Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Zakończenie postępowania egzekucyjnego

Postępowanie egzekucyjne może zakończyć się na kilka sposobów. A właściwie w jeden sposób, ale z różnych przyczyn. Postępowanie kończy się oczywiście umorzeniem: z powodu bezskuteczności (brrr…), bezczynności wierzyciela, na wniosek wierzyciela…Również w przypadku sukcesu, czyli wyegzekwowania całej kwoty. Po umorzeniu sprawy z powodu ściągnięcia długu (czy też jego dobrowolnej spłaty komornikowi) komornik doręcza komplet pism. Właśnie coś takiego przyszło wczoraj do kancelarii (komornicy na szczęście nie podlegają tej mega reformie doręczeniowej):

umorzenie egzekucji

Z takiego postanowienia – oraz z postanowienia o przyznaniu kosztów – cieszymy się zawsze najbardziej.

To w ogóle była ciekawa sprawa.

Po pierwsze bardzo szybka egzekucja. Tylko sprawne działanie wierzyciela i pełnomocnika zwiększa szansę na sukces, czyli odzyskanie pieniędzy. Niestety często zwracacie się o pomoc po 5 latach bezskutecznej szarpaniny z dłużnikiem… To tak jakby go lekarza iść po 5 latach stosowania ziółek i porad Goździkowej. Dramat…

Po drugie pozwanym był rolnik. Zagadka dla prawników: jaki wydział – gospodarczy czy cywilny – jest właściwy (powód jest przedsiębiorcą)?

{ 33 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek Styczeń 24, 2014 o 12:22

Jak przedsiębiorca to powinien być gospodarczy, ale znając nasze sądy to pewnie wylądowało w cywilnym 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 24, 2014 o 12:27

Odpowiedź prawnika – może być tak lub tak 🙂

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 22:50

Co za bzdet. Już o tym kiedyś pisałem ale Pan – Panie wesoły (tak jakoś dziwnie wesoły) – chyba nie był zadowolony z tego wpisu . Rolnik może być pozwany wyłącznie przed sąd cywilny. Ustawodawca zadecydował: rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo działalności gospodarczej (bo ? Bo miałby zdolność upadłościową , a to nie odpowiadało lobbystom ; bankom, dostawcom nawozów, pasz maszyn itp.)

Odpowiedz

michal Styczeń 24, 2014 o 12:40

witam
masło maślane a umorzenie

fajne postanowienie o umorzeniu ale chyba nie do końca zgodne z kpc 🙂
Art. 816.
§ 3. KPC Ukończenie postępowania egzekucyjnego w inny sposób niż przez umorzenie komornik stwierdza postanowieniem, rozstrzygając o kosztach.
z jednej strony kolega potwierdza spłatę z drugiej umarza

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 24, 2014 o 12:44

Też mam takie wątpliwości, chociaż praktyka w Toruniu wskazuje raczej na umarzanie w takich sytuacjach,
Ale skarżył nie będę. A jak robią inne miasta?

Odpowiedz

Michał 32 Styczeń 24, 2014 o 13:41

Słowo “umarzać” z formalnego punku widzenia nie powinno się pojawić w pkt 1 postanowienia z uwagi na treść art. 816 par. 3 kpc. Neutralne byłoby “zakończyć”. Ale to w istocie niuans. Niewątpliwie wprowadzenie sformułowanie jak w pkt 1, w jakiejkolwiek formie, powoduje, że postanowienie jest czytelniejsze dla stron, w szczególności dla dłużnika. W przypadku zwykłych postanowień ustalających koszty, gdzie informacja o zakończeniu postępowania na skutek zapłaty pojawia się dopiero w uzasadnieniu, nie jest tak jednoznaczna dla dłużników.

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 22:59

Słuchajcie fachowcy: po zakończeniu postępowania egzekucyjnego na skutek wyegzekwowania należności objętej wnioskiem do tytułu wykonawczego – komornik nie wydaje postanowienia ale zaświadczenie o sumach przekazanych wierzycielowi. Dłużnik może wówczas korzystać z powództwa przeciwegzekucyjnego , a wierzyciel z powództwa o ustalenie . No zastanówcie się dlaczego tak jest w k.p.c..

Odpowiedz

Krzysztof Czerwiec 10, 2015 o 16:33

Stanisław, czytaj uważnie:
Kodeks postępowania cywilnego
Art. 816. Ukończenie postępowania egzekucyjnego
§ 3. Ukończenie postępowania egzekucyjnego w inny sposób niż przez umorzenie komornik stwierdza postanowieniem, rozstrzygając o kosztach.

Odpowiedz

Jacek Styczeń 24, 2014 o 12:50

U mnie – Jak dłużnik spłaci zadłużenie komornik wydaję postanowienie o kosztach oraz że postępowanie zostało zakończone na skutek wyegzekwowania całej należności.

Odpowiedz

Iwona Styczeń 24, 2014 o 13:07

A jeśli pełnomocnik okazuje się wielokrotnie nieskuteczny?????, kolejne koszty i nic.

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Styczeń 24, 2014 o 20:13

Można zmienić pełnomocnika 🙂

Odpowiedz

Jacek Styczeń 24, 2014 o 13:12

http://www.sprzedamdlug.pl/1/kam.jpg
Dokładnie tak wygląda postanowienie .

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Styczeń 26, 2014 o 00:19

A tak teraz sobie patrząc na to postanowienie komornika (oczywiście nie pierwsze, nie drugie i nie dziesiąte w życiu) naszła mnie refleksja – czemu Komornik wydając orzeczenie może wskazać w komparycji pełne dane osobowe i adresowe strony, która brała w postępowaniu udział, a sąd nigdy nie pofatyguje się we wpisanie czegoś więcej niż imienia i nazwiska albo nazwy i siedziby (w znaczeniu – miejscowości, w której znajduje się siedziba)?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 27, 2014 o 10:05

No to już chyba wynika z programu do obsługi biurowości.

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Styczeń 27, 2014 o 12:09

U komornika te dane w postanowieniach oczywiście wynikają z programu do obsługi biurowości. A z czego wynika ich brak w orzeczeniach sądu..?

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Styczeń 27, 2014 o 12:14

Przecież i do komornika i do sądu stosuje się ten sam art. 325 w zw. z art. 361 (w przypadku komornika – w zw. z art. 13 § 2) k.p.c..

Odpowiedz

Paweł Grudzień 30, 2014 o 13:06

Czasami podają nr NIP lub PESEL dłużnika.

Odpowiedz

GOŚĆ Styczeń 27, 2014 o 17:38

Wydział cywilny 🙂

Odpowiedz

Jacek Wrzesień 28, 2014 o 12:58

Witam,
jestem wierzycielem i ostatnio usłyszałem, że z racji skutecznej egzekucji i spłacanych w pierwszej kolejności odsetek za zwłokę muszę dokonać rozliczenia z Urzędem Skarbowym.
Czy ciąży na mnie jako wierzycielu taki obowiązek?

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 23:03

Od odsetek, które narosły od momentu przysądzenia do momentu postanowienia “Plan podziału” płaci się podatek . Komornik jest zobowiązany wydać PIT z kwotą od której należy zapłacić podatek.

Odpowiedz

Ania Październik 26, 2014 o 23:36

Witam. Jestem wierzycielem, zdobyłam nakaz zapłaty, złożyłam wniosek egzekucyjny u komornika, jednocześnie planowałam złożyć wniosek do Sądu o wpis w IV dziale KRS o zaległościach. W tym celu wysłalam odpowiednie pismo do dłużnika. Niestety krótko po tym dłużnik przysłał zarówno mi jak i komornikowi pismo, iż z powodu utraty płynności finansowej zamierza złożyć wniosek do Sądu o ogłoszenie upadłości. Rozmawiałam z komornikiem, on twierdzi że nie ma z czego ściągnąć długu, a złożenie wniosku o upadłość zawiesi wykonywanie tytułu egzekucyjnego. Czy ma sens teraz składać wniosek o wpis w IV dziale KRS? Czy ma sens robić cokolwiek? Skoro komornik nie znalazł majątku to syndyk też go pewnie nie znajdzie. Jestem w kropce nie wiem co robić

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 27, 2014 o 14:53

Nie wiem, co się dzieje w sprawie, ale się nie poddawaj.

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 23:13

Żal czytać odpowiedzi na Pański wpis. Należy wykonać wszystkie prawem przewidziane czynności . Często za upadłego odpowiada zarząd (swoim majątkiem) , np. jeżeli nie złoży wniosku we właściwym czasie , albo wybiórczo – przed upadłością – zaspokaja wierzycieli albo obciąża majątek w razie grożącej mu niewypłacalności itp. A majątku należy poszukiwać samemu występując do sądu o powołanie do rady wierzycieli. Wówczas jest legalny dostęp do umów, faktur, przepływów na rachunku itp.

Odpowiedz

nats Listopad 3, 2014 o 22:05

Witam,
Jaki termin ma komornik na wydanie postanowienia od dnia spłaty długu?

Odpowiedz

Stanisław Marzec 28, 2015 o 23:07

Trzeba wystąpić o zaświadczenie , a kiedy komornik nie wyda w ciągu miesiąca, należy wystąpić do Prezesa sądu ze skargą w trybie nadzoru ( nie na czynności). Prezes wyda zarządzenie dla sądu (przewodniczącemu wydziału egzekucyjnego) do podjęcia czynności w trybie art. 759 k.p.c.

Odpowiedz

Michał Listopad 4, 2014 o 15:39

Komornik nie jest tu związany żadnym terminem. Jeśli długo nie wydaje postanowienia, możliwe jest złożenie skargi na zaniechanie dokonania czynności przez komornika.

Odpowiedz

WieslawWszywka Wrzesień 13, 2016 o 09:23

Krótko i na temat,dług możesz płacić bez końca,łatwo egzekwować,trudno zakończyć postępowanie.Wierzyciel wysyła do komornika bo nie ma obowiązku informowania a komornik wpłaca minimalne kwoty bo koszty postępowania,woli dla siebie więcej.Bez wiedzy o ilości długu nie można powiadomić komornika o spłacie.Ot w takim państwie prawa i równości dla ludzi żyjemy proszę państwa.

Odpowiedz

ESTERA Grudzień 28, 2016 o 19:38

witam jak napisac pismo do komornika abyten nam przyslal ze zakonczyl sprawe itaksamo jak napisac do banku

Odpowiedz

anna Styczeń 18, 2017 o 14:31

jak prawidlowo powinno wygladac pismo od komornika o zakonczniu postepowania? caly dlug spacony pismo dostalam ale w pismie podane sa tylko koszty komornicze ja spacilma duzo wiecej nie ma informacji o splacie wierzyciela na koncu pisma nie ma adnotacji ze pismo oprocz mnie zostalo jeszcze wyslane do wierzyciela… nie wiem co o tym myslec … znajoma dostala pismo ze dlug zosal spacony do danej kwoty ze wierzyciel zostal spacony i zaplata ile wyniosla dla radca prawnego … na kocu byla adnotacja ze pimo otrzymuja dane osoy organy itd a umie ze dlug zotal spacony do danej kwoty i tyle nie ma zaznaczenie ze radca prawny tez zostal spacony… czy komornik nie musi pisac tego w pismie… ? prosze mi odpowiedziec

Odpowiedz

Stanisław Marzec 20, 2017 o 22:12

Cytuję opinię z Pańskiego artykułu: Po umorzeniu sprawy z powodu ściągnięcia długu (czy też jego dobrowolnej spłaty komornikowi) komornik doręcza komplet pism.
Panie Sienkiewicz, ogarnij się Pan; “po ściągnięciu długu”, to już nie ma czego komornik umarzać. Komornik wydaje (wg. przepisów od 5 maja 2012r) postanowienie o zakończeniu postępowania (art. 816 pkt 3) . Przed 5 maja 2012r, wydawał postanowienie o kosztach , tyle i tylko tyle. dłużnik mógł zażądać zaświadczenia o zakończeniu postępownia .

Odpowiedz

eugeniusz Październik 11, 2017 o 15:37

jestem dluznikem dlug wnosi 100zl a kompornik naliczy 495zl coz pytalem sie komornika to powiedzial ze takie sakoszty ale jak mi wiadomo bylo pisane ze komornik nie jest vatowce to dlaczego on nalicza vat jest to nie zgodne zprzepisami

Odpowiedz

eugeniusz Październik 11, 2017 o 15:39

czy komornik musi usunac dane osobowe jezeli jest umorzona zkonczona sprawa dlugu

Odpowiedz

Paulia Styczeń 2, 2018 o 23:22

Jezeli dzwoniłam do komornika z prozba o przysłanie zaswiadczenia o splacie zadluzenia mija miesiac a nadal pisma nie otrzymalam gdzie rozmawialam z sekretarka ktora powiedziała mi ze pismo w dniu jutrzejszym zostanie wyslane i ze do 4 dni roboczych otrzymam list a go nie dostałam a prubujac sie dodzwonic codziennie po 2-3 godziny nikt nie odbiera co moge zrobic a pismo jest mi bardzo potrzebne licze na odpowiec dziekuje

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: