Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Prawo pocztowe nowe ale nie do końca

O nowym Prawie pocztowym, które weszło w życie 1 stycznia 2013 r. napisano już wiele. Głównie w kontekście drakońskich kar, jakie mają grozić za brak skrzynki pocztowej. Sam z niecierpliwością czekam na rozporządzenie w tej sprawie i już zastanawiam się, czy nie będę musiał instalować nowej. Ale nie o tym chciałem napisać.

Otóż ustawa Prawo pocztowe wprowadziła też zmianę do kodeksu postępowania cywilnego, polegającą na tym, że sądy będą mogły doręczać pisma na adres skrzynki pocztowej (nowe brzmienie art. 135 § 2 kpc). Ale w sumie też nie o tym chciałem napisać.

Napisać bowiem chciałem o tym, że zgodnie z nowym brzmieniem art. 165 § 2 kpc:

Oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

A któż to jest ten operator wyznaczony? Zgodnie z definicją z nowego Prawa pocztowego to nikt inny jak operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych.

Czyli nadanie u takiego operatora pisma sądowego będzie równoznaczne z wniesieniem go do sądu, co zdecyduje np. o zachowaniu terminu. Ale nie tylko, bo np. potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej wydane takiego operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego.

No to kto decyduje o przyznaniu statusu operatora wyznaczonego?

Otóż robi to Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) po przeprowadzeniu konkursu. I wyboru dokonuje raz na 10 lat. I wybiera jednego tylko operatora.

Ale przez pierwsze 3 lata Poczta Polska ma z mocy tej ustawy status operatora wyznaczonego.

Czyli do końca 2015 r. nic się nie zmieni. A potem?

Też pewnie nie …. A szkoda.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Styczeń 21, 2013 o 12:07

A kogo byś *aktualnie* widział na następcę PP? Mając na uwadze, że głównym zadaniem takiego operatora jest dostarczanie przesyłek do 50g (teraz: do 350g:) w najzapadlejsze dziury? Korzystałem z Inpostu i dobrego zdania nie mam. Zresztą o jakich “mocach dokumentów urzędowych” byśmy mówili, skoro kwitki wydają przypadkowe osoby typu “pani Jadzia ze spożywczaka”. W PP jest przynajmniej jakiś mores i kontrola.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 21, 2013 o 12:16

@Lechu, jasne, PP ma wady ale i ma też masę zalet. Chodzi mi o to, że niby dlaczego nie mogę nadać przesyłki u kuriera ze skutkiem jak na PP? Jestem zmuszany do korzystania z Poczty. Czy właśnie po to, by finansować doręczanie na wieś? Jeżeli tak, to nigdy nie pojawi się elektroniczna korespondencja z sądami czy komornikami…

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Styczeń 21, 2013 o 15:45

A jakie jest uzasadnienie tego, żeby był tylko 1 operator wyznaczony w danym momencie?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: