Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Zapowiedź nowego poradnika

Wniosek o nadanie klauzuli jest jednym z najważniejszych wniosków w procedurze. Bez klauzuli wykonalności wyrok czy nakaz nie mają bowiem większego znaczenia. Wniosek taki jest dość prosty, jednak niedługo mocno się skomplikuje.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności to jeden z najchętniej czytanych tematów na tym blogu. Pisałem o tym kilka razy

Ale prawdziwym dowodem istotności tego tematu jest ilość pobrań bezpłatnego poradnika w sprawie wniosku – ponad 115.000! A zatem kwestia ta stale Was interesuje.

Tymczasem najnowsza nowelizacja kpc wprowadzi absolutnie rewolucyjne zmiany w zakresie nadawania klauzuli wykonalności. Z całą pewnością utrudnione zostanie nadanie takiej klauzuli. Ale zmiana ta wpłynie także na treść samego wniosku. Trzeba będzie w nim podawać więcej informacji. W ogóle ta nowelizacja stawia wiele kwestii do góry nogami, o czym zresztą pisze mój kolega, Wojtek Jeliński:

Zmiana KPC uchwalona przez Sejm

Oczywiście pod koniec lata planuję przygotować nowy poradnik dotyczący wniosku o nadanie klauzuli. W pierwszej kolejności otrzymają go subskrybenci naszego Biuletynu. Jeżeli więc interesuje Cię ten temat, nie zwlekaj i zapisz się na nasz Biuletyn:

Biuletyn Kancelarii

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku
Roszczenia wobec upadłego

3 Komentarze do tego wpisu post

 1. Mariusz pisze:

  Dzień dobry,
  Trochę off-topic, ale mam następujące pytanie: w kacie notarialnym (zakup nieruchomości) mam zapis, który pozwala mi na wykorzystanie 777 (zwrot kwoty i zadatku w podwójnej wysokości). Niestety wymaga to nadanie klauzuli wykonalności na akt, co w SR Warszawa-Mokotów może potrwać do 2 miesięcy (po rozmowie z kierownikiem Wydziału). Czy w takiej sytuacji jest możliwie złożenie wniosku nakazowego przez EPU i czy ma to sens?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 2. Spośród nowych przepisów najbardziej ciekawi mnie możliwość oddalenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności, jeżeli „w świetle okoliczności sprawy jest oczywiste, że wniosek jest sprzeczny z prawem albo zmierza do obejścia prawa”, a w szczególności, to jak ten przepis będzie funkcjonował w praktyce.
  Mam zresztą wrażenie, że duża część nowych przepisów jeszcze bardziej utrudni dochodzenie swoich wierzytelności.

 3. Adwokat pisze:

  Podstawowa, ale za to ważna informacja 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *