Pozew na podstawie art. 887 kpc

Najpierw napiszę o co w sprawie chodziło. Otóż dłużnikiem była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dług to ponad 500.000 zł). Egzekucja okazała się skuteczna tylko częściowo, więc na podstawie art. 299 ksh pozwaliśmy członków zarządu. Sąd zasądził od nich całą należność, odsetki, koszty, słowem wygrana w 100%. Do tej pory wszystko jest w miarę jasne (chociaż trwało ponad rok).

Wszczęliśmy więc egzekucję przeciwko członkom zarządu. Mieli oni majątek, w tym udziały w innej spółce z o.o. (bardzo fajnej). Oczywiście złożyliśmy wniosek o zajęcie tych udziałów, co też komornik uczynił, udziały zostały wysoko wycenione. Jednak w toku postępowania egzekucyjnego dłużnicy (czyli wspomniani powyżej członkowie zarządu odpowiedzialni za długi swojej spółki) zbyli te zajęte udziały na rzecz osób trzecich. Zgodnie z treścią umów sprzedaży (były złożone do KRS) każdy ze sprzedających miał otrzymać po 150.000 zł za udziały. Cena miała być zapłacona kilka miesięcy po zawarciu umowy, umowa została złożona do KRS.

Czy to oznacza, że nie uda się już nic z tym zrobić? Na szczęście nie. Oczywiście natychmiast zajęliśmy wierzytelność o zapłatę ceny za te udziały. I spokojnie czekaliśmy aż nadejdzie termin zapłaty. Jeżeli bowiem kupujący zapłaciłby bezpośrednio, ignorując zajęcie, naraziłby się na odpowiedzialność. Ale jeżeli nie zapłaciłby w terminie, to po stronie sprzedającego powstawało wymagalne roszczenie.

I tutaj właśnie wkroczyliśmy. Żeby wyjaśnić, co zrobiliśmy dalej, muszę przytoczyć przepis art. 887 § 1 kpc:

Z mocy samego zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Na żądanie wierzyciela komornik wydaje mu odpowiednie zaświadczenie.

To bardzo ciekawy przepis. Na jego podstawie wierzyciel uzyskuje tzw. legitymację procesową. Oznacza to, że może np. pozwać o zapłatę chociaż przecież nie jest „prawdziwym” wierzycielem. Jest on tylko (i aż) tzw. wierzycielem egzekwującym.

Najpierw więc uzyskaliśmy zaświadczenie, że możemy wykonywać wszelkie prawa z zajętej wierzytelności. Poniżej kopia tego zaświadczenia.

Następnie, od razu po upływie terminu zapłaty ceny za udziały, wytoczyliśmy powództwo o zapłatę tych pieniędzy dla sprzedających, ale do rąk naszego klienta.

I właśnie niedawno Sąd Okręgowy uwzględnił nasze pozwy i zasadził zgodnie z żądaniem. Poniżej kopia wyroku. Zwróć uwagę, że nasz klient został tam nazwany właśnie „wierzycielem egzekwującym”.

Czyli cały ciąg pozwów był następujący: spółka z o.o. – członkowie zarządu – ich dłużnicy. Trochę trzeba się było namęczyć, ale warto.

Teraz pozostaje przeprowadzenie egzekucji. Podejrzewam, że będzie skuteczna.

A tymczasem w Toruniu piękna pogoda.

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Zajęcie nadpłaty podatku

 1. Łukasz pisze:

  jesteście super kiedyś się zapisałem w swojej sprawie a teraz od czasu do czasu dostaje na maila różne nowosci . dziekuje za wasza wiedz i prace

 2. Maciej pisze:

  Brawo! Zawsze mnie cieszy wierzyciel, który aktywnie współdziała z komornikiem celem wyegzekwowania swojej należności!

 3. Joanna pisze:

  Brawo:) bardzo fajnie czyta się Pańskie posty. Dziękuję za dzielenie się wiedzą i za pracę jaką Pan wkłada w tego bloga:).

 4. gab pisze:

  art 887 – Na jego podstawie wierzyciel uzyskuje tzw. legitymację procesową. Oznacza to, że może np. pozwać o zapłatę chociaż przecież nie jest „prawdziwym” wierzycielem. Jest on tylko (i aż) tzw. wierzycielem egzekwującym.

  A kto uzyska klauzulę wykonalności ?

 5. gab pisze:

  czy nie będzie to sprzeczne z treścią pozwu ” proszę o zasądzenie od pozwanego na rzecz POWODA ….”. Powodem jest przecież mój dłużnik, a ja wykonuj tylko jego prawa (podstawienie) ?

  Gab

 6. Monika pisze:

  Witam, mamy dłużnika Sp. z o.o. której zarząd jest gdzieś w Tunezji. Egzekucja wobec spółki bezskuteczna w Polsce. Jaka jest możliwość ścigania Prezesów sp. z o.o., która rozpoczęła proces likwidacji w 2013r. (brak kontaktu z likwidatorem żeby zgłosić wierzytelność) i do tej pory nie zakończone jest postępowanie……
  Bezsilny wierzyciel 🙁

 7. Mirek pisze:

  Super akcja, gratuluję pomysłu i wykonania! Po jego przeczytaniu przyszło mi na myśl pytanie, czy na podstawie tego przepisu można wystąpić (wykonując prawa dłużnika) o wydanie przez osobę trzecią ruchomości (pojazd), której dłużnik jest współwłaścicielem? Jednym słowem, czy można go stosować też do wykonywania prawa dłużnika względem rzeczy ruchomej? Pozdrawiam serdecznie

 8. Kaśka pisze:

  Witam serdecznie. Mam pytanie komu należą się koszty postępowania klauzulowego w przypadku reprezentowania sprawy w Sądzie przez pełnomocnika ? Czy powinien otrzymać je pełnomocnik czy wierzyciel ?

 9. Kaśka pisze:

  Witam serdecznie, czy w pozwie mogę zażądać odsetek za czas opróżnienia w spłacie części faktury ? Wystawiłam pozwanemu fakturę na kwotę 4492, 80 zł z dnia 28.08.2019r. (termin płatności 18.09.2019r.) W dniu 19.08.2020r. pozwany uiścił tylko część należności wynikającej z powyższej faktury, tj. kwotę 3.000 zł. Żądam więc odsetek od kwoty 1492,80 zł od dnia 19.09.2019r. do dnia zapłaty. Ale czy mogę zażądać również kwoty 441,40 zł tytułem odsetek za zwłokę częściowej spłaty należności ? Jak poprawnie powinnam sformułować to w pozwie ? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

 10. Zibilazy pisze:

  Witam, czy przepis ten zezwala również na swoiste podstawienie procesowe przed Sadem Rodzinnym w miejsce dłużnika uiszczającego rentę alimentacyjna na rzecz córki ( dorosłej, samodzielnie utrzymującej się, a pobierającej nadal zasądzone wyrokiem z 2004 r. alimenty ), w procesie o uchylenie ( stwierdzenie wygaśnięcia ) obowiązku alimentacyjnego ?
  Córka 24 letnia, zatrudniona na umowy o prace, dłużnik nie zainteresowany ustaniem obowiązku…..

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *