Opłata za tytuł wykonawczy z sądu karnego

Jakiś czas temu ktoś zapytał mnie, jak to w końcu jest z kosztami postępowania klauzulowego w sytuacji, gdy wyrok wydaje sąd karny. Wg mnie jest tak:

Zgodnie z art. 196 § 1 kodeksu karnego wykonawczego

W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia na rzecz osoby, która nie brała udziału w sprawie, nawiązki lub świadczenia pieniężnego, sąd, z urzędu i bez pobierania jakichkolwiek opłat, przesyła tytuł egzekucyjny pokrzywdzonemu lub innej osobie uprawnionej.

A więc bez żadnych opłat uzyskujesz tytułu egzekucyjny, czyli wyrok ewentualnie postanowienie. A to za mało do egzekucji. Do tego musisz mieć klauzulę wykonalności.

Postępowanie klauzulowe reguluje kodeks postępowania karnego. Zgodnie z art. 107 § 1 kpk sąd, który orzekał co do roszczeń majątkowych, nadaje na żądanie osoby uprawnionej klauzulę wykonalności orzeczeniu podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji. Czyli składasz klasyczny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności na prawomocnym wyroku.

W pamięci miałem od lat poprzedni stan prawny, czyli dawny kodeks karny wykonawczy z 1969 roku, który stanowił, iż  w razie orzeczenia nawiązki uprawnionemu należało przesłać z urzędu tytuł wykonawczy.

Obecnie już tak dobrze nie jest. Musisz bowiem wystąpić o klauzulę i uiścić opłatę od takiego wniosku, jeżeli nie złożysz wraz z wnioskiem tytułu egzekucyjnego otrzymanego z sądu.

Jeżeli tego wyroku nie złożysz, to opłata wynosić będzie 6 zł za każdą stronę. A biorąc pod uwagę, że wyroki sądów karnych bywają długie, może to nieco kosztować. Dlatego lepiej taki wyrok złożyć wraz z wnioskiem.

Wg mnie jednak sama klauzula wykonalności nie powinna podlegać opłacie.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Lech pisze:

  „Wg mnie” – czyli istnieją odmienne „praktyki” w tym zakresie? 🙂

 2. Wyroki karne bywają długie? To fakt, ale nie zdarzało Ci się, że Sąd wydawał przy klauzuli „odpis skrócony”, tj. bez całego opisu popełnionego przestępstwa i punktów innych niż nawiązka, tylko wszystko od początku do wymienienia składu normalnie, a potem: „po rozpoznaniu na rozprawie w dniu xyz sprawy Jana Kowalskiego, syna Bogdana i Haliny, ur. wtedyiwtedy (…) 5. zasądza od oskarżonego Jana Kowalskiego na rzecz pokrzywdzonego Jana Nowaka x zł tytułem nawiązki”? Mi się zdarzyło, ku mojemu zdziwieniu. Oczywiście na klauzuli wtedy sąd nadaje klauzule „w zakresie pkt 5”.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Przemek, można, fakt, widziałem takie tytuły, ale przyznam, że ja stosunkowo rzadko wnoszę o tytuł bez dołączenia wyroku doręczonego pokrzywdzonemu.

 3. kalina pisze:

  Witam, moja sprawa o nakaz zapłaty toczyła się przed sądem pracy, czy należy najpierw złożyć wniosek o klauzulę prawomocności, a dopiero potem o klauzulę wykonalności? jeśli nie, to czy mogę złożyć wniosek już teraz z dopiskiem by sąd nadał klauzulę wykonalności gdy wyrok się uprawomocni?

 4. Helena pisze:

  Witam,

  byłam jedną z osób, która zadawała Panu pytania dotyczące klauzuli wykonalności nadawanej wyrokom karnym w związku z czym serdecznie dziękuję za opublikowanie kolejnego artykułu rozjaśniającego nasze wątpliwości.

 5. Pawello pisze:

  Witam. Chciałem zapytać co oznacza „W razie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia na rzecz osoby, która nie brała udziału w sprawie (…)”

  Chodzi mi o to „która nie brała udziału w sprawie”.
  Jako pokrzywdzony stawiłem się obowiązkowo jako świadek, nie składałem wniosku o uczestniczenie w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy, choć miałem przy sobie takowy, ponieważ oskarżony złożył wniosek o dobrowolnym poddaniu się karze. Sąd zasądził wobec oskarżonego karę grzywny i obowiązek naprawienia szkody.
  Czy wobec tego otrzymam z urzędu tytuł egzekucyjny?
  Wyrok uprawomocnił się 2 tygodnie temu, a skrzynka pocztowa pusta, póki co.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 6. Anna pisze:

  witam. czy może mi Pan powiedzieć jak sformulowac wniosek jezeli wysle do sadu wyrok?? Ze wnoszę o nadanie klauzuli wykonalności i o jej wysłanie wraz z załączonym wyrokiem??

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *