Kwota wolna od zajęcia. Zmiana prawa bankowego

Pieniądze zaczęły nagle spływać„. To najlepsza chyba ocena nowych regulacji, dokonana przez jednego ze znajomych komorników. Co spowodowało takie zadowolenie? Nowe przepisy.

Kilkanaście dni temu, bo 8 września (ta data na długo powinna zapisać się w Waszej pamięci) weszły w życie nowe przepisy regulujące egzekucję z rachunków bankowych.

Jedną z korzystnych dla wierzycieli zmian jest zmniejszenie kwoty wolnej od zajęcia. Przepis art. 54 Prawa bankowego reguluje wysokość kwoty, która jest wolna od zajęcia w egzekucji z rachunków bankowych. Wysokość ta odnosi się do sumy środków pieniężnych znajdujących się na wszystkich rachunkach oszczędnościowych danej osoby prowadzonych w tym samym banku. Do tej pory wysokość ta wynosiła trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku (W II kwartale 2016 r. wysokość ta wynosiła aż 12.733,74 zł!).

Od 8.09.2016 r. kwota wolna od zajęcia została ograniczona do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przysługującego pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy. W roku 2016 jest to równowartość 1.387,50 zł. I nie w odniesieniu do każdego z rachunków, ale jako suma środków na rachunkach w danym banku.

Jest różnica? I to jaka.

Co prawda, zwolnienie w tej wysokości ma teraz odnosić się do każdego miesiąca kalendarzowego trwania zajęcia, a nie rozciągać się na cały czas prowadzenia postępowania egzekucyjnego, ale i tak różnica jest kolosalna. Kwota wolna od zajęcia zmniejszyła się o ponad 10.000 zł! Jest szansa na to, że egzekucje z rachunków bankowych okażą się jednym z skuteczniejszych narzędzi w walce z dłużnikami.

I dlatego w porannej rozmowie tak cieszył się komornik. 

mina_bulwar

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku

 1. Komor pisze:

  We wszystkich bankach, nie na wszystkich rachunkach w danym banku. To by oznaczało że ta kwota wolna jest w każdym banku liczona od nowa mimo że dłużnik już wykorzystal ją w innym banku, a tak nie jest.

 2. Robert pisze:

  Pieniądze spływają, bo jeszcze mało który dłużnik wie, że kwota wolna się zmniejszyła. Jak się już wszyscy o tym dowiedzą, to będzie po staremu…

 3. Tomasz pisze:

  Z czego może wynikać różnica w interpretacji nowego Prawa Bankowego (art,54) Podobno cześć banków stosuje nowe kwoty wolne do wszystkich zajęć a niektóre (mBank) tylko do tych które zostały zgłoszone po 07.09.2016 r. Tomasz Ludwicki

 4. alina pisze:

  witam czy jak stara kwota wolna skonczyla mi sie w czerwcu a wlipcu i w sierpniu byla zabierana cala kwota .natomiast teraz we wrzesniu komornik mi zwrocil ok 1380zl spowrotem na konto to jak to bedzie w pazdzierniku bede miala kwote wolna do wyplaty czy nie?

 5. Aha pisze:

  Za rządów PiS to komornicy będą mogli sobie szaleć na prawo i lewo.

 6. Ewelina pisze:

  Świetny blog. Konkretne informacje. Szkoda, że tak późno tutaj trafiłem. Ale lepiej późno niż wcale.

 7. Wierzyciel pisze:

  Dlaczego liczona kwota jest kwotą brutto a nie netto ? Dłużnik zarabia 1850 brutto czyli na rękę otrzymuje 1355,69 zł. Na konto wpływają środki i wg. 54 prawa bankowego 3/4 minimalnego wynagrodzenia są wolne od zajęć. W mojej ocenie wolne powinno być 1016,76 zł (3/4 kwoty otrzymywanej przez dłużnika) a nie kwoty zawierającej podatki tj. 1387,50 zł . Proszę o wyjaśnienie z jakich przyczyn taka interpretacja ww. przepisu.

 8. Danuta pisze:

  Witam . Jak się przekonałam kwota wolna nie obejmuje wszystkich . Tak jest w przypadku mbanku . Osoby które miały konto obciążone przed 8.09 . 2016 nie mają nowej kwoty wolnej . Jak to jest ? Sytuacja jest dziwna . bank tak sobie po swojemu przetłumaczył nową ustawę i efekt jest . Bank trzyma pieniądze na koncie . I tylko pobiera sobie opłaty za kartę itd . Konta zamknąć nie można , ani z takiego konta korzystać . Skoro w nowej ustawie nie jest napisane dokładnie kogo nowe prawo obejmuje tak będzie się działo .

 9. janusz pisze:

  czy pieniadze nie wykorzystane z kwoty zwolnionej od zajęc jesli tej kwoty nie przewyzszały w danym miesiącu rozliczeniowym moga pozostac na moim koncie do nastepnego miesiaca czy bank ma prawo ta kwote przekazać an konto komornika juz 1 dnia nastepnego mc chociaz pieniadze które wpłyną w tym niesiacu nie osoągna kwoty wolnej od zajecia komorniczego tj 1387.50 zł prosze o odpowiedz na adres emailowy

  • Michał pisze:

   Janusz, jeśli tylko na rachunku bankowym będzie kwota większa niż 1387,50 zł, bank przekaże te kwoty komornikowi. Bez znaczenia jest tu to, ile uznań rachunku nastąpiło w danym miesiącu i na jaką łączną kwotę one opiewają.

 10. Nicola pisze:

  Kwota wolna od zajęcia to 1387.50 zł w KAŻDYM MIESIĄCU kalendarzowym

 11. Sławek pisze:

  Szanowny Panie Karolu,

  Pana artykuł po części wprowadza w błąd. Nie jest i nie będzie lepiej tylko gorzej. Według starej zasady dłużnik mógł mieć max. około 12 000 kwoty wolnej na rachunku bankowym. Według nowych przepisów może dysponować kwotą w wysokości 75% najniższego wynagrodzenia, w związku z czym od 2017 co miesiąc może otrzymać wpłatę na 1500 zł czego żaden bank nie ma prawa mu ruszyć. No i tutaj jak łatwo policzyć 12 miesięcy x 1500 zł daje nam 18 000 zł w skali roku. Czyli było około 12 000 zł, a teraz jest prawie 18 000 zł. Nic lepiej, wręcz gorzej jeśli chodzi o wierzycieli.

  • Paweł pisze:

   Kolega ma rację. Podam przykład. Dostałem przelew na kwotę 5870 pln na zajęty rachunek. Było to 25 stycznia 2017 roku. Mam na tym rachunku 3 wierzycieli. Z racji tego, że w styczniu już wykorzystałem 1500 pln zajęta została cała kwota. Dodam tylko, że był to błąd (wielbłąd hehe) osoby wysyłającej przelew, ponieważ pomyliła rachunki. Nie podam nazwy banku, ale chcę powiedzieć, że do dziś wypłaciłem już całą kwotę 🙂 Ku mojemu zaskoczeniu każdego pierwszego dnia miesiąca miałem do dyspozycji 1500 pln. Wydaje mi się, że im więcej wierzycieli na koncie tym lepiej, ponieważ bank nie wie komu ma i ile przelewać i to trwa. Gdyby taka sytuacja wystąpiła w zeszłym roku kasy już bym nie zobaczył. Także nie ma tego złego.. Pozdrawiam 🙂

 12. piotr pisze:

  witam , od marca 2015 posiadam konto w banku pocztowym na które wpływała moja pensja /najnizsza krajowa ok 1360 zł/mam spore zadłuzenie wobec banków, zus , urzad skarbowy wiec i mam komorników na głowie od maja 2015 mialem blokady na kwotach które wpływały z zakładu pracy ale kwoty zostały zwracane na konto w całosci jako zwrot kwoty wolniej od zajecia tego samego dnia , natomiast w maju 2016 kwote jako mi zwrócono wynosiła 159 zł wiec zadzwonilem do banku i dowiedziałem sie ze przekroczyłem kwote wolna od zajecia /3 srednie krajowe ok 12 000 /i dowiedziałem sie równiez ze mam 4 komorników i zus ktorzy złozyli wniosek o zajecie,,,,,,,,,,, wiec napisałem pisma do w/w z prosba o ograniczenie od zajecia mojego najnizszego wynagrodzenia z czego tylko jeden komornik ustanowił ograniczenie od wynagrodzenia, natomiast zus odmówił a trzech pozostałych wogóle nie odpowiedziało na moje pismo ’ ,,, udałem sie do biura mojego zakładu pracy i złozyłem pismo azeby nie przelewano mojej pensji na konto tylko bede odbierał je bezposrednio w kasie firmy ale pani ksiegowa zapomniała o tym i następne wynagrodzenie za czerwiec znów przelała na moje konto w banku na którym je zablokowano całkowicie ,tak wiec przez dwa miesiące pozostałem bez zadnych srodków do zycia , bank podobno wystosował pisma do komorników i zus o zbieg egzekucji we wrzesniu 2016 ale nie ma w dalszym ciagu odpowiedzi kto przejmuje środki z konta .ja mam dwa zaległe czynsze za mieszkanie które wynajmuje /700 zł miesiecznie plus opłaty zaprad gaz wode / na dzien dzisiejszy mam na koncie zablokowane 2, 516, oo kyórych nie moge ruszyć ,ale teraz pensje odbieram w kasie firmy i nikt mi ich nie zabierze bo sa to srodki wolne od potrąceń i tego nie moge tego zrozumiec ze z zakladu pracy nie moga zabrac a z banku moga to nie były zadne moje oszczednosci tylko ostatnie pensje najnizsze krajowe,,,,,,,,, i teraz jakos wegetuję ,,,,,,,,,,,,,,,,, prosze o pomoc jak moge odzyskac moje pieniadze bo bardzo ułatwiły by mi zycie ,,,,,,,,,,jezeli ktoś mi podpowie doradzi bede bardzo wdzieczny ,,,,,,,,,pozdrawiam,,, piotr

 13. Katarzyna pisze:

  Nie rozumiem – to miesięcznie ma zię wtedy z zajętego rachunku kwotę wolną od zajęcia równą 1500 złotych czy 1387?

 14. Wioletta pisze:

  Witam,
  mam pytanie odnośnie tzw kwoty wolnej od zajęcia w danym miesiącu kalendarzowym. Czy jest to 1500 zł, które dotyczy wpływu na konto w danym miesiącu czy kwota salda czy kwota wydatków ?
  Zostały mi pieniądze na koncie z zeszłego miesiąca, w bieżącym pilnowałam aby nie wpłynęło więcej niż 1500 na konto. Więc po ostatniej wpłacie zabrali mi pieniądze twierdząc, że przekroczyłam saldo.
  Odpowiedz od banku : :Podkreślam, że kwota wolna jest to kwota, którą Klient może swobodnie dysponować w danym miesiącu kalendarzowym. Każde obciążenie rachunku powoduje automatyczne zmniejszenie dostępnej kwoty wolnej. Przeprowadzona weryfikacja wykazała, że kwota wolna w wysokości 1 500 PLN została Pani prawidłowo udostępniona przez Bank w dniu 01.06.2017r. W dniach 01.06.2017r. – 17.06.2017r. wykorzystała Pani kwotę wolną w wysokości 1 484.59 PLN. Kwota wolna pozostała do wykorzystania w dniu 17.06.2017r. wynosiła zatem 15.41 PLN. ”
  Czy to się zgadza, mają rację ?

 15. Anna pisze:

  Komornik

 16. Mateusz pisze:

  Mam konto w skoku i komornik mi zablokowal konto czy tez moge dysponoeacz okreszlone kwote

 17. artur pisze:

  mam pytanko takie z życia jesli kwota wolna od zajęci jest tam 1670 brutto w roku 2018 a ja wynagrodzenie z pracę dostaję na rękę 2000 lub 2200 zł gdzie przy ty jestem jedynym żywicielem rodziny, a rachunki miesięczne wynoszą 1000 zł dodatkowo mam kredyt odnawialny w koncie gdzie organ egzekucyjny go zajął i dodatkowa bank wraz z organem egzekucyjnym powodują zadłużenie na rachunku co za sobą ciągnie lawinę dodatkowych zobowiązań wobec mnie jak również nieterminowych opłat za rachunki co za tym idzie odsetki od nieterminowych wpłat czy ktoś mi powie za co ja mam żyć a ma dwoje dzieci i żonę na utrzymaniu ,to gdzie tu jest kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego przypadająca na egzystencję 4 osobowej rodziny .Tu powstaje pytanie jakim prawem jesteśmy pozbawiani środków do życia

 18. mery pisze:

  pracownik banku wbk namówił chorego psychicznie,częściowo ubezwłasnowonionego syna na dużą linię debetową nieadekwatną do jego niskiej renty,ale przecież oto chodzi bankożercom,aby pobieracć odsetki–z mocy prawa w naszym Państwie art.18,art.19,art.14ust,1 mówio nieważności bezwględnej umowy,gdy jedna ze stron nie ma zdolności do czynności prawnej bez zgody kuratora,bank powołuje się na art405-bezspodstawne wzbogacenie się ma na celu obejście ustawy co jest sprzeczne z zasadami współżycia społ.bankWBK na moje pisma odpowiadał odmownie,dzwoniono do syna(nawet ,gdy był szpitalu,straszono firmą zewnętrną a nawet zablokowano mu CAŁĄ rentę bez żadnego uprzedzenia, czy przepisy ,które są w naszym Państwie nie obowiązują banków ?kto je pisze? to poco one są?bank zabrał sobie rentę,pozostało do spłaty ok 2600zł i pomimo próby negocjacji z mojej strony,częściowe umorzenie,odmawia wg.przepisów świadczenie(zwrot)jet nienależne z mocy prawa(ex lege),jesli czynność prawna jest niewazna z mocy samego prawa ,piszę zmęczona walką z wiatrakami,nie wiem kto i po co pisze prawo,którego banki nie rezpektują,może Ktoś wie?

 19. Artur pisze:

  Zgodnie z działaniami komorników i banków renta, która jest już potrącana przestaje być rentą po wpłynięciu na konto i jest zawładzczana przez przestępców.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *