Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Doręczenia elektroniczne – jeszcze więcej od 8 września!

Zmiany, zmiany, zmiany… Już za kilka dni, 8 września 2016 r., w życie wchodzą istotne zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Wspominałem już o nadchodzącym Rejestrze Spadkowym. Ale nowości jest dużo więcej. Zwłaszcza jeżeli chodzi o postępowanie cywilne.

Największa zmiana w zakresie postępowania przed sądami dotyczy wprowadzenia do użytku systemu teleinformatycznego. W ramach takiego systemu będzie możliwe wnoszenie pism procesowych oraz doręczanie pism sądowych uczestnikom postępowania drogą elektroniczną. To już jest w e-sądzie, a będzie w każdym postępowaniu.

System teleinformatyczny będzie rozwiązaniem fakultatywnym, ale wiążącym. Co to znaczy? Pisma będzie można składać drogą elektroniczną lub tradycyjną (poczta, biuro podawcze), ale jeżeli już dokonasz wyboru wnoszenia pism przez system teleinformatyczny, to dalsze pisma będziesz mógł składać wyłącznie za pomocą tego sytemu. Co więcej – po wyborze drogi elektronicznej wszelkie pisma złożone w inny sposób nie wywołają żadnych skutków prawnych.

Oczywiście pisma kierowane do sądu (zwłaszcza pozwy) zawierają szereg załączników. W przypadku pisma wniesionego za pomocą systemu teleinformatycznego wymagane więc będzie dołączenie poświadczonych elektronicznie odpisów tych załączników. Takie elektroniczne poświadczenie będzie proste, ale tylko wtedy, gdy strona będzie reprezentowana przez zawodowego pełnomocnika – wtedy bowiem poświadczenie będzie następowało automatycznie z chwilą wprowadzenia dokumentu do systemu.

Jeżeli jednak strona działa na własną rękę – wtedy, aby uzyskać elektroniczne poświadczenie, będzie musiała udać się do notariusza. Notariusz opatrzy elektroniczne poświadczenie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Na koniec jeszcze kwestia techniczna – co zrobić kiedy wybierzemy wnoszenie pism procesowych drogą elektroniczną, a nastąpi awaria systemu i nie będziemy mogli takiego pisma złożyć (wg prawa Murphy’ego zapewne w dniu kiedy będzie upływał termin)? Niestety – złożenie pisma w placówce pocztowej nie wchodzi w grę, ponieważ takie pismo nie wywoła skutków prawnych (zgodnie z nowym art. 125 § 21 KPC). Zamiast tego ustawodawca przewidział rozwiązanie w postaci złożenia (drogą elektroniczną oczywiście) wniosku o przywrócenie terminu, ponieważ uchybienie terminowi nastąpiło bez winy strony.

Taki wniosek o przywrócenie terminu będzie więc można złożyć w ciągu tygodnia od dnia, kiedy system znowu będzie działał, wraz z pismem, które mieliśmy wprowadzić do systemu.

Czy wnoszenie pism drogą elektroniczną oznaczać będzie szybsze postępowanie? Oby. Takie jest przynajmniej założenie zmian. Jak to wyjdzie w praktyce – czas pokaże. Na razie będę obserwował jak to działa i na pewno coś “na próbę” złoże wg tych nowych zasad.  Dam znać!

 

20160405_092849(1)

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 6, 2016 o 21:55

Ja też poczekam. Nie rozumiem, dlaczego forma papierowa i elektroniczna pisma nie może być równorzędna, tj. wymienna? Póki co wybór formy elektronicznej wydaje mi się po prostu ryzykowny.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 7, 2016 o 09:28

Agnieszko, sądzę, że chodzi o to, by nie było zbyt dużego bałaganu – papier, email, papier, etc… Przynajmniej teoretycznie.

Odpowiedz

Krzysztof Kozłowski Wrzesień 7, 2016 o 17:57

Zmiana bardzo fajna, od dawna oczekiwana i po prostu taka… przystająca do naszych czasów. W dobie, w której większość korespondencji to korespondencja mailowa, długotrwała korespondencja tradycyjna powinna odejść do lamusa. Z wyjątkiem kartek pocztowych, bo to bardzo miły zwyczaj 🙂

Teoretycznie dzięki tej zmianie tempo postępowań może naprawdę znacząco wzrosnąć. Ale widzę też pewną znaczącą przeszkodę – konieczność notarialnego poświadczania załączników z pewnością skutecznie odstraszy od nowej formy wszystkich tych, którzy obywają się bez pełnomocników.

Co do obserwowania, co czas pokaże – najpierw nowa forma musi zacząć gdzieś realnie funkcjonować. Nie tylko w treści aktu prawnego. A na wdrożenie systemu sądy mają bodajże 3 lata… Więc ciekawe, kiedy będziemy mogli zacząć “obserwowanie zmian” 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 8, 2016 o 13:40

Krzysztof, jestem pewien, że to będzie szybciej niż 3 lata. W Sądach są ludzie którym na tym zależy i naprawdę znają się na swojej pracy!

Odpowiedz

Bogdan Wrzesień 9, 2016 o 09:50

wiążącym przed danym sądem czy ogólnie? Czy pozew złożony do sądu w A. w formie elektronicznej spowoduje, że do sądu w B. też będę musiał złożyć w formie elektronicznej czy tam będę mógł wysłać wersję papierową?

Odpowiedz

Ewelina Październik 26, 2016 o 21:58

Nawet Sądy idą z postępem. Powinno być szybciej ale w praktyce się okaże.

Odpowiedz

Marta Grudzień 9, 2016 o 12:44

A co konkretnie, tak dla laika nieprawniczego, oznacza ten system teleinformatyczny? Czy to znaczy, że e-mail wystarczy?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 9, 2016 o 12:49

Marta, cierpliwości 🙂 Już niedługo napiszę, co to oznacza dla laika nieprawniczego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: