Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

150 dni zaległości. Nowe sankcje podatkowe dla dłużników

Kilka dni temu przeczytałem tekst napisany przez pewnego Partnera pewnego Działu Podatkowego pewnej Bardzo Dużej Kancelarii. Zgodnie z tym tekstem zmiana przepisów ustawy o VAT pomoże w walce z dłużnikami.

Czy rzeczywiście?

Zmiana ustawy  o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2013 r. polega m.in. na tym, że w razie nieuregulowania faktury w terminie 150 dni od terminu jej płatności dłużnik będzie automatycznie obowiązany do korekty podatku VAT odliczonego z tej faktury. Czyli każdy dłużnik, który nie zapłaci w terminie należności z faktury, będzie musiał oddać całe odliczenie VAT. A jak tego nie zrobi, to dostanie sankcję podatkową w wysokości 30% tego VAT.

Według mnie nie jest to wcale jakieś świetne narzędzie walki z dłużnikami.

Jeżeli dłużnik nie płaci przez 150 dni to już pewnie zalega urzędowi skarbowemu, ZUS, ma komorników na głowie, etc. Przy okazji popełnia przestępstwo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz może jeszcze kilka innych czynów karalnych.

Cała sztuka w windykacji polega właśnie na tym, by nie doszło do zaległości w płatnościach powyżej 150 dni. Bo jak już dojdzie to akurat sankcja w VAT nie jest kłopotem dla dłużnika, tyko dla Ciebie, bo masz kolejnego uprzywilejowanego wierzyciela w kolejce – urząd skarbowy.

Tym co może nieco pomóc jest natomiast zmiana warunków stosowania tzw. ulgi na złe długi, o której już wspominałem.

Zmiana polega  na tym, że można z tej ulgi skorzystać szybciej, bo po 150 dniach od dnia terminu płatności. A co ważne nie trzeba o tym informować dłużnika.

Tym zajmie się urząd skarbowy (patrz powyżej).

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Luty 1, 2013 o 09:28

IMHO jest wielu dłużników nie płacących “dla zasady”, albo wysuwających wyimaginowane zarzuty, na tych groźba zwrotu odliczonego już grzecznie w pierwszej kolejności VATu będzie działać.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 1, 2013 o 10:54

@Lech, też tak uważam…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: