Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Referendarze, litości, czyli jak NIE wpisywać wzmianki w KW

O tym, że wzmianka w KW na znaczenie dla egzekucji, już pisałem.

Ale wzmianka w KW ma też znaczenie dla wierzyciela, który dopiero do egzekucji zamierza się przyłączyć. Jednak treść wpisu w KW może to utrudnić. Dlaczego?

Przyłączenie się do trwającej egzekucji z nieruchomości polega na złożeniu wniosku do komornika, który tę egzekucję już prowadzi. To przyspiesza postępowanie i daje większe szanse na udział w podziale sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości.

Ale jak masz się dowiedzieć o tym, który komornik prowadzi już egzekucję z danej nieruchomości? Pytać w trybie 760 (1) kpc? Oczywiście, że nie, wiadomo, co będzie.

Wzmianka o tym umieszczana jest w dziale III księgi wieczystej. Otwierasz więc w komputerze księgę na odpowiednim dziale i już wiesz wszystko.

Czy rzeczywiście? Ano nie zawsze. Wpis ostrzeżenia do księgi wieczystej wygląda tak:

 KW ostrzeżenie

Żeby ustalić, jaka była podstawa wpisu, czyli kto żądał zamieszczenia ostrzeżenia, należy sięgnąć do informacji o podstawach wpisów, na końcu KW.

A tam taka informacja:

KW podstawa

Mega pomocna informacja. Egzekucję prowadzi komornik w Toruniu. Jeden z dwunastu.

Który? Ano ustal sam. Najlepiej dzwoniąc albo … w trybie 760 (1) kpc.

Hm, a w Warszawie to dopiero jest kłopot…

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

michal Maj 29, 2013 o 13:32

jedyne rozwiazanie na taka niedokładnosc referendarzy to np. krajowy rejestr egzekucji taki jak na przyklad w Czechach https://live.ceecr.cz/main.php
wzrastajaca ilosc spraw z egzekucji i liczba komornikow ( pseudoderegulacja ) spowoduje niedługo totalny bałagan
a taki rejestr ułatwił by zycie wszystkim ( no moze poza dluznikami )
tylko trzeba to napisac i przekonac kwiat narodu czyli parlamentarzystów 🙂

a na dlugi weekend ( dla niektórych ) czeska wersja currendy czyli pismo komornikow
http://ekcr.cz/admin/priloha//2013-01-Komorni-listy.pdf
2 pilsnery i wszystko jane

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 29, 2013 o 13:57

michał, super rejestr. Już wiem, jaki wniosek będę pisał o inicjatywę ustawodawczą 🙂

Odpowiedz

Przemek || Blog o postępowaniu egzekucyjnym Maj 29, 2013 o 16:01

W Warszawie mniejszy problem. Tam jest tyle SRów, że przy jednym sądzie pracuje 5-7 komorników. To tylko Wy macie taki jeden molochowaty sąd 🙂

Odpowiedz

Michał Czerwiec 4, 2013 o 17:38

Nie raz spotkałem się już z takim wpisem. Pozostaje zadzwonić do KW i zapytać, który komornik się wpisał.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: