Zwolnienie od kosztów postępowania w postępowaniu egzekucyjnym

Pewnie wkurzasz się nie raz, gdy musisz płacić komornikowi jakieś koszty egzekucji. Niestety, komornik nie jest instytucją charytatywną. Dlatego egzekucja, którą prowadzi, nie jest bezpłatna. Wnosząc o wszczęcie egzekucji musisz więc liczyć się z określonymi wydatkami. Takie wezwanie to niemal minimum:

Wysokość tych wydatków wynika przeważnie z przepisów, więc to nie jest „widzimisię” komornika.

Na szczęście ustawodawca przewiduje różne sytuacje, w których zwalnia określone podmioty od ponoszenia kosztów. Niekiedy pewne osoby nie będą obciążone wydatkami już od samego początku, od rozpoczęcia postępowania w sądzie. Są to np. wierzyciel alimentacyjny czy pracownik wnoszący powództwo (art. 96 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Ich zwolnienie następuje z mocy ustawy.

Czym innym jest natomiast zwolnienie w toku sprawy. Wniosek taki mogą złożyć osoby w trudnej sytuacji materialnej, które nie są w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 102 u.k.s.c). Zwolnienie na mocy orzeczenia sądowego niczym nie różni się od zwolnienia ustawowego, jeżeli obejmuje całość kosztów.

Dlaczego to takie ważne w egzekucji?

Otóż zwolnienie od obowiązku ponoszenia kosztów w całości w postępowaniu rozpoznawczym oznacza, że strona nie poniesie ich również w czasie prowadzenia egzekucji.

Reguluje to art. art. 771 K.p.c.:

Zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.

Jednym słowem, osoby zwolnione od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych w całości na podstawie ustawy lub orzeczenia sądu nie muszą ponosić kosztów postępowania egzekucyjnego.  

Ale może zdarzyć się tak, że sąd zwolni Cię tylko od części kosztów, np. od opłaty od pozwu. A potem okaże się, że również ponoszenie kosztów postępowania egzekucyjnego może przekraczać Twoje możliwości.

Dlatego pamiętaj, że możesz złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów co do samego postępowania egzekucyjnego. Wniosek taki należy skierować do sądu, wraz z żądaniem zwolnienia od kosztów postępowania egzekucyjnego w całości lub części. Do wniosku o zwolnienie należy dołączyć takie samo oświadczenie o stanie majątkowym, rodzinnym, jakie dołącza się do wniosku o zwolnienie w postępowaniu rozpoznawczym.

Pamiętaj jednak, że zwolnienie od kosztów egzekucji nie chroni Cię od opłaty egzekucyjnej należnej komornikowi za zbędną egzekucję. Zwolnienie wierzyciela dotyczy bowiem jedynie kosztów niezbędnych do celowego przeprowadzenia egzekucji, a egzekucja zbędna nie była celowa.

Pamiętaj też, że jeżeli zwolnienie następuje na podstawie postanowienia sądu – niezależnie od tego, czy w całości czy tylko w części dotyczącej egzekucji – to komornikowi musisz okazać to postanowienie wraz ze stwierdzeniem prawomocności. Inaczej bowiem nie będzie on wiedział, że nie musisz ponosić kosztów egzekucji i wezwie Cię do uiszczenia zaliczki.

I Twoja frustracja zacznie się od początku.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Zaliczka na korespondencję (a nade wszystko jej wysokość) nie wynika z przepisów. Są komornicy, którzy od stałych klientów zaliczki na korespondencję nie biorą.

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Przemek, fakt, to różnie bywa. Chociaż cena listu poleconego wynika z taryfy poczty. Ale w tym wpisie chodziło mi o zapominaną często możliwość zwolnienia od kosztów w samej tylko egzekucji.

 3. @Karol, to zależy, z której poczty się korzysta 🙂 4,40 zł a 5,75 zł za polecony z zpo to przy bardzo dużej ilości korespondencji różnica. Nie wiem, czemu komornicy tak nielicznie korzystają z takiej możliwości przyciągnięcia klientów.

 4. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Przemek, to kwestia czasu. Ja otrzymuję już od komorników korespondencję przesyłaną za pośrednictwem innych operatorów.

 5. @Karol, mi też się kilka razy zdarzyło, ale byli to głównie komornicy obsługujący wierzycieli masowych. Dwóch (a raczej “dwoje”) w Warszawie, Wrocław i… Trzebnica.

 6. Co ja widzę, nowy design bloga 🙂

 7. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lech, staram się by było ładnie 🙂

 8. michal pisze:

  @karol podoba mi sie to walka o klienta ….w znaczkach pocztkowych…:)
  a moze isc dalej wybrany komornikdostaje sprawy , placi ze swoich calosc roszczenia dla wierzyciela i pelnomocnika …
  a potem sciaga juz to od dluznika ….to bylo by idealne prawda …. 🙂

 9. @Michał, już myślałem, że ktoś się dzisiaj gorzej czuje i mówi to serio. Tak długo, dopóki nie zobaczyłem, do jakiej strony jest link na nicku, a co za tym idzie, kto jest autorem komentarza 🙂

 10. michal pisze:

  @Przemek to koncepcja ktora kiedys wymyslilem w zartach, ale ona powoli zaczyna byc aktualna..
  TK twierdzi ze komornik nie musi zarabiać , ze ma sie cieszyc ze ma zwrot wydatkow……SADY MIARKUJA OPLATY . czegos takiego nie ma od rosji po portugalie w europie …wi erzycile narzekaja ze komornik wola o zaliczke na wydatki ( kiedys placilo sie za same wszczecie 7 proc ) i oplate za poszukiwanie……a u Was czytam o walczeniu o klienta na znaczki pocztowe… ten model egzekucji dlugo nie wytrzyma ..albo komornicy wroco do sadu i 15.30 do domu na obiad ….lub zawod uwolni sie kompletnie i bedzie wolna amerykanka .

 11. @Michał, o ile jasnym jest, że zaliczka jest w pełni potrzebna (a jeśli któryś komornik rezygnuje z jej pobierania od ludzi, z którymi stale współpracuje, to jest jego wolna wola – chyba nie chcesz mu tego zabronić?), o tyle nie rozumiem oburzenia znaczkami. Jeżeli wysyłam do egzekucji 50 tytułów wykonawczych, zaś do każdej komornik zażąda zaliczki na 15 listów (łącznie 750 listów), to przy porównaniu InPost:PP mam 1012,50 zł zaliczki mniej. A komornik przecież i tak nic na tym nie traci, bo takie są realne koszty wysłania listu przez poszczególnych operatorów i już.

 12. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Przemek, ja jestem nawet przekonany, że komornicy obsługujący wierzycieli masowych z e-sądu, którzy mają wpływ na poziomie 1000 spraw dziennie, pobierają jakieś symboliczne zaliczki albo w ogóle ich nie pobierają.

 13. @Karol, oczywiście, że tak. Niejednokrotnie po doprowadzeniu do umorzenia egzekucji z EPU wskutek wzruszenia nakazu, widziałem na postanowieniu: “ustalić koszty egzekucji na x zł w tym (…) wezwać wierzyciela do uregulowania kosztów egzekucji w kwocie x zł w terminie siedmiodniowym itd.” (gdzie oczywiście kwota, na którą ustalono koszty egzekucji i kwota do zwrotu są takie same).

  Ja tylko zwracam uwagę na to, co napisał Pan Michał o zaliczce. Tak długo, dopóki niektórzy komornicy z własnej wyłącznej woli rezygnują z zaliczek, biorąc “ryzyko” na siebie (co oczywiste, ryzyko jest tu równe zero, bo wierzyciele masowi jak przychodzi co do czego, nie robią problemów ze zwrotem), nie widzę w tym nic złego, ani nic dyskredytującego komorników, którzy z wiadomych przyczyn tego nie robią. A prawda jest taka, że jak jest jakaś egzekucja “indywidualna”, na dużą kwotę, albo z jakichś względów nieschematyczna, i tak ludzie korzystają z usług tego komornika, który jest (wydaje się być/jest postrzegany jako) najlepszy, a nie tego, który bierze najmniejszą zaliczkę.

 14. Agnieszka pisze:

  Witam,proszę mi wybaczyć,jeśli zadaję pytanie w niewłaściwym miejscu,ale rozpaczliwie potrzebuję wskazówek..Udzieliłam prywatnej pożyczki bliskiemu krewnemu.Dla mnie to bardzo duża kwota,bo 40tys zł.Na szczęście spisałam z wujkiem umowę pożyczki.Niestety,pieniądze nie zostały mi zwrócone,mimo wezwań do zapłaty,prób kontaktowania się osobistego,jak i tel.Złożyłam sprawę do sądu o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,uzyskałam nakaz,klauzulę i skierowałam sprawę do komornika.Egzekucja jest rozpoczęta,ale mimo działań komornika pieniędzy nigdzie nie ma,wujek jest bezrobotny bez prawa do zasiłku itp.
  W dniu dzisiejszym otrzymałam pismo z sądu o przywrócenie terminu do sprzeciwu wuja.Martwię się tym i wiem chyba czym mógł argumentować.W dniu składania przeze mnie pozwu podałam adres zameldowania wujka,niezmienny od lat wielu.Tam też mieszkał od wielu lat.Zanim doręczono mu nakaz zapłaty,sprzedał mieszkanie i siłą rzeczy adres się zmienił.Nie powiadomił mnie o tym fakcie,nakaz po dwukrotnym awizowaniu sąd uznał za skutecznie doręczony.Czy to ja popełniłam błąd?Nie miałam pojęcia o zmianie adresu.
  Kolejna rzecz,która mnie martwi,to koszty komornicze.Jesli zostanie uchylony nakaz zapłaty,po złożonym sprzeciwie,to ja poniosę koszty egzekucyjne?Starając się o nakaz zapłaty zostałam zwolniona z kosztów sądowych i egzekucyjnych,czy to ma jakieś znaczenie przy ewentualnie uchylonym nakazie?
  Bardzo proszę o pomoc.Od samego początku staram się radzić sobie sama,ale dziś stwierdziłam,że nie wiem co zrobić.To,że zawiodłam się na tak bliskiej osobie jest już dla mnie makabrycznym uczuciem,a na dodatek teraz to ja mogę być za czyjąś nieuczciwość ukarana 🙁 dziękuję za wszystkie wskazówki.

 15. Julia pisze:

  W sprawie o naruszenie dóbr osobistych zostałam zwolniona z kosztów wpisu ( 600 zł ) i kosztów sądowych ( 3200 zł ). Sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem zasądzającym mi 7500 zł. komornik pobrał ode mnie na koszty korespondencji 57 zł . Czy mam domagać się zwrotu tejże kwoty od komornika ( nie znałam treści art. 771 kpc )?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   @Julia, jeżeli są zwolnił Cię “w całości” to, to możesz żądać. Ale jeżeli od wpisu a potem od kosztów (to dość dziwne) to nie.

 16. Panie Karolu, a co Pan na temat takiego czegoś, bo przyznam szczerze, że sam zgłupiałem, jak się znajomy o to zapytał: czy art. 771 k.p.c. obejmuje opłatę za poszukiwanie majątku (art. 797[1] k.p.c.)? W sensie, czy w przypadku zwolnienia z kosztów w całości, sąd wyśle – jeśli wniesie o to wierzyciel – również zaliczkę na poszukiwanie majątku? 🙂

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Przemek, dobre pytanie. Niedługo napiszę o tym zleceniu poszukiwania to i tej sprawie wspomnę.

   • Grzegorz pisze:

    Panie Karolu, doszedł Pan może do konstruktywnych wniosków w tej kwestii? Czy Komornik mógłby w sprawie wierzyciela zwolnionego od kosztów wezwać Sąd do pokrycia opłaty za zlecone poszukiwanie. A jeśli tak to rodzi się pytanie na jakiej podstawie? Pozdrawiam.

 17. Krzysztof pisze:

  Wpłacam alimenty na syna na konto żony terminowo, mam natomiast słabe stosunki z byłą, bardzo złośliwą żoną. Obawiam się, że będzie chciała narazić mnie na koszty związane z egzekucją komorniczą, Nie mam nic przeciwko zajęciu części wynagrodzenia albo płacenia alimentów komornikowi, nie wiem tylko jak uniknąć kosztów egzekucji komorniczej. Na alimenty mnie stać i od strony finansowej nie mam problemów. Jest na to jakaś rada? Komornik zanim rozpocznie egzekucję nie musi przecież analizować czy wpłacałem alimenty regularnie, a jak rozpocznie egzekucję to co miesiąc będzie mnie to kosztowało jakąś kwotę.

  • Franek pisze:

   tak mi po 2 latach,( bo jakaś idiotka doradziła 2giej idiotce spodziewając się natychmiastowych pieniędzy), naliczył 2,5tys zł kosztów komornik od moich alimentów, ale czekam na jego ruch. nie wnosze skargi, bo sąd w tym samym mieście. może to jest wyjście?

 18. Damian pisze:

  A czy jest możliwość złożenia wniosku o zwolnienie z kosztów egzekucyjnych już w trakcie trwania egzekucji? Sprawa wygląda w ten sposób, że komornik wezwał mnie (wierzyciela) do uiszczenia zaliczki na wykonanie czynności odebrania rzeczy w wysokości ponad 2300 zł (koszt odebrania rzeczy w asyście Policji)… Kwota ta trzykrotnie przewyższa wartość rzeczy którą komornik ma odzyskać, zaś dłużnik jest niewypłacalny. Boję się, że tę kwotę komornik nakaże w efekcie zapłacić mi…

 19. D pisze:

  Jak rozpoznac co moze byc “zbędną egzekucją” – kiedy komornik moze uznac, ze cos jest zbedna egzekucja, jak uniknac takiego zarzutu i jak sie przed tym bronic?

 20. tankred pisze:

  Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2005 r. w sprawie III CZP 22/05.
  Zwolnienie od kosztów egzekucji przyznane dłużnikowi w toku postępowania egzekucyjnego – podobnie jak zwolnienie od kosztów sądowych udzielone w postępowaniu rozpoznawczym – pozostaje bez wpływu na możliwość ściągnięcia od dłużnika opłaty egzekucyjnej należnej komornikowi za dokonaną egzekucję.
  OSNC 2006/3/47; Prok.i Pr.-wkł. 2006/2/43; Biul.SN 2005/4/12; M.Prawn. 2006/12/655.

 21. kassiulle90 pisze:

  gdzie dostane oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym? ktore chce dolaczyc razem z wnioskiem o zwolnienie z kosztow zastepstwa procesowego?

 22. kassiulle90 pisze:

  jezeli komornika mam z innego miasta niz mieszkam.

 23. kassiulle90 pisze:

  natomiast co do samego wniosku o zwolnienie z postepowania egzekucyjnego gdzie taki moge pobrac albo jak powinien wygladac. prosze o wzor

 24. Artur pisze:

  Witam, mam problem, kiedys mialem zadluzenie w niewielkiej ilosci sprawe wzial komornik dlugo oczekiwal na splate az wkoncu przekazal sprawe do innego komornika, zadluzenie splacilem u wierzyciela ktory umorzyl postepowanie teraz pierwszy komornik oraz ten drugi chca odemnie koszty swojego postepowania egzekucyjnego. Czy musze placic obydwu komornikom?

 25. Artur pisze:

  Witam dlaczego nikt nie odpowiada???

 26. Paweł pisze:

  Mam pytanie. Jaka jest podstawą prawna wniosku o zwolnienie od kosztów postępowania egzekucyjnego? Zdaniem autora tego ‘artykułu’, wniosek taki rozpoznaje sąd i może zwolnić od tych kosztów, więc jaki przepis o tym mówi?

 27. Lukasz pisze:

  Witam proszę o informację zwrotną😊 w jakim terminie muszę złożyć pismo do sądu z prośbą o umorzenie kosztów postępowania egzekucyjnego. Dodam że jutro mija 7 dzień od odebrania listu od komornika z zawiadomieniem o wszczeciu postępowania egzekucyjnego z prośbą o napisanie wyjaśnienia majatkowo-zarobkowego. Kwoty naliczone postępowania procesowego jak i zastępstwa prawnego są bardzo zawyżone . Chciałbym najpierw prosić o umorzenie a później w razie odmowy złożę skarge na czynności. Niestety złożenie skargi jest płatne a na tą chwilę mnie nie stać więc dlatego w tej kolejności. Z ty że nie wiem jak to wygląda czasowo do kiedy mogę tkie pisma złożyć w sądzie. Bardzo proszę o pomoc.

 28. Homer pisze:

  Dzień dobry,
  zostałem zwolniony z ponoszenia kosztów sądowych (art.102 ust.1 u.k.s.c.), w tej chwili jako wierzyciel skierowałem sprawę do egzekucji i również nie poniosłem żadnych opłat (zaliczek, kosztów biegłego, itp.). Moje pytanie jest takie: skoro toczy się egzekucja z nieruchomości i w drodze licytacji komornik sprzeda lokal będący przedmiotem postępowania to należna mu opłata egzekucyjna (15 % prowizja) zostanie pobrana ode mnie ? Od dłużnika ? Komornikowi zapłaci Skarb Państwa, a potem będzie miał roszczenie do mojego dłużnika czy może Komornik pobierze swoje wynagrodzenie z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży lokalu ? Obawiam się, że to ostatnie. Dodam, że środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu nie wystarczy na zaspokojenie mojej należności. Pozdrawiam.

 29. Agnieszka pisze:

  Witam, bardzo proszę o informację. Uzyskałam egzekucyjny tytuł wykonawczy w Sądzie Gospodarczym. Sprawę wniosłam przeciwko członkowi zarządu spółki z art. 299 ksh o zapłatę zaległego wynagrodzenia za pracę. Sąd zwolnił mnie “od opłaty sądowej od pozwu w całości”. Teraz zamierzam złożyć do komornika sądowego wniosek o wszczęcie egzekucji. Jestem bezrobotna i niestety, nie stać mnie na opłacenie kosztów egzekucyjnych, dlatego chciałabym złożyć do sądu wniosek o zwolnienie mnie od powyższych opłat. Czy mogę złożyć wniosek o zwolnienie od opłat egzekucyjnych do Sądu Gospodarczego jeszcze zanim skieruje wniosek egzekucyjnego do komornika? Jak jest właściwa kolejność? Uprzejmie proszę o odpowiedź.

 30. wladzia pisze:

  złożyłam do Sądu wniosek o opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy na zas. art. 11 a

  SAD POSTANOWIŁ
  nakazuję uczestnikowi …….aby opuścił i opróżnił ze swoich rzeczy dom oraz pomieszczenia przynależne w tym garaż położone pod adresem….objęte księgą wieczystą…..zajmowane wraz z wnioskodawczynią….i jej dziećmi

  byłam z klauzulą wykonalnośći u komornika złożyłam wniosek o eksmisję poinformował mnie że wezwie mnie do wpłaty zaliczki lecz ta kwota jest ogromna eksmisja z jednego pokoju to ok.1.400 zł eksmitowany zajmuje 2 pokoje i dwa garaże
  nie wnosiłam do Sądu o zwolnienie mnie z kosztów Sądowych bo opłata od wnoszonego wniosku wynosiła tylko 40 zł
  Moje pytanie na którym etapie mam złożyć wniosek do Sądu o zwolnienie mnie z kosztów egzekucji komorniczej ? już teraz ? czy poczekać jak Komornik przyśle mi wezwanie do wpłaty zaliczki ,i to wezwanie dołączyć do wniosku ?

  serdecznie dziękuję

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *