Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Wzór wniosku o wyjawienie majątku

Jakiś czas temu jeden z Was, drodzy Czytelnicy, prosił mnie o wzór wniosku o wyjawienie majątku.  I nawet się potem dopominał 🙂 Pomyślałem więc, że warto przygotować i udostępnić Wam poradnik w tej sprawie. Co też niniejszym się stało.

Wyjawienie majątku jest ciekawą i coraz popularniejszą instytucją. Jej zasadniczym celem jest oczywiście uzyskanie informacji o majątku dłużnika. Jednak w rzeczywistości chodzi o odzyskanie pieniędzy i w tej roli też chyba się nieźle sprawdza.

Zobaczcie statystyki spraw o wyjawienie majątku w latach 2009-2011.

 statystki wyjawienie

Po pierwsze rośnie liczba tych postępowań.

Po drugie najwięcej „załatwień” jest poprzez umorzeń postępowań. A do umorzenia dochodzi wówczas, gdy wniosek zostanie cofnięty. A po co go cofać bez zapłaty?

Oczywiście królują odroczenia, ale to z tego powodu, że dłużnik nie stawił się.

Poradnik możesz pobrać z paska po lewej stronie. Zachęcam do korzystania!

Przy przygotowaniu poradnika bardzo pomogła mi Pani Karolina Rokicka z naszej Kancelarii i aplikantka mojego wspólnika Piotra Zamrocha. Dziękuję!

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kalina | Rozwiązanie umowy o pracę Październik 1, 2013 o 20:38

Karolu, a jakie są Twoje statystyki? Czy wniosek o wyjawienie majątku przynosi jakiś przełom w egzekucji? Moje osobiste doświadczenie jest takie, że dłużnik nie pamięta (lub udaje, że nie pamięta) istotnych szczegółów, co uniemożliwia skuteczne zidentyfikowanie majątku. W jednej sprawie dłużnik podał np. że ma z żoną umowę o rozdzielności majątkowej. Było to dość istotne, bo wcześniej mieli wspólność i objęte nią mieszkanie. Niestety absolutnie nie potrafił/nie chciał wskazać, od kiedy obowiązuje rozdzielność.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 2, 2013 o 09:17

Kalina, z tym jest różnie. W jakichś 10% spraw zdarza się uzyskać interesujące informacje. Bardziej jednak wykorzystuję to jako formę nacisku na dłużnika.

Odpowiedz

kam Październik 2, 2013 o 10:42

najwięcej załatwień jest przez uwzględnienie wniosku…
Podejrzewam też, że najczęstszą przyczyną umorzenia jest niewskazanie przez wierzyciela aktualnego adresu dłużnika / osób uprawnionych do jego reprezentacji i upływ roku od zawieszenia. Pytanie też jak są załatwiane sprawy, w których dłużnik złożył wykaz majątku na wniosek innego wierzyciela.

Odpowiedz

Ewa Październik 3, 2013 o 15:52

Ja bardzo często spotykam się z umorzeniem postępowania ze względu na niestawianie się dłużnika na wezwania sądu. jeżeli dłużnik się nie stawia to po pierwsze posiedzenia/rozprawy przekładane są na 2-3 miesiące a po drugie sądy bardzo często odpuszczają po kilku razach. Pamiętam taką sytuację, że od złożenia wniosku w sądzie do złożenia wykazu majątku przez dłużnika minęły 42 miesiące (3,5 roku!!!) i to tylko dlatego że mój szef wykazał się ogromną determinacją i złożył po pierwszym roku doniesienie na policji, po czym po 2,5 roku znaleziono dłużnika i przymusem doprowadzono na salę sądową (tak w wielkim skrócie).
i jest jeszcze jedna sprawa o której warto wspomnieć przy tym temacie: na 40 spraw skierowanych do wyjawienia majątku nie spotkałam się ani razu ze zwrotem kosztów tego postępowania. Kwota niby nie jest duża ale sądy wydając wykaz majątku mogłyby przekazywać również nakaz zwrotu tej kwoty bez zaopatrywania go w klauzulę wymagalności. Bo obecnie o ile pamiętam bez klauzuli nie da się tego odzyskać, jeżeli dłużnik dobrowolnie nie zapłaci

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 3, 2013 o 16:02

Ewa, u mnie sąd zasądza koszty od dłużnika.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 5, 2013 o 02:13

Ale o klauzule trzeba wystapic?

Jakie sa koszty zastepstwa minimalne dla tego typu postepowania, ktore sad powinien przyznac takze od dluznika?

Odpowiedz

Krzysztof Październik 18, 2013 o 20:30

Jest szansa na odpowiedz?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 19, 2013 o 09:39

Krzysztof, jak mogę to odpowiadam. Stawka wynosi 60 zł.

Odpowiedz

Artur Październik 28, 2013 o 13:43

Witam,

Proszę o pomoc…
Czy wystąpienie przez wierzyciela do Sądu z wnioskiem o wyjawienie majątku przez dłużnika – będzie czynnością umożliwiajacą dalsze utrzymanie zawieszonego postępowania egzekucyjnego pomimo upływu roczengo terminu od odstaniej czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania. A może zostanie obligatoryjnie umorzone z uwagi na przepis art. 823 KPC?
Tym samym, jaką należy podjąć czynnośc aby nie dopuścić do umorzenia postępowania ze względu na w/w przepis, do czasu złożenia oświadczenia przez dłużnik?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 28, 2013 o 13:55

Artur, niestety, zawieszenie i wyjawienie na siebie nie wpływają. Żeby uniknąć umorzenia po roku musisz podjąć postępowanie, złożyć wniosek o np. zajęcie nadpłaty w US. Komornik wezwie Cię o zaliczkę a wówczas ponownie zawiesisz.

Odpowiedz

Kazik Listopad 16, 2013 o 16:28

Czy we wniosku o wyjawienie majątku, mogę żądać aby dłużnik przedłożył jakieś dokumenty.
Wniosek mój o wyjawienie majątku jest kolejnym po ponad roku, we wcześniejszym wniosku dłużnik “wyjawił”, że nic nie ma. Co okazało się nieprawdą (była odebrana przysięga, był pouczony o odpowiedzialności), prokuratura umorzyła “bo nie było czynu zabronionego”, a ja jako osoba nie poszkodowana (status poszkodowanego ma sąd) (od wcześniejszego) nic z tym dalej zrobić nie mogę. Planuję kolejny wniosek (już ponad rok od wcześniejszego) i wiem, że dłużnik prowadzi firmę, i że przysługują mu wierzytelności z tytułu umowy dzierżawy nieruchomości.
Pytanie moje to, czy mogę żądać aby dłużnik przedłożył tą umowę dzierżawy ? i dokumenty firmowe ?, bo czuję że tak jak ostatnio stwierdzi że nic nie ma (składając oczywiście fałszywe oświadczenie). I znów mu się upiecze.
Druga sprawa to po takim wniosku o wyjawienie dłużnik podobno jest z automatu wpisywany do RDN, tylko jak można to sprawdzić? (próbowałem ale chcą jalis numer rdn?)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 17, 2013 o 10:57

Kazik, numer RDN uzyskasz po zapytaniu w KRS, jest specjalny wniosek, musisz znać PESEL. Pisałem o tym na blogu. Co do wyjawienia, to żadnych dokumentów nie możesz żądać. Ale z tego co piszesz, to sprawa kwalifikuje się raczej na prokuratora – ukrywanie majątku, pomijanie wierzycieli. Prowadzi firmę?? Wyślij tam komornika, wyjawienie majątku niewiele da. Weź g ostro w obroty!

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 17, 2013 o 10:57

Kazik, numer RDN uzyskasz po zapytaniu w KRS, jest specjalny wniosek, musisz znać PESEL. Pisałem o tym na blogu. Co do wyjawienia, to żadnych dokumentów nie możesz żądać. Ale z tego co piszesz, to sprawa kwalifikuje się raczej na prokuratora – ukrywanie majątku, pomijanie wierzycieli. Prowadzi firmę?? Wyślij tam komornika, wyjawienie majątku niewiele da. Weź go ostro w obroty!

Odpowiedz

GOŚĆ Listopad 29, 2013 o 23:13

Pomijając już ułomność tej instytucji w praktyce, chociażby przez możliwość zasłaniania się przez dłużnika niepamięcią, wydaje mi się, że istotną wadą jest brak możliwości żądania przez wierzyciela informacji o składnikach, które znajdowały się w majątku dłużnika w określonym czasie. W taki sposób wierzyciel zostaje niekiedy pozbawiony możliwości uzyskania informacji dzięki którym mógłby wystąpić ze skargą pauliańską.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 30, 2013 o 14:16

jasne, zgadzam się, nawet jeżeli można na rozprawie zapytać o historię, to dłużnik powie, że nie pamięta…

Odpowiedz

Roksana Listopad 22, 2014 o 15:10

Witam, zwracam się z prośbą o poradę.Zostało nabyte mieszkanie po połowie przez dwie córki.Jedna z nich mieszka w lokalu objętym nabyciem spadku i zerwała z drugą wszelki kontakt.W mieszkaniu znajdują się po rodzicach wartościowe klasery i monety.Co ma zrobić druga córka aby jak najskuteczniej zadziałać w tej sprawie i odzyskać te rzeczy ? Wiem,ze to nie łatwe,ale każda rada się przyda.Dziękuje z góry i pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 23, 2014 o 17:12

Roksana, jeśli to po rodzicach to obie siostry mają do tego prawo.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: