Wyjawienie majątku (czasami) działa. Zapowiedź nowego poradnika

Email sprzed kilku dni:

Działając w imieniu Pani Barbary N… zam. Toruń ul. (…), uprzejmie informuję, iż dłużniczka Państwa Klienta, Pana Mariusza K… uiściła w dniu dzisiejszym całość zobowiązania wraz z opłatami i kosztami w Kancelarii Komorniczej Komornika Sądowego. Na potwierdzenie tego faktu przesyłam w załączeniu kopię kwitariusza komorniczego dot. sprawy Km ………/16. Wobec wykonania zobowiązania w całości i zadośćuczynieniu żądaniu wierzyciela zwracam się z uprzejmą prośbą o wycofanie skierowanego do Sądu Rejonowego w Toruniu I Wydział Cywilny wniosku o wyjawienie majątku sygn. akt I Co …./17. Odpadły bowiem podstawy faktyczne do przeprowadzenia czynności wyjawienia majątku zaplanowanej na dzień 10.05.2017 roku.

W tym przypadku groźba wyjawienia majątku zadziała. A co jest najgorsze dla dłużnika, który ma przed sobą wyjawienie majątku? Oczywiście wpisanie do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych na 10 lat. A to z kolei rodzi problemy w normalnej działalności – np. trudności z uzyskaniem kredytu.

Dlatego mimo niedoskonałości wyjawienia majątku, warto korzystać z tego narzędzia.

Wyjawienie majątku jest omówione w poradniku, który można pobrać po lewej stronie. Ale poradnik ten jest już nieaktualny, przepisy bowiem zmieniły się. Z tego powodu przygotowaliśmy nowy, aktualny poradnik. Jednak otrzymają go w pierwszej kolejności subskrybenci naszego biuletynu. Jeżeli więc jesteś zainteresowany wyjawieniem majątku, zapisz się na nasz newsletter.

Ps. Cofnąłem ten wniosek o wyjawienie majątku, ale dłużniczka musiała jeszcze zwrócić koszty tego postępowania.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku
Roszczenia wobec upadłego

 1. Dłużnik pisze:

  „Oczywiście wpisanie do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych na 10 lat. A to z kolei rodzi problemy w normalnej działalności – np. trudności z uzyskaniem kredytu.” – Panie Karolu – jestem w RDN i bez trudu otrzymuję kredyty bankowe. Coś tu się nie zgadza …

 2. Mika pisze:

  Panie Dłużniku, zasadniczo nie ma się czym chwalić..
  Pracuję w windykacji i moje doświadczenia z wyjawieniami majątku są niestety zgoła odwrotne. Gratuluję sukcesu!

 3. Dłużnik pisze:

  Panie/Pani Mika – proszę mi odpowiedzieć na pytanie: jeśli przychodzę do Banku posiadając wpis w RDN – w jaki sposób Bank ma się niby ma o tym wpisie dowiedzieć ? Bank dysponuje moim nr i serią DO, PESELem, Imionami i Nazwiskiem, adresem. Jak dysponując takimi informacjami można podjąć wiedzę o istnieniu wpisu w RDN ?

  Stawiam dolary przeciwko orzechom, że nie wykaże Pan/Pani jak wierzyciel miałby to ustalić.
  RDN w aktualnej formie to fikcja, niezależnie od tego jak mocno Pan/Pani będzie krzyczeć, że tak nie jest.

 4. Jurek pisze:

  Przecież jasne jest, że z wpisania do RDN nic nie wynika. Ani banki ani nikt inny tego nie sprawdza.

  Fajnie że Panu Karolowi się udało, ale to jest jeden przypadek na dziesięć tysięcy, bo ktoś się czegoś tam przestraszył. Nie zaklinajcie rzeczywistości, normalnie to nie działa.

 5. karabash pisze:

  To jak to w końcu jest? Banki przez udzieleniem kredytu sprawdzają zawsze, czy człowiek widnieje w rejestrze dłużników niewypłacalnych czy też olewają i w ogóle do tego rejestru nie zaglądają?

  I pytanie drugie, czemu mamy akurat kościół na zdjęciu do tego wpisu 🙂 ?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   karabash, kościół, bo akurat byłem tam na wycieczce (Supraśl) 🙂

  • Dłużnik pisze:

   @karabash : Nie sprawdzają, BO NIE MAJĄ TAKIEJ TECHNICZNEJ MOŻLIWOŚCI.
   Czy dłużnik figuruje w RDN możesz sprawdzić podając … numer wpisu w RDN 🙂
   Nie ma możliwości komercyjnego przeszukiwania tej bazy po numerze PESEL.
   RDN jest użyteczny dla wierzycieli i przyszłych wierzycieli niczym sanki w czerwcu w Egipcie.

  • Kamil pisze:

   Bez względu na to czy spłacają czy nie, chyba wszystkie banki przyjmują oświadczenia o posiadanych zadłużeniach. W przypadku podania nieprawdziwych informacji, powinno się mieć świadomość ewentualnej odpowiedzialności karnej.

 6. Marcin pisze:

  Wyjawienie majątku ma swoje plusy i minusy, no niestety. Plusem na pewno jest to że bank nie może tego sprawdzić. Więc jakby nie patrzeć, nie powinno być problemu z uzyskaniem pożyczki czy też kredytu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *