Dalszy tytuł wykonawczy

W praktyce często zdarza się nam sytuacja, że występujemy o dalszy, kolejny tytuł wykonawczy. Tak dzieje się najczęściej wówczas, gdy trzeba przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika położonej poza rewirem komornika, który prowadzi sprawę. I taka sytuacja może wystąpić nawet kilka razy w jednej sprawie – nasz rekord to chyba 12 tytułów.

Reguluje to art. 793 kpc, który brzmi tak:

W razie potrzeby prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób lub przeciwko kilku osobom albo z kilku składowych części majątku tego samego dłużnika, sąd oprócz pierwszego tytułu wykonawczego może wydawać dalsze tytuły, oznaczając cel, do którego mają służyć, i ich liczbę porządkową.

Wskazana przez przepis sytuacja, że trzeba prowadzić egzekucję przeciwko kilku osobom występuje najczęściej przy dłużnikach solidarnych, np. dłużniku głównym i poręczycielu, którzy zostali pozwani z jednego weksla.

Wykazanie owej „potrzeby” polega zaś na tym, że muszę wskazać dlaczego chcę mieć kolejny tytuł. Muszę zatem wykazać, że ten „pierwotny” wykorzystałem już przy jednej egzekucji, a tymczasem dłużnik ma nieruchomość i potrzebuję do niej skierować egzekucję albo chociaż zamierzam wpisać hipotekę przymusową.

I sądy takie wnioski bez problemu uwzględniają. Wydają wówczas postanowienie o wydaniu dalszego tytułu, które doklejają do tytułu pierwotnego. I otrzymuję wówczas kilkustronicowy dokument.

Ale kilka dni temu zdziwiłem się, że Sąd Okręgowy we Wrocławiu (który w sumie nie jest liderem w rankingach sprawnego postępowania) wpadł na doskonały w swojej prostocie pomysł. Otóż nakaz zapłaty i postanowienie o wydaniu dalszego tytułu wykonawczego wydrukował na jednej, bardzo zgrabnej karcie.

Można? Można!

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły

 1. Beata pisze:

  Witam ale jak to trzeba zrobić bo ja mam pierwszy tytuł u komornika, który ściąga z pensji a teraz zeby drugi wziąsc na nieruchomość ?

 2. Świetny artykuł , dlatego lubię wracać na tego bloga:)

 3. Hmm no ciekawe rozwiązanie ze strony sądu.

 4. Mariusz pisze:

  Witam, Panie Łukasza a jak wygląda dalsze postępowanie w takiej sytuacji. Mamy nakaz zapłaty z weksle ale dłużnik wniósł o wstrzymanie w terminie wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty, oddalenie powództwa, umożenie kosztów pozyczki, rozłożenie reszty na raty i sąd przystał pozytywnie na ten wniosek – wstrzymała tylko nakaz i nie nie wyda klauzuli. Odwołaliśmu się zażaleniem ale sad odowoławczy oodalił nasze zażalenie uznając rację sądu 1 instacji. Pytanie co dalej z tą sprawą, czy dojdzie do rozprawy czy egzekucja zostaje wstrzymanie na bliżej nie okreslony czas?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Mariusz, odpowiem, chociaż to pytanie do Łukasza 🙂 Otóż na razie macie problem – musicie czekać do prawomocnego zakończenia sprawy, dopiero z wyrokiem będziecie mogli udać się do komornika.

   • Mariusz pisze:

    Czyli będzie rozprawa?

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     Tak, ale pytanie kiedy…. Dłużnik będzie teraz przeciągał sprawę.

     • Mariusz pisze:

      trafił nam się zawodowiec, twierdzi że z notariuszem przymusiliśmy go do zaciągniecia pożyczki na spłatę zaległości w kredycie i czynszu gdyż komornik miał licytowac mieszkanie za 5 tys w Warszawie warte 340 tys, dobre co ?

 5. Mariusz pisze:

  Jakbysmy potrzbowali wsparcia na sali sądowej czy mógłbyś Karolu polecić kogoś z Warszawy by zajął się sprawą ?

 6. Mariusz pisze:

  poszedł kontakt na radcowie

 7. Magdalena pisze:

  Dzień dobry,
  A jak uzyskać drugi tytuł wykonawczy w sprawie o alimenty (wiem, że Pan się w tym nie specjalizuje, ale może jakaś drobna podpowiedź), jeśli pierwszy tytuł wykonawczy posiada Komornik, który egzekwuje zadłużenie względem Urzędu (świadczenie z funduszu alimentacyjnego). Komornik znajduje się w innej miejscowości niż obecnie mieszka dłużnik. Na wniosek wierzyciela następuje umorzenie egzekucji u aktualnego Komornika i wierzyciel chce złożyć sprawę u innego Komornika, który jest w rewirze dłużnika. Jak zargumentować wniosek o wydanie drugiego tytułu wykonawczego?
  Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.