Mój nowy blog

Skoro zaglądasz na ten blog, to znaczy, że blogi prawników Cię interesują. Może szukasz informacji przydatnej Tobie? I może nawet uważasz tę formę komunikacji prawników za wiarygodną? Jeżeli tak, to serdecznie zapraszam Cię na mój nowy blog, poświęcony prawu pracy, ale raczej z punktu widzenia pracodawcy.

prawo dla pracodawcy

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Lech pisze:

  Gratuluję, Panie Karolu, już dodaję do rssów 😉

 2. Katarzyna pisze:

  Panie Karolu,
  tu ponownie Katarzyna. Nie znalazłam na Pana blogu tematu, który mnie interesuje, więc pozwalam sobie poprosić o odpowiedź pod najnowszym Pana postem. Sprawa wygląda następująco: jestem jednym z dwóch wierzycieli nakazu zapłaty wydanego przez sąd w postępowaniu upominawczym 18.08.2011. Drugi wierzyciel odzyskał dzięki działaniom komornika całość kwoty, ale nie zechciał się ze mną podzielić, więc wystąpiłam o drugi tytuł wykonawczy i dostałam go z datą 12.09.2012. Potem sprawy osobiste przysłoniły mi upominanie się o dług, ale chciałabym go teraz odzyskać. Pytanie: od kogo właściwie? Od dłużniczki, która już spłaciła całość, ale na rzecz pierwszego wierzyciela, czy jednak od wierzyciala, który odzyskał moją połowę, ale nie chce mi jej oddać? I czy ta klauzula jest jeszcze aktualna, czy muszę starać się o nową wersję? (Czytałam, w którymś z Pana postów, że ostatnio były jakieś zmiany odnośnie nadawania klauzuli, ale nie zrozumiałam, czy to dotyczy także spraw rozstrzygniętych przed nowelizacją). Jestem wdzięczna za odpowiedź i gratuluję bloga – ciekawie Pan pisze o sprawach, które, przepraszam, zawsze wydawały mi się nieciekawe (dokąd mnie samej nie dotyczyły…). Pozdrawiam! Katarzyna

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Katarzyna, to pytanie istotnie poza treścią wpisu….
   Skoro pierwotny dłużnik zapłacił jednemu z wierzycieli solidarnych, to od niego nie można już nic żądać. Teraz musisz żądać zapłaty od “kolegi”, czyli drugiego wierzyciela. Nie wiem, z czego ta solidarność wynikała a zatem nie wiem, czy po równo mieliście się podzielić. Zasadniczo jednak musisz uzyskać tytuł na drugiego wierzyciela, który stał się Twoim dłużnikiem.

 3. Katarzyna pisze:

  Dziękuję Panie Karolu. Dług, który odzyskał współwierzyciel to kaucja za mieszkanie, której właścicielka nie chciała dobrowolnie zwrócić. Czy dobrze rozumiem, że powinnam teraz złożyć pozew o nakaz zapłaty połowy kaucji od mojego współwierzyciela, czekać na tytuł egzekucyjny, następnie wnieść o klauzulę wykonalności i rozpocząć egzekucję komorniczą? Pozdrawiam! Katarzyna P.S. Dziękuję, że prowadzi Pan tego bloga. K.

 4. Maja pisze:

  Czy komornik winień wnieść opłatę w wysokości 45 zł na konto organu podatkowego za
  udzieloną odp. dotyczącą zastawu skarbowego, ustanowionego na
  samochodzie dłużnika wobec którego toczy się postępowanie egzekucyjne??? Jeśli nie to z jakiego art. i jakiej ustawy to wynika??? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  Maja, to wybitnie poza tematem wpisu…. Nie zajmowałem się dotychczas tym tematem i raczej nie planuję. Najlepiej zapytać komornika, na jakiej podstawie odprowadził podatek.

 6. Katarzyna pisze:

  Panie Karolu, kiedy będzie nowy post? Chociaż uzyskałam już od Pana odpowiedzi na interesujące mnie tematy, wciągnęłam się w czytanie i czekam na więcej! Katarzyna

 7. Piotrek pisze:

  Dobrych blogów nigdy za wiele. Jako pracodawca czekam 🙂

 8. Rafał pisze:

  Świetnie, czekałem na coś takiego 🙂 fajnie, że znajduje Pan czas na blogowanie.

 9. Darek pisze:

  Trafiłem na pana bloga przez przypadek, ale zamieszczane treści już nie raz pomogły rozwiązać nie jeden problem. Interesujące treści, opisywane przypadki. Oby więcej takich konstruktywnych miejsc powstało w naszym polskiej przestrzeni internetowej. 🙂 Pozdrawiam.

 10. Paulina pisze:

  dzień dobry. Proszę mi powiedzieć co mam zrobić aby odzyskać pieniądze mam pismo ze sądu w nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i jest tam napisane nakazuje pozwanym: X I Y (XiY – nazwiska) aby zapłacili solidarnie na rzecz powoda kwotę…. a klauzula wykonalności jest tylko na pana X. Dlaczego? CO ZROBIĆ ŻEBY BYŁA NA PANA Y? TRZEBA NAPISAĆ WNIOSEK DO SĄDU O WYDANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI? PROSZĘ O ODPOWIEDZ BĘDE WDZIECZNA DZIĘKUJE

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Paulina, już gdzieś było to pytanie…. Nie wiem, jaki był wniosek czy na obu dłużników, czy tylko na jednego i sąd to przeoczył…. A poza tym to off topic…

 11. Dawid pisze:

  Witam wziąłem na siebie internet z t-mobile i w pewnym momencie nie miałem za co płacić i podpisałem ze znajomą umowę że bierze ode mnie internet wraz z nowym netbookiem i modemem i zobowiązuje się do płacenia co miesiąc raty za netbooka i internet miesięcznie wynosiło to 129zł. W pewnym momencie przestała płacić i firma t-mobile wypowiedziała mi umowę za internet i netbooka i w tym momencie ja muszę płacić 220zł miesięcznie i nie mogę odzyskać od niej pieniędzy a raty muszę płacić, całe zadłużenie wynosi 2200zł. Co mam zrobić jak mogę odzyskać od niej pieniądze ponieważ sam nie mam pieniędzy aby spłacać te zadłużenie a nie chce żeby firma t-mobile podała mnie do komornika.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Dawid, to jest off topic, ale odpowiem: jeżeli możesz udowodnić tę wersję to ją wezwij na piśmie a potem pozwij.

 12. MyPrawnicy pisze:

  […] Mój nowy blog […]

 13. […] Mój nowy blog […]

 14. ALEKSANDRA pisze:

  Dzień dobry. Natrafiłam na Pana stronę, gdzie w jasny i przejrzysty sposób można zrozumieć kruczki prawne ale nie znalazłam tego czego szukam. Otóż, moja sprawa dotyczyła zapłaty bądź wydania towaru (zakup na allegro). W pozwie podałam wartość przedmiotu sporu, bez kosztów dodatkowych tj. usługi kurierem. Dłużniczka wpłaciła przekazem pocztowym kwotę sporu, o koszty procesu niestety będę dochodzić przez komornika, ale chodzi mi o opłatę za przesyłke towaru, do której nie doszło. Czy mogę jej dochodzić poprzez następny pozew (nie było to przedmiotem sporu) jeśli dłużniczka dobrowolnie mi tych pieniędzy nie wpłaci?

 15. ALEKSANDRA pisze:

  Dziękuję za odpowiedź

 16. Dorota pisze:

  Witam. Mam pytanie otóz mój były mąz ma zasadzone przez sad na mnie jako zone alimenty od kilku lat nie płaci mi ani funduszu na dzieci nie spłaca. Od dwóch lat pracuje były maz w Szwecji dobrze zarabia i nadal nic nie spłaca. Moje pytanie brzmi czy mam prawo sama sobie siła wziazc jemu pieniadze? Poprostu jak w grudniu na urlop przyjedzie mam na pismie z sadu z klauzula wykonalnosci.Czy nalezna sume mam prawo sama sobie od niego wziasc? Powiadomiłam prokurature ze on pracuje za granica ale gdy byl przesłuchiwany to wymyslił ze tam nie pracuje i prokurator mu uwierzył i ja na głupia wyszłam. Odwiedza dzieci jak przyjezdza i mam z nim kontakt i wiem ze tam pracuje. Prosze mi odpowiedziec na moje pytanie czy moge swoją naleznosc sama jemu wziasc? Dziekuje.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *