Wzór zgłoszenia wierzytelności wobec Amber Gold

Tak jak obiecałem, udostępniam Ci wzór zgłoszenia wierzytelności, który pomoże Ci w dochodzeniu swoich praw w postępowaniu upadłościowym upadłego Amber Gold Sp. z o.o. Opracowałem go wg własnej wiedzy i doświadczenia, ale to nie oznacza, że nie popełniłem jakichś błędów.

Najpierw muszę poczynić jedno ważne zastrzeżenie – nie będę w stanie udzielać odpowiedzi na indywidualne pytania (już teraz jest tego masa). Zachęcam do komentowania wpisu w komentarzach na dole. Mam nadzieję, że pojawi się jakaś dyskusja i będziecie wyjaśniać sobie różne kwestie. Ja oczywiście w miarę możliwości będę się włączał.

Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre stany faktyczne mogą być skomplikowane. Ten wpis nie zastąpi konsultacji z prawnikiem w każdej sprawie.

No i musisz uzbroić się w cierpliwość. Upadłość może potrwać kilka lat… A jej wynik może być raczej rozczarowaniem.

A teraz uwagi do wzoru:

 1. Termin zgłoszenia. Pismo powinieneś złożyć we właściwym sądzie osobiście lub wysłać pocztą listem poleconym najpóźniej 27 grudnia 2012 r. Wówczas mija 3 miesięczny termin. Postaraj się dochować tego terminu. A najlepiej zrób to w miarę sprawnie – jeżeli popełnisz jakiś błąd, to Sąd wezwie Cię do uzupełnienia pisma i dzięki temu zdążysz.
 2. Uzupełnienie zgłoszenia. Jeżeli teraz wyślesz zgłoszenie, ale dojdziesz do wniosku, że o czymś zapomniałeś lub chciałbyś zgłosić nowe wierzytelności, możesz spokojnie napisać do sądu pismo zatytułowane „uzupełnienie zgłoszenia wierzytelności”.
 3. Załączniki. Skoro zdecydowałeś się samodzielnie wypełnić wniosek, to do zgłoszenia dołącz oryginały dowodów lub notarialnie poświadczone kopie. Takie poświadczenie to 6 zł za stronę + 23% VAT, ale możesz negocjować z notariuszem cenę. Radca prawny czy adwokat mogą poświadczać dokumenty tylko wówczas, gdy są pełnomocnikami.
 4. Opłaty. Nie musisz uiszczać żadnych opłat sądowych czy skarbowych od tego wniosku.
 5. Odpis zgłoszenia. Zgłoszenie musisz wysłać w dwóch egzemplarzach. Ale tylko do jednego dołączasz oryginały lub poświadczone kopie. Do drugiego egzemplarza załącz po prostu ksero tych dokumentów. Na tym drugim egzemplarzu  możesz napisać odręcznie słowo „ODPIS”. Kopię pisma zostaw oczywiście dla siebie.
 6. Poprzednie sprawy. Jeżeli zaangażowałeś się w sprawę przeciwko Amber Gold Sp. z o.o. – indywidualną czy zbiorową – to nie zastępuje to zgłoszenia wierzytelności. Podobnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie jest tożsame ze zgłoszeniem.
 7. Zabezpieczenie. Informując o zabezpieczeniu podaj informację dotyczącą zabezpieczenia na majątku Amber Gold. Nie słyszałem o takich zabezpieczeniach, ale to możliwe. Jeżeli uzyskałeś zabezpieczenie na prywatnym majątku państwa P., to nie musisz tego podawać.
 8. Odsetki. Zgłoszeniu podlegają również odsetki. Oblicz je samodzielnie przy wykorzystaniu kalkulatorów dostępnych w Internecie, one działają poprawnie. Ostatnim dniem naliczania będzie 20 września 2012 r. Jeżeli jednak okazałoby się, że odsetki należą się za okres dłuższy niż 20 września 2011 r. (czyli ponad rok) to wówczas oblicz je oddzielnie i zalicz je do kategorii 5. Uwaga: ja zawsze obliczam odsetki w taki sposób, że dzień upadłości to ostatni dzień naliczania. Ale część prawników uważa, że ostatnim dniem jest dzień poprzedni, czyli 19 września 2012 r. W praktyce nie ma to większego znaczenia.
 9. Kwota zgłoszenia. Sprawa jest dość jasna w przypadku depozytów, które zakończyły się zgodnie z umową przed 20 września 2012 r. Wówczas kwota, jaka miała być wypłacona zgodnie z umową + odsetki ustawowe do 20 września 2012 r. stanowią sumę wierzytelności. Miałem jakieś wątpliwości w przypadku depozytów, które miały się dopiero zakończyć po 20 września. Wg syndyka takie depozyty stają się natychmiast wymagalne i zgłaszasz ich wartość wg umowy, czyli kwotę, jaką miałeś uzyskać na zakończenie umowy. W tej sytuacji temat odsetek w ogóle się nie pojawi.
 10. Zerwane umowy. Duży natomiast problem pojawia się w przypadku „zerwania” umowy przed terminem, zwłaszcza w okresie bezpośrednio poprzedzającym upadłość. Możesz zaryzykować i zgłosić wierzytelność jakby nie było tego „zerwania”, ale zastrzegam, że to skomplikowana sprawa i nie muszę mieć racji. Po pierwsze chodzi o to, że takie postanowienia mogą być uznane za niedozwolone, a przez to nieważne. Po drugie w ogólnym bałaganie mogła umknąć kwestia „zerwania”. Po trzecie może doszło do złożenia oświadczenia woli pod wpływem błędu? Trudno powiedzieć. Jeżeli jednak zgłosisz za dużo, to syndyk nie uzna części wierzytelności co do której będzie miał innego zdanie, ale nie odmówi wciągnięcia na listę reszty. Możesz więc zaryzykować.

Plik Word możesz pobrać tutaj .

W „dymkach” zamieściłem swoje komentarze i wyjaśnienia, które pomogą Ci sporządzić zgłoszenie wierzytelności. Przed wydrukowaniem pisma, usuń moje komentarze (w przypadku programu MS Word 2007 – zakładka „Recenzja” – „Komentarze” – „Usuń wszystkie komentarze w dokumencie”).

Fragmenty, które wpisałem czerwoną kursywą trzeba zastąpić odpowiednimi danymi – stosownie do zamieszczonych wyjaśnień.

Możesz zobaczyć też przykład mojego wniosku. Chociaż to fikcja, bo nie zgłaszam wierzytelności. By pobrać plik PDF kliknij tutaj .

Mam nadzieję, że te informacje będą pomocne.

Z ostatniej chwili: na stronie Sądu Rejonowego w Gdańsku od wczoraj też jest wzór zgłoszenia. Link tutaj. A w treści zgłoszenia taki komunikat, chociaż szkoda, że nie na stronie:

WAŻNE!!!

Informujemy, że pisma złożone dotychczas do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku Wydział VI Gospodarczy (względnie do zarządcy przymusowego) przed ogłoszeniem upadłości nie wywołują skutków zgłoszenia wierzytelności.

Jeżeli więc pospieszyłeś się ze zgłoszeniem to musisz zrobić to raz jeszcze.

 

Uwaga: jedna z klientek AG ustaliła u syndyka, że kwota główna wierzytelności jaką wierzyciel powinien zgłosić to ta kwota, jaka miała być wypłacona na koniec umowy, nawet, jeżeli umowa miała się zakończyć za kilka lat. Wg syndyka nie należy przeliczać odsetek umownych. Wówczas pozycji „odsetki” w zgłoszeniu w ogóle się nie wypełnia. Należy podawać tylko odsetki ustawowe, jeżeli depozyt zakończył się przed upadłością. Wzór pozostaje aktualny.


Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Raport o Amber Gold
Sprzedaż z wolnej ręki

 1. Zosia pisze:

  Co zrobić, jeżeli część lokat mam razem ze współwłaścicielem (siostrą) a cześć mam sama?
  1. Czy muszę podać dane obu osób (siostry i moje), czy też wystarczą tylko moje dane?
  2. Czy muszę przy każdej lokacie zaznaczać, że jest współwłaściciel?
  4. Czy wystarczy jeden podpis mój, czy siostra ma też się podpisać?
  3. A może mamy się podpisać obie lub jedna pod każdą lokatą w zależności od ilości właścicieli?
  4 Czy kopia zgłoszenia ma być odpisem notarialnym czy zwykłą kopią (drugi wydruk lub ksero) z napisem kopia?
  Dziękuję bardzo za wzór i instrukcję, badzo dobra inicjatywa.
  Pozdrawiam

 2. Mari pisze:

  Dziękuje Panie Karolu
  roześle Pana blog na kilka forum dt. Amber Gold

 3. Lidia pisze:

  Bardzo dziękuje za wzór wierzytelności, staram się go pomału wypełnić, nasuwa się mi pytanie ,jedna z moich lokat powinna się zakończyć 23.09.2012 czyli 3 dni po ogłoszeniu upadłości, jaką wartość zgłaszam? wpłaciłam 8000zł, odsetki do 23.09.2012 miały wynieść 466.40, czy wpisuje „gołe 8000)?czy może wyliczam proporcjonalnie odsetki?

 4. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lidia, określenie wysokości długu w sytuacji, gdy lokata miała zakończyć się już po ogłoszeniu upadłości nie jest proste, bowiem to zależy od treści poszczególnych umów i ich warunków ogólnych. Wg mnie poprawnie będzie obliczyć odsetki do dnia upadłości, ale nie wiem, wg jakiej stopy procentowej. Ten depozyt to była dziwna konstrukcja prawna i nie wiem nawet czy oparta na odsetkach. W Twojej sytuacji zgłosiłbym to, co miałaś dostać czyli 8000 + odsetki czy też zysk z tej lokaty. Przecież najwyżej syndyk to zweryfikuje.

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zosia, właśnie takich pytań się obawiałem 🙂
  Robisz zgłoszenia swoje. Jeżeli miałaś z siostrą to zróbcie oddzielne razem, obie podpiszcie, pokazujcie w zgłoszeniach, że to było wspólne.
  Kopia już wyjaśniałem – samo zgłoszenie podpisane oryginalnie, odręcznie, ale załączniki zwykłe ksero.

 6. Zosia pisze:

  Mam jeszcze jedno a właściwie 2 pytania:
  1. Jezeli pieniadze na lokatę nie zostały wpłacone, bo depozyt był przedłuzeniem istniejacej umowy, to jaki dowód wpłaty zamiescić?
  O tym ,że było to przedłuzenie umowy (numer umowy podany) pisze w Dyspozycji zawarcia depozytu towarowego.
  2. Czy to stwierdzenie w Dyspozycji zawarcia depozytu towarowego wystarczy?
  Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
  Pozdrawiam

 7. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zosia, jeżeli było przedłużanie to należy zamieścić pierwotną umowę wraz z dowodami przedłużenia, a całą sytuację opisać. I załączyć jak najwięcej dowodów- umowę i dyspozycje. Twoje dane powinny być w AG, ale lepiej dmuchać na zimne.

 8. Slawka pisze:

  witam mam pytanie odnosnie lokaty na 36miesiecy tj.od wrzesnia 2010 do wrzesnia 2013.Jak zapisac odsetki za pierwszy rok ktore kwalifikoja sie do 5 gropy pozdrawiam

 9. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Slawka, wcale nie do V! Do IV kategorii. Przecież ich opóźnienie w zapłacie nie trwało ponad rok. Twój problem polega na tym, że musisz zgłosić kwotę wpłaconą + coś jeszcze. I tym „coś jeszcze” powinno być to, co miałaś otrzymać od AG, ale policzone tylko do 20 września 2012 r. Obawiam sit tylko, że umowa nie mówi o oprocentowaniu umownym.

 10. Slawka pisze:

  Witam w potwierdzeniu zawarcia depozytu towarowego mam zapisane oprocentowanie 15 procent w skali roku .

  5%%pro

 11. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Slawka, czyli liczysz 15% do 20 września.

 12. Paweł pisze:

  1. Jeśli nie chce załączać oryginalnych dowodów w sprawie czy wystarcza notarialnie potwierdzone kserokopie? Wszędzie jest mowa o odpisach, nie o kopiach.
  2. Wzór zgłoszenia wierzytelności przedstawiony przez Pana jest dużo prostszy i bardziej czytelny niż ten Sądowy. Czy nie będą stwarzać jakiś trudności z przyjęciem zgłoszenia wg Pańskiego wzoru?

 13. jarek pisze:

  Czy w zgłoszeniu jako kwotę główną roszczenia podaję wysokość wpłaty czy już łączną kwotę wpłaty razem z odsetkami wynikającymi z umowy? Termin wypłaty minął przed ogłoszeniem upadłości (11.09.2012).

 14. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Paweł, o tym pisałem – jeżeli nie chcesz oddawać oryginałów, to musisz zrobić jeden egzemplarz notarialnie poświadczonej kopii. I to będzie wówczas odpis (to taki prawniczy żargon). A co do wzoru to stosuję go od lat i nigdy nie miałem problemów w sądach. Wg mnie jest poprawny, ale w sumie aż tak bardzo nie różni się od tego sądowego.

 15. DOROTA pisze:

  Mam pytanie, czy jeżeli termin wypłaty przewidziany jest na październik powinnan wyliczyć odsetki wynikajace z umowy do dnia ogłoszenia upadłości i dodać je do kwoty głównej czy do pozycji odsetki wynikajace z umowy

 16. Karol Sienkiewicz pisze:

  @DOROTA, do kwoty głównej. Należy opisać tak: 10.000 zł tytułem depozytu (czy jak to się nazywało) oraz 1000 zł tytułem odsetek umownych za okres od ___ do 20.09.2012 r.

 17. DOROTA pisze:

  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Mam jeszcze jedno pytanie Panie Karolu, czy w łącznej kwocie wierzytelności powinnam zsumować wszystkie umowy (niestety mam ich kilka). Czyli kwoty depozytów + odsetki umowne + odsetki ustawowe, łącznie z poszczególnych umów i czy do każdej kwoty wierzytelności wynikającej z umowy muszę napisać tak szczegółowe uzasadnienie jak w przedstawionym przez Pana opisie?

 18. DOROTA pisze:

  Bardzo dziękuje za pomoc.Nie wiem czy zdaje Pan sobie sprawę jak bardzo pomocny jest Pana blog dla ludzi tak zrozpaczonych jak ja. Jeszcze raz dziękuję.

 19. Krzysztof Bochenek pisze:

  Bardzo pomocny artykuł.

  Dziękuję i pozdrawiam!

 20. Krzysztof pisze:

  Proszę o pomoc w wypełnieniu wierzytelności solitary_man@wp.pl lub 600 173 405 z góry Dziękuję. Krzysztof

 21. Rafi pisze:

  Panie Karolu dzięki za pomoc.
  Przywraca Pan wiarę w ludzi. Nie widzi Pan w ofiarach firmy AG, jak większość pseudo prawników, łatwych, zdesperowanych klientów do kolejnego wydojenia. Pomoc i merytoryczne wskazówki jakich Pan bezinteresownie udziela świadczą o wielkim profesjonaliźmie i Panu, jako prawniku z powołania.

 22. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Rafi, zawsze wierzyłem w to, że w życiu chodzi o coś więcej niż o pieniądze…

 23. Jolka pisze:

  Jeszcze nie skorzystałam z tego zgłoszenia ale z wpisów widzę, ze dajecie radę. Ja tak jak Dorota mam 2 lokaty o różnej długości. Czy mam wpisac je oddzielnie?

 24. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jolka, tak należy je opisać oddzielnie, to były dwa stosunki prawne.

 25. Arkadiusz pisze:

  Chcialbym sie dowiedziec jak nalezy sie zachowac w punkcie treści przepisu art. 240 pkt 7 Prawa upadłościowego i naprawczego w przypadku kiedy zlozylem zawiadomienie do Prokuratury o mozliwosci popelnienia przestepstwa przez spolke AG oraz dolaczylem do tego wniosek o orzeczenie obowiazku naprawienia wyrzadzonej szkody rowniez do Prokuratury. Sprawa ta ma swoje akta VI Ds. 40/12: prosze w tym wypadku o komentarz.

 26. Zbyszek pisze:

  Panie Karolu. Umowa kończy mi się 2 października. Czy w wyniku tego, ze firma ogłosiła upadłość 20 września mam z „obiecanych” odsetek odliczyć kwotę z terminu 20.09-02.10 czy też jako wierzytelność ma być kwota wskazana w umowie?
  Drugie pytanie czy ja mam jakieś odestki ustawowe lub umowne naliczać?
  Trzecie pytanie czy ja też kwalifikuje się do czwartej kategorii?
  Z góry dziękuje za pomoc….
  pozdrawiam

 27. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Arkadiusz, należy to opisać z podaniem sygnatury i można dołączyć kopię pism do prokuratury.

 28. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zbyszek, to jest największy chyba problem z tym zgłoszeniem i z odsetkami. W niektórych umowach lub regulaminach czy ogólnych warunkach były zapisy o odsetkach – 21 czy 13%. Poszukaj. I oblicz je do 20.09.2012 r. Ustawowych odsetek nie ma, bowiem oni jeszcze nie byli opóźnieni (one występują, gdy umowa zakończyła się przed 20.09.2012). To jest kategoria IV.

 29. Arkadiusz pisze:

  Mam jeszcze jedno pytanie. Moja lokata konczyla sie 06.08, wyplata miala nastapic 08.08. W takim razie jak obliczyc odsetki dla tej lokaty? Czy oznacza to, ze Oni placa odsetki umowne do 02.09.2012 a potem odsetki ustawowe od 03.09 do 19.09.2012. Po Pana ostatnim komentarzu dla Zbyszka jestem zamieszany.

 30. Arkadiusz pisze:

  Jaki jest procent odsetek ustawowych za zwloke?

 31. Maria pisze:

  W związku z pyt. @Arkadiusz, ja też złożyłam zeznania w mojej prok, rejon. i dostałam list o wysłce ich do Gdańska i nr tych samych akt, ale przecież śledztwo w Prok. to nie postępowanie sądowe (śledztwo może być umożone, teoret.)więc czy jest obowiązek pisania tego we wniosku, czy tylko możliwość…?

 32. Zbyszek pisze:

  No tak Panie Karolu ale Upadła zawarła ze mną umowę i na potwierdzeniu zawarcia umowy widnieje kwota naliczona do 2 października. Czy ta umowa traci ważność? I co się stanie jak wyslę kwotę z umowy a nie naliczoną do 20 września?

 33. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Arkadiusz. Należy zgłosić tak: kwota główna czyli suma, jaką AG miał Tobie wypłacić + odsetki ustawowe od 8.08. do 20.09.

 34. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, to możliwość. Syndyk i tak będzie o tym wiedział.

 35. Arkadiusz pisze:

  Mam jeszcze jedna watpliwosc – ile wynosza odsetki ustawowe?

 36. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zbyszek, umowa nie traci ważności. Depozyt taje się natychmiast wymagalny. Czy nie muszą oddać 2.10 ale natychmiast. Ale nie mają z czego, więc musisz zgłosić do masy. Jak zgłosisz kwotę umowną, jaka miała być wypłacona 2.10, bo innej nie jesteś w stanie podać, to syndyk i tak to zweryfikuje. Jeżeli dokumentacja AG było poprawnie prowadzona, to syndyk ustali rodzaje depozytów i ich oprocentowanie. To jest dobra kancelaria i poradzą z tym sobie.

 37. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Arkadiusz, google Prawdę Ci powie 🙂 13% rocznie, ale sam tego nie obliczysz, poszukaj kalkulatora w sieci.

 38. Zbyszek pisze:

  dziękuje

 39. Maria pisze:

  ciekawa dyskusja….lol, ale poważnie:
  naprawdę bardzo pomocne komentarze panie Karolu,
  @Zbyszek @Karol dotarłam do wzoru wnoisku jaki proponuje kancelaria prowadząca pozwy zbiorowe:
  http://www.roszczenia-grupowe.pl/download/wzor_zgloszenia_wierzytelnosci_do_masy_upadlosci_amber.doc
  i tam piszą,że wartośc to suma kwot, jakie AG miał zapłacić z tytułu umów, niezal. czy stały się wymagalne, czy nie. Większość nie jest w stanie podać innej kwoty niż ta na koniec umowy, nawet po term. upadł. …

 40. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, znam ten wzór, ale nie uważam, że został pokazany za wcześnie. Dlatego nie ma sygnatury, co jest błędem. Ale zgadzam się z tym, że jeżeli NIE WIADOMO co podać i NIE MOŻNA tego inaczej obliczyć, to można podać kwotę, jaka miała być wypłacona. Tak naprawdę trzeba świadomość tego, że syndyk to zweryfikuje.

 41. Arkadiusz pisze:

  Znowu nie mam jasnosci co do obliczania odsetek. W przypadku lokat, ktore jeszcze nie zostaly zakonczone zrozumialem, ze nalezy umiescic ilosc odsetek umownych od dnia zalozenia do dnia 20.09. Stad ten wzor od @Maria jest dla mnie niepelny. Prosze o komentarz.

 42. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Arkadiusz, ja też tak zrozumiałem. Może napisz do autora tego wzoru.

 43. Maria pisze:

  jeszce jedno pytanie: czy jeśli się poda kwotę która miała być wypłacona po dniu upadłości i sydyk to „najwyżej zweryfikuje”, to czy może to oznaczać odrzucenie wniosku i zwrócenie go do wierzyciela, i np. nie zdąży się z kolejnym wnioskiem, czy takie odrzucenia są tylko w wyp. jakichś poważnych błędow, np. zła kategoria, itp.

 44. Robert pisze:

  Witam. Jeżeli jestem pełnomocnkikiem ustanowionym notarialnie przez mojego syna to wniosek podpisuje ja jako pełnomocnik i załączam pełnomocnictwo – jak rozumiem.
  Kalkulator do wyliczeń z kwoty np. 10 000 do dnia 20-go tj za xx dni trwania umowy dobrze by było podać który, bo jest ich ogrom, do osetek ustawowych itd itd. Mogło by to ułatwic „procedowanie”
  pozdrawiam.

 45. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, jeżeli syndyk będzie miał wątpliwości, to nie uzna tej części zgłoszenia, która będzie za duża. Resztę uzna. Poza tym będziesz miała możliwość zaskarżenia odmowy.

 46. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Robert, tak, o ile pełnomocnictwo obejmuje te czynności procesowe. Kalkulatory np. na stornach podatki.biz są poprawne.

 47. Maria pisze:

  mam jeszce może naiwne pytanie, ale dot. wymogów formalnych: czy wniosek wraz z załącznikami spiąć spinaczem, czy można zszyć zszywaczem (oczywiście odpis wniosku osobno ) i czy ręcznie opisać załączniki numerami, czy wolno to robić np. na certyfikacie?
  z góry dziękuję bardzo pomocnemu Panu Karolowi 🙂

 48. Genialnie Karol, naprawdę, zrobiłeś więcej dla ludzi dotkniętych problemem Amber Gold niż większość trąbiących o procesach zbiorowych, puszących się wiedzą na temat tego dlaczego Amber Gold w ogóle nie powinien działać, pomoc trafna, w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu. Korzystajcie z tego bo warto!

  @Pani Mario, załączonych dokumentów proszę nie numerować, ani nie spinać – jedyne co Pani spina to samo zgłoszenie, proszę tylko wymienić dokumenty jako załączniki, zresztą pokazane jest to dokładnie we wzorze 🙂

 49. Agnieszka pisze:

  Witam, po przeczytaniu całości komentarzy nadal mam wątpliwości jak poprawnie wypełnić zgłooszenie wierzytelnoiści w punkcie, gdzie trzeba wpisać kwotę wierzytelności. Mam dwie umowy,obydwie do 2014 r. Czy kwoty wierzytelności podać oddzielnie dla każdej umowy, oraz czy jako kwoty wierzytelności (umowa na 10.000,00 zł i na 5.000,00 zł) podać kwotę umowy łącznie z odsetkami 13% (liczonymi do dnia ogłoszenia upadłości czy całą kwotę odsetek wynkajacą z umowy , tj. do 2014 r.) czy samą kwotę umowy a odsetki podać jako oddzielną pozycję w umowie.

 50. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, całość (tzn osobno dla sądu i odpis) zepnij zszywaczem, to będzie przekładane w kółko po biurkach. Jak napisał Błażej – niczego nie trzeba opisywać, przekładać zakładkami. I broń Boże nie bindować!

 51. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Agnieszka. Robisz jedno zgłoszenie na X zł. I opisujesz: 10.000 zł tytułem zwrotu depozytu z umowy X oraz 5.000 zł z umowy Y. Następnie podajesz odsetki, ale nie wiem, dlaczego 13%. Czy to było Twojej umowie? Na pewno nie ustawowe, bo jeszcze nie było opóźnienia.

 52. Maria pisze:

  @Agnieszka @Karol, wiąż mam ten sam problem :-)W ogólnych warunkach przeczytałam, że nie ma słowa o odsetkach, lecz: wynagrodzenie za przechowywanie – w przypadku 6 mies. 13 % w skali roku, wartości na dzień zawarcia umowy. Okrs naliczania wynagrodzeni równy okresowi umownemu. Termin wypłaty wynagrodzenia 1 dnia po zakończeniu okresu umownego…A więc rodzi się pytanie: czy w przypadku ogłoszenia upadłości zmienił się okres umowny?
  Skomplikowane…
  Może Pan Karol umie to rozstrzygnąć?

 53. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, ok, czyli trzeba podać to „wynagrodzenie” obliczone za okres do 20.09. Ja bym chyba obliczył 13% od dnia zawarcia umowy od upadłości. Ale zastrzegam – widziałem kilka umów i każda inna. Nie wiem, jak jest u Ciebie.

 54. Agnieszka pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedz.
  W umowie w pkt. „Informacje ogólne” jest zapis „oprocentowanie w skali roku 13%” i stąd taka wysokość oprocentowania. Są to chyba odsetki umowne i jako takie chcę je podać – ale do kiedy mam je liczyć, za cały okres trwania umowy, tj. do 2014 r. czy do dnia ogłoszenia upadości.

 55. Agnieszka pisze:

  Te 13% to zapis w umowie, tzn. „oprocentowanie w skali roku 13%”.
  Do kiedy mam to oprocentowanie liczyć – do 2014 roku (koniec umowy) czy do dnia ogłoszenia upadłości

 56. Mariusz pisze:

  Wrócę do pierwszego komentarza @Zosi; czy przy „lokatach” wspólnych pisać odrębne zgłoszenie ze współwłaścicielem (żoną)podpisane przez każdego z nas, czy też pisać je na siebie i dołączyć notarialne pełnomocnictwo na reprezentowanie interesów żony? Jeżeli oddzielne z lokat wspólnych (część „lokat” miałem tylko na siebie), to czyj nr konta podać? – czy syndyk nie będzie miał obiekcji, że podałem konto moje lub żony?

 57. Maria pisze:

  @Mariusz, to akurat wiem, bo mam podobną sytuację i syndyk mi wyjaśnił:
  2 osobne zgłoszenia:
  1- na ciebie i żonę jako wierzycieli i oboje podpisujecie (konto twoje lub żony lub wspólne- jeśli takie macie)
  drugie- tylko na twoje lokaty jako wierzyciela i tylko ty podpisujesz (konto twoje)

 58. Mariusz pisze:

  Dzięki @Maria.
  Lokowałem pieniądze w Amberze od 2010r. Część „lokat” likwidowałem, część kontynuowałem i w związku z tym trudno po takim czasie odtworzyć dokumenty wpłat, a dokumentację z lokat zakończonych (wypłaconych lub przedłużonych) zniszczyłem. Czy brak takich dowodów zadziała szkodliwie dla mnie?
  I jeszcze jedno pytanie do prawnika – czy nie wystarczy dołączenie TYLKO odpisów potwierdzenia zawarcia lokat i certyfikatów (tylko te dokumenty w razie kłopotów honorowała upadła spółka),czy musi być również dyspozycja?
  Panie Karolu proszę o ustosunkowanie się do moich dwóch komentarzy/pytań – @Maria nie kwestionuję Twojej odpowiedzi 🙂

 59. robert pisze:

  A teraz z innej beczki. Poproszę o komentarz stosownie do wniosku o rozszerzenie odpowiedzialności materialnej na cały zarząd spółki.
  Czy to ma sens, czy może to są pozorowane ruchy uzasadniające pobrane kwoty za pozew zbiorowy. /Chałas i s-ka/ A jeżeli to nawet ma sens – jaka jest inna możliwość przystąpienia do tego pozwu, inna niż płacenie zachłannej spółce.
  Czyli pytanie?
  Czy i co można jeszcze zrobić?

 60. Karol,

  mam nadzieję, że masz mocną klawiaturę, bo w przeciwnym wypadku od udzielania odpowiedzi tylko w tym wpisie zniszczysz sprzęt i poparzysz palce:)
  Gratulacje za przydatne (jak widać) informacje dla klientów AG.

 61. @Robert: Miałoby to sens, jeżeli w tym postępowaniu zbiorowym dokonano jakiegoś zabezpieczenia majątku członków zarządu (a przyznam, że aż tak blisko tego nie śledzę), niemniej obawiam się, że akurat w tym przypadku okaże się, że mimo wyroku zasądzającego przeciwko członkom zarządu, kwoty realnie z tego majątku wypłacane będą naprawdę symboliczne (i nie mówię tutaj o prorokowanych kilkunastu procentach). Wynika to z prostego porównania skali roszczeń i skali majątku osobistego Plichtów (ocenianego na ok 1 – 1,5 mln złotych).

  Co zaś się tyczy lokat „wspólnych” i „osobistych” to wg mnie odpowiedź na to czy robić to jednym zgłoszeniem, czy też dwoma zgłoszeniami jest tylko kwestią techniczną, nie wpływającą zasadniczo na zasadność umieszczenia wierzytelności w wykazie, oczywiście pod warunkiem, że wszystko zostanie tam dobrze opisane, dla porządku pewnie jednak lepiej zrobić to odrębnymi pismami.

 62. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Agnieszka, umowa nie będzie trwała do 2014 r. więc dlaczego odsetki mają być do 2014? Wg mnie do 20.09.2012 r.

 63. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Mariusz, Maria napisała poprawnie. Dwa różne zgłoszenia. Co do dowodów – jeżeli zniszczyłeś to trudno. Daj to co masz, czyli potwierdzenie lokat oraz certyfikaty. W księgach AG powinny być Twoje lokaty, więc będzie to jeszcze weryfikowane.

 64. Karol Sienkiewicz pisze:

  @robert, nie będę jakoś obszernie komentował pomysłów innych prawników. Wg mnie zabezpieczenie na prywatnym majątku P. do dobry pomysł, ale tylko dla pierwszych hipotek (czy raczej dla hipotek do sumy wartości nieruchomości). A co do pozwu zbiorowego to od początku byłem sceptyczny.

 65. kasia pisze:

  Panie Karolu, analizując powyższe komentarze proszę o potwierdzenie czy myślę poprawnie. Zawarłam umowę dnia 31.05.2012 na okres 6mcy z oprocentowaniem 13%. Kwota wpłaty 35000zł na koniec umowy 37000zł. Zatem należnośc głowna to 37000zł a odsetki liczę tylko umowne te 13% do 19.02.2012r. Mam wątpliwości co do zgłoszenia wierzytelności do odpowiedniej kategorii, wg mnie będzie to V kat. Dziękuję uprzejmie za pomoc.

 66. Karol Sienkiewicz pisze:

  @kasia, chyba nie. Przecież
  IMHO powinno być tak: zgłaszasz sumę następujących kwot:
  35.000 zł jako wartość nominalna złożonego depozytu.
  odsetki w wysokości 13% za okres od 1.06.2012 r. do 20.09.2012 r.
  Ale zastrzegam, nie znam treści umowy, nie wiem, czy te 13% to rocznie czy półrocznie. No nie wiem, skąd te daty – jakiś luty 2012 …

  I oczywiście kat. IV!!! a nie V.

 67. Maria pisze:

  Do wszystkich!
  Zgodnie z inf. syndyka kwota główna wierzytelności jaką wierzyciel ma, czy może, się domagać to kwota umowna na koniec umowy, nawet jeśli umowa kończy się za kila lat!!!
  Bezcelowym w tej okoliczności jest przeliczanie ile Upadły byłby winien „odsetek umownych” czyli wynagrodzenia za przechowywanie od dnia pocz. umowy do dnia upadłości(do 19.09.2012 włącznie)

  Jako odsetki ustawowe liczy się tylko odsetki za zwłokę 13% od umów, które skończyły się przed dniem upadłości. W innym przyp. brak odsetek(poz2 wniosku)

 68. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, OK, skoro tak mówi syndyk, to tak zgłaszajcie. W takim razie wrzucę ten wpis wyżej.

 69. Maria pisze:

  Do wszystkich!
  kwota na koniec umowy- jaką się wpisuje w poz 1 wniosku, lub suma kwot z lokat,to kwota jakiej można się domagać, bo innej nie ma na umowie, chyba,że ktoś chce tylko kapitał,lol,
  to nie znaczy że syndyk tego nie zweryfikuje i wg swoich obliczeń nie wyliczy kwotę na dzień upadłości, ale to już zależy od niego i jego woli i przeliczników. Potem lista będzie wywieszona w sekretariacie sądu- co ile komu przyzał,że się należy…ale od tego na koniec po kilku latach może być wypłacony tylko niwielki %…niestety….

 70. Karol Sienkiewicz pisze:

  No właśnie, jak pisałem wcześniej, syndyk wyliczy i tak po swojemu…
  I niestety masz rację – realnie do odzyskania będzie kilka %. Bo okazuje się, że majątek AG będzie musiał być wydany np. na biegłych (kilka milionów). I czy będą tan odsetki czy nie to podejrzewam, że wiele nie zmieni.

 71. Zosia pisze:

  1. Chiałabym zwrócić uwagę, że we wzorze zamieszczonym przez sąd jest powiedziane:
  „2. odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości, tj. do dnia 19 września 2012 r.)”
  2. W tym samym wzorze nie jest dla mnie jasne co znaczą w tabeli „odsetki I” i „odsetki II”.
  3. Nie wiem co należy rozumieć pod pojęciem:
  „Załączniki:
  1. odpis zgłoszenia wierzytelności wraz z załącznikami.”
  Pozdrawiam

 72. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zosia. Odsetki II to chodzi o te starsze niż rok, czyli V kategoria, ale przy AG to rzadkość. Odsetki I to odsetki od zakończenia lokaty (o ile było przed upadłością) do upadłości. Odpis – czyli drugi egz. + wszystkie załączniki. To dla syndyka.

 73. Zosia pisze:

  Jeżeli zgłaszam kilka wierzytelności, to czy
  A. Muszę przy każdej wierzytelności: powtarzać
  „Stosownie do treści….na co składają się Kwota z tytułu depozytu towarowego….., Kwota z tytułu odsetek….” i dalej:
  Uzasadnienie
  Załączniki – dowody wierzytelności
  Podpis

  B. Czy też sformułowanie „Stosownie do treści….” może dotyczyć wszystkich wierzytelności i kwoty występujące po słowach ” na co składają się” będą dotyczyły łącznej sumy wszystkich wierzytelności i odsetek.
  Natomiast dalej będzie występować:
  Wierzytelność 1
  Kwota z tytułu depozytu towarowego…..
  Kwota z tytułu odsetek….
  Uzasadnienie
  Załączniki – dowody wierzytelności
  Podpis
  Wierzytelność 2
  Kwota z tytułu depozytu towarowego…..
  Kwota z tytułu odsetek….
  Uzasadnienie
  Załączniki – dowody wierzytelności
  Podpis
  Załączniki
  Dokumenty wymienione w treści pisma
  Drugi egzemplarz zgłoszenia
  C. Czy podpis może być jeden na końcu wszystkich wierzytelnosci.
  Przepraszam za wszystkie pytania, ale nie wiem na ile wymogi formalne są w tym wypadku istone.
  Pozdrawiam jeszcze raz i z góry dziękuję

 74. Zosia pisze:

  Rozumiem, ze odsetki naliczone od dnia zawarcia depozytu do dnia ogłoszenia upadłości , w przypadku depozytu kończącego się np. w 2013 roku, są zaliczane do też do „odsetek I „, czyli kategorii IV.
  Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

 75. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zosia, no myślałem, że to jest w miarę czytelne 🙂 Możesz napisać tak lub tak, nie ma to większego znaczenia. Naprawdę. Tylko nie musisz podpisywać po każdym uzasadnieniu. Wystarczy raz, na końcu. Wymogi formalne są istotne, to pismo do sądu, ale spokojnie, przecież nie pierwszy raz w życiu piszesz oficjalne pismo.
  Zosia, co do odsetek, to się wyjaśniło: Jeżeli zawarłaś umowę w 2012 r. a miała zakończyć się w 2013 r. to podajesz kwotę, którą miałaś dostać na koniec, w tym 2013 r. Żadnych odsetek nie wyliczasz. I wszystko do IV

 76. Andrzej pisze:

  Witam. Mam takie pytanie. Jak sprawdzić mam listę uznanych przez syndyka wierzytelności wywieszoną w sekretariacie sądu, jeżeli mieszkam,że tak powiem na drugim końcu Polski. Z góry dziekuje za info.

 77. O Matko Święta, ile komentarzy! Sprawa Ambera rzeczywiście jest popularna 😉

 78. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lech, a co by było, gdyby zabezpieczeniem był weksel? Wtedy u Ciebie byłby tłok 🙂

 79. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Andrzej, taka lista będzie za kilka miesięcy, napiszę o tym za jakiś czas, zaglądaj tutaj!

 80. @Karol: Bijesz na głowę wszelkie blogi prawnicze i pewnie nie ja jeden patrzę z zazdrością na aktualny ruch na Twojej stronie 🙂

 81. Robert pisze:

  WITAM!

  Panie Karolu przywraca Pan wiarę w ludzką bezinteresowną pomoc, o którą w dzisiejszych czasach bardzo trudno.Chciałbym serdecznie podziękować za stworzenie takiej strony. Do tej pory niezbyt pozytywnie myślałem o prawnikach, ale Pan to zmienił. Jeszcze raz wielkie dzięki i życzę samych sukcesów. Na pewno będę polecał Pana usługi wszystkim znajomym.

  Pozdrawiam

 82. Karol Sienkiewicz pisze:

  Bo prawnicy to dobrzy ludzie, ale się za bardzo z tym nie obnoszą 🙂

 83. Sebastian pisze:

  witam

  chciałem zapytać czy muszę podawać do syndyka ostatnia wpłaty zawarcia umowy czy jak miałem w zeszłym roku lokatę ale Amber rozliczył się tez ma to podawać do wiadomości syndyka ?

  czy podawać mu całą historie przebiegu lokat ?

 84. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Sebastian, trzeba podać tylko to, co AG jest Ci winne. Cała historia nie ma znaczenia i nie należy jej podawać.

 85. Sebastian pisze:

  fajnie by było jak by pan zrobił wzór jak on ma wyglądać już wypełniony dla normalnego zjadacza któremu Amber jest winny . zwykła lokata + odsetki bo myślę ze połowa nie wie jak to zrobić i do jakiej sekcji wpisać 😉 pozdrawiam good job !

 86. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Sebastian, już jest. Przeczytaj cały wpis.

 87. Sebastian pisze:

  jeszcze jedno pytanie jezeli mam 5 lokat to sumuje je w jeden dług z odsetkami czy wysyłam osobno zgłoszenie do każdej lokaty 😉 ?

 88. Sebastian pisze:

  czy lokaty zawarte jednego dnia mam sumować czy robić dokumenty dla każdej z osobna 5 X 200 czy sumować zgłoszenie 1000 zł na jednym zgłoszeniu i dołączyć dokumenty ?

 89. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Sebastian, sumujesz na początku czyli podajesz 1000 zł i opisujesz, że było 5 lokat. Odsetki obliczasz od każdej lokaty, jeżeli skończyła się przed 20.09.2012 r. Jeżeli po tej dacie, to nie ma odsetek, tylko zgłaszasz kwotę, jaką miałeś dostać. Oczywiście dołączasz wszystkie dokumenty.

 90. Mari pisze:

  Witam
  Pamięta Pan drugi wpis na forum :
  „Dziękuje Panie Karolu roześle Pana blog na kilka forum dt. Amber Gold” widzę że trochę ludków skorzystało. Wykonałem około 30 tel. do instytucji prawnych(obyw. biuro p/p; kancelarie adwok. ktore udziel dar. p/p… itd) nikt nie chciał pomóc a przynajmniej rzeczowo porozmawiać na temat AG za free ot tak Pro Publico Bono. Tacy ludzie jak Pan powinni nie tylko udzielać się dla ogółu ale pełnić ważne funkcje dla NAS(MAS)- np.SĘDZIA;) Prawo stanowią i wykonują ludzie, które ktoś im powierzył, lecz dzisiaj niewielu już o tym pamięta. Dziękuje za szczerość,czas i altruizm Pana osoby. Wzorowy przykład dla kolegów z branży.

 91. DOROTA pisze:

  Panie Karolu czy są jakieś prawne podstawy, którymi kieruje się syndyk przy wyliczeniach. Czy przy wyliczaniu wierzytelności bierze pod uwagę wartość zabezpieczonego majątku i kwotą tą dzieli na poszczególne zgłoszenia? Czy ma znaczenie kolejność wpływu zgłoszeń? Może to naiwne pytania ale będę wdzięczna jeżeli uda się Panu odpowiedzieć. Z góry dziękuję

 92. DOROTA pisze:

  Wysłałam wcześniej do Sądu Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Teraz chcę zgłosić wierzytelność. Czy oprócz tych działań mogę zrobić coś jeszcze. Nie ukrywam, że jestem załamana. Nie stać mnie na prawników. Jestem wdzięczna za Pana pomoc.Pozdrawiam Dorota

 93. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Dorota, syndyk na podstawie zgłoszenia oraz ksiąg rachunkowych upadłego ustali, jaka powinna być kwota wierzytelności. I potem dzieli, np. dla każdego 10%. Kolejność zgłoszenia nie ma żadnego znaczenia.

 94. DOROTA pisze:

  Panie Karolu, jeszcze jedno formalne pytanie. Czy odpis zgłoszenia wierzytelności powinien być kopią tak jak załączniki czy dodatkowym egzemplarzem podpisanym własnoręcznie?

 95. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Dorota, pismo, czyli zgłoszenie, popisz na końcu. A załączniki zwykłe ksero.

 96. edyta pisze:

  A jak mam 5 lokat i 5 umów z AG to ile wniosków o zgloszenie wierzytelnosci wypełniam 5 ? bo raczej na 1dnym wniosku powstanie zamieszanie z tymi kwotami.

 97. Karol Sienkiewicz pisze:

  @edyta, żadne zamieszanie nie powstanie, spokojnie. Należy zrobić jedno zgłoszenie i dokładnie opisać te lokaty.

 98. Maksym pisze:

  Na moim Certyfikacie – dowodzie składu mam informację, że Amber Gold Sp. z o.o. Dom Składowy w trakcie trwania umowy kontraktu jest objęta ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, wykupionym w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń S.A. z określonym numerem polisy.
  Czy w tej sytuacji można zwrócić się do PZU o wypłacenie wartości lokaty z polisy?
  Z góry dziękuję za poradę.

 99. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maksym, nie znam treści polis i nie znam treści certyfikatu. Tutaj staram się pomóc w prawidłowym zgłoszeniu wierzytelności.

 100. Krzysztof pisze:

  Szanowny Panie, moje pytanie dotyczy dokumentów jakie muszę dołączyć. Umowę zawarłem poprzez internet w związku z tym posiadam w oryginale jedynie potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego (umowa) oraz ten certyfikat, który wysyłali. Natomiast dyspozycję zawarcia depozytu posiadam jedynie w wersji elektronicznej, w tej samej postaci posiadam potwierdzenie wpłaty pieniędzy na konto Amber Gold. W związku z tym chciałem się zapytać czy mogę te wydruki traktować jako oryginały, jeśli nie to jak miałoby wyglądac potwierdzenie notarialne tych dokumentów, na jakiej podstawie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że znajdzie Pan chwilkę. Pozdrawiam serdecznie.

 101. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Krzysztof, należy dołączyć odpowiednio poświadczoną kopię potwierdzenia zawarcia depozytu oraz certyfikatu, który wysłali. Dyspozycja otwarcia depozytu jest bez znaczenia, bo ona była zanim otrzymałeś potwierdzenie. Z tych dokumentów od AG wynika pewnie, ile wpłaciłeś. Jeżeli nie to wydrukuj przelew – zgodnie z prawem bankowym nie wymaga on żadnych potwierdzeń czy podpisów. W sumie jednak najważniejsze jest to, co dostałeś od AG i z czego wynika kwota, jaką miałeś dostać. Tę kwotę zgłaszasz do kat. IV.

 102. Slawka pisze:

  @Maksim ja tez mialam na certyfikacie napisane ze jest depozyt ubezpieczony wPZU Bylam w PZU i sprawdzilam ta informacje a tam mi powiedzieli ze ubezpieczenie bylo tylko do grudnia 2010 a dalej AGnie oplacalo skladki A moja lokata jest na 36 miesiecy do 2013 Wiedz idz do PZU i sprawdz moze zalatwili Ciebie ta jak mnie

 103. Regina pisze:

  Panie Karolu! Bardzo dziekuję Panu za wszystkie notatki i wyjasnienia. W tej trudnej dla nas sytuacji jest Pan ogromnym oparciem. Ma to dla mnie duże znaczenie również psychologiczne – oto jest człowiek, którego zupełnie nie znamy, a na którego pomoc możemy liczyć. Bardzo dziekuję!

 104. Ania pisze:

  A ja mam pytanie odnośnie potwierdzenia zawarcia lokaty. Co jeśli nie mam tego dokumentu? Mam dyspozycję zawarcia depozytu, certyfikat i dokument potwierdzający wykonanie przelewu.

 105. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Ania, to wystarczy. Masz certyfikat i przelew. Syndyk i tak będzie weryfikował o z księgami i stanem konta.

 106. Ania pisze:

  A ja już myślałam że nawet z tymi kilkoma % zwrotu mogę się pożegnać. Dzięki za nadzieję że wystarczą tylko te doki. Nadzieja umiera ostatnia 😉 DZIEKI 🙂

  PS. Bardzo konkretne forum i dużo praktycznych info. Już daruje sobie próby dodzwonienia się do Syndyka i wypełniam doki na podstawie wskazówek na tym forum.

 107. Sebastian pisze:

  pytanie za 100 p. właśnie padł news w Wiadomościach że przenoszą sprawę do Łodzi wiec gdzie mamy wysyłać wierzytelności ?

 108. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Sebastian, ciekawe… zbadam to. Ale zasada jest taka: do czasu ogłoszenia m MSiG można wysłać do Gdańska. Jak będzie ogłoszenie, to do Łodzi. Ale jeszcze to sprawdzę.

 109. @Sebastian: Ależ nic się nie zmienia i nie przenosi do Łodzi! Postępowanie upadłościowe nadal prowadzi ten sam sąd gospodarczy.

  Do Łodzi przeniesione zostanie wyłącznie śledztwo prokuratorskie, a to są zupełnie dwie, różne, rozłączne, sprawy – http://www.wprost.pl/ar/351085/Sledztwo-ws-Amber-Gold-bedzie-przeniesione-do-Lodzi/

 110. Karol Sienkiewicz pisze:

  Teraz jasne, nic się nie zmienia.
  Błażej, dziękuję 🙂

 111. Maksym pisze:

  @Slawka
  Dziękuję za informację, jestem w tej samej sytuacji co Ty.
  Dziękuję również za wszystkie informacje przekazane na forum Karolowi, dzięki Tobie udało mi się już zgłosić swoją wierzytelność.

 112. arek pisze:

  Jesli bede mieć zabezpieczenie na prywatnym majatku Plichtów to w wierzytelnosci to musze napisać ? oraz czy kwota odsetek wpisuje taka która byla w umowie z AG np. bylo 5 tys ł to taka wpisuje czy licze odsetki do dnia 19 września ?

 113. darek pisze:

  Karolu jesteś wielki, dzięki za porady. Pozdrawiam wszystkich.

 114. Karol Sienkiewicz pisze:

  @arek, zabezpieczenie NIE zastępuje zgłoszenia! A jako kwotę podaj raczej to, co miało Ci AG wypłacić, o ile umowa miała się zakończyć po 20.09.2012. Jeżeli przed to kwotę z umowy + odsetki ustawowe do 20.09.2012 r.

 115. Łukasz pisze:

  Witam Panie Karolu, miałem 2 lokaty w AG i bardzo się teraz tego wstydzę. Nie chce, żeby ktoś z mojej rodziny i znajomych się o tym dowiedział. Mam w związku z tym pytanie o listę uznanych przez syndyka wierzytelności, która zostanie wywieszoną w sekretariacie sądu. Czy takie ujawnianie danych wszystkich Klientów AG jest zgodne z prawem ?? Przyznam, że osobiście nie życzę sobie, żeby cała Polska wiedziała kto i ile dostanie zwrotu od syndyka. Z góry dziękuje za odpowiedz.

 116. edyta pisze:

  Panie Karolu mi chodzilo o to ze mam zabezieczenie hipoteke przymusową na KW prywatnym majątku i czy te adnotację mam wykazać na tym wniosku o zgloszenie wierzytelnosci ze posiadam takie zabezpieczenie ? Bo tam jest takie cos do wypelnienia taka opcja w tym wniosku pobranym ze strony sądu. Sprawa bedzie w Sądzie Okregowym. To chyba trzeba tam jakoś opisać ?

 117. Krzysztof pisze:

  Proszę pomóżcie miałem dwie lokaty. Pierwsza na 7000 zł z odsetkami na koniec umowy 188,27 lokata zakończona 14.08.2012 data wypłaty środków po zakończeniu umowy 16.08.2012 i drugą 5000 zł z odsetkami na koniec umowy 134,48 lokata zakończona 16.08.2012 data wypłaty środków po zakończeniu umowy 20.08.2012 r. Czy w zgłoszeniu wierzytelności muszę wpisać tylko odsetki podstawowe czy też naliczyć do dnia ogłoszenia upadłości, jak tak to w jaki sposób. Mój kontakt solitary_man@wp.pl kom 600 173 405 z góry dziękuję za pomoc Krzysiek

 118. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Krzysztof. Zgłaszasz tę kwotę, jaką miałeś dostać na koniec umowy czyli 14.08. Skoro wypłata miała być 16.08 i nie nastąpiła, to od 17.08 liczysz odsetku ustawowe do 20.09.

 119. Krzysztof pisze:

  Ok. Dziękuję za odpowiedz Panie Karolu 🙂 Tylko proszę mi powiedzieć w jaki sposób mam naliczać te odsetki ? Pozdrawiam Krzysztof

 120. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Łukasz, nie zrobiłeś nic złego, więc czego się wstydzić? No cóż, lista zostanie ujawniona i będzie można spokojnie zamówić jej kopie w sądzie (np każdy wierzyciel będzie mógł). To jest zgodne z prawem i nie możesz temu zapobiec. Jeżeli nie chcesz pojawić się na liście, to przelej na kogoś tę wierzytelność.

 121. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Krzysztof, przeczytaj uważnie wpis oraz komentarze, to już było wyjaśniane

 122. Karol Sienkiewicz pisze:

  @edyta, zgodnie z prawem musisz podać zabezpieczenia związane z wierzytelnością oraz oświadczenie wierzyciela, w jakiej prawdopodobnie sumie wierzytelność nie będzie zaspokojona z przedmiotu zabezpieczenia. W zgłoszeniu należy jednak wymienić te zabezpieczenia związane z wierzytelnością, które mają znaczenie w postępowaniu upadłościowym, tj. te, które prowadzą do zaspokojenia wierzyciela ze składników masy upadłości. A Twoje zabezpieczenie nie ma znaczenia, czyli nie trzeba podawać.

 123. Piotr pisze:

  Panie Karolu,
  Czy nie będzie błędem jeżeli na zgłoszeniu wierzytelności wystąpi i podpisze się tylko 1 współwłaściciel, ponieważ ja jestem 2 współwłaścicielem a nie chciałbym występować na tej liście, podkreślam że wszystkie pieniądze należały do 1 współwłaściciela,
  z góry dziękuję,

 124. Dagmara pisze:

  Panie Karolu, chciałaby poznać Pana pogląd na temat sytuacji, gdy umowa depozytu została zawarta na okres od maja do listopada 2012 r., a w lipcu 2012 r. została złożona dyspozycja sprzedaży depozytu, co było spowodowane jedynie doniesieniami medialnymi o braku wypłat przez AG srodków z lokat i próbą odyzkania tych środków. Czy w takiej sytuacji radzi Pan zgłosić całą kwotę jaka miała być wypąłcona po zakończeniu umowy w listopadzie 2012 r., a jesli nie to jak wykiczyć kwotę do zgłoszenia. W mojej ocenie nie powinna to być kwota wyliczona przez AG w dyspozycji sprzedazy. Pozdrawiam i dzieekuję. Dagmara

 125. gabriela pisze:

  Witam ! Proszę o podpowiedź, czy w składanym wniosku w punktach w których nic nie muszę wpisywać należy zostawić puste rubryki, czy też wpisać wyrazy „nie dotyczy”. Z góry serdecznie dziękuję.

 126. @Karol, mam nadzieje, że się nie obrazisz, jak troszkę poodpowiadam na pytania, bo widzę, że dużo tego.

  A więc:
  @Piotr: Aby takie zgłoszenie było skuteczne, musiałby Pan scedować wierzytelność wynikającą z Pana udziału na współwłaściciela.

  @Dagmara: temat był już poruszany – jeżeli zgodnie z umową został wyliczony depozyt, nie ma podstaw, aby zgłosić więcej niż ta część. Pobudki, jakie kierowały Panią podczas zlecenia sprzedaży depozytu nie są istotne, w stosunku do Pani AG nie działał wcześniej wbrew umowie. Chyba, ze umowa była w tym zakresie bezskuteczna/zawierała klauzule niedozwolone, ale to to już temat na doktorat, a na pewno na porządną poradę prawną w kancelarii, nie tutaj.

  @gabirela: nie ma to praktycznego znaczenia. Można pole przekreślić, można wpisać n/d i to są opcje optymalne. Jeżeli jednak zostawisz puste, absolutnie nic się nie stanie.

 127. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotr, trochę o tym myślałem, bo sprawa nie jest oczywista. Prawo upadłościowe bardzo lakonicznie mówi o wierzytelnościach „wspólnych”. Nie znam treści umowy, ale wg mnie taki wspólny depozyt do wierzytelność solidarna (tak, tak, wierzyciele też mogą być solidarni, nie tylko dłużnicy). A tutaj obowiązuje raczej wspólne działanie. I ważna uwaga: to, że podpisze jedna osoba, nie oznacza, że nie zgłaszają wszyscy. Jeżeli nie chciałbyś w ogóle mieć z tym nic wspólnego to sugeruję raczej zniesienie tej wspólności (Przemek, raczej nie cesja, bo Piotr już jest wierzycielem).

 128. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Przemek, jasne, zapraszam 🙂 Zawsze jednak mogę mieć inne zdanie 😉 A przy Dagmarze i Gabrieli popieram.

 129. @Karol, pamiętaj jednak, że do solidarności czynnej solidarność musi wynikać bezpośrednio z czynności, więc wszystko zależy od zapisów umowy. Jeżeli nie ma mowy o solidarności, to – w mojej opinii – roszczenie jest jak najbardziej podzielne.

 130. Sylwia pisze:

  Serdecznie witam i proszę o poradę.
  Mam jedną lokatę która kończyła się 09.092012 i mam problem z tym które pozycje powinnam wypełnić w zgłoszeniu wierzytelności we wzorze który jest na stronie Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ.Proszę o pokierowanie.Za poradę z góry serdecznie dziękuję.

 131. Piotr pisze:

  Ale co to znaczy zniesienie wspólności i jak to zrobić? O cesji trochę poczytałem i nie wiem czy to trzeba zrobić u notariusza czy sam mogę napisać i w jakiej formie. Wiem że każde z nas mogło w każdej chwili podjąć całość depozytu.

 132. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Sylwia, dlatego trzeba korzystać z mojego wzoru 🙂 Zgłaszasz 1. kwotę X, jaka miała być Ci wypłacona zgodnie z umowę 9.09.12 (na tę kwotę składa się depozyt oraz to, co miał on „zarobić”) oraz 2. odsetki ustawowe od kwoty X od dnia 10.09.12 do 20.09.12. I wszystko do kat. IV. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem jasno.

 133. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotr, nie rozstrzygnę tutaj wszelkich niuansów, pośrednio związanych z AG. Chodzi o zniesienie „współwłasności” tych praw. Wystarczy forma pisemna (o ile nie było innego zastrzeżenia w umowie).

 134. Piotr pisze:

  Proszę o krótką podpowiedź jak powinno wyglądać takie pismo.

 135. Zofia pisze:

  Witam serdecznie, proszę o poradę co mogę jeszcze zrobić po przekazaniu do sądu zgłoszenia wierzytelności. Czy zaleca Pan podjęcie jeszcze jakiś działań, czy pozostało mi tylko czekanie na ogłoszenie listy. Z góry dziękuję za odpowiedź

 136. Panie Potrze, nie wiem, czy Pan Karol się ze mną zgodzi, ale moja rada jest taka – naprawdę proszę się wybrać do prawnika. Jeżeli nie jest Pan w stanie sporządzić w sumie prostego pisma, nie mającego w sumie żadnych rygorów co do formy, nie może Pan liczyć na to, że będzie Pan w stanie aktywnie reprezentować swoje interesy w postępowaniu upadłościowym. I nie mówię tego złośliwie, proszę mi uwierzyć.

 137. angela pisze:

  @Przemku a co oznacza ze „nie że będzie Pan w stanie aktywnie reprezentować swoje interesy w postępowaniu upadłościowym ” czy to znaczy ze kazdy ma brac udział w Sądzie osobiście podczas postepowania upadłosciowego? czy jakies dalsze trezba potem kroki podejmowac co bedzie o wiele trudniejsze niz wypełnienie tego wniosku ?

 138. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotr, to ma być umowa a nie pismo. Zobacz tutaj, ten wzór jest poprawny, tylko dostosuj do sytuacji. http://www.kzajac.com.pl/wp-content/uploads/2009/01/umowa-zniesienia-wspolwlasnosci.pdf jednak zastrzegam, że nie znam treści Twojej umowy.

 139. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Przemek, sądzę, że Piotrowi nie chodziło o zgłoszenie tylko o zniesienie współwłasności lokaty. Ale zgadzam się w jednym – czasami warto pójść do prawnika. Internet jest dobry, ale nie zastępuje wszystkiego.

 140. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zofia, angela – należy czytać ten blog. Będę śledził kiedy ukaże się lista i napiszę o tym. Najłatwiej jest subskrybować ten blog 🙂 Do tego czasu w postępowaniu upadłościowym więcej się nie zrobi.

 141. Sylwia pisze:

  Panie Karolu dziękuję za odpowiedź. Oczywiście najlepiej będzie jak skorzystam skorzystam z pańskiego wzoru.Jest Pan wspaniałym człowiekiem ,ponieważ znajduje Pan czas i bezinteresownie udziela porad prawnych.Jeszcze raz dziękuję i serdeczne pozdrawiam.

 142. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Sylwia, bardzo proszę. Ale obowiązkowo należy kliknąć lajka na FB 🙂

 143. Piotr pisze:

  Świetnie Panie Karolu. Na pewno skorzystam z dobrych rad. Dzieki!

 144. Agnieszka pisze:

  Panie Karolu – skorzystałam z Pana porad i bardzo dziękuje za bezinteresowną pomoc. To nie jest takie „normalne” w dzisiejszych czasach. Czytając rózne fora na ten temat raczej widzę, że różne podmioty starają się zarobić wykorzystując nienajomość prawa poszkodowanych przez Amber Gold. Może to nienormale, ale dziwię się, że Panu chce się to robić to bezinteresownie. Serdecznie pozdrawiam

 145. Karol Sienkiewicz pisze:

  A ja tak po prostu cieszę się, że mogłem chociaż trochę pomóc w tej niełatwej sytuacji.

 146. Dorota pisze:

  Panie Karolu – skorzystałam z Pana pomocy, zgłosiłam wierzytelności. Chcę teraz bardzo Panu podziękować za Pana bezinteresowne zaangażowanie i ogromną pomoc.
  Niestety to prawda w dzisiejszych czasach taka bezinteresowna pomoc wydaje się czymś „nienormalnym”. Daje Pan dobry przykład. Każdy z nas powinien się od Pana uczyć. Ja także staram się we własnym drobnym zakresie pomóc innym. Zapoczątkował Pan – „ podaj dalej” 🙂
  Pozdrawiam

 147. Jolka pisze:

  Do Wszystkich korzystających z tej strony

  A ja chcę zgłosić Pana Karola do konkursu „Zwykły Bohater” w kategorii Inicjatywa. Czy poprzecie później w głosowaniu?

 148. Jolka pisze:

  Oczywiście zapraszam wszystkich na stronę Zwykły Bohater. pl abyście mogli przeczytac zasady głosowania
  pozdrawiam

 149. Jolka pisze:

  Moje zgłoszenie:
  Pan Karol Sienkiewicz stworzył stronę internetową, na której bezinteresownie pomaga ludziom poszkodowanym przez firmę Amber Gold.
  Przygotował dokładne dokumenty jakie należy wypełnić oraz wzór takiego dokumentu. Codziennie odpowiada na niezliczona ilość pytań. Jest to bardzo duża pomoc dla ludzi poszkodowanych, którzy na każdym kroku są obecnie wyśmiewani za swoja łatwowierność i wykorzystywani przez różne osoby a nawet kancelarie prawne. Chociaż tak możemy podziękowac Panu Karolowi Sienkiewiczowi

 150. pirat pisze:

  Pani Jolu, „Zwykły Bohater” to na pewno zacny konkurs, ale może do Pana Karola bardzie by pasował „Prawnik Pro Bono”, wybierany przez Rzeczpospolitą?

 151. gabriela pisze:

  Przepraszam za ewentualny faux pas, ale nie wiem gdzie tego posta powinnam zamieścić. Chcę tylko wyrazić wdzięczność panu Karolowi i jednocześnie podziękować Joli za wspaniały pomysł którego w pełni popieram i rozpropaguję go wśród swoich znajomych. Gorąco zachęcam wszystkich innych z tego forum do poparcia wniosku Joli. Pozdrawiam.

 152. Jolka pisze:

  Gabrielo, dzieki za poparcie. Wniosek juz wysłany i przyjety. Teraz wszystko w naszych rękach. Trzeba wejść na strone http://www.zwyklybohater.pl i zobaczyć jak i kiedy należy głosować.

 153. Jolka pisze:

  Drogi Piracie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to Pan zgłosił kandydature Pana Karola do konkursu „Prawnik Pro Bono”. Moze mieć dwa tak zacne tytuły.

 154. marzena pisze:

  witam!
  ja chciałabym zapytać czy jeśli mam odpis wyroku sądu z klauzulą prawomocności że AG miał mi zapłacić to co był winien + odsetki to czy mam to dołączać do tych wszystkich dokumentów i pisać o tym w akapicie o postępowaniu sądowym? czy mogę doliczyć koszty postępowania sądowego czy nie? sprawa była początkiem września….

 155. Karol Sienkiewicz pisze:

  @marzena, to ciekawe, nie sadziłem, że już będą wyroki, dość szybko to się „zapadło”. Tak, opisz sytuacje, koszty oczywiście są w kategorii IV, dołącz ten wyrok.

 156. ewela pisze:

  dzień dobry, mam pytanie wogóle nie wiem jak wypełnić zgłoszenie wierzytelności,czy może Pani Jolka albo Dorota które już wysłały napisać na e-mail mi jak wypełnić, obliczyć odsetki itd,proszę bardzo:(
  adres mój: ewelina22marca@tlen.pl

 157. Karol Sienkiewicz pisze:

  @ewela, przeczytaj proszę spokojnie wpis, wzór wniosku i przykład. Na pewno sobie poradzisz!

 158. marzena pisze:

  mam tam napisane że mają zwrócić 1/4 kosztów sądowych to tą kwotę mam doliczyć do tej głównej sumy? a gdzie je później wyszczególnić? mam dwie lokaty. po opisaniu obu przypadków napisać o kosztach? no bo koszty to już bez odsetek… my założyliśmy sprawe 20sierpnia więc prawie miesiąc trwało. dziękuję za info:) faktycznie czytając wszystko dokładnie można samemu uzupełnić. bądź z drobnymi radami;)

 159. Karol Sienkiewicz pisze:

  @marzena, napisz tak: zgłaszam X złotych, na co składa się … i tu wymień pozycje, również te koszty. Tak, koszty sądowe bez odsetek. To nie jest szczególnie skomplikowane.

 160. Jerzy pisze:

  Panie Karolu, prześledziłem wpisy na tym forum i nie wiem czy przeoczyłem, czy też faktycznie nie ma odpowiedzi na pytanie czy trzeba zabezpieczyć wierzytelność dokładnie na jakiejś rzeczy? tzn na konkretnej nieruchomości lub na złocie lub na sprzęcie elektronicznym, samochodzie,…? oraz czy lepiej wysłać oryginały dokumentów czy też zachować je dla siebie a wysłać kopie potwierdzone przez notariusza. jaki to jest mniej więcej koszt?
  pozdrawiam

 161. Jerzy pisze:

  Mam jeszcze pytanie jaką kwotę wpisać jako koszty sądowe i egzekucyjne? czy to jest jakaś ustalona wartość? czy też zależy od kwoty roszczenia? czy jeszcze od czegoś innego?

 162. angela pisze:

  Kto mi pomoże wypełnić Oświadczenie o zwolnieniu z kosztów sądowych w spr. Amber Gold. Trezba mi wypełnic gotowy druk, tak mądrze i najlepiej prawniczymi słowami, aby mógł byc pozytywnie rozpatrzony. email pe77@op.pl

 163. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jerzy, to jest wpis o zgłoszeniu wierzytelności a nie o zabezpieczeniu. W tym zgłoszeniu nic się nie zabezpiecza! A o dokumentach napisałem szczegółowo. I nie wpisuje się też żadnych kosztów. Jerzy, proszę raz jeszcze przeczytać wpis i komentarze.

 164. Karol Sienkiewicz pisze:

  @angela, wiem, że otrzymałaś już z mojej kancelarii wzór. Ale przecież w sprawach AG nie ma procesów bo jest upadłość! No chyba, że pozwałaś państwa P.

 165. angela pisze:

  Tak Panie Karolu dostałam wzór z kancelarii, dziekuję bardzo. Oraz mam zabezpieczenie na lokalu mieszkalnym K.Plichty i będzie sprawa w Sądzie, więc musze mądrze wypełnic ten wniosek aby Sąd uwzględnił.

 166. Agnieszka pisze:

  Panie Karolu!
  Jest Pan NIEZWYKLYM czlowiekiem!Dziekuje za wszystkie informacje dotyczace roszczen.Moja lokata skonczyla sie 07.10.2012.Rozumiem,ze w tresci pisma ujmuje pelna kwote,ktora powinnam byla otrzymac w pazdzierniku?Pozdrawiam serdecznie

 167. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Agnieszka, co do pierwszego to moja żona czasami uważa inaczej 🙂 Co do drugiego to tak tylko tę kwotę, żadnych odsetek czy kosztów.

 168. Agneszka pisze:

  Panie Karolu!
  Dziekuje za odpowoedz,a zona ma prawo uwazac. Dziekuje jeszcze raz,pozdrawiam

 169. alicja pisze:

  jak należy rozumieć art.247 ust 1 prawa upadłościowego i naprawczego,który stanowi,że jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości,wierzytelność bez zastrzeżenia odsetek nie była jeszcze wymagalna,należy pomniejszyć o odsetki ustawowe 6% od dnia ogłoszenia upadłości do dnia wymagalności.Moje lokaty miały dopiero się zakończyć 27.09.2012 ,07.10.2012,05.03.2013 czy mam odliczyć 6% od wierzytelności tj. od 20.09.2012 do 27.09.2012, 20.09.2012 do 07.10.2012,20.09.2012 do 05.03.2013. Proszę o odpowiedż .

 170. Radec pisze:

  Ja wyliczyłem odsetki z lokat, które jeszcze teoretycznie miały trwać, tylko do dnia ogłoszenia upadłości. Oprocentowanie moich lokat i tak było niższe niż ustawowe 13% wiec wydaje mi się, że na pewno nie zawyżyłem. Zawsze mogą uznać mniej.

 171. Piotrek pisze:

  Witam serdecznie właśnie skończyłem wstępnie wypełniać swoje zgłoszenie (pobrane ze strony Sądu…) i mam kilka pytań czy na pewno wszystko dobrze zrozumiałem.
  1. Moja „lokata” zawarta przez Internet od kwietnia 2012 do 10 października 2012. Należność z takiej lokaty zaliczam do kategorii 4? Czytając wniosek po raz pierwszy myślałem że do pierwszej. Proszę tylko o odpowiedz do której kategorii.
  2. W miejscu w którym na wniosku pisze „Oświadczenie co do uzależnienia wierzytelności od warunku:” wpisałem „Stosownie do treści przepisu art. 240 pkt 6 Prawa upadłościowego i naprawczego wskazuję, że Upadły jest dłużnikiem osobistym w stosunku do zgłaszanych wierzytelności.” – proszę o komentarz bo chyba tego nie zrozumiałem.
  3. Czy jako dowody mogę dołączyć korespondencje mailową oraz jej załączniki w postaci plików pdf? I czy jako oryginał wystarczy ich wydrukowanie, czy z takich dokumentów również muszą być wykonane odpisy poświadczone przez notariusza?

 172. Radec pisze:

  Należność zaliczasz tak jak większość nas do IV kategorii. Co do wydruków mailowych to wydaje mi się, że potrzebne jest poświadczenie notariusza chyba, że wydruk nie wymaga podpisu tak jak wydruk bankowy z internetu. Ale niech się ekspert wypowie, bo to są tylko moje przypuszczenia.

 173. Jerzy pisze:

  Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że do tego zgłoszenia wpisuję tylko kwotę lokat. Ale z tego co pisze np. pani Angela wnioskuję, że powinienem poczynić jeszcze inne kroki do odzyskania swoich pieniędzy? (zabezpieczenie roszczeń na majątku, firmy, na majątku członków zarządu, pozew przeciw państwu P. i innym członkom zarządu?).
  Mam jeszcze pytanie co z firmą
  FUNDUSZ PORĘCZENIOWY AG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ o KRS 0000360901, która miała zabezpieczać lokaty do wartości 250.000zł (par.15, pkt.1 regulaminu AG). Ta spółka chyba jeszcze istnieje i ma kapitał zakładowy 10 mln. Czy i w jaki sposób możnaby z tej strony „uderzyć” po swoje pieniądze?

 174. Radec pisze:

  Dziękujemy Panie Karolu za bezinteresowną pomoc. Państwo nasz nie uchroniło przed oszustwem, a teraz jeszcze byśmy musieli dodatkowe koszty ponieść gdyby nie Pan.

 175. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Radec, nie ma sprawy. Pomagam, bo nie mogę pojąć dlaczego to klientów AG traktuje się jak złoczyńców. Nie ogarniam, jak się mówi…

 176. Karol Sienkiewicz pisze:

  @alicja, Radec. Z odsetkami miałem największy problem, który wynikał z tego, że nie znałem wszystkich rodzajów umów. Czy zawsze to były lokaty? A może depozyty tzw. nieprawidłowe? W niektórych umowach w ogóle nie było mowy o odsetkach. Dlatego ostatecznie uznałem, że najwygodniej będzie zgłosić kwotę, jaka miała zostać wypłacona po zakończeniu lokaty, jeżeli miała się ona zakończyć po 20.09.2012 r. W najgorszym razie syndyk zweryfikuje.
  @alicja, art. 247 dotyczy nieoprocentowanych wierzytelności i kierowany jest do syndyka, który sporządza listę wierzytelności. Jeżeli Twoja umowa do tego pasuje to syndyk najwyżej odliczy te odsetki.

 177. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotrek. CO do zasady kat. IV. Kat. V jest dla starych odsetek. Kat. I jest dla syndyka i jego kosztów oraz innych nadzwyczajnych sytuacji.
  Warunek może wynikać z umowy, ale nie słyszałem o czymś takim, czyli nie ma żadnych warunków. O tym osobistym w ogóle nie trzeba pisać, bo ten przepis dotyczy tych, gdzie nie jest osobistym (tylko rzeczowym, takie prawnicze pojęcia). Dlatego w swoim wzorze chyba to pominąłem. Ale może być tak jak napisałeś.
  No i te dowody. Tu jest problem. Wydruki tak, o ile zostały sporządzone w sposób nie wymagający podpisu. Tak jak wydruki operacji bankowych. Inne musisz dać poświadczone, ale nie wiem, czy notariusz to zrobi nie mając oryginału, tzn. na pewno nie zrobi bez oryginału. Powinieneś mieć jakieś umowy, certyfikaty, etc. Jeżeli nie to daj co masz, daj oryginalne wydruki emaili, to będą oryginały, nie wymagają potwierdzenia. W tym przepisie nie chodzi o to, że jak się nie ma dokumentów, to nie można zgłosić. Przeciwnie, istnienie wierzytelności można udowadniać w każdy (prawie) sposób. Ale dla pewności spytaj notariusza, czy Ci poświadczy. Jeżeli nie, daj co masz.

  Jerzy, i jeszcze kwestia „innych czynności” wobec AG. Niestety, w tym wpisie zajmuję się tylko zgłoszeniem. Ale każdy może tutaj doradzać co jeszcze.

 178. Piotrek pisze:

  Dziękuję panie Karolu za pomoc.

 179. Krzysztof pisze:

  Powinniśmy zgłosić Pana Karola do akcji „Zwykły bohater” w TVN. Bezinteresownie pomógł setkom poszkodowanym ludziom, do których Państwo Polskie się wypięło a teraz jeszcze weźmie za to kasę (syndyk). Naprawdę wielki szacunek dla Pana. Gdyby było więcej takich sprawiedliwych, na pewno dzisiaj nie doszłoby do takiej sytuacji. Dziękuję w swoim imieniu jak i wszystkich Poszkodowanych. Krzysztof

 180. Słodka pisze:

  mam pyt.odnośnie zgłoszenia wierzyt. mam przed sobą wniosek o zgłosz.wierzytel. na stronie Sądu i jest punkt 1.należność główna w wysokości -to czy jak ja mam kilka lokat mam wpisać po kolei ich wartości?? i w pkt2 są odsetki to tez mam po przecinku czy jak z lokat powpisywać? i także dalej są kategorie to do IV mam wpisać też po przecinku te 5 kwot i pytanie czy do kategorii wpisuje się kwoty z odsetkami??? i problem jest w tym,że do mam współwłaściciela lokat oprócz do jednej w której tylko ja jestem właścicielem-to jak to rozpisać ?

 181. Jolka pisze:

  Ja juz zgłosiłam pana Karola do tego konkursu ale nie wiem dlaczego mi „odrzucili” Czekam na odpowiedź od organizatorów. Moze Krzysztof spróbuj zgłosić ze swojej strony

 182. morf pisze:

  Panie Karolu mam pytanie do wzoru zgłoszenia widniejącego na stronie sądu….są tam dwa punkty które za bardzo nie wiem jak „ugryźć” mianowicie: 1. „Uzasadnienie” oraz „Dowody wierzytelności”?
  2. Jeśli lokata ma współwłaściciela należy go dopisać tam na początku w nagłówku Wierzyciel oraz musi się podpisać na końcu zgłoszenia?

 183. alicja pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedz wyjaśniło to moje wątpliwości. Jest pan wspaniałym człowiekiem takich ludzi jest bardzo mało w obecnych czasach .Życzę sukcesów w pracy zawodowej.

 184. Karol Sienkiewicz pisze:

  @morf, w uzasadnieniu podajesz, że zawarłeś umowę, kiedy, jak, etc. Czyli opisujesz stan faktyczny. A dowody to to, o czym mowa we wpisie – umowa, zlecenie, certyfikat, przelewy z rachunku. No i pamiętaj o formie tych dokumentów. Szczegóły we wpisie.

 185. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Słodka, temat współwłasności był omawiany – proszę zrobić oddzielne zgłoszenie na taką sytuację. Należność główna – podajesz sumę lokat, X zł, na co składa się…. i tu wymieniasz poszczególne lokaty. Co do odsetek to nie wiem, czy w ogóle wystąpiły. Jeżeli tak (poczytaj dokładnie wpis i komentarze) to jest sumujesz jak wyżej i następnie rozpisujesz. Chodzi o to, żeby syndyk mógł to weryfikować, więc musi być w miarę jasno opisane. Należność główną + odsetki wpisujesz do kat. IV (o ile odsetki nie są starsze niż rok, wtedy do V).

 186. Karol Sienkiewicz pisze:

  @alicja, dziękuję za życzenia.

 187. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jolka, dziękuję za inicjatywę, ale może dobrze, że odrzucili? Bo potem ktoś będzie mówił, że zależy ni ma jakichś nagrodach, a środowisko prawnicze jest dość hm… nietypowe w tych sprawach.

 188. morf pisze:

  Tylko takie pytanie numer Potwierdzenia Zawarcia Depozytu Towarowego to jest ten OBD/XXXXX/2012?

 189. Anna pisze:

  Proszę niech ktoś kto wie napisze czy w łącznej kwocie wierzytelności, sumuje się wszystkie lokaty,ale sumy są z odsetkami,,gwarantowanymi’’ CZY SUmuje się lokaty z tymi odsetkami ustawowymi(w przyp .gdy termin lokaty upłynął już w lipcu) lub jeśli lokata ma zakończyć się w 2013 to w ogóle odsetek nie dolicza się do tej łącznej sumy odp

 190. Wojtek pisze:

  być może odpowiedź na moje pytanie już padła, ale chciałbym się upewnić-mam dwie lokaty na których widnieje tylko ja, jedną której współwłaścicielem jest moja mama, jedna której właścicielem jest moja mama a współwłaścicielem jestem ja, to jak powinienem skonstruować wniosek( jakiś podpis mojej mamy w moim wniosku)? czy mogę wysłać to w jednym liście do sądu? Czy list musi być za potwierdzeniem na poczcie? bardzo dziękuję za odpowiedź

 191. IzaX pisze:

  Panie Karolu czy w uzasadnieniu zglaszania wierzytelnosci warto dodac indormacje o zlozeniu zawiadomienia o podejrzeniu popelnienia przestepstwa przez firme Amber Gold, a takowe zanioslam do Prokuratury. Czy to nie ma sensu, bo jest to prowadzona inna droga sprawa? Dziekuje za odpowiedz

 192. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Anna, ja spróbuję. W łącznej kwocie podaj sumę tego, co miałaś otrzymać na koniec umowy. Jeżeli termin minął w lipcu, to w p. 2 (wg tego wzoru) wpisz odsetki ustawowe do 20 września. Jeżeli lokata kończy się w 2013 to tematu odsetek w ogóle nie ma.

 193. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Wojtek, faktycznie to było już omówione. Rozdzielasz wnioski na wspólne i własny. Wyślij w dwóch listach, listy mogą być ZPO, będziesz miał dowód na doręczenie. Albo zwykły polecony możesz śledzić na stronie poczty (o śledzeniu przesyłek pisałem tutaj: https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/04/10/poczta-polska-zmienia-sie/.

 194. Karol Sienkiewicz pisze:

  @IzaX. Nie ma to żadnego prawnego znaczenia. Sprawa karna nie wpływa na nic w przypadku zgłoszenia wierzytelności. Jeżeli chcesz, to opisz to, ale to niczego nie zmienia.

 195. Karol Sienkiewicz pisze:

  @morf, może ktoś wie, bo ja nie mam pojęcia….

 196. radec pisze:

  Wg mnie najważniesze są dowoy, a więc potwierdzenia zawarcia umowy i certyfikaty. To będzie podstawą do wypłaty. Proponuję nie skupiać się aż tak bardzo na formie uzasadnienia czy w ogóle formie graficcznej tego zgłoszenia. Jako, że pracuję w sądzie jako zwykły pracownik to wiem, ża sąd rozpatruje każdy wniosek, może być nawet napisany odręcznie, a dowody są najważniejsze. Dlatego skupcie się na dowodach

 197. Jolka pisze:

  Tak to jest OBD/—-/20–

 198. Jolka pisze:

  radec- dzięki. Dowody najważniejsze

 199. Karol Sienkiewicz pisze:

  @radec, dokładnie tak, z tym zastrzeżeniem, że to syndyk będzie w pierwszej kolejności weryfikował zgłoszenia. I dobrze, jak będzie miał ułatwienie w postaci poprawnego zgłoszenia.

 200. marzena pisze:

  gdzie wysłać zgłosz. wierzytel. do sądu czy syndyka

 201. radec pisze:

  Marzena adres na jaki musisz wysłać zgłoszenie masz napisany w nagłówku wzoru zamieszczonego powyżej.

 202. Kowalska pisze:

  Jak wypełnić ta tabelę na stronie Sądu w Gdańsku? mam kilka lokat(3 lokat był w lipcu,a inne w padzierniku 2012 r) to co wpisuję w kwota główna:sumę tych lokat ale kwoty wpłacone czy z odsetkami ustawowymi te z lipca, a te zpaździernika to tylko wpłacone czy z gwaratowanymi przez amber??
  -co wpisuję” Odsetki I Odsetki II Inne koszty, a Razem kategoria to co zliczam ?Proszę te osoby co wysłały już zgłoszenie o pomoc

 203. leszek pisze:

  Panie Karolu,czytałem wszystkie wpisy dot.wspołwłasności na Pana blogu,ale mam problem.Chodzi o to,że przed datą ogłoszenia upadłości Amber Gold zmarł mój tata. jako rodzina mamy 3 „lokaty”, jedna mam ja z mamą to sprawa jest oczywista wnioski podpisuję ja i mama. Współwłaścicielami drugiej lokaty jest mama i ś.p. tata i tu pojawia się pytanie czy wystarczający jest tylko podpis mojej mamy na wniosku o zgłoszeniu wierzytelności? Na umowie jest iż rodzicie byli współwłaścicielami lokaty a pieniądze zostały przelane z konta rodziców na amber golg fizycznie przez moją mamę i tu niewiem co robić. Właścicielem trzeciej lokaty jest mój ś.p. tata przy czym wystawił pełnomocnictwo w placówce Amber gold na moją mamę (cytuję-„zakres pełnomocnictwa dotyczący zarządzania umowami ogólny, obejmujacy: zakup towaru, sprzedaż towaru, zakładanie i likwidowanie umów, odbiór korespodencji, zamiana towaru niealokowanego, niesortowalnego na alokowany, sortowalny, zamawiania dostarczania towaru alokowanego sortowalnego na wskazany w dyspozycji adres. Niniejsze pełnomocnictwo jest udzielone na czas nieokreślony”) Czy moja mama może podpisać wniosek o zgloszenie wierzytelności „z upow mojego taty”, czy w ten sposób podpisane wnioski wywołaja skutki prawne i czy beda zwrocone. Problem jest taki że w testamencie tata przepisał calość majątku na moją mamę, jednakże dopieor tydz temu mama złożyła testament w Sądzie a podobno na załatwienie spraw testamentowych trzeba czekać około 6miesięcy, dodam iż tata zmarł miesiąc temu a sprawa Amber Gold rozłożyła go psychicznie i fizycznie w ciągu kilku tyg i odszedł od nas. Panie Karolu proszę o pomoc-co mamy z mamą teraz robić?

 204. Tom21 pisze:

  Mam pytanie dotyczące dokumentów jakie należy wysłać do syndyka?.
  Muszą być one potwierdzone notarialnie dyspozycja zawarcia lokaty , potwierdzenie i certyfikat to wiem a czy regulaminy zawarcia umów tabele opłat i prowizji tez?
  Pytanie jest ponieważ w różnych wzorach wniosków występuje taka informacja a w szczególności dla lokat które były przedłużane.
  Pytanie drugie potwierdzeń przelewów dla lokat które są wygenerowane elektronicznie nie trzeba potwierdzać czy coś się zmieniło?

 205. Marek Walczak pisze:

  Dzień dobry, do zgłoszenia wierzytelności dołączyłem poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentów. Byłem w dwóch kancelariach i w obu powiedziano mi, że takie dokumenty wystarczą czy w takim razie odpis (jak jest w prawie upadłościowym i naprawczym) to to samo co kserokopia poświadczona z oryginałem? A jeżeli nie, to czy zostanę powiadomiony o potrzebie uzupełnienia dokumentów?

 206. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kowalska, rozumiem, że niektóre lokaty zakończyły się w lipcu a inne w październiku miały się zakończyć. Te październikowe – podajesz w całości kwotę, jaką miałaś dostać bez żadnych odsetek. Odsetki liczysz tylko o tych które skończyły się w lipcu. I podajesz je osobno, wszystko do kat. IV.

 207. Karol Sienkiewicz pisze:

  @leszek, przykro mi. Jeżeli nastąpiła śmierć, to musisz mieć albo prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Możesz napisać wniosek o przyspieszenie i uzasadnij to właśnie tą sytuacją. Sąd powinien się przychylić. Pełnomocnictwo już wygasło w dniu śmierci. Zresztą nie obejmowało ono spraw sądowych (do tego potrzebne jest pełnomocnictwo procesowe).

 208. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tom21, to już było wałkowane. Przeczytaj proszę dokładnie. Plików generowanych elektronicznie nie trzeba poświadczać, one już są oryginalne.

 209. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Marek Walczak, nie rozumiem pytania. Do sądu wysyłasz dwa liki dokumentów. Jeden dla sądu – tam dajesz oryginały lub odpowiednio poświadczone kopie. Drugi dla syndyka – tam dołączasz zwykłe ksero.

 210. Kowalska pisze:

  Panie Karolu nie rozumiemtzn. te z października mam 3 lokaty i je bez odsetek gwarantowanych wogóle?!,czy nie obliczam np.odsetek od dnia upadłosci do dnia 5 października. (np lokata 5000 zł wypłata 5.10.12 5130 zł.) A drugi pytanie: mając kilka lokat jak tą tabelę uzupełnić Odsetki I A Odsetki II ? Razem koszty ??

 211. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kowalska, w październiku miała być wypłacona kwota X, na którą składał się depozyt Y oraz odsetki od niego w kwocie Z. Zgłasza się kwotę X. Pojęcie odsetek ze zgłoszenia dotyczy tych ustawowych, a w Twojej umowie były co najwyżej umowne.

 212. Wojciech pisze:

  Posiadam 4 depozyty AG w tym jeden (najwyższy) wspólny z moją mamą jako drugim współposiadaczem.

  Dokonałem go jako wspólny z tego powodu, że w AG przeciwnie niż w bankach nie istniała możliwiośc zawarcia Dyspozycji na wypadek śmierci, jedynie istniało pełnomocnictwo ( za zycia).

  Depozyt wspólny miał zastąpic (realizować) również Dyspozycję na wypadek śmierci.

  Z depozytu wspólnego wycofaliśmy się w połowie lipca 2012 dokonując Odstąpienia od umowy w ciagu ok.tygodnia od przelewu środków na konto. Pieniędzy tych i innych już nie otrzymaliśmy.

  Certyfikatu też nie otrzymalismy bo jak sądzę Odstąpiliśmy od umowy, a certyfikaty jak twierdzono wystawiane były w ciągu 30 dni od wpływu środkow.

  Planuję zlożyć jedno zgłoszenie wierzytelności, w którym w nagłówku jako wierzyciel umieszczę swoje dane, w uzasadnieniu m.in. opiszę , że ta konkretna lokata jest wspólna podając nazwisko mojej mamy i dlaczego ustanowiłem ją jako wspólną.

  Będe chciał podpisać na końcu zgłoszenie moim podpisem i mamy.

  W załączniku zamieściłem wzór Odstąpienia od umowy i Regulamin depozytów.

  W Oświadczeniu od Odstąpienia… u nas było napisane , że wypłaconą kwotę tytułem wypłaty, proszę zwrócić na rachunek bankowy należący do mnie (moje imie i nazwisko). Czyli dokładnie było napisane do kogo mają wrócić pieniądze. To oraz podpisanie zgłoszenia wierzytelności równiez przez mamę ,powinno być podstawą w zgłoszeniu wierzytelności, aby pieniądze wróciły do mnie, a nie robić komplikacji z dwoma zgłoszeniami i dublowaniem wypłaty środków.

  Na dole Odstąpienia były 2 podpisy moj i mamy . Zatem taka była również dyspozycja drugiego współposiadacza. Tym bardziej , że to jeszcze na dobrą sprawę nie był depozyt towarowy, gdyż nie był zakupiony towar z powodu szybkiego odstąpienia od umowy.

  Proszę o odniesienie się do mojej propozycji zgłoszenia wierzytelnoći, którą tu przedstawiłem i stwierdzenie gdzie ewentualnie robię błąd.

  Ten drugi po moim , podpis- mamy na końcu zgłoszenia wierzytelności ma być również wyrażenie zgody mojej mamy na to co napisałem w Zgłoszeniu wierzytelności i ze akceptuje takie rozwiązanie o czym wspomnę w uzasadnieniu.

  Właśnie najbardziej jestem ciekawy, czy na końcu zgłoszenia mogą być dwa podpisy gdy w nagłówku występuje jeden wierzyciel – ale chyba nic nie powinno stac na przeszkodzie.

 213. Słodka pisze:

  Panie Karolu, na jednym z innych forum napisano,że tej tabelki co na stronie sądu zgłoszenie wierzyt. sie nie wypełnia co są Kat.
  Suma
  Główna
  [zł.] Odsetki I Odsetki II Koszty Razem
  a w ogóle może Pan powiedzieć jak ja wypełnić i czy mozna bez niej?? co to są te odsetki I. niech napisze ktos kto wysłał wniosek na danym przykładzie np.kwota dzień itd

 214. Darek pisze:

  Szanowny Panie Karolu

  Proszę o odpowiedz w sprawie obliczania odsetek.

  Moja lokata została zawarta 02.07.2012 a koniec lokaty to 03.10.2012,a ogłoszenie upadłości Amber Gold 19.09.2012, czy mam obliczać odsetki od dnia zawarcia umowy do dnia ogłoszenia upadłości?.Jeżeli mam obliczać to zgodnie z kalkulatorem odsetek ustawowych 13%?

  Z poważaniem
  Dariusz Bartosz

 215. Marek Walczak pisze:

  „@Marek Walczak, nie rozumiem pytania. Do sądu wysyłasz dwa liki dokumentów. Jeden dla sądu – tam dajesz oryginały lub odpowiednio poświadczone kopie. Drugi dla syndyka – tam dołączasz zwykłe ksero.”
  Szanowny Panie, zamiast oryginałów wysłałem kserokopie notarialnie poświadczone za zgodność z oryginałem, a w prawie upadłościowym i naprawczym jest nakaz przesłania oryginałów lub odpisów stąd moja wątpliwość – czy poświadczona kserokopia zamiast odpisu dokumentów wystarczy? Czy jeżeli coś jest ze zgłoszeniem wierzytelności nie tak – zostanę o tym poinformowany czy wniosek zostanie bez rozpatrzenia bez zawiadomienia mnie o tym?
  Dziękuję za odpowiedź

 216. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Marek Walczak, jeżeli wysłałeś kopie potwierdzone notarialnie to zrobiłeś prawidłowo – kopia potwierdzona notarialnie = się odpis. Jeżeli coś będzie nie tak, to są zwróci Ci wniosek, ale nie będzie wzywał. Napiszę o tym niedługo, zapraszam.

 217. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Darek, to było już omawiane. Zgłoś kwotę, jaką miałeś dostać 3.10.2012 r. Żadnych odsetek.

 218. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Słodka, to pytanie raczej do Prezesa tego sądu, który dał ten wzór. Odsetki I to są odsetki młodsze niż rok, kat IV i takie wystąpią. Odsetki II to te ponad rok i raczej ich nie masz. Koszty to są koszty sądowe i też raczej nie wystąpiły. U większości z AG będzie suma główna + czasami odsetki, wszystko w kat. IV

 219. leszek pisze:

  Karol Sienkiewicz — 2012-10-15, godz. 12:31

  @leszek, przykro mi. Jeżeli nastąpiła śmierć, to musisz mieć albo prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Możesz napisać wniosek o przyspieszenie i uzasadnij to właśnie tą sytuacją. Sąd powinien się przychylić. Pełnomocnictwo już wygasło w dniu śmierci. Zresztą nie obejmowało ono spraw sądowych (do tego potrzebne jest pełnomocnictwo procesowe).

  Mam pytanie ,czy wniosek o wpisanie na liste wierzycieli ws.lokaty założonej przez mojego ś.p.Tatę oraz Mamę,może być podpisany przez moją Mamę li tylko? Czy Sąd/Syndyk zwrócą takowy wniosek? Sprawy spadkowe bedę starał się przyspieszyć ,co pomoze w zakresie lokaty założonej tylko przez Tatę,to zrozumiałem , ale czy Pana rada dotyczyla,tez wniosku w zakresie lokaty „wspólnej” Mamy i Taty.

 220. Anna pisze:

  czy na tych dwóch zgłoszeniach tytułuje sie: Sędzia Komisarz SSR Ireneusz Fojuth
  Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
  Wydział VI Gospodarczy
  ul. Piekarnicza 10
  80-126 Gdańsk
  czy na tym drugim syndyk….?
  a pytanko mam, tez do tej tabeli, co Pani wyzej-mozna bez tej tabeli,ja mam kilka lokat to mam kilka tabelek robić?[ lokaty 3 sa w lipcu 12 r.a 2 w listopad kończą się]

 221. Tom21 pisze:

  Panie Karolu jeszcze jedno pytanko sam wniosek zgłoszenie wierzytelności jeśli je podpisze będzie oryginałem to czy do notariusza też trzeba je zanieść żeby poświadczył bo dla syndyka będzie druga kopia.Zatem dokumenty z lokat będą poświadczone a sam wniosek zgłoszenia wierzytelności??

 222. Piotrek pisze:

  Jeżeli cały wniosek uzupełniłem na komputerze to co mam zrobić po wydrukowaniu. Kiedy robiłem odpis poświadczony przez notariusza potwierdzenia i certyfikatu powiedziano mi że w takim przypadku, notariusz może jedynie wykonać poświadczenie mojego podpisu wydrukowanego przeze mnie zgłoszenia. Czy tak mam zrobić? Koszt takiego zabiegu to będzie ponad 100zł przy 5 stronach.

 223. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotrek, wydrukuj 3 egz. Wszystkie podpisz. 2 wyślij do sądu. Dołącz kopie potwierdzenia i certyfikatu poświadczone przez notariusza. Jeżeli notariusz nie chce tego poświadczyć, znajdź innego. Nie poświadczaj swoje zgłoszenia! To jakiś nonsens.

 224. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tom21, proszę uważnie czytać wpis i wyjaśnienia. Poświadczenie dotyczy TYLKO załączników dołączonych do egzemplarza przeznaczonego dla sądu. NIE DOTYCZY TO PODPISU!!!

 225. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Anna, w jednej kopercie proszę wysłać wszystko do sądu, przecież to jest napisane we wpisie. Tabelek nie trzeba robić w ogóle. Ale jeżei robisz, to racze jedną – ona ma ułatwić syndykowi spisywanie wierzytelności. Chodzi o to, że takich zgłoszeń będą dziesiątki tysięcy!! I samo sprawdzanie potrwa wiele tygodni. Ułatwiajcie pracę syndykowi, on działa w Waszym interesie!!!

 226. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Leszek, wniosek o wspólną lokatę powinien być wpisany przez współwłaścicieli lub ich spadkobierców. Może to być podstawa do zwrotu wniosku. Postaraj się o to dziedziczenie.

 227. Wojciech pisze:

  Chcę się upewnic czy uzywane we wzorze zgłoszenia numery artykułów na które się powołuje są napewno prawidłowe bo zauważyłem rozbieżności ich w naszym wzorze np.
  „Stosownie do treści przepisu art. 240 pkt 4 Prawa upadłościowego i naprawczego wskazuję, iż całość zgłaszanych wierzytelności podlega zaliczeniu do kategorii czwartej…”

  i przeglądanym wzorze innej Kancelarii np.
  „Ponadto, na podstawie art. 342 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe i naprawcze wnoszę o zaliczenie. Wierzytelności wskazanej w punktach 1 i 2 do kategorii IV.”

  Pytam, żeby nie mieć ewentualnych problemów z syndykiem, który jak twierdzą inni może czepiać się wszystkiego.

 228. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Wojciech. Wiele pytań. Postaram się odpowiedzieć.
  Depozyty wspólne czy inne roszczenia powinny być zgłoszone przez wszystkich współwłaścicieli. I to musi pokazane w „nagłówku” i w podpisach. To jest tzw. pismo procesowe i musi odpowiadać tym warunkom. Nie ma form prawnych „wyrażania zgody na treść pisma”. Sąd będzie się zastanawiał, gdzie jest błąd i zwróci pismo. Po co masz mieć pod górkę?

 229. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Wojciech, nieprawda, syndyk nie będzie się „czepiał wszystkiego”, a już na pewno nie numeracji. A poprawnie jest w moi wzorze, art. 240 dzieli się tylko na punkty i nie ma żadnych ustępów.

 230. vela pisze:

  mam pyt,napisał pan komuś ze jak ma się kilka lokat i do niektóry ma siw współwłaściciela,to trzeba 2 zgłoszenia?ale pytanie: na 1 zgłoszenie maja być 2 egzemplarze dokumentów(certy,potwierd.) to ja mam z mamą to mamy zrobić 2 zgłoszenia i 4 EGZemplarze tych dokumentów??

 231. vela pisze:

  mam pytanie,mam lokaty kilka,i mama jest ich współwłaścicielem ,ale do jednej lokaty ja tylko jestem głównym właścicielem,to- mamy zrobic 2 zgłoszenia?? ? na 1 zgłoszenie trzeba 2 egzemplarze dokumentów, to w mojej sytuacji i mamy zrobić $ egzemplarze ???

 232. ela pisze:

  mam pyt, mając kilka lokat mam współwłaściciela do nich oprócz jednej którą mam Tylko na siebie, to mam zrobić 2 zgłoszenia,bo słyszałam o czyms takim,że moge z,,robić jedno ale napisać,ze wierzytelności przysługują solidarnie nam obu”
  – czy jak sie składa dwa zgłoszenia to mamy zrobić 4 egzemplarze dokumentów[skoro na 1 zgłoszenie trzeba 2 egzemplarze] ?

 233. Karol Sienkiewicz pisze:

  @ela, wg mnie trzeba rozdzielić i dać komplet dokumentów.

 234. ela pisze:

  hej ci co zgłosili juz!.a czy trzeba przepisywać z tego zgłoszenia to:Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności….
  Oświadczenie co do uzależnienia …..
  Informacja na temat stanu………………..
  i co wogóle sie wpisuje?: nie dotyczy czy co
  i co wpisuje sie konkretnie w dowody wierzytelnosci??

 235. Tomasz pisze:

  Panie Karolu, faktycznie robi Pan świetną robotę. Ale chciałbym dla pewności zlecić jakiemuś prawnikowi z okolic Kielc „prowadzenie sprawy”. Zna Pan tam kogoś? Czy ewent. Pan podjąłby się oczywiście odpłatnie takiego zlecenia?

 236. Aniusia178 pisze:

  Panie Karolu, na wstępie chciałam serdecznie podziękować za wielką pracę, którą wykonuje Pan na rzecz osób poszkodowanych przez Amber Gold. Wraz z mężem mieliśmy lokatę do 31.07.2012, wpłaciliśmy 35000 zł, a na koniec umowy miał być 37000 zł. Oczywiście do tej pory nic nie otrzymaliśmy. Jeśli dobrze rozumiem to wierzytelność jaką powinnam zgłosić to 37000zł + odsetki ustawowe od tej kwoty, a suma tych dwóch wartości to wierzytelność, którą powinnam zgłosić, prawda? Mam tylko wątpliwość gdzie powinnam wysłać wnioski o wierzytelność. Czy oby dwa powinny trafić na adres Sąduw Gdańsku?
  Serdecznie dziękuję za pomoc i cenne informacje.

 237. Aniusia178 pisze:

  Jeszcze jedna kwestia,która mnie nurtuje. Czy syndyk może odrzucić wniosek, gdy źle wpiszę zgłaszaną wierzytelność? Może jest jakaś kwestia formalna na którą należy zwłaszcza zwrócić uwagę?

 238. Karol Sienkiewicz pisze:

  @ela, nie zgłosiłem, ale odpowiem: możesz napisać nie dotyczy albo w ogóle pominąć. A dowody do umowa, przelew, certyfikat, czyli to co otrzymałaś od AG.

 239. ela pisze:

  wiem,że dowody to umowa,przelew,certyfikat:} tylko czy mam napisać jaka umowa? ze dnia tego i tego-czy to może się pisze w załącznikach
  czym się róznią załączniki, a dowody? i trzeba konkretnie napisac nie wiem certyfikat numer ..

 240. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Aniusia178, sąd (a nie syndyk) dokonuje zwrotu, jeżeli nie spełnione zostaną wymogi formalne. Wniosek wypełnij starannie, dołącz poświadczone dokumenty i podpisz. Będzie OK. Jeżeli zrobi to do końca roku to zdążysz poprawić. Potem może być różnie (napiszę o tym za jakiś czas na blogu). A jeżeli podasz za dużo, to syndyk wpisze na listę co uważa i reszcie odmówi, co będziesz mogła zaskarżyć.

 241. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Anusia178, jeszcze to: tak, zgłaszasz 37000 + odsetki ustawowe od 1.08. bo 20.09. I wszystko do sądu wysyłasz, nie do syndyka!!

 242. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tomasz, nie znam więc nie polecę. Jeżeli poczytasz wszystkie pouczenia w necie i na tym blogu, to sam sobie poradzisz.

 243. Karol Sienkiewicz pisze:

  @ela, dowody są załącznikami. Opisz dokładnie tak: dnia xxx zawarłam umowę depozytu, dnia xxxx wpłaciłam kwotę YYYYY, na dowód czego otrzymałam certyfikat o numerze ZZZZZ. Zgodnie z umową miała dostać kwotę 1111 w dniu xxxxxxx i podaj inne istotne informacje. raczej nie popełnisz grzechu nadmiaru.

 244. ela pisze:

  wie pan co,dzień zawarcia umowy depozytu to jest ta data w lewym rogu na pismie Dyspozycja zawarcia ??czy jaka data?
  a bo w tym zgłoszeniu Sądu jest tak punkty: dowody wierzytelnosci,załączniki i uzasadnienie wydaje mi sie że to co pan odpisał mi to sie w uzasadnieniu powinno..

 245. Karol Sienkiewicz pisze:

  @ela, nie mam pojęcia, gdzie może być ta data… Twoim zadaniem jest podanie kwot i wyjaśnienie z czego one wynikają.

 246. leszek pisze:

  @Leszek, wniosek o wspólną lokatę powinien być wpisany przez współwłaścicieli lub ich spadkobierców. Może to być podstawa do zwrotu wniosku. Postaraj się o to dziedziczenie.

  A jakby do wniosku dolączyć uwierzytelnioną kopie testamentu,wedle tego co notariusz mi powiedział dziedziczenie na podstawie testamentu nastąpiło z chwila śmierci współmałżonka,a sprawa sądowa jest tylko formalnym tego potwierdzeniem.Co Pan Panie Karolu myśli o tym,bo boję się ,ze syndyk zwróci nasze wnioski ,i co wtedy gdy stanie sie to tuż przed upływem utawowego 3-mies. terminu na składanie takowych wnioskow,albo nawet po tym terminie to co wtedy ,nawet nie będziemy mieli szansy na korektę czy jakiekolwiek inne dostarczenie dokumentów etc.Bo byc moze Sąd nie zdaży do tego czasu wydac stosownych dokumentow potwierdzajacych nabycie spadku,ze wzg.na obieg dokumentów jak to powiedział notariusz.

 247. leszek pisze:

  Aha,czy ewentualny zwrot złożonego wniosku jest z określonym ustawowym terminem do usunięcia brakow formalnych,czy oznacza jego calkowite odrzucenie.Tym samym zwrot wniosku po dacie 20.12.2012(plus przerwa swiateczna),oznaczalby odrzucenie wierzytelności.Jak z tym jest?

 248. Lidia pisze:

  byłam u notariusza by uwierzytelnić dokumenty , zdziwiło mnie pytanie sekretarki czy aby wszystkie papiery mają pieczątki(tylko te będą uwierzytelnione)ja robiłam przelewy na konto Amber Gold on-line więc nie ma tam pieczątek?co z tym fantem?

 249. Ewa pisze:

  Panie Karolu a jeśli ja mam przedłużane lokaty tzn założyłam w listopadzie 2011 i od razu przedłużyłam w maju 2012 na następny okres ale pieniedzy nie otrzymalam na konto bo od razu przedłużylam czy tamte wcześniejsze lokaty muszę wykazać? i jak to mam zrobić

 250. Karol Sienkiewicz pisze:

  @leszek, wkraczamy w sprawy spadkowe. Otóż jedynym dokumentem świadczącym o dziedziczeniu na podstawie testamentu jest postanowienie sądu. Takich testamentów mogło powstać wiele i niewiele z tego wynika. Proszę zatem poczekać dwa miesiące (po początku grudnia) i potem się skontaktować. Jakoś pomożemy. A o zwrocie wniosku zrobię niedługo oddzielny wpis.

 251. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lidia, wydruki z konta nie wymagają poświadczenia bo są to oryginały.

 252. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Ewa, trzeba wykazać ile było złożone. Jeżeli wynika to jasno z przedłużenia to ono wystarczy.

 253. Kaśka.S. pisze:

  niech ktoś mi powie,bo tak Jedni piszą że
  -odsetki nalicza sie do 20.września[dzień upadłosci] a inni że do 19 września.jak to jest? Ci co składali juz zgłoszeie ,niech napiszą
  – czy mozna calutkie zgłoszenei na kmputerze a podpis tylko długopisem[własnorecznie] ????

 254. Ewa pisze:

  Mam pytanie, jeżeli sąd cywilny zawiesił postępowanie z powodu upadłości to trzeba to wpisać w zgłoszeniu wierzytelności, czy nie trzeba?

 255. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Ewa, jeżeli sąd zawiesił z powodu upadłości, to znaczy że sprawa była przeciwko AG, a więc należy to podać w zgłoszeniu – jaki sąd, gdzie i jaka sygnatura i czego dotyczy sprawa.

 256. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kaśka S. pierwsze pytanie nie do mnie, a drugie do mnie. Tak, można napisać na komputerze i podpisać długopisem własnoręcznie.

 257. mariusz pisze:

  Witam czy może ktoś dołączyć kopie zgłoszenia kilku lokat na na formularzu który jest na stronie sądu,chodzi mi dokładnie o wzór jak wypełnić.

 258. ewa pisze:

  przychylam sie do prośby MAriusza tez prosze o przykladowy wniosek z kilkoma lokatami.

 259. Jolka pisze:

  Panie Karolu, podziwiam Pana wielką cierpliwość do wyjaśniania po raz kolejny tego samego. Rozumiem, ze ludzie są w ogromnym stresie ale mozna przejrzec wczesniesze wpisy a nie pytać ciągle o to samo.Pozdrawiam

 260. Kaśka.S. pisze:

  pani Jolu, pani już wysłała zgłoszenie,niech pani napisze,jak te odsetki pani obliczała do 19.09 CZY 20.09,niech pani poda jakiś dobry kalkulator na Internecie >?

 261. Kaśka.S. pisze:

  Pani Jolka, niech pani poda do którego liczyła odsetki do 19.09 czy 20.09 i link do czy przykład kalkulatora z którego pani liczyła ?

 262. Karol Sienkiewicz pisze:

  Jeżeli ktoś przyśle mi skan takiego „prawdziwego” wniosku to go zamieszczę, oczywiście bez danych osobowych.

 263. Jolka pisze:

  Ja „niestety” nie mam żadnych odsetek, bo moje umowy nie skończyły sie jeszcze. Więc wypełnienie mojego wniosku to „kaszka z mleczkiem”

 264. Kaśka.S. pisze:

  Pani Jolu,a niech pani powie w: zgłaszam łącznej kwocie wierzytelności.. zliczała pani lokaty z odsetkami zagwarantowanymi?? a i czy miała pani lokaty przedłużane bo ja mam od 2011 r. i nie wiem czy dawać stare certyfikaty,umowy i czy notarialnie mają być??lokaty były przedłużane i np: na daną mam 1 dowód wpłaty ,bo non stop przedłuzałam na 3 msc

 265. Jolka pisze:

  Mam „tylko” 2 umowy, które nie skończyły sie jeszcze więc wpisuje tyle ile mi obiecali dac po zakończeniu lokat. Lokat nie przedłuzałam Zgłaszam łączna kwote ale opisuję wszystko z datami zawarcia umowy, wysyłam potwierdzenie ( elektroniczne) z banku.
  Moi drodzy Pan Karol bardzo dokładnie to opisał. Jest tez przykład jak wypełnic. Czytajcie dokładnie i krok po kroku wypełnicie wniosek. To nie jest takie trudne

 266. Kaśka.S. pisze:

  pani Jolu ,dzięki wielkie, a proszę tylko czy w pozycji: dowody wierzytelności i załączniki… pisze się to samo?co pani wpisała w te dwa punkty

 267. Piotrek pisze:

  Witam panie Karolu Jeżeli ma pan taką możliwość aby umieścić tu zgłoszenie które ja wysłałem (oczywiście zmienię dane osobowe) z chęcią je panu pośle, proszę tylko powiedzieć czy na ten adres podany na stronie. Jednak sam do końca pewności nie mam czy wszystko dobrze napisałem. Ewentualnie skorzystam z komentarzy i jeśli zostanie odrzucone pośle ponownie poprawione. I też mam jedno pytanie w związku z tym jak mam się dowiedzieć czy zgłoszenie zostało przyjęte czy też odrzucone? czy jeżeli jest odrzucone wtedy odeślą do adresata? Czy też mogę próbować dowiedzieć się tego telefonicznie?

 268. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Proszę napisać na adres ze strony. A o losach zgłoszeń niedługo zrobię wpis na blogu.

 269. Wojtek pisze:

  Witam,

  Jeżeli ktoś może powiedzieć co wpisać w tych polach, bede bardzo wdzięczny.
  • Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności..
  • Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia..
  • Oświadczenie co do uzależnienia wierzytelności od warunku..
  • Oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań..

  Dziękuj za pomoc.

 270. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Wojtek, zakładając, że nie masz zabezpieczenia czy wierzytelności do potrącenia to napisz po prostu „nie dotyczy”.

 271. Anna pisze:

  słuchajcie,niech ktoś napisze co miał kilka lokat i jedne skończyły sie Przed upadłoscią, a inne PO. Bo w pozycji naleznośc główna w wysokości……..-wpisujemy sumę łączna tych lokat? czy pisaliście sumę np.1 lokaty i potem(jeśli były karne odsetki)potem sumę oddzielnie 2 lokaty?? bo mam kilka lokat i nie wiem jak to rozpisać :{ ?

 272. morf pisze:

  Ja mam 3 pytanka:
  1. Tam gdzie nic nie piszemy to zostawiamy puste miejsce czy coś piszemy?
  2. Czy gdzieś trzeba zaznaczyć, że lokata ma współwłaściciela np. w uzasadnieniu? Bo w nagłówku „wierzyciel” wpisałem siebie i współwłaściciela.
  3. Jeśli lokata była przedłużana w czerwcu to także trzeba gdzieś zaznaczyć? Bo datę zawarcia mam z czerwca, a datę przelewy $$$ z 2011r.

 273. Wojciech pisze:

  Czy trzeba zamieścić informacje nt. sprawy sądowej, którą założono po upadłości, nie dotyczącej spółki Amber Gold, a np. członków zarządu lub innych podmiotów związanych ze spółką?
  I na temat zabezpieczeń w tych podmiotach.

 274. Karol Sienkiewicz pisze:

  @morf, 1. możesz napisać „nie dotyczy”. 2. Koniecznie. Zgłaszające powinny być dwie osoby, i obie podpisują. 3. Tak opisz to w uzasadnieniu. Jako dowód załącz dokumenty na przedłużenie.

  @wojciech, chodzi o sprawy przeciwko upadłemu, a nie osobom trzecim, choćby członkom zarządu. Możesz więc to podać, ale nie musisz. O zabezpieczeniach na majątkach tych osób też nie musisz pisać. Wynika to z tego, że zabezpieczenie na majątku P. nie obejmuje lokaty tylko roszczeń odszkodowawczych.

 275. czy ktos wie ,czy w pozycji: zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie ………………… czy tu sie sumuje wszystkie lokaty z odsetkami,ale CZY Z ODSETKAMI TYMI USTAWOWYMI(KARNYMI) też?(mi lokaty sie skończyły w lipcu )i czy te ustawowe obliczone też się wlicza??

 276. Wojciech pisze:

  Poza głównym tematem.
  Czy jak to określono 'roszczenia odszkodowawcze’ np. na prywatnym majątku Plichtów bądź innych podmiotach odpowiedzialnych, mogą przyjmować wartość zasądzanych lokat, czy ograniczają się do jakichś symbolicznych kwot jakby mogło sugerować samo określenie „roszczenia odszkodowawcze” ?

 277. @Wojciech: oczywiście, że mogą przyjmować wartość całych lokat.

 278. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Wojciech, odszkodowanie nie jest symboliczne, tylko ma wyrównać uszczerbek w Twoim majątku.

 279. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kasia Weronika, napisz tak:
  Zgłaszam następujące wierzytelności:
  1. X z tytułu kwoty głównej
  2. Y z tytułu odsetek ustawowych za opóźnienie

  a w uzasadnieniu opisz o co chodzi.

 280. panie Sienkiewicz,czyli możemy pkt.1 zsumować te kilka lokat,a w pkt.2 zsumować odsetki ustawowe tych kilku lokat tak?? bo myślałyśmy ze można tak: lokata numer 1 -10000 zł lokata 2 2000 zł

 281. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kasie Weronika, jasne że można sumować te same rodzaje należności. Tylko w uzasadnieniu należy wymienić poszczególne lokaty.

 282. a nie wie pan jak wybrnąc z sytuacji gdy mam z mamą lokaty i ona jest współwłaścicielem,ale jedną lokatę od maja 2012 mam Sama na siebie=czy mamy pisać dwa oddzielne zgłoszenia,czyli 4 egzemplarze dokumentów mamy dać??

 283. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kasia Weronika, należy napisać dwa oddzielne zgłoszenia, to było już wyjaśniane powyżej.

 284. Maria pisze:

  proszę o podanie strony 1.z jakich kalkulatorów korzystaliscie do obliczenia osetek??
  2.czy daje sie ksero ,,starsze certyfikatów,umów do lokat przedłuzanych,bo mam Dwie i są przedłuzane od 1.5 roku i dowody wpłaty tez mam tylko dwa z tamtego roku z stycznia 2011

 285. Jagoda pisze:

  Witam, mam pytanie odnośnie przeliczania odsetek ustawowych jest to zawsze 13% czy tez wartośc jaka mam na umowie np 11.2%

 286. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jagoda, jak się tak dobrze zastanowisz, to zauważysz, że odsetki ustawowe wynikają z ustawy a umowne – jak sama napisałaś – z umowy. I te ustawowe wynoszą 13% i tyle trzeba obliczyć.

 287. Danuta pisze:

  witam, mam pytanie odnosnie pktu 4)koszty sądowe – czy są nimi koszty zwiazane z pozwem , który sąd zawiesił po upadłości tzn oplata sądowa i wynagrodzenie prawnika?

 288. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Danuta, jeżeli sąd zawiesił sprawę to znaczy, że koszty jeszcze nie zostały ustalone. Przecież możesz przegrać. Takiej sytuacji nie zgłasza się.

 289. VelaAnna pisze:

  Czy zaokrągla się odsetki te ustawowe np.,jak wyszła kwota odsetek 118,44 zł?? i czy jak wpisuje się do kalkulatora kwotę to tez ją zaokrągla się czy wpisuje taka jak z umowy?

 290. Karol Sienkiewicz pisze:

  @VelaAnna, nie zaokrągla się, należy podać dokładną sumę z groszami. A tą umową to nie rozumiem pytania.

 291. VelaAnna pisze:

  no jak wpisuje do kalkulatora na Internecie kwoty zobowiązania np.10525,34 gr żeby obliczyć odsetki do 19.09 to czy mam zaokrąglić ta kwotę i wpisać 10525 zł?? a bo Czytałam ze się do 50 zaokragla i juz nie wiem :[[

 292. Karol Sienkiewicz pisze:

  @VelaAnna, nie zaokrągla się.

 293. VelaAnna pisze:

  Dziękuję.a czy do pozycji we wniosku:Informacja na temat stanu sprawy sądowej: (jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe) …. to wpisuje się,ze wysłało się- ja pocztą to zawiadomienie do Prokuratury do Gdańska[ja takto zadnej sprawy nie zakładałam,tylko to zawiadomienie wysłałam)

 294. Karol Sienkiewicz pisze:

  @VelaAnna, to już było, proszę poszukać powyżej.

 295. Piotr pisze:

  Uwaga. Amber Gold podawał oprocentowanie w skali roku ALE!! To był procent składany.

 296. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotr, dziękuję, ale co z tego? Jakie to ma znaczenie?

 297. Piotr pisze:

  Nie wiem jak działają kalkulatory na stronach internetowych. Wyjaśniam co się dowiedziałem od Amber Gold i z własnego doświadczenia a odsetki w ten sposób liczone zawsze się zgadzały.
  Sprawy jeszcze się komplikują(ale na nasz plus) bo u NICH miesiąc miał 30 dni a rok 360 dni. Dla lokat rocznych to nie ma znaczenia. Dla krótszych tak. Dam przykład. Jeżeli lokata 6 miesięczna była oprocentowana na 13% to oprocentowanie takie osiągnęła by po roku czyli musiała by być „zrolowana”(przedłużona jeszcze raz na taki sam okres). Dla lokat trzymiesięcznych musiała by być odnawiana jeszcze trzykrotnie a dajmy na to jednomiesięczna oprocentowana 9% aby to oprocentowanie osiągnąć musiała by być odnawiana 11 razy. Dla małych kwot to drobne sprawy ale dla pokaźniejszych sum ma znaczenie.
  Najlepiej policzyć odsetki umowne( jeżeli lokata trwa dłużej niż do 19 września) dzieląc kwotę samych naliczonych odsetek które zawsze były uwidocznione przez ilość dni lokaty (zawsze wielokrotność 30) i pomnożyć przez liczbę dni od wpływu środków do NICH do 19 września.
  Takie jest moje zdanie.

 298. Piotr pisze:

  Tak odsetki liczył AMBER GOLD.
  Czy syndyk będzie liczył ICH sposobem czy tak jak liczą banki tego już nie wiem.

 299. Gosia pisze:

  Serdecznie witam,Panie KAROLU ,
  Czy można dać ksero ,starszych certyfikatów i potwierdzenia zawarcia depozytu do lokat przedłuzanych,bo mam Dwie lokaty i są przedłuzane od 1.5 roku. Razem wychodzi do jednej lokaty 3 certyfikaty i 3 potwierdzenia zawarcia depozytu.
  czy do uwzględnienia wierzytelności wystarczy ostatni poświadczony notarialnie certyfikat i potwierdzenie zawarcia depozytu,a z wcześniejszych ksera. Bardzo proszę o odpowiedź (wychodzą duże koszty poświadczenia not.)

 300. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Gosia, daj wszystko poświadczone. Nie wiem, jak wygląda to Twoje przedłużenie, więc zrób komplet. Jak duże koszty wychodzą?

 301. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotr, sprawa odsetek byłą już wyjaśniania: jeżeli lokata zakończyła się PRZED upadłością a nie było wypłaty, należy wskazać kwotę do wypłaty + odsetki ustawowe. Jeżeli lokata miała się zakończyć PO upadłości, to należy zgłosić kwotę, jaka miała zostać wypłacona zgodnie z umową i bez żadnych odsetek.

 302. Gosia pisze:

  Koszty w porównaniu do strat oczywiście są niewielkie, ale zawsze jest to dodatkowy wydatek i (i jak mi się wydaje będzie dziwna mina notariusza)
  2 lokaty x 3 certyfikaty + 3 potwierdz. zaw. depozytu = 12 x 7,38zł = 88 zł plus ew. pisma przewodnie z AG informujące o kwotach i o przedłużeniu lokat na następny okres 6 m-cy tj. kolejne 4 strony do potwierdzenia . Razem około 120 zł. Dziękuję za informację i za to co Pan bezinteresownie robi i gratuluję dyplomu od milusińskich.Pozdrawiam.

 303. Jagoda pisze:

  odsetki umowne od dnia wypłaty do dnia upadłości chyba sie zaokrągla do 10 gr….kalkulator, mi sam je zaokrąglił, tzn zasugerował, napisał najpierw kwotę z groszami, a potem wskazał ta zaookrągloną do 10 gr do wniosku wpisałam ta zaokrągloną i teraz nie wiem czy dobrze?

 304. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jagoda, do 10 groszy? Oczywiście, zaokrąglaj! To jest naprawdę szczegół.

 305. Jagoda pisze:

  mam jeszcze jedno pytanie moja lokata była 3krotnie przedłuzana tzn. raz zwarłam lokatę w 2011 roku na 6 miesięcy, potem ja przedłuzyłam na 3 miesiace potem na 6 i czy mam dołączyć dokumenty z tamtych lokat??? sprawa nie dotyczy tamtych lokat z tym że wpłata -potwierdzenie przelewu na którym jest napisane OBD lokaty pierwszej….pytam bo ja akurat mam dokumenty tych poprzednich lokat ale czy jest potrzeba wykonywać ich odpis??? czy zwykłe ksero?, z kolei moja mam ma tylko dokumenty ostatniej lokaty, tych poprzednich juz nie ma a tez była to lokata przedłuzona, której numer ma równiez na potwierdzeniu przelewu

 306. Jagoda pisze:

  czy wystarczy tylko dołaczyć potwierdzenie z nr lokaty która się zakończyła i napisać ze to był numer obd lokaty która się zakończyła i którą przedłuzyłam….

 307. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jagoda, wydaje mi się, że nie trzeba wszystkiego dołączać, wystarczy to opisać, a dołączyć tylko ostatnie przedłużenie. Ale z niego MUSI wynikać kwota, strony umowy etc. Nie wiem, jak to przedłużenie wygląda. Chodzi o to, by udowodnić istnienie tej wierzytelności, głównie na wypadek, gdyby AG miało bałagan w księgach (a pewnie ma). Napiszę o tym niedługo na blogu.

 308. Jolka pisze:

  Własnie dostałam list od syndyka o upadłości AG Do listu dołączony jest wniosek do wypełnienia. Dobrze, ze wiem jak to wypełnić. Jeszcze raz dziękuję Panie Karolu

 309. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jolka, brawo dla syndyka, pewnie teraz rozsyła wszystkim klientom, figurującym w księgach. Czy mogę prosić i przesłanie skanu tego pisma? Zamieszczę na blogu.

 310. Wojciech pisze:

  Panie Karolu, czy to nie błąd?
  W nagłówku Pana pisma jest numer
  Sygn. akt: VI GUp 23/12, a dalej w treści
  … wydanego w sprawie rozpoznanej pod sygnaturą
  VI GU 173/12, …”
  Chociaż w przysłanym piśmie, druku do wypełnienia
  jest podobnie .
  A może to sa 2 różne sygnatury?
  Moze szczegół, ale warto się upewnić.

 311. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Wojciech, tak ma być. Najpierw jest sygnatura przed upadłością a potem po.

 312. Anna pisze:

  Ludzie,czy może ktoś, Oprócz pana Karola,bo nie chce mu znowu zawracać głowy!:czy w zgłoszeniu zostawialiście Opis tych kategorii I, II, III V i Tabelkę też całą zostawialiście- tą co są kategorie , odsetki I, II, ??czy tylko dla IV kategorii tabelkę 1 1 wiersz??

 313. Jagoda pisze:

  W przykładowym zgłoszeniu który jest tu na stronie w pliku pdf tab. została pusta, natomiast ja wpisałam w wierszu kategorii IV sumę główną czyli kapitała z odsetkami wynikajacymi z umowy, w odsetkach I -odsetki za zwłokę, no i uzupełniłam RAZEM czyli suma tych dwoch kwot, nie zaszkodzi uzupełnić-tak myslę

 314. Jolka pisze:

  Wysłałam na adres radcowie@radcowie.biz. pozdrawiam

 315. Karol Sienkiewicz pisze:

  Z ostatniej chwili: kilka osób poinformowało mnie o otrzymaniu od syndyka zawiadomienia o upadłości wraz z wzorem zgłoszenia wierzytelności. Wzór ten jest taki sam jak na stronie sądu, więc nie mam tutaj Ameryki. Ale t co jest ważne: skoro dostałeś takie pismo, to znaczy, że figurujesz w księgach AG jako klient a teraz wierzyciel. Ale skoro nie dostałeś, to nie znaczy że nie masz praw. Musisz jednak skrupulatnie to udowodnić, czyli tak jak była mowa od początku.

 316. Krzysztof pisze:

  Dzień dobry. Wiem, że już ktoś pytał o coś podobnego, ale niestety, dalej nie jest to dla mnie jasne.
  Umowę z AG podpisałem w Październiku 2011 roku. Ponadto, Lokata została założona aż na 3 lata. Jednej Pani odpowiedział Pan, że jeśli Lokata trwała dłużej, niż do dnia upadłości, to nie wylicza się żadnych odsetek, tylko podaje kwotę, jaką obiecali po zakończeniu Lokaty. No i właśnie. To w tej tabelce, gdzie mamy sumę główną, odsetki I, odsetki II, koszty inne i razem kategoria, gdzie mam wpisać tą kwotę ? I w takim wypadku na początku pisma, podaję tylko należność główną ? I jest ona kwotą, jaką ja wpłaciłem, czy kwotą, jaką miałem mieć na koniec Lokaty ?
  Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź.

 317. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Krzysztof. Ta tabelka to wzór, szablon, ma Wam ułatwić, pomóc a widzę, że utrudnia. Niestety, tak właśnie jest ze wzorami, do których autor nie da objaśnień (spróbuj wypełnić wnioski do KRS, są objaśnienia a połowa i tak jest źle wypełniana). Wywal tę tabelkę w ogóle. Jeżeli miałeś lokatę, która miała trwać po upadłości to zgłoś kwotę, jaką miałeś dostać po 3 latach. Resztę USUŃ. Zgłaszasz tylko kwotę X. NIC WIĘCEJ.

 318. Grzegorz pisze:

  A do jakiej kategorii należy zaliczyć taką lokatę?

 319. Jagoda pisze:

  mam kolejne pytania, pismo można wysłać z zpo do Sądu, ale czy można pojechac tam jesli ktoś ma taką mozliwość i na biurze podawczym złożyć zgłoszenie?
  Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
  Wydział VI Gospodarczy
  ul. Piekarnicza 10
  80-126 Gdańsk
  wówczas mielibyśmy na trzecim, własnym egzemplarzu pieczątkę z data złożenie pisma w sądzie

 320. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jagoda, oczywiście, że tak.

 321. Jagoda pisze:

  a w tym kalkulatorze do obliczania odsetek -jeśli data wypłaty przypadała na 15.08.2012 to okres odsetek licze od dnia nastepnego roboczego tak? czyli od 16-08.2012 do 19.09.2012

 322. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tak, od 16tego.

 323. Jolka pisze:

  Ludzie, ogarnijcie sie trochę i poczytajcie wczesniejsze wpisy. Podziwiam cierpliwość Pana Karola ale ja odpowiadam po raz ostatni na pytanie skierowane do mnie. Nie mam żadnych odsetek poniewaz MOJE lokaty jeszcze sie nie skonczyły. I tyle w temacie. Przed zadaniem pytania zerknijcie na wpisy i dpasujcie do swoich problemów. Chyba juz wszystkie tematy były tu poruszane. Jakbyscie musieli zapłacic za poradę, to byście czytali ze zrozumieniem

 324. Zygmunt pisze:

  Panie Karolu nadal mam niejasność czy do 2-go egz. wniosku o zgłoszenie wierzytelności mają być dołączone oryginały lub notarialnie poświadczone odpisy dokumentów uzasadniających zgłoszenie wierzytelności (n.p dyspozycja zawarcia depozytu towarowego,potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego,certyfikat,dowody wpłaty do AG lub pismo od AG informujące o przeksięgowaniu zgromadzonych środków na poczet kolejnej lokaty itp.) czy zwykłe kserokopie tych dokumetów jak pisze Pan na swoim forum, ponieważ na forum parabanki link: http://ambergold.parabanki.info/viewtopic.php?f=3&t=491&start=30 autor: komisarz 11 >piątek 19 paż, 2012 14:45 pisze:
  Art. 239 prawa upadłościowego mówi, że „Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach. Do pisma (czyli każdego z egzemplarzy – komentarz mój) zgłaszający wierzytelność dołącza oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie (nic o kserokopiach). Poświadczenia odpisów może dokonać także radca prawny lub adwokat, będący pełnomocnikiem wierzyciela (…)”
  Czyli niestety to syndyk, a nie gdański sąd ma rację – załączniki do obu egzemplarzy wniosku muszą być oryginałami lub notarialnie poświadczonymi odpisami. Oryginałów lepiej nie załączać – przydadzą się w innych sprawach, np. przeciwko Skarbowi Państwa…
  Byłbym wdzięczny o ostateczne rozczygnięcie.

 325. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zygmunt, ja mam rację, a co piszą inni to nie będę komentował. Ja od 12 lat w ten sam sposób zgłaszam wierzytelności i ZAWSZE było poprawnie.

 326. Zygmunt pisze:

  Serdecznie dziękuję za ostateczne wyjaśnienie. Jestem również wdzięczny za Pańskie poświęcenie i bezinteresowność.

 327. Agnieszka pisze:

  Panie Karolu!
  Pana komentarze są bardzo potrzebne,dziękuję za nie.Wysłałam wszystko co trzeba i co możliwe,teraz rozumiem,muszę czekac.Czy mogę zrobić coś więcej? Pozdrawiam

 328. Ula pisze:

  Witam, dołączam się do dyskusji i chciałam zapyta Pana Karola, czy korzystając z usług pełnomocnika-radcy prawnego muszę opłacać pełnomocnictwo, tj opłatę skarbową; przesłany wzór zgłoszenia zawiera informację, że nie pobiera się żadnych opłat od zgłoszenia. Proszę o komentarz

 329. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Ula, oczywiście, że trzeba opłacić opłatę 17 zł od pełnomocnictwa, ale pełnomocnik powinien to wiedzieć :)Napisałem, że od wniosku nie ma opłat a nie od pełnomocnictwa.

 330. Ula pisze:

  Dziękuję Panu za wyjaśnienie. A przy okazji chciałam Panu podziękować za wytrwałość i cierpliwość za śledzenie wpisów i udzielanie odpowiedzi. Oczywiście tez przestudiowałam wszystkie posty.

 331. Jolka pisze:

  Już wiem dlaczego mi odrzucili kandydaturę p.Karola na konkursie ” Zwykłay bohater” Pierwsze wpisy zaczęły sie 26 września a regulamin konkursu mówi, że historia musi być przed 16 września. Dla nas i tak Pan jest BOHATEREM

 332. Krzysztof pisze:

  Ślicznie dziękuję za odpowiedź i cierpliwość. Faktycznie, jest Pan dla Nas Bohaterem :).

 333. Krzysztof pisze:

  Ślicznie dziękuję za odpowiedź i cierpliwość.
  Faktycznie, jest Pan Bohaterem :).

 334. Zygmunt pisze:

  Czy koniecznie należy dołączać do dowodów Certyfikaty, czy wystarczy dyspozycja zawarcia depozytu towarowego,potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego i dowody wpłaty do AG lub pismo od AG informujące o przeksięgowaniu zgromadzonych środków na poczet kolejnej lokaty.
  Pozdrawiam.

 335. Anna pisze:

  mam pytanie, czy na dyspozycji zawarcia depozytu ,trzeba sie podpisać, amber gold przysyłał 2 egz. jeden do nich sie wysyłało, a drugi w domu zostaje i teraz chcąc dac to syndykowi,ten który mam w domu musze się podpisac na nim(jest miejsce na podpis)

 336. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Anna, tak, podpisz się. To dowód zawarcia umowy.

 337. Jagoda pisze:

  Zygmunt-pytanie ja też przedłużałam umowę ale po prostu przysłali mi nową , żadnego pisma o przeksiegowaniu srodków nie otrzymałam.jako dowód w sprawie przesyłam odpis lokaty której wierzytelność dotyczy(umowa,potw i certyfikat) i zwykłe ksero poprzedniej umowy, która przedłużyłam wraz z dowodem wpłaty na nią

 338. Rafał pisze:

  Witam. Mógłby ktoś jeszcze raz jeśli to nie problem w jednym miejscu napisać poprawnie wypełniony wniosek, który wysyłał Sąd?
  „Zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie …” (tu podaję całą kwotę wraz z odsetkami, mimo że umowa jeszcze się nie skończyła
  1. „Należność główna w wysokości …” j.w
  2. odsetki (nic nie wypełniam? Mogę zostawić pole czyste, czy muszę napisać, brak?)
  3. nic
  4. nic
  Dalej zostawiam pola czyste i zaznaczam kat. IV „kwota zł” (całość wraz z odsetkami)
  Tabelki nie wypełniać?
  I teraz zaczynają się schody, może ktoś napisać co trzeba wpisać w kolejnych polach tj.
  1. „Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności: (hipoteka, zastaw, prawo zatrzymania itp.)”
  2. „Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia (w całości lub w części)
  3. „Oświadczenie co do uzyskania wierzytelności od warunku:”
  4. „Oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań (art. 93 i 96 pr. up. i napr.)”
  5. „Informacja na temat stanu sprawy sądowej: (jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe)
  6. „Informacja na temat postępowania egzekucyjnego” – to pole czyste zostawiam, bo nic nie dostałem
  7. Dowody wierzytelności tu wpisać wszystkie dokumenty (umowę, certyfikat, potwierdzenie przelewu. itp.?)
  Może ktoś mi podpowiedzieć jak wypełnić punkty od 1 do 5?
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

 339. Rafał pisze:

  No i oczywiście dziękujemy za pomoc!

 340. Piotr pisze:

  Potwierdzenie zawarcia depozytu to chyba najważniejszy dokument w tej sprawie. Czy mając również certyfikaty należy je koniecznie dołączyć. Przesłanie potwierdzenia przelewu to już chyba przesada.

 341. DOROTA pisze:

  Panie Karolu, czy można jakoś sprawdzić czy przekazane zgłoszenie jest poprawne i zostało przyjęte przez syndyka. Do syndyka nie można się dodzwonić.

 342. DOROTA pisze:

  dziękuję za informację. Pozdrawiam

 343. Dariusz pisze:

  Witam. Ja mam podobny problem jak Rafał.Czy mógłby ktoś mi pomóc napisać poprawnie wypełniony wniosek, który wysyłał Sąd?
  „Zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie …” (tu się całą kwotę wraz z odsetkami, mimo że umowa jeszcze się nie skończyła czy kwotę wpłaty
  1. „Należność główna w wysokości …” j.w
  2. odsetki ( nie wypełniam?zostawiam puste pole czy wpisuje słowo brak ?)
  3. nic
  4. nic
  I podobnie jak Rafał.Dalej zostawiam pola czyste i zaznaczam kat. IV „kwota zł” (całość wraz z odsetkami)
  Tabelki nie wypełniać?
  I teraz zaczynają się schody, może ktoś napisać co trzeba wpisać w kolejnych polach tj.
  1. „Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności: (hipoteka, zastaw, prawo zatrzymania itp.)”
  2. „Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia (w całości lub w części)
  3. „Oświadczenie co do uzyskania wierzytelności od warunku:”
  4. „Oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań (art. 93 i 96 pr. up. i napr.)”
  5. „Informacja na temat stanu sprawy sądowej: (jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe)
  6. „Informacja na temat postępowania egzekucyjnego” – to pole czyste zostawiam, bo nic nie dostałem
  7. Dowody wierzytelności tu wpisać wszystkie dokumenty (umowę, certyfikat, potwierdzenie przelewu. itp.?)
  I mam takie pytanie jak ojcu mojemu lokata wygasła wcześniej ogłoszono upadłość to którą kategorie zaznaczam ?
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i pomoc mi w tym wypełnieniu ,
  Pozdrawiam Darek

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   @Dariusz, jakie schody? Napisz – że nie ma, nie ustanowiono, nie ma spraw sądowych, nie ma warunku, nie dotyczy. Wszystko będzie w kat. IV, V to tylko odsetki starsze niż rok, ale chyba tego nikt nie ma…

 344. Jagoda pisze:

  Rafał w tym blogu Pan Karol zamieścił juz taki przykładowo wypełniony wniosek ze strony , przejrzyj bloga -tam są wypełnione pola od 1 do 5, tabelka może byc pusta

 345. Zygmunt pisze:

  Panie Karolu czy jeżeli w dokumentach AG jako posiadacze figuruję ja wspólnie z żoną i wpisany jest adres zameldowania i drugi inny adres do korespondencji to rozumiem że w nagłówku Wierzyciel (Zgłoszenia) wpisuje dane swoje i żony (imię nazwisko i adres zameldowania), ale czy wpisuję też drugi adres do koresponndencji. Z góry dziękuję za odpowidż.

 346. Jagoda pisze:

  ja wpisałam tylko do korespondencji

 347. Rafał pisze:

  Tak, już zauważyłem, wypełniłem, po świętach do notariusza i trzeba wysłać. Dziękuję za pomoc

 348. gabriela pisze:

  Witam Serdecznie ! Panie Karolu, mam pytanie, wysłałam wcześniej „zgłoszenie wierzytelności” do sądu według pana wzoru, a teraz otrzymałam od syndyka pismo informujące o powinności zgłoszenia wierzytelności i do tego pisma został dołączony druk zgłoszenia. Czy teraz muszę jeszcze raz wysłać ponowne zgłoszenie na oryginalnym druku przysłanym przez syndyka? Serdecznie dziękuję za okazaną pomoc. Pozdrawiam. Gabriela.

 349. Karol Sienkiewicz pisze:

  @gabriela, nie. Syndyk wysyła wszystkim takie pisma, o ile figurowali w księgach AG. Nie istnieje jakiś urzędowy i jedynie słuszny wzór zgłoszenia. Chodzi o zachowanie niezbędnych elementów.

 350. Kowalska pisze:

  mam pytanie,bo pisze Pan,ze wysyła sie dwa egzempl. zgłoszenia. Więc na jednym w pozycji załączniki piszę:dokumenty wym. w tresci pisma, drugi egzemplarz zgłoszenia wierzytelności wraz z załącznikami. a co piszę w pozycji załączniki w drugim egzemplarzu zgłoszenia?
  – aha i czy jeśli w 1 egzemplarzu załączam kopie notarialnie to w dowody wierzytelnosci piszę,ze np;dyspozycja,certyfikat kopie notarialnie, a w drugim egzemplarzu,w którym daję zwykłe ksero dokumentów muszę napisać w tych dowodach,ze np:dyspozycja Ksero ??

 351. Zygmunt pisze:

  Na który adres należy wysłać zgłoszenie wierzytelności:
  1) Do syndykiem masy upadłościowej AG Pana Józefa Dębińskiego na adres do doręczeń siedziby spółki:
  Gdańsk, ul. Długie Ogrody 8/14
  lub
  Gdańsk, ul. Stągiewna 11
  z dopiskiem Syndyk Amber Gold Sp. z o.o. w Gdańsku, czy na adres jak we wniosku:
  2) Sędzia Komisarz SSR Ireneusz Fojuth
  Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
  Wydział VI Gospodarczy
  ul. Piekarnicza 10
  80-126 Gdańsk

 352. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zygmunt, to już było. Wszystko do sądu.

 353. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kowalska, proszę nie dzielić włosa na czworo! Należy przygotować 3 IDENTYCZNE zgłoszenia, 3 podpisać. Jeden egz. dla sądu i do niego załącza się oryginały lub notarialne kopie, Drugi egz. dla sądu nazwany odpis z dołączonymi kserami dokumentów, trzeci zachowujesz sobie.

 354. Kowalska pisze:

  to myśli pan ,że te kopie notarialne od notariusza powinnam skserować dla Siebie dodatkowo też,ale po co w domu mam oryginały dokumentów

 355. Ewa pisze:

  Jedna z poprzedniczek napisała:

  „mam pytanie, czy na dyspozycji zawarcia depozytu ,trzeba sie podpisać, amber gold przysyłał 2 egz. jeden do nich sie wysyłało, a drugi w domu zostaje i teraz chcąc dac to syndykowi,ten który mam w domu musze się podpisac na nim(jest miejsce na podpis)”….ja zawierałam z A.G. kilka umów i nigdy nie otrzymywałam 2 egz. umów zawarcia depozytu, zawsze po jednym i bez miejsca na podpis. Czy one są nieważne?

 356. VelaAnna pisze:

  mam pytanie,czy trzeba pokazać wyliczenie odsetek -kwota ilość dni % trzeba to?? plis o odpowiedź

 357. Karol Sienkiewicz pisze:

  @VelaAnna, nie koniecznie. Wystarczy napisać jaki okres opóźnienia i jaka kwota odsetek.

 358. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Ewa, nie znam wszystkich tych umów. Umowa pewnie była zawarta i figurowała w księgach AG. Dołącz inne dowody, najlepiej jakiś certyfikat.

 359. diego pisze:

  Witam
  Być może już to było, przeczytałem prawie wszystkie komentarze, ale teraz nie pamiętam czy było takie pytanie, a chodzi mi o kwestie, jeśli wpłatę robiłem przelewem bankowym dnia 3-11-2011 na kwotę 5 000 i po zakończeniu lokaty trzy miesięcznej zrobiłem przedłużenie na następne sześć miesięcy i tu potwierdzenia wpłaty nie mam to suma środków nie jest 5 000 zł a 5120 zł. Czy wystarczy potwierdzenie wpłaty z tego 3-11-2011r na 5 000 zł?

 360. diego pisze:

  Witam
  Podpisałem się na umowie którą odesłałem A.G. a na swoim egzemplarzu nie i poszedłem do notariusza i dostałem potwierdzenie orgianłu, ale nie ma tam mojego podpisu, czy jest on konieczny? Czy teraz mogę to potwierdzić swoim podpisem czy jeszcze raz do notariusza?

  Dziękuję za odpowiedz.

 361. Karol Sienkiewicz pisze:

  @diego, podpisz i idź no notariusza raz jeszcze. Co prawda umowa jest zawarta, bo wykonana (zapewne wpłaciłeś pieniądze) ale po co ma to ktoś kwestionować z powodu braku podpisu?

 362. Roman pisze:

  Uff, skończyłem…
  Proszę o ostateczną konsultację czy zrozumiałem wszystkie wskazówki dot. poprawnie skompletowanego zgłoszenia.
  Zgłoszenie wierzytelności jest w dwóch idealnie takich samych, podpisanych przeze mnie egzemplarzach. Do jednego zgłoszenia podpinam poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem wymienione w zgłoszeniu dowody wierzytelności. Do drugiego podpinam ksera w/w dokumentów i cały ten egzemplarz ( zgłoszenie i skserowane dokumenty – każdą stronę podpisuję „odpis” ).
  W moim przypadku załącznikami będą:
  1.odpis zgłoszenia wierzytelności wraz z załącznikami ( czyli te ksera-odpisy)
  2.poświadczone notarialnie dowody wierzytelności
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  pozdrawiam

 363. Lenao pisze:

  Czy jeśli zgłaszałam do ABW możliwość popełnienia przestępstwa przez Amber Gold to muszę to uwzględnić w uzasadnieniu Zgłoszenia wierzytelności?

 364. kate pisze:

  Dziękuję za pomoc w tworzeniu zgłoszenia, Panu Karolowi i innym piszącym na tym bloogu. Moje zgłoszenie dotyczy trzech lokat kończących się w różnych terminach, byłem sam zakładającym. Może komuś się przyda „gotowiec”, bez problemu udostępnię. Może opublikuję Pan tą wersje tak jak tę na jedną lokatę, z której korzystałem na wzór …… oby skutecznie.pozdrawiam katejeden@wp.pl

 365. Lenao pisze:

  Jeszcze jedno pytanie, jeśli mam 2 lokaty: w jednej jestem właścicielem, w drugiej współwłaścielem z bratem, to czy konieczne jest wysyłanie dwóch oddzielnych zgłoszeń czy mogę wszystko ująć w jednym zgłoszeniu na siebie?
  Z góry dziękuję za pomoc

 366. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Roman, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. A więc raz jeszcze, przy okazji do wszystkich.
  Zgłoszenie robisz w 3 identycznych egzemplarzach. Dwa wyślesz do sądu. Jeden zostawiasz sobie.
  Z tych dwóch do sądu jeden będzie miał załączone oryginalne (lub poświadczone) załączniki, a drugi będzie miał zwykłe ksera. I ten drugi należy nazwać ODPIS. Czyli różnica w egz. dla sądu i w odpisie dla syndyka polega na tym, że w tym egz. dla syndyka są zwykłe ksera dokumentów.

 367. Karol Sienkiewicz pisze:

  @kate, chyba nie ma takiej potrzeby. Czy jedna czy 5 lokat robi się to tak samo.

 368. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lenao, to już było omawiane. Należy zrobić dwa różne zgłoszenia.

 369. Zygmunt pisze:

  Czy na tym drugim zgłoszeniu podpisanym przeze mnie i tej drugiej skserowanej kopi dokumentów trzeba napisać n.p długopisem wyraz ODPIS ?
  Pozdrawiam.

 370. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zygmunt, tak, należy napisać, ale wystarczy na pierwszej stronie zgłoszenia.

 371. Witold pisze:

  Czy jeżeli złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, a do tej pory nie otrzymałem z sądu żadnej informacji o toczącej się sprawie (żadnego numeru akt) to czy mogę złożyć oświadczenie w formie wskazanej we wzorze, czyli Stosownie do treści przepisu art. 240 pkt 7 Prawa upadłościowego i naprawczego informuję, iż zgłaszane wierzytelności nie były i nie są przedmiotem postępowania sądowego lub administracyjnego, czy też mam postąpić inaczej?

 372. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Witold, to już było. Proszę zapoznać się z wpisami.

 373. Witold pisze:

  Panie Karolu, przepraszam może niepoprawnie to interpretuję, a może niedokładnie sformułowałem pytanie – czytałem wszystkie wpisy i nie jest to jasne – chodziło mi o to czy złożenie zawiadomienia do prokuratury (w sytuacji gdy nie otrzymałem z jej strony żadnej informacji zwrotnej) jest tożsame z postępowaniem sądowym lub administracyjnym? Bo jeśli jest to nie mogę złożyć oświadczenia jak wyżej

 374. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Witold, to złożenie do prokuratury nie ma żadnego znaczenia dla sprawy i nie trzeba tego pisać.

 375. Witold pisze:

  Bardzo Panu dziękuję!

 376. Piotr pisze:

  Zapewne odzyskamy niewielki odsetek naszych oszczędności. Dodatkowo popadamy w koszta opłacając notariuszy. Czy konieczne jest dołączanie również notarialnie poświadczonych odpisów certyfikatów?

 377. Jagoda pisze:

  Moim zdaniem najważniejsze są 4 dok: umowa, potwierdzenie, certyfikat oraz przelew-potwierdzenie lub kp
  ja dalam 3 odpisy z w/w jednego oryginału nie mialam to dołaczyłam sama kopie

 378. IRENA pisze:

  PANIE KARALU , JA RÓWNIEŻ CHCĘ PANU PODZIEKOWAĆ ZA WSZYSTKIE RADY. MAM LOKATĘ KTORA KONCZY SIE W MAJU 2013 ROKU NA KWOTA UMOWY LOKATY 12000+ 6250,50 WYLICZONY ZYSK = 18250,50 TEN ZYSK JEST WYKAZANY W POTWIERDZENIU ZAWARCIA UMOWY W ZLOTO. CZY DOBRZE INTERPRETUJĘ WE WZORZE WPISAC W 1 I 2 KWOTE 18250,50 A W 3,4 NIC. ZGODNIE Z TYM CO USTALIŁA PANI U SYNDYKA. PROSZĘ O POMOC.

 379. Małgorzata pisze:

  witam
  Proszę mi napisać skad mam się dowiedzieć czy złożone dokumenty są w porządku?

 380. IRENA pisze:

  WITAM PONOWNIE, CZY MOŻE MNIE PAN PORATOWAĆ – RADCA PRAWNY DO KTÓREGO ZGLOSIŁAM SIĘ ABY POŚWIADCZYŁ ZGODNOŚĆ Z ORAG. GDY POWIEDZIAŁAM MU O PEŁNOMOCNICTWIE. TO POWIEDZIAŁ ŻE SAMA MUSZE NAPISAĆ TREŚĆ A ON PODPISZ. MOŻE PAN MI POWIE CO MAM NAPISAĆ W TREŚCI ABY BYŁO DOBRZE NAPISANE. Z GÓRY DZIĘKUJĘ. POZDRAWIAM

 381. Jolka pisze:

  Pani Ireno! Na tej stronie jest przykład jak wypełnic cały wniosek!! Jest to bardzo proste, tylko spokojnie trzeba przeczytac i właściwie przepisać oczywiście wpisując SWOJE dane i swoje sumy i nazwisko i dane notariusza u którego Pani była

 382. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Irena, to naprawdę jest proste, Jolka ma rację. I przykro mi, że jakiś radca tak powiedział. To niezgodne z zasadami etyki.

 383. Anna pisze:

  to dane notraiusza trzeba pisać,dziwne przecież na dokumentach które poswiadczył jest napisane Kancelaria Noatarialna Arek Kowalski to po co albo w jakim miejscu to napisać

 384. Zygmunt pisze:

  Jeszcze jedno głupie pytanie, jeśli mam lokaty: w którym jestem współwłaścielem z żoną , to w zgłoszeniu piszę „WIERZYCIEL” czy „WIERZYCIELE” i czy w zgłoszeniu operuję liczbą mnogą czy pojedynczą. Pozdrawiam.

 385. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zygmunt, napisz „wierzyciele”.

 386. Olga pisze:

  Witam, ja nawet nie wiem do której kategorii wierzytelności zalicza się lokata. We wzorze jest ich aż pięć.

 387. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Olga, proszę spokojnie wszystko przeczytać. I na pewno się to wyjaśni.

 388. Iza pisze:

  Witam mam pytanie czy wystarczy jako dowód wierzytelności postanowienie nadania klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty sadu rejonowego czy dodatkowo muszę tez dostarczyć dyspozycje zawarcia depozytu, potwierdzenie, certyfikat ?

 389. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Iza, jeżeli masz prawomocny nakaz, to wystarczy nakaz.

 390. Zbyszek pisze:

  Panie Karolu ,proszę o radę jak opisać sytuację ,kiedy następowało przedłużenie lokaty z jednoczesną dopłatą.Chodziło mi o to by kwota lokaty (już nowej) była oczywiście wyższa,a suma zawsze „okrągła”.Dodam iż czyniłem tak kilkakrotnie. Pozdrawiam.

 391. Tomek pisze:

  Panie Karolu, jeżeli na kilka dni przed ogłoszeniem upadłości zerwałem lokatę (licząc że uda mi się odzyskać chociaż część odsetek)to jako wierzytelność podaję kwotę wyliczoną przez AG w dniu zerwania czy też mogę podać kwotę wynikającą z umowy

 392. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zbyszek, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Ale sprawa jest chyba prosta – należy opisać jak było, dołączyć dowody tej ostatniej lokaty (ostatniego przedłużenia).

 393. Jagoda pisze:

  Przecież Pan Karol juz odpowiadał na te pytania, bez sensu , że je powielacie…

 394. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tomek, o zerwaniu lokaty krótko przed upadłością już było wyżej.

 395. rafal pisze:

  witam chcialem sie zapytac, czy ktos wypelnial zgloszenie wierzytelnosci wedlug formularza z sadu lub ze strony http://www.ambergold.com.pl (tego samego jak z sadu)? – nie posiadam polskich znakow wiec przepraszam za literowki-

 396. Piotr U pisze:

  Witam. Panie Karolu, wysłałem już wniosek do sądu z załącznikami, a teraz znalazłem jeszcze Potwierdzenie Zawarcia Depozytu na przedłużaną lokatę (myślałem, że go nie dostałem). Jak sformułować wniosek do sądu o dołączenie, uzupełnienie wysłanego wniosku o to Potwierdzenie?

 397. Jagoda pisze:

  Rafale
  https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/10/19/zywe-zgloszenie-wierzytelnosci-do-amber-gold/
  w tym linku w drugim akapicie masz słowo „tutaj” kliknij w to a zobaczysz, że Pan Karol już to o co prosisz umieścił dla nas

 398. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotr U, jeżeli uważasz, że to niezbędne dla wykazania istnienia wierzytelności po prostu napisz „uzupełnienie zgłoszenia wierzytelności”, powołując się na to już wysłane. I dołącz ten dokument. Napisz dwa zdania, czego on dotyczy i co z niego wynika. Nie trzeba nic więcej.

 399. Łukasz pisze:

  Witam,
  Po przeczytaniu wszystkich komentarzy mam mały mętlik w głowie i proszę Pana o potwierdzenie czy dobrze rozumuję.
  Miałem w AG tylko jedną lokatę na kwotę 5000 zł.
  Okres lokaty: 6 m-cy (data zakończenia umowy z AG to 25.10.2012)Oprocentowanie w umowie: 13%
  Odsetki, jakie AG miało mi wypłacić na zakończenie umowy to 315,07 zł.
  Upadłość AG nastąpiła przed koncem trwania mojej umowy. Teraz chcę wypełnić zgłoszenie wierzytelności. W związku z tym co przeczytałem, to rozumiem to tak:
  zgłaszam wierzytelność w kwocie 5315,07
  Należność główna to 5315,07
  a odsetki to 0 zł, bo koniec lokaty jeszcze nie nastapił (przyjmując stan na 20.09.2012)
  Wszystko uwzględnić w kat. IV
  Czy ja to dobrze rozumiem?
  Z góry wielkie dzięki za informację.
  Pozdrawiam

 400. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Łukasz, jaki mętlik? Wszystko zrozumiałeś na 100 % poprawnie!

 401. Genowefa pisze:

  Jeśli przebywam dłużej za granicą i tam Sąd przysłał Zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości Amber Gold podpisano Syndyk masy upadłości mgr Józef Dębiński oraz druk Zgłoszenie wierzytelności , mam pytanie.Czy mogę potwierdzić notarialnie za granicą dokumenty, które należy odesłać do Sądu w Polsce.Czy powinnam pojechać do Polski, aby potwierdzić?Czy nie zakwestionują w Sądzie?

 402. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Genowefa, można potwierdzić za granicą, ale uznanie tego w Polsce zależy od kraju potwierdzenia i nawet nie podejmuję się ustalania, jak to będzie w kraju, gdzie przebywasz. Zorientuj się najlepiej, czy polski konsul nie poświadczy czy tych dokumentów.

 403. Marcjanna pisze:

  Czy przed wysłaniem druku zgłoszenia wierzytelności nadal muszę pójść na policję zgłosić przestępstwo?

 404. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Marcjanna, jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

 405. rafal pisze:

  czy wystarcza zalaczniki do wierzytelnosci bez potwierdzenia zawarcia dpozytu (mam potwierdzenie przelewu, certyfikat i dyspozycje zawarcia depozytu towarowego i jedna mala koperte z numerem depozytu w jakiej dostalem gramowa sztabke slota)

 406. Kasia pisze:

  witam, dziękuję z góry że mogę spytać i liczyć na rozwianie moich wątpliwości. Proszę o potwierdzenie czy dobrze uzupełniłam tę treść zgłoszenia.

  W związku z postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 20 września 2012 r. w sprawie sygn. akt VI GU 173/12 o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku Amber Gold Sp. z o.o., zgodnie z art. 236 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie 9773,15zł., ( 9400zł, kwota lokaty plus 252,82zł odsetki które wynikały z umowy lokaty plus 120,33zł odsetki ustawowe po zakończeniu lokaty naliczone od dnia zakończenia do dnia ogłoszenia upadłosci) na którą składają się:

  1. należność główna w wysokości 9652,82 zł ( 9400zł plus procent wynikający z umowy czyli 252,82zł)
  2. odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości, tj. do dnia 19 września 2012 r.):
  • za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości 120,33zł. ( 9652,82zł razy 35 -liczba dnia, od 16.08, bo koniec lokaty nastapił 15.08, do 19.09 bo ogłoszenie upadłości razy 13% stopa odsetek ustawowych podzielić przez 365 dni roku równa się 120,329 czyli po zaokrągleniu 120,33zł.
  • za okres wcześniejszy niż rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………………
  3. wierzytelność niepieniężna o wartości: ……………………………………………………………………..
  4. koszty sądowe i egzekucyjne …………………………………………………………………………………….

 407. Marcjanna pisze:

  Ze zgłoszeniem na policję chodziło mi o to, czy skoro spółka jest już w upadłości, to czy takie zgłoszenie ma jeszcze sens. Co ono w ogóle miałoby dać i jak należałoby do tego podejść.

  Pytam się, ponieważ szukając informacji w sieci wielu ludzi doradzało zgłosić tą sprawę na policje, ale większość tych wpisów jest sprzed ogłoszenia upadłości. Z góry dziękuję za odpowiedź oraz za Pana wkład i pomoc dla nas wszystkich. Pozdrawiam!

 408. Kasia pisze:

  Panie Karolu i jeszcze jedno zapytanie, mam nadzieję ze ostanie, by rozwiać moje wątpliwości czy tę część mogę w takiej formie pozostawić, czy wpisać zwyczajne NIE DOTYCZY,
  z góry bardzo dziękuję:)

  1.Zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności: (hipoteka, zastaw, prawo zatrzymania itp.)

  Stosownie do treści przepisu str. 240 pkt 5 Prawa Upadłościowego i Naprawczego wskazuje, że zgłoszone wierzytelności nie są objęte zabezpieczeniem. POZOSTAWIĆ TĘ TREŚĆ CZY WPISAĆ NIE DOTYCZY

  2.Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia: (w całości lub w części)

  Stosownie do treści przepisu str. 240 pkt 5 Prawa Upadłościowego i Naprawczego wskazuje, że zgłoszone wierzytelności nie są objęte zabezpieczeniem. PODOBNIE, POZOSTAWIĆ CZY WPISAĆ NIE DOTYCZY

  3.Oświadczenie co do uzależnienia wierzytelności od warunku:

  Stosownie do treści przepisu str. 240 pkt 6 Prawa Upadłościowego i Naprawczego wskazuje, że Upadły jest dłużnikiem osobistym w stosunku do zgłaszanych wierzytelności. PODOBNIE, POZOSTAWIĆ CZY WPISAĆ NIE DOTYCZY

  4.Oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań: (art. 93 i 96 pr. up. i napr.)

  TUTAJ WYKREŚLAM LUB PISZE NIE DOTYCZY

  5.Informacja na temat stanu sprawy sądowej: (jeśli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe)

  TUTAJ WYKREŚLAM BO NIE MA POSTĘPOWANIA Z MOJEJ STRONY WOBEC FIRMY AMBER CZYLI PISZĘ NIE DOTYCZY

  6.Informacja na temat postępowania egzekucyjnego: (jeśli co do wierzytelności prowadzona jest egzekucja sądowa lub administracyjna – podać kwotę, w jakiej wierzyciel został zaspokojony)
  TUTAJ WYKREŚLAM CZYLI PISZĘ NIE DOTYCZY

 409. Michał pisze:

  Witam,
  Panie Karolu widziałem już, że było zapytanie wcześniej o tym, co z zerwanymi lokatami przed ich końcem. Jaką kwotę mam podać (pierwotną na koniec jej trwania przed zerwaniem czy kwotę, jaką podał mi AG w odpowiedzi, pomniejszoną o ok. 30% od kwoty wpłaconej)? I do jakiej kategorii zaliczam te wierzytelności?
  Pozdrawiam

 410. Karol Sienkiewicz pisze:

  @rafal, tak, to wystarczy.

 411. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Michał, do kat. IV. Z tego wynika, że AG już odnotowało zerwanie i pewnie w księgach jest już ta kwota po potrąceniu. Możesz podać kwotę pierwotną, bez potrącenia, najwyżej syndyk nie uzna Ci tego w części tych 30%, ale całości nie odrzuci. A może nie zauważy…

 412. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kasia, sorry, wszystko już było omówione, nie jestem w stanie sprawdzać całych niemal zgłoszeń, wklejonych do komentarza. Możesz napisać „nie dotyczy”.

 413. Kasia pisze:

  Witam,
  Panie Karolu,rozumie Pana, tym bardziej dziękuję za odpowiedź. Natomiast jeśli chodzi o wcześniejsze moje pytanie dotyczące początku treści zgłoszenia to czy schemat wyliczenia jest taki jak opisałam, oraz czy w tym zdaniu zawieram odsetki:

  2. odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości, tj. do dnia 19 września 2012 r.):
  • za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości 120,33zł. ( 9652,82zł razy 35 -liczba dnia, od 16.08, bo koniec lokaty nastapił 15.08, do 19.09 bo ogłoszenie upadłości razy 13% stopa odsetek ustawowych podzielić przez 365 dni roku równa się 120,329 czyli po zaokrągleniu 120,33zł.

  z góry dziękuję

 414. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kasia, tak może zostać. Chociaż odsetki to 120 zł, a do odzyskania w IV kategorii będzie może 10%…

 415. Tamara pisze:

  Witam wsztskich, moje pytanie:
  Mam zamknięty rachunek bankowy z którego dokonywałam przelewu dla AMBER GOLD. Potwierdzeniem wpłaty może być tylko wyciąg z rachunku bankowego. Czy to wystarczy? Czy mam udać się z tym wyciągiem do notariusza?

 416. Tamara pisze:

  Witam,
  Panie Karolu kieruję ogromną prośbę o weryfikację mojego wniosku:

  Data zakończenia umowy: 29.08.2012
  Data wypłaty środków po zakończeniu umowy: 31.08.2012 r.
  Oprocentowanie w skali roki: 11,20%
  Wartość lokaty: 14 700,00 zł
  Wartość umowna towaru na koniec umowy: 15 095,36 zł

  Zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie 15208,36 zł na którą składają się:

  1. 15 095,36 zł z tytułu Umowy Depozytu Towarowego.
  2. 112,60 zł z tytułu odsetek ustawowych za opóźnienie od kwoty 15 095,36 zł za okres od 31 sierpnia 2012 r. do dnia ogłoszenia upadłości.

  należność: 15 095,36 zł

  okres: 31.08.2012-20.09.2012 r.

  ilość dni: 21
  % 13%
  Odsetki:112,60 zł

  CZY MOJE WYLICZENIA SĄ POPRAWNE?
  BĘDĘ ZOOBOWIĄZANA ZA INFORMACJĘ ZWROTNĄ.

 417. Aniusia178 pisze:

  Panie Karolu złożyłam już wniosek do sądu, dzięki Pańskiej pomocy i co dalej? W jaki sposób powinnam to monitować? A może ktoś się do mnie odezwie w tej sprawie? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

 418. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tamara, wyciąg wystarczy, nie musisz go poświadczać o ile jest wygenerowany przez system. Jeżeli jest podpisany, z jakąś pieczątką daj do notariusza. A nie masz certyfikatu?

 419. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tamara, wyliczenia są poprawne.

 420. Tamara pisze:

  Jest to wydruk z konta internetowego.Posiadam także Certyfikat, Dyspozycję zawarcia depozytu oraz Potwierdzenie zawarcia depozytu.

 421. Zygmunt pisze:

  Panie Karolu czy mogę zgłosić wierzytelność korzystając z Pańskiego wzoru z dnia 26.09.12,http: //www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/09/26/wzor-zgloszenia-wierzytelnosci-wobec amber-gold/ , czy próbować skorzystać ze wzoru przysłanego z sądu.

 422. Jolka pisze:

  Poniewaz powstało Stowarzyszenie Poszkodowanych przez AG a tu dużo osób czyta komentarze, to pozwalam sobie zamieścić

  Dnia 13.11.2012 r.

  Komitet Założycielski Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Amber Gold z siedzibą 00-140 Warszawa , Al. Solidarności 115 lok 2.,

  Proponuje Państwu spotkanie w celach organizacyjnych;

  -konieczne jest powołanie zarządu

  -zapoznanie z regulaminem,

  -omówienie celów i strategii działania,

  -akceptacja regulaminu opłacania składek,

  Prosimy o sprecyzowanie odpowiedzi na pytania:

  1. Jaki termin Panu/Pani odpowiada – 01.12 2012 czy 08.12 2012 ? ( wolne soboty)

  2. Jakie miasto ze względu na dojazd -Warszawa czy Łódź?

  3. Czy możemy liczyć na Pani/Pana obecność ?

  DEMENTI !!!

  KONTO PODANE NA STRONIE WIERZYCIELE AG- NIE JEST KONTEM STOWARZYSZENIA Z SIEDZIBĄ 00-140 WARSZAWA , AL. SOLIDARNOŚCI 115 LOK 2

  Prosimy pilnie o wiadomość zwrotną, ze względu na konieczność zorganizowania miejsca spotkania- na adres email: biuro.solidarnosci@wp.pl

  Prosimy o powiadomienie wszystkich znanych Państwu Poszkodowanych

  Z poważaniem

  Przewodniczący Komitetu Założycielskiego

  Sylwester Adamski

 423. Tamara pisze:

  Witam,
  Panie Karolu czy taka treść Uzasadnienia jest wystarczająca?

  Zawarliśmy z Upadłą Firmą Amber Gold Umowę Depozytu Towarowego LOKATA W ZŁOTO PLUS ZYSK 11,2% na okres 3-ch miesięcy w kwocie 14 700,00 zł poprzez złożenie Dyspozycji Zawarcia Depozytu Towarowego z dnia 11.05.2012 r. za pośrednictwem Infolinii firmy AMBER GOLD Sp. z o.o. adres ul. Długie Ogrody 8-14, 80-755 Gdańsk.
  Na podstawie której uiściliśmy na rzecz Upadłej kwotę 14 700,00 zł przelewem z dnia 30.05.2012 r.
  Upadła potwierdziła zawarcie umowy poprzez wystawienie Potwierdzenia Zawarcia Depozytu Towarowego numer ID:L0000021559, OBD/21037/2012.
  Na podstawie zawartej umowy, Upadła zobowiązała się do zapłaty na moją rzecz kwoty 15 095,36 zł w terminie 31.08.2012 r.

  Od dnia 15.08.2012 r. wszystkie moje próby skontaktowania się z Upadłym w celu uzyskania jakichkolwiek informacji w sprawie naszej lokaty zakończyły się niepowodzeniem.

  Będę wdzięczna za informację.
  Pozdrawiam

 424. Karol Sienkiewicz pisze:

  Zygmunt, oba wzory są równoważne, ale mój prostszy. Jeżeli jednak możesz mieć obawy to wypełnij ten wzór z sądu – po co się niepotrzebnie denerwować.

 425. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tamara, te dokumenty są OK. Co do uzasadnienia to jest prawie OK – nie napisałaś, że po 31.08 nie było zapłaty. Dopisz to.

 426. Magdalena pisze:

  Szanowny Panie Karolu, pomagam babci w sformułowaniu wniosku o zgłoszenie wierzytelności. Pana wskazówki i wzory są niesamowicie pomocne – za co w imieniu babci dziękuję. Jednakowoż mam problem pewnie natury technicznej, ale jednak: babcia założyła lokatę w złoto, po roku narastania odsetek zaproponowano jej kolejną lokatę z tych właśnie odsetek oraz jakiejś „dorzuconej” sumy – tak uczyniła. Ma zatem dwie umowy. Moje pytania są następujące:
  1) czy należy każdą z lokat ujmować odrębnie?
  2) do jakiej kategorii zaliczać lokatę?
  3) czy formułować nowy wzór zgłoszenia czy pisać na tym, nadesłanym przez Sąd?
  Będę ogromnie zobowiązana za wskazówki.

 427. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Magdalena, należy zrobić jedno zgłoszenie wyszczególniając z nim poszczególne lokaty. Całość napisać na komputerze zgodnie z jakimś wzorem. Wszystko do kat. IV.

 428. agnieszka pisze:

  bylam u notariusza z certyfikatem i potwierdzeniem dyspozycji zawarcia lokaty i notariusz potwierdzil zgognosc z orginnalem dyspozycje zawarcia lokaty jednak powiedzial ze certyfikatu nie moze potwierdzic poniewaz z takich dokumentow nie robi sie odpisu nawet notarialnego. i teraz nie wiem za bardzo co zrobic bo tez nie chce do syndyka czy tez do sadu wysylac swojego orginalu bo wtedy ja zostane z niczym a wiadomo ze orginal miec lepiej u siebie

 429. Karol Sienkiewicz pisze:

  @agnieszka, to pójdź do innego notariusza.

 430. Kasia Weronika pisze:

  mam Pytanie,wysłałam ponad tydzień temu zgłoszenie,niech napisze ktoś kto wysłał i czy dostał Jakąś odpowiedz?? czy dobrze czy źle wypełnione, odpiszcie

 431. Jolka pisze:

  @Jasia Weronika, na jaką odpowiedź czekasz? Że pismo dotarło do sądu? Ja wysłałam za potwierdzeniem odbioru

 432. Kasia Weronika pisze:

  a pani pani Jolu,dostała w ogóle jakąs odpowiedź?? czy dobrze wypełnione czy coś? [po jakim czasie]?? Kurcze nie wysłałam właśnie za potwierdzeniem tylko zwykłym Poleconym..:{{

 433. Jagoda pisze:

  Ludzie weźcie sie opanujcie, wystarczy przejrzec blog a nie zadawać Panu Karolowi 100 raz to samo pytanie, niaduzywaćie tym samym jego dobroć, a sami wykazujecie sie lenistwem, skoro nie chce się Wam przejrzeć bloga

 434. Zygmunt pisze:

  Panie Karolu w Pańskim wniosku nie ma pkt.3 i 4 ze wzoru przysłanego z sądu,
  3.wierzytelność niepieniężna o wartości: ……
  4.koszty sądowe i egzekucyjne ………
  bo one nie występują, ale czy sąd może zwrócić mi zgłoszenienie, które już wysłałem zgodnie z Pana wzorem w którym nie ma pkt.3 i 4 wierzytelności.

 435. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Zygmunt, jeżeli nie występują, to nie trzeba nic pisać. Sąd nie zwróci zgłoszenia.

 436. Maria pisze:

  Panie Karolu czy pisząc, prócz zgłoszenia wierzytelności i przesyłając również pozew o zaplatę w postępowaniu nakazowym mogę kierować się tymi zasadami jakie ustanowił syndyk odnośnie
  odsetek umownych(głównych) i odsetek ustawowych.
  Czy do sądu podaję każdą kwotę oddzielnie kwota główna, odsetki umowne i odsetki naliczone a potem sumę. Czy dla każdej umowy pisać kolejno te dane czy sumaryczną kwotę a w uzasadnieniu wyjustować poszczególne lokaty lub zrobić tabelę czy to jest wystarczające dla sądu. Czy w tym wypadku tak samo naliczać odsedki naliczane do 19.09.2012.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 437. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, nie rozumiem co ma do tego pozew. Nie chcę się wypowiadać w sprawie roszczeń i pozwów.

 438. Sławek pisze:

  Panie Karolu
  Jeśli wyślę oryginał dokumentu „POTWIERDZENIE ZAWARCIA DEPOZYTU TOWAROWEGO” i „CERTYFIKAT n. XXXX” to muszę jeszcze mieć jakieś odpisy potwierdzone notarialnie ?

 439. Zygmunt pisze:

  Korzystając z uprzejmości forum chciałbym zwrócić się z pytaniem czy powstało jakieś Stowarzyszenie lub forum Poszkodowanych przez innego naciągacza firmę Finroyal ponieważ dużo osób czyta komentarze, to pozwalam sobie je tu zamieścić.

 440. monika pisze:

  witam! 2 pytania:
  1. czy to co przyslal mi syndyk mam w wolnych miejscach uzupelnic dlugopisem czy na komputerze przepisac wydrukowac i tylko podpisac odrecznie?
  2. czy jak dokonalam przelewu na konto Amber Gold przez internet i potwierdzenie mam wydrukowane ze swojego konta internetowego na ktorym nie widnieje zaden podpis i pieczatka to czy to tez musi mi potwierdzic notariusz?

 441. Karol Sienkiewicz pisze:

  @monika, najlepiej przepisz na komputerze, wypełnij na komputerze i podpisz odręcznie. Możesz też skorzystać z mojego wzoru. Wydruki przelewów są oryginałami i nie muszą być poświadczane.

 442. marcin pisze:

  Mam pytanie dotyczące zgłoszenia wierzytelności. W AG miałem 3 lokaty, dwie zakończyły się ogłoszeniem upadłości, jedna- na którą wpłaciłem 100tyś została wypowiedziana 30 lipca. Okres wypowiedzenia to 45 dni. Zatem gdyby traktować ją za wiążącą też zakończyła się przed upadłością.

  Kwota wyliczona po zerwaniu umowy to około 64tyś, czy jeżeli syndyk zakwestionuje zgłoszenie przeze mnie 100tyś (plus odsetki), przyzna mi prawo do 64tyś czy tylko do pozostałych dwóch lokat??
  Poza tym, nie rozumiem zdanie: „może doszło do złożenia oświadczenia woli pod wpływem błędu”. Z czym się to wiąże??

 443. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Marcin, tę wypowiedzianą a nie rozwiązaną traktuj jak lokatę kończącą się po upadłości – zgłaszasz kwotę, jaką mieli Ci wypłacić po 45 dniach. Ale jak rozumiem była tam kara umowna czy jakieś inne „potrącenie”?
  Mogło zdarzyć się tak, że oświadczenie o wypowiedzeniu umowy złożyłeś pod wpływem błędu – np. pracownik AG polecił takie rozwiązanie, mając na względzie „oszczędność” z tego wynikającą. Albo zapewnił Cię, że nie wiąże się z żadną sankcją. To wada oświadczenia woli i można się od tego uchylić, czyli jakby zniwelować skutki tego wypowiedzenia. Jednak musisz zasięgnąć porady u prawnika w tym zakresie.

 444. diego pisze:

  Witam ponownie
  Proszę o sprawdzanie poprawnie wypełnionych wniosków co najmniej dwa razy i to dokładnie. Ja sprawdziłem raz i teraz sprawdzam jeszcze raz i znalazłem błąd i tu nasuwa mi się pytanie. Otóż błędem jest to, że poświadczenie notarialne w zgłoszeniu wierzytelności jako dowód mam wpisane z innym numerkiem niż w załączniku i tu rodzi się pytanie czy należy dosłać do sądu jako uzupełnienie lub poprawę zgłoszenia wierzytelności? i czy należy ten błąd poprawiać przed sprawdzeniem przez komisarza?

  Kolejne pytanie dotyczy komentarza z
  2012-11-14, godz. 12:52
  Czy jeśli nie napisałem, że nie było zapłaty po 31-08-2012 to ma jakiś znaczny wpływ na moją wierzytelność? i czy też należy to poprawić?

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedz.

 445. Karol Sienkiewicz pisze:

  @diego, to nie jest błąd tylko omyłka i nie będzie stanowić problemu. Osobiście nie sądzę by z tego powodu nie uznano zgłoszenia. Jeżeli jednak chcesz poprawić to napisz krótkie pismo wyjaśniające omyłkę. Jeżeli nie napisałeś, że nie było zapłaty to nic się nie stało. Jak by była to byś nie zgłaszał.

 446. Sławek pisze:

  Panie Karolu
  Jeśli wyślę oryginał dokumentu „POTWIERDZENIE ZAWARCIA DEPOZYTU TOWAROWEGO” i „CERTYFIKAT nr. XXXX” to muszę jeszcze mieć jakieś odpisy potwierdzone notarialnie ?

 447. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Sławek, oddasz jedyny oryginał, szkoda.

 448. Witold pisze:

  Pan Karol wykonał wspaniałą pracę. Myślę że na taki gest stać niewielu prawników.

 449. Magdalena pisze:

  Witam co mam wpisać w rubryce :
  1.”zabezpieczenia przywiązane do wierzytelności”
  2.Oświadczenie co do ewentualnego zrzeczenia się zabezpieczenia
  3.oświadczenie co do uzależnienia wierzytelności od warunku
  4oświadczenie o ewentualnym potrąceniu wzajemnych zobowiązań
  dziękuję z góry za odpowiedź

 450. kate pisze:

  Uprzejmie proszę o odpowiedź czy dobrze napisałem moje zgłoszenie. dotyczy ono trzech lokat, a brzmi:
  … zgłaszam wierzytelność w łącznej kwocie 35.927,22 zł na którą składają się:

  1.a należność główna w wysokości 10150,56 zł z tytułu
  Umowy Depozytu Towarowego (OBD /XXXXX/2012),

  1.b odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości,):
  • za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości 104,69 zł z tytułu odsetek ustawowych za opóźnienie od kwoty 10150,56 zł za okres od dnia 22 sierpnia 2012r. do dnia ogłoszenia upadłości tj. do dnia 19 września 2012 r.
  • za okres wcześniejszy niż rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………………

  1.c wierzytelność niepieniężna o wartości: ……………………………………………………………………..
  1.d koszty sądowe i egzekucyjne …………………………………………………………………………………….

  2.a należność główna w wysokości 15112,50 zł z tytułu Umowy Depozytu Towarowego (OBD /XXXXX/2012),

  2.b odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości,):
  • za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości 290,52 zł z tytułu odsetek ustawowych za opóźnienie od kwoty 15112,50 zł za okres od dnia 28 lipca 2012r. do dnia ogłoszenia upadłości tj. do dnia 19 września 2012 r.
  • za okres wcześniejszy niż rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………………

  2.c wierzytelność niepieniężna o wartości: ……………………………………………………………………..
  2.d koszty sądowe i egzekucyjne …………………………………………………………………………………….

  3.a należność główna w wysokości 10268,95 zł z tytułu Umowy Depozytu Towarowego (OBD /XXXXX/2012),

  3.b odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości,):
  • za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………

  • za okres wcześniejszy niż rok przed datą ogłoszenia upadłości …………………………………………………………………………………………………………………………

  3.c wierzytelność niepieniężna o wartości: ……………………………………………………………………..
  3.d koszty sądowe i egzekucyjne …………………………………………………………………………………….

  Zgłoszona wierzytelność powinna zostać zaliczona do kategorii:

  kat. IV – kwota zł – 35.927,22
  inne należności, jeżeli nie podlegają zaspokojeniu w kategorii piątej, wraz z odsetkami za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości, z odszkodowaniem umownym, kosztami procesu i egzekucji;

  Czy sposób który wybrałem jest poprawny ?
  z góry bardzo dziekuję

 451. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Magdalena, można napisać – „nie dotyczy”, o ile to prawda. Ale rozumiem, że masz typową sytuację, więc to będzie prawda.

 452. Karol Sienkiewicz pisze:

  @kate, jest OK, rozumiem, że poz. 2 i 3 nie skończyły się przed upadłością?

 453. Magdalena pisze:

  dziękuję za odpowiedź

 454. monika pisze:

  dyspozycje zawarcia depozytu towarowego zlozylam przez internet i tylko mi na @ przeslali ta dyspozycje jednak nie ma ani pieczatki podpisu a nawet wpisu ze zostala zawarta przez internet (na karcie klienta w miejscu pieczątki mam wpisane internet) i czy takkie cos tez musze miec poswadczone przez notariusza?

 455. kate pisze:

  @Karol Sienkiewicz, Panie Karolu poz. 1 i 2 skończyły się przed upadłością, poz 3 po upadłości. Dlatego w pkt. 1b wskazałem odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości – 104,69 zł z tytułu odsetek,
  w pkt. 2b wskazałem odsetki (naliczone do dnia ogłoszenia upadłości – 290,52 zł z tytułu odsetek,
  w pkt 3b nic nie wskazałem.
  Czy o poz. 2 zapytał Pan omyłkowo czy ja coś pomyliłem i nie widzę, co jest u mnie bardzo możliwe 🙂
  Bardzo uprzejmie prosze o odpowiedź na powyższe

 456. Karol Sienkiewicz pisze:

  @monika, wydruki są oryginałami i załącz wydruki.

 457. Karol Sienkiewicz pisze:

  @kate, wszystko gra, moja pomyłka – tylko 3 było po upadłości, jest OK

 458. kate pisze:

  @Karol Sienkiewicz, Dziękuje ! Dziękuje ! Dziękuje !
  ufffffff …..
  to drukuje i wysyłam,
  pozdrawiam serdecznie DOBRODZIAJA 🙂
  i raz jeszcze gorąco dziekuję !

 459. Paweł pisze:

  WITAM . Trudzę się i stresuje bo niewiem jak wypełnic wzór wierzytelności a najwyższa pora już. Jestem w tym całiem zielony.Zatem powiem jak jest w moim przypadku .
  Moja lokata została zamknięta 15 lipca 2012r. Srodki zgromadzone na jej koncie zostaną przeksięgowane w kwocie 45 000zł na poczet kolejnej lokaty. Za date rospoczęcia nowej lokaty uznaje się kolejny dzieś po planowanym terminie wypłaty tj. 18 lipca 2012r. Okres trwana lokaty to 3 miesiące, Oprocentowanie 10%. Wartośc towaru na koniec umowy to :46.134,4o PLN.

  Zapłacę symbolicznie za pomoc i wypełnienie na gotowo druków zgłoszenia wierzytelności. Pomoże mi Ktoś? Prosze wyedy o kontakt chyba meilowo. I sie odezwie.

  Pozdrawiam

 460. Magdalena pisze:

  Witam, ja mam dokładnie taki sam problem jak Paweł – jedna lokata zakończyła się w listopadzie 2011 roku i ta kwota została zaksięgowana na kolejną, która zakończyła się PO upadłości.
  1) czy w związku z tym podaję DWIE umowy o lokaty czy jedną, jako że nastąpiła kontynuacja?
  2) czy kwota wierzytelności jest wartością końcową, którą miałabym uzyskać w chwili zakończenia umowy (wartość lokaty plus odsetki umowne) czy kwota pomniejszoną o odsetki? lokata zakończyła się dwa miesiące po upadłości.

 461. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Paweł, zgłoś więc 46.134,4o zł. Szkoda płacić za zgłoszenie, wszystko masz na blogu.
  @Magdalena, zrób tak samo. Zgłoś to c miałaś dostać na koniec terminu.

 462. Paweł pisze:

  Dziekuje Panie Karolu.
  To zgłoszenie takie troche mało zrozumiałe bo są te podpunkty .
  1 należnośc główna w wysokosci ……..
  2.odsetki do dnia 19 wrzesnia za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości……. za okres wczesniejszy niżrok przed datą ogłoszenia upadłości …….
  Zgłoszona wierzytelnośc powinna zostac zaliczona do kategori: 1,2,3,45, i jaka kwote wpisuje. To prosze mi napisac i bede wiedział wszystko bede miał załatwione. DZIEKUJE

 463. ewa pisze:

  P.Karolu przeczytałam na forum, że jeśli Lokata trwała dłużej, niż do dnia upadłości, to nie wylicza się żadnych odsetek, tylko w wierzytelności podaje kwotę, jaką obiecali po zakończeniu Lokaty… czyli taką kwote jaka mialam obiecaną na potwierdzeniu zawarcia umowy ?
  A teraz zrobił mi się mentlik w głowie, ponieważ jeden prawnik powiedział, że „nie może Pani naliczyć odsetek do końca trwania umowy, jakie zostały wskazane w potwierdzeniu zawarcia depozytu towarowego – a jedynie do chwili ogłoszenia przez Spółkę Amber Gold likwidacji, to jest do dnia 13 sierpnia 2012 roku (z chwilą ogłoszenia likwidacji, zawarte Umowy zostały rozwiązane).”
  Więc jak ta sprawa wygląda naprawdę ?

 464. Koala pisze:

  Witam.
  Moja Mama poszła do notariusza i on ją naciągnął na 2 odpisy każdego dokumentu, choć mówiłam jej, że wystarczy 1 odpis + ksero… W związku z tym i do syndyka wysłałabym te odpisy oryginałów. Z tym że w Dowodach piszę
  *Dyspozycja Zawarcia Depozytu Towarowego OBD/zzz/2012 z dnia 02.xx.2012 (odpis sporządzony przez Naciągacza, notariusza we Wrocławiu, rep. A nr xx82/2012) ALE w takim razie w drugim egzemplarzu zgłoszenia dla syndyka ten odpis Dyspozycji będzie miał kolejny nr rep. A xx83/2012, bo to nie ksero. I tak może być? Trzeba to jakoś gdzieś rozpisać, zaznaczyć czy się nie przyczepią? Czy jednak skserować a tamte drugie do „kosza”?

 465. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Paweł, to było już omawiane, proszę poczytać.

 466. Karol Sienkiewicz pisze:

  @ewa, na cóż ja na to poradzę? Wg mnie jest tak, wg innych inaczej. Nie podejmę decyzji za Ciebie,

 467. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Koala, może tak być, nikt się nie przyczepi. Notarialny odpis nie jest konieczny w egz. dla syndyka, ale skoro już jest to wyślij…

 468. Jerry_1234 pisze:

  DZIĘKUJĘ ZA BEZINTERESOWNĄ POMOC!

 469. Michał pisze:

  witam.Pani Ewo dzwoniłem dziś do biura syndyka i powiedziano mi, że jeśli lokata kończy się po terminie ogłoszenia upadłości to jako „wierzytelność w łącznej kwocie” podaje się to co AG miało wypłacić na koniec umowy. Dalej w punkcie 1 ta sama kwota. Punkt 2,3,4 omijamy. Kategoria wierzytelności IV. Tam też wpisujemy tą samą kwotę.

 470. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Michał, dzięki za komentarz. Też tak mówiłem 🙂

 471. ewa pisze:

  @Panie Michale a pomógł by mi Pan wypełnic ten wniosek o zgłoszenie wierzytelności ? Jak cos dogadamy sie na emaila.

 472. Bożena pisze:

  Panie Karolu proszę o pomoc. Miałyśmy wspólną lokatę z Mamą w AG. Ja byłam zagranicą, a moja Mama jest b. niecierpliwa i już w październiku złożyła zgłoszenie wierzytelności do SR.Nie jestem pewna czy ja nie powinnam na zgłoszeniu wystąpić jako drugi wierzyciel albo chociaż się podpisać.Czy w tej sytuacji przyślą pismo o uzupełnienie zgłoszenia? A może nawet mogą wierzytelność uznać za nieważną?

 473. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Bożena, mama rzeczywiście niepotrzebnie się wyrwała. Zgłoszenie powinno być wspólne, bowiem dwie osoby są w księgach AG. Sugeruję ponowne zgłoszenie, poprawne, z jednoczesną informacją, że to korekta tego poprzedniego.

 474. Łukasz S pisze:

  Witam, Lokata w AG według umowy skończyła mi się 19.09.2012 czyli w dniu ogłoszenia upadłości.
  Czy w takim razie powinienem w punkcie pierwszym wpisać wartość umowy towaru na koniec umowy a punkt drugi w pana wzorze mogę wykasować lub wpisać zera ?

 475. Łukasz S pisze:

  Jeszcze mam jedno pytanie złożyłem dyspozycje otwarcia przez Internet i posiadam tylko Potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego oraz certyfikat z pieczątkami takie pismo jak dyspozycja otwarcia nie ma pieczątki AG Czy dwa wyżej wymienione dokumenty z pieczątkami wystarczą do zgłoszenia wierzytelności.

 476. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Łukasz S. Tak, tylko wartość z umowy, odsetek nie będzie. Można wykasować. Dokumenty wskazane przez Ciebie muszą wystarczyć. A nie masz dowodu przelewu? Też warto by dodać.

 477. Andrzej pisze:

  Panie Karolu: JESTEŚ WIELKI!
  teraz wypełnienie przesłanego od syndyka zgłosznia (prawniczego bełkotu) to pikuś!
  Wreszcie ktoś potraktował nas jak oszukanych ludzi a nie jak naiwnych pazerniaków którzy chcieli się szybko obłowić.
  Wielkie dzięki za Pana bezinteresowną pomoc.

 478. rav pisze:

  witam czy moge zglosic tylko kwote wplacona do ag?
  czy bedzie to bląd? nie wiem jak przeliczyc nalezne odsetki nie mam do tego glowy ani czasu,uwazam ze i tak nikt nie dostanie ani grosza bo reszte pieniędzy pochłonie „Postępowanie”.

 479. Karol Sienkiewicz pisze:

  @rav, możesz zgłosić mniej, to Twoja sprawa. Nie ma obowiązku zgłaszania odsetek ani zgłaszania w ogóle. Nie można tylko zgłosić więcej.

 480. Paweł pisze:

  Do wszystkich którzy tu zaglądają i korzystają z pomocy Pana Karola. Podziękowania są jak najbardziej na miejscu ale czy to wystarczy ? Pan Karol robi to z dobrego serca więc niech każdy z was najpóźniej po zakończonej sprawie (czyli za kilka lat) z serca odwdzięczy się Panu K. S. Wynagrodźmy należycie pomoc temu, który chce pomóc a nie tym którzy chcą tylko pieniędzy i sieją zamęt by wywołać panikę wśród poszkodowanych. Apeluję więc najprościej mówiąc o zrzutkę bo zwykłe podziękowania dla kogoś kto inaczej niż wszyscy – czyli szczerze pomaga to trochę za mało. Pewnie też to czujecie więc nie zapomnijcie o waszym dobrodzieju gdy rany się już nieco zabliźnią, a to nie prędko nastąpi.

 481. Michał pisze:

  Witam,
  Panie Karolu czy trzeba również załączyć potwierdzony przez notariusza swój dowód osobisty? Nigdzie nie mogę się tego doczytać …
  Pozdrawiam !!

 482. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Michał, skąd ten pomysł? Nie jest to potrzebne.

 483. rav pisze:

  ja mam prośbe o wrzucenie prawidłowo wypełnionego zgłoszenia dla kilku lokat o różnych terminach końca aby rozwiać wątpliwości.( w miare możliwości nie w formacie docx :-/ )
  ps.jaki na dzień dzisiejszy jest ~stosunek majątku ag do roszczeń?

 484. anka pisze:

  Przyczyniam sie do propozycji Pana rav – tez prosze o wrzucenie takiego przykladowego wniosku. Swoją drogą już dawno powinien byc taki wniosek zamieszczony.

 485. Karol Sienkiewicz pisze:

  @rav i anka, staram się pomóc z miarę wolnego czasu i potrzeb. Nie wydaje mi się, by to było konieczne – przecież wystarczy do wzoru dodać kolejne lokaty. Czy jedna lokata czy 100 ta sama zasada.

 486. Agnieszka pisze:

  rav, anka i inni ogarnijcie sie troche i przeczytajcie od początku wszystkie wypowiedzi to na pewno sobie poradzicie. Ja dzięki pomocy p. Karola juz dawno wypełniłam swój wniosek ale czytam dalsze wypowiedzi żeby być na bieżąco w temacie. Nie mogę tego zrozumieć – pytacie wciąż o to samo, co było wsześniej parę razy wyjaśniane a propozycja jednej z uczestniczek tego forum „dogadania się” z p. Karolem żeby wypełnił za nią wniosek jest po prostu nietaktem. Pozdrawiam Pana i życzę dużo cierpliwości bo widzę, że trzeba jej mieć całe tony.

 487. Jolka pisze:

  Jestem w szoku!!! @anka co to znaczy? „Swoją drogą już dawno powinien byc taki wniosek zamieszczony” To idź do swojego adwokata, zapłac i niech ci taki wniosek wypełni. Ludziom poprzewracało sie w głowach!!
  A ja dzięki tej stronie i przede wszystkim dzięki panu Karolowi swój wniosek wypełniłam, wysłałam i już dostałam potwierdzenie odbioru. Panie Karolu jeszcze raz DZIĘKUJĘ. Moi drodzy, to nic trudnego. Nawet dla osób w wieku bardziej dojrzałym ( sama taka jestem) Tylko czytać ze zrozumieniem

 488. rav pisze:

  jest to trochę chaotycznie tu podane,500 komentarzy do przeczytania… ponawiam prosbe o zamieszczenie wzoru bo może komuś się przyda mniej „biegłemu”.
  załączam wyrazy szacunku i uznania dla Twórcy bloga.

 489. rav pisze:

  jeszcze musze wrzucic swoje 3 grosze:
  oskarżam panstwo polskie o wywołanie afery ag przez niekontrolowane doprowadzenie do upadłosci ag.
  powinien zostac powolany zarzadca komisaryczny a nie wszystko puszczone na żywioł.po tej aferze knf powinno zostać zlikwidowane jako twór niewydolny i społecznie szkodliwy.ciekawe ze upadek nastapił kilka dni po zakonczeniu euro2012-ukłony dla abw.
  swietna robota.

 490. Jolka pisze:

  @rav – ogarnij się, jak napisała Agnieszka. Nie musisz czytac komentarzy. Wystarczy, ze przeczytasz ze zrozumieniem opis autora blogu. Tam jest już wzór takiego wniosku. Poszukaj. A co do ostatniego wpisu, to chyba pomyliłes miejsce

 491. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Ewa, Michał, większość spraw jest podobna i każda ma wspólny mianownik. Jeżeli poszukujecie pomocy to bardzo proszę opisywać to na blogu. Właśnie opisywać, a nie pytać. Ja pomogę albo ktoś inny pomoże. A skorzystają wszyscy. Dlatego wszelkie indywidualne pomoce kieruję na bloga. I dlatego usuwam „reklamy”.

 492. Jolka pisze:

  Dzisiaj w Warszawie odbyło sie spotkanie chętnych do powstałego i zarejestrowanego Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Amber Gold. Obecni ( ok 30 osób z całej Polski) wybrali swoje władze i określili sie m.in co do wielkości składki miesięcznej. Kilka osób przedstawiło swoje historie, jak zostali dodakowo oszukani przez kancelarie adwokackie. Dlatego gorąco namawiam do przystąpienia do Stowarzyszenia. Razem możemy więcej i to za niewielkie pieniądze.

 493. Michał pisze:

  Ewa skierowała do mnie bezpośrednią prośbę, więc odpowiedziałem. Nie było tu żadnej reklamy. Nie oczekiwałem żadnych korzyści. Ewa musisz poczytać wpisy na blogu i na ich podstawie wypełnić zgłoszenie. Ewentualnie napisz na blogu z czym masz trudność.Postaram się pomóc.

 494. ewa pisze:

  @Michał inaczej nie da rady sie skontaktowac oprócz blogu. Będę musiec sobie sama poradzić. Pytałam juz na emaila pare rzeczy Pana Karola, bardzo mi pomógł. Może dam rade to wypełnić sama.

 495. Piotr U pisze:

  Jaka jest szansa uzyskania odszkodowania od banku, w którym miał konto Amber Gold a bank przyjmował na nie wpłaty, z racji nieprzestrzegania procedur wynikających z przepisów m.in. Prawa Bankowego i świadomości banku o nielegalności działań firmy AG?

 496. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Piotr U, hm, ciekawe, bardzo ciekawe zagadnienie. Tylka jaka jest rola banku? Czy to przypadkiem nie tylko „przekaźnik” pieniędzy? Trzeba by to mocno przeanalizować…

 497. Michał pisze:

  Panie Karolu z góry przepraszam, że piszę nie w temacie, ale zaintrygował mnie wpis Piotra U. Zastanawiam się czy jest jakiś sposób aby wejść w posiadanie numerów kont prywatnych Plichtów? Na jakiej podstawie bank może nam wydać takie dane?
  Skoro można było uzyskać numery ksiąg wieczystych prywatnych nieruchomości to może i z numerami kont się uda?

 498. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Michał, to nie takie proste i legalnie nie da się tego uzyskać (numery KW też troszkę tak nieoficjalnie 🙂 podałem). To jest możliwe, ale w ramach toczącego się postępowania egzekucyjnego lub zabezpieczającego.

 499. Michał pisze:

  Czyli starając się o zabezpieczenie roszczenia w tej postaci nie trzeba znać numerów kont? Sąd sam je pozyska?

 500. Bożena pisze:

  A czy mogę jeszcze prosić Pana o podpowiedź jak zrobić korektę zgłoszenia. Czy tylko nowe zgłoszenie z naszymi danymi i podpisami wysłać,czy dołączyć również wszystkie kopie na nowo poświadczone przez notariusza?

 501. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Michał, nie ustali, musisz to podać we wniosku. Komornik może to ustalić.

 502. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Bożena, to proste. Należy napisać „uzupełnienie” i wskazać, co się koryguje – było a powinno być. Należy też wskazać przyczynę korekty. Tak, żeby t jakoś sensownie dało się przeczytać i zrozumieć.

 503. Marek pisze:

  Witam serdecznie,
  czy jeśli zawarłem dwie lokaty 6-miesięczne, na każdą wpłaciłem 20 tys. zł, zawarte w połowie kwietnia i czerwca b.r. to wierzytelność w łącznej kwocie oraz w punkcie 1 zgłoszenia wierzytelności napisać sumę tego co miało mi być wypłacone na koniec terminu zapadalności lokat, czyli ~42500?

 504. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Marek, dokładnie tak należy zrobić.

 505. Marek pisze:

  proszę o skasowanie mojej wypowiedzi, gdyż przeczytałem 516 komentarzy i znalazłem w nich odpowiedź na moje pytanie bez nękania Pana Karola.
  😉 Pozdrawiam

 506. Łukasz pisze:

  Witam,

  Ciesze się, że trafiłem na tę stronę i że ona powstała.
  Ściągnąłem i wypełniam właśnie zgłoszenie wierzytelności, które jutro zamierzam przesłać poleconym. Mam jednak parę pytań:
  1) Czy powinienem również zgłosić zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o popełnieniu na moją rzecz przestępstwa przez zarząd spółki Amber Gold? (czy warto?)
  2) Jak takie zawiadomienie powinno wyglądać?(czy jest dostępny jakiś wzór pisma?)
  3) Jeśli złożę, to czy potem będą ode mnie wymagać np. stawienia się w prokuraturze itp.?
  4)Czy jeśli złożę zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, to w dalszym ciągu we wniosku o zgłoszenie wierzytelności mam potwierdzić, że „Stosownie do treści przepisu art. 240 pkt 7 Prawa upadłościowego i naprawczego informuję, iż zgłaszane wierzytelności nie były i nie są przedmiotem postępowania sądowego lub administracyjnego”?

 507. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Łukasz, to już było omawiane. Sprawa w prokuraturze nie ma związku ze zgłoszeniem. Co do zgłoszenia natomiast to nie pomogę, nie zajmuję się tym na blogu.

 508. Łukasz pisze:

  Dziękuję za odpowiedź. Chciałem tylko poznać pana prywatne zdanie w tej kwestii, czy poświęcić na to jutro czas i takie zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa jednak napisać i wysłać, czy też nie ma to już żadnego znaczenia? Jak pan uważa?
  ~Pozdrawiam.

 509. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Łukasz, nie chcę angażować się w dywagacje o sprawach karnych. Każdy niech sam to rozstrzygnie.

 510. Małgorzata pisze:

  witam
  Mam pytanie, jak sie mozna dowiedziec czy dokumenty wyslane do Syndyka sa ok?

 511. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Małgorzata, już ktoś zadał to pytanie…. w zasadzie to oficjalnie nie można, okaże się przy sporządzeniu listy. Jak coś będzie źle to sąd wezwie do uzupełnienia braków.

 512. Mateusz O pisze:

  Witam , mam pytanie , jeżeli umowa z AG została zawarta 10.2011r na 36 miesięcy , to również jest to kategoria IV ? kwotę jaką mam zgłosić/wpisać we wniosku to ta którą miałem otrzymać , na koniec umowy po 36 mc ? Nie obliczamy żadnych odsetek?(tak wynika z lektury komentarzy) Czy obliczamy do daty upadłości AG ?

  dziękuje za pomoc !!! Pozdrawiam

 513. Łukasz S pisze:

  Prosze mi powiedziec czy potwierdzenie realizacji przelewu które jest wykonane przez internet i widnieje na nim klauzula ze jest „wygenerowane i nie wymaga podpisu banku” powinno byc dodatkowo nim opatrzone i potwierdzone przez notariusza kopia ??

 514. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Łukasz S, odpowiedź na to pytanie już padła, proszę poszukaj.
  @Mateusz O, to już było, dobrze zrozumiałeś, reszta opisana jest powyżej.
  @Małgorzata, już to omówiłem.

 515. Krzysztof pisze:

  Panie Karolu, jak zakwalifikowac moja sprawe? 5/7/12 podpisalem dyspozycje depozytu i wplacilem srodki, i zanim uplynal termin platnosci, 12/7/12, dokonalem „skutecznego odstapienia”od umowy, ktorej formalnie nie bylo(!), bo nie doszlo do jej uznania przez AG.
  slowem, nie bylo umowy, lecz nie odzyskalem pieniedzy, ktorych zwrot przypadal na 25/7/12.

 516. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Krzysztof, trudna sprawa. Trzeba ocenić, czy doszło do zawarcia umowy na podstawie samej tylko dyspozycji. Żeby to zrobić musiałbym zagłębić się w regulacje AG, a nie chcę tego robić. Rozwiązania są więc dwa: albo mają Ci oddać to co zapłaciłeś (nie ma wątpliwości, że to minimum) albo zgłaszasz kwotę, którą miałeś dostać PO zakończeniu umowy. To jednak jest ryzykowne, ale ryzyko polega na tym, że odmówią Ci uznania na liście „zysku” a nie kwoty wpłaconej. Decyzja należy do Ciebie.

 517. Mateusz pisze:

  Witam , czy posiada ktos moze regulaminy , taryfe prowizji i oplat ,Ogólne warunki depozytu towarowego lokata w złoto WYŻSZY ZYSK Amber Gold czy tez inne dokumenty zwiazane z AG , prosze o przeslanie na Matimatimati89@wp.pl dziekuje za pomoc i pozdrawiam!

 518. ewa pisze:

  @Mateusz wlasnie ci wysylam.

 519. tomek pisze:

  Czy dużo osób tutaj z blogu skladało swoje zgłoszenie wierzytelności na tym wzorze co jest tutaj na blobu P. Karola do pobrania?
  Czy pobieraliście ten wzór ze strony Sądu gdańskiego ?

 520. Mateusz pisze:

  widze , dziekuje bardzo , ale szkopul jeden ze w platyne , a ja potrzebuje „zloto wyzszy zysk” ma ktos ?

 521. Mateusz pisze:

  Nie udalo mi sie zdobyc nastepujacych dokumentow/regulaminow:

  1)SP PI 102 2010 – Ogólne warunki depozytu towarowego lokata w złoto WYŻSZY ZYSK.PDF
  2)SP.PI.101.2010 – Taryfa opłat i prowizji – umowa depozytu towarowego.pdf

  Bardzo prosze o przeslanie , jesli ktos tak owe posiada na adres Matimatimati89@wp.pl

  z gory bardzo dziekuje wszytkim ktorzy , pomagaja w sprawie AG na tym forum!

 522. Mateusz pisze:

  i trzeci
  3)SP.PI.111.2010 – Potwierdzenie Zawarcia Depozytu Towarowego.pdf

  jesli je otrzymam , równiez bede sluzyl pomoca dla potrzebujacych pozdrawiam

 523. Krzysztof pisze:

  Bardzo Panu dziekuje za moim zdaniem bardzo prawidlowa odpowiedz. Z cala pewnoscia polece Panska strone moim znajomym.

 524. Arek pisze:

  A co dzieje się w sytuacji gdy nie mogę znaleźć oryginałów zawarcia jednego z depozytów? Mam tylko kolorowe skany przysyłane mailem od AG.

 525. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Arek, wyślij to co masz. Nie ma wyjścia. Sądzę, że jak masz skany, to figurowałeś w księgach AG. Dostałeś od syndyka zawiadomienie?

 526. Arek pisze:

  Dostałem jedno, a lokaty miałem dwie.

 527. zdzich pisze:

  @Mateusz
  a do czego są Ci potrzebne te dokumenty?

 528. Marek pisze:

  Logiczne, że nawet jak miałeś dwie lokaty, to syndyk wezwie Cię tylko raz.

 529. Andrzej pisze:

  Witam. Mam takie pytanie.Czy konieczne jest opisanie w uzasadnieniu kilku lokat,które rozpoczęły się jak i zakończyły przed likwidacją?Tzn. wkład jak i odsetki zostały wypłacone zgodnie z umową.

 530. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Andrzej, a po co? Nie ma takiej potrzeby, ciesz się, że zdążyłeś.

 531. Arek pisze:

  Ostatnie, mam nadzieję, pytanie: Jeżeli adres do koresponcji jest inny niż zameldowania powinienem dołączyć oddzielne pismo w treści którego zawarty będzie adres do doręczeń czy wystarczy jak w nagłówku pisma pod imieniem, nazwiskiem i adresem zameldowania dodam: „Adres do doręczeń: XXX”?
  Panie Karolu bardzo dziękuję za pomoc!

 532. Mateusz pisze:

  @Zdzich

  chialem je zalaczyc do zgloszenia wierzytelnosci , byly dostepne one na stronie internetowej AG ale strona nie dziala , ja ich nie zapisalem dlatego pytam czy ktos ma.
  Stad moje pytanie:

  Panie Karolu czy sa one potrzebne we wniosku ?
  jesli nie to poprostu ich nie wpisuje we wniosku jako zalacznikow i sle to co mam.

 533. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Mateusz, regulaminy nie są potrzebne syndykowi, on to wszystko ma.

 534. Andrzej pisze:

  Tak myślałem ,ale wolałem się upewnić.Dziękuję…

 535. ewa pisze:

  P.Karolu jeśli jedną umowę mialam od pazdziernika 2011 roku do kwietnia 2012 roku(odsetki wyplaciłam na konto) a reszta pieniedzy zostala przedłuzone na nową lokate ktora miala trwac do listopada 2012 roku.
  CZy mam to opisać jak to było i dolaczyć przelew z 2011 roku?
  CZy wystarczy jak mam potwierdzenie zawarcia umowy tej lokaty z kwietnia 2012 r. to nie trzeba tego opisywać?

 536. Kazik pisze:

  Nie chciałbym już może zawracać głowy Panu Karolowi, bo to co ten człowiek tutaj zrobił i robi, jest po prostu niesamowite! Tak więc proszę tylko o potwierdzenie wśród blogowiczów lub od samego Człowieka o tytule Zwyczajny – Niezwyczajny 😉 Dokumenty, które należy poświadczyć u notariusza lub radcy prawnego to certyfikat oraz potwierdzenie zawarcia depozytu towarowego, tak? Pozostałe dokumenty, choćby potwierdzenia przelewów nie wymagają poświadczenia, a zatem drugi egzemplarz przeznaczony do syndyka będzie tylko kopiami tego, składanego do sądu, prawda? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 537. @Kazik, najogólniej rzecz ujmując, poświadczone powinny być te dokumenty, które zawierają podpisy i pieczęcie. Jeżeli więc przelew był robiony w systemie informatycznym banku i ma Pan wydruk z tego systemu, nie należy go potwierdzać (zresztą, notariusz i tak odmówi potwierdzenia, bo co ma potwierdzać – wydruk? Przecież kserokopia wydruku sama w sobie jest wydrukiem). Jeżeli zaś przelew robił Pan przy okienku albo w agencji opłat i ma Pan dowód przelewu z pieczęcią i podpisem, jak najbardziej należy poświadczyć.

 538. Kazik pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 539. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Ewa, ta historia jest bez znaczenia. Ważna jest ta nowa lokata.

 540. Mateusz pisze:

  tez tak myslalem , ale wolalem zapytac !

  Panie Karolu , moze to malo orginalne ale szczere – serdecznie dziekuje za pomoc !!!

 541. Tomasz pisze:

  Witam Panie Karolu!
  jestem w trakcie wypełniania zgłoszenia, mam jedynie problem z tymi 6 oświadczeniami i informacjami:
  od „Zabezpieczenia przywiazane do wierzytelności”
  aż do „Informacja na temat postępowania egzek….”
  przeglądałem Wasze komentarze i w pewnym miejscu pisze Pan by tego nie wypisywać, jednak Pan w swoim fikcyjnym zgłoszeniu ma podobne oświdczenia.
  co powinienem zrobić?
  Wydaje mi się, że umię odpowiedzieć na 3 zagadnienia 1. wierzytelności nie są objęte zabezpieczeniem, 2. nie toczy się postępowanie sądowe, 3. nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne i adm.
  Pisać, nie pisać, a jesli pisać to co?
  dziękuje Tomasz.

 542. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Tomasz, można śmiało napisać że „nie dotyczy”.

 543. Tomasz pisze:

  Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.
  Z poważaniem Tomasz.

 544. ewa pisze:

  zgloszenie wierzytelnosci wysylamy na taki adres ?
  Sędzia-komisarz
  SSR Ireneusz Fojuth
  Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
  VI Wydział Gospodarczy
  ul. Piekarnicza 10
  80-126 Gdańsk

 545. Karol Sienkiewicz pisze:

  @ewa, a dlaczego wątpliwości?

 546. ewa pisze:

  …chce sie po prostu 2-gi raz upewnić, bo zaraz adresuje kopertę:)

 547. Jagoda pisze:

  Matko święta, upewnij sie może trzeci raz.ludzie!

 548. @Jagoda, spokojnie, wiem, że to denerwuje (pewnie zwłaszcza Pana Karola), ale ludzie po prostu są przerażeni, często nigdy nie mieli do czynienia z sądem, a teraz każde im się jakiś skomplikowany formularz wypełnić i wierzą, że każda literówka może sprawić, że „wniosek zostanie odrzucony”. Prawda jest przecież taka, że bez względu na to, czy na kopercie napiszemy:

  „Sędzia-komisarz
  SSR Ireneusz Fojuth
  Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
  VI Wydział Gospodarczy
  ul. Piekarnicza 10
  80-126 Gdańsk”,

  „Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
  VI Wydział Gospodarczy
  SSR Ireneusz Fojuth
  ul. Piekarnicza 10
  80-126 Gdańsk”, czy

  „Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
  VI Wydział Gospodarczy
  ul. Piekarnicza 10
  80-126 Gdańsk”, albo i

  „Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku
  ul. Piekarnicza 10
  80-126 Gdańsk”

  … pismo i tak – jeśli nagłówek samego zgłoszenia jest dobry – trafi gdzie powinno.

 549. ewa pisze:

  Dzięki Przemek za zrozumienie.

 550. Jacek pisze:

  Witam,
  Panie Karolu, czy jeśli 3-letnia lokata ma mi się zakończyć w lipcu 2015 r., wpłaciłem 1200 zł na 16%, wówczas miałem odebrać 2000 zł, to czy na dzień dzisiejszy w zgłoszeniu powinienem „ubiegać się” o taką kwotę? Jakie są szanse, że to w ogóle zostanie wzięte pod uwagę. No i co z moim sumieniem?
  Pozdrawiam

 551. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jacek, po raz pierwszy ktoś pyta mnie o sumienie… No cóż, nie jestem księdzem, tylko prawnikiem. A zgodnie z prawem te 2000, które miałeś dostać, staje się natychmiast wymagalne, więc jest zgłaszasz. A szanse? No cóż, prasa mówi, że z tych 2000 dostaniesz jakieś 200 zł…

 552. Kazik pisze:

  Szanowni Państwo, Panie Karolu, czy do przedmiotowego wniosku należy dołączyć także dyspozycję zawarcia dep. towarowego, czy wystarczą tylko poświadczone przez notariusza potwierdzenie zawarcia dep. towarowego, wydruk przelewu i poświadczony certyfikat? Pytam dlatego, bo dyspozycja zawarcia dep. towarowego jest tylko wydrukiem przesłanego przez AG pisma w otrzymanym od nich mailu.

 553. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kazik, nie trzeba, o ile z tych innych dokumentów wszystko wynika: kwota, termin, osoba wierzyciela.

 554. Jagoda pisze:

  Chodzi mi o to ze stu osoby które wciaż pytają o to samo, albo pytaja o to o co kto inny juz pytała 10 wypowiedzi wczesniej .ale jak komus nie chce sie czytać innych wpisów to pyta ponownie-niepotrzebnie zawaracjąc p. Karolowi glowe

 555. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jagoda, to prawda, ale co zrobić… Wot, żyźń, jak powiedzieliby nasi przyjaciele ze wschodu (to taka mała prowokacja na 13 grudnia 🙂 )

 556. zygmunt pisze:

  Uprzejmie proszę o niepowiadamianie mnie już o kolejnych komentarzach przez e-mail.
  Z góry dziękuję.

 557. Karol Sienkiewicz pisze:

  @zygmunt, to jest automatyczne. Zaznaczyłeś opcję otrzymywania komentarzy. Teraz ją odznacz.

 558. Lidia pisze:

  witam!gdzie mam wysłać zgłoszenie?do Sądu w Gdańsku czy do łodzi

 559. Lidia pisze:

  córka założyła w AG lokatę-ja byłam jej współwłaścicielką a potem ja założyłam lokatę i współwłaścicielką jest córka – proszę o informację czy możemy obie lokaty opisać na jednym zgłoszeniu czy powinny być dwa zgłoszenia?będę wdzięczna za podpowiedź

 560. @Lidia:
  1. Do Łodzi? A czemu niby miałoby być do Łodzi? Do SR Gdańsk-Północ
  2. Jeżeli współwłaściciele są tożsami, może być na jednym.

 561. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lidia, do Gdańska.
  @Przemek, Łódź wywołała wątpliwości, bo tamtejsza prokuratura prowadzi śledztwo.

 562. Kasia Weronika pisze:

  Ludzie, powyżej jest 500 komentarzy a wam sie nie chce czytac tylko zadajecie po 10 razy te same pytania, czytając komentarze wypełniłabym z 10 wniosków

 563. zdzich pisze:

  Panie @Przemek,
  co to znaczy „Jeżeli współwłaściciele są tożsami”?
  lub kiedy „współwłaściciele są tożsami”?

 564. Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com pisze:

  @zdzich, tożsami=ci sami

 565. Lidia pisze:

  dziękuję za rozwianie wątpliwości a teraz mam jeszcze pytanie -czy termin 27 grudzień -koniec przyjmowania zgłoszeń wierzytelności – to data stempla pocztowego cz data wpływu zgłoszenia do sądu-będę wdzięczna za odpowiedź

 566. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lidia, data stempla na poczcie polskiej.

 567. @Lidia, z naciskiem na „poczty polskiej”. Przy wysyłaniu prywatnymi operatorami pocztowymi (ostatnio modny jest InPost), liczy się data wpływu.

 568. Lidia pisze:

  Dziękuję za pomoc i życzę wszystkiego dobrego

 569. JaCek pisze:

  Panie Karolu, mam Pana wzór. Czy, jeśli mam lokatę kończącą się w przyszłości, wiem, że wpisuję całość kwoty, którą miałem w przyszłości otrzymać w pkt. 1.
  Natomiast, czy pkt. 2:
  – w ogóle go sobie w Word wyrzucić,
  – napisać „0 zł z tytułu odsetek…”,
  – napisać ” – zł z tytułu odsetek”
  Co wybrać???
  Będę ogromnie wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

 570. Karol Sienkiewicz pisze:

  @JaCek, w ogóle usuń w Word ten temat odsetek. Nie zgłaszasz nic – nie piszesz nic.

 571. JaCek pisze:

  …a jeszcze „Potwierdzenie Zawarcia Depozytu Towarowego numer…” – tu wpisuję z górnego lewego rogu dokumentu ID:………., czy OBD/………?

  Jeszcze raz z góry DZIĘKI:-)

 572. Karol Sienkiewicz pisze:

  @JaCek, nie mam pojęcia… Po prostu wpisz oba, przecież to nie ma większego znaczenia, skoro załączasz kopię.

 573. JaCek pisze:

  Czytam posty z 5.10 z godzin porannych. Tam odpowiada Pan „Ani”, która „ma dyspozycję zawarcia depozytu, certyfikat i dokument potwierdzający wykonanie przelewu”, a nie ma potwierdzenia zawarcia depozytu, że to wystarczy.

  U mnie natomiast jest tak, że mam wyłącznie: dyspozycję zawarcia depozytu, potwierdzenie przelewu, natomiast potwierdzenia zawarcia depozytu i certyfikatu już nie zdążono dosłać.

  Czy te dwa moje dokumenty poświadczyć i wysłać, czy to za mało?

 574. vela pisze:

  ludzie przeczytajcie sobie wpisy wyżej jest napisane od 2 miesiecy co i jak,a wy pytacie się bo wam się nie chce komentarzy przeczytać

 575. Karol Sienkiewicz pisze:

  @JaCek, przecież jak nie dosłano to nie masz w ogóle czyli dajesz co masz. T w miarę logiczne.

 576. rav pisze:

  witam,czy jesli wysle 27 grudnia zgłoszenie to bedzie ono skuteczne? wazna jest data wysłania tak?

 577. Karol Sienkiewicz pisze:

  @rav, tak, data nadania się liczy, o ile nadałeś na Poczcie Polskiej.

 578. Ludzie, czy naprawdę tak trudno poszukać w komentarzach? IDENTYCZNE pytanie zadano 11 (JEDENAŚCIE) komentarzy temu!!!

 579. rav pisze:

  @przemek: nie mów że przeczytałeś wszystkie 600 komentarzy?

 580. Anna pisze:

  czy ktoś z was zgłaszał na Policję ze został oszukany przez Amber i przesluchiwali was??

 581. Myślę, że sporą część tak, z racji tego, że brałem udział w dyskusji…

 582. Robcio pisze:

  Anna, nie byłem nigdy nigdzie, nie wiem nawet, czy powinienem, żadna policja, prokuratura, pozwy, pierwsze, co w tej sprawie zrobiłem, to wysłanie wniosku wierzytelności do sądu w Gdańsku. W ogóle wie tylko żona, żadna rodzina nic, wstydzimy się swojej naiwności. A jak to u Ciebie?

 583. Agnieszka pisze:

  Miłych, zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w nowym 2013 roku życzę Pnu z podzękowaniem za pomoc, cierpliwość i wyrozumiałość

 584. Gabriela pisze: