Brexit. Brexodus. Polacy wracają do kraju?

Ilość analiz dotyczących skutków decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może przyprawić o zawrót głowy. Codziennie komentarze i do tego sprzeczne. Rzeczywistość zmienia się codziennie. Ale czy Brexit jakoś wpłynie na kwestie dochodzenia wierzytelności. Jakoś z pewnością wpłynie.

Prawie trzy lata temu opublikowałem tekst gościnny tekst dotyczący wykonania ETE w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory stan prawny uległ zmianie – niektóre tytuły podlegają bezpośredniemu wykonaniu na ternie GB. Czy to zostanie całkowicie zniweczone?

Nie sądzę, wg mnie powiązania pozostaną silne i będą oparte na umowach międzynarodowych. Jedna z nich zapewne będzie dotyczyć wykonywania orzeczeń brytyjskich sądów na terenie UE oraz unijnych wyroków na Wyspach. Za wcześnie jednak, by cokolwiek przesądzać.

Ale mam taką refleksję związaną z zapowiedziami masowych powrotów Polaków do kraju: nie można wykluczyć, że wrócą również dłużnicy. Osoby, które z różnych powodów nie regulowały swoich długów.

Jeżeli zatem w przeszłości prowadziłeś bezskutecznie egzekucję w Polsce, ale dłużnik był w Londynie i nie mogłeś lub nie chciałeś tam go poszukiwać, wyciągnij z szuflady swój tytuł wykonawczy. Wynikające z niego roszczenia przedawniają się po 10 latach od bezskutecznej egzekucji. Może zatem dobrze zrobiłeś, że nie wyrzuciłeś wyroku czy nakazu?

Za jakiś czas przekonamy się, czy exodus Polaków faktycznie nastąpi. Mam jednak nadzieję, że tak naprawdę niewiele się zmieni. I żeby to sprawdzić postanowiłem tegoroczny urlop spędzić w … Londynie 🙂

Ostatnio byłem tam w maju 2011 r. Od tamtej pory zmieniło się zapewne wiele…

Gwardziści w drodze do Backingham Palace

Gwardziści w drodze do Backingham Palace

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły

 1. Jacek pisze:

  Dodać trzeba,że niestety odsetki o ile sprawa nie była w egzekucji należne będą za ostatnie trzy lata-swoją drogą to skandal.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Jacek, czasami warto zaryzykować 🙂

  • Aleksander pisze:

   I tak i nie.
   Odsetki będą egzekwowane za cały okres objęty wyrokiem. Jedynie dłużnik może wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne w zakresie odsetek i wówczas faktycznie mogą zostać ograniczone do ostatnich trzech lat przed wszczęciem egzekucji.

 2. Jacek pisze:

  Pewnie!Właśnie mam na tapecie pozew o świadczenie nienależne-dotyczy odsetek ponad trzy lata,w sytuacji wyegzekwowania przez komornika całej należności/ w tym odsetek ponad trzy lata/,a pozew złożony już po przymusowym wyegzekwowaniu!

 3. Student pisze:

  Chociaż nie będzie trzeba uczyć się miliarda wyjątków dla UK w prawie gospodarczym UE https://notatek.pl/prawo-gospodarcze-ue 🙂 Wszyscy studenci prawa dziękują Brytyjczykom ;p

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.