Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Opłata za tytuł wykonawczy z sądu karnego

Jakiś czas temu ktoś zapytał mnie, jak to w końcu jest z kosztami postępowania klauzulowego w sytuacji, gdy wyrok wydaje sąd karny. Wg mnie jest tak:

Zgodnie z art. 196 § 1 kodeksu karnego wykonawczego

W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia na rzecz osoby, która nie brała udziału w sprawie, nawiązki lub świadczenia pieniężnego, sąd, z urzędu i bez pobierania jakichkolwiek opłat, przesyła tytuł egzekucyjny pokrzywdzonemu lub innej osobie uprawnionej.

A więc bez żadnych opłat uzyskujesz tytułu egzekucyjny, czyli wyrok ewentualnie postanowienie. A to za mało do egzekucji. Do tego musisz mieć klauzulę wykonalności.

Postępowanie klauzulowe reguluje kodeks postępowania karnego. Zgodnie z art. 107 § 1 kpk sąd, który orzekał co do roszczeń majątkowych, nadaje na żądanie osoby uprawnionej klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji. Czyli składasz klasyczny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności na prawomocnym wyroku.

W pamięci miałem od lat poprzedni stan prawny, czyli dawny kodeks karny wykonawczy z 1969 roku, który stanowił, iż  w razie orzeczenia nawiązki uprawnionemu należało przesłać z urzędu tytuł wykonawczy.

Obecnie już tak dobrze nie jest. Musisz bowiem wystąpić o klauzulę i uiścić opłatę od takiego wniosku, jeżeli nie złożysz wraz z wnioskiem tytułu egzekucyjnego otrzymanego z sądu.

Jeżeli tego wyroku nie złożysz, to opłata wynosić będzie 6 zł za każdą stronę. A biorąc pod uwagę, że wyroki sądów karnych bywają długie, może to nieco kosztować. Dlatego lepiej taki wyrok złożyć wraz z wnioskiem.

Wg mnie jednak sama klauzula wykonalności nie powinna podlegać opłacie.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Październik 10, 2013 o 12:02

“Wg mnie” – czyli istnieją odmienne “praktyki” w tym zakresie? 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 10, 2013 o 12:48

Lech, jasne, co sekretariat to praktyka.

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Październik 10, 2013 o 16:55

Wyroki karne bywają długie? To fakt, ale nie zdarzało Ci się, że Sąd wydawał przy klauzuli “odpis skrócony”, tj. bez całego opisu popełnionego przestępstwa i punktów innych niż nawiązka, tylko wszystko od początku do wymienienia składu normalnie, a potem: “po rozpoznaniu na rozprawie w dniu xyz sprawy Jana Kowalskiego, syna Bogdana i Haliny, ur. wtedyiwtedy (…) 5. zasądza od oskarżonego Jana Kowalskiego na rzecz pokrzywdzonego Jana Nowaka x zł tytułem nawiązki”? Mi się zdarzyło, ku mojemu zdziwieniu. Oczywiście na klauzuli wtedy sąd nadaje klauzule “w zakresie pkt 5”.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 10, 2013 o 17:18

Przemek, można, fakt, widziałem takie tytuły, ale przyznam, że ja stosunkowo rzadko wnoszę o tytuł bez dołączenia wyroku doręczonego pokrzywdzonemu.

Odpowiedz

kalina Październik 16, 2013 o 13:28

Witam, moja sprawa o nakaz zapłaty toczyła się przed sądem pracy, czy należy najpierw złożyć wniosek o klauzulę prawomocności, a dopiero potem o klauzulę wykonalności? jeśli nie, to czy mogę złożyć wniosek już teraz z dopiskiem by sąd nadał klauzulę wykonalności gdy wyrok się uprawomocni?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2013 o 13:57
kalina Październik 16, 2013 o 14:22

Dziękuję:) świetny blog

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 16, 2013 o 14:25

Dziękuję i zapraszam 🙂

Odpowiedz

Helena Listopad 6, 2013 o 10:55

Witam,

byłam jedną z osób, która zadawała Panu pytania dotyczące klauzuli wykonalności nadawanej wyrokom karnym w związku z czym serdecznie dziękuję za opublikowanie kolejnego artykułu rozjaśniającego nasze wątpliwości.

Odpowiedz

Pawello Listopad 4, 2016 o 20:19

Witam. Chciałem zapytać co oznacza “W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia na rzecz osoby, która nie brała udziału w sprawie (…)”

Chodzi mi o to “która nie brała udziału w sprawie”.
Jako pokrzywdzony stawiłem się obowiązkowo jako świadek, nie składałem wniosku o uczestniczenie w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy, choć miałem przy sobie takowy, ponieważ oskarżony złożył wniosek o dobrowolnym poddaniu się karze. Sąd zasądził wobec oskarżonego karę grzywny i obowiązek naprawienia szkody.
Czy wobec tego otrzymam z urzędu tytuł egzekucyjny?
Wyrok uprawomocnił się 2 tygodnie temu, a skrzynka pocztowa pusta, póki co.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: