Opłata za tytuł wykonawczy z sądu karnego
Jakiś czas temu ktoś zapytał mnie, jak to w końcu jest z kosztami postępowania klauzulowego w sytuacji, gdy wyrok wydaje sąd karny. Wg mnie jest tak:
Zgodnie z art. 196 § 1 kodeksu karnego wykonawczego
W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia na rzecz osoby, która nie brała udziału w sprawie, nawiązki lub świadczenia pieniężnego, sąd, z urzędu i bez pobierania jakichkolwiek opłat, przesyła tytuł egzekucyjny pokrzywdzonemu lub innej osobie uprawnionej.
A więc bez żadnych opłat uzyskujesz tytułu egzekucyjny, czyli wyrok ewentualnie postanowienie. A to za mało do egzekucji. Do tego musisz mieć klauzulę wykonalności.
Postępowanie klauzulowe reguluje kodeks postępowania karnego. Zgodnie z art. 107 § 1 kpk sąd, który orzekał co do roszczeń majątkowych, nadaje na żądanie osoby uprawnionej klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji. Czyli składasz klasyczny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności na prawomocnym wyroku.
W pamięci miałem od lat poprzedni stan prawny, czyli dawny kodeks karny wykonawczy z 1969 roku, który stanowił, iż w razie orzeczenia nawiązki uprawnionemu należało przesłać z urzędu tytuł wykonawczy.
Obecnie już tak dobrze nie jest. Musisz bowiem wystąpić o klauzulę i uiścić opłatę od takiego wniosku, jeżeli nie złożysz wraz z wnioskiem tytułu egzekucyjnego otrzymanego z sądu.
Jeżeli tego wyroku nie złożysz, to opłata wynosić będzie 6 zł za każdą stronę. A biorąc pod uwagę, że wyroki sądów karnych bywają długie, może to nieco kosztować. Dlatego lepiej taki wyrok złożyć wraz z wnioskiem.
Wg mnie jednak sama klauzula wykonalności nie powinna podlegać opłacie.
„Wg mnie” – czyli istnieją odmienne „praktyki” w tym zakresie? 🙂
Lech, jasne, co sekretariat to praktyka.
Wyroki karne bywają długie? To fakt, ale nie zdarzało Ci się, że Sąd wydawał przy klauzuli „odpis skrócony”, tj. bez całego opisu popełnionego przestępstwa i punktów innych niż nawiązka, tylko wszystko od początku do wymienienia składu normalnie, a potem: „po rozpoznaniu na rozprawie w dniu xyz sprawy Jana Kowalskiego, syna Bogdana i Haliny, ur. wtedyiwtedy (…) 5. zasądza od oskarżonego Jana Kowalskiego na rzecz pokrzywdzonego Jana Nowaka x zł tytułem nawiązki”? Mi się zdarzyło, ku mojemu zdziwieniu. Oczywiście na klauzuli wtedy sąd nadaje klauzule „w zakresie pkt 5”.
Przemek, można, fakt, widziałem takie tytuły, ale przyznam, że ja stosunkowo rzadko wnoszę o tytuł bez dołączenia wyroku doręczonego pokrzywdzonemu.
Witam, moja sprawa o nakaz zapłaty toczyła się przed sądem pracy, czy należy najpierw złożyć wniosek o klauzulę prawomocności, a dopiero potem o klauzulę wykonalności? jeśli nie, to czy mogę złożyć wniosek już teraz z dopiskiem by sąd nadał klauzulę wykonalności gdy wyrok się uprawomocni?
Kalina, może tu będzie odpowiedź: https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/03/13/rygor-natychmiastowej-wykonalnosci-dla-pracownika/
Dziękuję:) świetny blog
Dziękuję i zapraszam 🙂
Witam,
byłam jedną z osób, która zadawała Panu pytania dotyczące klauzuli wykonalności nadawanej wyrokom karnym w związku z czym serdecznie dziękuję za opublikowanie kolejnego artykułu rozjaśniającego nasze wątpliwości.
Witam. Chciałem zapytać co oznacza „W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia na rzecz osoby, która nie brała udziału w sprawie (…)”
Chodzi mi o to „która nie brała udziału w sprawie”.
Jako pokrzywdzony stawiłem się obowiązkowo jako świadek, nie składałem wniosku o uczestniczenie w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy, choć miałem przy sobie takowy, ponieważ oskarżony złożył wniosek o dobrowolnym poddaniu się karze. Sąd zasądził wobec oskarżonego karę grzywny i obowiązek naprawienia szkody.
Czy wobec tego otrzymam z urzędu tytuł egzekucyjny?
Wyrok uprawomocnił się 2 tygodnie temu, a skrzynka pocztowa pusta, póki co.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
witam. czy może mi Pan powiedzieć jak sformulowac wniosek jezeli wysle do sadu wyrok?? Ze wnoszę o nadanie klauzuli wykonalności i o jej wysłanie wraz z załączonym wyrokiem??
Formularz jest do pobrania w biurze podawczym danego wydziału sądu.