E-polecony czyli żegnaj ZPO

Od dawna z zazdrością patrzę na firmy kurierskie, które zamiast gromadzić potwierdzenia odbioru podsuwają mi do podpisania tablet. Podpisuję i przesyłka doręczona. Szybko i bezpiecznie.

A Pani listonoszka (bo do kancelarii przychodzi kobieta) daje nam cały czas do podpisywania żółte zwrotki, czyli zwrotne potwierdzenia odbioru. I te zwrotki idą następnie do sądu. Trwa to co najmniej 2 tygodnie. Czy to się zmieni?

Wprowadzenie tabletów dla doręczeń pocztowych, na wzór firm prywatnych, zapowiadał już Minister Sprawiedliwości (obecnie były Minister). Rozwiązanie takie było testowane w Warszawie i ponoć się sprawdziło.

Jak ma to wyglądać?

Listonosze będą wyposażeni w tablety połączone informatycznie z sądami. Po doręczeniu pisma listonosz tylko klika palcem na odpowiednią ikonkę w tablecie i informacja o doręczeniu pojawia się w odpowiednim sądzie.

To będzie rewolucja. I rewelacja. Dwa w jednym.

A do tego właśnie ukazała (w Dzienniku Ustaw pod poz. 600) zmiana Rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym.

E-przesyłki zostały opisane tak:

§ 13a. 1. Jeżeli warunki techniczne sądu wysyłającego oraz operatora na to pozwalają, formularz potwierdzenia odbioru, o którym mowa w § 2 ust. 2, ma postać elektroniczną i jest przekazywany za pomocą systemu teleinformatycznego służącego do obsługi elektronicznego formularza potwierdzenia odbioru sądu wysyłającego.

 Ważne jest też to, czego nie wolno robić tabletowi:

 Odcisku datownika nie umieszcza się.

 A jak potwierdzisz na e-zwrotce odbiór? To proste:

 § 13b. 1. Odbierający przesyłkę potwierdza jej odbiór i datę otrzymania przesyłki w elektronicznym formularzu potwierdzenia odbioru za pomocą urządzenia umożliwiającego odwzorowanie pisma własnoręcznego, umieszczając czytelny podpis zawierający imię i nazwisko.

 Plany były takie, że w czasie rzeczywistym nastąpi przesłanie e-zwrotki do sądu, ale będzie to chyba inaczej.

Wypełniony elektroniczny formularz potwierdzenia odbioru jest opatrywany przez doręczającego podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262) i nie później niż następnego dnia roboczego jest przekazywany do systemu teleinformatycznego sądu wysyłającego.

 Ale to i tak świetne rozwiązanie. Nie mam wątpliwości, że znacznie skróci czas oczekiwania na orzeczenia czy na prawomocność. Mam tylko nadzieję, że sądy szybko zostaną wyposażone w stosowne oprogramowanie.

Rozporządzenie wchodzi w życie 7 czerwca 2013 r. i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku do naszego sądu dotrze NOWE!

 Panie Ministrze Sprawiedliwości (nowy), mam nadzieję, że w swoich pomysłach jeszcze bardziej wyprzedzi Pan poprzednika.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku

Komentarz do tego wpisu post

  1. Jaką moc prawną ma taki „odwzorowany elektronicznie podpis”?

  2. Karol Sienkiewicz pisze:

    Lechu, nie wiem jak to będzie wyglądało w praktyce, ale mam nadzieję, że jakoś sobie z tym sądy poradzą….

  3. Karol Sienkiewicz pisze:

    Ostatni raz całą godzinę ręcznie (nawet 5 godzin) pisałem chyba na egzaminie radcowskim, lata temu….

  4. OT: widzę, że „satyra na komornika” pojawi się definitywnie w innym terminie? 🙂

  5. michal pisze:

    witam raczej wyglada mi to na opis jakies dalekiej wirtualnej przyszlosci 🙂 w poniedzialek wyslalem priorytetem bardzo wazne zajecia do spolki gieldowej…..oczywiscie system powiadamiania gdzie znajduje sie nadany list polecony nie zadzialala 🙂 awaria glownego systemu w bydgoszczy …dzis znow bede monitowal ale dla mnie poczta polska do nadal dziadostwo

  6. michal pisze:

    przy okazji polecam wszystkim ciekawa interpretacje vat przy sprzedazy nieruchomosci
    Interpretacja ogólna z 14 czerwca 2013 r., sygn. PT10/033/12/207/WLI/13/RD 58639 – Minister Finansów

    oraz kolejny przeboj eksministra od ducha praw – uwaga
    MORALNA PRAWOMOCNOSC WYROKU

  7. Mieczysława pisze:

    czy konieczny jest podpis zpo przy odbiorze przesylko poleconej z sadu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *