Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Dalszy tytuł wykonawczy

W praktyce często zdarza się nam sytuacja, że występujemy o dalszy, kolejny tytuł wykonawczy. Tak dzieje się najczęściej wówczas, gdy trzeba przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika położonej poza rewirem komornika, który prowadzi sprawę. I taka sytuacja może wystąpić nawet kilka razy w jednej sprawie – nasz rekord to chyba 12 tytułów.

Reguluje to art. 793 kpc, który brzmi tak:

W razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową.

Wskazana przez przepis sytuacja, że trzeba prowadzić egzekucję przeciwko kilku osobom występuje najczęściej przy dłużnikach solidarnych, np. dłużniku głównym i poręczycielu, którzy zostali pozwani z jednego weksla.

Wykazanie owej „potrzeby” polega zaś na tym, że muszę wskazać dlaczego chcę mieć kolejny tytuł. Muszę zatem wykazać, że ten „pierwotny” wykorzystałem już przy jednej egzekucji, a tymczasem dłużnik ma nieruchomość i potrzebuję do niej skierować egzekucję albo chociaż zamierzam wpisać hipotekę przymusową.

I sądy takie wnioski bez problemu uwzględniają. Wydają wówczas postanowienie o wydaniu dalszego tytułu, które doklejają do tytułu pierwotnego. I otrzymuję wówczas kilkustronicowy dokument.

Ale kilka dni temu zdziwiłem się, że Sąd Okręgowy we Wrocławiu (który w sumie nie jest liderem w rankingach sprawnego postępowania) wpadł na doskonały w swojej prostocie pomysł. Otóż nakaz zapłaty i postanowienie o wydaniu dalszego tytułu wykonawczego wydrukował na jednej, bardzo zgrabnej karcie.

Można? Można!

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata Marzec 13, 2018 o 10:07

Witam ale jak to trzeba zrobić bo ja mam pierwszy tytuł u komornika, który ściąga z pensji a teraz zeby drugi wziąsc na nieruchomość ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 13, 2018 o 10:14

Beata, trzeba złożyć wniosek do sądu

Odpowiedz

Dla Przedszkola Marzec 19, 2018 o 13:01

Świetny artykuł , dlatego lubię wracać na tego bloga:)

Odpowiedz

Agnieszka Lisiecka Marzec 19, 2018 o 14:33

Hmm no ciekawe rozwiązanie ze strony sądu.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 19, 2018 o 16:54

Pani Mecenas, w Poznaniu też tak macie?

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 11, 2018 o 11:43

Witam, Panie Łukasza a jak wygląda dalsze postępowanie w takiej sytuacji. Mamy nakaz zapłaty z weksle ale dłużnik wniósł o wstrzymanie w terminie wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty, oddalenie powództwa, umożenie kosztów pozyczki, rozłożenie reszty na raty i sąd przystał pozytywnie na ten wniosek – wstrzymała tylko nakaz i nie nie wyda klauzuli. Odwołaliśmu się zażaleniem ale sad odowoławczy oodalił nasze zażalenie uznając rację sądu 1 instacji. Pytanie co dalej z tą sprawą, czy dojdzie do rozprawy czy egzekucja zostaje wstrzymanie na bliżej nie okreslony czas?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 11, 2018 o 12:04

Mariusz, odpowiem, chociaż to pytanie do Łukasza 🙂 Otóż na razie macie problem – musicie czekać do prawomocnego zakończenia sprawy, dopiero z wyrokiem będziecie mogli udać się do komornika.

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 11, 2018 o 12:07

Czyli będzie rozprawa?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 11, 2018 o 12:08

Tak, ale pytanie kiedy…. Dłużnik będzie teraz przeciągał sprawę.

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 11, 2018 o 12:13

trafił nam się zawodowiec, twierdzi że z notariuszem przymusiliśmy go do zaciągniecia pożyczki na spłatę zaległości w kredycie i czynszu gdyż komornik miał licytowac mieszkanie za 5 tys w Warszawie warte 340 tys, dobre co ?

Mariusz Czerwiec 11, 2018 o 12:47

Jakbysmy potrzbowali wsparcia na sali sądowej czy mógłbyś Karolu polecić kogoś z Warszawy by zajął się sprawą ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 11, 2018 o 12:49

Mariusz, możemy się przyjrzeć sprawie, proszę o kontakt.

Odpowiedz

Mariusz Czerwiec 11, 2018 o 13:01

poszedł kontakt na radcowie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: