Nie zapominaj o egzekucji wyroku karnego

Jakiś czas temu pisałem o możliwości skierowania do egzekucji wyroku wydanego w sprawie karnej, w którym to wyroku sąd zasądził na rzecz pokrzywdzonego określoną sumę pieniężną. Wiele osób o tym zapomina, chociaż przyznam, że ja osobiście do fanów dochodzenia roszczeń w postępowaniu karnym nie należę. Jednak są przypadki, gdzie to się opłaca.

I właśnie z takim przypadkiem miałem ostatnio do czynienia. Otóż podczas sprawdzenia kwestii formalnoprawnych u nowego klienta poprosiłem również o stare wyroki karne, jakie im na przestrzeni ostatnich lat były doręczane. A że były takie sprawy to byłem pewien, bo to bardzo duża firma produkcyjna i statystyka wskazywała na sprawy o kradzieże.

Okazało się, że były i to całkiem sporo. Najwięcej właśnie za kradzieże dokonywane przez pracowników.

Okazało się również, że w przeszłości nikt tych wyroków nie czytał. Szło do segregatora i tyle. A to duży błąd. Dlaczego? Bo często w tych wyrokach zasądzane były odszkodowania. Np. takie jak to poniżej.

 

Ponad 20.000 zł piechotą nie chodzi. A wyznaczony przez Sąd termin na zapłatę minął już dość dawno.

Spytałem więc, czy odszkodowanie zostało zapłacone? Nikt nie wiedział… Ostatecznie po dość długim sprawdzaniu wyjaśniono, że nie zostało.

Spytałem zatem, czy wystąpili o nadanie temu wyrokowi klauzuli wykonalności. Tego też nikt nie wiedział, ale to akurat można było ustalić telefonicznie w sądzie… Nie wiedzieli nawet, że po kilku latach można to zrobić.

W konsekwencji, po nadaniu klauzuli wykonalności, w kilka miesięcy komornik ściągnął dług. To nic, że bez odsetek, ważne, że kwota główna spłacona.

A dlaczego o tym pisze?

Żeby uczulić Ciebie wierzycielu, zwłaszcza gdy jesteś przedsiębiorcą, byś nie wyrzucał starych wyroków sądów karnych. Pamiętaj o tym długu i po wskazanym okresie skieruj wniosek do komornika (wcześniej sąd nie nada Ci klauzuli wykonalności). Może dłużnik poukładał sobie życie i może spłacić dług?

O ile nie siedzi w więzieniu, co się dość często zdarza…

{ 63 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

maciek Listopad 29, 2012 o 15:03

a jaki jest termin przedawnienia obowiązku naprawienia szkody?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 29, 2012 o 16:13

@maciek, 10 lat od prawomocności.

Odpowiedz

łukasz Listopad 29, 2012 o 23:47

mam dłużnika, wobec którego został też wydany wyrok karny a w nim obowiązek naprawienia szkody. zastanawiam się jaki wpływ na bieg przedawnienia całości roszczenia ma właśnie taki wyrok…
czyli jeśli aktualne zadłużenie dłużnika to 3600 zł, a w 2004 roku został na niego nałożony wyrokiem karnym obowiązek naprawienia szkody w wysokości 2000 zł, to 2014 r. upłynie termin przedawnienia do żądania kwoty 2000 zł czy całego zadłużenia? (oczywiście przy założeniu, że po 2004 dłużnik nic nie wpłacał i nie został przerwany bieg przedawnienia, jego zobowiązanie wynika z umowy kredytu i nie zapadł żaden inny wyrok a w momencie wydania wyroku karnego sprawa przedawniona jeszcze nie była)czyli czy mogę obecnie już tylko żądać tych 2000 zl z wyroku karnego bo reszta jest przedawniona, czy też mogę jednak żądać całości?
mam nadzieję, że jest to w miarę czytelne:)
dziękuję

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 30, 2012 o 08:16

@łukasz, obowiązek naprawienia szkody jest samoistny. Jeżeli więc zadłużenie wynosi 3600, to 1600 się przedawni wcześniej (3 lata, jeżeli to kredyt, 10 lat jeżeli pożyczka), a 2000 zł w 2014 r. (bo był wyrok, ale nie objął on raczej odsetek).
Hm, ale to ciekawe, że jesteś wierzycielem z umowy kredytu, bo tylko banki mogą ich udzielać :)

Odpowiedz

łukasz Listopad 30, 2012 o 08:32

wierzycielem nie jestem oczywiście :) po prostu prowadzę taką sprawę w imieniu wierzyciela, a że powstał spór w tej kwestii, to wolałem się upewnić, bo już zwątpiłem, chociaż jak widzę to miałem rację :)

Odpowiedz

ireneusz Styczeń 3, 2013 o 11:29

Doręczono mi wyrok sądu w sprawie karnej zasądzający mi kwotę pieniędzy od oskarżonego. Sprawę umorzono na okres dwóch lat, zobowiązując oskarżonego do zapłaty w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku. Wyrok jest już prawomocny. Jakie kroki powinienem podjąć, by wyegzekwować wyrok? Dziękuję.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 3, 2013 o 11:53

@ireneusz, przez dwa lata musisz czekać, przed tym terminem do spłaty nie uzyskasz klauzuli wykonalności. Ale jeżeli dłużnik nie płaci to zawiadom sąd. Może być też tak, że np. nie zna konta. Warto mu to najpierw przypomnieć.

Odpowiedz

Kamil Styczeń 7, 2013 o 21:31

Witam bardzo serdecznie. Miałbym do Pana małe pytanko: Jakiś czas temu dostałem wyrok z sądu. Oskarżonego skazali za artykuły 286 oraz 284 na okres 2 lat z zawieszeniem na okres lat 5. Dostał także dozór kuratora. Na mocy art. 46 sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody na moją rzecz. I tutaj do Pana pytanie: Jaka jest teraz procedura otrzymania tej zasądzonej kwoty? Czy wystarczy wysłać np. listem poleconym z potwierdzeniem odbioru na jego adres pismo, że ma np 14 dni na wpłatę kwoty na podane konto, bo w innym wypadku sprawa zostanie skierowana na drogę komorniczą, albo coś w ten deseń. Oczywiście na piśmie z sądu jest pieczątka, że wyrok jest prawomocny od dnia 29.11.2012. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 8, 2013 o 09:18

@Kamil, żeby prowadzić egzekucję musisz mieć klauzulę wykonalności, którą uzyskasz w sądzie wydającym wyrok. Ale ważne jest to, czy skazany miał jakąś próbę lub termin, w którym zapłata miała nastąpić? Jeżeli miał, to musisz poczekać okres wskazany w wyrku. Jeżeli nie miał, to napisz wniosek o klauzulę. Oczywiście możesz mu także wysłać wezwanie do zapłaty z numerem konta.

Odpowiedz

Kamil Styczeń 8, 2013 o 11:04

Witam, dziękuję za odpowiedź. Ta sprawa tak mi się zdaje, że nie jest taka łatwa gdyż wyrok nakazujący mu wypłatę określonych kwot został zasądzony na mocy dwóch artykułów: 46 i 72. Mnie akurat przypisano do art 46 nie podając żadnego okresu do spłaty, natomiast niektóre osoby przypisano do art 72 podając czas do wypłaty okres lat 2. Do wyroku została dołączona karteczka z adresem skazanego oraz z informacją, że jak nie wpłaci należności to należy skontaktować się z sądem. Dobrze wiem, że występując na drogę komorniczą to muszę mieć klauzurę wykonywalności, ale chciałem załatwić to polubownie i jakby co trochę „nastraszyć” tą drogą komorniczą itd. I właśnie nie wiem teraz jak to wygląda jeżeli ma zasądzoną spłatę dla niektórych osób na mocy art 72 (w ciągu 2 lat), a dla niektórych (w tym dla mnie) na mocy art 46 nie podano tego okresu. Mam nadzieję, że rozjaśniłem teraz bardziej sytuację. W razie czego mogę jeszcze bardziej nakreślić sytuację.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 8, 2013 o 13:24

@Kamil, chyba musisz mi przesłać skan tego wyroku, bez zapoznania się z dokumentem nie rozbiorę…

Odpowiedz

Kamil Styczeń 8, 2013 o 14:03

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź. To jest link do wyroku: https://www.dropbox.com/sh/6mbn9vbevl6m5vu/03NM-H6rEt ale nie skanowałem wszystkiego bo po prostu jest tego sporo. Zeskanowałem tylko najbardziej potrzebną rzecz. Tak jak pisałem wcześniej mnie dotyczy 7 punkt wyroku. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 8, 2013 o 20:51

@Kamil, zapłata na podstawie art. 72 § 2 kk (pkt 8 wyroku) musi być dokonana w terminie 2 lat. Jeżeli termin minął, to możesz skierować wniosek o klauzulę i do egzekucji. Pisałem o tym na blogu. Nieco odmiennie jest przy naprawieniu szkody, o którym mowa w art. 46 § kk (pkt 7 wyroku). Sąd karny nie może określać terminu wykonania obowiązku naprawienia szkody – staje się on wykonalny z chwilą uprawomocnienia się wyroku. A zatem już możesz wystąpić o klauzulę.

Odpowiedz

Sławek Marzec 21, 2013 o 00:20

Raz raz raz raz

Odpowiedz

Sławek Marzec 21, 2013 o 00:28

Coś się popsuło z dodawaniem komentarzy ale teraz jest już chyba dobrze. Mam dwa pytania.
Mam wyrok i jest w nim zasądzony zwrot kwoty np. 1000 zł w ciągu 1 roku. Wszystko wiem i rozumiem. O klauzulę mogę wystąpić po tym 1 roku. Pytanie tylko jak wygląda kwestia z odsetkami karnymi? Czy są to odsetki ustawowe 13% i jeśli tak to czy są one naliczane od dnia wydania wyroku czy też dopiero od daty rok później, czy też może dopiero od daty wydania klauzuli?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 21, 2013 o 09:47

@Sławek, o tym już pisałem. Jeżeli odsetek nie ma w wyroku to nie można ich egzekwować. Trzeba wystąpić z oddzielnym procesem o odsetki.

Odpowiedz

Arletta Październik 1, 2013 o 14:33

A co się dzieje w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne było bezskuteczne? Wyrok zapadł w 2003 r. w październiku a postępowanie egzekucyjne dwa razy, ostatnie w zakończyło się w 2010 r.. Czy wtedy wyrok się przedawnia? Czy nadal można składać wniosek egzekucyjny po 2013 r.? Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2013 o 16:22

Arletta, przedawni się po 10 latach od ponownego umorzenia.

Odpowiedz

Arletta Październik 1, 2013 o 19:33

Czyli, że maksymalnie można ściągać z dłużnika przez 20 lat? Np. do 10 lat po wyroku jest bezskuteczne postępowanie, później przed upływem za kolejne 10 lat i jeśli znowu postępowanie będzie bezskuteczne wtedy już koniec? I jeśli dłużnik nie będzie miał nic na siebie przez 20 lat to może uniknąć spłacenia swoich długów?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 1, 2013 o 20:02

A nawet przez 100 lat.

Odpowiedz

Arletta Październik 2, 2013 o 06:53

Uff..jak dobrze..już myślałam, że dłużnik po dwóch bezskutecznych postępowaniach może uniknąć spłacania długów i śmiać się w nos z wierzyciela..bardzo dziękuję za odpowiedź.

Piotr Październik 19, 2013 o 00:31

Witam panie Karolu, mam pewien problem ! mieszkam w niemczech i mialem rozprawe w polsce przed 2-ma laty, koszty sadowe byly zaplacone przed rozprawa, rozprawe przegralem i dodatkowo mam zaplacic stronie przeciwnej za Adwokata (ja Adwokata nie mialem) na sprawie sedzia powiedzial ze wyrok otrzymam do domu i od otrzymania wyroku mam 21 dni czas sie odwolac.
Po powrocie do domu jeszcze przed otrzymaniem wyroku,napisalem i wyslalem listem poleconym
odwolanie.Od tej pory minelo juz 2-lata i nic nie otrzymalem spowrotem,zadnego wyroku Sadowego i zadnej odpowiedzi na moje odwolanie (czy zostalo przyjete czy odrzucone) wiezyciel mieszka tez w niemczech i tez od niego sie dowiedzialem ze zalatwia mu jego Adwokat Klauzury wykonalnosci,ze sa juz duze koszty u Adwokata i dalej bedzie zalatwiane przez Komornika.
Moje pytanie, kiedy wyrok jest prawomocny,czy ja musze koniecznie otrzymac wyrok,czy tez nie, tak jak to jest w moim przypadku,czy ja powinienem odpowiedz otrzymac na moje Pismo skierowane do Sadu (pismo doszlo dzwonilem do sekretariatu) czy ten wyrok nie jest prawomocny,rachunku od Adwokata tez zadnego nie otrzymalem,ale wierzyciel powiedzial ze go
juz 2-lata temu zaplacil. za pomoc z gory SERDECZNIE DZIEKUJE ! ! !

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 19, 2013 o 09:44

Piotr, wykracza to w zasadzie poza wpis, więc odpowiem krótko: nie wiem co się wydarzyło. Opisałeś to w sposób daleko niejasny. Poza tym kieruję się zawsze głównym celem tego bloga, którym jest pomoc wierzycielom.

Odpowiedz

Piotr Październik 19, 2013 o 12:41

Witam pana, rozumiem odpowiedz, zformuluje pytanie na innym Blogu tu wyladowalem przypadkowo, mi chodzilo tylko o to ze jak bym wyrok z Polskiego Sadu otrzymal albo jakis rachunek od wierzyciela albo jego Adwokata to juz bym dawno zaplacil,o to nie chodzi ze ja nie chce zaplacic, tylko o to ze do tej pory nie otrzymalem ani wyroku ani odpowiedzi na moje odwolanie ktore wyslalem do Sadu zanim otrzymalem wyrok ,po ktorym to dopiero moglbym sie odwolac do 21-dni przez Poczte do domu (do niemiec) Adres jest znany i aktualny do dzisiaj.
„nie mam rachunku nie moge zaplacic,a boje sie ze pozniej beda wieksze klopoty !”

Odpowiedz

Barbara Listopad 18, 2013 o 12:24

Witam, mam takie pytanie jeżeli wyrokiem sądu karnego została zasądzona nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej to czy można w przypadku nieuiszczenia w terminie żądać odsetek??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 18, 2013 o 12:27

Barbara, jeżeli w wyroku nie ma mowy o odsetkach, nie nie możesz prowadzić ich egzekucji.

Odpowiedz

Barbara Listopad 18, 2013 o 14:03

a co jeśli by było orzeknięte świadczenie pieniężne z art. 49 par.2 k.k.??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 18, 2013 o 14:09

to samo, decyduje treść wyroku

Odpowiedz

Barbara Listopad 20, 2013 o 09:15

Witam, miała bym jeszcze jedno pytanie, co gdy stowarzyszenie mimo wszystko żąda ode mnie odsetek, na jaką podstawę prawną mogę się powołać w celu uniknięcia ich zapłąty??

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 20, 2013 o 09:29

Barbara, jako zasadę przyjąłem nie udzielanie odpowiedzi dłużnikom. Sądziłem, że jesteś z Fundacji…

Odpowiedz

Barbara Listopad 20, 2013 o 09:31

w takim razie przepraszam, i mimo wszystko dziękuje za pomoc

Odpowiedz

Leszek Grudzień 15, 2013 o 03:50

Panie Karolu co zrobić gdy pomimo prawomocnego wyroku mój dluznik unika spłaty bezskuteczne postępowania egzekucje ,komornicze itd. czy mogę zawiadomić prokuraturę o przestępstwie n.p. obraza wyroku czy coś w tym stylu jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej? tym bardziej że typ jest beszczelny i celowo to robi prowadzi biznes ma układy z policją ,mam zamiar nagrać jego lewy warsztat i rozmowę ile n.p. weżmie mi za wykonanie naprawy pojazdu żeby udowodnić że ma dochody a jego dzialania są celowe które zmierzają tylko do nie wypłacenia zobowiązania wobec mnie orzeczonego prawomocnym wyrokiem , czy taki dowód bedzie kwalifikował sie do ścigania z urzędu i czy może to coś wogole zmienic? Pozdrawiam i Wesołych Świąt Dla Wszystkich….

Odpowiedz

Lubomiła Luty 18, 2014 o 22:06

Witam Panie Karolu, zanim zapytam w swojej sprawie chcę podziękować za wszystkie Pana odpowiedzi, które dokładnie przeczytałam i rozjasniły mi wiele wątpliwości w mojej sprawie, jednakże nie wszystkie. Ale przejdę do meritum. Mam wyrok prawomocny karny z kaluzulą wykonalności, w którym sąd na podstawie art. 46 & 1 k.k. zobowiązuje oskarżonego XX….. do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zapatę kwoty 3 000 zł….. Problem w tym, że oskarzony (dłużnik) przebywa od dwóch tygodni w zakładzie karnym i odsiaduje pierwszy z wyroków (9 miesięcy)a ma ich jeszcze z tego co wiem 8 plus ten, w mojej sprawie (1 rok próby w zawieszeniu na 3 lata)). Moje pytanie brzmi, czy jest realna szansa na odzyskanie tego? skoro on nie ma żadnego majątku, nigdy nigdzie nie pracował i chyba raczej już nie będzie. przepraszam, że nieco dłuzej się rozpisałam, ale z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 19, 2014 o 12:19

Lubomiła, przecież realna szansa na odzyskanie pieniędzy zależy od jego majątku. Praktycznie, jeżeli on jest w ZK, to szanse są znikome.

Odpowiedz

Joasia Luty 27, 2014 o 14:38

Dzień dobry,
bardzo proszę o poradę. W 2003 roku mój poprzedni pracodawca uzyskał na mnie wyrok karnyza czyny popełnione w roku 2001, gdzie był wyrok w zawieszeniu oraz obowiązek naprawienia szkody w przeciągu 4 lat. Na tylko ile pozwalała mi sytuacja finansowa płaciłam zobowiązanie wierzycielowi. Od 4 mc nie płacę i wierzyciel oddał sprawę komornikowi. I moje pytanie: czy takie naprawienie szkody sie przedawnia i co można zrobic dalej w sprawie. Czy jak znów zaczne spłacac to wierzyciel może wycofac sprawę od komornika? I czy w sprawie karnej możliwe jest podpisanie ugody sadowej albo pozasadowej. Proszę o porade.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Luty 27, 2014 o 17:15

Joasia, to jest blog z poradami dla wierzycieli.

Odpowiedz

Łukasz Marzec 18, 2014 o 12:56

Witam.

Mam pytanie. Mój dłużnik otrzymał od sądu wyrok 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata plus obowiązek naprawienia szkody w ciągu jednego roku. Z tego co wiem ma do spłacenia wiele osób na kwotę około 50 tyś złotych, mi ma oddać 500zł i w ciągu tego roku otrzymałem od niego 100zł ponieważ tłumaczy się tym, że ma wiele osób do spłaty a nie jest w stanie zapłacić całego zobowiązania w ciągu roku i poprosił mnie o wydłużenie tego okresu do 2016 roku. Co teraz jeśli się nie zgodzę na to? Czy jeśli dłużnik spłaca swoje długi powiedzmy w miarę możliwości to Sąd przedłuży mu okres spłaty? Czy ten termin jednego roku , który teraz mija jest ostateczny?
Bardzo będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Łukasz.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 18, 2014 o 15:09

Łukasz, jeżeli on nie spłaci a Ty się nie zgodzisz to sąd może mu odwiesić karę. Ale po co, przecież nic z więzienia nie zapłaci. Dogadaj się z nim i zaproponuj konkretne raty, bo jak nie to zawiadomisz sąd karny.

Odpowiedz

Łukasz Marzec 18, 2014 o 17:19

Dziękuję Panu za odpowiedź.
A czy np mogę sprawę oddać do komornika i żeby on się zajął ściąganiem długu?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 19, 2014 o 08:11

Łukasz, niedługo napiszę o tym na blogu, zaglądaj.

Odpowiedz

Joasia Marzec 19, 2014 o 09:36

Witam, przeciwko mojemu dłużnikowi wydano tytuł egzekucyjny – karny z nakazem naprawienia szkody w roku 2003, oraz na te same zobowiązanie wyrok cywilny (wydany przed karnym). Dotychczas dłużnik spłacał swoje zobowiązanie comiesięcznie. Teraz zaprzestał i chce oddać sprawę do komornika wraz z tytułem karnym gdyż cywilny się przedawnił (wydany w 2001 roku). Proszę o informacje w jaki sposób powinnam zaliczyć dotychczasowe wpłaty: na wyrok karny tytułem naprawienia szkody, czy tez na cywilny – tytułem kosztów procesu. Nigdzie nie mogę znaleźć przepisów które by to regulowały.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 19, 2014 o 09:57

Joasia, to proste, reguluje to art. 451 kc: § 1. Dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne.
§ 2. Jeżeli dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu.
§ 3. W braku oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych – na poczet najdawniej wymagalnego.
informacje o jednostce

Odpowiedz

Jan Marzec 20, 2014 o 19:39

Witam.
Jako poszkodowany otrzymałem od Sądu wyroku z tytułem wykonawczym. Złodziej który mnie i wielu innych oszukał sprzedając kradzione auta siedzi w więzieniu. Ma jeszcze odsiedzieć 4lata.Jakie są szanse uzyskania kwoty zasądzonej od gościa który siedzi. Czy lepiej uruchamiać windykatora -komornika czy próbować sprzedać ten dług za jakiś procent ,? jest to kwota ponad 30tyś.zł. Sąd użył zabawnego zwrotu cyt.”o wykonaniu obowiązku /świadczenia należy powiadomić Sąd” Czyli jak wycisnę dług -to mam zameldować sądowi ?Jest o.k. ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 20, 2014 o 20:03

Jan, a skąd ja mam wiedzieć, czy on ma majątek? Tylko od tego zależy możliwość egzekucji.

Odpowiedz

Jan Marzec 20, 2014 o 20:27

Reasumując : jeżeli złoczyńca ,nasz dłużnik był przebiegły i skrył tak dobrze wszystko to co w wypadku ujawnienia byłoby korzystne dla nas czyli wierzycieli.-To możemy zapomnieć ,że jako poszkodowani mimo że mamy wyrok z klauzulą- to nie zrobimy nic skutecznego. Czy nie tak?Panie mecenasie?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 20, 2014 o 20:33

Tak.

Odpowiedz

Jan Marzec 20, 2014 o 21:05

Pragnę tą drogą,Panie Mecenasie złożyć wyrazy szacunku wraz z podzienkowaniem ,za rzeczowe podejście do tematu.Wielu nieszczęśnikom zapewne Pan pomógł, sprowadzając na ziemie . Pańskie TAK przekładam na NIE wobec systemu który preferuje bandytów złodziei i wszystkie możliwe mendy ,ponad praworządnego lojalnego obywatela.Sprawa która zbliżyła mnie do „Temidy” utwierdziła mnie w jedynie słusznym przekonaniu że baba z opaską na oczach machająca mieczem nie może sprawiedliwie ważyć, a ferowane przez nią wyroki w większości są bliższe córom Koryntu.
Łącze Pozdrowienia Jan

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 18, 2014 o 09:49

Witam serdecznie. Wiele odpowiedzi znalazłem już na Pana stronce i bardzo za to dziękuję. Jednak mam jeszcze jedno pytanie. Na moją rzecz również została zasądzona, już prawomocnym wyrokiem, kwota pieniążków wraz z ustawowymi odsetkami. Pomimo wysłanego 4 miesiące temu wezwania (za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) do zapłaty zasądzonej kwoty, nie odnotowałem na koncie żadnego wpływu. Zwróciłem się teraz do Sądu o klauzulę wykonalności. Jednak moje pytanie jest teraz z innej beczki. Czy mogę złożyć zawiadomienie do prokuratury o przestępstwie polegającym na nierealizowaniu postanowień sądu, a tym samym odwiesić wyrok skazanemu?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 18, 2014 o 20:01

Piotr, żeby to ocenić musiałbym poznać treść wyroku.

Odpowiedz

Alicja Kwiecień 27, 2014 o 17:19

Witam wiec zaczne od tego ze bedac mlada malo madra osoba narobilam sobie niepotrzebnych dlugow (kredyt ) wlczna wartosc to 20 tys. oczywiscie ni emialam takiej kwoty.Wyrok uprawomocnil sie dostalam 2 lata i obowiazkowe wstawienie sie do ZK od roku nie mieszkam w swoim miescie ale nie chce tez uciekac wiem ile glupot nrobilam teraz (choc moze to za pozno) chcialabym jakos z tego wybrnac i unikajac kary pozbawienia wolnosci.Na dzien dzisiejszy mam cale 20 tys. moge w kazdej chwili to splacic tylko czy odracza mi kare pozbawienia wolnosci?Czy wynajecie adwokata pomoze? Bardzo prosze o pomoc…Z gory dziekuje Ala

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Kwiecień 27, 2014 o 20:02

Alicja, proszę nie powtarzać błędów młodości i nie szukać odpowiedzi na wszystkie pytania w Internecie. Sugeruję wizytę u adwokata.

Odpowiedz

Emil Maj 9, 2014 o 11:26

Witam serdecznie. Mam następujące pytanie. Chcę wystąpić do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego od skazanego, któremu w wyroku zasądzono obowiązek naprawienia szkody. Roszczenie stało się wymagalne z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Nadmienię, że skazanemu wymierzoną karę pozbawienia wolności na 3 lata, warunkowo zawieszając na okres próby 5 lat oraz dodatkowo orzekając właśnie obowiązek naprawienia szkody. Wpłaty jakich dokonuje skazany z tytułu naprawienia szkody są symboliczne i dochodzi do nich w długich odstępach czasu – co ok. 3 miesiące.
1. Czy mogę żądać natychmiastowej spłaty pozostałej części należności poprzez złożenie wniosku wszczęcie postępowania egzekucyjnego ?
2. Jeżeli tak, to czy we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego mogę żądać oprócz wyegzekwowania należności głównej dodatkowych kosztów ? chodzi mi o koszty związane z nadaniem klauzuli wykonalności oraz w przypadku gdy zdecyduję się na działanie przez profesjonalnego pełnomocnika – kosztów zastępstwa w tym postępowaniu egzekucyjnym ??
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 9, 2014 o 18:15

To już było – nie można wystąpić do komornika, jeżeli obowiązek naprawienia szkody jest środkiem karnym.

Odpowiedz

Aneta Lipiec 2, 2014 o 19:32

Witam. Czytam Pana powyższy komentarz i nie bardzo rozumiem… „nie można wystąpić do komornika , jeżeli obowiązek naprawienia szkody jest środkiem karnym”..Czy chodzi o naprawie szkody z art.46 KK? Czy jeśli uzyskam klauzule wykonalności wobec dłużnika to nie mogę oddać sprawy do komornika?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 2, 2014 o 22:05

Jeżeli będzie klauzula to nie ma przeszkód do egzekucji.

Odpowiedz

Elżbieta Maj 24, 2014 o 17:00

Witam, mam problem .
krzywdziciel nieletniej został skazany z art.197par.1 k.k i inne z urzędu.Zasądzone zostało na rzecz poszkodowanej kilkutysieczne odszkodowanie. Skazany wyrok odsiedział, ale odszkodowania nie splacił. Komornik wycofał się ze ściągania należności z braku majątku dłużnika, który pracuje cały czas na tzw czarno i ma się całkiem dobrze.
Moje pytanie; co moge jeszcze zrobić by otrzymać owe odszkodowanie, które choć w części pokryłoby koszty jakie wydałam na leczenie.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 25, 2014 o 20:11

Elżbieta, czasami tak się zdarza. Nie znam sprawy i nic nie mogę poradzić. Jeżeli komornik nic nie odzyskał, to może być trudno. A nawet może być tak, że nic się nie odzyska.

Odpowiedz

Anna Czerwiec 26, 2014 o 13:56

Witam, na podstawie jakiego przepisu przyjmuje się, że termin przedawnienia obowiązku naprawienia szkody w związku z warunkowym zawieszeniem kary to 10 lat i czy dotyczy to też wyroków wydanych przed zmianą kodeksu (wyrok 1995 uprawomocnienie 1996)?
Czy odwieszenie wyroku po upływie wyznaczonego terminu wobec jednego z oskarżonych (który nic nie płacił na poczet naprawy szkody) zwolniło go z obowiązku naprawiania szkody, czy też po odbyciu wyroku zobowiązany był przyłączyć się do pozostałych spłacających szkodę w ratach?

Odpowiedz

Magda Wrzesień 5, 2014 o 11:05

Proszę o wyjaśnienie czy mogę wnosić do sądu cywilnego powództwo o odsetki (wyrok karny z 2014 r. zasądził naprawienie szkody bez odsetek, 2 lata na zapłatę) jeśli czyn popełniono w 2000 r. Jaki jest termin przedawnienia takich odsetek wynikających z czynu niedozwolonego i od jakiego momentu mogę się ich domagać?

Odpowiedz

Michał Wrzesień 5, 2014 o 12:31

Roszczenie o odsetki powstanie gdy dłużnik (skazany) nie zapłaci w ciągu tych dwóch lat. Po tym czasie zaczynają być naliczane odsetki i będziesz mogła złożyć pozew przeciwko niemu.

Odpowiedz

Aleksandra Wrzesień 18, 2014 o 14:00

Jestem następcą prawnym po zmarłym bracie. Skazana w procesie karnym otrzymała wyrok naprawienia szkody w 2011r. W 2013 r przesłała pieniądze, ale brat już wtedy nie żył. Poczta Polska odesłała jej pieniądze. Sąd polecił jej przesłać na moją rzecz te pieniądze tyt. naprawienia szkody na rzecz brata. Uzyskałam teraz klauzulę wykonalności jako następca prawny. Kwota może nie jest duża bo to 900,- złotych, ale na płytę nagrobną będę miała. Pomimo wezwania do zapłaty i potwierdzenia odbioru tego wezwania, pomimo prób kontaktu ze skazaną-brak z jej strony reakcji. Już nie odbiera żadnej korespondencji. Zastanawiam się nad złożeniem wniosku do Sądu Cywilnego o naliczenie odsetek za zwłokę, a w dalszej kolejności do komornika. Czy to dobra kolejność?I jakie mam szanse na wyegzekwowanie tych pieniędzy. Obawiam się, że wykosztuję się na komornika, bo mało o niej wiem i komornik musiałby szukać. Chyba prowadzi działalność gospodarczą. Przeraża mnie jej tupet i omijanie prawa. Co robić? Dziękuję za podpowiedż.

Odpowiedz

Karolina Rokicka Wrzesień 25, 2014 o 10:27

Aleksandra, mając tytuł wykonawczy (czyli wyrok, któremu nadano klauzulę wykonalności), można złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Natomiast jeśli chodzi o odsetki – w związku z tym, że nie były one objęte wyrokiem karnym, można dochodzić ich w odrębnym procesie. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością złożenia pozwu i poniesienia opłat sądowych. Kiedy sąd zasądzi odsetki, a dłużnik ich nie spłaci, również należy złożyć wniosek o klauzulę i wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Można również złożyć oba tytuły wykonawcze jednocześnie, w jednym wniosku do komornika. Co do szansy egzekucji – jeśli prowadzi działalność gospodarczą, to szansa istnieje, choć oczywiście to wierzyciel musi ocenić, czy mu się to opłaca.

Odpowiedz

Aleksandra Wrzesień 25, 2014 o 13:30

Karolino; Bardzo dziękuję za poradę. Ta sprawa to sprawa honoru mojego śp.brata.
Pozdrawiam. Aleksandra

Odpowiedz