Niższe odsetki ustawowe

Jak zapewne wiesz odsetki ustawowe są swoistą „opłatą” za korzystanie z cudzych pieniędzy. Dochodząc przed sądem swoich roszczeń powinieneś zawsze żądać zapłaty tych odsetek (a często o tym zapominasz). Ile wynoszą te odsetki?

W prawie cywilnym (ale nie np. w podatkach) wysokość odsetek ustalana jest na podstawie rozporządzenia przewidzianego w kodeksie cywilnym, a konkretnie w jego art. 353 § 3.

Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

I Rada wydaje co jakiś czas takie rozporządzenie. Poprzednio było to w grudniu 2008 r., a więc dość dawno. Od tego czasu do teraz obowiązywały stosunkowo wysokie – może nawet lichwiarskie, bo 13% odsetki. Oczywiście były w ostatnim 25leciu Wolnej Polski okresy, gdzie odsetki wnosiły i 720%! To se ne vrati…..

Ostatnio jednak odsetki raczej spadają.

I właśnie niedawno, w przeddzień Wigilii, odsetki spadły z 13% do 8% w stosunku rocznym, a więc aż o 5 punktów procentowych.

Na szczęście sądy już od wielu lat piszą treść nakazów czy wyroków w tej sposób, że nie wymieniają wysokości odsetek (pamiętam, że na aplikacji musieliśmy dokładnie pisać, jakie to odsetki są zasądzane). Obecnie sentencja orzeczenia brzmi więc tak:

odsetki

Jeżeli masz już wyrok czy nakaz zapłaty u komornika to przeliczy on sobie sam, ile od 23 grudnia 2014 r. ma od dłużnika ściągać odsetek.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Lech pisze:

  Widywałem tytuły stwierdzające “odsetki ustawowe w wysokości 13%” i co wówczas? 😉

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Lech, tylko się cieszyć 🙂 A tak poważnie to powinno być raczej: 13% z uwzględnieniem zmiany odsetek. No cóż, może tak był sformułowany pozew? Niech się dłużnik martwi.

 2. ppp pisze:

  Ja właśnie dostałem w dniu wczorajszym zajęcie emerytury (mojego dłużnika) od komornika z datą jego wystawienia 02-01-2015 i są odsetki liczone od kwoty głównej 13%, czy to możliwe, że niektórzy komornicy nie wiedzą o ich obniżeniu i kasują więcej dla wierzycieli:)?

 3. Mark127 pisze:

  Dostałem wczoraj pismo od getback, proponują ugodę i informują o wstrzymaniu odsetek, właśnie 8%. Do tej pory nie odbierałem od nich tel i nie odpisywałem, myślałem, że dadzą spokój, ale dziś doczytałem, że windykator też może do komornika sprawę oddać https://getbacksa.pl/windykacja/ Torchę mało wiem w tym temacie. Jak mam z nimi rozmoawiać? Miał ktoś u nich długi?

 4. Łukasz pisze:

  No to dłużnikom, mały kamień z serca spadł – w postaci ośmiu procent.
  Dobrze, ze o tym piszesz bo faktycznie, nie zawsze człowiek myśli o tych odsetkach, a potem jak przychodzi co do egzekucji to się oczy otwierają o ile to kwota długu zostaje powiększona.
  Mark127 – długu u nich nie miałem, ale tak na chłopski rozum – to jakżeś pożyczył to lepiej jednak te telefony odbierać 😉

 5. Monika pisze:

  Powiem , że lepiej się dogadać niż czekać, chyba że nam nie zależy na niczym, w sensie jakiś kredytach czy telefonach na abonament. Dług się łatwo robi gorzej z jego spłatą. Najgorzej mają windykatorzy z typowymi wyłudzeniami, a nie od każdego da się pieniądze odzyskać…

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *