Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych do likwidacji

RDN (czyli tytułowy Rejestr) nie jest dobrym rozwiązaniem. Tzn. jest, ale źle funkcjonuje. Właśnie przeczytałem, że Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło coś z tym zrobić i RDN zlikwidować. Wiceminister Łukasz Piebiak tak mówił w wywiadzie prasowym o tym projekcie:

Chcemy również zlikwidować Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, gdyż nie spełnia on swojej funkcji i pracujemy nad kompleksową regulacją odnoszącą się do ujawniania dłużników – także tych z postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych w postaci Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Jestem całym sercem za sensowną reformą tego Rejestru. Obecnie uzyskanie wiedzy z RDN jest czasochłonne i prawie nikt tego nie robi. A tam wpisuje się np. osoby, które zostały zobowiązane do złożenia wykazu majątku w postępowaniu o wyjawienie. To ważny sygnał dla potencjalnego kontrahenta – uwaga, ta osoba w przeszłości miała problemy z płaceniem długów. Ale sygnał ten nie dociera do wierzycieli i potem wszyscy się dziwią, że pieniędzy nie można odzyskać.

Jestem ciekaw, na czym ten nowy Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) będzie polegał. Rozumiem, że będzie to nowy rejestr, obok KRS czy rejestru zastawów (obecnie to część KRS). Dla mnie najważniejsze jest to, żeby informacje tam zawarte były szybko, łatwo i nieodpłatnie dostępne dla każdego i aby były automatycznie powielane w KRS i CEIDG.

A jak MS postanowi, to wykona i to pewnie szybko. Wiemy, jak sprawnie powstają tam nowe przepisy.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dłużnik Sierpień 8, 2017 o 19:03

Będą konsultacje społeczne? Jeśli tak, to wezmę udział i podpowiem tym w MS jak przydatne byłoby wyszukiwanie po PESEL.

Odpowiedz

Walentynka Sierpień 10, 2017 o 17:25

no nie jest

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: