500+ tylko z tytułem wykonawczym

Program Rodzina „500 +” to cały czas gorący temat. I dzisiejszy wpis jest niejako na zamówienie wierzycielki, która gubi się w meandrach prawa.

Czytelniczka bloga wraz z ojcem jej dziecka wspólnie uzgodnili kwotę alimentów na dziecko i podpisali ugodę w formie aktu notarialnego z rygorem egzekucji. Jednocześnie jest ona osobą samotnie wychowującą dziecko i pobiera świadczenie wychowawcze z Programu Rodzina „500 +”.

Podstawą prawną wskazanego Programu zasiłkowego jest ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci z dnia 11 lutego 2016 r. W lipcu bieżącego roku zakończono w Sejmie procedowanie nad rządowym projektem zmian niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin, w tym też interesującej nas ustawy. Zmiany zmierzają do ograniczenia uprawnień do 500 zł.

Zgodnie z tym projektem zmianie ulegnie art. 8 Ustawy, który w nowej wersji będzie uzupełniony o ust. 2, stanowiący między innymi, że osobie samotnie wychowującej dziecko nie przysługuje świadczenie wychowawcze na dziecko, jeżeli świadczenie alimentacyjne nie zostało ustalone na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd.

Pytanie, które zadała klientka brzmiało:

Co należy zrobić, aby umowa o alimenty zawarta w formie aktu notarialnego mogła być podstawą do wypłaty świadczenia wychowawczego osobie samotnie wychowującej dziecko z Programu Rodzina „500+” zgodnie z planowanymi zmianami Ustawy?

Odpowiedź na to pytanie jest następująca: należy wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności na “umowę o alimenty” zawartej w formie aktu notarialnego (o ile spełnione będą warunki z tej umowy). Taki akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowi bowiem tytuł wykonawczy zatwierdzony przez sąd.

Jak uzyskać taką klauzulę pisałem już we wpisie o egzekucji z aktu notarialnego.

Zmiany w ustawie wchodzą w życie z dniem 1 sierpnia 2017 r.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

63 Komentarze do tego wpisu post

 1. Lech pisze:

  Być może mam kilka uwag, ale na początek pytanie wyjaśniające istotę zagadnienia. Czy możesz podać przykład tytułu wykonawczego niezatwierdzonego przez sąd?

   • Kamil pisze:

    Tytułów wykonawczych nie pochodzących/niezatwierdzanych przez sąd jest jeszcze kilka, np. niektóre administracyjne tytuły wkonawcze, wyciąg z ksiąg BFG, ugoda w sprawie aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste.

    Co do alimentów, też jest teoretycznie taka możliwość aby tytuł wykonawczy nie pochodził od sądu, gdyż art. 1153(14) ust. 5) KPC mówi m. in. o ugodach i dokumentach urzędowych w sprawach alimentacyjnych, objętych zakresem zastosowania rozporządzenia nr 4/2009. Trzeba by tylko zgłębić jakie organy w innych krajach wydają takie dokumenty urzędowe i czy są to organy pozasądowe.

    • Lech pisze:

     No dobrze, zatem drugie pytanie – czy świadczenie alimentacyjne może być ustalone na podstawie tytułu wykonawczego niezatwierdzonego przez sąd?

 2. Adrianna pisze:

  Witam, jestem właśnie w takiej sytuacji. Mam nadane alimenty przez akt notarialny. Mój były partner- płaci i to regularnie. Złożyłam do Sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności temu aktowi, a Sąd już trzeci raz odrzucić ten wniosek tłumacząc,że nie złożyłam do wniosku dokumentu od komornika z zadłużeniem byłego partnera… I nie zrobię tego, gdyż jak już pisałam mój były partner płaci. Chciałabym nadać klauzule wykonalności temu aktowi tylko dla potrzeb MOPSu by móc w przyszłości ewentualnie starać się o świadczenie 500+. W sumie wychodzi na to,że samotne matki, którym nie płacą alimenty mogą się starać o 500+? Bzdurą! Pomocy!

  • Lech pisze:

   To jakaś Kafka z tym zadaniem sądu. Jak możesz przedstawić zadłużenie partnera od komornika, skoro nawet jakbyś chciała sprawę tam skierować, to właśnie potrzebujesz klauzuli? 😊

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Adrianna, żeby pomóc musiałby mieć wgląd w dokumenty.

   • Adrianna pisze:

    Okazuje się, że aby nadać aktowi notarialnemu klauzulę wykonalności partner musiałby mi nie płacić alimentów min. Przez 3 miesięce, a jeżeli płaci to Sąd tego nie zrobi. I tu powstaje błędne koło… Sąd nie nada klauzuli bo partner płaci, zaś opieka nie przyjmie aktu bez klauzuli.. więc 500+ dostaną tylko te osoby, których ojcowie mają opóźnienie w płatności alimentacyjnej. Okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowiący bowiem tytuł wykonawczy zatwierdzony przez sąd. Dzwoniłam na info 500+ i baba sama przyznała, że jest to nieporozumienie w ustawie. Ten kraj to jakaś porażka

   • Adrianna pisze:

    Mops oczekuje czegoś co jest prawnie nie możliwe.

   • Anna pisze:

    I udalo sie uzyskac klauzule?

 3. Edyta pisze:

  Witam odnośnie tej klauzuli czy jeśli nie wezwała ex pisemnie do zaplaty to sąd może nie nadać mi tej klauzuli?

 4. Edyta pisze:

  Dostałam pismo z sądu w którym pisze że mam zapłacić 50zł i przedstawić dokument na okoliczność wezwania dluznika w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem oddalenia wniosku o zasadzenie odsetek.

 5. Edyta pisze:

  To co pisze o oddsetkach a nie uwzględnia mi alimentów. No dobra a jak odmowia to co dalej

 6. Edyta pisze:

  Czy moze mi Pan odpowiedzieć . Będę badzo wdzięczna 😊

 7. Adrianna pisze:

  Najlepsze jest to,że byłam z tym w MOPS-e. Czytali te postanowienie i też stwierdzili,że Sąd nie przeczytał mojego wniosku ze zrozumieniem i od razu założył,że potrzebna jest mi klauzula wykonalności po to by “ścigać” mojego byłego partnera o zaległości. W postanowieniu Sądu jest wyraźnie napisane, że mój akt notarialny spełnia wymogi do nadania mu klauzuli wykonalności ,ale nie minęło jeszcze 3 miesięcy zaległości przez mojego partnera i nie może pozytywnie rozpatrzeć mojego wniosku.(akt notarialny spisany był 20.08.2017r.) We wniosku, którym składałam do Sądu nie było słowa,że mój były partner nie płaci. W piątek idę do pani prezes bo to co powinno trwać 3 dni i być formalnością… trwa już 2 miesiące. Obłęd!

 8. Adrianna pisze:

  A z tym komornikiem to mi próbował wcisnąć kit wiceprezes… Też dobry gościu. Byłam u niego bo wniosek Sąd mi rozpatrywał ponad miesiąc, a wg. Kpc mają na to max. 3 dni. Po napisaniu na nich skargi.. w ciągu 2 godzin dzwonił do mnie z Sadu,że mogę juz odebrać postanowienie.

  • Ewelina pisze:

   Adrianno i udało Ci się uzyskać klauzulę wykonalności pomimo braku zadłużenia ze strony ex partnera ?

   • Adrianna pisze:

    Nie! I Sąd Ci jej nie nada bez min. 3 miesięcznego zadłużenia. Niea czego takiego jak nadanie klauzuli aby nadać aktowi notarialnemu moc prawną. W tej sprawie napisałam do Ministerstwa Rodziny,Pracy i Polityki społecznej… sama jestem ciekawa co odpiszą. Dam znać co i jak.

   • Adrianna pisze:

    Sąd odrzucił 2x mój wniosek co spowodowało, że postanowienie stało się prawomocne i nic już nie mogę z tym zrobić. Ale to ministerstwo żąda niewykonalnego!

    • Natalia pisze:

     Do jakiego konkretnie Sądu mam złożyć taki wniosek?

     • Adrianna pisze:

      Rejonowy, wydział cywilny, ale jeżeli partner płaci to i tak wniosek odrzucą. Szkoda kasy (50zl) i czasu. Ja teraz pisałam do Ministerstwa Rodziny, pracy i polityki społecznej aby wyjaśnili tą lukę.. ogólnie nie licze, że dostanę te 500+ na dziecko jako samotnie wychowująca matka… No, ale co można oczekiwać od takiego państwa jak Polska..

 9. aneta pisze:

  to najpierw nusi minac 3miechy to czemu o tym glosno niemowiatylko namwaia wrecz zeby niechodzicpi sadach

 10. aneta pisze:

  no ja jestem ciekawa co mi wysla tez mamakt notarialby i zlozylamo nadanie klazuli.to jest dla mnie bezpraiwe i wprowadzabnie ie ludzi wblad

 11. aneta pisze:

  moze to zalezy jak akt zostaje sporzadzony przez notariusza

 12. aneta pisze:

  robia z ludzi wariatow gdybym wiedziala ze czeka sie 3 miesiace na to aby nadac moc aktowi to moglam lepiej isc do mediatora.poprostu brak slow pisza cos czego niema niby jest ale dopiero 3 miesiacach a wlasciwie 4 bo jeszcze zanim sad wyda ta kalzule to jakas maskra.a 500 plus niebeda czekac

  • Adrianna pisze:

   Nie, nie, nie.. nadanie klauzuli aktowi notarialnemu wg. Kpc trwa max. 3 dni, zaś Twoj byly partner musisz mieć min. 3 mc zaległości w płaceniu alimentów, abyś ty mogła od niego ściągnąć te alimenty. I przez co nadać klauzulę wykonalności. Sąd nie nada jej jeżeli dłużnik płaci.

 13. Ania pisze:

  Witam u mnie sytacja wygląda nastepujaco. Mam zasadzone alimenty na dziecko i mialam nadaną klauziler wykonalności. Niestety przy przeprowadzce zgubiłam oryginalny wyrok. Składając wniosek na swiadczenie 500+ rok temu dostarczyłam odpis wyroku i to wystarczył. Obecnie w mysl nowych przepisów nie wystarcza ponieważ podpis nie zawiera pieczątki z klAuzulą wykonalności. Nie mogę bez klauzuli otrzymać świadczenia. W sądzie powiedziano mi ze tytuł wykonawczy nadaję się tylko raz i w takiej sytuacji muszę założyć sprawę o ponowny tytuł wyk., mimo iż z placeniem alimentów nie ma problemu.

 14. Anna pisze:

  Wiec jak uzyskac klauzule wykonalnosci skoro dluznik placi jak sie zobowiazal w akcie notarialnym potrzebna do 500+?

 15. Anna pisze:

  Co zrobic by sad nadal klauzule wykonalnoci tylko dla pot e zeb mops ? Czy jest to wogole mozliwe?mam alimenty notarialne i dluznik placi regularnie

 16. Anna pisze:

  Czy ktos wogole otrzymal klauzule wykonalnosci na alimenty notarialne? Prosze o odpowiedz

 17. Monika pisze:

  Witam.Mam taką samą sytuację z aktem notarialnym ,że sąd mi odrzucił wniosek o klauzulę wykonalności. Złożyłam drugi raz i czekam bo alimenty płaci jak chce. W sierpniu zapłacił za 2 miesiące i to nie całość,wrzesień wcale a październik połowę. Ciekawe jak sąd to rozpatrzy.

 18. Anna pisze:

  Jakie przeslanki musza byc aby sad nadal klauzule wykonalnosci na alimenty notarialne .klauzula wymagana do 500+?

 19. Karol Sienkiewicz pisze:

  W piątek będzie wpis, gdzie wyjaśnię skąd biorą się problemy.

 20. Anna pisze:

  Dziekuje.mam nadzieje ze dla nas samotnych matek z umowa notarialna o alimenty znajdzie sie jakies rozwiazanie.

 21. Hanna pisze:

  Sytuacja podobna do powyzszych. Sasiadka, 2 dzieci, kasjerka w Biedronce, ojciec pierwszego dziecka nie zyje, drugie dziecko urodzilo sie w konkubinacie. Po roku rodzice dziecka rozstali sie. Ojciec dziecka placi regularnie 400 zl miesiecznie. Ops odmowil przyznania swiadczenia 500+ na pierwsze dziecko (to ktorego ojciec nie zyje) a przyznal swiadczenia dziecku z konkubinatu pomimo braku wyroku sadowego przyznajacego alimenty. Czy slusznie? W poniedzialek spisza umowe o alimenty u notariusz. Czy majac na uwadze problemy z uzyskaniem tytulu egzekucji mozna zapisac w umowie notarialnej punkt ze 3 miesieczne zaleglosci platnicze (ktorych nie ma) zostana np. wyegekwowane przez komornika? co zrobic z tym goownem. Na sprawe sadowa o alimenty pewnie musiala by czekac 6 miesiecy. Zarabia 1540 zl na 3 osoby. jak jej pomoc? Panie Karolu, to jakis absurd ta klauzula wykonalnosci. jaki zapis dac w umowie by sad musial wydac klauzule?

 22. Hanna pisze:

  Czy sąd wyda klauzulę wykonalności do notarialnej umowy o alimenty jeśli nie wystąpiło zadłużenie i umowa jest w pełni realizowana ?

 23. Hanna pisze:

  Panie Karolu, nikt nie uciekałby się do kłamstwa gdyby nie fakt nakłaniania do tegoż przez samych urzędników. Osoba zainteresowana została zmuszona do złożenia podpisu pod wnioskiem 500+ w którym ojciec dziecka figuruje jako osoba prowadząca wspólnie gospodarstwo domowe, bo “inaczej nie dostanie żadnego świadczenia”. Czy to normalne? Wykorzystywanie niewiedzy zwykłych ludzi?

 24. Anna pisze:

  Jesli bedziecie miec dobrze przez profesjonaliste akt notarialny napisany to klauzule na alimenty otrzymacie.

 25. patrycja pisze:

  witam, ja napisałam wniosek o nadanie klauzuli 13.09.2017 r. aktowi dot. umowy alimentacyjnej z dnia 12.09.2017 r., ciekawe jak na to sąd zareaguje, bo w dniu złożenia wniosku alimenty nie były jeszcze wymagalne, dopiero powinien płacić 15 października. Ale czytając forum, już się nie łudzę, że dostanę klauzulę. Po co w ogóle mieszają nam w głowach? to jest jakieś chore… przecież to jest to samo, jak byśmy zrobili to sądownie (ugoda sądowa), tam od razu jest klauzula i też nie wiadomo, czy będzie płacić. Zrobiliśmy ugodę notarialnie, bo było po prostu szybciej. Ja już nic nie rozumie.

  • Anna pisze:

   Witam,
   Jestem w identycznej sytuacji. Żeby przez kolejny rok dostawać świadczenie 500+ podpisałam z byłym partnerem umowę notarialną. Jedyne co notariusz mi poradził, żeby dostać klauzulę wykonalności to poczekać ze złożeniem wniosku aż upłynie termin pierwszej płatności, niezależnie czy dostanę alimenty czy nie. Jeśli złożyłabym wniosek wcześniej to sąd go odrzuci, co jest logiczne, bo jak ma ścigać dłużnika skoro nie nastąpił jeszcze termin płatności. Sama procedura jest bez sensu ale co zrobić skoro urzędy sobie tego życzą.
   Z drugiej strony mając już klauzulę na przyszłość, jeśli tacie ‚znudzi się’ płacić od razu idę do komornika, ma to więc swoje zalety.
   Pozdrawiam.

 26. Joanna pisze:

  patrycja-Daj proszę znać jak potoczyła się sprawa ponieważ jestem w takiej samej sytuacji, umowę alimentacyjną mam z 20 października i nie wiem czy jest sens o pisanie wniosku o nadanie klauzuli.

  • gość pisze:

   Osoby, które mają umowę ALIMENTACYJNA w formie AKTU NOTARIALNEGO, nie dostaną z sądu klauzuli wykonalności, jeśli ojciec płaci alimenty. Warunkiem uzyskania pieniędzy z 500+ jest akt notarialny z nadaną klauzulą wykonalności przez sąd. Jest to paradoks!!!!!!!! Urzędy gminy doskonale wiedzą o tym, ale nic nie moga na to poradzić, bo to jest własnie ta NOWELIZACJA Ustawy o pomocy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jedyną instytucją, która moze COS w tym kierunku zrobić, a przynajmniej nagłośnić problem jest RZECZNIK PRAW DZIECKA, gazeta lub telewizja.
   Adres poczty elektronicznej do rzecznika praw dziecka
   rpd@brpd.gov.pl
   Wiele kobiet ma taki problem, tylko niestety poddają się i zostawiają to. Jest to ewidenty błąd ustawodawcy. Tak to jest jak sie robi ustawy “na kolanie”.
   Gdzieś czytałam, ze niektóre kobiety “umawiają” się z ojcami, żeby nie płacili alimentów, bo wtedy mogę wystąpić do sądu o nadanie tej klauzuli. Jest to CHORE! Ale i tak mogą to zrobić po 3 miesiącach.
   Pozostaje jeszcze gazeta i radio. KTOS w koncu musi przejrzeć na oczy.
   Dodam, ze na załatwienie sprawy są 3 miesiące. Po tym terminie pieniądze przepadają i wyrównania NIE BEDZIE>!!!

  • gość pisze:

   Osoby, które mają umowę ALIMENTACYJNA w formie AKTU NOTARIALNEGO, nie dostaną z sądu klauzuli wykonalności, jeśli ojciec płaci alimenty. Warunkiem uzyskania pieniędzy z 500+ jest akt notarialny z nadaną klauzulą wykonalności przez sąd. Jest to paradoks!!!!!!!! Urzędy gminy doskonale wiedzą o tym, ale nic nie moga na to poradzić, bo to jest własnie ta NOWELIZACJA Ustawy o pomocy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jedyną instytucją, która moze COS w tym kierunku zrobić, a przynajmniej nagłośnić problem jest RZECZNIK PRAW DZIECKA, gazeta lub telewizja.
   Adres poczty elektronicznej do rzecznika praw dziecka
   rpd@brpd.gov.pl
   Wiele kobiet ma taki problem, tylko niestety poddają się i zostawiają to. Jest to ewidenty błąd ustawodawcy. Tak to jest jak sie robi ustawy \”na kolanie\”.
   Gdzieś czytałam, ze niektóre kobiety \”umawiają\” się z ojcami, żeby nie płacili alimentów, bo wtedy mogę wystąpić do sądu o nadanie tej klauzuli. Jest to CHORE! Ale i tak mogą to zrobić po 3 miesiącach.
   Pozostaje jeszcze gazeta i radio. KTOS w koncu musi przejrzeć na oczy.
   Dodam, ze na załatwienie sprawy są 3 miesiące. Po tym terminie pieniądze przepadają i wyrównania NIE BEDZIE>!!!

   • Anna pisze:

    Witam,
    Jestem w identycznej sytuacji. Żeby przez kolejny rok dostawać świadczenie 500+ podpisałam z byłym partnerem umowę notarialną. Jedyne co notariusz mi poradził, żeby dostać klauzulę wykonalności to poczekać ze złożeniem wniosku aż upłynie termin pierwszej płatności, niezależnie czy dostanę alimenty czy nie. Jeśli złożyłabym wniosek wcześniej to sąd go odrzuci, co jest logiczne, bo jak ma ścigać dłużnika skoro nie nastąpił jeszcze termin płatności. Sama procedura jest bez sensu ale co zrobić skoro urzędy sobie tego życzą.
    Z drugiej strony mając już klauzulę na przyszłość, jeśli tacie ‘znudzi się’ płacić od razu idę do komornika, ma to więc swoje zalety.
    Pozdrawiam.

 27. Klaudia pisze:

  Witam,
  Ponad dwa miesiące temu podpisałam umowę alimentacyjną przed Notariuszem, od tamtej pory przesyłam pieniądze na rzecz syna.
  Były partner starał się o świadczenie 500+, Panie z Pomocy Społecznej powiedziały mu, że ten akt nie ma mocy prawnej, ponieważ nie została nadana mu klauzula natychmiastowej wykonalności. Według mojego rozumowania, skoro dobrowolnie poddałam się egzekucji i płacę w terminie to jest wykonywana ta umowa. I tak też wytłumaczyła nam Pani notariusz.
  Teraz moje pytanie brzmi czy powinnam składać wniosek do sądu o nadanie tej klauzuli czy mogę tę sytuację rozwiązać jakoś inaczej?
  Przecież możemy dołączyć potwierdzenie przelewów bankowych.

 28. Malgosia pisze:

  wczoraj złożyłam ugodę alimentacyjną w postaci aktu notarialnego w konińskim sądzie, jestem przerażona tym co piszecie
  zamiast 3 dni będę czekać około miesiąca tylko tyle usłyszałam w b.podawczym…
  gratulacje i mniej strajkujcie pracownicy sądów abyście znaleźli też czas na pracę a nie takie zaległości ogromne

 29. Beata pisze:

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie wyroku alimentacyjnego.
  Mam u prawnika fo odbioru wyrok pierwszej instancji z rygorem natychmiastowej wykonalności. Dzwoniac do mopsu Pani mowi ze potrzebny jest prawomocny wyrok gdzie nigdzie nie ma takiej wzmianki.
  Moje pytanie brzmi kto ma racje? Czy Pani w Mopsie czy ja? Twierdzę na podstawie rozporzadzenia ze wystarczy mi wyrok natychmiastowej wykonalnosci. Chodzi o 500+ na pierwsze dziecko. Pozdrawiam

 30. Beata pisze:

  Witam jestem po rozwodzie 2lata -pobieram na dzieci zasi lki.Składając na nowy okres zasiłkowy otrzymałam pismo polecony że muszę dostarczyć odpis wyroku z klauzula wykonalności.W zeszłym roku wystarczył sam wyrok jest tam zapisane ile alimentów na dzieci mąż płaci regularnie bez zarzutu.Co to jest ta klauzula?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *