Zakończenie postępowania egzekucyjnego
Postępowanie egzekucyjne może zakończyć się na kilka sposobów. A właściwie w jeden sposób, ale z różnych przyczyn. Postępowanie kończy się oczywiście umorzeniem: z powodu bezskuteczności (brrr…), bezczynności wierzyciela, na wniosek wierzyciela…Również w przypadku sukcesu, czyli wyegzekwowania całej kwoty. Po umorzeniu sprawy z powodu ściągnięcia długu (czy też jego dobrowolnej spłaty komornikowi) komornik doręcza komplet pism. Właśnie coś takiego przyszło wczoraj do kancelarii (komornicy na szczęście nie podlegają tej mega reformie doręczeniowej):
Z takiego postanowienia – oraz z postanowienia o przyznaniu kosztów – cieszymy się zawsze najbardziej.
To w ogóle była ciekawa sprawa.
Po pierwsze bardzo szybka egzekucja. Tylko sprawne działanie wierzyciela i pełnomocnika zwiększa szansę na sukces, czyli odzyskanie pieniędzy. Niestety często zwracacie się o pomoc po 5 latach bezskutecznej szarpaniny z dłużnikiem… To tak jakby go lekarza iść po 5 latach stosowania ziółek i porad Goździkowej. Dramat…
Po drugie pozwanym był rolnik. Zagadka dla prawników: jaki wydział – gospodarczy czy cywilny – jest właściwy (powód jest przedsiębiorcą)?
Jak przedsiębiorca to powinien być gospodarczy, ale znając nasze sądy to pewnie wylądowało w cywilnym 🙂
Odpowiedź prawnika – może być tak lub tak 🙂
Co za bzdet. Już o tym kiedyś pisałem ale Pan – Panie wesoły (tak jakoś dziwnie wesoły) – chyba nie był zadowolony z tego wpisu . Rolnik może być pozwany wyłącznie przed sąd cywilny. Ustawodawca zadecydował: rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo działalności gospodarczej (bo ? Bo miałby zdolność upadłościową , a to nie odpowiadało lobbystom ; bankom, dostawcom nawozów, pasz maszyn itp.)
witam
masło maślane a umorzenie
fajne postanowienie o umorzeniu ale chyba nie do końca zgodne z kpc 🙂
Art. 816.
§ 3. KPC Ukończenie postępowania egzekucyjnego w inny sposób niż przez umorzenie komornik stwierdza postanowieniem, rozstrzygając o kosztach.
z jednej strony kolega potwierdza spłatę z drugiej umarza
Też mam takie wątpliwości, chociaż praktyka w Toruniu wskazuje raczej na umarzanie w takich sytuacjach,
Ale skarżył nie będę. A jak robią inne miasta?
Słowo „umarzać” z formalnego punku widzenia nie powinno się pojawić w pkt 1 postanowienia z uwagi na treść art. 816 par. 3 kpc. Neutralne byłoby „zakończyć”. Ale to w istocie niuans. Niewątpliwie wprowadzenie sformułowanie jak w pkt 1, w jakiejkolwiek formie, powoduje, że postanowienie jest czytelniejsze dla stron, w szczególności dla dłużnika. W przypadku zwykłych postanowień ustalających koszty, gdzie informacja o zakończeniu postępowania na skutek zapłaty pojawia się dopiero w uzasadnieniu, nie jest tak jednoznaczna dla dłużników.
Słuchajcie fachowcy: po zakończeniu postępowania egzekucyjnego na skutek wyegzekwowania należności objętej wnioskiem do tytułu wykonawczego – komornik nie wydaje postanowienia ale zaświadczenie o sumach przekazanych wierzycielowi. Dłużnik może wówczas korzystać z powództwa przeciwegzekucyjnego , a wierzyciel z powództwa o ustalenie . No zastanówcie się dlaczego tak jest w k.p.c..
Stanisław, czytaj uważnie:
Kodeks postępowania cywilnego
Art. 816. Ukończenie postępowania egzekucyjnego
§ 3. Ukończenie postępowania egzekucyjnego w inny sposób niż przez umorzenie komornik stwierdza postanowieniem, rozstrzygając o kosztach.
U mnie – Jak dłużnik spłaci zadłużenie komornik wydaję postanowienie o kosztach oraz że postępowanie zostało zakończone na skutek wyegzekwowania całej należności.
A jeśli pełnomocnik okazuje się wielokrotnie nieskuteczny?????, kolejne koszty i nic.
Można zmienić pełnomocnika 🙂
http://www.sprzedamdlug.pl/1/kam.jpg
Dokładnie tak wygląda postanowienie .
A tak teraz sobie patrząc na to postanowienie komornika (oczywiście nie pierwsze, nie drugie i nie dziesiąte w życiu) naszła mnie refleksja – czemu Komornik wydając orzeczenie może wskazać w komparycji pełne dane osobowe i adresowe strony, która brała w postępowaniu udział, a sąd nigdy nie pofatyguje się we wpisanie czegoś więcej niż imienia i nazwiska albo nazwy i siedziby (w znaczeniu – miejscowości, w której znajduje się siedziba)?
No to już chyba wynika z programu do obsługi biurowości.
U komornika te dane w postanowieniach oczywiście wynikają z programu do obsługi biurowości. A z czego wynika ich brak w orzeczeniach sądu..?
Przecież i do komornika i do sądu stosuje się ten sam art. 325 w zw. z art. 361 (w przypadku komornika – w zw. z art. 13 § 2) k.p.c..
Czasami podają nr NIP lub PESEL dłużnika.
Wydział cywilny 🙂
Witam,
jestem wierzycielem i ostatnio usłyszałem, że z racji skutecznej egzekucji i spłacanych w pierwszej kolejności odsetek za zwłokę muszę dokonać rozliczenia z Urzędem Skarbowym.
Czy ciąży na mnie jako wierzycielu taki obowiązek?
Od odsetek, które narosły od momentu przysądzenia do momentu postanowienia „Plan podziału” płaci się podatek . Komornik jest zobowiązany wydać PIT z kwotą od której należy zapłacić podatek.
Witam. Jestem wierzycielem, zdobyłam nakaz zapłaty, złożyłam wniosek egzekucyjny u komornika, jednocześnie planowałam złożyć wniosek do Sądu o wpis w IV dziale KRS o zaległościach. W tym celu wysłalam odpowiednie pismo do dłużnika. Niestety krótko po tym dłużnik przysłał zarówno mi jak i komornikowi pismo, iż z powodu utraty płynności finansowej zamierza złożyć wniosek do Sądu o ogłoszenie upadłości. Rozmawiałam z komornikiem, on twierdzi że nie ma z czego ściągnąć długu, a złożenie wniosku o upadłość zawiesi wykonywanie tytułu egzekucyjnego. Czy ma sens teraz składać wniosek o wpis w IV dziale KRS? Czy ma sens robić cokolwiek? Skoro komornik nie znalazł majątku to syndyk też go pewnie nie znajdzie. Jestem w kropce nie wiem co robić
Nie wiem, co się dzieje w sprawie, ale się nie poddawaj.
Żal czytać odpowiedzi na Pański wpis. Należy wykonać wszystkie prawem przewidziane czynności . Często za upadłego odpowiada zarząd (swoim majątkiem) , np. jeżeli nie złoży wniosku we właściwym czasie , albo wybiórczo – przed upadłością – zaspokaja wierzycieli albo obciąża majątek w razie grożącej mu niewypłacalności itp. A majątku należy poszukiwać samemu występując do sądu o powołanie do rady wierzycieli. Wówczas jest legalny dostęp do umów, faktur, przepływów na rachunku itp.
Witam,
Jaki termin ma komornik na wydanie postanowienia od dnia spłaty długu?
Trzeba wystąpić o zaświadczenie , a kiedy komornik nie wyda w ciągu miesiąca, należy wystąpić do Prezesa sądu ze skargą w trybie nadzoru ( nie na czynności). Prezes wyda zarządzenie dla sądu (przewodniczącemu wydziału egzekucyjnego) do podjęcia czynności w trybie art. 759 k.p.c.
Komornik nie jest tu związany żadnym terminem. Jeśli długo nie wydaje postanowienia, możliwe jest złożenie skargi na zaniechanie dokonania czynności przez komornika.
Krótko i na temat,dług możesz płacić bez końca,łatwo egzekwować,trudno zakończyć postępowanie.Wierzyciel wysyła do komornika bo nie ma obowiązku informowania a komornik wpłaca minimalne kwoty bo koszty postępowania,woli dla siebie więcej.Bez wiedzy o ilości długu nie można powiadomić komornika o spłacie.Ot w takim państwie prawa i równości dla ludzi żyjemy proszę państwa.
witam jak napisac pismo do komornika abyten nam przyslal ze zakonczyl sprawe itaksamo jak napisac do banku
jak prawidlowo powinno wygladac pismo od komornika o zakonczniu postepowania? caly dlug spacony pismo dostalam ale w pismie podane sa tylko koszty komornicze ja spacilma duzo wiecej nie ma informacji o splacie wierzyciela na koncu pisma nie ma adnotacji ze pismo oprocz mnie zostalo jeszcze wyslane do wierzyciela… nie wiem co o tym myslec … znajoma dostala pismo ze dlug zosal spacony do danej kwoty ze wierzyciel zostal spacony i zaplata ile wyniosla dla radca prawnego … na kocu byla adnotacja ze pimo otrzymuja dane osoy organy itd a umie ze dlug zotal spacony do danej kwoty i tyle nie ma zaznaczenie ze radca prawny tez zostal spacony… czy komornik nie musi pisac tego w pismie… ? prosze mi odpowiedziec
Cytuję opinię z Pańskiego artykułu: Po umorzeniu sprawy z powodu ściągnięcia długu (czy też jego dobrowolnej spłaty komornikowi) komornik doręcza komplet pism.
Panie Sienkiewicz, ogarnij się Pan; „po ściągnięciu długu”, to już nie ma czego komornik umarzać. Komornik wydaje (wg. przepisów od 5 maja 2012r) postanowienie o zakończeniu postępowania (art. 816 pkt 3) . Przed 5 maja 2012r, wydawał postanowienie o kosztach , tyle i tylko tyle. dłużnik mógł zażądać zaświadczenia o zakończeniu postępownia .
jestem dluznikem dlug wnosi 100zl a kompornik naliczy 495zl coz pytalem sie komornika to powiedzial ze takie sakoszty ale jak mi wiadomo bylo pisane ze komornik nie jest vatowce to dlaczego on nalicza vat jest to nie zgodne zprzepisami
czy komornik musi usunac dane osobowe jezeli jest umorzona zkonczona sprawa dlugu
Jezeli dzwoniłam do komornika z prozba o przysłanie zaswiadczenia o splacie zadluzenia mija miesiac a nadal pisma nie otrzymalam gdzie rozmawialam z sekretarka ktora powiedziała mi ze pismo w dniu jutrzejszym zostanie wyslane i ze do 4 dni roboczych otrzymam list a go nie dostałam a prubujac sie dodzwonic codziennie po 2-3 godziny nikt nie odbiera co moge zrobic a pismo jest mi bardzo potrzebne licze na odpowiec dziekuje
Skarga do sądu rejonowego – rewir komorniczy.