014 r. więc dlaczego odsetki mają być do 2014? Wg mnie do 20.09.2012 r.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2012 o 09:40

@Mariusz, Maria napisała poprawnie. Dwa różne zgłoszenia. Co do dowodów – jeżeli zniszczyłeś to trudno. Daj to co masz, czyli potwierdzenie lokat oraz certyfikaty. W księgach AG powinny być Twoje lokaty, więc będzie to jeszcze weryfikowane.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2012 o 09:43

@robert, nie będę jakoś obszernie komentował pomysłów innych prawników. Wg mnie zabezpieczenie na prywatnym majątku P. do dobry pomysł, ale tylko dla pierwszych hipotek (czy raczej dla hipotek do sumy wartości nieruchomości). A co do pozwu zbiorowego to od początku byłem sceptyczny.

Odpowiedz

kasia Październik 2, 2012 o 12:21

Panie Karolu, analizując powyższe komentarze proszę o potwierdzenie czy myślę poprawnie. Zawarłam umowę dnia 31.05.2012 na okres 6mcy z oprocentowaniem 13%. Kwota wpłaty 35000zł na koniec umowy 37000zł. Zatem należnośc głowna to 37000zł a odsetki liczę tylko umowne te 13% do 19.02.2012r. Mam wątpliwości co do zgłoszenia wierzytelności do odpowiedniej kategorii, wg mnie będzie to V kat. Dziękuję uprzejmie za pomoc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2012 o 12:34

@kasia, chyba nie. Przecież
IMHO powinno być tak: zgłaszasz sumę następujących kwot:
35.000 zł jako wartość nominalna złożonego depozytu.
odsetki w wysokości 13% za okres od 1.06.2012 r. do 20.09.2012 r.
Ale zastrzegam, nie znam treści umowy, nie wiem, czy te 13% to rocznie czy półrocznie. No nie wiem, skąd te daty – jakiś luty 2012 …

I oczywiście kat. IV!!! a nie V.

Odpowiedz

Maria Październik 2, 2012 o 12:40

Do wszystkich!
Zgodnie z inf. syndyka kwota główna wierzytelności jaką wierzyciel ma, czy może, się domagać to kwota umowna na koniec umowy, nawet jeśli umowa kończy się za kila lat!!!
Bezcelowym w tej okoliczności jest przeliczanie ile Upadły byłby winien „odsetek umownych” czyli wynagrodzenia za przechowywanie od dnia pocz. umowy do dnia upadłości(do 19.09.2012 włącznie)

Jako odsetki ustawowe liczy się tylko odsetki za zwłokę 13% od umów, które skończyły się przed dniem upadłości. W innym przyp. brak odsetek(poz2 wniosku)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2012 o 12:43

@Maria, OK, skoro tak mówi syndyk, to tak zgłaszajcie. W takim razie wrzucę ten wpis wyżej.

Odpowiedz

Maria Październik 2, 2012 o 12:59

Do wszystkich!
kwota na koniec umowy- jaką się wpisuje w poz 1 wniosku, lub suma kwot z lokat,to kwota jakiej można się domagać, bo innej nie ma na umowie, chyba,że ktoś chce tylko kapitał,lol,
to nie znaczy że syndyk tego nie zweryfikuje i wg swoich obliczeń nie wyliczy kwotę na dzień upadłości, ale to już zależy od niego i jego woli i przeliczników. Potem lista będzie wywieszona w sekretariacie sądu- co ile komu przyzał,że się należy…ale od tego na koniec po kilku latach może być wypłacony tylko niwielki %…niestety….

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2012 o 13:09

No właśnie, jak pisałem wcześniej, syndyk wyliczy i tak po swojemu…
I niestety masz rację – realnie do odzyskania będzie kilka %. Bo okazuje się, że majątek AG będzie musiał być wydany np. na biegłych (kilka milionów). I czy będą tan odsetki czy nie to podejrzewam, że wiele nie zmieni.

Odpowiedz

Zosia Październik 2, 2012 o 17:07

1. Chiałabym zwrócić uwagę, że we wzorze zamieszczonym przez sąd jest powiedziane:
„2. odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości, tj. do dnia 19 września 2012 r.)”
2. W tym samym wzorze nie jest dla mnie jasne co znaczą w tabeli „odsetki I” i „odsetki II”.
3. Nie wiem co należy rozumieć pod pojęciem:
„Załączniki:
1. odpis zgłoszenia wierzytelności wraz z załącznikami.”
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2012 o 17:12

@Zosia. Odsetki II to chodzi o te starsze niż rok, czyli V kategoria, ale przy AG to rzadkość. Odsetki I to odsetki od zakończenia lokaty (o ile było przed upadłością) do upadłości. Odpis – czyli drugi egz. + wszystkie załączniki. To dla syndyka.

Odpowiedz

Zosia Październik 2, 2012 o 18:07

Jeżeli zgłaszam kilka wierzytelności, to czy
A. Muszę przy każdej wierzytelności: powtarzać
„Stosownie do treści….na co składają się Kwota z tytułu depozytu towarowego….., Kwota z tytułu odsetek….” i dalej:
Uzasadnienie
Załączniki – dowody wierzytelności
Podpis

B. Czy też sformułowanie „Stosownie do treści….” może dotyczyć wszystkich wierzytelności i kwoty występujące po słowach ” na co składają się” będą dotyczyły łącznej sumy wszystkich wierzytelności i odsetek.
Natomiast dalej będzie występować:
Wierzytelność 1
Kwota z tytułu depozytu towarowego…..
Kwota z tytułu odsetek….
Uzasadnienie
Załączniki – dowody wierzytelności
Podpis
Wierzytelność 2
Kwota z tytułu depozytu towarowego…..
Kwota z tytułu odsetek….
Uzasadnienie
Załączniki – dowody wierzytelności
Podpis
Załączniki
Dokumenty wymienione w treści pisma
Drugi egzemplarz zgłoszenia
C. Czy podpis może być jeden na końcu wszystkich wierzytelnosci.
Przepraszam za wszystkie pytania, ale nie wiem na ile wymogi formalne są w tym wypadku istone.
Pozdrawiam jeszcze raz i z góry dziękuję

Odpowiedz

Zosia Październik 2, 2012 o 18:21

Rozumiem, ze odsetki naliczone od dnia zawarcia depozytu do dnia ogłoszenia upadłości , w przypadku depozytu kończącego się np. w 2013 roku, są zaliczane do też do „odsetek I „, czyli kategorii IV.
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2012 o 20:56

@Zosia, no myślałem, że to jest w miarę czytelne 🙂 Możesz napisać tak lub tak, nie ma to większego znaczenia. Naprawdę. Tylko nie musisz podpisywać po każdym uzasadnieniu. Wystarczy raz, na końcu. Wymogi formalne są istotne, to pismo do sądu, ale spokojnie, przecież nie pierwszy raz w życiu piszesz oficjalne pismo.
Zosia, co do odsetek, to się wyjaśniło: Jeżeli zawarłaś umowę w 2012 r. a miała zakończyć się w 2013 r. to podajesz kwotę, którą miałaś dostać na koniec, w tym 2013 r. Żadnych odsetek nie wyliczasz. I wszystko do IV

Odpowiedz

Andrzej Październik 2, 2012 o 21:49

Witam. Mam takie pytanie. Jak sprawdzić mam listę uznanych przez syndyka wierzytelności wywieszoną w sekretariacie sądu, jeżeli mieszkam,że tak powiem na drugim końcu Polski. Z góry dziekuje za info.

Odpowiedz

Lech | blog o wekslach Październik 2, 2012 o 22:29

O Matko Święta, ile komentarzy! Sprawa Ambera rzeczywiście jest popularna 😉

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 3, 2012 o 08:48

@Lech, a co by było, gdyby zabezpieczeniem był weksel? Wtedy u Ciebie byłby tłok 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 3, 2012 o 08:49

@Andrzej, taka lista będzie za kilka miesięcy, napiszę o tym za jakiś czas, zaglądaj tutaj!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Październik 3, 2012 o 09:38

@Karol: Bijesz na głowę wszelkie blogi prawnicze i pewnie nie ja jeden patrzę z zazdrością na aktualny ruch na Twojej stronie 🙂

Odpowiedz

Robert Październik 3, 2012 o 10:38

WITAM!

Panie Karolu przywraca Pan wiarę w ludzką bezinteresowną pomoc, o którą w dzisiejszych czasach bardzo trudno.Chciałbym serdecznie podziękować za stworzenie takiej strony. Do tej pory niezbyt pozytywnie myślałem o prawnikach, ale Pan to zmienił. Jeszcze raz wielkie dzięki i życzę samych sukcesów. Na pewno będę polecał Pana usługi wszystkim znajomym.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 3, 2012 o 13:41

Bo prawnicy to dobrzy ludzie, ale się za bardzo z tym nie obnoszą 🙂

Odpowiedz

Sebastian Październik 3, 2012 o 15:36

witam

chciałem zapytać czy muszę podawać do syndyka ostatnia wpłaty zawarcia umowy czy jak miałem w zeszłym roku lokatę ale Amber rozliczył się tez ma to podawać do wiadomości syndyka ?

czy podawać mu całą historie przebiegu lokat ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 3, 2012 o 16:01

@Sebastian, trzeba podać tylko to, co AG jest Ci winne. Cała historia nie ma znaczenia i nie należy jej podawać.

Odpowiedz

Sebastian Październik 3, 2012 o 16:15

fajnie by było jak by pan zrobił wzór jak on ma wyglądać już wypełniony dla normalnego zjadacza któremu Amber jest winny . zwykła lokata + odsetki bo myślę ze połowa nie wie jak to zrobić i do jakiej sekcji wpisać 😉 pozdrawiam good job !

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 3, 2012 o 16:17

@Sebastian, już jest. Przeczytaj cały wpis.

Odpowiedz

Sebastian Październik 3, 2012 o 18:41

jeszcze jedno pytanie jezeli mam 5 lokat to sumuje je w jeden dług z odsetkami czy wysyłam osobno zgłoszenie do każdej lokaty 😉 ?

Odpowiedz

Sebastian Październik 3, 2012 o 18:49

czy lokaty zawarte jednego dnia mam sumować czy robić dokumenty dla każdej z osobna 5 X 200 czy sumować zgłoszenie 1000 zł na jednym zgłoszeniu i dołączyć dokumenty ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 3, 2012 o 19:50

@Sebastian, sumujesz na początku czyli podajesz 1000 zł i opisujesz, że było 5 lokat. Odsetki obliczasz od każdej lokaty, jeżeli skończyła się przed 20.09.2012 r. Jeżeli po tej dacie, to nie ma odsetek, tylko zgłaszasz kwotę, jaką miałeś dostać. Oczywiście dołączasz wszystkie dokumenty.

Odpowiedz

Mari Październik 3, 2012 o 22:28

Witam
Pamięta Pan drugi wpis na forum :
„Dziękuje Panie Karolu roześle Pana blog na kilka forum dt. Amber Gold” widzę że trochę ludków skorzystało. Wykonałem około 30 tel. do instytucji prawnych(obyw. biuro p/p; kancelarie adwok. ktore udziel dar. p/p… itd) nikt nie chciał pomóc a przynajmniej rzeczowo porozmawiać na temat AG za free ot tak Pro Publico Bono. Tacy ludzie jak Pan powinni nie tylko udzielać się dla ogółu ale pełnić ważne funkcje dla NAS(MAS)- np.SĘDZIA;) Prawo stanowią i wykonują ludzie, które ktoś im powierzył, lecz dzisiaj niewielu już o tym pamięta. Dziękuje za szczerość,czas i altruizm Pana osoby. Wzorowy przykład dla kolegów z branży.

Odpowiedz

DOROTA Październik 4, 2012 o 10:08

Panie Karolu czy są jakieś prawne podstawy, którymi kieruje się syndyk przy wyliczeniach. Czy przy wyliczaniu wierzytelności bierze pod uwagę wartość zabezpieczonego majątku i kwotą tą dzieli na poszczególne zgłoszenia? Czy ma znaczenie kolejność wpływu zgłoszeń? Może to naiwne pytania ale będę wdzięczna jeżeli uda się Panu odpowiedzieć. Z góry dziękuję

Odpowiedz

DOROTA Październik 4, 2012 o 10:19

Wysłałam wcześniej do Sądu Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Teraz chcę zgłosić wierzytelność. Czy oprócz tych działań mogę zrobić coś jeszcze. Nie ukrywam, że jestem załamana. Nie stać mnie na prawników. Jestem wdzięczna za Pana pomoc.Pozdrawiam Dorota

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 4, 2012 o 10:51

@Dorota, syndyk na podstawie zgłoszenia oraz ksiąg rachunkowych upadłego ustali, jaka powinna być kwota wierzytelności. I potem dzieli, np. dla każdego 10%. Kolejność zgłoszenia nie ma żadnego znaczenia.

Odpowiedz

DOROTA Październik 4, 2012 o 12:13

Panie Karolu, jeszcze jedno formalne pytanie. Czy odpis zgłoszenia wierzytelności powinien być kopią tak jak załączniki czy dodatkowym egzemplarzem podpisanym własnoręcznie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 4, 2012 o 12:17

@Dorota, pismo, czyli zgłoszenie, popisz na końcu. A załączniki zwykłe ksero.

Odpowiedz

edyta Październik 4, 2012 o 12:38

A jak mam 5 lokat i 5 umów z AG to ile wniosków o zgloszenie wierzytelnosci wypełniam 5 ? bo raczej na 1dnym wniosku powstanie zamieszanie z tymi kwotami.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 4, 2012 o 12:44

@edyta, żadne zamieszanie nie powstanie, spokojnie. Należy zrobić jedno zgłoszenie i dokładnie opisać te lokaty.

Odpowiedz

Maksym Październik 4, 2012 o 19:36

Na moim Certyfikacie – dowodzie składu mam informację, że Amber Gold Sp. z o.o. Dom Składowy w trakcie trwania umowy kontraktu jest objęta ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, wykupionym w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń S.A. z określonym numerem polisy.
Czy w tej sytuacji można zwrócić się do PZU o wypłacenie wartości lokaty z polisy?
Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 4, 2012 o 19:45

@Maksym, nie znam treści polis i nie znam treści certyfikatu. Tutaj staram się pomóc w prawidłowym zgłoszeniu wierzytelności.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 4, 2012 o 20:52

Szanowny Panie, moje pytanie dotyczy dokumentów jakie muszę dołączyć. Umowę zawarłem poprzez internet w związku z tym posiadam w oryginale jedynie potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego (umowa) oraz ten certyfikat, który wysyłali. Natomiast dyspozycję zawarcia depozytu posiadam jedynie w wersji elektronicznej, w tej samej postaci posiadam potwierdzenie wpłaty pieniędzy na konto Amber Gold. W związku z tym chciałem się zapytać czy mogę te wydruki traktować jako oryginały, jeśli nie to jak miałoby wyglądac potwierdzenie notarialne tych dokumentów, na jakiej podstawie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że znajdzie Pan chwilkę. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 4, 2012 o 21:12

@Krzysztof, należy dołączyć odpowiednio poświadczoną kopię potwierdzenia zawarcia depozytu oraz certyfikatu, który wysłali. Dyspozycja otwarcia depozytu jest bez znaczenia, bo ona była zanim otrzymałeś potwierdzenie. Z tych dokumentów od AG wynika pewnie, ile wpłaciłeś. Jeżeli nie to wydrukuj przelew – zgodnie z prawem bankowym nie wymaga on żadnych potwierdzeń czy podpisów. W sumie jednak najważniejsze jest to, co dostałeś od AG i z czego wynika kwota, jaką miałeś dostać. Tę kwotę zgłaszasz do kat. IV.

Odpowiedz

Slawka Październik 4, 2012 o 21:14

@Maksim ja tez mialam na certyfikacie napisane ze jest depozyt ubezpieczony wPZU Bylam w PZU i sprawdzilam ta informacje a tam mi powiedzieli ze ubezpieczenie bylo tylko do grudnia 2010 a dalej AGnie oplacalo skladki A moja lokata jest na 36 miesiecy do 2013 Wiedz idz do PZU i sprawdz moze zalatwili Ciebie ta jak mnie

Odpowiedz

Regina Październik 4, 2012 o 23:30

Panie Karolu! Bardzo dziekuję Panu za wszystkie notatki i wyjasnienia. W tej trudnej dla nas sytuacji jest Pan ogromnym oparciem. Ma to dla mnie duże znaczenie również psychologiczne – oto jest człowiek, którego zupełnie nie znamy, a na którego pomoc możemy liczyć. Bardzo dziekuję!

Odpowiedz

Ania Październik 5, 2012 o 08:47

A ja mam pytanie odnośnie potwierdzenia zawarcia lokaty. Co jeśli nie mam tego dokumentu? Mam dyspozycję zawarcia depozytu, certyfikat i dokument potwierdzający wykonanie przelewu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 5, 2012 o 08:51

@Ania, to wystarczy. Masz certyfikat i przelew. Syndyk i tak będzie weryfikował o z księgami i stanem konta.

Odpowiedz

Ania Październik 5, 2012 o 08:56

A ja już myślałam że nawet z tymi kilkoma % zwrotu mogę się pożegnać. Dzięki za nadzieję że wystarczą tylko te doki. Nadzieja umiera ostatnia 😉 DZIEKI 🙂

PS. Bardzo konkretne forum i dużo praktycznych info. Już daruje sobie próby dodzwonienia się do Syndyka i wypełniam doki na podstawie wskazówek na tym forum.

Odpowiedz

Sebastian Październik 5, 2012 o 12:21

pytanie za 100 p. właśnie padł news w Wiadomościach że przenoszą sprawę do Łodzi wiec gdzie mamy wysyłać wierzytelności ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 5, 2012 o 12:31

@Sebastian, ciekawe… zbadam to. Ale zasada jest taka: do czasu ogłoszenia m MSiG można wysłać do Gdańska. Jak będzie ogłoszenie, to do Łodzi. Ale jeszcze to sprawdzę.

Odpowiedz

Sebastian Październik 5, 2012 o 12:37
Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Październik 5, 2012 o 13:02

@Sebastian: Ależ nic się nie zmienia i nie przenosi do Łodzi! Postępowanie upadłościowe nadal prowadzi ten sam sąd gospodarczy.

Do Łodzi przeniesione zostanie wyłącznie śledztwo prokuratorskie, a to są zupełnie dwie, różne, rozłączne, sprawy – http://www.wprost.pl/ar/351085/Sledztwo-ws-Amber-Gold-bedzie-przeniesione-do-Lodzi/

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 5, 2012 o 13:07

Teraz jasne, nic się nie zmienia.
Błażej, dziękuję 🙂

Odpowiedz

Maksym Październik 5, 2012 o 13:33

@Slawka
Dziękuję za informację, jestem w tej samej sytuacji co Ty.
Dziękuję również za wszystkie informacje przekazane na forum Karolowi, dzięki Tobie udało mi się już zgłosić swoją wierzytelność.

Odpowiedz

arek Październik 5, 2012 o 15:38

Jesli bede mieć zabezpieczenie na prywatnym majatku Plichtów to w wierzytelnosci to musze napisać ? oraz czy kwota odsetek wpisuje taka która byla w umowie z AG np. bylo 5 tys ł to taka wpisuje czy licze odsetki do dnia 19 września ?

Odpowiedz

darek Październik 5, 2012 o 17:45

Karolu jesteś wielki, dzięki za porady. Pozdrawiam wszystkich.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 5, 2012 o 18:19

@arek, zabezpieczenie NIE zastępuje zgłoszenia! A jako kwotę podaj raczej to, co miało Ci AG wypłacić, o ile umowa miała się zakończyć po 20.09.2012. Jeżeli przed to kwotę z umowy + odsetki ustawowe do 20.09.2012 r.

Odpowiedz

Łukasz Październik 5, 2012 o 23:09

Witam Panie Karolu, miałem 2 lokaty w AG i bardzo się teraz tego wstydzę. Nie chce, żeby ktoś z mojej rodziny i znajomych się o tym dowiedział. Mam w związku z tym pytanie o listę uznanych przez syndyka wierzytelności, która zostanie wywieszoną w sekretariacie sądu. Czy takie ujawnianie danych wszystkich Klientów AG jest zgodne z prawem ?? Przyznam, że osobiście nie życzę sobie, żeby cała Polska wiedziała kto i ile dostanie zwrotu od syndyka. Z góry dziękuje za odpowiedz.

Odpowiedz

edyta Październik 6, 2012 o 09:51

Panie Karolu mi chodzilo o to ze mam zabezieczenie hipoteke przymusową na KW prywatnym majątku i czy te adnotację mam wykazać na tym wniosku o zgloszenie wierzytelnosci ze posiadam takie zabezpieczenie ? Bo tam jest takie cos do wypelnienia taka opcja w tym wniosku pobranym ze strony sądu. Sprawa bedzie w Sądzie Okregowym. To chyba trzeba tam jakoś opisać ?

Odpowiedz

Krzysztof Październik 6, 2012 o 10:36

Proszę pomóżcie miałem dwie lokaty. Pierwsza na 7000 zł z odsetkami na koniec umowy 188,27 lokata zakończona 14.08.2012 data wypłaty środków po zakończeniu umowy 16.08.2012 i drugą 5000 zł z odsetkami na koniec umowy 134,48 lokata zakończona 16.08.2012 data wypłaty środków po zakończeniu umowy 20.08.2012 r. Czy w zgłoszeniu wierzytelności muszę wpisać tylko odsetki podstawowe czy też naliczyć do dnia ogłoszenia upadłości, jak tak to w jaki sposób. Mój kontakt solitary_man@wp.pl kom 600 173 405 z góry dziękuję za pomoc Krzysiek

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 6, 2012 o 18:59

@Krzysztof. Zgłaszasz tę kwotę, jaką miałeś dostać na koniec umowy czyli 14.08. Skoro wypłata miała być 16.08 i nie nastąpiła, to od 17.08 liczysz odsetku ustawowe do 20.09.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 6, 2012 o 19:06

Ok. Dziękuję za odpowiedz Panie Karolu 🙂 Tylko proszę mi powiedzieć w jaki sposób mam naliczać te odsetki ? Pozdrawiam Krzysztof

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 6, 2012 o 19:14

@Łukasz, nie zrobiłeś nic złego, więc czego się wstydzić? No cóż, lista zostanie ujawniona i będzie można spokojnie zamówić jej kopie w sądzie (np każdy wierzyciel będzie mógł). To jest zgodne z prawem i nie możesz temu zapobiec. Jeżeli nie chcesz pojawić się na liście, to przelej na kogoś tę wierzytelność.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 6, 2012 o 19:15

@Krzysztof, przeczytaj uważnie wpis oraz komentarze, to już było wyjaśniane

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 6, 2012 o 19:22

@edyta, zgodnie z prawem musisz podać zabezpieczenia związane z wierzytelnością oraz oświadczenie wierzyciela, w jakiej prawdopodobnie sumie wierzytelność nie będzie zaspokojona z przedmiotu zabezpieczenia. W zgłoszeniu należy jednak wymienić te zabezpieczenia związane z wierzytelnością, które mają znaczenie w postępowaniu upadłościowym, tj. te, które prowadzą do zaspokojenia wierzyciela ze składników masy upadłości. A Twoje zabezpieczenie nie ma znaczenia, czyli nie trzeba podawać.

Odpowiedz

Piotr Październik 7, 2012 o 09:54

Panie Karolu,
Czy nie będzie błędem jeżeli na zgłoszeniu wierzytelności wystąpi i podpisze się tylko 1 współwłaściciel, ponieważ ja jestem 2 współwłaścicielem a nie chciałbym występować na tej liście, podkreślam że wszystkie pieniądze należały do 1 współwłaściciela,
z góry dziękuję,

Odpowiedz

Dagmara Październik 7, 2012 o 17:29

Panie Karolu, chciałaby poznać Pana pogląd na temat sytuacji, gdy umowa depozytu została zawarta na okres od maja do listopada 2012 r., a w lipcu 2012 r. została złożona dyspozycja sprzedaży depozytu, co było spowodowane jedynie doniesieniami medialnymi o braku wypłat przez AG srodków z lokat i próbą odyzkania tych środków. Czy w takiej sytuacji radzi Pan zgłosić całą kwotę jaka miała być wypąłcona po zakończeniu umowy w listopadzie 2012 r., a jesli nie to jak wykiczyć kwotę do zgłoszenia. W mojej ocenie nie powinna to być kwota wyliczona przez AG w dyspozycji sprzedazy. Pozdrawiam i dzieekuję. Dagmara

Odpowiedz

gabriela Październik 7, 2012 o 18:05

Witam ! Proszę o podpowiedź, czy w składanym wniosku w punktach w których nic nie muszę wpisywać należy zostawić puste rubryki, czy też wpisać wyrazy „nie dotyczy”. Z góry serdecznie dziękuję.

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Październik 7, 2012 o 20:46

@Karol, mam nadzieje, że się nie obrazisz, jak troszkę poodpowiadam na pytania, bo widzę, że dużo tego.

A więc:
@Piotr: Aby takie zgłoszenie było skuteczne, musiałby Pan scedować wierzytelność wynikającą z Pana udziału na współwłaściciela.

@Dagmara: temat był już poruszany – jeżeli zgodnie z umową został wyliczony depozyt, nie ma podstaw, aby zgłosić więcej niż ta część. Pobudki, jakie kierowały Panią podczas zlecenia sprzedaży depozytu nie są istotne, w stosunku do Pani AG nie działał wcześniej wbrew umowie. Chyba, ze umowa była w tym zakresie bezskuteczna/zawierała klauzule niedozwolone, ale to to już temat na doktorat, a na pewno na porządną poradę prawną w kancelarii, nie tutaj.

@gabirela: nie ma to praktycznego znaczenia. Można pole przekreślić, można wpisać n/d i to są opcje optymalne. Jeżeli jednak zostawisz puste, absolutnie nic się nie stanie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 7, 2012 o 21:03

@Piotr, trochę o tym myślałem, bo sprawa nie jest oczywista. Prawo upadłościowe bardzo lakonicznie mówi o wierzytelnościach „wspólnych”. Nie znam treści umowy, ale wg mnie taki wspólny depozyt do wierzytelność solidarna (tak, tak, wierzyciele też mogą być solidarni, nie tylko dłużnicy). A tutaj obowiązuje raczej wspólne działanie. I ważna uwaga: to, że podpisze jedna osoba, nie oznacza, że nie zgłaszają wszyscy. Jeżeli nie chciałbyś w ogóle mieć z tym nic wspólnego to sugeruję raczej zniesienie tej wspólności (Przemek, raczej nie cesja, bo Piotr już jest wierzycielem).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 7, 2012 o 21:05

@Przemek, jasne, zapraszam 🙂 Zawsze jednak mogę mieć inne zdanie 😉 A przy Dagmarze i Gabrieli popieram.

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Październik 7, 2012 o 21:14

@Karol, pamiętaj jednak, że do solidarności czynnej solidarność musi wynikać bezpośrednio z czynności, więc wszystko zależy od zapisów umowy. Jeżeli nie ma mowy o solidarności, to – w mojej opinii – roszczenie jest jak najbardziej podzielne.

Odpowiedz

Sylwia Październik 8, 2012 o 17:16

Serdecznie witam i proszę o poradę.
Mam jedną lokatę która kończyła się 09.092012 i mam problem z tym które pozycje powinnam wypełnić w zgłoszeniu wierzytelności we wzorze który jest na stronie Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ.Proszę o pokierowanie.Za poradę z góry serdecznie dziękuję.

Odpowiedz

Piotr Październik 8, 2012 o 18:01

Ale co to znaczy zniesienie wspólności i jak to zrobić? O cesji trochę poczytałem i nie wiem czy to trzeba zrobić u notariusza czy sam mogę napisać i w jakiej formie. Wiem że każde z nas mogło w każdej chwili podjąć całość depozytu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 8, 2012 o 18:57

@Sylwia, dlatego trzeba korzystać z mojego wzoru 🙂 Zgłaszasz 1. kwotę X, jaka miała być Ci wypłacona zgodnie z umowę 9.09.12 (na tę kwotę składa się depozyt oraz to, co miał on „zarobić”) oraz 2. odsetki ustawowe od kwoty X od dnia 10.09.12 do 20.09.12. I wszystko do kat. IV. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem jasno.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 8, 2012 o 18:59

@Piotr, nie rozstrzygnę tutaj wszelkich niuansów, pośrednio związanych z AG. Chodzi o zniesienie „współwłasności” tych praw. Wystarczy forma pisemna (o ile nie było innego zastrzeżenia w umowie).

Odpowiedz

Piotr Październik 8, 2012 o 21:22

Proszę o krótką podpowiedź jak powinno wyglądać takie pismo.

Odpowiedz

Zofia Październik 8, 2012 o 21:34

Witam serdecznie, proszę o poradę co mogę jeszcze zrobić po przekazaniu do sądu zgłoszenia wierzytelności. Czy zaleca Pan podjęcie jeszcze jakiś działań, czy pozostało mi tylko czekanie na ogłoszenie listy. Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Październik 8, 2012 o 21:51

Panie Potrze, nie wiem, czy Pan Karol się ze mną zgodzi, ale moja rada jest taka – naprawdę proszę się wybrać do prawnika. Jeżeli nie jest Pan w stanie sporządzić w sumie prostego pisma, nie mającego w sumie żadnych rygorów co do formy, nie może Pan liczyć na to, że będzie Pan w stanie aktywnie reprezentować swoje interesy w postępowaniu upadłościowym. I nie mówię tego złośliwie, proszę mi uwierzyć.

Odpowiedz

angela Październik 8, 2012 o 22:01

@Przemku a co oznacza ze „nie że będzie Pan w stanie aktywnie reprezentować swoje interesy w postępowaniu upadłościowym ” czy to znaczy ze kazdy ma brac udział w Sądzie osobiście podczas postepowania upadłosciowego? czy jakies dalsze trezba potem kroki podejmowac co bedzie o wiele trudniejsze niz wypełnienie tego wniosku ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 9, 2012 o 09:28

@Piotr, to ma być umowa a nie pismo. Zobacz tutaj, ten wzór jest poprawny, tylko dostosuj do sytuacji. http://www.kzajac.com.pl/wp-content/uploads/2009/01/umowa-zniesienia-wspolwlasnosci.pdf jednak zastrzegam, że nie znam treści Twojej umowy.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 9, 2012 o 09:30

@Przemek, sądzę, że Piotrowi nie chodziło o zgłoszenie tylko o zniesienie współwłasności lokaty. Ale zgadzam się w jednym – czasami warto pójść do prawnika. Internet jest dobry, ale nie zastępuje wszystkiego.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 9, 2012 o 09:31

@Zofia, angela – należy czytać ten blog. Będę śledził kiedy ukaże się lista i napiszę o tym. Najłatwiej jest subskrybować ten blog 🙂 Do tego czasu w postępowaniu upadłościowym więcej się nie zrobi.

Odpowiedz

Sylwia Październik 9, 2012 o 14:09

Panie Karolu dziękuję za odpowiedź. Oczywiście najlepiej będzie jak skorzystam skorzystam z pańskiego wzoru.Jest Pan wspaniałym człowiekiem ,ponieważ znajduje Pan czas i bezinteresownie udziela porad prawnych.Jeszcze raz dziękuję i serdeczne pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 9, 2012 o 16:53

@Sylwia, bardzo proszę. Ale obowiązkowo należy kliknąć lajka na FB 🙂

Odpowiedz

Piotr Październik 9, 2012 o 17:48

Świetnie Panie Karolu. Na pewno skorzystam z dobrych rad. Dzieki!

Odpowiedz

Agnieszka Październik 9, 2012 o 20:04

Panie Karolu – skorzystałam z Pana porad i bardzo dziękuje za bezinteresowną pomoc. To nie jest takie „normalne” w dzisiejszych czasach. Czytając rózne fora na ten temat raczej widzę, że różne podmioty starają się zarobić wykorzystując nienajomość prawa poszkodowanych przez Amber Gold. Może to nienormale, ale dziwię się, że Panu chce się to robić to bezinteresownie. Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 9, 2012 o 20:20

A ja tak po prostu cieszę się, że mogłem chociaż trochę pomóc w tej niełatwej sytuacji.

Odpowiedz

Dorota Październik 9, 2012 o 22:07

Panie Karolu – skorzystałam z Pana pomocy, zgłosiłam wierzytelności. Chcę teraz bardzo Panu podziękować za Pana bezinteresowne zaangażowanie i ogromną pomoc.
Niestety to prawda w dzisiejszych czasach taka bezinteresowna pomoc wydaje się czymś „nienormalnym”. Daje Pan dobry przykład. Każdy z nas powinien się od Pana uczyć. Ja także staram się we własnym drobnym zakresie pomóc innym. Zapoczątkował Pan – „ podaj dalej” 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jolka Październik 10, 2012 o 16:14

Do Wszystkich korzystających z tej strony

A ja chcę zgłosić Pana Karola do konkursu „Zwykły Bohater” w kategorii Inicjatywa. Czy poprzecie później w głosowaniu?

Odpowiedz

Jolka Październik 10, 2012 o 16:17

Oczywiście zapraszam wszystkich na stronę Zwykły Bohater. pl abyście mogli przeczytac zasady głosowania
pozdrawiam

Odpowiedz

Jolka Październik 10, 2012 o 16:29

Moje zgłoszenie:
Pan Karol Sienkiewicz stworzył stronę internetową, na której bezinteresownie pomaga ludziom poszkodowanym przez firmę Amber Gold.
Przygotował dokładne dokumenty jakie należy wypełnić oraz wzór takiego dokumentu. Codziennie odpowiada na niezliczona ilość pytań. Jest to bardzo duża pomoc dla ludzi poszkodowanych, którzy na każdym kroku są obecnie wyśmiewani za swoja łatwowierność i wykorzystywani przez różne osoby a nawet kancelarie prawne. Chociaż tak możemy podziękowac Panu Karolowi Sienkiewiczowi

Odpowiedz

pirat Październik 10, 2012 o 19:22

Pani Jolu, „Zwykły Bohater” to na pewno zacny konkurs, ale może do Pana Karola bardzie by pasował „Prawnik Pro Bono”, wybierany przez Rzeczpospolitą?

Odpowiedz

gabriela Październik 10, 2012 o 20:06

Przepraszam za ewentualny faux pas, ale nie wiem gdzie tego posta powinnam zamieścić. Chcę tylko wyrazić wdzięczność panu Karolowi i jednocześnie podziękować Joli za wspaniały pomysł którego w pełni popieram i rozpropaguję go wśród swoich znajomych. Gorąco zachęcam wszystkich innych z tego forum do poparcia wniosku Joli. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jolka Październik 10, 2012 o 20:18

Gabrielo, dzieki za poparcie. Wniosek juz wysłany i przyjety. Teraz wszystko w naszych rękach. Trzeba wejść na strone http://www.zwyklybohater.pl i zobaczyć jak i kiedy należy głosować.

Odpowiedz

Jolka Październik 11, 2012 o 07:28

Drogi Piracie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to Pan zgłosił kandydature Pana Karola do konkursu „Prawnik Pro Bono”. Moze mieć dwa tak zacne tytuły.

Odpowiedz

marzena Październik 11, 2012 o 19:11

witam!
ja chciałabym zapytać czy jeśli mam odpis wyroku sądu z klauzulą prawomocności że AG miał mi zapłacić to co był winien + odsetki to czy mam to dołączać do tych wszystkich dokumentów i pisać o tym w akapicie o postępowaniu sądowym? czy mogę doliczyć koszty postępowania sądowego czy nie? sprawa była początkiem września….

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 11, 2012 o 19:32

@marzena, to ciekawe, nie sadziłem, że już będą wyroki, dość szybko to się „zapadło”. Tak, opisz sytuacje, koszty oczywiście są w kategorii IV, dołącz ten wyrok.

Odpowiedz

ewela Październik 11, 2012 o 20:07

dzień dobry, mam pytanie wogóle nie wiem jak wypełnić zgłoszenie wierzytelności,czy może Pani Jolka albo Dorota które już wysłały napisać na e-mail mi jak wypełnić, obliczyć odsetki itd,proszę bardzo:(
adres mój: ewelina22marca@tlen.pl

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 11, 2012 o 20:19

@ewela, przeczytaj proszę spokojnie wpis, wzór wniosku i przykład. Na pewno sobie poradzisz!

Odpowiedz

marzena Październik 11, 2012 o 22:12

mam tam napisane że mają zwrócić 1/4 kosztów sądowych to tą kwotę mam doliczyć do tej głównej sumy? a gdzie je później wyszczególnić? mam dwie lokaty. po opisaniu obu przypadków napisać o kosztach? no bo koszty to już bez odsetek… my założyliśmy sprawe 20sierpnia więc prawie miesiąc trwało. dziękuję za info:) faktycznie czytając wszystko dokładnie można samemu uzupełnić. bądź z drobnymi radami;)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 12, 2012 o 08:20

@marzena, napisz tak: zgłaszam X złotych, na co składa się … i tu wymień pozycje, również te koszty. Tak, koszty sądowe bez odsetek. To nie jest szczególnie skomplikowane.

Odpowiedz

Jerzy Październik 12, 2012 o 11:27

Panie Karolu, prześledziłem wpisy na tym forum i nie wiem czy przeoczyłem, czy też faktycznie nie ma odpowiedzi na pytanie czy trzeba zabezpieczyć wierzytelność dokładnie na jakiejś rzeczy? tzn na konkretnej nieruchomości lub na złocie lub na sprzęcie elektronicznym, samochodzie,…? oraz czy lepiej wysłać oryginały dokumentów czy też zachować je dla siebie a wysłać kopie potwierdzone przez notariusza. jaki to jest mniej więcej koszt?
pozdrawiam

Odpowiedz

Jerzy Październik 12, 2012 o 11:33

Mam jeszcze pytanie jaką kwotę wpisać jako koszty sądowe i egzekucyjne? czy to jest jakaś ustalona wartość? czy też zależy od kwoty roszczenia? czy jeszcze od czegoś innego?

Odpowiedz

angela Październik 12, 2012 o 11:37

Kto mi pomoże wypełnić Oświadczenie o zwolnieniu z kosztów sądowych w spr. Amber Gold. Trezba mi wypełnic gotowy druk, tak mądrze i najlepiej prawniczymi słowami, aby mógł byc pozytywnie rozpatrzony. email pe77@op.pl

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 12, 2012 o 13:38

@Jerzy, to jest wpis o zgłoszeniu wierzytelności a nie o zabezpieczeniu. W tym zgłoszeniu nic się nie zabezpiecza! A o dokumentach napisałem szczegółowo. I nie wpisuje się też żadnych kosztów. Jerzy, proszę raz jeszcze przeczytać wpis i komentarze.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 12, 2012 o 13:40

@angela, wiem, że otrzymałaś już z mojej kancelarii wzór. Ale przecież w sprawach AG nie ma procesów bo jest upadłość! No chyba, że pozwałaś państwa P.

Odpowiedz

angela Październik 12, 2012 o 13:58

Tak Panie Karolu dostałam wzór z kancelarii, dziekuję bardzo. Oraz mam zabezpieczenie na lokalu mieszkalnym K.Plichty i będzie sprawa w Sądzie, więc musze mądrze wypełnic ten wniosek aby Sąd uwzględnił.

Odpowiedz

Agnieszka Październik 12, 2012 o 14:28

Panie Karolu!
Jest Pan NIEZWYKLYM czlowiekiem!Dziekuje za wszystkie informacje dotyczace roszczen.Moja lokata skonczyla sie 07.10.2012.Rozumiem,ze w tresci pisma ujmuje pelna kwote,ktora powinnam byla otrzymac w pazdzierniku?Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 12, 2012 o 17:17

@Agnieszka, co do pierwszego to moja żona czasami uważa inaczej 🙂 Co do drugiego to tak tylko tę kwotę, żadnych odsetek czy kosztów.

Odpowiedz

Agneszka Październik 12, 2012 o 19:28

Panie Karolu!
Dziekuje za odpowoedz,a zona ma prawo uwazac. Dziekuje jeszcze raz,pozdrawiam

Odpowiedz

alicja Październik 13, 2012 o 13:54

jak należy rozumieć art.247 ust 1 prawa upadłościowego i naprawczego,który stanowi,że jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości,wierzytelność bez zastrzeżenia odsetek nie była jeszcze wymagalna,należy pomniejszyć o odsetki ustawowe 6% od dnia ogłoszenia upadłości do dnia wymagalności.Moje lokaty miały dopiero się zakończyć 27.09.2012 ,07.10.2012,05.03.2013 czy mam odliczyć 6% od wierzytelności tj. od 20.09.2012 do 27.09.2012, 20.09.2012 do 07.10.2012,20.09.2012 do 05.03.2013. Proszę o odpowiedż .

Odpowiedz

Radec Październik 13, 2012 o 14:57

Ja wyliczyłem odsetki z lokat, które jeszcze teoretycznie miały trwać, tylko do dnia ogłoszenia upadłości. Oprocentowanie moich lokat i tak było niższe niż ustawowe 13% wiec wydaje mi się, że na pewno nie zawyżyłem. Zawsze mogą uznać mniej.

Odpowiedz

Piotrek Październik 13, 2012 o 18:17

Witam serdecznie właśnie skończyłem wstępnie wypełniać swoje zgłoszenie (pobrane ze strony Sądu…) i mam kilka pytań czy na pewno wszystko dobrze zrozumiałem.
1. Moja „lokata” zawarta przez Internet od kwietnia 2012 do 10 października 2012. Należność z takiej lokaty zaliczam do kategorii 4? Czytając wniosek po raz pierwszy myślałem że do pierwszej. Proszę tylko o odpowiedz do której kategorii.
2. W miejscu w którym na wniosku pisze „Oświadczenie co do uzależnienia wierzytelności od warunku:” wpisałem „Stosownie do treści przepisu art. 240 pkt 6 Prawa upadłościowego i naprawczego wskazuję, że Upadły jest dłużnikiem osobistym w stosunku do zgłaszanych wierzytelności.” – proszę o komentarz bo chyba tego nie zrozumiałem.
3. Czy jako dowody mogę dołączyć korespondencje mailową oraz jej załączniki w postaci plików pdf? I czy jako oryginał wystarczy ich wydrukowanie, czy z takich dokumentów również muszą być wykonane odpisy poświadczone przez notariusza?

Odpowiedz

Radec Październik 13, 2012 o 18:31

Należność zaliczasz tak jak większość nas do IV kategorii. Co do wydruków mailowych to wydaje mi się, że potrzebne jest poświadczenie notariusza chyba, że wydruk nie wymaga podpisu tak jak wydruk bankowy z internetu. Ale niech się ekspert wypowie, bo to są tylko moje przypuszczenia.

Odpowiedz

Jerzy Październik 13, 2012 o 18:37

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że do tego zgłoszenia wpisuję tylko kwotę lokat. Ale z tego co pisze np. pani Angela wnioskuję, że powinienem poczynić jeszcze inne kroki do odzyskania swoich pieniędzy? (zabezpieczenie roszczeń na majątku, firmy, na majątku członków zarządu, pozew przeciw państwu P. i innym członkom zarządu?).
Mam jeszcze pytanie co z firmą
FUNDUSZ PORĘCZENIOWY AG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ o KRS 0000360901, która miała zabezpieczać lokaty do wartości 250.000zł (par.15, pkt.1 regulaminu AG). Ta spółka chyba jeszcze istnieje i ma kapitał zakładowy 10 mln. Czy i w jaki sposób możnaby z tej strony „uderzyć” po swoje pieniądze?

Odpowiedz

Radec Październik 13, 2012 o 19:55

Dziękujemy Panie Karolu za bezinteresowną pomoc. Państwo nasz nie uchroniło przed oszustwem, a teraz jeszcze byśmy musieli dodatkowe koszty ponieść gdyby nie Pan.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 13, 2012 o 20:53

@Radec, nie ma sprawy. Pomagam, bo nie mogę pojąć dlaczego to klientów AG traktuje się jak złoczyńców. Nie ogarniam, jak się mówi…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 13, 2012 o 21:03

@alicja, Radec. Z odsetkami miałem największy problem, który wynikał z tego, że nie znałem wszystkich rodzajów umów. Czy zawsze to były lokaty? A może depozyty tzw. nieprawidłowe? W niektórych umowach w ogóle nie było mowy o odsetkach. Dlatego ostatecznie uznałem, że najwygodniej będzie zgłosić kwotę, jaka miała zostać wypłacona po zakończeniu lokaty, jeżeli miała się ona zakończyć po 20.09.2012 r. W najgorszym razie syndyk zweryfikuje.
@alicja, art. 247 dotyczy nieoprocentowanych wierzytelności i kierowany jest do syndyka, który sporządza listę wierzytelności. Jeżeli Twoja umowa do tego pasuje to syndyk najwyżej odliczy te odsetki.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 13, 2012 o 21:18

@Piotrek. CO do zasady kat. IV. Kat. V jest dla starych odsetek. Kat. I jest dla syndyka i jego kosztów oraz innych nadzwyczajnych sytuacji.
Warunek może wynikać z umowy, ale nie słyszałem o czymś takim, czyli nie ma żadnych warunków. O tym osobistym w ogóle nie trzeba pisać, bo ten przepis dotyczy tych, gdzie nie jest osobistym (tylko rzeczowym, takie prawnicze pojęcia). Dlatego w swoim wzorze chyba to pominąłem. Ale może być tak jak napisałeś.
No i te dowody. Tu jest problem. Wydruki tak, o ile zostały sporządzone w sposób nie wymagający podpisu. Tak jak wydruki operacji bankowych. Inne musisz dać poświadczone, ale nie wiem, czy notariusz to zrobi nie mając oryginału, tzn. na pewno nie zrobi bez oryginału. Powinieneś mieć jakieś umowy, certyfikaty, etc. Jeżeli nie to daj co masz, daj oryginalne wydruki emaili, to będą oryginały, nie wymagają potwierdzenia. W tym przepisie nie chodzi o to, że jak się nie ma dokumentów, to nie można zgłosić. Przeciwnie, istnienie wierzytelności można udowadniać w każdy (prawie) sposób. Ale dla pewności spytaj notariusza, czy Ci poświadczy. Jeżeli nie, daj co masz.

Jerzy, i jeszcze kwestia „innych czynności” wobec AG. Niestety, w tym wpisie zajmuję się tylko zgłoszeniem. Ale każdy może tutaj doradzać co jeszcze.

Odpowiedz

Piotrek Październik 13, 2012 o 22:17

Dziękuję panie Karolu za pomoc.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 13, 2012 o 22:20

Powinniśmy zgłosić Pana Karola do akcji „Zwykły bohater” w TVN. Bezinteresownie pomógł setkom poszkodowanym ludziom, do których Państwo Polskie się wypięło a teraz jeszcze weźmie za to kasę (syndyk). Naprawdę wielki szacunek dla Pana. Gdyby było więcej takich sprawiedliwych, na pewno dzisiaj nie doszłoby do takiej sytuacji. Dziękuję w swoim imieniu jak i wszystkich Poszkodowanych. Krzysztof

Odpowiedz

Słodka Październik 13, 2012 o 22:56

mam pyt.odnośnie zgłoszenia wierzyt. mam przed sobą wniosek o zgłosz.wierzytel. na stronie Sądu i jest punkt 1.należność główna w wysokości -to czy jak ja mam kilka lokat mam wpisać po kolei ich wartości?? i w pkt2 są odsetki to tez mam po przecinku czy jak z lokat powpisywać? i także dalej są kategorie to do IV mam wpisać też po przecinku te 5 kwot i pytanie czy do kategorii wpisuje się kwoty z odsetkami??? i problem jest w tym,że do mam współwłaściciela lokat oprócz do jednej w której tylko ja jestem właścicielem-to jak to rozpisać ?

Odpowiedz

Jolka Październik 13, 2012 o 23:03

Ja juz zgłosiłam pana Karola do tego konkursu ale nie wiem dlaczego mi „odrzucili” Czekam na odpowiedź od organizatorów. Moze Krzysztof spróbuj zgłosić ze swojej strony

Odpowiedz

morf Październik 14, 2012 o 11:29

Panie Karolu mam pytanie do wzoru zgłoszenia widniejącego na stronie sądu….są tam dwa punkty które za bardzo nie wiem jak „ugryźć” mianowicie: 1. „Uzasadnienie” oraz „Dowody wierzytelności”?
2. Jeśli lokata ma współwłaściciela należy go dopisać tam na początku w nagłówku Wierzyciel oraz musi się podpisać na końcu zgłoszenia?

Odpowiedz

alicja Październik 14, 2012 o 11:36

Bardzo dziękuję za odpowiedz wyjaśniło to moje wątpliwości. Jest pan wspaniałym człowiekiem takich ludzi jest bardzo mało w obecnych czasach .Życzę sukcesów w pracy zawodowej.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 11:53

@morf, w uzasadnieniu podajesz, że zawarłeś umowę, kiedy, jak, etc. Czyli opisujesz stan faktyczny. A dowody to to, o czym mowa we wpisie – umowa, zlecenie, certyfikat, przelewy z rachunku. No i pamiętaj o formie tych dokumentów. Szczegóły we wpisie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 11:58

@Słodka, temat współwłasności był omawiany – proszę zrobić oddzielne zgłoszenie na taką sytuację. Należność główna – podajesz sumę lokat, X zł, na co składa się…. i tu wymieniasz poszczególne lokaty. Co do odsetek to nie wiem, czy w ogóle wystąpiły. Jeżeli tak (poczytaj dokładnie wpis i komentarze) to jest sumujesz jak wyżej i następnie rozpisujesz. Chodzi o to, żeby syndyk mógł to weryfikować, więc musi być w miarę jasno opisane. Należność główną + odsetki wpisujesz do kat. IV (o ile odsetki nie są starsze niż rok, wtedy do V).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 11:59

@alicja, dziękuję za życzenia.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 12:00

@Jolka, dziękuję za inicjatywę, ale może dobrze, że odrzucili? Bo potem ktoś będzie mówił, że zależy ni ma jakichś nagrodach, a środowisko prawnicze jest dość hm… nietypowe w tych sprawach.

Odpowiedz

morf Październik 14, 2012 o 12:40

Tylko takie pytanie numer Potwierdzenia Zawarcia Depozytu Towarowego to jest ten OBD/XXXXX/2012?

Odpowiedz

Anna Październik 14, 2012 o 12:56

Proszę niech ktoś kto wie napisze czy w łącznej kwocie wierzytelności, sumuje się wszystkie lokaty,ale sumy są z odsetkami,,gwarantowanymi’’ CZY SUmuje się lokaty z tymi odsetkami ustawowymi(w przyp .gdy termin lokaty upłynął już w lipcu) lub jeśli lokata ma zakończyć się w 2013 to w ogóle odsetek nie dolicza się do tej łącznej sumy odp

Odpowiedz

Wojtek Październik 14, 2012 o 13:05

być może odpowiedź na moje pytanie już padła, ale chciałbym się upewnić-mam dwie lokaty na których widnieje tylko ja, jedną której współwłaścicielem jest moja mama, jedna której właścicielem jest moja mama a współwłaścicielem jestem ja, to jak powinienem skonstruować wniosek( jakiś podpis mojej mamy w moim wniosku)? czy mogę wysłać to w jednym liście do sądu? Czy list musi być za potwierdzeniem na poczcie? bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

IzaX Październik 14, 2012 o 15:19

Panie Karolu czy w uzasadnieniu zglaszania wierzytelnosci warto dodac indormacje o zlozeniu zawiadomienia o podejrzeniu popelnienia przestepstwa przez firme Amber Gold, a takowe zanioslam do Prokuratury. Czy to nie ma sensu, bo jest to prowadzona inna droga sprawa? Dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 16:26

@Anna, ja spróbuję. W łącznej kwocie podaj sumę tego, co miałaś otrzymać na koniec umowy. Jeżeli termin minął w lipcu, to w p. 2 (wg tego wzoru) wpisz odsetki ustawowe do 20 września. Jeżeli lokata kończy się w 2013 to tematu odsetek w ogóle nie ma.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 16:32

@Wojtek, faktycznie to było już omówione. Rozdzielasz wnioski na wspólne i własny. Wyślij w dwóch listach, listy mogą być ZPO, będziesz miał dowód na doręczenie. Albo zwykły polecony możesz śledzić na stronie poczty (o śledzeniu przesyłek pisałem tutaj: http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/04/10/poczta-polska-zmienia-sie/.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 16:34

@IzaX. Nie ma to żadnego prawnego znaczenia. Sprawa karna nie wpływa na nic w przypadku zgłoszenia wierzytelności. Jeżeli chcesz, to opisz to, ale to niczego nie zmienia.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 16:35

@morf, może ktoś wie, bo ja nie mam pojęcia….

Odpowiedz

radec Październik 14, 2012 o 16:44

Wg mnie najważniesze są dowoy, a więc potwierdzenia zawarcia umowy i certyfikaty. To będzie podstawą do wypłaty. Proponuję nie skupiać się aż tak bardzo na formie uzasadnienia czy w ogóle formie graficcznej tego zgłoszenia. Jako, że pracuję w sądzie jako zwykły pracownik to wiem, ża sąd rozpatruje każdy wniosek, może być nawet napisany odręcznie, a dowody są najważniejsze. Dlatego skupcie się na dowodach

Odpowiedz

Jolka Październik 14, 2012 o 16:51

Tak to jest OBD/—-/20–

Odpowiedz

Jolka Październik 14, 2012 o 16:53

radec- dzięki. Dowody najważniejsze

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2012 o 17:02

@radec, dokładnie tak, z tym zastrzeżeniem, że to syndyk będzie w pierwszej kolejności weryfikował zgłoszenia. I dobrze, jak będzie miał ułatwienie w postaci poprawnego zgłoszenia.

Odpowiedz

marzena Październik 14, 2012 o 17:14

gdzie wysłać zgłosz. wierzytel. do sądu czy syndyka

Odpowiedz

radec Październik 14, 2012 o 17:16

Marzena adres na jaki musisz wysłać zgłoszenie masz napisany w nagłówku wzoru zamieszczonego powyżej.

Odpowiedz

Kowalska Październik 14, 2012 o 18:00

Jak wypełnić ta tabelę na stronie Sądu w Gdańsku? mam kilka lokat(3 lokat był w lipcu,a inne w padzierniku 2012 r) to co wpisuję w kwota główna:sumę tych lokat ale kwoty wpłacone czy z odsetkami ustawowymi te z lipca, a te zpaździernika to tylko wpłacone czy z gwaratowanymi przez amber??
-co wpisuję” Odsetki I Odsetki II Inne koszty, a Razem kategoria to co zliczam ?Proszę te osoby co wysłały już zgłoszenie o pomoc

Odpowiedz

leszek Październik 14, 2012 o 21:29

Panie Karolu,czytałem wszystkie wpisy dot.wspołwłasności na Pana blogu,ale mam problem.Chodzi o to,że przed datą ogłoszenia upadłości Amber Gold zmarł mój tata. jako rodzina mamy 3 „lokaty”, jedna mam ja z mamą to sprawa jest oczywista wnioski podpisuję ja i mama. Współwłaścicielami drugiej lokaty jest mama i ś.p. tata i tu pojawia się pytanie czy wystarczający jest tylko podpis mojej mamy na wniosku o zgłoszeniu wierzytelności? Na umowie jest iż rodzicie byli współwłaścicielami lokaty a pieniądze zostały przelane z konta rodziców na amber golg fizycznie przez moją mamę i tu niewiem co robić. Właścicielem trzeciej lokaty jest mój ś.p. tata przy czym wystawił pełnomocnictwo w placówce Amber gold na moją mamę (cytuję-„zakres pełnomocnictwa dotyczący zarządzania umowami ogólny, obejmujacy: zakup towaru, sprzedaż towaru, zakładanie i likwidowanie umów, odbiór korespodencji, zamiana towaru niealokowanego, niesortowalnego na alokowany, sortowalny, zamawiania dostarczania towaru alokowanego sortowalnego na wskazany w dyspozycji adres. Niniejsze pełnomocnictwo jest udzielone na czas nieokreślony”) Czy moja mama może podpisać wniosek o zgloszenie wierzytelności „z upow mojego taty”, czy w ten sposób podpisane wnioski wywołaja skutki prawne i czy beda zwrocone. Problem jest taki że w testamencie tata przepisał calość majątku na moją mamę, jednakże dopieor tydz temu mama złożyła testament w Sądzie a podobno na załatwienie spraw testamentowych trzeba czekać około 6miesięcy, dodam iż tata zmarł miesiąc temu a sprawa Amber Gold rozłożyła go psychicznie i fizycznie w ciągu kilku tyg i odszedł od nas. Panie Karolu proszę o pomoc-co mamy z mamą teraz robić?

Odpowiedz

Tom21 Październik 14, 2012 o 22:22

Mam pytanie dotyczące dokumentów jakie należy wysłać do syndyka?.
Muszą być one potwierdzone notarialnie dyspozycja zawarcia lokaty , potwierdzenie i certyfikat to wiem a czy regulaminy zawarcia umów tabele opłat i prowizji tez?
Pytanie jest ponieważ w różnych wzorach wniosków występuje taka informacja a w szczególności dla lokat które były przedłużane.
Pytanie drugie potwierdzeń przelewów dla lokat które są wygenerowane elektronicznie nie trzeba potwierdzać czy coś się zmieniło?

Odpowiedz

Marek Walczak Październik 15, 2012 o 10:03

Dzień dobry, do zgłoszenia wierzytelności dołączyłem poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentów. Byłem w dwóch kancelariach i w obu powiedziano mi, że takie dokumenty wystarczą czy w takim razie odpis (jak jest w prawie upadłościowym i naprawczym) to to samo co kserokopia poświadczona z oryginałem? A jeżeli nie, to czy zostanę powiadomiony o potrzebie uzupełnienia dokumentów?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2012 o 12:27

@Kowalska, rozumiem, że niektóre lokaty zakończyły się w lipcu a inne w październiku miały się zakończyć. Te październikowe – podajesz w całości kwotę, jaką miałaś dostać bez żadnych odsetek. Odsetki liczysz tylko o tych które skończyły się w lipcu. I podajesz je osobno, wszystko do kat. IV.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2012 o 12:31

@leszek, przykro mi. Jeżeli nastąpiła śmierć, to musisz mieć albo prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Możesz napisać wniosek o przyspieszenie i uzasadnij to właśnie tą sytuacją. Sąd powinien się przychylić. Pełnomocnictwo już wygasło w dniu śmierci. Zresztą nie obejmowało ono spraw sądowych (do tego potrzebne jest pełnomocnictwo procesowe).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2012 o 12:33

@Tom21, to już było wałkowane. Przeczytaj proszę dokładnie. Plików generowanych elektronicznie nie trzeba poświadczać, one już są oryginalne.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2012 o 12:35

@Marek Walczak, nie rozumiem pytania. Do sądu wysyłasz dwa liki dokumentów. Jeden dla sądu – tam dajesz oryginały lub odpowiednio poświadczone kopie. Drugi dla syndyka – tam dołączasz zwykłe ksero.

Odpowiedz

Kowalska Październik 15, 2012 o 15:15

Panie Karolu nie rozumiemtzn. te z października mam 3 lokaty i je bez odsetek gwarantowanych wogóle?!,czy nie obliczam np.odsetek od dnia upadłosci do dnia 5 października. (np lokata 5000 zł wypłata 5.10.12 5130 zł.) A drugi pytanie: mając kilka lokat jak tą tabelę uzupełnić Odsetki I A Odsetki II ? Razem koszty ??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2012 o 15:44

@Kowalska, w październiku miała być wypłacona kwota X, na którą składał się depozyt Y oraz odsetki od niego w kwocie Z. Zgłasza się kwotę X. Pojęcie odsetek ze zgłoszenia dotyczy tych ustawowych, a w Twojej umowie były co najwyżej umowne.

Odpowiedz

Wojciech Październik 15, 2012 o 17:00

Posiadam 4 depozyty AG w tym jeden (najwyższy) wspólny z moją mamą jako drugim współposiadaczem.

Dokonałem go jako wspólny z tego powodu, że w AG przeciwnie niż w bankach nie istniała możliwiośc zawarcia Dyspozycji na wypadek śmierci, jedynie istniało pełnomocnictwo ( za zycia).

Depozyt wspólny miał zastąpic (realizować) również Dyspozycję na wypadek śmierci.

Z depozytu wspólnego wycofaliśmy się w połowie lipca 2012 dokonując Odstąpienia od umowy w ciagu ok.tygodnia od przelewu środków na konto. Pieniędzy tych i innych już nie otrzymaliśmy.

Certyfikatu też nie otrzymalismy bo jak sądzę Odstąpiliśmy od umowy, a certyfikaty jak twierdzono wystawiane były w ciągu 30 dni od wpływu środkow.

Planuję zlożyć jedno zgłoszenie wierzytelności, w którym w nagłówku jako wierzyciel umieszczę swoje dane, w uzasadnieniu m.in. opiszę , że ta konkretna lokata jest wspólna podając nazwisko mojej mamy i dlaczego ustanowiłem ją jako wspólną.

Będe chciał podpisać na końcu zgłoszenie moim podpisem i mamy.

W załączniku zamieściłem wzór Odstąpienia od umowy i Regulamin depozytów.

W Oświadczeniu od Odstąpienia… u nas było napisane , że wypłaconą kwotę tytułem wypłaty, proszę zwrócić na rachunek bankowy należący do mnie (moje imie i nazwisko). Czyli dokładnie było napisane do kogo mają wrócić pieniądze. To oraz podpisanie zgłoszenia wierzytelności równiez przez mamę ,powinno być podstawą w zgłoszeniu wierzytelności, aby pieniądze wróciły do mnie, a nie robić komplikacji z dwoma zgłoszeniami i dublowaniem wypłaty środków.

Na dole Odstąpienia były 2 podpisy moj i mamy . Zatem taka była również dyspozycja drugiego współposiadacza. Tym bardziej , że to jeszcze na dobrą sprawę nie był depozyt towarowy, gdyż nie był zakupiony towar z powodu szybkiego odstąpienia od umowy.

Proszę o odniesienie się do mojej propozycji zgłoszenia wierzytelnoći, którą tu przedstawiłem i stwierdzenie gdzie ewentualnie robię błąd.

Ten drugi po moim , podpis- mamy na końcu zgłoszenia wierzytelności ma być również wyrażenie zgody mojej mamy na to co napisałem w Zgłoszeniu wierzytelności i ze akceptuje takie rozwiązanie o czym wspomnę w uzasadnieniu.

Właśnie najbardziej jestem ciekawy, czy na końcu zgłoszenia mogą być dwa podpisy gdy w nagłówku występuje jeden wierzyciel – ale chyba nic nie powinno stac na przeszkodzie.

Odpowiedz

Słodka Październik 15, 2012 o 17:34

Panie Karolu, na jednym z innych forum napisano,że tej tabelki co na stronie sądu zgłoszenie wierzyt. sie nie wypełnia co są Kat.
Suma
Główna
[zł.] Odsetki I Odsetki II Koszty Razem
a w ogóle może Pan powiedzieć jak ja wypełnić i czy mozna bez niej?? co to są te odsetki I. niech napisze ktos kto wysłał wniosek na danym przykładzie np.kwota dzień itd

Odpowiedz

Darek Październik 15, 2012 o 20:16

Szanowny Panie Karolu

Proszę o odpowiedz w sprawie obliczania odsetek.

Moja lokata została zawarta 02.07.2012 a koniec lokaty to 03.10.2012,a ogłoszenie upadłości Amber Gold 19.09.2012, czy mam obliczać odsetki od dnia zawarcia umowy do dnia ogłoszenia upadłości?.Jeżeli mam obliczać to zgodnie z kalkulatorem odsetek ustawowych 13%?

Z poważaniem
Dariusz Bartosz

Odpowiedz

Marek Walczak Październik 15, 2012 o 20:37

„@Marek Walczak, nie rozumiem pytania. Do sądu wysyłasz dwa liki dokumentów. Jeden dla sądu – tam dajesz oryginały lub odpowiednio poświadczone kopie. Drugi dla syndyka – tam dołączasz zwykłe ksero.”
Szanowny Panie, zamiast oryginałów wysłałem kserokopie notarialnie poświadczone za zgodność z oryginałem, a w prawie upadłościowym i naprawczym jest nakaz przesłania oryginałów lub odpisów stąd moja wątpliwość – czy poświadczona kserokopia zamiast odpisu dokumentów wystarczy? Czy jeżeli coś jest ze zgłoszeniem wierzytelności nie tak – zostanę o tym poinformowany czy wniosek zostanie bez rozpatrzenia bez zawiadomienia mnie o tym?
Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2012 o 21:12

@Marek Walczak, jeżeli wysłałeś kopie potwierdzone notarialnie to zrobiłeś prawidłowo – kopia potwierdzona notarialnie = się odpis. Jeżeli coś będzie nie tak, to są zwróci Ci wniosek, ale nie będzie wzywał. Napiszę o tym niedługo, zapraszam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2012 o 21:13

@Darek, to było już omawiane. Zgłoś kwotę, jaką miałeś dostać 3.10.2012 r. Żadnych odsetek.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 15, 2012 o 21:20

@Słodka, to pytanie raczej do Prezesa tego sądu, który dał ten wzór. Odsetki I to są odsetki młodsze niż rok, kat IV i takie wystąpią. Odsetki II to te ponad rok i raczej ich nie masz. Koszty to są koszty sądowe i też raczej nie wystąpiły. U większości z AG będzie suma główna + czasami odsetki, wszystko w kat. IV

Odpowiedz

leszek Październik 15, 2012 o 21:36

Karol Sienkiewicz — 2012-10-15, godz. 12:31

@leszek, przykro mi. Jeżeli nastąpiła śmierć, to musisz mieć albo prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Możesz napisać wniosek o przyspieszenie i uzasadnij to właśnie tą sytuacją. Sąd powinien się przychylić. Pełnomocnictwo już wygasło w dniu śmierci. Zresztą nie obejmowało ono spraw sądowych (do tego potrzebne jest pełnomocnictwo procesowe).

Mam pytanie ,czy wniosek o wpisanie na liste wierzycieli ws.lokaty założonej przez mojego ś.p.Tatę oraz Mamę,może być podpisany przez moją Mamę li tylko? Czy Sąd/Syndyk zwrócą takowy wniosek? Sprawy spadkowe bedę starał się przyspieszyć ,co pomoze w zakresie lokaty założonej tylko przez Tatę,to zrozumiałem , ale czy Pana rada dotyczyla,tez wniosku w zakresie lokaty „wspólnej” Mamy i Taty.

Odpowiedz

Anna Październik 15, 2012 o 21:38

czy na tych dwóch zgłoszeniach tytułuje sie: Sędzia Komisarz SSR Ireneusz Fojuth
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
Wydział VI Gospodarczy
ul. Piekarnicza 10
80-126 Gdańsk
czy na tym drugim syndyk….?
a pytanko mam, tez do tej tabeli, co Pani wyzej-mozna bez tej tabeli,ja mam kilka lokat to mam kilka tabelek robić?[ lokaty 3 sa w lipcu 12 r.a 2 w listopad kończą się]

Odpowiedz

Tom21 Październik 15, 2012 o 21:49

Panie Karolu jeszcze jedno pytanko sam wniosek zgłoszenie wierzytelności jeśli je podpisze będzie oryginałem to czy do notariusza też trzeba je zanieść żeby poświadczył bo dla syndyka będzie druga kopia.Zatem dokumenty z lokat będą poświadczone a sam wniosek zgłoszenia wierzytelności??

Odpowiedz

Piotrek Październik 16, 2012 o 10:10

Jeżeli cały wniosek uzupełniłem na komputerze to co mam zrobić po wydrukowaniu. Kiedy robiłem odpis poświadczony przez notariusza potwierdzenia i certyfikatu powiedziano mi że w takim przypadku, notariusz może jedynie wykonać poświadczenie mojego podpisu wydrukowanego przeze mnie zgłoszenia. Czy tak mam zrobić? Koszt takiego zabiegu to będzie ponad 100zł przy 5 stronach.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 10:29

@Piotrek, wydrukuj 3 egz. Wszystkie podpisz. 2 wyślij do sądu. Dołącz kopie potwierdzenia i certyfikatu poświadczone przez notariusza. Jeżeli notariusz nie chce tego poświadczyć, znajdź innego. Nie poświadczaj swoje zgłoszenia! To jakiś nonsens.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 10:38

@Tom21, proszę uważnie czytać wpis i wyjaśnienia. Poświadczenie dotyczy TYLKO załączników dołączonych do egzemplarza przeznaczonego dla sądu. NIE DOTYCZY TO PODPISU!!!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 10:43

@Anna, w jednej kopercie proszę wysłać wszystko do sądu, przecież to jest napisane we wpisie. Tabelek nie trzeba robić w ogóle. Ale jeżei robisz, to racze jedną – ona ma ułatwić syndykowi spisywanie wierzytelności. Chodzi o to, że takich zgłoszeń będą dziesiątki tysięcy!! I samo sprawdzanie potrwa wiele tygodni. Ułatwiajcie pracę syndykowi, on działa w Waszym interesie!!!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 10:48

@Leszek, wniosek o wspólną lokatę powinien być wpisany przez współwłaścicieli lub ich spadkobierców. Może to być podstawa do zwrotu wniosku. Postaraj się o to dziedziczenie.

Odpowiedz

Wojciech Październik 16, 2012 o 11:09

Chcę się upewnic czy uzywane we wzorze zgłoszenia numery artykułów na które się powołuje są napewno prawidłowe bo zauważyłem rozbieżności ich w naszym wzorze np.
„Stosownie do treści przepisu art. 240 pkt 4 Prawa upadłościowego i naprawczego wskazuję, iż całość zgłaszanych wierzytelności podlega zaliczeniu do kategorii czwartej…”

i przeglądanym wzorze innej Kancelarii np.
„Ponadto, na podstawie art. 342 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe i naprawcze wnoszę o zaliczenie. Wierzytelności wskazanej w punktach 1 i 2 do kategorii IV.”

Pytam, żeby nie mieć ewentualnych problemów z syndykiem, który jak twierdzą inni może czepiać się wszystkiego.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 11:29

@Wojciech. Wiele pytań. Postaram się odpowiedzieć.
Depozyty wspólne czy inne roszczenia powinny być zgłoszone przez wszystkich współwłaścicieli. I to musi pokazane w „nagłówku” i w podpisach. To jest tzw. pismo procesowe i musi odpowiadać tym warunkom. Nie ma form prawnych „wyrażania zgody na treść pisma”. Sąd będzie się zastanawiał, gdzie jest błąd i zwróci pismo. Po co masz mieć pod górkę?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 11:36

@Wojciech, nieprawda, syndyk nie będzie się „czepiał wszystkiego”, a już na pewno nie numeracji. A poprawnie jest w moi wzorze, art. 240 dzieli się tylko na punkty i nie ma żadnych ustępów.

Odpowiedz

vela Październik 16, 2012 o 16:24

mam pyt,napisał pan komuś ze jak ma się kilka lokat i do niektóry ma siw współwłaściciela,to trzeba 2 zgłoszenia?ale pytanie: na 1 zgłoszenie maja być 2 egzemplarze dokumentów(certy,potwierd.) to ja mam z mamą to mamy zrobić 2 zgłoszenia i 4 EGZemplarze tych dokumentów??

Odpowiedz

vela Październik 16, 2012 o 16:27

mam pytanie,mam lokaty kilka,i mama jest ich współwłaścicielem ,ale do jednej lokaty ja tylko jestem głównym właścicielem,to- mamy zrobic 2 zgłoszenia?? ? na 1 zgłoszenie trzeba 2 egzemplarze dokumentów, to w mojej sytuacji i mamy zrobić $ egzemplarze ???

Odpowiedz

ela Październik 16, 2012 o 16:35

mam pyt, mając kilka lokat mam współwłaściciela do nich oprócz jednej którą mam Tylko na siebie, to mam zrobić 2 zgłoszenia,bo słyszałam o czyms takim,że moge z,,robić jedno ale napisać,ze wierzytelności przysługują solidarnie nam obu”
– czy jak sie składa dwa zgłoszenia to mamy zrobić 4 egzemplarze dokumentów[skoro na 1 zgłoszenie trzeba 2 egzemplarze] ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 17:01

@ela, wg mnie trzeba rozdzielić i dać komplet dokumentów.

Odpowiedz

ela Październik 16, 2012 o 17:28

hej ci co zgłosili juz!.a czy trzeba przepisywać z tego zgłoszenia to:Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności….
Oświadczenie co do uzależnienia …..
Informacja na temat stanu………………..
i co wogóle sie wpisuje?: nie dotyczy czy co
i co wpisuje sie konkretnie w dowody wierzytelnosci??

Odpowiedz

Tomasz Październik 16, 2012 o 18:35

Panie Karolu, faktycznie robi Pan świetną robotę. Ale chciałbym dla pewności zlecić jakiemuś prawnikowi z okolic Kielc „prowadzenie sprawy”. Zna Pan tam kogoś? Czy ewent. Pan podjąłby się oczywiście odpłatnie takiego zlecenia?

Odpowiedz

Aniusia178 Październik 16, 2012 o 19:00

Panie Karolu, na wstępie chciałam serdecznie podziękować za wielką pracę, którą wykonuje Pan na rzecz osób poszkodowanych przez Amber Gold. Wraz z mężem mieliśmy lokatę do 31.07.2012, wpłaciliśmy 35000 zł, a na koniec umowy miał być 37000 zł. Oczywiście do tej pory nic nie otrzymaliśmy. Jeśli dobrze rozumiem to wierzytelność jaką powinnam zgłosić to 37000zł + odsetki ustawowe od tej kwoty, a suma tych dwóch wartości to wierzytelność, którą powinnam zgłosić, prawda? Mam tylko wątpliwość gdzie powinnam wysłać wnioski o wierzytelność. Czy oby dwa powinny trafić na adres Sąduw Gdańsku?
Serdecznie dziękuję za pomoc i cenne informacje.

Odpowiedz

Aniusia178 Październik 16, 2012 o 19:04

Jeszcze jedna kwestia,która mnie nurtuje. Czy syndyk może odrzucić wniosek, gdy źle wpiszę zgłaszaną wierzytelność? Może jest jakaś kwestia formalna na którą należy zwłaszcza zwrócić uwagę?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 20:25

@ela, nie zgłosiłem, ale odpowiem: możesz napisać nie dotyczy albo w ogóle pominąć. A dowody do umowa, przelew, certyfikat, czyli to co otrzymałaś od AG.

Odpowiedz

ela Październik 16, 2012 o 20:28

wiem,że dowody to umowa,przelew,certyfikat:} tylko czy mam napisać jaka umowa? ze dnia tego i tego-czy to może się pisze w załącznikach
czym się róznią załączniki, a dowody? i trzeba konkretnie napisac nie wiem certyfikat numer ..

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 20:28

@Aniusia178, sąd (a nie syndyk) dokonuje zwrotu, jeżeli nie spełnione zostaną wymogi formalne. Wniosek wypełnij starannie, dołącz poświadczone dokumenty i podpisz. Będzie OK. Jeżeli zrobi to do końca roku to zdążysz poprawić. Potem może być różnie (napiszę o tym za jakiś czas na blogu). A jeżeli podasz za dużo, to syndyk wpisze na listę co uważa i reszcie odmówi, co będziesz mogła zaskarżyć.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 20:30

@Anusia178, jeszcze to: tak, zgłaszasz 37000 + odsetki ustawowe od 1.08. bo 20.09. I wszystko do sądu wysyłasz, nie do syndyka!!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 20:31

@Tomasz, nie znam więc nie polecę. Jeżeli poczytasz wszystkie pouczenia w necie i na tym blogu, to sam sobie poradzisz.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2012 o 20:35

@ela, dowody są załącznikami. Opisz dokładnie tak: dnia xxx zawarłam umowę depozytu, dnia xxxx wpłaciłam kwotę YYYYY, na dowód czego otrzymałam certyfikat o numerze ZZZZZ. Zgodnie z umową miała dostać kwotę 1111 w dniu xxxxxxx i podaj inne istotne informacje. raczej nie popełnisz grzechu nadmiaru.

Odpowiedz

ela Październik 16, 2012 o 20:40

wie pan co,dzień zawarcia umowy depozytu to jest ta data w lewym rogu na pismie Dyspozycja zawarcia ??czy jaka data?
a bo w tym zgłoszeniu Sądu jest tak punkty: dowody wierzytelnosci,załączniki i uzasadnienie wydaje mi sie że to co pan odpisał mi to sie w uzasadnieniu powinno..

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2012 o 08:19

@ela, nie mam pojęcia, gdzie może być ta data… Twoim zadaniem jest podanie kwot i wyjaśnienie z czego one wynikają.

Odpowiedz

leszek Październik 17, 2012 o 14:18

@Leszek, wniosek o wspólną lokatę powinien być wpisany przez współwłaścicieli lub ich spadkobierców. Może to być podstawa do zwrotu wniosku. Postaraj się o to dziedziczenie.

A jakby do wniosku dolączyć uwierzytelnioną kopie testamentu,wedle tego co notariusz mi powiedział dziedziczenie na podstawie testamentu nastąpiło z chwila śmierci współmałżonka,a sprawa sądowa jest tylko formalnym tego potwierdzeniem.Co Pan Panie Karolu myśli o tym,bo boję się ,ze syndyk zwróci nasze wnioski ,i co wtedy gdy stanie sie to tuż przed upływem utawowego 3-mies. terminu na składanie takowych wnioskow,albo nawet po tym terminie to co wtedy ,nawet nie będziemy mieli szansy na korektę czy jakiekolwiek inne dostarczenie dokumentów etc.Bo byc moze Sąd nie zdaży do tego czasu wydac stosownych dokumentow potwierdzajacych nabycie spadku,ze wzg.na obieg dokumentów jak to powiedział notariusz.

Odpowiedz

leszek Październik 17, 2012 o 14:23

Aha,czy ewentualny zwrot złożonego wniosku jest z określonym ustawowym terminem do usunięcia brakow formalnych,czy oznacza jego calkowite odrzucenie.Tym samym zwrot wniosku po dacie 20.12.2012(plus przerwa swiateczna),oznaczalby odrzucenie wierzytelności.Jak z tym jest?

Odpowiedz

Lidia Październik 17, 2012 o 15:01

byłam u notariusza by uwierzytelnić dokumenty , zdziwiło mnie pytanie sekretarki czy aby wszystkie papiery mają pieczątki(tylko te będą uwierzytelnione)ja robiłam przelewy na konto Amber Gold on-line więc nie ma tam pieczątek?co z tym fantem?

Odpowiedz

Ewa Październik 17, 2012 o 16:34

Panie Karolu a jeśli ja mam przedłużane lokaty tzn założyłam w listopadzie 2011 i od razu przedłużyłam w maju 2012 na następny okres ale pieniedzy nie otrzymalam na konto bo od razu przedłużylam czy tamte wcześniejsze lokaty muszę wykazać? i jak to mam zrobić

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2012 o 17:25

@leszek, wkraczamy w sprawy spadkowe. Otóż jedynym dokumentem świadczącym o dziedziczeniu na podstawie testamentu jest postanowienie sądu. Takich testamentów mogło powstać wiele i niewiele z tego wynika. Proszę zatem poczekać dwa miesiące (po początku grudnia) i potem się skontaktować. Jakoś pomożemy. A o zwrocie wniosku zrobię niedługo oddzielny wpis.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2012 o 17:27

@Lidia, wydruki z konta nie wymagają poświadczenia bo są to oryginały.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 17, 2012 o 17:28

@Ewa, trzeba wykazać ile było złożone. Jeżeli wynika to jasno z przedłużenia to ono wystarczy.

Odpowiedz

Kaśka.S. Październik 17, 2012 o 19:10

niech ktoś mi powie,bo tak Jedni piszą że
-odsetki nalicza sie do 20.września[dzień upadłosci] a inni że do 19 września.jak to jest? Ci co składali juz zgłoszeie ,niech napiszą
– czy mozna calutkie zgłoszenei na kmputerze a podpis tylko długopisem[własnorecznie] ????

Odpowiedz

Ewa Październik 17, 2012 o 22:18

Mam pytanie, jeżeli sąd cywilny zawiesił postępowanie z powodu upadłości to trzeba to wpisać w zgłoszeniu wierzytelności, czy nie trzeba?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 18, 2012 o 08:58

@Ewa, jeżeli sąd zawiesił z powodu upadłości, to znaczy że sprawa była przeciwko AG, a więc należy to podać w zgłoszeniu – jaki sąd, gdzie i jaka sygnatura i czego dotyczy sprawa.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 18, 2012 o 08:59

@Kaśka S. pierwsze pytanie nie do mnie, a drugie do mnie. Tak, można napisać na komputerze i podpisać długopisem własnoręcznie.

Odpowiedz

mariusz Październik 18, 2012 o 10:49

Witam czy może ktoś dołączyć kopie zgłoszenia kilku lokat na na formularzu który jest na stronie sądu,chodzi mi dokładnie o wzór jak wypełnić.

Odpowiedz

ewa Październik 18, 2012 o 15:03

przychylam sie do prośby MAriusza tez prosze o przykladowy wniosek z kilkoma lokatami.

Odpowiedz

Jolka Październik 18, 2012 o 15:20

Panie Karolu, podziwiam Pana wielką cierpliwość do wyjaśniania po raz kolejny tego samego. Rozumiem, ze ludzie są w ogromnym stresie ale mozna przejrzec wczesniesze wpisy a nie pytać ciągle o to samo.Pozdrawiam

Odpowiedz

Kaśka.S. Październik 18, 2012 o 15:53

pani Jolu, pani już wysłała zgłoszenie,niech pani napisze,jak te odsetki pani obliczała do 19.09 CZY 20.09,niech pani poda jakiś dobry kalkulator na Internecie >?

Odpowiedz

Kaśka.S. Październik 18, 2012 o 15:56

Pani Jolka, niech pani poda do którego liczyła odsetki do 19.09 czy 20.09 i link do czy przykład kalkulatora z którego pani liczyła ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 18, 2012 o 20:05

Jeżeli ktoś przyśle mi skan takiego „prawdziwego” wniosku to go zamieszczę, oczywiście bez danych osobowych.

Odpowiedz

Jolka Październik 18, 2012 o 21:36

Ja „niestety” nie mam żadnych odsetek, bo moje umowy nie skończyły sie jeszcze. Więc wypełnienie mojego wniosku to „kaszka z mleczkiem”

Odpowiedz

Kaśka.S. Październik 18, 2012 o 22:32

Pani Jolu,a niech pani powie w: zgłaszam łącznej kwocie wierzytelności.. zliczała pani lokaty z odsetkami zagwarantowanymi?? a i czy miała pani lokaty przedłużane bo ja mam od 2011 r. i nie wiem czy dawać stare certyfikaty,umowy i czy notarialnie mają być??lokaty były przedłużane i np: na daną mam 1 dowód wpłaty ,bo non stop przedłuzałam na 3 msc

Odpowiedz

Jolka Październik 18, 2012 o 23:30

Mam „tylko” 2 umowy, które nie skończyły sie jeszcze więc wpisuje tyle ile mi obiecali dac po zakończeniu lokat. Lokat nie przedłuzałam Zgłaszam łączna kwote ale opisuję wszystko z datami zawarcia umowy, wysyłam potwierdzenie ( elektroniczne) z banku.
Moi drodzy Pan Karol bardzo dokładnie to opisał. Jest tez przykład jak wypełnic. Czytajcie dokładnie i krok po kroku wypełnicie wniosek. To nie jest takie trudne

Odpowiedz

Kaśka.S. Październik 18, 2012 o 23:36

pani Jolu ,dzięki wielkie, a proszę tylko czy w pozycji: dowody wierzytelności i załączniki… pisze się to samo?co pani wpisała w te dwa punkty

Odpowiedz

Piotrek Październik 19, 2012 o 11:48

Witam panie Karolu Jeżeli ma pan taką możliwość aby umieścić tu zgłoszenie które ja wysłałem (oczywiście zmienię dane osobowe) z chęcią je panu pośle, proszę tylko powiedzieć czy na ten adres podany na stronie. Jednak sam do końca pewności nie mam czy wszystko dobrze napisałem. Ewentualnie skorzystam z komentarzy i jeśli zostanie odrzucone pośle ponownie poprawione. I też mam jedno pytanie w związku z tym jak mam się dowiedzieć czy zgłoszenie zostało przyjęte czy też odrzucone? czy jeżeli jest odrzucone wtedy odeślą do adresata? Czy też mogę próbować dowiedzieć się tego telefonicznie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 19, 2012 o 13:23

@Proszę napisać na adres ze strony. A o losach zgłoszeń niedługo zrobię wpis na blogu.

Odpowiedz

Wojtek Październik 19, 2012 o 20:50

Witam,

Jeżeli ktoś może powiedzieć co wpisać w tych polach, bede bardzo wdzięczny.
• Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności..
• Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia..
• Oświadczenie co do uzależnienia wierzytelności od warunku..
• Oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań..

Dziękuj za pomoc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 20, 2012 o 08:53

@Wojtek, zakładając, że nie masz zabezpieczenia czy wierzytelności do potrącenia to napisz po prostu „nie dotyczy”.

Odpowiedz

Anna Październik 20, 2012 o 20:31

słuchajcie,niech ktoś napisze co miał kilka lokat i jedne skończyły sie Przed upadłoscią, a inne PO. Bo w pozycji naleznośc główna w wysokości……..-wpisujemy sumę łączna tych lokat? czy pisaliście sumę np.1 lokaty i potem(jeśli były karne odsetki)potem sumę oddzielnie 2 lokaty?? bo mam kilka lokat i nie wiem jak to rozpisać :{ ?

Odpowiedz

morf Październik 21, 2012 o 11:53

Ja mam 3 pytanka:
1. Tam gdzie nic nie piszemy to zostawiamy puste miejsce czy coś piszemy?
2. Czy gdzieś trzeba zaznaczyć, że lokata ma współwłaściciela np. w uzasadnieniu? Bo w nagłówku „wierzyciel” wpisałem siebie i współwłaściciela.
3. Jeśli lokata była przedłużana w czerwcu to także trzeba gdzieś zaznaczyć? Bo datę zawarcia mam z czerwca, a datę przelewy $$$ z 2011r.

Odpowiedz

Wojciech Październik 21, 2012 o 15:32

Czy trzeba zamieścić informacje nt. sprawy sądowej, którą założono po upadłości, nie dotyczącej spółki Amber Gold, a np. członków zarządu lub innych podmiotów związanych ze spółką?
I na temat zabezpieczeń w tych podmiotach.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 21, 2012 o 17:06

@morf, 1. możesz napisać „nie dotyczy”. 2. Koniecznie. Zgłaszające powinny być dwie osoby, i obie podpisują. 3. Tak opisz to w uzasadnieniu. Jako dowód załącz dokumenty na przedłużenie.

@wojciech, chodzi o sprawy przeciwko upadłemu, a nie osobom trzecim, choćby członkom zarządu. Możesz więc to podać, ale nie musisz. O zabezpieczeniach na majątkach tych osób też nie musisz pisać. Wynika to z tego, że zabezpieczenie na majątku P. nie obejmuje lokaty tylko roszczeń odszkodowawczych.

Odpowiedz

Kasia Weronika Październik 21, 2012 o 18:21

czy ktos wie ,czy w pozycji: zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie ………………… czy tu sie sumuje wszystkie lokaty z odsetkami,ale CZY Z ODSETKAMI TYMI USTAWOWYMI(KARNYMI) też?(mi lokaty sie skończyły w lipcu )i czy te ustawowe obliczone też się wlicza??

Odpowiedz

Wojciech Październik 21, 2012 o 20:26

Poza głównym tematem.
Czy jak to określono ‚roszczenia odszkodowawcze’ np. na prywatnym majątku Plichtów bądź innych podmiotach odpowiedzialnych, mogą przyjmować wartość zasądzanych lokat, czy ograniczają się do jakichś symbolicznych kwot jakby mogło sugerować samo określenie „roszczenia odszkodowawcze” ?

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Październik 21, 2012 o 22:33

@Wojciech: oczywiście, że mogą przyjmować wartość całych lokat.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 22, 2012 o 12:25

@Wojciech, odszkodowanie nie jest symboliczne, tylko ma wyrównać uszczerbek w Twoim majątku.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 22, 2012 o 12:28

@Kasia Weronika, napisz tak:
Zgłaszam następujące wierzytelności:
1. X z tytułu kwoty głównej
2. Y z tytułu odsetek ustawowych za opóźnienie

a w uzasadnieniu opisz o co chodzi.

Odpowiedz

Kasia Weronika Październik 22, 2012 o 12:34

panie Sienkiewicz,czyli możemy pkt.1 zsumować te kilka lokat,a w pkt.2 zsumować odsetki ustawowe tych kilku lokat tak?? bo myślałyśmy ze można tak: lokata numer 1 -10000 zł lokata 2 2000 zł

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 22, 2012 o 12:36

@Kasie Weronika, jasne że można sumować te same rodzaje należności. Tylko w uzasadnieniu należy wymienić poszczególne lokaty.

Odpowiedz

Kasia Weronika Październik 22, 2012 o 12:40

a nie wie pan jak wybrnąc z sytuacji gdy mam z mamą lokaty i ona jest współwłaścicielem,ale jedną lokatę od maja 2012 mam Sama na siebie=czy mamy pisać dwa oddzielne zgłoszenia,czyli 4 egzemplarze dokumentów mamy dać??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 22, 2012 o 12:43

@Kasia Weronika, należy napisać dwa oddzielne zgłoszenia, to było już wyjaśniane powyżej.

Odpowiedz

Maria Październik 22, 2012 o 14:35

proszę o podanie strony 1.z jakich kalkulatorów korzystaliscie do obliczenia osetek??
2.czy daje sie ksero ,,starsze certyfikatów,umów do lokat przedłuzanych,bo mam Dwie i są przedłuzane od 1.5 roku i dowody wpłaty tez mam tylko dwa z tamtego roku z stycznia 2011

Odpowiedz

Jagoda Październik 22, 2012 o 17:40

Witam, mam pytanie odnośnie przeliczania odsetek ustawowych jest to zawsze 13% czy tez wartośc jaka mam na umowie np 11.2%

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 22, 2012 o 21:28

@Jagoda, jak się tak dobrze zastanowisz, to zauważysz, że odsetki ustawowe wynikają z ustawy a umowne – jak sama napisałaś – z umowy. I te ustawowe wynoszą 13% i tyle trzeba obliczyć.

Odpowiedz

Danuta Październik 23, 2012 o 01:38

witam, mam pytanie odnosnie pktu 4)koszty sądowe – czy są nimi koszty zwiazane z pozwem , który sąd zawiesił po upadłości tzn oplata sądowa i wynagrodzenie prawnika?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 09:15

@Danuta, jeżeli sąd zawiesił sprawę to znaczy, że koszty jeszcze nie zostały ustalone. Przecież możesz przegrać. Takiej sytuacji nie zgłasza się.

Odpowiedz

VelaAnna Październik 23, 2012 o 09:19

Czy zaokrągla się odsetki te ustawowe np.,jak wyszła kwota odsetek 118,44 zł?? i czy jak wpisuje się do kalkulatora kwotę to tez ją zaokrągla się czy wpisuje taka jak z umowy?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 09:20

@VelaAnna, nie zaokrągla się, należy podać dokładną sumę z groszami. A tą umową to nie rozumiem pytania.

Odpowiedz

VelaAnna Październik 23, 2012 o 09:23

no jak wpisuje do kalkulatora na Internecie kwoty zobowiązania np.10525,34 gr żeby obliczyć odsetki do 19.09 to czy mam zaokrąglić ta kwotę i wpisać 10525 zł?? a bo Czytałam ze się do 50 zaokragla i juz nie wiem :[[

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 09:26

@VelaAnna, nie zaokrągla się.

Odpowiedz

VelaAnna Październik 23, 2012 o 09:27

Dziękuję.a czy do pozycji we wniosku:Informacja na temat stanu sprawy sądowej: (jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe) …. to wpisuje się,ze wysłało się- ja pocztą to zawiadomienie do Prokuratury do Gdańska[ja takto zadnej sprawy nie zakładałam,tylko to zawiadomienie wysłałam)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 09:32

@VelaAnna, to już było, proszę poszukać powyżej.

Odpowiedz

Piotr Październik 23, 2012 o 10:10

Uwaga. Amber Gold podawał oprocentowanie w skali roku ALE!! To był procent składany.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 11:18

@Piotr, dziękuję, ale co z tego? Jakie to ma znaczenie?

Odpowiedz

Piotr Październik 23, 2012 o 11:53

Nie wiem jak działają kalkulatory na stronach internetowych. Wyjaśniam co się dowiedziałem od Amber Gold i z własnego doświadczenia a odsetki w ten sposób liczone zawsze się zgadzały.
Sprawy jeszcze się komplikują(ale na nasz plus) bo u NICH miesiąc miał 30 dni a rok 360 dni. Dla lokat rocznych to nie ma znaczenia. Dla krótszych tak. Dam przykład. Jeżeli lokata 6 miesięczna była oprocentowana na 13% to oprocentowanie takie osiągnęła by po roku czyli musiała by być „zrolowana”(przedłużona jeszcze raz na taki sam okres). Dla lokat trzymiesięcznych musiała by być odnawiana jeszcze trzykrotnie a dajmy na to jednomiesięczna oprocentowana 9% aby to oprocentowanie osiągnąć musiała by być odnawiana 11 razy. Dla małych kwot to drobne sprawy ale dla pokaźniejszych sum ma znaczenie.
Najlepiej policzyć odsetki umowne( jeżeli lokata trwa dłużej niż do 19 września) dzieląc kwotę samych naliczonych odsetek które zawsze były uwidocznione przez ilość dni lokaty (zawsze wielokrotność 30) i pomnożyć przez liczbę dni od wpływu środków do NICH do 19 września.
Takie jest moje zdanie.

Odpowiedz

Piotr Październik 23, 2012 o 11:56

Tak odsetki liczył AMBER GOLD.
Czy syndyk będzie liczył ICH sposobem czy tak jak liczą banki tego już nie wiem.

Odpowiedz

Gosia Październik 23, 2012 o 12:23

Serdecznie witam,Panie KAROLU ,
Czy można dać ksero ,starszych certyfikatów i potwierdzenia zawarcia depozytu do lokat przedłuzanych,bo mam Dwie lokaty i są przedłuzane od 1.5 roku. Razem wychodzi do jednej lokaty 3 certyfikaty i 3 potwierdzenia zawarcia depozytu.
czy do uwzględnienia wierzytelności wystarczy ostatni poświadczony notarialnie certyfikat i potwierdzenie zawarcia depozytu,a z wcześniejszych ksera. Bardzo proszę o odpowiedź (wychodzą duże koszty poświadczenia not.)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 14:54

@Gosia, daj wszystko poświadczone. Nie wiem, jak wygląda to Twoje przedłużenie, więc zrób komplet. Jak duże koszty wychodzą?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 14:56

@Piotr, sprawa odsetek byłą już wyjaśniania: jeżeli lokata zakończyła się PRZED upadłością a nie było wypłaty, należy wskazać kwotę do wypłaty + odsetki ustawowe. Jeżeli lokata miała się zakończyć PO upadłości, to należy zgłosić kwotę, jaka miała zostać wypłacona zgodnie z umową i bez żadnych odsetek.

Odpowiedz

Gosia Październik 23, 2012 o 16:01

Koszty w porównaniu do strat oczywiście są niewielkie, ale zawsze jest to dodatkowy wydatek i (i jak mi się wydaje będzie dziwna mina notariusza)
2 lokaty x 3 certyfikaty + 3 potwierdz. zaw. depozytu = 12 x 7,38zł = 88 zł plus ew. pisma przewodnie z AG informujące o kwotach i o przedłużeniu lokat na następny okres 6 m-cy tj. kolejne 4 strony do potwierdzenia . Razem około 120 zł. Dziękuję za informację i za to co Pan bezinteresownie robi i gratuluję dyplomu od milusińskich.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jagoda Październik 23, 2012 o 16:22

odsetki umowne od dnia wypłaty do dnia upadłości chyba sie zaokrągla do 10 gr….kalkulator, mi sam je zaokrąglił, tzn zasugerował, napisał najpierw kwotę z groszami, a potem wskazał ta zaookrągloną do 10 gr do wniosku wpisałam ta zaokrągloną i teraz nie wiem czy dobrze?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 16:24

@Jagoda, do 10 groszy? Oczywiście, zaokrąglaj! To jest naprawdę szczegół.

Odpowiedz

Jagoda Październik 23, 2012 o 17:58

mam jeszcze jedno pytanie moja lokata była 3krotnie przedłuzana tzn. raz zwarłam lokatę w 2011 roku na 6 miesięcy, potem ja przedłuzyłam na 3 miesiace potem na 6 i czy mam dołączyć dokumenty z tamtych lokat??? sprawa nie dotyczy tamtych lokat z tym że wpłata -potwierdzenie przelewu na którym jest napisane OBD lokaty pierwszej….pytam bo ja akurat mam dokumenty tych poprzednich lokat ale czy jest potrzeba wykonywać ich odpis??? czy zwykłe ksero?, z kolei moja mam ma tylko dokumenty ostatniej lokaty, tych poprzednich juz nie ma a tez była to lokata przedłuzona, której numer ma równiez na potwierdzeniu przelewu

Odpowiedz

Jagoda Październik 23, 2012 o 18:00

czy wystarczy tylko dołaczyć potwierdzenie z nr lokaty która się zakończyła i napisać ze to był numer obd lokaty która się zakończyła i którą przedłuzyłam….

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 20:21

@Jagoda, wydaje mi się, że nie trzeba wszystkiego dołączać, wystarczy to opisać, a dołączyć tylko ostatnie przedłużenie. Ale z niego MUSI wynikać kwota, strony umowy etc. Nie wiem, jak to przedłużenie wygląda. Chodzi o to, by udowodnić istnienie tej wierzytelności, głównie na wypadek, gdyby AG miało bałagan w księgach (a pewnie ma). Napiszę o tym niedługo na blogu.

Odpowiedz

Jolka Październik 23, 2012 o 21:26

Własnie dostałam list od syndyka o upadłości AG Do listu dołączony jest wniosek do wypełnienia. Dobrze, ze wiem jak to wypełnić. Jeszcze raz dziękuję Panie Karolu

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 23, 2012 o 21:36

@Jolka, brawo dla syndyka, pewnie teraz rozsyła wszystkim klientom, figurującym w księgach. Czy mogę prosić i przesłanie skanu tego pisma? Zamieszczę na blogu.

Odpowiedz

Wojciech Październik 24, 2012 o 08:04

Panie Karolu, czy to nie błąd?
W nagłówku Pana pisma jest numer
Sygn. akt: VI GUp 23/12, a dalej w treści
… wydanego w sprawie rozpoznanej pod sygnaturą
VI GU 173/12, …”
Chociaż w przysłanym piśmie, druku do wypełnienia
jest podobnie .
A może to sa 2 różne sygnatury?
Moze szczegół, ale warto się upewnić.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 24, 2012 o 08:11

@Wojciech, tak ma być. Najpierw jest sygnatura przed upadłością a potem po.

Odpowiedz

Anna Październik 24, 2012 o 08:46

Ludzie,czy może ktoś, Oprócz pana Karola,bo nie chce mu znowu zawracać głowy!:czy w zgłoszeniu zostawialiście Opis tych kategorii I, II, III V i Tabelkę też całą zostawialiście- tą co są kategorie , odsetki I, II, ??czy tylko dla IV kategorii tabelkę 1 1 wiersz??

Odpowiedz

Jagoda Październik 24, 2012 o 09:48

W przykładowym zgłoszeniu który jest tu na stronie w pliku pdf tab. została pusta, natomiast ja wpisałam w wierszu kategorii IV sumę główną czyli kapitała z odsetkami wynikajacymi z umowy, w odsetkach I -odsetki za zwłokę, no i uzupełniłam RAZEM czyli suma tych dwoch kwot, nie zaszkodzi uzupełnić-tak myslę

Odpowiedz

Jolka Październik 24, 2012 o 14:49

Wysłałam na adres radcowie@radcowie.biz. pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 24, 2012 o 16:47

Z ostatniej chwili: kilka osób poinformowało mnie o otrzymaniu od syndyka zawiadomienia o upadłości wraz z wzorem zgłoszenia wierzytelności. Wzór ten jest taki sam jak na stronie sądu, więc nie mam tutaj Ameryki. Ale t co jest ważne: skoro dostałeś takie pismo, to znaczy, że figurujesz w księgach AG jako klient a teraz wierzyciel. Ale skoro nie dostałeś, to nie znaczy że nie masz praw. Musisz jednak skrupulatnie to udowodnić, czyli tak jak była mowa od początku.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 24, 2012 o 18:06

Dzień dobry. Wiem, że już ktoś pytał o coś podobnego, ale niestety, dalej nie jest to dla mnie jasne.
Umowę z AG podpisałem w Październiku 2011 roku. Ponadto, Lokata została założona aż na 3 lata. Jednej Pani odpowiedział Pan, że jeśli Lokata trwała dłużej, niż do dnia upadłości, to nie wylicza się żadnych odsetek, tylko podaje kwotę, jaką obiecali po zakończeniu Lokaty. No i właśnie. To w tej tabelce, gdzie mamy sumę główną, odsetki I, odsetki II, koszty inne i razem kategoria, gdzie mam wpisać tą kwotę ? I w takim wypadku na początku pisma, podaję tylko należność główną ? I jest ona kwotą, jaką ja wpłaciłem, czy kwotą, jaką miałem mieć na koniec Lokaty ?
Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 24, 2012 o 18:19

@Krzysztof. Ta tabelka to wzór, szablon, ma Wam ułatwić, pomóc a widzę, że utrudnia. Niestety, tak właśnie jest ze wzorami, do których autor nie da objaśnień (spróbuj wypełnić wnioski do KRS, są objaśnienia a połowa i tak jest źle wypełniana). Wywal tę tabelkę w ogóle. Jeżeli miałeś lokatę, która miała trwać po upadłości to zgłoś kwotę, jaką miałeś dostać po 3 latach. Resztę USUŃ. Zgłaszasz tylko kwotę X. NIC WIĘCEJ.

Odpowiedz

Grzegorz Październik 25, 2012 o 09:55

A do jakiej kategorii należy zaliczyć taką lokatę?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 25, 2012 o 11:07

@Grzegorz, IV

Odpowiedz

Jagoda Październik 25, 2012 o 13:54

mam kolejne pytania, pismo można wysłać z zpo do Sądu, ale czy można pojechac tam jesli ktoś ma taką mozliwość i na biurze podawczym złożyć zgłoszenie?
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
Wydział VI Gospodarczy
ul. Piekarnicza 10
80-126 Gdańsk
wówczas mielibyśmy na trzecim, własnym egzemplarzu pieczątkę z data złożenie pisma w sądzie

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 25, 2012 o 13:56

@Jagoda, oczywiście, że tak.

Odpowiedz

Jagoda Październik 25, 2012 o 14:10

a w tym kalkulatorze do obliczania odsetek -jeśli data wypłaty przypadała na 15.08.2012 to okres odsetek licze od dnia nastepnego roboczego tak? czyli od 16-08.2012 do 19.09.2012

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 25, 2012 o 14:11

@Tak, od 16tego.

Odpowiedz

Jagoda Październik 25, 2012 o 14:14

DZIĘKUJE BARDZO

Odpowiedz

Jolka Październik 25, 2012 o 15:48

Ludzie, ogarnijcie sie trochę i poczytajcie wczesniejsze wpisy. Podziwiam cierpliwość Pana Karola ale ja odpowiadam po raz ostatni na pytanie skierowane do mnie. Nie mam żadnych odsetek poniewaz MOJE lokaty jeszcze sie nie skonczyły. I tyle w temacie. Przed zadaniem pytania zerknijcie na wpisy i dpasujcie do swoich problemów. Chyba juz wszystkie tematy były tu poruszane. Jakbyscie musieli zapłacic za poradę, to byście czytali ze zrozumieniem

Odpowiedz

Zygmunt Październik 26, 2012 o 08:02

Panie Karolu nadal mam niejasność czy do 2-go egz. wniosku o zgłoszenie wierzytelności mają być dołączone oryginały lub notarialnie poświadczone odpisy dokumentów uzasadniających zgłoszenie wierzytelności (n.p dyspozycja zawarcia depozytu towarowego,potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego,certyfikat,dowody wpłaty do AG lub pismo od AG informujące o przeksięgowaniu zgromadzonych środków na poczet kolejnej lokaty itp.) czy zwykłe kserokopie tych dokumetów jak pisze Pan na swoim forum, ponieważ na forum parabanki link: http://ambergold.parabanki.info/viewtopic.php?f=3&t=491&start=30 autor: komisarz 11 >piątek 19 paż, 2012 14:45 pisze:
Art. 239 prawa upadłościowego mówi, że „Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Do pisma (czyli każdego z egzemplarzy – komentarz mój) zgłaszający wierzytelność dołącza oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie (nic o kserokopiach). Poświadczenia odpisów może dokonać także radca prawny lub adwokat, będący pełnomocnikiem wierzyciela (…)”
Czyli niestety to syndyk, a nie gdański sąd ma rację – załączniki do obu egzemplarzy wniosku muszą być oryginałami lub notarialnie poświadczonymi odpisami. Oryginałów lepiej nie załączać – przydadzą się w innych sprawach, np. przeciwko Skarbowi Państwa…
Byłbym wdzięczny o ostateczne rozczygnięcie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 26, 2012 o 09:52

@Zygmunt, ja mam rację, a co piszą inni to nie będę komentował. Ja od 12 lat w ten sam sposób zgłaszam wierzytelności i ZAWSZE było poprawnie.

Odpowiedz

Zygmunt Październik 26, 2012 o 13:14

Serdecznie dziękuję za ostateczne wyjaśnienie. Jestem również wdzięczny za Pańskie poświęcenie i bezinteresowność.

Odpowiedz

Agnieszka Październik 26, 2012 o 16:35

Panie Karolu!
Pana komentarze są bardzo potrzebne,dziękuję za nie.Wysłałam wszystko co trzeba i co możliwe,teraz rozumiem,muszę czekac.Czy mogę zrobić coś więcej? Pozdrawiam

Odpowiedz

Ula Październik 26, 2012 o 16:40

Witam, dołączam się do dyskusji i chciałam zapyta Pana Karola, czy korzystając z usług pełnomocnika-radcy prawnego muszę opłacać pełnomocnictwo, tj opłatę skarbową; przesłany wzór zgłoszenia zawiera informację, że nie pobiera się żadnych opłat od zgłoszenia. Proszę o komentarz

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 26, 2012 o 16:43

@Ula, oczywiście, że trzeba opłacić opłatę 17 zł od pełnomocnictwa, ale pełnomocnik powinien to wiedzieć :)Napisałem, że od wniosku nie ma opłat a nie od pełnomocnictwa.

Odpowiedz

Ula Październik 26, 2012 o 17:19

Dziękuję Panu za wyjaśnienie. A przy okazji chciałam Panu podziękować za wytrwałość i cierpliwość za śledzenie wpisów i udzielanie odpowiedzi. Oczywiście tez przestudiowałam wszystkie posty.

Odpowiedz

Jolka Październik 26, 2012 o 17:58

Już wiem dlaczego mi odrzucili kandydaturę p.Karola na konkursie ” Zwykłay bohater” Pierwsze wpisy zaczęły sie 26 września a regulamin konkursu mówi, że historia musi być przed 16 września. Dla nas i tak Pan jest BOHATEREM

Odpowiedz

Krzysztof Październik 26, 2012 o 18:35

Ślicznie dziękuję za odpowiedź i cierpliwość. Faktycznie, jest Pan dla Nas Bohaterem :).

Odpowiedz

Krzysztof Październik 26, 2012 o 18:44

Ślicznie dziękuję za odpowiedź i cierpliwość.
Faktycznie, jest Pan Bohaterem :).

Odpowiedz

Jagoda Październik 27, 2012 o 16:34

dziękujemy!

Odpowiedz

Zygmunt Październik 29, 2012 o 13:14

Czy koniecznie należy dołączać do dowodów Certyfikaty, czy wystarczy dyspozycja zawarcia depozytu towarowego,potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego i dowody wpłaty do AG lub pismo od AG informujące o przeksięgowaniu zgromadzonych środków na poczet kolejnej lokaty.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 30, 2012 o 10:25

@Zygmunt, to powinno wystarczyć. Zwłaszcza potwierdzenie. Czy certyfikaty zaginęły?

Odpowiedz

Anna Październik 30, 2012 o 00:08

mam pytanie, czy na dyspozycji zawarcia depozytu ,trzeba sie podpisać, amber gold przysyłał 2 egz. jeden do nich sie wysyłało, a drugi w domu zostaje i teraz chcąc dac to syndykowi,ten który mam w domu musze się podpisac na nim(jest miejsce na podpis)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 30, 2012 o 10:22

@Anna, tak, podpisz się. To dowód zawarcia umowy.

Odpowiedz

Jagoda Październik 30, 2012 o 11:17

Zygmunt-pytanie ja też przedłużałam umowę ale po prostu przysłali mi nową , żadnego pisma o przeksiegowaniu srodków nie otrzymałam.jako dowód w sprawie przesyłam odpis lokaty której wierzytelność dotyczy(umowa,potw i certyfikat) i zwykłe ksero poprzedniej umowy, która przedłużyłam wraz z dowodem wpłaty na nią

Odpowiedz

Rafał Październik 30, 2012 o 12:16

Witam. Mógłby ktoś jeszcze raz jeśli to nie problem w jednym miejscu napisać poprawnie wypełniony wniosek, który wysyłał Sąd?
„Zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie …” (tu podaję całą kwotę wraz z odsetkami, mimo że umowa jeszcze się nie skończyła
1. „Należność główna w wysokości …” j.w
2. odsetki (nic nie wypełniam? Mogę zostawić pole czyste, czy muszę napisać, brak?)
3. nic
4. nic
Dalej zostawiam pola czyste i zaznaczam kat. IV „kwota zł” (całość wraz z odsetkami)
Tabelki nie wypełniać?
I teraz zaczynają się schody, może ktoś napisać co trzeba wpisać w kolejnych polach tj.
1. „Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności: (hipoteka, zastaw, prawo zatrzymania itp.)”
2. „Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia (w całości lub w części)
3. „Oświadczenie co do uzyskania wierzytelności od warunku:”
4. „Oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań (art. 93 i 96 pr. up. i napr.)”
5. „Informacja na temat stanu sprawy sądowej: (jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe)
6. „Informacja na temat postępowania egzekucyjnego” – to pole czyste zostawiam, bo nic nie dostałem
7. Dowody wierzytelności tu wpisać wszystkie dokumenty (umowę, certyfikat, potwierdzenie przelewu. itp.?)
Może ktoś mi podpowiedzieć jak wypełnić punkty od 1 do 5?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

Odpowiedz

Rafał Październik 30, 2012 o 12:18

No i oczywiście dziękujemy za pomoc!

Odpowiedz

Piotr Październik 30, 2012 o 12:24

Potwierdzenie zawarcia depozytu to chyba najważniejszy dokument w tej sprawie. Czy mając również certyfikaty należy je koniecznie dołączyć. Przesłanie potwierdzenia przelewu to już chyba przesada.

Odpowiedz

DOROTA Październik 30, 2012 o 12:52

Panie Karolu, czy można jakoś sprawdzić czy przekazane zgłoszenie jest poprawne i zostało przyjęte przez syndyka. Do syndyka nie można się dodzwonić.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 30, 2012 o 17:28

@Dorota, niedługo będzie o tym wpis.

Odpowiedz

DOROTA Październik 30, 2012 o 17:30

dziękuję za informację. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dariusz Październik 30, 2012 o 18:16

Witam. Ja mam podobny problem jak Rafał.Czy mógłby ktoś mi pomóc napisać poprawnie wypełniony wniosek, który wysyłał Sąd?
„Zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie …” (tu się całą kwotę wraz z odsetkami, mimo że umowa jeszcze się nie skończyła czy kwotę wpłaty
1. „Należność główna w wysokości …” j.w
2. odsetki ( nie wypełniam?zostawiam puste pole czy wpisuje słowo brak ?)
3. nic
4. nic
I podobnie jak Rafał.Dalej zostawiam pola czyste i zaznaczam kat. IV „kwota zł” (całość wraz z odsetkami)
Tabelki nie wypełniać?
I teraz zaczynają się schody, może ktoś napisać co trzeba wpisać w kolejnych polach tj.
1. „Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności: (hipoteka, zastaw, prawo zatrzymania itp.)”
2. „Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia (w całości lub w części)
3. „Oświadczenie co do uzyskania wierzytelności od warunku:”
4. „Oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań (art. 93 i 96 pr. up. i napr.)”
5. „Informacja na temat stanu sprawy sądowej: (jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe)
6. „Informacja na temat postępowania egzekucyjnego” – to pole czyste zostawiam, bo nic nie dostałem
7. Dowody wierzytelności tu wpisać wszystkie dokumenty (umowę, certyfikat, potwierdzenie przelewu. itp.?)
I mam takie pytanie jak ojcu mojemu lokata wygasła wcześniej ogłoszono upadłość to którą kategorie zaznaczam ?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i pomoc mi w tym wypełnieniu ,
Pozdrawiam Darek

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 31, 2012 o 13:04

@Dariusz, jakie schody? Napisz – że nie ma, nie ustanowiono, nie ma spraw sądowych, nie ma warunku, nie dotyczy. Wszystko będzie w kat. IV, V to tylko odsetki starsze niż rok, ale chyba tego nikt nie ma…

Odpowiedz

Jagoda Październik 30, 2012 o 18:22

Rafał w tym blogu Pan Karol zamieścił juz taki przykładowo wypełniony wniosek ze strony , przejrzyj bloga -tam są wypełnione pola od 1 do 5, tabelka może byc pusta

Odpowiedz

Jagoda Październik 30, 2012 o 18:24

http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/category/amber-gold/

Rafał całkiem na górze strony można pobrać

Odpowiedz

Zygmunt Październik 31, 2012 o 07:55

Panie Karolu czy jeżeli w dokumentach AG jako posiadacze figuruję ja wspólnie z żoną i wpisany jest adres zameldowania i drugi inny adres do korespondencji to rozumiem że w nagłówku Wierzyciel (Zgłoszenia) wpisuje dane swoje i żony (imię nazwisko i adres zameldowania), ale czy wpisuję też drugi adres do koresponndencji. Z góry dziękuję za odpowidż.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 31, 2012 o 13:01

@Zygmunt, nie ma to większego znaczenia, byle został podany adres dla doręczeń, zwany też adresem dla korespondencji.

Odpowiedz

Jagoda Październik 31, 2012 o 12:59

ja wpisałam tylko do korespondencji

Odpowiedz

Rafał Październik 31, 2012 o 12:38

Tak, już zauważyłem, wypełniłem, po świętach do notariusza i trzeba wysłać. Dziękuję za pomoc

Odpowiedz

gabriela Październik 31, 2012 o 21:04

Witam Serdecznie ! Panie Karolu, mam pytanie, wysłałam wcześniej „zgłoszenie wierzytelności” do sądu według pana wzoru, a teraz otrzymałam od syndyka pismo informujące o powinności zgłoszenia wierzytelności i do tego pisma został dołączony druk zgłoszenia. Czy teraz muszę jeszcze raz wysłać ponowne zgłoszenie na oryginalnym druku przysłanym przez syndyka? Serdecznie dziękuję za okazaną pomoc. Pozdrawiam. Gabriela.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 31, 2012 o 21:17

@gabriela, nie. Syndyk wysyła wszystkim takie pisma, o ile figurowali w księgach AG. Nie istnieje jakiś urzędowy i jedynie słuszny wzór zgłoszenia. Chodzi o zachowanie niezbędnych elementów.

Odpowiedz

Kowalska Listopad 2, 2012 o 00:31

mam pytanie,bo pisze Pan,ze wysyła sie dwa egzempl. zgłoszenia. Więc na jednym w pozycji załączniki piszę:dokumenty wym. w tresci pisma, drugi egzemplarz zgłoszenia wierzytelności wraz z załącznikami. a co piszę w pozycji załączniki w drugim egzemplarzu zgłoszenia?
– aha i czy jeśli w 1 egzemplarzu załączam kopie notarialnie to w dowody wierzytelnosci piszę,ze np;dyspozycja,certyfikat kopie notarialnie, a w drugim egzemplarzu,w którym daję zwykłe ksero dokumentów muszę napisać w tych dowodach,ze np:dyspozycja Ksero ??

Odpowiedz

Zygmunt Listopad 2, 2012 o 06:31

Na który adres należy wysłać zgłoszenie wierzytelności:
1) Do syndykiem masy upadłościowej AG Pana Józefa Dębińskiego na adres do doręczeń siedziby spółki:
Gdańsk, ul. Długie Ogrody 8/14
lub
Gdańsk, ul. Stągiewna 11
z dopiskiem Syndyk Amber Gold Sp. z o.o. w Gdańsku, czy na adres jak we wniosku:
2) Sędzia Komisarz SSR Ireneusz Fojuth
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
Wydział VI Gospodarczy
ul. Piekarnicza 10
80-126 Gdańsk

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 2, 2012 o 09:13

@Zygmunt, to już było. Wszystko do sądu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 2, 2012 o 09:16

@Kowalska, proszę nie dzielić włosa na czworo! Należy przygotować 3 IDENTYCZNE zgłoszenia, 3 podpisać. Jeden egz. dla sądu i do niego załącza się oryginały lub notarialne kopie, Drugi egz. dla sądu nazwany odpis z dołączonymi kserami dokumentów, trzeci zachowujesz sobie.

Odpowiedz

Kowalska Listopad 2, 2012 o 10:30

to myśli pan ,że te kopie notarialne od notariusza powinnam skserować dla Siebie dodatkowo też,ale po co w domu mam oryginały dokumentów

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 2, 2012 o 11:28

@Kowalska, nie ma to znaczenia, jakie kopie zachowasz w domu

Odpowiedz

Ewa Listopad 2, 2012 o 20:19

Jedna z poprzedniczek napisała:

„mam pytanie, czy na dyspozycji zawarcia depozytu ,trzeba sie podpisać, amber gold przysyłał 2 egz. jeden do nich sie wysyłało, a drugi w domu zostaje i teraz chcąc dac to syndykowi,ten który mam w domu musze się podpisac na nim(jest miejsce na podpis)”….ja zawierałam z A.G. kilka umów i nigdy nie otrzymywałam 2 egz. umów zawarcia depozytu, zawsze po jednym i bez miejsca na podpis. Czy one są nieważne?

Odpowiedz

VelaAnna Listopad 2, 2012 o 21:45

mam pytanie,czy trzeba pokazać wyliczenie odsetek -kwota ilość dni % trzeba to?? plis o odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 2, 2012 o 22:58

@VelaAnna, nie koniecznie. Wystarczy napisać jaki okres opóźnienia i jaka kwota odsetek.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 2, 2012 o 23:01

@Ewa, nie znam wszystkich tych umów. Umowa pewnie była zawarta i figurowała w księgach AG. Dołącz inne dowody, najlepiej jakiś certyfikat.

Odpowiedz

diego Listopad 4, 2012 o 00:43

Witam
Być może już to było, przeczytałem prawie wszystkie komentarze, ale teraz nie pamiętam czy było takie pytanie, a chodzi mi o kwestie, jeśli wpłatę robiłem przelewem bankowym dnia 3-11-2011 na kwotę 5 000 i po zakończeniu lokaty trzy miesięcznej zrobiłem przedłużenie na następne sześć miesięcy i tu potwierdzenia wpłaty nie mam to suma środków nie jest 5 000 zł a 5120 zł. Czy wystarczy potwierdzenie wpłaty z tego 3-11-2011r na 5 000 zł?

Odpowiedz

diego Listopad 4, 2012 o 15:27

Witam
Podpisałem się na umowie którą odesłałem A.G. a na swoim egzemplarzu nie i poszedłem do notariusza i dostałem potwierdzenie orgianłu, ale nie ma tam mojego podpisu, czy jest on konieczny? Czy teraz mogę to potwierdzić swoim podpisem czy jeszcze raz do notariusza?

Dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 4, 2012 o 18:22

@diego, podpisz i idź no notariusza raz jeszcze. Co prawda umowa jest zawarta, bo wykonana (zapewne wpłaciłeś pieniądze) ale po co ma to ktoś kwestionować z powodu braku podpisu?

Odpowiedz

Roman Listopad 4, 2012 o 21:46

Uff, skończyłem…
Proszę o ostateczną konsultację czy zrozumiałem wszystkie wskazówki dot. poprawnie skompletowanego zgłoszenia.
Zgłoszenie wierzytelności jest w dwóch idealnie takich samych, podpisanych przeze mnie egzemplarzach. Do jednego zgłoszenia podpinam poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem wymienione w zgłoszeniu dowody wierzytelności. Do drugiego podpinam ksera w/w dokumentów i cały ten egzemplarz ( zgłoszenie i skserowane dokumenty – każdą stronę podpisuję „odpis” ).
W moim przypadku załącznikami będą:
1.odpis zgłoszenia wierzytelności wraz z załącznikami ( czyli te ksera-odpisy)
2.poświadczone notarialnie dowody wierzytelności
Z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam

Odpowiedz

Lenao Listopad 4, 2012 o 22:48

Czy jeśli zgłaszałam do ABW możliwość popełnienia przestępstwa przez Amber Gold to muszę to uwzględnić w uzasadnieniu Zgłoszenia wierzytelności?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 5, 2012 o 09:16

@Lenao, nie trzeba.

Odpowiedz

kate Listopad 4, 2012 o 23:58

Dziękuję za pomoc w tworzeniu zgłoszenia, Panu Karolowi i innym piszącym na tym bloogu. Moje zgłoszenie dotyczy trzech lokat kończących się w różnych terminach, byłem sam zakładającym. Może komuś się przyda „gotowiec”, bez problemu udostępnię. Może opublikuję Pan tą wersje tak jak tę na jedną lokatę, z której korzystałem na wzór …… oby skutecznie.pozdrawiam katejeden@wp.pl

Odpowiedz

Lenao Listopad 4, 2012 o 23:59

Jeszcze jedno pytanie, jeśli mam 2 lokaty: w jednej jestem właścicielem, w drugiej współwłaścielem z bratem, to czy konieczne jest wysyłanie dwóch oddzielnych zgłoszeń czy mogę wszystko ująć w jednym zgłoszeniu na siebie?
Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 5, 2012 o 09:13

@Roman, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. A więc raz jeszcze, przy okazji do wszystkich.
Zgłoszenie robisz w 3 identycznych egzemplarzach. Dwa wyślesz do sądu. Jeden zostawiasz sobie.
Z tych dwóch do sądu jeden będzie miał załączone oryginalne (lub poświadczone) załączniki, a drugi będzie miał zwykłe ksera. I ten drugi należy nazwać ODPIS. Czyli różnica w egz. dla sądu i w odpisie dla syndyka polega na tym, że w tym egz. dla syndyka są zwykłe ksera dokumentów.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 5, 2012 o 09:14

@kate, chyba nie ma takiej potrzeby. Czy jedna czy 5 lokat robi się to tak samo.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 5, 2012 o 09:15

@Lenao, to już było omawiane. Należy zrobić dwa różne zgłoszenia.

Odpowiedz

Zygmunt Listopad 5, 2012 o 10:41

Czy na tym drugim zgłoszeniu podpisanym przeze mnie i tej drugiej skserowanej kopi dokumentów trzeba napisać n.p długopisem wyraz ODPIS ?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 5, 2012 o 10:50

@Zygmunt, tak, należy napisać, ale wystarczy na pierwszej stronie zgłoszenia.

Odpowiedz

Witold Listopad 6, 2012 o 21:32

Czy jeżeli złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, a do tej pory nie otrzymałem z sądu żadnej informacji o toczącej się sprawie (żadnego numeru akt) to czy mogę złożyć oświadczenie w formie wskazanej we wzorze, czyli Stosownie do treści przepisu art. 240 pkt 7 Prawa upadłościowego i naprawczego informuję, iż zgłaszane wierzytelności nie były i nie są przedmiotem postępowania sądowego lub administracyjnego, czy też mam postąpić inaczej?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 7, 2012 o 08:11

@Witold, to już było. Proszę zapoznać się z wpisami.

Odpowiedz

Witold Listopad 7, 2012 o 08:41

Panie Karolu, przepraszam może niepoprawnie to interpretuję, a może niedokładnie sformułowałem pytanie – czytałem wszystkie wpisy i nie jest to jasne – chodziło mi o to czy złożenie zawiadomienia do prokuratury (w sytuacji gdy nie otrzymałem z jej strony żadnej informacji zwrotnej) jest tożsame z postępowaniem sądowym lub administracyjnym? Bo jeśli jest to nie mogę złożyć oświadczenia jak wyżej

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 7, 2012 o 08:43

@Witold, to złożenie do prokuratury nie ma żadnego znaczenia dla sprawy i nie trzeba tego pisać.

Odpowiedz

Witold Listopad 7, 2012 o 08:51

Bardzo Panu dziękuję!

Odpowiedz

Piotr Listopad 7, 2012 o 09:36

Zapewne odzyskamy niewielki odsetek naszych oszczędności. Dodatkowo popadamy w koszta opłacając notariuszy. Czy konieczne jest dołączanie również notarialnie poświadczonych odpisów certyfikatów?

Odpowiedz

Jagoda Listopad 7, 2012 o 11:11

Moim zdaniem najważniejsze są 4 dok: umowa, potwierdzenie, certyfikat oraz przelew-potwierdzenie lub kp
ja dalam 3 odpisy z w/w jednego oryginału nie mialam to dołaczyłam sama kopie

Odpowiedz

IRENA Listopad 8, 2012 o 07:37

PANIE KARALU , JA RÓWNIEŻ CHCĘ PANU PODZIEKOWAĆ ZA WSZYSTKIE RADY. MAM LOKATĘ KTORA KONCZY SIE W MAJU 2013 ROKU NA KWOTA UMOWY LOKATY 12000+ 6250,50 WYLICZONY ZYSK = 18250,50 TEN ZYSK JEST WYKAZANY W POTWIERDZENIU ZAWARCIA UMOWY W ZLOTO. CZY DOBRZE INTERPRETUJĘ WE WZORZE WPISAC W 1 I 2 KWOTE 18250,50 A W 3,4 NIC. ZGODNIE Z TYM CO USTALIŁA PANI U SYNDYKA. PROSZĘ O POMOC.

Odpowiedz

Małgorzata Listopad 8, 2012 o 08:05

witam
Proszę mi napisać skad mam się dowiedzieć czy złożone dokumenty są w porządku?

Odpowiedz

IRENA Listopad 8, 2012 o 09:38

WITAM PONOWNIE, CZY MOŻE MNIE PAN PORATOWAĆ – RADCA PRAWNY DO KTÓREGO ZGLOSIŁAM SIĘ ABY POŚWIADCZYŁ ZGODNOŚĆ Z ORAG. GDY POWIEDZIAŁAM MU O PEŁNOMOCNICTWIE. TO POWIEDZIAŁ ŻE SAMA MUSZE NAPISAĆ TREŚĆ A ON PODPISZ. MOŻE PAN MI POWIE CO MAM NAPISAĆ W TREŚCI ABY BYŁO DOBRZE NAPISANE. Z GÓRY DZIĘKUJĘ. POZDRAWIAM

Odpowiedz

Jolka Listopad 8, 2012 o 10:47

Pani Ireno! Na tej stronie jest przykład jak wypełnic cały wniosek!! Jest to bardzo proste, tylko spokojnie trzeba przeczytac i właściwie przepisać oczywiście wpisując SWOJE dane i swoje sumy i nazwisko i dane notariusza u którego Pani była

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 8, 2012 o 11:55

@Irena, to naprawdę jest proste, Jolka ma rację. I przykro mi, że jakiś radca tak powiedział. To niezgodne z zasadami etyki.

Odpowiedz

Anna Listopad 8, 2012 o 19:30

to dane notraiusza trzeba pisać,dziwne przecież na dokumentach które poswiadczył jest napisane Kancelaria Noatarialna Arek Kowalski to po co albo w jakim miejscu to napisać

Odpowiedz

Zygmunt Listopad 9, 2012 o 07:06

Jeszcze jedno głupie pytanie, jeśli mam lokaty: w którym jestem współwłaścielem z żoną , to w zgłoszeniu piszę „WIERZYCIEL” czy „WIERZYCIELE” i czy w zgłoszeniu operuję liczbą mnogą czy pojedynczą. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 9, 2012 o 08:15

@Zygmunt, napisz „wierzyciele”.

Odpowiedz

Olga Listopad 9, 2012 o 13:28

Witam, ja nawet nie wiem do której kategorii wierzytelności zalicza się lokata. We wzorze jest ich aż pięć.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 9, 2012 o 13:30

@Olga, proszę spokojnie wszystko przeczytać. I na pewno się to wyjaśni.

Odpowiedz

Iza Listopad 9, 2012 o 14:52

Witam mam pytanie czy wystarczy jako dowód wierzytelności postanowienie nadania klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty sadu rejonowego czy dodatkowo muszę tez dostarczyć dyspozycje zawarcia depozytu, potwierdzenie, certyfikat ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 9, 2012 o 15:48

@Iza, jeżeli masz prawomocny nakaz, to wystarczy nakaz.

Odpowiedz

Zbyszek Listopad 11, 2012 o 10:04

Panie Karolu ,proszę o radę jak opisać sytuację ,kiedy następowało przedłużenie lokaty z jednoczesną dopłatą.Chodziło mi o to by kwota lokaty (już nowej) była oczywiście wyższa,a suma zawsze „okrągła”.Dodam iż czyniłem tak kilkakrotnie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Tomek Listopad 11, 2012 o 10:25

Panie Karolu, jeżeli na kilka dni przed ogłoszeniem upadłości zerwałem lokatę (licząc że uda mi się odzyskać chociaż część odsetek)to jako wierzytelność podaję kwotę wyliczoną przez AG w dniu zerwania czy też mogę podać kwotę wynikającą z umowy

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 11, 2012 o 11:38

@Zbyszek, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Ale sprawa jest chyba prosta – należy opisać jak było, dołączyć dowody tej ostatniej lokaty (ostatniego przedłużenia).

Odpowiedz

Jagoda Listopad 11, 2012 o 11:38

Przecież Pan Karol juz odpowiadał na te pytania, bez sensu , że je powielacie…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 11, 2012 o 11:38

@Tomek, o zerwaniu lokaty krótko przed upadłością już było wyżej.

Odpowiedz

rafal Listopad 11, 2012 o 16:32

witam chcialem sie zapytac, czy ktos wypelnial zgloszenie wierzytelnosci wedlug formularza z sadu lub ze strony http://www.ambergold.com.pl (tego samego jak z sadu)? – nie posiadam polskich znakow wiec przepraszam za literowki-

Odpowiedz

Piotr U Listopad 11, 2012 o 20:25

Witam. Panie Karolu, wysłałem już wniosek do sądu z załącznikami, a teraz znalazłem jeszcze Potwierdzenie Zawarcia Depozytu na przedłużaną lokatę (myślałem, że go nie dostałem). Jak sformułować wniosek do sądu o dołączenie, uzupełnienie wysłanego wniosku o to Potwierdzenie?

Odpowiedz

Jagoda Listopad 11, 2012 o 20:27

Rafale
http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/10/19/zywe-zgloszenie-wierzytelnosci-do-amber-gold/
w tym linku w drugim akapicie masz słowo „tutaj” kliknij w to a zobaczysz, że Pan Karol już to o co prosisz umieścił dla nas

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 11, 2012 o 21:29

@Piotr U, jeżeli uważasz, że to niezbędne dla wykazania istnienia wierzytelności po prostu napisz „uzupełnienie zgłoszenia wierzytelności”, powołując się na to już wysłane. I dołącz ten dokument. Napisz dwa zdania, czego on dotyczy i co z niego wynika. Nie trzeba nic więcej.

Odpowiedz

Łukasz Listopad 11, 2012 o 23:32

Witam,
Po przeczytaniu wszystkich komentarzy mam mały mętlik w głowie i proszę Pana o potwierdzenie czy dobrze rozumuję.
Miałem w AG tylko jedną lokatę na kwotę 5000 zł.
Okres lokaty: 6 m-cy (data zakończenia umowy z AG to 25.10.2012)Oprocentowanie w umowie: 13%
Odsetki, jakie AG miało mi wypłacić na zakończenie umowy to 315,07 zł.
Upadłość AG nastąpiła przed koncem trwania mojej umowy. Teraz chcę wypełnić zgłoszenie wierzytelności. W związku z tym co przeczytałem, to rozumiem to tak:
zgłaszam wierzytelność w kwocie 5315,07
Należność główna to 5315,07
a odsetki to 0 zł, bo koniec lokaty jeszcze nie nastapił (przyjmując stan na 20.09.2012)
Wszystko uwzględnić w kat. IV
Czy ja to dobrze rozumiem?
Z góry wielkie dzięki za informację.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 12, 2012 o 09:19

@Łukasz, jaki mętlik? Wszystko zrozumiałeś na 100 % poprawnie!

Odpowiedz

Genowefa Listopad 12, 2012 o 11:41

Jeśli przebywam dłużej za granicą i tam Sąd przysłał Zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości Amber Gold podpisano Syndyk masy upadłości mgr Józef Dębiński oraz druk Zgłoszenie wierzytelności , mam pytanie.Czy mogę potwierdzić notarialnie za granicą dokumenty, które należy odesłać do Sądu w Polsce.Czy powinnam pojechać do Polski, aby potwierdzić?Czy nie zakwestionują w Sądzie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 12, 2012 o 11:45

@Genowefa, można potwierdzić za granicą, ale uznanie tego w Polsce zależy od kraju potwierdzenia i nawet nie podejmuję się ustalania, jak to będzie w kraju, gdzie przebywasz. Zorientuj się najlepiej, czy polski konsul nie poświadczy czy tych dokumentów.

Odpowiedz

Marcjanna Listopad 12, 2012 o 19:42

Czy przed wysłaniem druku zgłoszenia wierzytelności nadal muszę pójść na policję zgłosić przestępstwo?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 12, 2012 o 20:22

@Marcjanna, jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Odpowiedz

rafal Listopad 12, 2012 o 21:32

czy wystarcza zalaczniki do wierzytelnosci bez potwierdzenia zawarcia dpozytu (mam potwierdzenie przelewu, certyfikat i dyspozycje zawarcia depozytu towarowego i jedna mala koperte z numerem depozytu w jakiej dostalem gramowa sztabke slota)

Odpowiedz

Kasia Listopad 12, 2012 o 21:34

witam, dziękuję z góry że mogę spytać i liczyć na rozwianie moich wątpliwości. Proszę o potwierdzenie czy dobrze uzupełniłam tę treść zgłoszenia.

W związku z postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 20 września 2012 r. w sprawie sygn. akt VI GU 173/12 o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku Amber Gold Sp. z o.o., zgodnie z art. 236 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie 9773,15zł., ( 9400zł, kwota lokaty plus 252,82zł odsetki które wynikały z umowy lokaty plus 120,33zł odsetki ustawowe po zakończeniu lokaty naliczone od dnia zakończenia do dnia ogłoszenia upadłosci) na którą składają się:

1. należność główna w wysokości 9652,82 zł ( 9400zł plus procent wynikający z umowy czyli 252,82zł)
2. odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości, tj. do dnia 19 września 2012 r.):
• za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości 120,33zł. ( 9652,82zł razy 35 -liczba dnia, od 16.08, bo koniec lokaty nastapił 15.08, do 19.09 bo ogłoszenie upadłości razy 13% stopa odsetek ustawowych podzielić przez 365 dni roku równa się 120,329 czyli po zaokrągleniu 120,33zł.
• za okres wcześniejszy niż rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………………
3. wierzytelność niepieniężna o wartości: ……………………………………………………………………..
4. koszty sądowe i egzekucyjne …………………………………………………………………………………….

Odpowiedz

Marcjanna Listopad 12, 2012 o 21:51

Ze zgłoszeniem na policję chodziło mi o to, czy skoro spółka jest już w upadłości, to czy takie zgłoszenie ma jeszcze sens. Co ono w ogóle miałoby dać i jak należałoby do tego podejść.

Pytam się, ponieważ szukając informacji w sieci wielu ludzi doradzało zgłosić tą sprawę na policje, ale większość tych wpisów jest sprzed ogłoszenia upadłości. Z góry dziękuję za odpowiedź oraz za Pana wkład i pomoc dla nas wszystkich. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Kasia Listopad 12, 2012 o 21:57

Panie Karolu i jeszcze jedno zapytanie, mam nadzieję ze ostanie, by rozwiać moje wątpliwości czy tę część mogę w takiej formie pozostawić, czy wpisać zwyczajne NIE DOTYCZY,
z góry bardzo dziękuję:)

1.Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności: (hipoteka, zastaw, prawo zatrzymania itp.)

Stosownie do treści przepisu str. 240 pkt 5 Prawa Upadłościowego i Naprawczego wskazuje, że zgłoszone wierzytelności nie są objęte zabezpieczeniem. POZOSTAWIĆ TĘ TREŚĆ CZY WPISAĆ NIE DOTYCZY

2.Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia: (w całości lub w części)

Stosownie do treści przepisu str. 240 pkt 5 Prawa Upadłościowego i Naprawczego wskazuje, że zgłoszone wierzytelności nie są objęte zabezpieczeniem. PODOBNIE, POZOSTAWIĆ CZY WPISAĆ NIE DOTYCZY

3.Oświadczenie co do uzależnienia wierzytelności od warunku:

Stosownie do treści przepisu str. 240 pkt 6 Prawa Upadłościowego i Naprawczego wskazuje, że Upadły jest dłużnikiem osobistym w stosunku do zgłaszanych wierzytelności. PODOBNIE, POZOSTAWIĆ CZY WPISAĆ NIE DOTYCZY

4.Oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań: (art. 93 i 96 pr. up. i napr.)

TUTAJ WYKREŚLAM LUB PISZE NIE DOTYCZY

5.Informacja na temat stanu sprawy sądowej: (jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe)

TUTAJ WYKREŚLAM BO NIE MA POSTĘPOWANIA Z MOJEJ STRONY WOBEC FIRMY AMBER CZYLI PISZĘ NIE DOTYCZY

6.Informacja na temat postępowania egzekucyjnego: (jeśli co do wierzytelności prowadzona jest egzekucja sądowa lub administracyjna – podać kwotę, w jakiej wierzyciel został zaspokojony)
TUTAJ WYKREŚLAM CZYLI PISZĘ NIE DOTYCZY

Odpowiedz

Michał Listopad 12, 2012 o 23:34

Witam,
Panie Karolu widziałem już, że było zapytanie wcześniej o tym, co z zerwanymi lokatami przed ich końcem. Jaką kwotę mam podać (pierwotną na koniec jej trwania przed zerwaniem czy kwotę, jaką podał mi AG w odpowiedzi, pomniejszoną o ok. 30% od kwoty wpłaconej)? I do jakiej kategorii zaliczam te wierzytelności?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 13, 2012 o 07:32

@rafal, tak, to wystarczy.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 13, 2012 o 07:34

@Michał, do kat. IV. Z tego wynika, że AG już odnotowało zerwanie i pewnie w księgach jest już ta kwota po potrąceniu. Możesz podać kwotę pierwotną, bez potrącenia, najwyżej syndyk nie uzna Ci tego w części tych 30%, ale całości nie odrzuci. A może nie zauważy…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 13, 2012 o 07:36

@Kasia, sorry, wszystko już było omówione, nie jestem w stanie sprawdzać całych niemal zgłoszeń, wklejonych do komentarza. Możesz napisać „nie dotyczy”.

Odpowiedz

Piotr Listopad 13, 2012 o 07:39
Kasia Listopad 13, 2012 o 08:14

Witam,
Panie Karolu,rozumie Pana, tym bardziej dziękuję za odpowiedź. Natomiast jeśli chodzi o wcześniejsze moje pytanie dotyczące początku treści zgłoszenia to czy schemat wyliczenia jest taki jak opisałam, oraz czy w tym zdaniu zawieram odsetki:

2. odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości, tj. do dnia 19 września 2012 r.):
• za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości 120,33zł. ( 9652,82zł razy 35 -liczba dnia, od 16.08, bo koniec lokaty nastapił 15.08, do 19.09 bo ogłoszenie upadłości razy 13% stopa odsetek ustawowych podzielić przez 365 dni roku równa się 120,329 czyli po zaokrągleniu 120,33zł.

z góry dziękuję

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 13, 2012 o 09:23

@Kasia, tak może zostać. Chociaż odsetki to 120 zł, a do odzyskania w IV kategorii będzie może 10%…

Odpowiedz

Tamara Listopad 13, 2012 o 12:34

Witam wsztskich, moje pytanie:
Mam zamknięty rachunek bankowy z którego dokonywałam przelewu dla AMBER GOLD. Potwierdzeniem wpłaty może być tylko wyciąg z rachunku bankowego. Czy to wystarczy? Czy mam udać się z tym wyciągiem do notariusza?

Odpowiedz

Tamara Listopad 13, 2012 o 12:51

Witam,
Panie Karolu kieruję ogromną prośbę o weryfikację mojego wniosku:

Data zakończenia umowy: 29.08.2012
Data wypłaty środków po zakończeniu umowy: 31.08.2012 r.
Oprocentowanie w skali roki: 11,20%
Wartość lokaty: 14 700,00 zł
Wartość umowna towaru na koniec umowy: 15 095,36 zł

Zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie 15208,36 zł na którą składają się:

1. 15 095,36 zł z tytułu Umowy Depozytu Towarowego.
2. 112,60 zł z tytułu odsetek ustawowych za opóźnienie od kwoty 15 095,36 zł za okres od 31 sierpnia 2012 r. do dnia ogłoszenia upadłości.

należność: 15 095,36 zł

okres: 31.08.2012-20.09.2012 r.

ilość dni: 21
% 13%
Odsetki:112,60 zł

CZY MOJE WYLICZENIA SĄ POPRAWNE?
BĘDĘ ZOOBOWIĄZANA ZA INFORMACJĘ ZWROTNĄ.

Odpowiedz

Aniusia178 Listopad 13, 2012 o 18:53

Panie Karolu złożyłam już wniosek do sądu, dzięki Pańskiej pomocy i co dalej? W jaki sposób powinnam to monitować? A może ktoś się do mnie odezwie w tej sprawie? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 13, 2012 o 19:43

@Tamara, wyciąg wystarczy, nie musisz go poświadczać o ile jest wygenerowany przez system. Jeżeli jest podpisany, z jakąś pieczątką daj do notariusza. A nie masz certyfikatu?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 13, 2012 o 19:44
Karol Sienkiewicz Listopad 13, 2012 o 19:45

@Tamara, wyliczenia są poprawne.

Odpowiedz

Tamara Listopad 13, 2012 o 22:15

Jest to wydruk z konta internetowego.Posiadam także Certyfikat, Dyspozycję zawarcia depozytu oraz Potwierdzenie zawarcia depozytu.

Odpowiedz

Zygmunt Listopad 14, 2012 o 06:59

Panie Karolu czy mogę zgłosić wierzytelność korzystając z Pańskiego wzoru z dnia 26.09.12,http: //www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/09/26/wzor-zgloszenia-wierzytelnosci-wobec amber-gold/ , czy próbować skorzystać ze wzoru przysłanego z sądu.

Odpowiedz

Jolka Listopad 14, 2012 o 08:00

Poniewaz powstało Stowarzyszenie Poszkodowanych przez AG a tu dużo osób czyta komentarze, to pozwalam sobie zamieścić

Dnia 13.11.2012 r.

Komitet Założycielski Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Amber Gold z siedzibą 00-140 Warszawa , Al. Solidarności 115 lok 2.,

Proponuje Państwu spotkanie w celach organizacyjnych;

-konieczne jest powołanie zarządu

-zapoznanie z regulaminem,

-omówienie celów i strategii działania,

-akceptacja regulaminu opłacania składek,

Prosimy o sprecyzowanie odpowiedzi na pytania:

1. Jaki termin Panu/Pani odpowiada – 01.12 2012 czy 08.12 2012 ? ( wolne soboty)

2. Jakie miasto ze względu na dojazd -Warszawa czy Łódź?

3. Czy możemy liczyć na Pani/Pana obecność ?

DEMENTI !!!

KONTO PODANE NA STRONIE WIERZYCIELE AG- NIE JEST KONTEM STOWARZYSZENIA Z SIEDZIBĄ 00-140 WARSZAWA , AL. SOLIDARNOŚCI 115 LOK 2

Prosimy pilnie o wiadomość zwrotną, ze względu na konieczność zorganizowania miejsca spotkania- na adres email: biuro.solidarnosci@wp.pl

Prosimy o powiadomienie wszystkich znanych Państwu Poszkodowanych

Z poważaniem

Przewodniczący Komitetu Założycielskiego

Sylwester Adamski

Odpowiedz

Tamara Listopad 14, 2012 o 12:00

Witam,
Panie Karolu czy taka treść Uzasadnienia jest wystarczająca?

Zawarliśmy z Upadłą Firmą Amber Gold Umowę Depozytu Towarowego LOKATA W ZŁOTO PLUS ZYSK 11,2% na okres 3-ch miesięcy w kwocie 14 700,00 zł poprzez złożenie Dyspozycji Zawarcia Depozytu Towarowego z dnia 11.05.2012 r. za pośrednictwem Infolinii firmy AMBER GOLD Sp. z o.o. adres ul. Długie Ogrody 8-14, 80-755 Gdańsk.
Na podstawie której uiściliśmy na rzecz Upadłej kwotę 14 700,00 zł przelewem z dnia 30.05.2012 r.
Upadła potwierdziła zawarcie umowy poprzez wystawienie Potwierdzenia Zawarcia Depozytu Towarowego numer ID:L0000021559, OBD/21037/2012.
Na podstawie zawartej umowy, Upadła zobowiązała się do zapłaty na moją rzecz kwoty 15 095,36 zł w terminie 31.08.2012 r.

Od dnia 15.08.2012 r. wszystkie moje próby skontaktowania się z Upadłym w celu uzyskania jakichkolwiek informacji w sprawie naszej lokaty zakończyły się niepowodzeniem.

Będę wdzięczna za informację.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 14, 2012 o 12:50

Zygmunt, oba wzory są równoważne, ale mój prostszy. Jeżeli jednak możesz mieć obawy to wypełnij ten wzór z sądu – po co się niepotrzebnie denerwować.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 14, 2012 o 12:52

@Tamara, te dokumenty są OK. Co do uzasadnienia to jest prawie OK – nie napisałaś, że po 31.08 nie było zapłaty. Dopisz to.

Odpowiedz

Magdalena Listopad 14, 2012 o 13:28

Szanowny Panie Karolu, pomagam babci w sformułowaniu wniosku o zgłoszenie wierzytelności. Pana wskazówki i wzory są niesamowicie pomocne – za co w imieniu babci dziękuję. Jednakowoż mam problem pewnie natury technicznej, ale jednak: babcia założyła lokatę w złoto, po roku narastania odsetek zaproponowano jej kolejną lokatę z tych właśnie odsetek oraz jakiejś „dorzuconej” sumy – tak uczyniła. Ma zatem dwie umowy. Moje pytania są następujące:
1) czy należy każdą z lokat ujmować odrębnie?
2) do jakiej kategorii zaliczać lokatę?
3) czy formułować nowy wzór zgłoszenia czy pisać na tym, nadesłanym przez Sąd?
Będę ogromnie zobowiązana za wskazówki.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 14, 2012 o 13:36

@Magdalena, należy zrobić jedno zgłoszenie wyszczególniając z nim poszczególne lokaty. Całość napisać na komputerze zgodnie z jakimś wzorem. Wszystko do kat. IV.

Odpowiedz

agnieszka Listopad 14, 2012 o 15:14

bylam u notariusza z certyfikatem i potwierdzeniem dyspozycji zawarcia lokaty i notariusz potwierdzil zgognosc z orginnalem dyspozycje zawarcia lokaty jednak powiedzial ze certyfikatu nie moze potwierdzic poniewaz z takich dokumentow nie robi sie odpisu nawet notarialnego. i teraz nie wiem za bardzo co zrobic bo tez nie chce do syndyka czy tez do sadu wysylac swojego orginalu bo wtedy ja zostane z niczym a wiadomo ze orginal miec lepiej u siebie

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 14, 2012 o 15:18

@agnieszka, to pójdź do innego notariusza.

Odpowiedz

Kasia Weronika Listopad 14, 2012 o 17:40

mam Pytanie,wysłałam ponad tydzień temu zgłoszenie,niech napisze ktoś kto wysłał i czy dostał Jakąś odpowiedz?? czy dobrze czy źle wypełnione, odpiszcie

Odpowiedz

Jolka Listopad 14, 2012 o 18:29

@Jasia Weronika, na jaką odpowiedź czekasz? Że pismo dotarło do sądu? Ja wysłałam za potwierdzeniem odbioru

Odpowiedz

Kasia Weronika Listopad 14, 2012 o 19:54

a pani pani Jolu,dostała w ogóle jakąs odpowiedź?? czy dobrze wypełnione czy coś? [po jakim czasie]?? Kurcze nie wysłałam właśnie za potwierdzeniem tylko zwykłym Poleconym..:{{

Odpowiedz

Jagoda Listopad 14, 2012 o 20:22

Ludzie weźcie sie opanujcie, wystarczy przejrzec blog a nie zadawać Panu Karolowi 100 raz to samo pytanie, niaduzywaćie tym samym jego dobroć, a sami wykazujecie sie lenistwem, skoro nie chce się Wam przejrzeć bloga

Odpowiedz

Zygmunt Listopad 14, 2012 o 20:26

Panie Karolu w Pańskim wniosku nie ma pkt.3 i 4 ze wzoru przysłanego z sądu,
3.wierzytelność niepieniężna o wartości: ……
4.koszty sądowe i egzekucyjne ………
bo one nie występują, ale czy sąd może zwrócić mi zgłoszenienie, które już wysłałem zgodnie z Pana wzorem w którym nie ma pkt.3 i 4 wierzytelności.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 14, 2012 o 20:49

@Zygmunt, jeżeli nie występują, to nie trzeba nic pisać. Sąd nie zwróci zgłoszenia.

Odpowiedz

Maria Listopad 15, 2012 o 08:44

Panie Karolu czy pisząc, prócz zgłoszenia wierzytelności i przesyłając również pozew o zaplatę w postępowaniu nakazowym mogę kierować się tymi zasadami jakie ustanowił syndyk odnośnie
odsetek umownych(głównych) i odsetek ustawowych.
Czy do sądu podaję każdą kwotę oddzielnie kwota główna, odsetki umowne i odsetki naliczone a potem sumę. Czy dla każdej umowy pisać kolejno te dane czy sumaryczną kwotę a w uzasadnieniu wyjustować poszczególne lokaty lub zrobić tabelę czy to jest wystarczające dla sądu. Czy w tym wypadku tak samo naliczać odsedki naliczane do 19.09.2012.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 15, 2012 o 10:24

@Maria, nie rozumiem co ma do tego pozew. Nie chcę się wypowiadać w sprawie roszczeń i pozwów.

Odpowiedz

Sławek Listopad 18, 2012 o 18:35

Panie Karolu
Jeśli wyślę oryginał dokumentu „POTWIERDZENIE ZAWARCIA DEPOZYTU TOWAROWEGO” i „CERTYFIKAT n. XXXX” to muszę jeszcze mieć jakieś odpisy potwierdzone notarialnie ?

Odpowiedz

Zygmunt Listopad 19, 2012 o 06:58

Korzystając z uprzejmości forum chciałbym zwrócić się z pytaniem czy powstało jakieś Stowarzyszenie lub forum Poszkodowanych przez innego naciągacza firmę Finroyal ponieważ dużo osób czyta komentarze, to pozwalam sobie je tu zamieścić.

Odpowiedz

monika Listopad 19, 2012 o 16:08

witam! 2 pytania:
1. czy to co przyslal mi syndyk mam w wolnych miejscach uzupelnic dlugopisem czy na komputerze przepisac wydrukowac i tylko podpisac odrecznie?
2. czy jak dokonalam przelewu na konto Amber Gold przez internet i potwierdzenie mam wydrukowane ze swojego konta internetowego na ktorym nie widnieje zaden podpis i pieczatka to czy to tez musi mi potwierdzic notariusz?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 19, 2012 o 16:12

@monika, najlepiej przepisz na komputerze, wypełnij na komputerze i podpisz odręcznie. Możesz też skorzystać z mojego wzoru. Wydruki przelewów są oryginałami i nie muszą być poświadczane.

Odpowiedz

marcin Listopad 19, 2012 o 20:02

Mam pytanie dotyczące zgłoszenia wierzytelności. W AG miałem 3 lokaty, dwie zakończyły się ogłoszeniem upadłości, jedna- na którą wpłaciłem 100tyś została wypowiedziana 30 lipca. Okres wypowiedzenia to 45 dni. Zatem gdyby traktować ją za wiążącą też zakończyła się przed upadłością.

Kwota wyliczona po zerwaniu umowy to około 64tyś, czy jeżeli syndyk zakwestionuje zgłoszenie przeze mnie 100tyś (plus odsetki), przyzna mi prawo do 64tyś czy tylko do pozostałych dwóch lokat??
Poza tym, nie rozumiem zdanie: „może doszło do złożenia oświadczenia woli pod wpływem błędu”. Z czym się to wiąże??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 19, 2012 o 22:10

@Marcin, tę wypowiedzianą a nie rozwiązaną traktuj jak lokatę kończącą się po upadłości – zgłaszasz kwotę, jaką mieli Ci wypłacić po 45 dniach. Ale jak rozumiem była tam kara umowna czy jakieś inne „potrącenie”?
Mogło zdarzyć się tak, że oświadczenie o wypowiedzeniu umowy złożyłeś pod wpływem błędu – np. pracownik AG polecił takie rozwiązanie, mając na względzie „oszczędność” z tego wynikającą. Albo zapewnił Cię, że nie wiąże się z żadną sankcją. To wada oświadczenia woli i można się od tego uchylić, czyli jakby zniwelować skutki tego wypowiedzenia. Jednak musisz zasięgnąć porady u prawnika w tym zakresie.

Odpowiedz

diego Listopad 21, 2012 o 01:19

Witam ponownie
Proszę o sprawdzanie poprawnie wypełnionych wniosków co najmniej dwa razy i to dokładnie. Ja sprawdziłem raz i teraz sprawdzam jeszcze raz i znalazłem błąd i tu nasuwa mi się pytanie. Otóż błędem jest to, że poświadczenie notarialne w zgłoszeniu wierzytelności jako dowód mam wpisane z innym numerkiem niż w załączniku i tu rodzi się pytanie czy należy dosłać do sądu jako uzupełnienie lub poprawę zgłoszenia wierzytelności? i czy należy ten błąd poprawiać przed sprawdzeniem przez komisarza?

Kolejne pytanie dotyczy komentarza z
2012-11-14, godz. 12:52
Czy jeśli nie napisałem, że nie było zapłaty po 31-08-2012 to ma jakiś znaczny wpływ na moją wierzytelność? i czy też należy to poprawić?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 21, 2012 o 08:37

@diego, to nie jest błąd tylko omyłka i nie będzie stanowić problemu. Osobiście nie sądzę by z tego powodu nie uznano zgłoszenia. Jeżeli jednak chcesz poprawić to napisz krótkie pismo wyjaśniające omyłkę. Jeżeli nie napisałeś, że nie było zapłaty to nic się nie stało. Jak by była to byś nie zgłaszał.

Odpowiedz

Sławek Listopad 21, 2012 o 10:38

Panie Karolu
Jeśli wyślę oryginał dokumentu „POTWIERDZENIE ZAWARCIA DEPOZYTU TOWAROWEGO” i „CERTYFIKAT nr. XXXX” to muszę jeszcze mieć jakieś odpisy potwierdzone notarialnie ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 21, 2012 o 10:55

@Sławek, oddasz jedyny oryginał, szkoda.

Odpowiedz

Witold Listopad 21, 2012 o 13:24

Pan Karol wykonał wspaniałą pracę. Myślę że na taki gest stać niewielu prawników.

Odpowiedz

Magdalena Listopad 21, 2012 o 15:05

Witam co mam wpisać w rubryce :
1.”zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności”
2.Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia
3.oświadczenie co do uzależnienia wierzytelności od warunku
4oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań
dziękuję z góry za odpowiedź

Odpowiedz

kate Listopad 21, 2012 o 21:50

Uprzejmie proszę o odpowiedź czy dobrze napisałem moje zgłoszenie. dotyczy ono trzech lokat, a brzmi:
… zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie 35.927,22 zł na którą składają się:

1.a należność główna w wysokości 10150,56 zł z tytułu
Umowy Depozytu Towarowego (OBD /XXXXX/2012),

1.b odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości,):
• za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości 104,69 zł z tytułu odsetek ustawowych za opóźnienie od kwoty 10150,56 zł za okres od dnia 22 sierpnia 2012r. do dnia ogłoszenia upadłości tj. do dnia 19 września 2012 r.
• za okres wcześniejszy niż rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………………

1.c wierzytelność niepieniężna o wartości: ……………………………………………………………………..
1.d koszty sądowe i egzekucyjne …………………………………………………………………………………….

2.a należność główna w wysokości 15112,50 zł z tytułu Umowy Depozytu Towarowego (OBD /XXXXX/2012),

2.b odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości,):
• za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości 290,52 zł z tytułu odsetek ustawowych za opóźnienie od kwoty 15112,50 zł za okres od dnia 28 lipca 2012r. do dnia ogłoszenia upadłości tj. do dnia 19 września 2012 r.
• za okres wcześniejszy niż rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………………

2.c wierzytelność niepieniężna o wartości: ……………………………………………………………………..
2.d koszty sądowe i egzekucyjne …………………………………………………………………………………….

3.a należność główna w wysokości 10268,95 zł z tytułu Umowy Depozytu Towarowego (OBD /XXXXX/2012),

3.b odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości,):
• za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………

• za okres wcześniejszy niż rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………………

3.c wierzytelność niepieniężna o wartości: ……………………………………………………………………..
3.d koszty sądowe i egzekucyjne …………………………………………………………………………………….

Zgłoszona wierzytelność powinna zostać zaliczona do kategorii:

kat. IV – kwota zł – 35.927,22
inne należności, jeżeli nie podlegają zaspokojeniu w kategorii piątej, wraz z odsetkami za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości, z odszkodowaniem umownym, kosztami procesu i egzekucji;

Czy sposób który wybrałem jest poprawny ?
z góry bardzo dziekuję

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 22, 2012 o 08:53

@Magdalena, można napisać – „nie dotyczy”, o ile to prawda. Ale rozumiem, że masz typową sytuację, więc to będzie prawda.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 22, 2012 o 08:55

@kate, jest OK, rozumiem, że poz. 2 i 3 nie skończyły się przed upadłością?

Odpowiedz

Magdalena Listopad 22, 2012 o 09:07

dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

monika Listopad 22, 2012 o 14:08

dyspozycje zawarcia depozytu towarowego zlozylam przez internet i tylko mi na @ przeslali ta dyspozycje jednak nie ma ani pieczatki podpisu a nawet wpisu ze zostala zawarta przez internet (na karcie klienta w miejscu pieczątki mam wpisane internet) i czy takkie cos tez musze miec poswadczone przez notariusza?

Odpowiedz

kate Listopad 22, 2012 o 14:15

@Karol Sienkiewicz, Panie Karolu poz. 1 i 2 skończyły się przed upadłością, poz 3 po upadłości. Dlatego w pkt. 1b wskazałem odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości – 104,69 zł z tytułu odsetek,
w pkt. 2b wskazałem odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości – 290,52 zł z tytułu odsetek,
w pkt 3b nic nie wskazałem.
Czy o poz. 2 zapytał Pan omyłkowo czy ja coś pomyliłem i nie widzę, co jest u mnie bardzo możliwe 🙂
Bardzo uprzejmie prosze o odpowiedź na powyższe

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 22, 2012 o 14:26

@monika, wydruki są oryginałami i załącz wydruki.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 22, 2012 o 14:27

@kate, wszystko gra, moja pomyłka – tylko 3 było po upadłości, jest OK

Odpowiedz

kate Listopad 22, 2012 o 16:00

@Karol Sienkiewicz, Dziękuje ! Dziękuje ! Dziękuje !
ufffffff …..
to drukuje i wysyłam,
pozdrawiam serdecznie DOBRODZIAJA 🙂
i raz jeszcze gorąco dziekuję !

Odpowiedz

Paweł Listopad 24, 2012 o 17:01

WITAM . Trudzę się i stresuje bo niewiem jak wypełnic wzór wierzytelności a najwyższa pora już. Jestem w tym całiem zielony.Zatem powiem jak jest w moim przypadku .
Moja lokata została zamknięta 15 lipca 2012r. Srodki zgromadzone na jej koncie zostaną przeksięgowane w kwocie 45 000zł na poczet kolejnej lokaty. Za date rospoczęcia nowej lokaty uznaje się kolejny dzieś po planowanym terminie wypłaty tj. 18 lipca 2012r. Okres trwana lokaty to 3 miesiące, Oprocentowanie 10%. Wartośc towaru na koniec umowy to :46.134,4o PLN.

Zapłacę symbolicznie za pomoc i wypełnienie na gotowo druków zgłoszenia wierzytelności. Pomoże mi Ktoś? Prosze wyedy o kontakt chyba meilowo. I sie odezwie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Magdalena Listopad 24, 2012 o 20:01

Witam, ja mam dokładnie taki sam problem jak Paweł – jedna lokata zakończyła się w listopadzie 2011 roku i ta kwota została zaksięgowana na kolejną, która zakończyła się PO upadłości.
1) czy w związku z tym podaję DWIE umowy o lokaty czy jedną, jako że nastąpiła kontynuacja?
2) czy kwota wierzytelności jest wartością końcową, którą miałabym uzyskać w chwili zakończenia umowy (wartość lokaty plus odsetki umowne) czy kwota pomniejszoną o odsetki? lokata zakończyła się dwa miesiące po upadłości.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 25, 2012 o 10:44

@Paweł, zgłoś więc 46.134,4o zł. Szkoda płacić za zgłoszenie, wszystko masz na blogu.
@Magdalena, zrób tak samo. Zgłoś to c miałaś dostać na koniec terminu.

Odpowiedz

Paweł Listopad 25, 2012 o 21:11

Dziekuje Panie Karolu.
To zgłoszenie takie troche mało zrozumiałe bo są te podpunkty .
1 należnośc główna w wysokosci ……..
2.odsetki do dnia 19 wrzesnia za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości……. za okres wczesniejszy niżrok przed datą ogłoszenia upadłości …….
Zgłoszona wierzytelnośc powinna zostac zaliczona do kategori: 1,2,3,45, i jaka kwote wpisuje. To prosze mi napisac i bede wiedział wszystko bede miał załatwione. DZIEKUJE

Odpowiedz

ewa Listopad 25, 2012 o 22:25

P.Karolu przeczytałam na forum, że jeśli Lokata trwała dłużej, niż do dnia upadłości, to nie wylicza się żadnych odsetek, tylko w wierzytelności podaje kwotę, jaką obiecali po zakończeniu Lokaty… czyli taką kwote jaka mialam obiecaną na potwierdzeniu zawarcia umowy ?
A teraz zrobił mi się mentlik w głowie, ponieważ jeden prawnik powiedział, że „nie może Pani naliczyć odsetek do końca trwania umowy, jakie zostały wskazane w potwierdzeniu zawarcia depozytu towarowego – a jedynie do chwili ogłoszenia przez Spółkę Amber Gold likwidacji, to jest do dnia 13 sierpnia 2012 roku (z chwilą ogłoszenia likwidacji, zawarte Umowy zostały rozwiązane).”
Więc jak ta sprawa wygląda naprawdę ?

Odpowiedz

Koala Listopad 25, 2012 o 22:54

Witam.
Moja Mama poszła do notariusza i on ją naciągnął na 2 odpisy każdego dokumentu, choć mówiłam jej, że wystarczy 1 odpis + ksero… W związku z tym i do syndyka wysłałabym te odpisy oryginałów. Z tym że w Dowodach piszę
*Dyspozycja Zawarcia Depozytu Towarowego OBD/zzz/2012 z dnia 02.xx.2012 (odpis sporządzony przez Naciągacza, notariusza we Wrocławiu, rep. A nr xx82/2012) ALE w takim razie w drugim egzemplarzu zgłoszenia dla syndyka ten odpis Dyspozycji będzie miał kolejny nr rep. A xx83/2012, bo to nie ksero. I tak może być? Trzeba to jakoś gdzieś rozpisać, zaznaczyć czy się nie przyczepią? Czy jednak skserować a tamte drugie do „kosza”?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 26, 2012 o 09:33

@Paweł, to było już omawiane, proszę poczytać.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 26, 2012 o 09:34

@ewa, na cóż ja na to poradzę? Wg mnie jest tak, wg innych inaczej. Nie podejmę decyzji za Ciebie,

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 26, 2012 o 09:36

@Koala, może tak być, nikt się nie przyczepi. Notarialny odpis nie jest konieczny w egz. dla syndyka, ale skoro już jest to wyślij…

Odpowiedz

Jerry_1234 Listopad 27, 2012 o 22:31

DZIĘKUJĘ ZA BEZINTERESOWNĄ POMOC!

Odpowiedz

Michał Listopad 28, 2012 o 13:16

witam.Pani Ewo dzwoniłem dziś do biura syndyka i powiedziano mi, że jeśli lokata kończy się po terminie ogłoszenia upadłości to jako „wierzytelność w łącznej kwocie” podaje się to co AG miało wypłacić na koniec umowy. Dalej w punkcie 1 ta sama kwota. Punkt 2,3,4 omijamy. Kategoria wierzytelności IV. Tam też wpisujemy tą samą kwotę.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 28, 2012 o 13:40

@Michał, dzięki za komentarz. Też tak mówiłem 🙂

Odpowiedz

ewa Listopad 28, 2012 o 14:44

@Panie Michale a pomógł by mi Pan wypełnic ten wniosek o zgłoszenie wierzytelności ? Jak cos dogadamy sie na emaila.

Odpowiedz

Bożena Listopad 28, 2012 o 21:46

Panie Karolu proszę o pomoc. Miałyśmy wspólną lokatę z Mamą w AG. Ja byłam zagranicą, a moja Mama jest b. niecierpliwa i już w październiku złożyła zgłoszenie wierzytelności do SR.Nie jestem pewna czy ja nie powinnam na zgłoszeniu wystąpić jako drugi wierzyciel albo chociaż się podpisać.Czy w tej sytuacji przyślą pismo o uzupełnienie zgłoszenia? A może nawet mogą wierzytelność uznać za nieważną?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 28, 2012 o 22:00

@Bożena, mama rzeczywiście niepotrzebnie się wyrwała. Zgłoszenie powinno być wspólne, bowiem dwie osoby są w księgach AG. Sugeruję ponowne zgłoszenie, poprawne, z jednoczesną informacją, że to korekta tego poprzedniego.

Odpowiedz

Łukasz S Listopad 29, 2012 o 09:00

Witam, Lokata w AG według umowy skończyła mi się 19.09.2012 czyli w dniu ogłoszenia upadłości.
Czy w takim razie powinienem w punkcie pierwszym wpisać wartość umowy towaru na koniec umowy a punkt drugi w pana wzorze mogę wykasować lub wpisać zera ?

Odpowiedz

Łukasz S Listopad 29, 2012 o 09:21

Jeszcze mam jedno pytanie złożyłem dyspozycje otwarcia przez Internet i posiadam tylko Potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego oraz certyfikat z pieczątkami takie pismo jak dyspozycja otwarcia nie ma pieczątki AG Czy dwa wyżej wymienione dokumenty z pieczątkami wystarczą do zgłoszenia wierzytelności.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 29, 2012 o 10:57

@Łukasz S. Tak, tylko wartość z umowy, odsetek nie będzie. Można wykasować. Dokumenty wskazane przez Ciebie muszą wystarczyć. A nie masz dowodu przelewu? Też warto by dodać.

Odpowiedz

Andrzej Listopad 29, 2012 o 16:38

Panie Karolu: JESTEŚ WIELKI!
teraz wypełnienie przesłanego od syndyka zgłosznia (prawniczego bełkotu) to pikuś!
Wreszcie ktoś potraktował nas jak oszukanych ludzi a nie jak naiwnych pazerniaków którzy chcieli się szybko obłowić.
Wielkie dzięki za Pana bezinteresowną pomoc.

Odpowiedz

rav Listopad 29, 2012 o 17:00

witam czy moge zglosic tylko kwote wplacona do ag?
czy bedzie to bląd? nie wiem jak przeliczyc nalezne odsetki nie mam do tego glowy ani czasu,uwazam ze i tak nikt nie dostanie ani grosza bo reszte pieniędzy pochłonie „Postępowanie”.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 29, 2012 o 17:08

@rav, możesz zgłosić mniej, to Twoja sprawa. Nie ma obowiązku zgłaszania odsetek ani zgłaszania w ogóle. Nie można tylko zgłosić więcej.

Odpowiedz

Paweł Listopad 29, 2012 o 21:10

Do wszystkich którzy tu zaglądają i korzystają z pomocy Pana Karola. Podziękowania są jak najbardziej na miejscu ale czy to wystarczy ? Pan Karol robi to z dobrego serca więc niech każdy z was najpóźniej po zakończonej sprawie (czyli za kilka lat) z serca odwdzięczy się Panu K. S. Wynagrodźmy należycie pomoc temu, który chce pomóc a nie tym którzy chcą tylko pieniędzy i sieją zamęt by wywołać panikę wśród poszkodowanych. Apeluję więc najprościej mówiąc o zrzutkę bo zwykłe podziękowania dla kogoś kto inaczej niż wszyscy – czyli szczerze pomaga to trochę za mało. Pewnie też to czujecie więc nie zapomnijcie o waszym dobrodzieju gdy rany się już nieco zabliźnią, a to nie prędko nastąpi.

Odpowiedz

Michał Listopad 29, 2012 o 23:15

Witam,
Panie Karolu czy trzeba również załączyć potwierdzony przez notariusza swój dowód osobisty? Nigdzie nie mogę się tego doczytać …
Pozdrawiam !!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 30, 2012 o 08:10

@Michał, skąd ten pomysł? Nie jest to potrzebne.

Odpowiedz

rav Listopad 30, 2012 o 14:20

ja mam prośbe o wrzucenie prawidłowo wypełnionego zgłoszenia dla kilku lokat o różnych terminach końca aby rozwiać wątpliwości.( w miare możliwości nie w formacie docx :-/ )
ps.jaki na dzień dzisiejszy jest ~stosunek majątku ag do roszczeń?

Odpowiedz

anka Listopad 30, 2012 o 14:32

Przyczyniam sie do propozycji Pana rav – tez prosze o wrzucenie takiego przykladowego wniosku. Swoją drogą już dawno powinien byc taki wniosek zamieszczony.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 30, 2012 o 15:14

@rav i anka, staram się pomóc z miarę wolnego czasu i potrzeb. Nie wydaje mi się, by to było konieczne – przecież wystarczy do wzoru dodać kolejne lokaty. Czy jedna lokata czy 100 ta sama zasada.

Odpowiedz

Agnieszka Listopad 30, 2012 o 16:07

rav, anka i inni ogarnijcie sie troche i przeczytajcie od początku wszystkie wypowiedzi to na pewno sobie poradzicie. Ja dzięki pomocy p. Karola juz dawno wypełniłam swój wniosek ale czytam dalsze wypowiedzi żeby być na bieżąco w temacie. Nie mogę tego zrozumieć – pytacie wciąż o to samo, co było wsześniej parę razy wyjaśniane a propozycja jednej z uczestniczek tego forum „dogadania się” z p. Karolem żeby wypełnił za nią wniosek jest po prostu nietaktem. Pozdrawiam Pana i życzę dużo cierpliwości bo widzę, że trzeba jej mieć całe tony.

Odpowiedz

Jolka Listopad 30, 2012 o 16:12

Jestem w szoku!!! @anka co to znaczy? „Swoją drogą już dawno powinien byc taki wniosek zamieszczony” To idź do swojego adwokata, zapłac i niech ci taki wniosek wypełni. Ludziom poprzewracało sie w głowach!!
A ja dzięki tej stronie i przede wszystkim dzięki panu Karolowi swój wniosek wypełniłam, wysłałam i już dostałam potwierdzenie odbioru. Panie Karolu jeszcze raz DZIĘKUJĘ. Moi drodzy, to nic trudnego. Nawet dla osób w wieku bardziej dojrzałym ( sama taka jestem) Tylko czytać ze zrozumieniem

Odpowiedz

rav Listopad 30, 2012 o 18:27

jest to trochę chaotycznie tu podane,500 komentarzy do przeczytania… ponawiam prosbe o zamieszczenie wzoru bo może komuś się przyda mniej „biegłemu”.
załączam wyrazy szacunku i uznania dla Twórcy bloga.

Odpowiedz

rav Listopad 30, 2012 o 18:33

jeszcze musze wrzucic swoje 3 grosze:
oskarżam panstwo polskie o wywołanie afery ag przez niekontrolowane doprowadzenie do upadłosci ag.
powinien zostac powolany zarzadca komisaryczny a nie wszystko puszczone na żywioł.po tej aferze knf powinno zostać zlikwidowane jako twór niewydolny i społecznie szkodliwy.ciekawe ze upadek nastapił kilka dni po zakonczeniu euro2012-ukłony dla abw.
swietna robota.

Odpowiedz

Jolka Listopad 30, 2012 o 19:02

@rav – ogarnij się, jak napisała Agnieszka. Nie musisz czytac komentarzy. Wystarczy, ze przeczytasz ze zrozumieniem opis autora blogu. Tam jest już wzór takiego wniosku. Poszukaj. A co do ostatniego wpisu, to chyba pomyliłes miejsce

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 1, 2012 o 14:11

@Ewa, Michał, większość spraw jest podobna i każda ma wspólny mianownik. Jeżeli poszukujecie pomocy to bardzo proszę opisywać to na blogu. Właśnie opisywać, a nie pytać. Ja pomogę albo ktoś inny pomoże. A skorzystają wszyscy. Dlatego wszelkie indywidualne pomoce kieruję na bloga. I dlatego usuwam „reklamy”.

Odpowiedz

Jolka Grudzień 1, 2012 o 16:48

Dzisiaj w Warszawie odbyło sie spotkanie chętnych do powstałego i zarejestrowanego Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Amber Gold. Obecni ( ok 30 osób z całej Polski) wybrali swoje władze i określili sie m.in co do wielkości składki miesięcznej. Kilka osób przedstawiło swoje historie, jak zostali dodakowo oszukani przez kancelarie adwokackie. Dlatego gorąco namawiam do przystąpienia do Stowarzyszenia. Razem możemy więcej i to za niewielkie pieniądze.

Odpowiedz

Michał Grudzień 2, 2012 o 19:19

Ewa skierowała do mnie bezpośrednią prośbę, więc odpowiedziałem. Nie było tu żadnej reklamy. Nie oczekiwałem żadnych korzyści. Ewa musisz poczytać wpisy na blogu i na ich podstawie wypełnić zgłoszenie. Ewentualnie napisz na blogu z czym masz trudność.Postaram się pomóc.

Odpowiedz

ewa Grudzień 2, 2012 o 21:12

@Michał inaczej nie da rady sie skontaktowac oprócz blogu. Będę musiec sobie sama poradzić. Pytałam juz na emaila pare rzeczy Pana Karola, bardzo mi pomógł. Może dam rade to wypełnić sama.

Odpowiedz

Piotr U Grudzień 3, 2012 o 10:13

Jaka jest szansa uzyskania odszkodowania od banku, w którym miał konto Amber Gold a bank przyjmował na nie wpłaty, z racji nieprzestrzegania procedur wynikających z przepisów m.in. Prawa Bankowego i świadomości banku o nielegalności działań firmy AG?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 3, 2012 o 10:19

@Piotr U, hm, ciekawe, bardzo ciekawe zagadnienie. Tylka jaka jest rola banku? Czy to przypadkiem nie tylko „przekaźnik” pieniędzy? Trzeba by to mocno przeanalizować…

Odpowiedz

Michał Grudzień 3, 2012 o 12:57

Panie Karolu z góry przepraszam, że piszę nie w temacie, ale zaintrygował mnie wpis Piotra U. Zastanawiam się czy jest jakiś sposób aby wejść w posiadanie numerów kont prywatnych Plichtów? Na jakiej podstawie bank może nam wydać takie dane?
Skoro można było uzyskać numery ksiąg wieczystych prywatnych nieruchomości to może i z numerami kont się uda?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 3, 2012 o 13:11

@Michał, to nie takie proste i legalnie nie da się tego uzyskać (numery KW też troszkę tak nieoficjalnie 🙂 podałem). To jest możliwe, ale w ramach toczącego się postępowania egzekucyjnego lub zabezpieczającego.

Odpowiedz

Michał Grudzień 3, 2012 o 13:55

Czyli starając się o zabezpieczenie roszczenia w tej postaci nie trzeba znać numerów kont? Sąd sam je pozyska?

Odpowiedz

Bożena Grudzień 3, 2012 o 13:56

A czy mogę jeszcze prosić Pana o podpowiedź jak zrobić korektę zgłoszenia. Czy tylko nowe zgłoszenie z naszymi danymi i podpisami wysłać,czy dołączyć również wszystkie kopie na nowo poświadczone przez notariusza?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 3, 2012 o 14:50

@Michał, nie ustali, musisz to podać we wniosku. Komornik może to ustalić.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 3, 2012 o 15:17

@Bożena, to proste. Należy napisać „uzupełnienie” i wskazać, co się koryguje – było a powinno być. Należy też wskazać przyczynę korekty. Tak, żeby t jakoś sensownie dało się przeczytać i zrozumieć.

Odpowiedz

Marek Grudzień 3, 2012 o 18:02

Witam serdecznie,
czy jeśli zawarłem dwie lokaty 6-miesięczne, na każdą wpłaciłem 20 tys. zł, zawarte w połowie kwietnia i czerwca b.r. to wierzytelność w łącznej kwocie oraz w punkcie 1 zgłoszenia wierzytelności napisać sumę tego co miało mi być wypłacone na koniec terminu zapadalności lokat, czyli ~42500?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 3, 2012 o 18:37

@Marek, dokładnie tak należy zrobić.

Odpowiedz

Marek Grudzień 3, 2012 o 20:40

proszę o skasowanie mojej wypowiedzi, gdyż przeczytałem 516 komentarzy i znalazłem w nich odpowiedź na moje pytanie bez nękania Pana Karola.
😉 Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 4, 2012 o 15:33

Witam,

Ciesze się, że trafiłem na tę stronę i że ona powstała.
Ściągnąłem i wypełniam właśnie zgłoszenie wierzytelności, które jutro zamierzam przesłać poleconym. Mam jednak parę pytań:
1) Czy powinienem również zgłosić zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o popełnieniu na moją rzecz przestępstwa przez zarząd spółki Amber Gold? (czy warto?)
2) Jak takie zawiadomienie powinno wyglądać?(czy jest dostępny jakiś wzór pisma?)
3) Jeśli złożę, to czy potem będą ode mnie wymagać np. stawienia się w prokuraturze itp.?
4)Czy jeśli złożę zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, to w dalszym ciągu we wniosku o zgłoszenie wierzytelności mam potwierdzić, że „Stosownie do treści przepisu art. 240 pkt 7 Prawa upadłościowego i naprawczego informuję, iż zgłaszane wierzytelności nie były i nie są przedmiotem postępowania sądowego lub administracyjnego”?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2012 o 16:55

@Łukasz, to już było omawiane. Sprawa w prokuraturze nie ma związku ze zgłoszeniem. Co do zgłoszenia natomiast to nie pomogę, nie zajmuję się tym na blogu.

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 4, 2012 o 20:17

Dziękuję za odpowiedź. Chciałem tylko poznać pana prywatne zdanie w tej kwestii, czy poświęcić na to jutro czas i takie zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa jednak napisać i wysłać, czy też nie ma to już żadnego znaczenia? Jak pan uważa?
~Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2012 o 20:26

@Łukasz, nie chcę angażować się w dywagacje o sprawach karnych. Każdy niech sam to rozstrzygnie.

Odpowiedz

Małgorzata Grudzień 4, 2012 o 22:21

witam
Mam pytanie, jak sie mozna dowiedziec czy dokumenty wyslane do Syndyka sa ok?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2012 o 22:28

@Małgorzata, już ktoś zadał to pytanie…. w zasadzie to oficjalnie nie można, okaże się przy sporządzeniu listy. Jak coś będzie źle to sąd wezwie do uzupełnienia braków.

Odpowiedz

Mateusz O Grudzień 4, 2012 o 23:31

Witam , mam pytanie , jeżeli umowa z AG została zawarta 10.2011r na 36 miesięcy , to również jest to kategoria IV ? kwotę jaką mam zgłosić/wpisać we wniosku to ta którą miałem otrzymać , na koniec umowy po 36 mc ? Nie obliczamy żadnych odsetek?(tak wynika z lektury komentarzy) Czy obliczamy do daty upadłości AG ?

dziękuje za pomoc !!! Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz S Grudzień 5, 2012 o 08:57

Prosze mi powiedziec czy potwierdzenie realizacji przelewu które jest wykonane przez internet i widnieje na nim klauzula ze jest „wygenerowane i nie wymaga podpisu banku” powinno byc dodatkowo nim opatrzone i potwierdzone przez notariusza kopia ??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 5, 2012 o 11:47

@Łukasz S, odpowiedź na to pytanie już padła, proszę poszukaj.
@Mateusz O, to już było, dobrze zrozumiałeś, reszta opisana jest powyżej.
@Małgorzata, już to omówiłem.

Odpowiedz

Krzysztof Grudzień 5, 2012 o 13:13

Panie Karolu, jak zakwalifikowac moja sprawe? 5/7/12 podpisalem dyspozycje depozytu i wplacilem srodki, i zanim uplynal termin platnosci, 12/7/12, dokonalem „skutecznego odstapienia”od umowy, ktorej formalnie nie bylo(!), bo nie doszlo do jej uznania przez AG.
slowem, nie bylo umowy, lecz nie odzyskalem pieniedzy, ktorych zwrot przypadal na 25/7/12.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 5, 2012 o 14:44

@Krzysztof, trudna sprawa. Trzeba ocenić, czy doszło do zawarcia umowy na podstawie samej tylko dyspozycji. Żeby to zrobić musiałbym zagłębić się w regulacje AG, a nie chcę tego robić. Rozwiązania są więc dwa: albo mają Ci oddać to co zapłaciłeś (nie ma wątpliwości, że to minimum) albo zgłaszasz kwotę, którą miałeś dostać PO zakończeniu umowy. To jednak jest ryzykowne, ale ryzyko polega na tym, że odmówią Ci uznania na liście „zysku” a nie kwoty wpłaconej. Decyzja należy do Ciebie.

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 5, 2012 o 16:11

Witam , czy posiada ktos moze regulaminy , taryfe prowizji i oplat ,Ogólne warunki depozytu towarowego lokata w złoto WYŻSZY ZYSK Amber Gold czy tez inne dokumenty zwiazane z AG , prosze o przeslanie na Matimatimati89@wp.pl dziekuje za pomoc i pozdrawiam!

Odpowiedz

ewa Grudzień 5, 2012 o 16:14

@Mateusz wlasnie ci wysylam.

Odpowiedz

tomek Grudzień 5, 2012 o 16:22

Czy dużo osób tutaj z blogu skladało swoje zgłoszenie wierzytelności na tym wzorze co jest tutaj na blobu P. Karola do pobrania?
Czy pobieraliście ten wzór ze strony Sądu gdańskiego ?

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 5, 2012 o 16:27

widze , dziekuje bardzo , ale szkopul jeden ze w platyne , a ja potrzebuje „zloto wyzszy zysk” ma ktos ?

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 5, 2012 o 17:15

Nie udalo mi sie zdobyc nastepujacych dokumentow/regulaminow:

1)SP PI 102 2010 – Ogólne warunki depozytu towarowego lokata w złoto WYŻSZY ZYSK.PDF
2)SP.PI.101.2010 – Taryfa opłat i prowizji – umowa depozytu towarowego.pdf

Bardzo prosze o przeslanie , jesli ktos tak owe posiada na adres Matimatimati89@wp.pl

z gory bardzo dziekuje wszytkim ktorzy , pomagaja w sprawie AG na tym forum!

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 5, 2012 o 17:17

i trzeci
3)SP.PI.111.2010 – Potwierdzenie Zawarcia Depozytu Towarowego.pdf

jesli je otrzymam , równiez bede sluzyl pomoca dla potrzebujacych pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Grudzień 6, 2012 o 00:18

Bardzo Panu dziekuje za moim zdaniem bardzo prawidlowa odpowiedz. Z cala pewnoscia polece Panska strone moim znajomym.

Odpowiedz

Arek Grudzień 6, 2012 o 13:20

A co dzieje się w sytuacji gdy nie mogę znaleźć oryginałów zawarcia jednego z depozytów? Mam tylko kolorowe skany przysyłane mailem od AG.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 6, 2012 o 13:32

@Arek, wyślij to co masz. Nie ma wyjścia. Sądzę, że jak masz skany, to figurowałeś w księgach AG. Dostałeś od syndyka zawiadomienie?

Odpowiedz

Arek Grudzień 6, 2012 o 18:47

Dostałem jedno, a lokaty miałem dwie.

Odpowiedz

zdzich Grudzień 6, 2012 o 20:42

@Mateusz
a do czego są Ci potrzebne te dokumenty?

Odpowiedz

Marek Grudzień 6, 2012 o 22:11

Logiczne, że nawet jak miałeś dwie lokaty, to syndyk wezwie Cię tylko raz.

Odpowiedz

Andrzej Grudzień 7, 2012 o 02:01

Witam. Mam takie pytanie.Czy konieczne jest opisanie w uzasadnieniu kilku lokat,które rozpoczęły się jak i zakończyły przed likwidacją?Tzn. wkład jak i odsetki zostały wypłacone zgodnie z umową.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 7, 2012 o 11:39

@Andrzej, a po co? Nie ma takiej potrzeby, ciesz się, że zdążyłeś.

Odpowiedz

Arek Grudzień 7, 2012 o 11:47

Ostatnie, mam nadzieję, pytanie: Jeżeli adres do koresponcji jest inny niż zameldowania powinienem dołączyć oddzielne pismo w treści którego zawarty będzie adres do doręczeń czy wystarczy jak w nagłówku pisma pod imieniem, nazwiskiem i adresem zameldowania dodam: „Adres do doręczeń: XXX”?
Panie Karolu bardzo dziękuję za pomoc!

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 7, 2012 o 15:03

@Zdzich

chialem je zalaczyc do zgloszenia wierzytelnosci , byly dostepne one na stronie internetowej AG ale strona nie dziala , ja ich nie zapisalem dlatego pytam czy ktos ma.
Stad moje pytanie:

Panie Karolu czy sa one potrzebne we wniosku ?
jesli nie to poprostu ich nie wpisuje we wniosku jako zalacznikow i sle to co mam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 7, 2012 o 15:21

@Mateusz, regulaminy nie są potrzebne syndykowi, on to wszystko ma.

Odpowiedz

Andrzej Grudzień 8, 2012 o 10:57

Tak myślałem ,ale wolałem się upewnić.Dziękuję…

Odpowiedz

ewa Grudzień 9, 2012 o 15:24

P.Karolu jeśli jedną umowę mialam od pazdziernika 2011 roku do kwietnia 2012 roku(odsetki wyplaciłam na konto) a reszta pieniedzy zostala przedłuzone na nową lokate ktora miala trwac do listopada 2012 roku.
CZy mam to opisać jak to było i dolaczyć przelew z 2011 roku?
CZy wystarczy jak mam potwierdzenie zawarcia umowy tej lokaty z kwietnia 2012 r. to nie trzeba tego opisywać?

Odpowiedz

Kazik Grudzień 9, 2012 o 17:38

Nie chciałbym już może zawracać głowy Panu Karolowi, bo to co ten człowiek tutaj zrobił i robi, jest po prostu niesamowite! Tak więc proszę tylko o potwierdzenie wśród blogowiczów lub od samego Człowieka o tytule Zwyczajny – Niezwyczajny 😉 Dokumenty, które należy poświadczyć u notariusza lub radcy prawnego to certyfikat oraz potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego, tak? Pozostałe dokumenty, choćby potwierdzenia przelewów nie wymagają poświadczenia, a zatem drugi egzemplarz przeznaczony do syndyka będzie tylko kopiami tego, składanego do sądu, prawda? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Grudzień 9, 2012 o 17:43

@Kazik, najogólniej rzecz ujmując, poświadczone powinny być te dokumenty, które zawierają podpisy i pieczęcie. Jeżeli więc przelew był robiony w systemie informatycznym banku i ma Pan wydruk z tego systemu, nie należy go potwierdzać (zresztą, notariusz i tak odmówi potwierdzenia, bo co ma potwierdzać – wydruk? Przecież kserokopia wydruku sama w sobie jest wydrukiem). Jeżeli zaś przelew robił Pan przy okienku albo w agencji opłat i ma Pan dowód przelewu z pieczęcią i podpisem, jak najbardziej należy poświadczyć.

Odpowiedz

Kazik Grudzień 9, 2012 o 17:56

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 9, 2012 o 18:07

@Ewa, ta historia jest bez znaczenia. Ważna jest ta nowa lokata.

Odpowiedz

Mateusz Grudzień 9, 2012 o 19:39

tez tak myslalem , ale wolalem zapytac !

Panie Karolu , moze to malo orginalne ale szczere – serdecznie dziekuje za pomoc !!!

Odpowiedz

Tomasz Grudzień 9, 2012 o 21:55

Witam Panie Karolu!
jestem w trakcie wypełniania zgłoszenia, mam jedynie problem z tymi 6 oświadczeniami i informacjami:
od „Zabezpieczenia przywiazane do wierzytelności”
aż do „Informacja na temat postępowania egzek….”
przeglądałem Wasze komentarze i w pewnym miejscu pisze Pan by tego nie wypisywać, jednak Pan w swoim fikcyjnym zgłoszeniu ma podobne oświdczenia.
co powinienem zrobić?
Wydaje mi się, że umię odpowiedzieć na 3 zagadnienia 1. wierzytelności nie są objęte zabezpieczeniem, 2. nie toczy się postępowanie sądowe, 3. nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne i adm.
Pisać, nie pisać, a jesli pisać to co?
dziękuje Tomasz.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 10, 2012 o 09:15

@Tomasz, można śmiało napisać że „nie dotyczy”.

Odpowiedz

Tomasz Grudzień 10, 2012 o 10:54

Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.
Z poważaniem Tomasz.

Odpowiedz

ewa Grudzień 11, 2012 o 16:09

zgloszenie wierzytelnosci wysylamy na taki adres ?
Sędzia-komisarz
SSR Ireneusz Fojuth
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
VI Wydział Gospodarczy
ul. Piekarnicza 10
80-126 Gdańsk

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 11, 2012 o 17:08

@ewa, a dlaczego wątpliwości?

Odpowiedz

ewa Grudzień 11, 2012 o 17:20

…chce sie po prostu 2-gi raz upewnić, bo zaraz adresuje kopertę:)

Odpowiedz

Jagoda Grudzień 11, 2012 o 21:29

Matko święta, upewnij sie może trzeci raz.ludzie!

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Grudzień 11, 2012 o 21:38

@Jagoda, spokojnie, wiem, że to denerwuje (pewnie zwłaszcza Pana Karola), ale ludzie po prostu są przerażeni, często nigdy nie mieli do czynienia z sądem, a teraz każde im się jakiś skomplikowany formularz wypełnić i wierzą, że każda literówka może sprawić, że „wniosek zostanie odrzucony”. Prawda jest przecież taka, że bez względu na to, czy na kopercie napiszemy:

„Sędzia-komisarz
SSR Ireneusz Fojuth
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
VI Wydział Gospodarczy
ul. Piekarnicza 10
80-126 Gdańsk”,

„Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
VI Wydział Gospodarczy
SSR Ireneusz Fojuth
ul. Piekarnicza 10
80-126 Gdańsk”, czy

„Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
VI Wydział Gospodarczy
ul. Piekarnicza 10
80-126 Gdańsk”, albo i

„Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
ul. Piekarnicza 10
80-126 Gdańsk”

… pismo i tak – jeśli nagłówek samego zgłoszenia jest dobry – trafi gdzie powinno.

Odpowiedz

ewa Grudzień 11, 2012 o 22:00

Dzięki Przemek za zrozumienie.

Odpowiedz

Jacek Grudzień 12, 2012 o 21:45

Witam,
Panie Karolu, czy jeśli 3-letnia lokata ma mi się zakończyć w lipcu 2015 r., wpłaciłem 1200 zł na 16%, wówczas miałem odebrać 2000 zł, to czy na dzień dzisiejszy w zgłoszeniu powinienem „ubiegać się” o taką kwotę? Jakie są szanse, że to w ogóle zostanie wzięte pod uwagę. No i co z moim sumieniem?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 12, 2012 o 21:52

@Jacek, po raz pierwszy ktoś pyta mnie o sumienie… No cóż, nie jestem księdzem, tylko prawnikiem. A zgodnie z prawem te 2000, które miałeś dostać, staje się natychmiast wymagalne, więc jest zgłaszasz. A szanse? No cóż, prasa mówi, że z tych 2000 dostaniesz jakieś 200 zł…

Odpowiedz

Kazik Grudzień 13, 2012 o 09:20

Szanowni Państwo, Panie Karolu, czy do przedmiotowego wniosku należy dołączyć także dyspozycję zawarcia dep. towarowego, czy wystarczą tylko poświadczone przez notariusza potwierdzenie zawarcia dep. towarowego, wydruk przelewu i poświadczony certyfikat? Pytam dlatego, bo dyspozycja zawarcia dep. towarowego jest tylko wydrukiem przesłanego przez AG pisma w otrzymanym od nich mailu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 13, 2012 o 09:42

@Kazik, nie trzeba, o ile z tych innych dokumentów wszystko wynika: kwota, termin, osoba wierzyciela.

Odpowiedz

Jagoda Grudzień 13, 2012 o 20:24

Chodzi mi o to ze stu osoby które wciaż pytają o to samo, albo pytaja o to o co kto inny juz pytała 10 wypowiedzi wczesniej .ale jak komus nie chce sie czytać innych wpisów to pyta ponownie-niepotrzebnie zawaracjąc p. Karolowi glowe

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 13, 2012 o 20:33

@Jagoda, to prawda, ale co zrobić… Wot, żyźń, jak powiedzieliby nasi przyjaciele ze wschodu (to taka mała prowokacja na 13 grudnia 🙂 )

Odpowiedz

zygmunt Grudzień 14, 2012 o 06:49

Uprzejmie proszę o niepowiadamianie mnie już o kolejnych komentarzach przez e-mail.
Z góry dziękuję.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 14, 2012 o 08:24

@zygmunt, to jest automatyczne. Zaznaczyłeś opcję otrzymywania komentarzy. Teraz ją odznacz.

Odpowiedz

Lidia Grudzień 16, 2012 o 11:56

witam!gdzie mam wysłać zgłoszenie?do Sądu w Gdańsku czy do łodzi

Odpowiedz

Lidia Grudzień 16, 2012 o 12:30

córka założyła w AG lokatę-ja byłam jej współwłaścicielką a potem ja założyłam lokatę i współwłaścicielką jest córka – proszę o informację czy możemy obie lokaty opisać na jednym zgłoszeniu czy powinny być dwa zgłoszenia?będę wdzięczna za podpowiedź

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Grudzień 16, 2012 o 12:34

@Lidia:
1. Do Łodzi? A czemu niby miałoby być do Łodzi? Do SR Gdańsk-Północ
2. Jeżeli współwłaściciele są tożsami, może być na jednym.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 16, 2012 o 12:41

@Lidia, do Gdańska.
@Przemek, Łódź wywołała wątpliwości, bo tamtejsza prokuratura prowadzi śledztwo.

Odpowiedz

Kasia Weronika Grudzień 16, 2012 o 12:41

Ludzie, powyżej jest 500 komentarzy a wam sie nie chce czytac tylko zadajecie po 10 razy te same pytania, czytając komentarze wypełniłabym z 10 wniosków

Odpowiedz

zdzich Grudzień 16, 2012 o 17:46

Panie @Przemek,
co to znaczy „Jeżeli współwłaściciele są tożsami”?
lub kiedy „współwłaściciele są tożsami”?

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Grudzień 16, 2012 o 18:42

@zdzich, tożsami=ci sami

Odpowiedz

Lidia Grudzień 17, 2012 o 12:41

dziękuję za rozwianie wątpliwości a teraz mam jeszcze pytanie -czy termin 27 grudzień -koniec przyjmowania zgłoszeń wierzytelności – to data stempla pocztowego cz data wpływu zgłoszenia do sądu-będę wdzięczna za odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 17, 2012 o 13:35

@Lidia, data stempla na poczcie polskiej.

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Grudzień 17, 2012 o 19:05

@Lidia, z naciskiem na „poczty polskiej”. Przy wysyłaniu prywatnymi operatorami pocztowymi (ostatnio modny jest InPost), liczy się data wpływu.

Odpowiedz

Lidia Grudzień 17, 2012 o 20:08

Dziękuję za pomoc i życzę wszystkiego dobrego

Odpowiedz

JaCek Grudzień 18, 2012 o 21:18

Panie Karolu, mam Pana wzór. Czy, jeśli mam lokatę kończącą się w przyszłości, wiem, że wpisuję całość kwoty, którą miałem w przyszłości otrzymać w pkt. 1.
Natomiast, czy pkt. 2:
– w ogóle go sobie w Word wyrzucić,
– napisać „0 zł z tytułu odsetek…”,
– napisać ” – zł z tytułu odsetek”
Co wybrać???
Będę ogromnie wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 18, 2012 o 21:57

@JaCek, w ogóle usuń w Word ten temat odsetek. Nie zgłaszasz nic – nie piszesz nic.

Odpowiedz

JaCek Grudzień 18, 2012 o 22:01

…a jeszcze „Potwierdzenie Zawarcia Depozytu Towarowego numer…” – tu wpisuję z górnego lewego rogu dokumentu ID:………., czy OBD/………?

Jeszcze raz z góry DZIĘKI:-)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 18, 2012 o 22:09

@JaCek, nie mam pojęcia… Po prostu wpisz oba, przecież to nie ma większego znaczenia, skoro załączasz kopię.

Odpowiedz

JaCek Grudzień 18, 2012 o 22:36

Czytam posty z 5.10 z godzin porannych. Tam odpowiada Pan „Ani”, która „ma dyspozycję zawarcia depozytu, certyfikat i dokument potwierdzający wykonanie przelewu”, a nie ma potwierdzenia zawarcia depozytu, że to wystarczy.

U mnie natomiast jest tak, że mam wyłącznie: dyspozycję zawarcia depozytu, potwierdzenie przelewu, natomiast potwierdzenia zawarcia depozytu i certyfikatu już nie zdążono dosłać.

Czy te dwa moje dokumenty poświadczyć i wysłać, czy to za mało?

Odpowiedz

vela Grudzień 19, 2012 o 00:38

ludzie przeczytajcie sobie wpisy wyżej jest napisane od 2 miesiecy co i jak,a wy pytacie się bo wam się nie chce komentarzy przeczytać

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 19, 2012 o 08:13

@JaCek, przecież jak nie dosłano to nie masz w ogóle czyli dajesz co masz. T w miarę logiczne.

Odpowiedz

rav Grudzień 21, 2012 o 08:05

witam,czy jesli wysle 27 grudnia zgłoszenie to bedzie ono skuteczne? wazna jest data wysłania tak?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 21, 2012 o 09:15

@rav, tak, data nadania się liczy, o ile nadałeś na Poczcie Polskiej.

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Grudzień 21, 2012 o 13:40

Ludzie, czy naprawdę tak trudno poszukać w komentarzach? IDENTYCZNE pytanie zadano 11 (JEDENAŚCIE) komentarzy temu!!!

Odpowiedz

rav Grudzień 21, 2012 o 19:57

@przemek: nie mów że przeczytałeś wszystkie 600 komentarzy?

Odpowiedz

Anna Grudzień 21, 2012 o 20:29

czy ktoś z was zgłaszał na Policję ze został oszukany przez Amber i przesluchiwali was??

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Grudzień 21, 2012 o 21:32

Myślę, że sporą część tak, z racji tego, że brałem udział w dyskusji…

Odpowiedz

Robcio Grudzień 22, 2012 o 21:23

Anna, nie byłem nigdy nigdzie, nie wiem nawet, czy powinienem, żadna policja, prokuratura, pozwy, pierwsze, co w tej sprawie zrobiłem, to wysłanie wniosku wierzytelności do sądu w Gdańsku. W ogóle wie tylko żona, żadna rodzina nic, wstydzimy się swojej naiwności. A jak to u Ciebie?

Odpowiedz

Agnieszka Grudzień 24, 2012 o 21:28

Miłych, zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w nowym 2013 roku życzę Pnu z podzękowaniem za pomoc, cierpliwość i wyrozumiałość

Odpowiedz

Gabriela Grudzień 25, 2012 o 19:23

Panie Karolu, Wszystkiego dobrego,dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, spełnienia marzeń, Panu, pańskiej rodzinie. Niech panu dobrze się darzy. Dziękuję za dobre serce i bardzo cierpliwą, fachową pomoc. Przepraszam , że dopiero teraz piszę te słowa ale wcześniej nie miałam czasu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 26, 2012 o 15:35

Dziękuję bardzo za życzenia, także za te przysłane pocztą „tradycyjną”! I w dalszym ciągu zapraszam na bloga 🙂

Odpowiedz

Franek Grudzień 26, 2012 o 16:20

Do życzeń dla Pana Karola dołączam się również i ja.

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Grudzień 26, 2012 o 22:47

Tak czytam te ostatnie komentarze i naprawdę mi się miło zrobiło. Bo okazuje się, że ludzie potrafią pamiętać i być wdzięczni, jak ktoś (tu: Karol) coś dla nich zrobi 🙂

Odpowiedz

DOROTA Grudzień 27, 2012 o 10:26

Panie Karolu,
Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc, cierpliwość, wyrozumiałość. W nadchodzącym Nowym Roku, życzę Panu i Pana bliskim spokoju i radości. Dorota

Odpowiedz

Zygmunt Grudzień 27, 2012 o 13:31

Dołączając się do życzeń Noworocznych dla Pana Karola,zadam przy okazji pytanie: skąd my będziemy wiedzeć że zostaliśmy wciągnięci na listę Wierzycieli, czy sąd ma obowiązek nas o tym powiadomić?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 27, 2012 o 13:34

@Zygmunt, sąd nie powiadomi. O sporządzeniu listy wierzytelności będzie ogłoszenie, wówczas można sprawdzić w sądzie. Pewnie osobiście, bo przez telefon będzie trudno…

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Grudzień 28, 2012 o 08:54

@Karol, sprawa taka głośna, SR Gdańsk-Północ się stara jak może (vide: wzór zgłoszenia wierzytelności na stronie), to może i o tym będzie informacja jakaś na ich bipie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 28, 2012 o 10:41

@Przemek, byłoby super, gdyby to był standard…

Odpowiedz

Chris Grudzień 28, 2012 o 21:59

Witam
Przyłączam się do bloga i pragnę podziękować autorowi bloga oraz pozostałym użytkownikom za cenne informację, które pozwolimy mi na wypełnienie wniosku o wierzytelność. Wcześniej nie wiedziałem jak się za to zabrać. Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku. Pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Grudzień 29, 2012 o 20:06

@Karol, standard? Szkoda, że to tylko jednostkowo, na potrzeby ministerialnego PRu.

Chociaż, z drugiej strony – rzadko kiedy tak dużo nieznających się na prawie spółek osób musi zgłosić wierzytelność do jednej upadłości…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 29, 2012 o 20:51

@Przemek,spokojnie, to kwestia czasu.. Do tego czasu pozostają blogi. A swoją drogą co prawo spółek ma do zgłoszenia wierzytelności?

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Grudzień 29, 2012 o 23:25

@Karol, w sumie to nic 🙂 Użyłem zdecydowanie zbyt wąskiego pojęcia dla określenia prawa gospodarczego.

Odpowiedz

Jarek Styczeń 12, 2013 o 00:30

W jaki sposób można dosłać dokument (certyfikat) do już przesłanego zgłoszenia?
W momencie kiedy wysyłałem zgłoszenie (koniec listopada bodajże) nie byłem w stanie odszukać certyfikatu. Przesłałem tylko potwierdzenie złożenia dyspozycji i potwierdzenie założenia depozytu oraz potwierdzenie przelewu z banku.
Niedawno odszukałem certyfikat.
Jak powinienem opisać sprawę, na co się powołać, żeby odpisy certyfikatu, które prześlę, zostały połączone z już przesłanymi dokumentami?
Czy w ogóle powinienem się o to martwić? Jeśli tak to co powinienem napisać w piśmie dołączonym do tych odpisów?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 12, 2013 o 10:06

@Jarek, zapewne dostałeś list od syndyka? Skoro wysłałeś potwierdzenie założenia depozytu, czyli dokument pochodzący od AG, to wg mnie nie musisz załączać tego certyfikatu. A jeżeli dostałeś list to byłeś na liście klientów i wtedy certyfikat traci znaczenie.

Odpowiedz

Anna Styczeń 12, 2013 o 15:53

jaki list od syndyka?? ja dostałam tylko druk zgłoszenia wierzyteln. chyba wrzesień albo Paździeernik, ale wysłałam na na początku listopada zgłoszenie i do dziś żadnej informacji Ani nic?!!!

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Styczeń 13, 2013 o 14:30

@Anna, a czego Pani chce na ledwie 3 tygodnie po upływie terminu zgłoszenia wierzytelności, w sytuacji, gdy jest kilkanaście tysięcy zgłoszeń?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 13, 2013 o 15:45

@Anna, to właśnie jest list. Świadczy to, że jesteś gdzieś ujęta w księgach AG. Teraz czekaj na ustalenie listy.

Odpowiedz

Anna Styczeń 22, 2013 o 21:29

mam pytanie,był ktos przesłuchiwany na policji w sprawie amber??

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 22, 2013 o 23:18

Ja byłem przesłuchiwany w prokuraturze rejonowej. Sam składałem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a później byłem wezwany na przesłuchanie. Przesłuchał mnie prokurator.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 25, 2013 o 08:28

Drodzy Czytelnicy, właśnie rozpoczęło się głosowanie w konkursie na Blog Roku 2012.
Jeżeli chcielibyście oddać głos na mój blog, serdecznie zapraszam!
A jak zagłosować? To bardzo proste.
Należy wysłać SMS o treści odpowiadającej numerowi kodu mojego bloga, a więc o treści B00082
Na numer 7122
I nic więcej nie wpisuj w treści SMSa!
Koszt jednego SMS-a pod numer 7122 wynosi 1,23 zł brutto (1 zł + VAT).
Nie musisz się bardzo spieszyć, termin na oddawanie głosów mija 31 stycznia w południe.
Z jednego numeru telefonu możesz tylko jeden głos ma mój blog, więc liczy się każdy głos każdego czytelnika.

Dziękuję!!

Odpowiedz

DOROTA Styczeń 25, 2013 o 09:52

Wysłałam SMS-a. Dla mnie jest to najbardziej pomocny blog. Straciłam wiarę jeżeli chodzi o odzyskanie pieniędzy. Dzięki Pana pomocy zyskałam wiarę w ludzką, bezinteresowną życzliwość.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 25, 2013 o 12:16

@Dorota, dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

Agnieszka Styczeń 25, 2013 o 16:13

Ja także wysłałam SMS-a i namawiam do tego wszystkich, którzy korzystali z bezinteresownej pomocy Pana Karola. Nie zaszkodzi tez namówić do tego rodzinę i znajomych, którzy kibicują nam w odzyskaniu należnosci od Amber Gold.

Odpowiedz

gabriela Styczeń 25, 2013 o 19:55

To my Panu dziękujemy ! Ja też wysłałam. Będę prosiła rodzinę i znajomych o wysyłanie. Serdecznie pozdrawiam. Gabriela

Odpowiedz

Jagoda Styczeń 25, 2013 o 20:52

Witam B00082 -tam są trzy zera?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 26, 2013 o 11:12

@Jagoda, dokładnie trze zera 🙂 00082

Odpowiedz

Jagoda Styczeń 26, 2013 o 17:09

ok, wysyłam,,,pozdrawiam

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Styczeń 27, 2013 o 20:16

Nie miałem żadnej wątpliwości co do słuszności swojego głosu: wysłałem 🙂

Odpowiedz

Piotr Styczeń 27, 2013 o 21:12

Jak wyżej

Odpowiedz

Piotr U Luty 21, 2013 o 19:02

Witam. Czy są jakieś nowe ruchy w postępowaniu AG? Posty urwały się w dniu 27.01.2013.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 21, 2013 o 21:48

@Piotr U, nie piszę bo nic w tym postępowaniu sie nie dzieje. Ale rozeznam się i potwierdzę.

Odpowiedz

Tomek Marzec 1, 2013 o 14:36

Witam serdecznie Panie Karolu,

Mam pytanie. Otrzymałem dzisiaj pismo od sądu ws. Amber Gold o treści, że sędzia zarządza wpisać zgłoszenie wierzytelności do spisu…. natomiast co mnie nie pokoi to: …. do uzupełnienia braków formalnych zgłoszenia wierzytelności poprzez: przedłożenie drugiego egzemplarza – pisma stanowiącego zgłoszenie wierzytelności z oryginalnym podpisem wierzyciela, który dokonał zgłoszenia wierzytelności lub podpisania egzemplarza, który znajduje się w aktach sprawy.

To znaczy, że ponownie mam wysłać wniosek zgłoszenia wierzytelności? Nie rozumiem tylko dlaczego, wysyłałem za pierwszym razem dwa egzemplarze.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Marzec 1, 2013 o 15:59

@Tomek, wysłałeś 2, ale pewnie jednego z nich zapomniałeś podpisać. Jeśli mieszkasz w Gdańsku i masz ochotę, przejdź się do sekretariatu tamtejszego sądu i powiedz, że chciałbyś podpisać ten drugi egzemplarz, jeśli nie po drodze Ci tam (bo nie mieszkasz w Gdańsku albo mieszkasz, ale po prostu nie po drodze), to wydrukuj jeszcze raz zgłoszenie, podpisz, dołącz list przewodni w stylu „w odpowiedzi na wezwanie z dnia…. przedkładam drugi egzemplarz zgłoszenia wierzytelności z podpisem wierzyciela” (BEZ ZAŁĄCZNIKÓW, SAMO ZGŁOSZENIE)

Odpowiedz

Tomek Marzec 1, 2013 o 16:14

Dziękuję za odpowiedź. Niestety mieszkam w Katowicach i kawał drogi – muszę wysłać listownie. Problem polega na tym, że nie pamiętam już jak opisywałem cały dowód i także jakie numery posiadały ceryfikat i potwierdzenie depozytu i inne dokumenty, które dołączyłem GDYŻ były to oryginały. Zgłoszenia także nie mam już – usunąłem z komputera. Wobec powyższego dwa te dokumenty nie będą się zgadzały, co mam w takiej sytuacji zrobić? Pamiętam tylko kwotę, która mi się należy, niestety kiedy skladałem wezwanie do prokuratury i innych danych nie. Co w takiej sytuacji mam zrobić? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 1, 2013 o 17:53

@Tomek, a przecież tak wyraźnie wszystko opisałem… Twoja sytuacja jest trudna, ale sam zawiniłeś. Jeżeli nie chcesz jechać to chyba musisz na miejscu znaleźć pełnomocnika (radcę prawnego lub adwokata) który podpisze to za Ciebie… Może to być też ktoś z rodziny. Nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Odpowiedz

Tomek Marzec 1, 2013 o 18:01

Tak, tylko najprawdopodobnie chodzi o to, że drugi wniosek posiadał podpis ale zeskanowany, a nie oryginalny. Przecież otrzymałem pismo, że mam wysłać ponownie wniosek, oczywiste jest, że dowodów nie posiadam bo dołączyłem oryginały do pierwszego wniosku. Jak samemu rozwiązać ten problem?

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Marzec 1, 2013 o 18:50

@Tomek, wysłałeś zgłoszenie i nigdzie sobie nie zostawiłeś kopii? Ani na komputerze, ani papierowo? Nie skomentuje.

Ja mam jeszcze jeden pomysł? W jakim terminie kazali uzupełnić braki? Bo jeśli dwutygodniowym, to jest szansa, że jak wniesiesz o kserokopię z akt, to dojdą do Ciebie wcześniej niż po dwóch tygodniach, wtedy możesz podpisać ksero i wysłać. Ale to też tylko wróżenie…

Odpowiedz

Tomek Marzec 1, 2013 o 21:02

Panowie, zostawiłem kopię zgłoszenia wierzytelności na komputerze natomiast niedawno robiłem format dysku i została usunięta – myślałem, że potwierdzenie nadania z poczty w zupełności wystarczy gdyż byłem pewny, że wszystko zrobiłem poprawnie – natomiast teraz widzę problem, nie chodzi o brak podpisu, tylko najprawdopodobniej o to, że na drugim egzemplarzu podpis był skserowany (podpisałem 1 zgłoszenie, drugie skserowałem) – dlatego pewnie stąd te pismo. Do Gdańska nie ma szans żebym się udał.
Kazali uzupełnić braki w terminie 7 dni, potem nastąpi skreślenie zgłoszenia. Eh… zrozumieć prawo. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Normalnie wypisać drugie zgłoszenie a w miejscach dowody wierzytelności i uzasadnienie napisać, że sytuacja została opisana w poprzednim zgłoszeniu wtedy również umieściłem odpowiednie dowody ws. sprawy i, że w momencie kiedy wniosek będzie dla nich niepoprawny to proszę o wysłanie kserokopii wniosku o zgłoszenie wierzytelności, który wysłałem kilka miesięcy temu wtedy go podpiszę? Nic innego na myśl mi nie przychodzi.

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Marzec 1, 2013 o 21:28

@Tomek, ależ tu nic trudnego do zrozumienia.

Nie, nie może Pan tak zrobić, gdyż oba egzemplarze zgłoszenia muszą być identyczne, bo jeden idzie do syndyka, a drugi zostaje w sądzie. Toteż jak wyobraża Pan sobie opcję, że syndyk dostaje zgłoszenie, na którym pisze, że „wszystko, co trzeba dołączyć, dołączyłem do <> zgłoszenia”?

Przykro mi to mówić, ale naprawdę jedynymi możliwościami wydaje się być wycieczka do Gdańska, albo udzielenie pełnomocnictwa komuś (tj. osobie, która może być Pana pełnomocnikiem zgodnie z kpc), kto jest na miejscu.

Odpowiedz

Karolina Sierpień 9, 2013 o 11:18

Pańskie wpisy dot. zgłoszenia wierzytelności Amber Gold pomogły również poszkodowanym przez inne para banki, czy fundusze inwestycyjne. Mój dziadek niestety zainwestował sporą sumę w Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe sp. z o.o. ze Stargardu Szczecińskiego. Teraz toczy się postępowanie likwidacyjne i zamierzamy zgłosić swoją wierzytelność. Bardzo pomocny okazał się powyższy post . W naszej sprawie jest dość problematyczna kwestia terminu od którego można liczyć odsetki. Otóż umowa została zawarta na 6 miesięcy w kwietniu 2012 r. następnie dziadek przelał pewną kwotę na rachunek spółki (dodam, że był to przelew zrobiony w oddziale banku). W umowie inwestycyjnej jest postanowienie, iż umowa obowiązuje od dnia zaksięgowania środków pieniężnych na rachunku bankowym spółki. Nie znamy daty zaksięgowania owych środków pieniężnych. Czy w takim wypadku, te 6 miesięcy czyli okres obowiązywania umowy jest liczony od dnia jej zawarcia, czy jest jakiś sposób uzyskania informacji kiedy środki pieniężne zostały zaksięgowane na koncie spółki?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 9, 2013 o 13:38

Karolina, przecież księgowanie trwało kilka dnia. Napiszcie, że żądacie odsetek od dnia XX podajcie dzień zawarcia umowy a najwyżej oni o kilka dni to przesuną, ale będę musieli udowodnić dlaczego, czyli wykazać zaksięgowanie.

Odpowiedz

Karolina Sierpień 9, 2013 o 14:09

Bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Franek Sierpień 9, 2013 o 19:03

Panie Karolu, a ja mam takie pytanie, odnośnie Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe sp. z o.o. ze Stargardu Szczecińskiego. Przejrzałem wszystkie komentarze odnośnie Amber Gold, ale nie znalazłem odpowiedzi. Podpisałem z Centrum w lipcu 2012 roku umowę 5 letnią, kapitał wpłacony 10 000 zł, stopa zwrotu 14% w skali miesiąca, wypłaty miały być co 3 miesiące w kwocie 3 402 zł netto. Do chwili ogłoszenia upadłości 3 lipca 2013 roku powinienem otrzymać 3 wypłaty po 3402 zł na łączne kwotę 10 206 zł. Oczywiście nie otrzymałem. A po tej dacie kolejne 17 wypłat na łączną kwotę 57 834 zł, plus zwrot kapitału 10 000 zł. Umowa została podpisana na 5 lat z wypłatami co trzy miesiące.

Moje pytani brzmi: Czy wpisuje jako należność główna, wkład włożony, plus odsetki ( 10 000 zł, plus 3402 zł razy 4 wypłaty w roku razy 5 lat, co daje nam 78 040 zł) ?
Czy w tym przypadku liczę odsetki ustawowe za opóźnienie od wypłaty przed upadkiem, pierwsze trzy wypłaty powinny być 10.10.12, 10.01.13 i 10.04.13 ?
Umowa dalej trwa, więc biorąc za przykład Amber Gold, nie powinienem uwzględniać odsetek za opóźnienia, jednak powinny być 3 wypłaty a ich nie otrzymałem.
Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 9, 2013 o 19:25

Franek, niestety, nie jestem w stanie zajmować się takimi sprawami.

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 26, 2013 o 20:59

Witam – od czasu do czasy wchodzę na to konto żeby sprawdzić, czy coś się „ruszyło” w sprawie Amber Gold. Widzę, że niewiele, ale cóż – takie prawo i niewiele się spodziewałam. Mimo wsz7ystko kolejny raz chciałam Panu podzękować za bezinteresowną pomoc poszkodowanym w tej sprawie. Pana postawa pozwala mi wierzyć, że nie wszystko musi się opłacać materialnie, czasami wystarczy poczucie, że komuś po prostu się pomogło, Pozdrawiam

Odpowiedz

Filip Październik 30, 2013 o 10:51

Witam, Panie Karolu,
nie do końca zrozumiała jest dla mnie sprawa odsetek lokat których termin upływał po ogłoszeniu upadłości, a mianowicie otrzymałem wezwanie do dokładnego określenia żądanych odsetek poprzez wskazanie ich kwoty lub poza oznaczeniem dat początkowych i końca ich naliczania poprzez oznaczenie ich % wysokości.
Z tego co wyczytałem powyżej wynika że żadnych odsetek nie powinienem wyliczać ,a jedynie podać całą kwotę w wysokości która miała być wypłacona po upływie terminu lokaty.

Odpowiedz

halina Listopad 18, 2014 o 12:46

Czy sa jakies nowe wiesci o AG?

Odpowiedz

Mariusz Luty 11, 2015 o 13:48

mam sprawę skoro sprawa amber gold tak sie przeciąga to trzeba sie zebrac i jechac do Warszawy ,poblokować ulice -jak górnicy ,rolnicy może wtedy coś wreszcie ruszy

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: