Dalszy tytuł wykonawczy

W praktyce często zdarza się nam sytuacja, że występujemy o dalszy, kolejny tytuł wykonawczy. Tak dzieje się najczęściej wówczas, gdy trzeba przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika położonej poza rewirem komornika, który prowadzi sprawę. I taka sytuacja może wystąpić nawet kilka razy w jednej sprawie – nasz rekord to chyba 12 tytułów.

Reguluje to art. 793 kpc, który brzmi tak:

W razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową.

Wskazana przez przepis sytuacja, że trzeba prowadzić egzekucję przeciwko kilku osobom występuje najczęściej przy dłużnikach solidarnych, np. dłużniku głównym i poręczycielu, którzy zostali pozwani z jednego weksla.

Wykazanie owej „potrzeby” polega zaś na tym, że muszę wskazać dlaczego chcę mieć kolejny tytuł. Muszę zatem wykazać, że ten „pierwotny” wykorzystałem już przy jednej egzekucji, a tymczasem dłużnik ma nieruchomość i potrzebuję do niej skierować egzekucję albo chociaż zamierzam wpisać hipotekę przymusową.

I sądy takie wnioski bez problemu uwzględniają. Wydają wówczas postanowienie o wydaniu dalszego tytułu, które doklejają do tytułu pierwotnego. I otrzymuję wówczas kilkustronicowy dokument.

Ale kilka dni temu zdziwiłem się, że Sąd Okręgowy we Wrocławiu (który w sumie nie jest liderem w rankingach sprawnego postępowania) wpadł na doskonały w swojej prostocie pomysł. Otóż nakaz zapłaty i postanowienie o wydaniu dalszego tytułu wykonawczego wydrukował na jednej, bardzo zgrabnej karcie.

Można? Można!

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

22 Komentarze do tego wpisu post

  1. Beata pisze:

    Witam ale jak to trzeba zrobić bo ja mam pierwszy tytuł u komornika, który ściąga z pensji a teraz zeby drugi wziąsc na nieruchomość ?

  2. Świetny artykuł , dlatego lubię wracać na tego bloga:)

  3. Hmm no ciekawe rozwiązanie ze strony sądu.

  4. Mariusz pisze:

    Witam, Panie Łukasza a jak wygląda dalsze postępowanie w takiej sytuacji. Mamy nakaz zapłaty z weksle ale dłużnik wniósł o wstrzymanie w terminie wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty, oddalenie powództwa, umożenie kosztów pozyczki, rozłożenie reszty na raty i sąd przystał pozytywnie na ten wniosek – wstrzymała tylko nakaz i nie nie wyda klauzuli. Odwołaliśmu się zażaleniem ale sad odowoławczy oodalił nasze zażalenie uznając rację sądu 1 instacji. Pytanie co dalej z tą sprawą, czy dojdzie do rozprawy czy egzekucja zostaje wstrzymanie na bliżej nie okreslony czas?

    • Karol Sienkiewicz pisze:

      Mariusz, odpowiem, chociaż to pytanie do Łukasza 🙂 Otóż na razie macie problem – musicie czekać do prawomocnego zakończenia sprawy, dopiero z wyrokiem będziecie mogli udać się do komornika.

      • Mariusz pisze:

        Czyli będzie rozprawa?

        • Karol Sienkiewicz pisze:

          Tak, ale pytanie kiedy…. Dłużnik będzie teraz przeciągał sprawę.

          • Mariusz pisze:

            trafił nam się zawodowiec, twierdzi że z notariuszem przymusiliśmy go do zaciągniecia pożyczki na spłatę zaległości w kredycie i czynszu gdyż komornik miał licytowac mieszkanie za 5 tys w Warszawie warte 340 tys, dobre co ?

  5. Mariusz pisze:

    Jakbysmy potrzbowali wsparcia na sali sądowej czy mógłbyś Karolu polecić kogoś z Warszawy by zajął się sprawą ?

  6. Mariusz pisze:

    poszedł kontakt na radcowie

  7. Magdalena pisze:

    Dzień dobry,
    A jak uzyskać drugi tytuł wykonawczy w sprawie o alimenty (wiem, że Pan się w tym nie specjalizuje, ale może jakaś drobna podpowiedź), jeśli pierwszy tytuł wykonawczy posiada Komornik, który egzekwuje zadłużenie względem Urzędu (świadczenie z funduszu alimentacyjnego). Komornik znajduje się w innej miejscowości niż obecnie mieszka dłużnik. Na wniosek wierzyciela następuje umorzenie egzekucji u aktualnego Komornika i wierzyciel chce złożyć sprawę u innego Komornika, który jest w rewirze dłużnika. Jak zargumentować wniosek o wydanie drugiego tytułu wykonawczego?
    Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  8. KASIA pisze:

    WITAM, AA CO W PRZYPADKU KIEDY PROKURATOR MA KLAUZULE WYKONALNOSCI DO INNEJ SORAWY ALE NA NIERUCHOMOSC DO KTOREJ Z INNEJ SPRAWY WIERZYCIEL DOSTAL DALSZY 2 TYTUL WYKONAWCZY I NA PODSTAWIE TEGO MOZE WSZCZAC EGZEKUCJE Z TEJ SAMEJ NIERUCHOMOSCI JUZ ZABEZPIECZONEJ HIPOTEKA PRZYMUSOWA ?

  9. martusia916 pisze:

    A co z odpisem nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty stanowi tytuł zabezpieczenia – na podstawie nakazu zapłaty wystąpiłam do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania zabezpieczającego. W między czasie okazało się, że dłużnik jest właścicielem nieruchomości. Czy mogę wystąpić do sądu o doręczenie kolejnego dopisu nakazu (nakaz nadal nieprawomocny) żeby ustanowić hipotekę na nieruchomości? Sąd wyda taki odpis oznaczając jego numer jak w przypadku kolejnych tytułów wykonawczych ze wskazaniem celu, czy to będzie po prostu zwykły odpis nakazu?

  10. Łukasz pisze:

    Witam serdecznie!
    Mam taki problem, otóż tytuł wykonawczy jest u komornika, a ja chciałbym złożyć wniosek o rozszerzenie tego tytułu o małżonkę. Czy są szanse, że Sąd wyda mi drugi tytuł na potrzeby tego wniosku czy muszę tytuł odzyskać od komornika?

  11. Beata pisze:

    Czy sąd wydając dalszy tytuł wykonawczy na egzekucje alimentów z nieruchomości dłużnika bada czy dłużnik jest w ogóle wpisany jako współwłaściciel w Księdze wieczystej (po postępowaniu spadkowym dłużnik odziedziczył ale nie jest wpisany).

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *