Komornicze wyjawienie majątku. Zmiany od 8 września 2016 r.

Cieszy mnie, gdy jako prawnik przez lata mogę śledzić pewne rozwiązania. Tak jest właśnie z wyjawieniem majątku. Przez kilka lat pisania bloga miałem okazję wspomnieć o tym wiele razy. Nawet specjalnie dla Ciebie napisaliśmy poradnik.

Wyjawienie majątku to takie postępowanie „pomocnicze” względem „właściwego” postępowania egzekucyjnego. Jego istota polega na tym, że dłużnik ma ujawnić swój majątek po to, by wierzyciel mógł przeprowadzić egzekucję. To teoria, w praktyce większość spraw o wyjawienie do niczego nie prowadziła.

Ale dzięki ustawie z 22 lipca 2015 r., która właśnie weszła w życie (8 września 2016 r.) coś się powinno zmienić. Wszystko dzięki nowym przepisom: art. 801 (nowe brzmienie) i 8011 kodeksu postępowania cywilnego.

Art. 801 brzmi teraz (czyli od kilku dni) tak:

Jeżeli wierzyciel (…) nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku lub innych wyjaśnień niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji.

To naprawdę duża zmiana. Komornik ma teraz obowiązek wezwać dłużnika do złożenia wykazu majątku. Nie „może wezwać” jak to było dotychczas. To nie jest uzależnione od jego woli czy stanowiska dłużnika. Oczywiście, warto o to wnosić, dzięki temu będzie szybciej. Komornikowi łatwiej będzie doręczyć postanowienie i łatwiej wyegzekwować jego wykonanie. Komornik jest po prostu bardziej mobilny niż sąd.

Ale to nie wszystko, jeszcze lepszy jest nowy art. 8011 kpc – złożenie takiego wykazu będzie następowało pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, dłużnikowi będzie też groziła grzywna do 5.000 zł lub areszt do jednego miesiąca.  Czyli tak jak w sądzie.

Muszę przyznać, że taka zmiana będzie dla wierzycieli bardzo korzystna.

Po pierwsze – nie trzeba będzie czekać na to, aż komornik stwierdzi bezskuteczność egzekucji żeby można było wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o wyjawienie majątku.

Po drugie – nie ma dodatkowych opłat od takiego wniosku.

Sądzę także, że wyjawienie majątku prowadzone przed sądem ograniczy się teraz jedynie do sytuacji, w której egzekucja jeszcze nie została wszczęta. I bardzo dobrze, sądy mają co robić.

Natomiast wyjawienie majątku – to sądowe i komornicze – ma jedną ogromną zaletę, z której istnienia czasami nie zdajecie sobie sprawy. Otóż dłużnik, który został zobowiązany do wyjawienia majątku, z urzędu jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (RDN) aż na 10 lat (RDN to część KRS). Trzeba tylko poczekać, by ten RDN stał się bardziej dostępny (bo na razie nie jest  tym dobrze).

I tylko szkoda, że te nowe przepisy stosuje się do postępowań wszczętych po 8 września. No i trzeba będzie stworzyć nowy poradnik.

20160816_174000-01

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Andrzej pisze:

  Odpowiedzialności karnej za kłamstwo przy wyjawieniu majątku można tylko spodziewać się, gdy niezależnie od danych podanych przez dłużnika i tak wiemy co ma w majątku, żeby można było zarzucić mu fałsz w wyjawieniu.
  O upadku znaczenia RDN zadecydowało namnożenie się i nachalność w działalności komercyjnych BIG-ów. Aby rejestr dłużników miał gospodarczy sens musi być jednym-jedynym rejestrem, a nie jednym z wielu.
  Natomiast najważniejszą zmianą prowadzącą do znacząco większej efektywności egzekucji jest wprowadzenie możliwości potrąceń 25% z kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (od wynagrodzenia netto). To jest to, o czym powinno się z uznaniem donosić w przekazach medialnych, a nie jakieś tam wyjawianie majątku, którego dłużnik może nie posiadać.

  • anonim pisze:

   W przekazach medialnych powinno się mówić o tym że każdy dług ma swój termin i że długi się przeterminują i trzeba to tylko podnosić w sądzie i że trzeba pilnować swoich spraw

   • anonim pisze:

    Jeśli to takie wspaniałomyślne to co powiesz kobietom które brały do tej pory świadczenia z banku alimentacyjnego a teraz nie będą mogły bo taki cwaniak zapłaci 200 zł i co i lipa bo płaci co wstrzymuje wypłaty świadczeń

 2. JerzyK pisze:

  “Natomiast najważniejszą zmianą prowadzącą do znacząco większej efektywności egzekucji jest wprowadzenie możliwości potrąceń 25% z kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (od wynagrodzenia netto).”

  Podstawa prawna?

 3. Agnieszka pisze:

  “Natomiast wyjawienie majątku – to sądowe i komornicze – ma jedną ogromną zaletę, z której istnienia czasami nie zdajecie sobie sprawy. Otóż dłużnik, który został zobowiązany do wyjawienia majątku, z urzędu jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (RDN) aż na 10 lat (RDN to część KRS). Trzeba tylko poczekać, by ten RDN stał się bardziej dostępny (bo na razie nie jest tym dobrze)”
  W najnowszym numerze Przeglądu egzekucyjnego znajdzie Pan informację, że wykaz majątku z art. 801 i wyjawienie majątku z art. 913 kpc nie jest tożsame i obowiązek wynikający z art. 55 p. 3 ustawy o KRS nie dotyczy komornika.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Agnieszka. mnie przekonuje to: “Odpis postanowienia wzywającego dłużnika do złożenia wykazu majątku komornik z urzędu przesyła do sądu rejestrowego, celem wpisania dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych (art. 55 pkt 3 KRSU)”, Gołaczyński, komentarz 2016. Poza tym ustawa od KRS nie wymaga, by było to postanowienie sądu.

   • Piotr pisze:

    Jeśli komornik “z automatu” wysyła takie wezwania, to jak to się ma do dłużników z wyrokami zaocznymi, którzy dopiero od komornika dowiadują się o sprawie? Nie piszę oczywiście o tych, którzy mają długi (również te przedawnione), ale tych, wobec których windykacja została wszczęta np. przez omyłkę lub jest z innych powodów bezzasadna. Jeśli taki wpis do KRS byłby również z automatu po pierwszym wezwaniu od komornika, to co w sytuacji gdy po kilku tygodniach okaże się, że był bezpodstawny? Na stronie http://krdn.pl/wyjawieniemajatkudluznika jest informacja, że wpis następuje dopiero po wezwaniu do sądowego wyjawienia majątku. To chyba zbyt poważna sankcja, by wpis był uzależniony tylko od wysłanego z automatu pisma komornika.

    “Ponadto na mocy art. 55 Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym dłużników, którzy zostali zobowiązani do sądowego wyjawienia majątku sąd z urzędu wpisuje do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.”

 4. kurs ant pisze:

  Putynizacja Polski postępuję z prędkością światła… masakra

 5. JerzyK pisze:

  Kto zna kogoś kto nie dostał lub nie mógł kupić czegoś bo był wpisany do któregoś BIGu lub RDNu?

 6. Aleksander pisze:

  “I tylko szkoda, że te nowe przepisy stosuje się do postępowań wszczętych po 8 września.”

  Przepraszam za lamerskie pytanie, ale właściwie dlaczego? Z treści powołanych przepisów to nie wynika, a nie wydaje mi się, żeby zastosowanie nowych przepisów w postępowaniu wszczętym przed powiedzmy miesiącem, lecz ciągle w toku, naruszało zasadę lex retro non agit. Przecież Komornik dopiero wezwie (po 8 września) dłużnika do wykazania majątku, który ten posiada (także po 8 września a nie wcześniej) i stanie się w toku trwającego postępowania. Nie bardzo widzę tu jakieś działanie wstecz. Poza tym żaden przepis nie zabrania składania przez wierzyciela w toku egzekucji dalszych wniosków, nie ujętych w pierwotnym wniosku egzekucyjnym.
  pdr

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Aleksander, chyba wynika. Planuję wpis w tej sprawie.

  • Szymon pisze:

   W zakresie zmian w kpc chyba jest to jednoznaczne.
   Art. 21 ust. 1 nowelizacji “Przepisy ustaw zmienianych w art. 2 (czyli kpc) i art. 3 (post. egz. w administracji), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do postępowań wszczętych po wejściu w życie niniejszej ustawy.

 7. Szymon pisze:

  Fajnie, że pojawiły się nowe uprawienia komorników, ale boję się, że w praktyce spowoduje to ograniczenie możliwości skutecznej (a przede wszystkim szybkiej) egzekucji, a nie ją wspomoże i nie wiem czy jest to założenie ustawodawcy czy nieprzemyślany błąd. Ze zmianą art. 801 i nowymi 801(1) i 801(2) kpc uchylono art. 797(1) umożliwiający zlecenie komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika przy wszczęciu egzekucji. W praktyce komornicy po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji mogli od razu zajrzeć do CEPIKu, OGNIVA czy EKW i np. razem z zawiadomieniem dłużnika o wszczęciu egzekucji zajmowali mu rachunki bankowe.
  Teraz zgodnie z 801(2) komornik może “poszukiwać” majątku dopiero po bezskuteczności czynności związanych z wezwaniem do wyjawienia majątku. Rozumiem odpowiedzialność karną dłużnika itp., ale w praktyce każdy dłużnik będzie miał kilka tygodni na wyczyszczenie kont, sprzedaż pojazdów czy nieruchomości.
  Komornicy będą mieli chyba teraz nową możliwość sprawdzenia historycznych danych cepik czy ekw, ale wierzycielom chyba bardziej zależy na skutecznej i szybkiej egzekucji niż na wnoszonych hurtowo paulianach.

 8. Piotr pisze:

  Zgadzam się z przedmówcą Panem Szymonem, ta instytucja w zasadzie doprowadzi do paraliżu skutecznej egzekucji. Jeśli praktyka komornicza pójdzie w tym kierunku, że najpierw wysyła się wezwanie do dłużnika o “wyspowiadanie” się jakim majątkiem dysponuje a dopiero po braku odzewu wszczyna się właściwe poszukiwanie majątku (OGNIVO, CEPIK, ZUS, US i KW), to możemy sobie dać spokój z prowadzeniem spraw windykacyjnych.
  Może ktoś ma pomysł jak to obejść, żeby było po staremu, czyli z zawiadomieniem o wszczęciu wychodzą zajęcia do instytucji ?

  • kam pisze:

   OGNIVO, CEPIK itp dokonywane na wniosek wierzyciela to nie jest poszukiwanie majątku

   • Rafał pisze:

    kam – to ciekaw jestem czym według Ciebie jest poszukiwanie majątku

    • kam pisze:

     są to czynności podejmowane samodzielnie przez komornika, z jego inicjatywy

     • Aga pisze:

      a to CEPiK, OGNIVO etc. celem ustalenia czy dłużnik ma pojazdy czy rachunek to kto robi jak nie Komornik ze swojej inicjatywy celem właśnie poszukiwania majątku? Nie “ze swojej inicjatywy” to jest wtedy gdy wierzyciel we wniosku napisze ” proszę zająć pojazd marki fiat 126p nr rej XXX i rachunek w banku PKO BP nr YYYYY”.

 9. Karol pisze:

  Piotr i Szymon: spokojnie – żaden komornik nie będzie czekał z zaglądaniem do cepiku, ekw, itp. Chyba, że naprawdę jakiś służbista się znajdzie w co wątpię;-)

 10. Rafał pisze:

  Powiedzcie mi mili Państwo, co w sytuacji gdy komornik zakończył postępowanie egzekucyjne w stosunku do dłużnika X przed dajmy na to miesiącem, po czym wpływa mu do kancelarii wniosek o wszczęcie egzekucji p-ko temu samemu dłużnikowi X, w którym wierzyciel nie wskazał żadnego majątku. Komornik ma obowiązek zastosować art 801 kpc i wezwać dłużnika do wyjawienia czy może skorzystać z ewentualnie znanych mu sposobów egzekucji (które na 100% będą skuteczne) ?? 🙂

 11. Witam,

  W komentarzach toczy się bardzo ciekawa dyskusja. Co do poszukiwania majątku przez komornika to oczywiście rację ma kam, że dokonywanie przez komornika określonych czynności egzekucyjnych na wniosek wierzyciela nim nie jest. Zlecenie komornikowi poszukiwania majątku dłużnika za wynagrodzeniem a realizacja przez komornika wniosków egzekucyjnych wierzyciela to dwie różne opcje, które prowadzą w praktyce do tego samego skutku, ale z różnymi “efektami ubocznymi”. Szerzej pisałem o tym u siebie. Jednak sedno jest takie, że uchylenie art. 797(1) KPC nie sparaliżuje postępowania egzekucyjnego, o ile wierzyciel złoży odpowiednie wnioski (lub skorzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika, który się tym zajmie). Zresztą, jak wskazał Autor bloga – komornicy i tak sami zajmą się sprawdzeniem rejestrów, przynajmniej w sprawach o większe kwoty.

  Wracając do głównego wątku, jakim jest komornicze wyjawienie majątku – mnie zastanawia, czy przeniesienie “akcji” z sali sądowej do kancelarii komorniczej nie spowoduje dalszego obniżenia skuteczności instytucji wyjawienia majątku. Rozumiem, że będzie szybciej, że taniej i że elastyczniej – i wszystko to bardzo fajne zmiany. Ale skoro dłużnicy i tak często nie bali się kłamać przed sądem co do posiadanego majątku, to czy przed komornikiem w ogóle przestraszą się odpowiedzialności karnej? Komornika dłużnicy dobrze znają i wiedzą, że łatwo jest udaremnić skuteczność jego działań. Komornik nie budzi takiego respektu jak sąd. Co o tym sądzicie?

  Pozdrawiam

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Krzysztof, ja się obawiam że nadchodzą takie czasy, że ani komornik ani sąd nie będą budzić respektu. Trzeba być szybkim, zdecydowanym i się nie cackać.

  • kam pisze:

   za to przed komornikiem będzie choć odpowiedzialność karna, bo przed sądem i tej brak

 12. Waldemar pisze:

  ciekawość wzrasta a rozwiązania niedoskonałe

 13. Niestety działania niektórych komorników tak negatywnie rzuciły światło na całą branże, iż teraz nie wiem, czy kiedykolwiek uda im się odbudować renomę stanowiska (o ile faktycznie istniało). Sposób działania jest szokujący, najwyższa pora na ukrócenie takich precederów!

 14. anonim pisze:

  witam szkoda ze o przeterminowanych długach tak sie nie rospisujecie i o tym jak nie informuje sie o danej sprawie wobec dłuznika tylko o wyroku juz tak albo o tym jak to komornicy prowadza sprawy w innych miastach tak aby dłużnik nie miał możliwości dojechania na rozprawe i sie bronił pozdrawiam

 15. Paweł pisze:

  Panie Karolu!
  Czy według Panna można zastoswać te n przepis do “starych” spraw? Tzn. egzekucja jest bezskuteczna, komornik chciałby ją już umorzyć a ja składam wniosek Komornicze wyjawienie majątku?

 16. Jakub pisze:

  Witam,
  być może się mylę ale wysokość grzywny nałożonej na dłużnika może wynosić maksymalnie 3 tys. zł a nie 5 tys. zł a to na podstawie art. 163 § 1 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc. Ponadto należy zgodzić się z Agnieszką co do braku obowiązku ze strony komornika złożenia wniosku o wpisanie z urzędu dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Art. 55 pkt 4 ustawy o KRS mówi o dłużnikach cyt. ” którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym”. Art. 801 kpc stanowi, że komornik wzywa dłużnika jedynie do złożenia wykazu majątku a nie do przeprowadza postępowania o wyjawienie majątku w trybie art. 913 i nast. kpc. Ponadto niektóre przepisy z postępowania o wyjawienie majątku komornik stosuje tylko odpowiednio (art. 801(1) § 2 kpc). Istnieje więc różnica między zobowiązaniem do wyjawienia majątku a zobowiązaniem do złożenia wykazu. To właśnie przesądza o prawiłowości poglądu Agnieszki. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że wyjawienie majątku z art. 913 kpc stosuje się w przypadku, gdy egzekucja wypada bezskutecznie (musi być przeprowadzone postępowanie). Z kolei wykaz majątku w świetle nowych przepisów składa się na początku postępowania egzekucyjnego (postępowanie musi być tylko wszczęte). Co będzie jeśli dłużnik na wezwanie komornika o złożenie wykazu majątku (przed dokonaniem innych czynności egzekucyjnych – zajęć) uiści całą należność ? Ma być też z tego powodu wpisany do Rejestru DN?
  Problem nowelizacji jest gdzie indziej – zgodnie z art. 801 kpc albo wierzyciel wskazuje komornikowi we wniosku o wszczęcie egzekucji majątek podlegajacy zajęciu (wtedy komornik wraz z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji od razu dokona jego zajęcia) albo komornik wzywa dłużnika do złożenia wykazu (nie ma tutaj miejsca na samodzielne dokonanie przez komornika poszukiwania majątku – jeżeli np wcześniej dokona sprawdzenia dłużnika w ZUS lub w systemie Ognivo to dłużnika w mojej ocenie nie można obciążyć kosztem tych zapytań bo nie dano mu czasu na złożenie wykazu a on na pewno by podał w tym wykazie miejsce zatrudnienia lub numery rachunków bankowych…To jest właśnie problem. Jedyna możliwość to aby lobby wierzycieli zadziałało na rzecz skutecznej nowelizacji tych przepsiów bo znowu wylano dziecko z kąpielą.

 17. Przemek K pisze:

  “tylko szkoda, że te nowe przepisy stosuje się do postępowań wszczętych po 8 września”

  Co oznacza “wszczętych”? Wyrok jest sprzed 8 września, uprawomocnił się później.

 18. Wojciech pisze:

  Witam,
  na większości stronach w internecie mówi się o prawach wierzyciela i wskazówkach dla nich i jak mają egzekwować długi. Dlaczego nie edukuje się jak można przestać płacić długi i jak postępować z nachalnymi windykacjami, czytaj kruk, intrum justita itp. czy z nieuczciwymi komornikami. Komornikowi coraz większe uprawnienia się nadaj, żeby jeszcze bardziej się dorabiał i gnebił ludzi. Chory ten kraj pod dykaturą PIS-u. Zapraszam na mojego bloga gdzie podpowiadam i bronię dłużników przed “sępami” z windykacji.
  pozdrawiam
  Wojciech Kaczmarski

 19. Mateusz pisze:

  Czy Komornik może mnie obciążyć kwota 3200zl za odnalezienie majątku? Bo taka kwotę wpisał.Co jest większa kwota niż sam dług. Proszę o odpowiedź.

 20. bubu pisze:

  Żyjemy w chorym państwie, gdzie komornicy działają na zasadzie: “JAK SIĘ UDA…”.
  Komornik, jako przedstawiciel organu sprawiedliwości powinien działać zgodnie z prawem, a nie jak hiena wykorzystywać nieznajomość prawa przez dłużnika i wprowadzać go swoim poczynaniem w coraz większe bagno!!! W moim przypadku, jakby komornik działał zgodnie z prawem, a nie zgodnie z zasadą: “JAK SIĘ UDA” – dług już bym miał dawno spłacony i zapomniałbym dawno o sprawie, a tak mam teraz masę problemów i zostałem z ogromną ilością długów w US, ZUS i u kilku innych wierzycieli, właśnie przez takie działania komornika. I nie piszcie mi tu o pokrzywdzonych wierzycielach i takich tam, bo jedyną osobą którą ich skrzywdził – jest komornik, a pokrzywdzonym w tym momencie jestem ja i moja rodzina, a najgorsze jest to że teraz mogę komornika “cmoknąć” za to że zniszczył mi życie swoją pazernością 🙁

 21. krop.org.pl pisze:

  Opamiętajcie się ludzie, przecież to zza poprzedniej włądzy występowały najgorsze, chamskie zachowania komorników! Dopiero teraz z tym władza robi porządek – dajcie jeszcze trochę czasu. Proces naprawczy kraju musi nieco zająć.

 22. Anna pisze:

  Witam,
  a jaki majątek mam wykazać, jeżeli ze względów zdrowotnych (choruje na padaczkę) pracuje na 1/16 etatu (niecałe 120 zł brutto), nie prowadzę i nie posiadam samochodu – nie wolno mi prowadzić również ze względu na chorobę. Nie jest na mnie zapisana żadna nieruchomość – nie mam ani działki , ani nie jestem właścicielem domu / mieszkania/ . Jestem zameldowana u rodziców. Ale nie widnieje jako właściciel domu. Na rachunku bankowym, który posiadam najwyższe kwoty jakie się pojawiają to max 400 zł. Nie mam stypendium, żadnej renty, innych świadczeń. Telefon to LG l3 – cena na rynku około 100-150 zł. Żadnych markowych ubrań. Brak również wartościowej biżuterii.
  Pytam ponieważ mogę się spodziewać listu od komornika.

 23. Bzyma pisze:

  Witam. Dostałem wezwanie do sądu w sprawie wyjawienia majątku – wierzycielem jest US. Jak w ogóle wygląda taką spraw.? Co muszę na nią przygotowac? O co może mnie pytać sąd? Co jeśli nie posiadam żadnego wartościowego majątku ruchomego i nieruchomego. Zameldowany jest u rodziców. Prosze o odpowiedz.

 24. Pawel pisze:

  Jako wierzyciel wysłałem miesiąc temu wniosek do komornika o wyjawienie majatku dłużnika przed komornikiem I złożenie wyjaśnień przez dłużnika. Do tej pory nie otrzymałem żadnych informacji. Ile trwa ta procedura?

 25. werek pisze:

  te przepisy to fikcja, Komornik stwierdza zawsze, że dłużnik nie wyjawił majątku po wezwaniu i pisze, że można samemu złożyć wniosek do Sadu.

 26. Karolina pisze:

  W przypadku braku odzewu ze strony dłużnika, braku złożenia wykazu majątku, co w takiej sytuacji ? Czy istnieją jakieś środki przymusu które komornik może zastosować?

 27. Ciekawe zmiany. Pozdrawiam i czekam na kolejne psoty!

 28. AntyLichwa pisze:

  Ten przepis daje dodatkową możliwość nacisku przez lichwiarzy handlujących długami którzy płacą wierzycielom grosze a sami chcą zarobić i wycisnąć z dłużnika ile się da . Wysokie zastępstwa procesowe i koszty zastępstwa w egzekucji są według Pana w porządku ? taki z Pana moralista czytając opis o uczciwości to akurat mnie nie przekonuje .

 29. Bardzo dobrze że są takie blogi, ludziom bardzo przydają się takie informacje, pozdrawiam.

 30. ANNA pisze:

  Panie Mecenasie, chciałam zapytać, czy jeśli postępowanie w sprawie o wyjawienie majątku dłużnika zostało umorzone ze względu na niezłożenie w terminie wniosku o ponowne podjęcie postępowania, można po tym umorzeniu jeszcze raz złożyć wniosek o wyjawienie majątku dłużnika? Zostało zawieszone, gdyż było brak adresu zamieszkania dłużnika, obecnie ten adres juz mamy, ale jak już wspominałam wczesniej niezlozono w terminie wniosku o podjęcie zawieszonego postepowania razem z adresem dłużnika. Czy można cos w tej sprawie zrobic?
  Pozdrawiam

 31. radcaoln pisze:

  Faktycznie super sprawa, mamy już całe kancelarie specjalizujące się w egzekucji przedawnionych lub fikcyjnych długów współpracujących z funduszami sekurytyzacyjnymi na podstawie nakazów zapłaty umocowanych z powodu złego adresu w pozwie i niedoręczenia dłużnikowi.
  Komornicy szukają ofiar (często nie te osoby) już wtedy adres jest do ustalenia i będą wzywać do ujawnienia majątku pod karą grzywny, więzienia itp itd art 233kk, 801kpc z 916kpc, 762kpc, 895kpc – cały szereg uderzeń w potencjalnie nie winnego człowieka, który musi jednocześnie wnieść sprzeciw od nakazu, odzyskać termin i się tłumaczyć, to jeszcze dodatkowo musi walczyć z komornikiem, który już się zajął egzekucją i wzywa do stawiennictwa i rozpędza cały aparat represji.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *