Nie zapominaj o egzekucji wyroku karnego

Jakiś czas temu pisałem o możliwości skierowania do egzekucji wyroku wydanego w sprawie karnej, w którym to wyroku sąd zasądził na rzecz pokrzywdzonego określoną sumę pieniężną. Wiele osób o tym zapomina, chociaż przyznam, że ja osobiście do fanów dochodzenia roszczeń w postępowaniu karnym nie należę. Jednak są przypadki, gdzie to się opłaca.

I właśnie z takim przypadkiem miałem ostatnio do czynienia. Otóż podczas sprawdzenia kwestii formalnoprawnych u nowego klienta poprosiłem również o stare wyroki karne, jakie im na przestrzeni ostatnich lat były doręczane. A że były takie sprawy to byłem pewien, bo to bardzo duża firma produkcyjna i statystyka wskazywała na sprawy o kradzieże.

Okazało się, że były i to całkiem sporo. Najwięcej właśnie za kradzieże dokonywane przez pracowników.

Okazało się również, że w przeszłości nikt tych wyroków nie czytał. Szło do segregatora i tyle. A to duży błąd. Dlaczego? Bo często w tych wyrokach zasądzane były odszkodowania. Np. takie jak to poniżej.

Ponad 20.000 zł piechotą nie chodzi. A wyznaczony przez Sąd termin na zapłatę minął już dość dawno.

Spytałem więc, czy odszkodowanie zostało zapłacone? Nikt nie wiedział… Ostatecznie po dość długim sprawdzaniu wyjaśniono, że nie zostało.

Spytałem zatem, czy wystąpili o nadanie temu wyrokowi klauzuli wykonalności. Tego też nikt nie wiedział, ale to akurat można było ustalić telefonicznie w sądzie… Nie wiedzieli nawet, że po kilku latach można to zrobić.

W konsekwencji, po nadaniu klauzuli wykonalności, w kilka miesięcy komornik ściągnął dług. To nic, że bez odsetek, ważne, że kwota główna spłacona.

A dlaczego o tym pisze?

Żeby uczulić Ciebie wierzycielu, zwłaszcza gdy jesteś przedsiębiorcą, byś nie wyrzucał starych wyroków sądów karnych. Pamiętaj o tym długu i po wskazanym okresie skieruj wniosek do komornika (wcześniej sąd nie nada Ci klauzuli wykonalności). Może dłużnik poukładał sobie życie i może spłacić dług?

O ile nie siedzi w więzieniu, co się dość często zdarza…

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. maciek pisze:

  a jaki jest termin przedawnienia obowiązku naprawienia szkody?

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @maciek, 10 lat od prawomocności.

  • zbyszek pisze:

   Witam mam do Pana pytanie bardzo ważne, dostałem 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i mam art 46 naprawić szkodę na rzecz pokrzywdzonych jest to spora ilość osób i duża kwota mogę uzyskać odpowiedź czy mogę te pieniądze oddać w ratach ? czy pokrzywdzony napisze do sądu o klauzule wykonalności i z dnia na dzień wejdzie na mnie komornik a pracuję na zlecenię i zostanę bez grosza chcę to oddać ale w ratach jak mam to zrobić sąd w wyroku nie napisał żadnego terminu nic nie wiem prosze o pomoc

   • karolina pisze:

    Witam. Dostałam 10misiecy w zawieszeniu na 3 lata za kradzież 10tys złoty termin spłaty.rok termin mija w maju a ja do tej pory nie Spłacilem nic ponieważ nie mam tych pieniędzy. Czy mogę się ubiegać o przedłużenie terminu spłaty? Bardo proszę o odpowiedź.

    • Marcin pisze:

     WITAM!Otrzymalem wyrok z Sądu i mam do zapłaty 2500zł zadoscuczynienia finansowego plus odsetki 13%w stosunku rocznym od dnia 2 marzec 2010 liczac do dnia zaplaty.Czy ja moge to wplacic pokrzywdzonemu na prywatne konto wpisujac sygnature akt?Czy to wystarczy?Ile to bedzie z odsetkami i czy jesli wplace naleznosc glowna to sad bedzie w stanie umorzyc mi odsetki czy raczej szans nie ma?Dziekuje za odpowiedz i Pozdrawiam.P.S. wg moich obliczen cala suma to bedzie 4,885zlotych.

 3. łukasz pisze:

  mam dłużnika, wobec którego został też wydany wyrok karny a w nim obowiązek naprawienia szkody. zastanawiam się jaki wpływ na bieg przedawnienia całości roszczenia ma właśnie taki wyrok…
  czyli jeśli aktualne zadłużenie dłużnika to 3600 zł, a w 2004 roku został na niego nałożony wyrokiem karnym obowiązek naprawienia szkody w wysokości 2000 zł, to 2014 r. upłynie termin przedawnienia do żądania kwoty 2000 zł czy całego zadłużenia? (oczywiście przy założeniu, że po 2004 dłużnik nic nie wpłacał i nie został przerwany bieg przedawnienia, jego zobowiązanie wynika z umowy kredytu i nie zapadł żaden inny wyrok a w momencie wydania wyroku karnego sprawa przedawniona jeszcze nie była)czyli czy mogę obecnie już tylko żądać tych 2000 zl z wyroku karnego bo reszta jest przedawniona, czy też mogę jednak żądać całości?
  mam nadzieję, że jest to w miarę czytelne:)
  dziękuję

 4. Karol Sienkiewicz pisze:

  @łukasz, obowiązek naprawienia szkody jest samoistny. Jeżeli więc zadłużenie wynosi 3600, to 1600 się przedawni wcześniej (3 lata, jeżeli to kredyt, 10 lat jeżeli pożyczka), a 2000 zł w 2014 r. (bo był wyrok, ale nie objął on raczej odsetek).
  Hm, ale to ciekawe, że jesteś wierzycielem z umowy kredytu, bo tylko banki mogą ich udzielać 🙂

 5. łukasz pisze:

  wierzycielem nie jestem oczywiście 🙂 po prostu prowadzę taką sprawę w imieniu wierzyciela, a że powstał spór w tej kwestii, to wolałem się upewnić, bo już zwątpiłem, chociaż jak widzę to miałem rację 🙂

 6. ireneusz pisze:

  Doręczono mi wyrok sądu w sprawie karnej zasądzający mi kwotę pieniędzy od oskarżonego. Sprawę umorzono na okres dwóch lat, zobowiązując oskarżonego do zapłaty w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku. Wyrok jest już prawomocny. Jakie kroki powinienem podjąć, by wyegzekwować wyrok? Dziękuję.

 7. Karol Sienkiewicz pisze:

  @ireneusz, przez dwa lata musisz czekać, przed tym terminem do spłaty nie uzyskasz klauzuli wykonalności. Ale jeżeli dłużnik nie płaci to zawiadom sąd. Może być też tak, że np. nie zna konta. Warto mu to najpierw przypomnieć.

 8. Kamil pisze:

  Witam bardzo serdecznie. Miałbym do Pana małe pytanko: Jakiś czas temu dostałem wyrok z sądu. Oskarżonego skazali za artykuły 286 oraz 284 na okres 2 lat z zawieszeniem na okres lat 5. Dostał także dozór kuratora. Na mocy art. 46 sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody na moją rzecz. I tutaj do Pana pytanie: Jaka jest teraz procedura otrzymania tej zasądzonej kwoty? Czy wystarczy wysłać np. listem poleconym z potwierdzeniem odbioru na jego adres pismo, że ma np 14 dni na wpłatę kwoty na podane konto, bo w innym wypadku sprawa zostanie skierowana na drogę komorniczą, albo coś w ten deseń. Oczywiście na piśmie z sądu jest pieczątka, że wyrok jest prawomocny od dnia 29.11.2012. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 9. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kamil, żeby prowadzić egzekucję musisz mieć klauzulę wykonalności, którą uzyskasz w sądzie wydającym wyrok. Ale ważne jest to, czy skazany miał jakąś próbę lub termin, w którym zapłata miała nastąpić? Jeżeli miał, to musisz poczekać okres wskazany w wyrku. Jeżeli nie miał, to napisz wniosek o klauzulę. Oczywiście możesz mu także wysłać wezwanie do zapłaty z numerem konta.

 10. Kamil pisze:

  Witam, dziękuję za odpowiedź. Ta sprawa tak mi się zdaje, że nie jest taka łatwa gdyż wyrok nakazujący mu wypłatę określonych kwot został zasądzony na mocy dwóch artykułów: 46 i 72. Mnie akurat przypisano do art 46 nie podając żadnego okresu do spłaty, natomiast niektóre osoby przypisano do art 72 podając czas do wypłaty okres lat 2. Do wyroku została dołączona karteczka z adresem skazanego oraz z informacją, że jak nie wpłaci należności to należy skontaktować się z sądem. Dobrze wiem, że występując na drogę komorniczą to muszę mieć klauzurę wykonywalności, ale chciałem załatwić to polubownie i jakby co trochę „nastraszyć” tą drogą komorniczą itd. I właśnie nie wiem teraz jak to wygląda jeżeli ma zasądzoną spłatę dla niektórych osób na mocy art 72 (w ciągu 2 lat), a dla niektórych (w tym dla mnie) na mocy art 46 nie podano tego okresu. Mam nadzieję, że rozjaśniłem teraz bardziej sytuację. W razie czego mogę jeszcze bardziej nakreślić sytuację.

 11. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kamil, chyba musisz mi przesłać skan tego wyroku, bez zapoznania się z dokumentem nie rozbiorę…

 12. Kamil pisze:

  Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź. To jest link do wyroku: https://www.dropbox.com/sh/6mbn9vbevl6m5vu/03NM-H6rEt ale nie skanowałem wszystkiego bo po prostu jest tego sporo. Zeskanowałem tylko najbardziej potrzebną rzecz. Tak jak pisałem wcześniej mnie dotyczy 7 punkt wyroku. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

 13. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Kamil, zapłata na podstawie art. 72 § 2 kk (pkt 8 wyroku) musi być dokonana w terminie 2 lat. Jeżeli termin minął, to możesz skierować wniosek o klauzulę i do egzekucji. Pisałem o tym na blogu. Nieco odmiennie jest przy naprawieniu szkody, o którym mowa w art. 46 § kk (pkt 7 wyroku). Sąd karny nie może określać terminu wykonania obowiązku naprawienia szkody – staje się on wykonalny z chwilą uprawomocnienia się wyroku. A zatem już możesz wystąpić o klauzulę.

 14. Sławek pisze:

  Raz raz raz raz

 15. Sławek pisze:

  Coś się popsuło z dodawaniem komentarzy ale teraz jest już chyba dobrze. Mam dwa pytania.
  Mam wyrok i jest w nim zasądzony zwrot kwoty np. 1000 zł w ciągu 1 roku. Wszystko wiem i rozumiem. O klauzulę mogę wystąpić po tym 1 roku. Pytanie tylko jak wygląda kwestia z odsetkami karnymi? Czy są to odsetki ustawowe 13% i jeśli tak to czy są one naliczane od dnia wydania wyroku czy też dopiero od daty rok później, czy też może dopiero od daty wydania klauzuli?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   @Sławek, o tym już pisałem. Jeżeli odsetek nie ma w wyroku to nie można ich egzekwować. Trzeba wystąpić z oddzielnym procesem o odsetki.

 16. Arletta pisze:

  A co się dzieje w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne było bezskuteczne? Wyrok zapadł w 2003 r. w październiku a postępowanie egzekucyjne dwa razy, ostatnie w zakończyło się w 2010 r.. Czy wtedy wyrok się przedawnia? Czy nadal można składać wniosek egzekucyjny po 2013 r.? Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Arletta, przedawni się po 10 latach od ponownego umorzenia.

   • Arletta pisze:

    Czyli, że maksymalnie można ściągać z dłużnika przez 20 lat? Np. do 10 lat po wyroku jest bezskuteczne postępowanie, później przed upływem za kolejne 10 lat i jeśli znowu postępowanie będzie bezskuteczne wtedy już koniec? I jeśli dłużnik nie będzie miał nic na siebie przez 20 lat to może uniknąć spłacenia swoich długów?

   • Michał pisze:

    Czy nie jest to jednak błędna interpretacja? Oczywiście w przypadku spraw cywilnych nie budzi to żadnych wątpliwości. Jeśli jednak egzekucja jest prowadzona w następstwie orzeczenia obowiązku naprawienia szkody to wówczas w mojej ocenie należy stosować art. 103 § 2 k.k. Zatem istnieje 10 letni termin na prowadzenie egzekucji ale w odróżnieniu od postępowania cywilnego nie ulega ono przerwaniu przy podjęciu czynności o których mowa w art. 123 k.c. gdyż takiego odesłania w procedurze karnej nie ma. Podobnie wniosek o naprawienie szkody w procedurze karnej nie będzie traktowany jako czynność przerywająca bieg przedawnienia roszczenia dochodzonego w procedurze cywilnej.

 17. Piotr pisze:

  Witam panie Karolu, mam pewien problem ! mieszkam w niemczech i mialem rozprawe w polsce przed 2-ma laty, koszty sadowe byly zaplacone przed rozprawa, rozprawe przegralem i dodatkowo mam zaplacic stronie przeciwnej za Adwokata (ja Adwokata nie mialem) na sprawie sedzia powiedzial ze wyrok otrzymam do domu i od otrzymania wyroku mam 21 dni czas sie odwolac.
  Po powrocie do domu jeszcze przed otrzymaniem wyroku,napisalem i wyslalem listem poleconym
  odwolanie.Od tej pory minelo juz 2-lata i nic nie otrzymalem spowrotem,zadnego wyroku Sadowego i zadnej odpowiedzi na moje odwolanie (czy zostalo przyjete czy odrzucone) wiezyciel mieszka tez w niemczech i tez od niego sie dowiedzialem ze zalatwia mu jego Adwokat Klauzury wykonalnosci,ze sa juz duze koszty u Adwokata i dalej bedzie zalatwiane przez Komornika.
  Moje pytanie, kiedy wyrok jest prawomocny,czy ja musze koniecznie otrzymac wyrok,czy tez nie, tak jak to jest w moim przypadku,czy ja powinienem odpowiedz otrzymac na moje Pismo skierowane do Sadu (pismo doszlo dzwonilem do sekretariatu) czy ten wyrok nie jest prawomocny,rachunku od Adwokata tez zadnego nie otrzymalem,ale wierzyciel powiedzial ze go
  juz 2-lata temu zaplacil. za pomoc z gory SERDECZNIE DZIEKUJE ! ! !

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Piotr, wykracza to w zasadzie poza wpis, więc odpowiem krótko: nie wiem co się wydarzyło. Opisałeś to w sposób daleko niejasny. Poza tym kieruję się zawsze głównym celem tego bloga, którym jest pomoc wierzycielom.

 18. Piotr pisze:

  Witam pana, rozumiem odpowiedz, zformuluje pytanie na innym Blogu tu wyladowalem przypadkowo, mi chodzilo tylko o to ze jak bym wyrok z Polskiego Sadu otrzymal albo jakis rachunek od wierzyciela albo jego Adwokata to juz bym dawno zaplacil,o to nie chodzi ze ja nie chce zaplacic, tylko o to ze do tej pory nie otrzymalem ani wyroku ani odpowiedzi na moje odwolanie ktore wyslalem do Sadu zanim otrzymalem wyrok ,po ktorym to dopiero moglbym sie odwolac do 21-dni przez Poczte do domu (do niemiec) Adres jest znany i aktualny do dzisiaj.
  „nie mam rachunku nie moge zaplacic,a boje sie ze pozniej beda wieksze klopoty !”

 19. Barbara pisze:

  Witam, mam takie pytanie jeżeli wyrokiem sądu karnego została zasądzona nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej to czy można w przypadku nieuiszczenia w terminie żądać odsetek??

 20. Barbara pisze:

  a co jeśli by było orzeknięte świadczenie pieniężne z art. 49 par.2 k.k.??

 21. Barbara pisze:

  Witam, miała bym jeszcze jedno pytanie, co gdy stowarzyszenie mimo wszystko żąda ode mnie odsetek, na jaką podstawę prawną mogę się powołać w celu uniknięcia ich zapłąty??

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Barbara, jako zasadę przyjąłem nie udzielanie odpowiedzi dłużnikom. Sądziłem, że jesteś z Fundacji…

 22. Barbara pisze:

  w takim razie przepraszam, i mimo wszystko dziękuje za pomoc

 23. Leszek pisze:

  Panie Karolu co zrobić gdy pomimo prawomocnego wyroku mój dluznik unika spłaty bezskuteczne postępowania egzekucje ,komornicze itd. czy mogę zawiadomić prokuraturę o przestępstwie n.p. obraza wyroku czy coś w tym stylu jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej? tym bardziej że typ jest beszczelny i celowo to robi prowadzi biznes ma układy z policją ,mam zamiar nagrać jego lewy warsztat i rozmowę ile n.p. weżmie mi za wykonanie naprawy pojazdu żeby udowodnić że ma dochody a jego dzialania są celowe które zmierzają tylko do nie wypłacenia zobowiązania wobec mnie orzeczonego prawomocnym wyrokiem , czy taki dowód bedzie kwalifikował sie do ścigania z urzędu i czy może to coś wogole zmienic? Pozdrawiam i Wesołych Świąt Dla Wszystkich….

 24. Lubomiła pisze:

  Witam Panie Karolu, zanim zapytam w swojej sprawie chcę podziękować za wszystkie Pana odpowiedzi, które dokładnie przeczytałam i rozjasniły mi wiele wątpliwości w mojej sprawie, jednakże nie wszystkie. Ale przejdę do meritum. Mam wyrok prawomocny karny z kaluzulą wykonalności, w którym sąd na podstawie art. 46 & 1 k.k. zobowiązuje oskarżonego XX….. do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem poprzez zapatę kwoty 3 000 zł….. Problem w tym, że oskarzony (dłużnik) przebywa od dwóch tygodni w zakładzie karnym i odsiaduje pierwszy z wyroków (9 miesięcy)a ma ich jeszcze z tego co wiem 8 plus ten, w mojej sprawie (1 rok próby w zawieszeniu na 3 lata)). Moje pytanie brzmi, czy jest realna szansa na odzyskanie tego? skoro on nie ma żadnego majątku, nigdy nigdzie nie pracował i chyba raczej już nie będzie. przepraszam, że nieco dłuzej się rozpisałam, ale z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Lubomiła, przecież realna szansa na odzyskanie pieniędzy zależy od jego majątku. Praktycznie, jeżeli on jest w ZK, to szanse są znikome.

 25. Joasia pisze:

  Dzień dobry,
  bardzo proszę o poradę. W 2003 roku mój poprzedni pracodawca uzyskał na mnie wyrok karnyza czyny popełnione w roku 2001, gdzie był wyrok w zawieszeniu oraz obowiązek naprawienia szkody w przeciągu 4 lat. Na tylko ile pozwalała mi sytuacja finansowa płaciłam zobowiązanie wierzycielowi. Od 4 mc nie płacę i wierzyciel oddał sprawę komornikowi. I moje pytanie: czy takie naprawienie szkody sie przedawnia i co można zrobic dalej w sprawie. Czy jak znów zaczne spłacac to wierzyciel może wycofac sprawę od komornika? I czy w sprawie karnej możliwe jest podpisanie ugody sadowej albo pozasadowej. Proszę o porade.

 26. Łukasz pisze:

  Witam.

  Mam pytanie. Mój dłużnik otrzymał od sądu wyrok 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata plus obowiązek naprawienia szkody w ciągu jednego roku. Z tego co wiem ma do spłacenia wiele osób na kwotę około 50 tyś złotych, mi ma oddać 500zł i w ciągu tego roku otrzymałem od niego 100zł ponieważ tłumaczy się tym, że ma wiele osób do spłaty a nie jest w stanie zapłacić całego zobowiązania w ciągu roku i poprosił mnie o wydłużenie tego okresu do 2016 roku. Co teraz jeśli się nie zgodzę na to? Czy jeśli dłużnik spłaca swoje długi powiedzmy w miarę możliwości to Sąd przedłuży mu okres spłaty? Czy ten termin jednego roku , który teraz mija jest ostateczny?
  Bardzo będę wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Łukasz.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Łukasz, jeżeli on nie spłaci a Ty się nie zgodzisz to sąd może mu odwiesić karę. Ale po co, przecież nic z więzienia nie zapłaci. Dogadaj się z nim i zaproponuj konkretne raty, bo jak nie to zawiadomisz sąd karny.

 27. Łukasz pisze:

  Dziękuję Panu za odpowiedź.
  A czy np mogę sprawę oddać do komornika i żeby on się zajął ściąganiem długu?

 28. Joasia pisze:

  Witam, przeciwko mojemu dłużnikowi wydano tytuł egzekucyjny – karny z nakazem naprawienia szkody w roku 2003, oraz na te same zobowiązanie wyrok cywilny (wydany przed karnym). Dotychczas dłużnik spłacał swoje zobowiązanie comiesięcznie. Teraz zaprzestał i chce oddać sprawę do komornika wraz z tytułem karnym gdyż cywilny się przedawnił (wydany w 2001 roku). Proszę o informacje w jaki sposób powinnam zaliczyć dotychczasowe wpłaty: na wyrok karny tytułem naprawienia szkody, czy tez na cywilny – tytułem kosztów procesu. Nigdzie nie mogę znaleźć przepisów które by to regulowały.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Joasia, to proste, reguluje to art. 451 kc: § 1. Dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne.
   § 2. Jeżeli dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu.
   § 3. W braku oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych – na poczet najdawniej wymagalnego.
   informacje o jednostce

 29. Jan pisze:

  Witam.
  Jako poszkodowany otrzymałem od Sądu wyroku z tytułem wykonawczym. Złodziej który mnie i wielu innych oszukał sprzedając kradzione auta siedzi w więzieniu. Ma jeszcze odsiedzieć 4lata.Jakie są szanse uzyskania kwoty zasądzonej od gościa który siedzi. Czy lepiej uruchamiać windykatora -komornika czy próbować sprzedać ten dług za jakiś procent ,? jest to kwota ponad 30tyś.zł. Sąd użył zabawnego zwrotu cyt.”o wykonaniu obowiązku /świadczenia należy powiadomić Sąd” Czyli jak wycisnę dług -to mam zameldować sądowi ?Jest o.k. ?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Jan, a skąd ja mam wiedzieć, czy on ma majątek? Tylko od tego zależy możliwość egzekucji.

   • Jan pisze:

    Reasumując : jeżeli złoczyńca ,nasz dłużnik był przebiegły i skrył tak dobrze wszystko to co w wypadku ujawnienia byłoby korzystne dla nas czyli wierzycieli.-To możemy zapomnieć ,że jako poszkodowani mimo że mamy wyrok z klauzulą- to nie zrobimy nic skutecznego. Czy nie tak?Panie mecenasie?

 30. Jan pisze:

  Pragnę tą drogą,Panie Mecenasie złożyć wyrazy szacunku wraz z podzienkowaniem ,za rzeczowe podejście do tematu.Wielu nieszczęśnikom zapewne Pan pomógł, sprowadzając na ziemie . Pańskie TAK przekładam na NIE wobec systemu który preferuje bandytów złodziei i wszystkie możliwe mendy ,ponad praworządnego lojalnego obywatela.Sprawa która zbliżyła mnie do „Temidy” utwierdziła mnie w jedynie słusznym przekonaniu że baba z opaską na oczach machająca mieczem nie może sprawiedliwie ważyć, a ferowane przez nią wyroki w większości są bliższe córom Koryntu.
  Łącze Pozdrowienia Jan

 31. Piotr pisze:

  Witam serdecznie. Wiele odpowiedzi znalazłem już na Pana stronce i bardzo za to dziękuję. Jednak mam jeszcze jedno pytanie. Na moją rzecz również została zasądzona, już prawomocnym wyrokiem, kwota pieniążków wraz z ustawowymi odsetkami. Pomimo wysłanego 4 miesiące temu wezwania (za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) do zapłaty zasądzonej kwoty, nie odnotowałem na koncie żadnego wpływu. Zwróciłem się teraz do Sądu o klauzulę wykonalności. Jednak moje pytanie jest teraz z innej beczki. Czy mogę złożyć zawiadomienie do prokuratury o przestępstwie polegającym na nierealizowaniu postanowień sądu, a tym samym odwiesić wyrok skazanemu?

 32. Alicja pisze:

  Witam wiec zaczne od tego ze bedac mlada malo madra osoba narobilam sobie niepotrzebnych dlugow (kredyt ) wlczna wartosc to 20 tys. oczywiscie ni emialam takiej kwoty.Wyrok uprawomocnil sie dostalam 2 lata i obowiazkowe wstawienie sie do ZK od roku nie mieszkam w swoim miescie ale nie chce tez uciekac wiem ile glupot nrobilam teraz (choc moze to za pozno) chcialabym jakos z tego wybrnac i unikajac kary pozbawienia wolnosci.Na dzien dzisiejszy mam cale 20 tys. moge w kazdej chwili to splacic tylko czy odracza mi kare pozbawienia wolnosci?Czy wynajecie adwokata pomoze? Bardzo prosze o pomoc…Z gory dziekuje Ala

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Alicja, proszę nie powtarzać błędów młodości i nie szukać odpowiedzi na wszystkie pytania w Internecie. Sugeruję wizytę u adwokata.

 33. Emil pisze:

  Witam serdecznie. Mam następujące pytanie. Chcę wystąpić do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego od skazanego, któremu w wyroku zasądzono obowiązek naprawienia szkody. Roszczenie stało się wymagalne z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Nadmienię, że skazanemu wymierzoną karę pozbawienia wolności na 3 lata, warunkowo zawieszając na okres próby 5 lat oraz dodatkowo orzekając właśnie obowiązek naprawienia szkody. Wpłaty jakich dokonuje skazany z tytułu naprawienia szkody są symboliczne i dochodzi do nich w długich odstępach czasu – co ok. 3 miesiące.
  1. Czy mogę żądać natychmiastowej spłaty pozostałej części należności poprzez złożenie wniosku wszczęcie postępowania egzekucyjnego ?
  2. Jeżeli tak, to czy we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego mogę żądać oprócz wyegzekwowania należności głównej dodatkowych kosztów ? chodzi mi o koszty związane z nadaniem klauzuli wykonalności oraz w przypadku gdy zdecyduję się na działanie przez profesjonalnego pełnomocnika – kosztów zastępstwa w tym postępowaniu egzekucyjnym ??
  Z góry dziękuję za pomoc.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   To już było – nie można wystąpić do komornika, jeżeli obowiązek naprawienia szkody jest środkiem karnym.

   • Aneta pisze:

    Witam. Czytam Pana powyższy komentarz i nie bardzo rozumiem… „nie można wystąpić do komornika , jeżeli obowiązek naprawienia szkody jest środkiem karnym”..Czy chodzi o naprawie szkody z art.46 KK? Czy jeśli uzyskam klauzule wykonalności wobec dłużnika to nie mogę oddać sprawy do komornika?

 34. Elżbieta pisze:

  Witam, mam problem .
  krzywdziciel nieletniej został skazany z art.197par.1 k.k i inne z urzędu.Zasądzone zostało na rzecz poszkodowanej kilkutysieczne odszkodowanie. Skazany wyrok odsiedział, ale odszkodowania nie splacił. Komornik wycofał się ze ściągania należności z braku majątku dłużnika, który pracuje cały czas na tzw czarno i ma się całkiem dobrze.
  Moje pytanie; co moge jeszcze zrobić by otrzymać owe odszkodowanie, które choć w części pokryłoby koszty jakie wydałam na leczenie.

 35. Karol Sienkiewicz pisze:

  Elżbieta, czasami tak się zdarza. Nie znam sprawy i nic nie mogę poradzić. Jeżeli komornik nic nie odzyskał, to może być trudno. A nawet może być tak, że nic się nie odzyska.

 36. Anna pisze:

  Witam, na podstawie jakiego przepisu przyjmuje się, że termin przedawnienia obowiązku naprawienia szkody w związku z warunkowym zawieszeniem kary to 10 lat i czy dotyczy to też wyroków wydanych przed zmianą kodeksu (wyrok 1995 uprawomocnienie 1996)?
  Czy odwieszenie wyroku po upływie wyznaczonego terminu wobec jednego z oskarżonych (który nic nie płacił na poczet naprawy szkody) zwolniło go z obowiązku naprawiania szkody, czy też po odbyciu wyroku zobowiązany był przyłączyć się do pozostałych spłacających szkodę w ratach?

 37. Magda pisze:

  Proszę o wyjaśnienie czy mogę wnosić do sądu cywilnego powództwo o odsetki (wyrok karny z 2014 r. zasądził naprawienie szkody bez odsetek, 2 lata na zapłatę) jeśli czyn popełniono w 2000 r. Jaki jest termin przedawnienia takich odsetek wynikających z czynu niedozwolonego i od jakiego momentu mogę się ich domagać?

  • Michał pisze:

   Roszczenie o odsetki powstanie gdy dłużnik (skazany) nie zapłaci w ciągu tych dwóch lat. Po tym czasie zaczynają być naliczane odsetki i będziesz mogła złożyć pozew przeciwko niemu.

 38. Aleksandra pisze:

  Jestem następcą prawnym po zmarłym bracie. Skazana w procesie karnym otrzymała wyrok naprawienia szkody w 2011r. W 2013 r przesłała pieniądze, ale brat już wtedy nie żył. Poczta Polska odesłała jej pieniądze. Sąd polecił jej przesłać na moją rzecz te pieniądze tyt. naprawienia szkody na rzecz brata. Uzyskałam teraz klauzulę wykonalności jako następca prawny. Kwota może nie jest duża bo to 900,- złotych, ale na płytę nagrobną będę miała. Pomimo wezwania do zapłaty i potwierdzenia odbioru tego wezwania, pomimo prób kontaktu ze skazaną-brak z jej strony reakcji. Już nie odbiera żadnej korespondencji. Zastanawiam się nad złożeniem wniosku do Sądu Cywilnego o naliczenie odsetek za zwłokę, a w dalszej kolejności do komornika. Czy to dobra kolejność?I jakie mam szanse na wyegzekwowanie tych pieniędzy. Obawiam się, że wykosztuję się na komornika, bo mało o niej wiem i komornik musiałby szukać. Chyba prowadzi działalność gospodarczą. Przeraża mnie jej tupet i omijanie prawa. Co robić? Dziękuję za podpowiedż.

  • Karolina Rokicka pisze:

   Aleksandra, mając tytuł wykonawczy (czyli wyrok, któremu nadano klauzulę wykonalności), można złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Natomiast jeśli chodzi o odsetki – w związku z tym, że nie były one objęte wyrokiem karnym, można dochodzić ich w odrębnym procesie. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością złożenia pozwu i poniesienia opłat sądowych. Kiedy sąd zasądzi odsetki, a dłużnik ich nie spłaci, również należy złożyć wniosek o klauzulę i wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika. Można również złożyć oba tytuły wykonawcze jednocześnie, w jednym wniosku do komornika. Co do szansy egzekucji – jeśli prowadzi działalność gospodarczą, to szansa istnieje, choć oczywiście to wierzyciel musi ocenić, czy mu się to opłaca.

 39. Dariusz pisze:

  Witam Pana. W dniu 08.06.2011 r. SR dla Warszawy – Woli, III Wydział Karny wydał wyrok skazujący mojego dłużnika m.in. na karę łączna 8 lat pozbawienia wolności oraz na podstawie art. 415 par 1 k.p.k. zasądził od oskarżonego na moją rzecz jako jednego z wielu pokrzywdzonych kwotę 5.000 zł z odsetkami ustawowymi od dnia wystawienia pozwu. Wyrok prawomocny z dniem 07.05.2012 r.

  Następnie na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego i prokuratora SO w Warszawie, IX Wydział Karny Odwoławczy w dniu 07.05.2012 r. wydał wyrok na mocy którego zmienił mojemu dłużnikowi łączną karę pozbawienia wolności do 7 lat i 10 m-cy.

  Pytanie:
  a) w takim przypadku wniosek o nadanie klauzuli wykonalności składam do SR czy SO ?
  b) czy załączając do w/w wniosku odpis wyroku SR jestem zwolniony od opłat sądowych i kancelaryjnych ?
  c) po otrzymaniu prawomocnego wyroku opatrzonego tytułem wykonawczym, do którego komornika powinienem się zwrócić z wnioskiem o wszczęcie egzekucji – dłużnika odsiaduje karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym ?
  d) jakie mam szanse na ściągnięcie należności od dłużnika który aktualnie odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym ?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Dariusz, odpowiedzi na pytania 1 i 2 są na blogu, np w poradniku o klauzuli wykonalności. Pytanie nr 3 raczej do wróżki. Z mojego doświadczenia wynika, że 90% klientów ZK nie ma żadnego majątku

 40. Katarzyna pisze:

  witam takie pytanie… na zasadzie art. 46 § 1 k.k orzeka wobec oskarżonego obowiązek zadośćuczynienia za doznana krzywdę poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonej 5000 tys zł

  ile oskarżony ma czasu na spłacenie tej kwoty czy może to rozdzielić na raty? wyrok brzmi pół roku w zawieszeniu na dwa lata
  z góry dziękuje

 41. Michał pisze:

  Katarzyna, jeśli w wyroku nie określono terminu, w którym skazany ma ci zapłacić, to możesz żądać zapłaty od uprawomocnienia się wyroku.

  • Katarzyna pisze:

   pieniądze wpływają na konto po 200 zł co miesiąc.. od paru miesięcy , z tego co sie orientuje całkowita spłata pokryje sie z końcem wyroku, czy oskarżony może w ten sposób mnie spłacać? Co mogę zrobić żeby dostać całą kwotę?

   Dziekuje i pozdrawiam 🙂

 42. Marcin pisze:

  Witam,
  Miałem rozprawę w wydziale karnym jako oskarżyciel prywatny, została podpisana ugoda i oskarżony musi mi wpłacić pewną kwotę w ciągu 14 dni. Termin minął, kwoty nie ma i również Sąd nie wysłał mi porozumienia. W takim razie co mam zrobić?

 43. Katarzyna pisze:

  Witam ja z takim pytaniem 🙂 remontują starówkę przed moim mieszkaniem zęby wyjść i wejść a robię to 2 a nawet 4 razy dziennie, trzeba przebrnąć przez praktycznie cały plac budowy trzy miesiące tarabaniłam się z wózkiem a wózek już do niczego się nie nadaje koła mam już tak zniszczone i wykrzywione ze za chwile do wyrzucenia koła skrętne były ale ta funkcja juz nie działa przez wykrzywione koła nie chcą się już obracać, a jest to zestaw ze spacerówka której już nie użyje czy jest szansa na jakieś odszkodowanie od zarządów dróg lub od miasta jeśli wystosuje odpowiednie pismo? i jak mniej więcej takie pismo powinno wyglądać mam zdjęcia dojazdu i dojścia do domu i zdjęcia wózka tylko czy jest jakaś szansa czy jest jakiś paragraf na który mogła bym się powołać, mnie nie stac na nowy wózek niestety 🙁
  proszę o pomoc

 44. Monika pisze:

  Witam.
  Mam takie pytanie. Wyrokiem karnym otrzymałam zadośćuczynienie w postaci pieniężnej w wysokości 2000zl. Nie było terminu zapłaty a więc według przepisów jest to nakaz natychmiastowy. Dłużnik mój nie płacił, wystąpiłam o klauzulę wykonalności i oddałam sprawę do komornika który w przeciągu 1,5 roku wysłał mi 30 zł. Moje pytanie brzmi następująco, skoro dłużnik miał wyrok z warunkowym zawieszeniem 2 lat, a komornik moim zdaniem jest opieszały w wykonaniu wyroku to czy mogę (jeśli tak to kiedy) wystąpić do sądu o odwieszenie wyroku i czy muszę najpierw napisać pismo do komornika czy bezpośrednio zwrócić się do sądu wydającego nakaz zapłaty. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Michał pisze:

   Oczywiście, możesz do sądu skierować takie pismo. Warto do niego załączyć korespondencję do i od komornika. Ostateczna decyzja o ewentualnym wykonaniu kary pozbawienia wolności pozostaje jednak w gestii sądu.

 45. Marta pisze:

  Mam takie pytanie jezeli nalezy mi sie odszkodowanie od oskarzonego a przebywa w wiezieniu to w jaki sposob mam dostac te odszkodowanie musze isc do komornika? czy moze zaplacic mi po wyjsciu z zakladu karnego?

 46. Anna pisze:

  Witam. Proszę o pomoc. Otóż wyrokiem SR z kwietnia br. oskarżony o czyn z art.190 par1 kk i art. 190 a par.1 kk w zw. z art.12 kk dostał m.in środek karny w postaci nawiązki w kwocie 11 tys. na naszą rzecz.
  Uzyskaliśmy klauzulę wykonalności, jednakże na razie nie chcemy jeszcze działać przez komornika /gdyż to pociąga za sobą jakieś spore koszty/ , a chcielibyśmy napisać pismo do SR, że uchyla się celowo, nie podejmuje zatrudnienia itd. proszę o pomoc jak to pismo skonstruować, może jakiś wzór. Z góry dziękuje za okazaną pomoc. Pozdrawiam

 47. Anna pisze:

  Zapomniałabym, ponadto Sąd nie wskazał również terminu zapłaty, czy mogę w tym piśmie do Sądu wskazać również żądanie zapłaty od momentu uprawomocnienia się wyroku?

  • Michał pisze:

   Anna, jeśli wyrokowi nadano klauzulę wykonalności, to znaczy, że obowiązek spłaty już istnieje. Ty możesz poinformować Sąd, że skazany tego obowiązku nie wykonał. Pismo do sądu powinno zawierać wskazanie właściwego sądu i wydziału, dane stron, oraz sygnaturę akt- jest na wyroku. W treści napisz, że skazany nie zapłacił i opisz, że masz informacje, że uchyla się celowo i nie podejmuje zatrudnienia. Pamiętaj aby do pisma dołączyć dowody, które potwierdzają te informacje- np. dokumenty.

 48. werek pisze:

  Witam Pana,

  jak się ma 10 letni okres przedawnienia dla naprawienia szkody z wyroku karnego do treści art. 442[1] § 2 k.c. który mówi, że okres przedawnienia dochodzenia roszczenia o naprawienie szkody dla tego typu czynu czyli np. występku zagrożonego kara pozbawienia wolności większą niż miesiąc) wynosi 20 lat.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   werek, to są dwie zupełnie inne sprawy: 20 lat na wytoczenie powództwa i 10 lat na egzekucję takiego wyroku.

 49. Agnieszka pisze:

  Witam Pana
  jestem osobą prywatną i na podstawie art.46KK mam zasądzone 35550zł oraz zwrot kosztów adwokackich na kwotę 1635zł wyrokiem Sądu Karnego. Dłużnik został skazany za 286KK oraz 278KK , ale po krótkim pobycie w wiezieniu został zwolniony przypuszczam , że warunkowo bo powinien siedzieć 2 lata , ale wracam do tematu. Posiadam klauzulę wykonalności od 2010 r , a egzekucje komornicze są umarzane bo ponoć dłużnik przebywa za granicą.
  Proszę o podpowiedź :
  1. co zrobić, aby naliczać odsetki
  2. w jaki sposób żądać wyjawienia majątku
  3. czy mam możliwość jakieś egzekucji za granicą bo z pewnością powietrzem się tam nie żyje
  4. czy mam prawo ściągać dług z członków rodziny np. żony
  5. tak po za tematem bloga – czy coś mi da jeśli zawiadomię Sąd o nie wykonaniu kary jeśli miał odsiadkę zamienioną np w zawiasy

 50. Agnieszka pisze:

  jeszcze jedno pytanko
  potrzebuje tą kwotę wiec czy mam szansę i możliwość sprzedania takiego długu firmie egzekucyjnej

 51. werek pisze:

  odpowiedz dla Agnieszki:
  – pozwać do o odsetki do sądu cywilnego, sad zasadzi odsetki od daty pozwu będą daty wezwania do zapłaty .
  – wyjawienie majątku wiąże się ze złożeniem wniosku do sądu cywilnego koszt 40 zł. Warto dołączyć post. komornika o bezskuteczności egzekucji
  – jest możliwość egzekucji za granica po uzyskaniu europejskigo tytułu wykonalności. Składasz wnoisek do sadu o nadania ETE na wyrok karny do sadu – wierzyciel może uzyskać zaświadczenie europejskiego tytułu egzekucyjnego (dalej: zaświadczenie) w państwie wydania orzeczenia a następnie wszcząć postępowanie egzekucyjne w innym państwie członkowskim
  – tak może uzyskać klauzule wykonalności na małżonkę dłużnika i prowadzić egzekucje z majątku wspólnego. Składasz do Sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi karnemu na małżonkę na podst. art 787 kpc załączając akt małżeństwa. Ważne: przesłanką nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w trybie art. 787 kpc zaliczane jest istnienie wspólności majątkowej małżonków zarówno w chwili wyrokowania, jak i w chwili orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika. Jeżeli w wymienionych datach małżeńska wspólność majątkowa już nie istnieje (np. się rozwiedli) , to w takiej sytuacji przepis art. 787 kpc nie ma zastosowania (postanowienie SN z dnia 26.06.1974 r., III CRN 127/74, OSNC 1975/6/97, postanowienie SN z dnia 7.11.1996 r., I PKN 4/96, OSNP 1997/11/195).

  – może złożyć jako pokrzywdzona wniosek ( jest darmowy) do Sądu Karnego o odwieszenie kary pozbawienia wolności skazanemu w związku z brakiem naprawienia szkody przez skazanego w okresie zawieszenia wyroku plus 6 m-c po upłynięciu tego okresu.

 52. werek pisze:

  do Agnieszki:
  możesz sprzedać ten dług umowa cesji wierzytelności, są strony www gdzie wierzyciele wystawiają na sprzedaż swoje wierzytelności osobom prywatnym bądź firmom windykacyjnym ale nie odzyskasz na pewno całej sumy a raczej jej mała cześć.
  Ewentualnie można a rozważyć przelew powierniczy , sytuacje gdy przelewasz dług czasowo na cesjonariusza i jeśli nie uda mu się nic ściągnąć od dłużnika w tym czasie dług wróci do ciebie a jeśli uda to dzielicie się wg umowy między wami. To opcja jeśli nie masz siły czasu i $ aby sama prowadzić egzekucję przeciwko skazanemu.

 53. Agnieszka pisze:

  werek
  bardzo dziękuje za odpowiedź i pomoc w nakreśleniu mi tej sytuacji

 54. mariusz pisze:

  Witam.

  Mam pytanie czy ktoś może mi udzielić informacji – będę bardzo wdzięczny !!!

  Parę lat temu w 2011 zdefrałdowałem pieniążki firmowe w wysokości 30tys zł – dostałem wyrok i naprawienie szkody. było to moje jedyne przestępstwo z wiązane z sytuacją rodziną. Zostałem zwolniony i dogadałem się że będę co miesiąc spłacał po 1000zł miesięcznie – trwało to rok później musiałem zmienić pracę gdzie nie było mnie stać na spłatę tak jak dla mnie wysokiej kwot – do dziś ale to co miesiąc spłacam po 100 zł mies. Wczoraj mój były pracodawca odezwał się i zagroził mi odsiadką czy to prawda że mogę pójść siedzieć za to że w terminie ni dałem rady zadłużenia spłacić ???

  Dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

  Pozdrawiam Mariusz.

 55. Marcin pisze:

  Kilka lat temu sąd zasądził naprawienie szkody osobie pokrzywdzonej. Miałem spłacić 18 tysięcy w ciągu dwóch lat. Spłaciłem 16 tysięcy w ciągu sześciu lat. Pozostało dwa tysiące do zapłaty. Moje pytanie, czy sąd może odwiesić mi karę, jeśli nie spłaciłem jeszcze całości? Drugie pytanie, firma której oddawałem pieniądze zasądzone, jako naprawa szkody, nalicza odsetki od brakujących kwot, wyszło tego już około trzech tysięcy.l Czy te odsetki, które nalicza forma też muszę spłacić, czy naliczają je bezprawnie? Będę wdzięczny za informacje.

 56. agnieszka pisze:

  witam. byłam oskarzycielem posiłkowym w sprawie karnej. wyrok jest prawomocny od lipca 2014 r. oskarzony zapłacił mi juz zasadzone czesciowe zadoscuczynenie .wysłałam przedsadowe wezwanie do zapłaty reszty kwoty do jego ubezpieczyciela PZU. pzu wpłaciło mi 5 tys ale nie taka kwote chciałam.moje pytanie :do sprawy cywilnej kogo mam podac oskarżonego czy PZU??
  i 2 pytanie : czy moge jeszcze odzyskac pieniadze za adwokata który był moim pełnomocnikiem w sprawie karnej????

 57. Ela pisze:

  witam. wynajmowalam mieszkanie i po pewnym czasie przestalam placic.Lokal byl po generalnym remoncie a ja go znieszczylam.Teraz dostalam wypowiedzenie najmu, nakaz naprawy wszystkich szkod i splate zaleglych zobowiazan.Nie zaplace i nie wyremontuje bo nie mam pieniedzy .Wlascicielka powiedziala ze zalozy sprawe cywilna w sadzie, jakie moze zapasc postanowienie w mojej sprawie?Zarabiam 1200 zl , mam 2 dzieci i teoretycznie jestem matka samotnie wychowujaca dzieci(mieszkalam z partnerem)w jaki sposob moga sciagac ode mnie dlug?bo wiem, ze komornik nie moze mi wejsc na tak niskie pobory.a wiecej nic nie mam, jest szansa ze mi sie upiecze??

 58. SYLWIA pisze:

  witam mam pytanie:)mój mąż miał do spłaty 3999 zł na rzecz pokrzywdzonego i miał na to rok czasu,w ciągu tego roku nie udało mu się spłacić całości i dostał pismo o wyznaczonym terminie sprawy w charakterze zasądzenia kary pozbawienia wolności,po zakończeniu tego posiedzenia pani sędzia powiedziała tak—- wyrok nie zostaje zasądzony i mąż wyszedł???co to oznacza?????prosze o odpowiedz,dziękuję

 59. Marek pisze:

  W dniu 19.05.2015 dostałem wyrok w sprawie o pobicie gdzie występowałem jako poszkodowany. Oskarżonemu zasądzono wypłatę na moją rzecz 5000 pln . Oskarżony odwoływał sie od wyroku ale sąd odrzucił twierdząc że odwołanie jest bezzasadne . Wyrok z dnia 04.11.2014 został prawomocny . Teraz moje pytanie jak dalej mam postępować ? W wyroku nie ma podane do kiedy ma mi zapłacić . Byłem w sądzie kazano mi napisać pismo że oskarżony nie kontaktuje się zemną celem ustalenia rodzaju spłaty , jak napisać takie pismo ?

 60. Paweł pisze:

  Witam. Chciałbym dowiedziec się co moglym zrobic z osoba, która ukradła mi z domu pare rzeczy, po czym dostala nakaz spłaty paru tyś. złotych przez prokuratora. Było to półtorej roku temu, a osoba ta najwidoczniej się tym zupełnie nie przejmuje i nie spłaca długu. Bardzo proszę o odpowiedz co mogłbym w takiej sprawie zrobić, aby odzyskać pieniądze.

 61. Iza pisze:

  Witam mam pytanie: czy jak mam sprawe w sadzie kornym o wyludzenie przez kogos 3 telefonow kom. na moje dane z dawnego dowodu ktory zostal skradziony (ta sprawa z dowodem zostala zalatwiona w urzedzie miasta jako zaginiecie dowodu) i jestem w tej sprawie poszkodowana to czy moge sie ubiegac o jakies odszkodowanie? prosze o info…

 62. Iza pisze:

  i czy wogole moge o cos sie ubiegac?

 63. Iza pisze:

  ale to musze zakladac sprawe cywilna bo w sadzie karnym na rozprawie tego nie uznalby?/
  ale jakie to sa dokladnie paragrafy???
  jaka to kwota odszkodowania mozna sie ubiegac
  a ile taka sprawa kosztuje bo jak sie zaklada sprawe cywilna to trzeba zaplacic tylko ile

 64. Anka pisze:

  Witam mam pytanie, czy można w Szwajcarii wyegzekwowac dług /odszkodowanie za stalking / w wysokośći 25ooo złotych zasądzonych prawomocnym wyrokiem sądowym w miesiącu listopadzie 2013 w Polsce,dłużniczka /Polka/ to konkubina byłego męża pracuje i mieszka w Szwajcarii, posiadam tez eurepejski tytuł egzekucyjny.
  Były mąz zalega z alimentami od 2012, mieszka z nią, tez pracuje w Szwajcarii, syn skończył licencjat , ma 25 lat /ur. 23.03. 1990r/ czy wogóle mam jakąs szans/? mam wyrok i nic ztego a oni się śmieją, że nic nie można im zrobić

  • Anka, ETE się nie przyda, gdyż nie znajduje zastosowania w Szwajcarii. Natomiast na podstawie tzw. konwencji z Lugano możesz złożyć wniosek o stwierdzenie wykonalności do sądu szwajcarskiego (miejsca, w którym egzekucja powinna zostać wykonana) – zobacz art. 38 i następne konwencji.

 65. paulina pisze:

  a co zrobić jeśli winny dostał wyrok ograniczenia wolnosci i oczywiście oddanie mi skradzionych pieniędzy i nie zamierza ich oddać ? do komornika nie mam co isc bo on nie pracuje i za pewne długo nie bedzie pracował. Czy założenie sprawy cywilnej to jedyne wyjście z tej sytuacji?

 66. Karol Sienkiewicz pisze:

  Paulina, problem nie polega na tym, czy ona pracuje albo czy siedzi w więzieniu. Problem polega na tym, czy ma ona majątek, z którego możesz przeprowadzić egzekucję. Jeżeli nie ma, to sprawa cywilna nic nie da. A poza tym być może wyrok sądu karnego sprawę zapłaty już rozstrzygnął.

  • paulina pisze:

   oczywiście sprawa zapłaty została rozstrzygnieta i złodziej ma zasądzone oddać całość wraz z odsetkami ustawowymi tylko problem w tym ze nie oddaje tych pieniędzy a nie ma żadnego majątku, żadnych swoich pieniędzy ponieważ siedzi na utrzymaniu partnera i co ja mam z tym zrobić? mam jakiekolwiek szanse walczyć o swoje pieniądze ??

 67. Andrzej pisze:

  Witam. W czerwcu 2010 roku włamano się do mojego domu. Złodzieje ukradli mi towaru na około 4500 złotych. Po postępowaniu złodziei ujęto. Jeden był pełnoletni, natomiast dwóch było poniżej 16 lat.W 11.2010 roku wydano wyrok w postępowaniu karnym. Najstarszy dostał wyrok 2 lat w zawieszeniu i 1500 złotych do zwrotu. Wyrok wykonał. Natomiast młodociani dostali kuratora. Miałem nadzieję, że oddają mi resztę pieniędzy, lecz do dnia dzisiejszego tego nie zrobili. Czy mogę jeszcze wystąpić na drodze cywilnej wobec tych dwóch, którzy obecnie są pełnoletni i pracują? Do dnia dzisiejszego nikt mi nie zwrócił 3000 złotych?

 68. Izabela pisze:

  Witam
  chciałabym się dowiedzieć co zrobić w przypadku gdy po wysłanym piśmie o przed egzekucyjnym wezwaniu do zapłaty dłużnik wysłał tylko część pieniędzy. Czy mam czekać na resztę pieniędzy czy ponownie wysłać jakieś pismo?

  • Michał pisze:

   Izabela, to Twoja decyzja. Jeśli uważasz, że dłużnik nie wie, że powinien zapłacić pozostałą część- możesz wysłać kolejne pismo i poinformować go o tym.

 69. AGNIESZKA pisze:

  Witam,
  zasądzono mi w czerwcu 2004r. zadośćuczynienie w kwocie 2000 zł. Wyrokowi nie była nadana klauzula wykonalności ani nie zostało to oddane do komornika. Czy taki wyrok uległ już przedawnieniu? Czy mogę się teraz starać o wydania klauzuli i oddanie tego do komornika? Czy już jest za późno?

 70. […] że sąd rozpoznający sprawę karną może nakazać oskarżonemu obowiązek naprawienia szkody (https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/06/19/nie-zapominaj-o-egzekucji-wyroku-karnego/). Gdy to pisałem art. 46 kk brzmiał […]

 71. Barbara pisze:

  Witam. W Sądzie toczy się sprawa karna, w której jestem jedną z kilku poszkodowanych i oskarżycielem posiłkowym. Oskarżony przez swojego adwokata, proponuje zawarcie ugody. Proszę o informację na co powinnam zwrócić uwagę podczas mediacji i jak zabezpieczyć ewentualne odszkodowanie. Jestem niemal pewna, że oskarżony nie posiada nic na siebie i w ten sposób chce uniknąć kary a przynajmniej ją znacznie obniżyć. Czy mogę żądać zapłaty odszkodowania przy podpisaniu ugody? Pozdrawiam.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Barbara, można żądać odszkodowania.

   • Barbara pisze:

    Witam. Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Proszę tylko o informację, czy przy podpisaniu ugody mogę żądać zapłaty i będzie to warunek mojej zgody na ugodę. Chcę uniknąć sytuacji, że przez kilka lat będę chodziła za oskarżonym i prosiła o zapłatę. Mam duże podejrzenie, że cały majątek ma przepisany na rodzinę i będzie chciał ugodą zmniejszyć sobie wyrok. Pozdrawiam.

 72. Agnieszka pisze:

  witam.
  4 lata temu nasza firma zostało okradziona , złapano złodziei i zasądzono naprawienie szkody wraz z ustawowymi odsetkami . Złodziei było dwóch, mamy wyrok i klauzulę wykonalność ,sprawę oddaliśmy do firmy windykacyjnej , jednak tylko jeden skazany płaci po 100 zł przy takiej kwocie będzie spłacał bardzo długo ,a drugi do tej pory nie wpłacił nic , czy można w jakiś sposób od niego wyegzekwować należną sumę i czy można jakoś przyśpieszyć spłacenia tej kwoty przez nich , by zamknąć sprawę z nimi . Proszę o pomoc w tej sprawie

 73. Joanna pisze:

  Witam,
  mama pytanie dotyczące adresu dłużnika. Mama jego ostatni adres zamieszkania, ale wiem, że teraz odbywa karę pozbawienia wolności, stąd moje pytanie, jaki adres do korespondencji podać we wniosku o wszczęcie egzekucji, jeżeli nie wiem, w którym zakładzie karnym odbywa karę? Czy muszę się z tym zwrócić do komornika o ustalenie czy sama wypełnić wniosek o udzielenie informacji do Centralnego Zarządu Służby Więziennej? Proszę o pomoc.

 74. Marzena pisze:

  Dostałam wyrok nakazowy 10 miesiecy prac społecznych 30 gody.w miesiacu i naprawienie szkody w wysokosci 1500 na rzecz banku.odrobiłam te 10 miesiecy ale nie zdazyłam oddac w calosci pieniedzy.art.46&k.k.Moje pytanie.Czy moge pujsc siedzie?

 75. Kasia pisze:

  Co w przypadku, gdy komornik nie ma z czego ściągnąć długu?

 76. Piotr pisze:

  witam czy po opuszeniu zakładu karnego jestem zoobowiazany do splaty zadluzenie wobec osoby prywatnej? zostalem osadzony w zk za karadziez, dostalem 2 lata wyroku wzawieszeniu na okres lat 2 i naprawienie szkody, jednakze nie zoobowiazalem sie do naprawienia zadluzenia i odbylem kare. zostalem zwolniony warunkowo, jednakze na posiedzeniu otrzymalem nastepujace warunki: zakaz spozywania alkoholu, narkotykowa, podjac prace jak i nie kolidowac z prawem. Brak jakiejkolwiek wzmianki o zadluzeniu. okres warunkowego minal bezproblemowo, jednakze otrzymalem ostatnio pismo od komornika ze pokrzywdzona dzialajac na podstawie wyroku sadu za ktory odbulem kare nadal szuka swoich naleznosci, czy jestem zoobowiazany do splaty tego ?

 77. Mateusz pisze:

  Witam, mam pytanie a co w takiej sytuacji jesli w wyroku została zasadzona nawiazka na rzecz mojej osoby w wysokości 5 tys zł. z art 67 par 3, postępowanie zostało warunkowo umorzone na okres 3 lat , czy 3 letni okres próby jest czasem jaki oskarżony ma na wypłatę nawiazki ? przed upływem tych 3 lat nie dostane odpisu wykonalnosci wyroku?

 78. Pawel pisze:

  Witam, chciałbym się dowiedziec czy dalej mogę się starać o ściągnięcie reszty odszkodowania za pobicie ( sąd przyznał 5000 a zostało zapłacone 500) jeśli ostatnia wpłata była we wrześniu 3 lata temu przekazem pocztowym ??

 79. ramsey pisze:

  Czy potrzebujesz pilną pożyczkę spłacić rachunki i rozliczenia długów jeśli tak napisz do nas dzisiaj na: ramseydickson@outlook.com

 80. Daniel pisze:

  Witam. Czy wyrok w zawieszeniu może być zamieniony na odbycie kary za nienaprawienie szkody, czyli jeśli skazany nie zapłaci zadośćuczynienia.

 81. Sara pisze:

  Witam, jestem osoba poszkodowaną, która wygrała sprawę sądowo o naruszenie nietykalności cielesnej przez sąsiadkę. Wyrok uprawomocnił się dnia 7 lipca 2016 roku a doszedł do mnie listownie dnia 15 września 2016 roku. Oskarżona dostała dwa lata próby, oraz co najistotniejsze ma mi do zapłacenia : 300zł. zwrot kosztów sadowych dla oskarżycielki prywatnej czyli mnie oraz 300zł. zadośćuczynienie na podst. artykułu 67 3 k.k. . Bardzo proszę o poradę kiedy mogę wysłać wniosek do sądu o klauzule i wgl. co to jest ta klauzula na czym to polega. Ta kobieta będzie miała następną sprawę ale z urzędu za napaść więc nie chce by przed spłatą mojego zadośćuczynienia poszła do więzienia. bardzo proszę o poradę 🙂 ( oczywiście sąd nie nadał daty do kiedy ma spłacić)

 82. Magdalena pisze:

  Witam, zostało mi przyznane sądownie zadośćuczynienie od dwóch osób po 5000zł. Jedna osoba zapłaciła a druga przebywa w tej chwili w więzieniu przez to że nie dokonała spłaty tego zadośćuczynienia. I moje pytanie jest takie, czy jak ta osoba odbędzie tą kare i wyjdzie z więzienia to czy bedzie musiała w dalszym ciągu zapłacić mi to zadośćuczynienie czy też zostanie mu to anulowane przez to że odbył kare w więzieniu?

 83. Patrycja pisze:

  Witam. Mam problem z niealimentacją. 31-10-2016 dostałam zawiadomienie jako pokrzywdzonej z prokuratury ze został przesłany akt oskarżenia z art. 209 par.1 do sądu wydział Karny. Czekałam na zawiadomienie o rozprawie bo chciałam przeglądać akta wiec i złożyć wniosek o op i się nie doczekałam. Wczoraj byłam na innej sprawie karnej również mojego męża o podrobienie moich podpisow i zapytałam o to czy na podstawie numeru z prokuratury dowiem się czy sprawa jest w sądzie. Okazało się ze wyrok karny nakazowy już zapadł 09-11-2016 . Złożyłam wniosek o wyrok bez uzasadnienia bo z uzasadnieniem mi się niby nie należy. Mąż od listopada zapłacił niepełna kwotę za 1 miesiąc a powinien za 3 . Co teraz. Po co mi wyroki jak nikt ich nie respektuje. Ja nie mogę mieć wglądu w te akto bo nie zgłosiłam się jako op a nie wiedziałam wogole o rozprawie. Nie wiem jaką karę dostal tylko tyle że wyrok skazujacy. Moje pytanie po co są sądy skoro i tak nikt nie respektuje wyroków. Mąż ukrywa zarobki bo komornik szuka go od dwóch lat. Zeznal na sprawie o falszowanie podpisow gdzie pracuje i ze zarobią tam 3000zl miesięcznie a z tej samej firmy komornik otrzymał informację ze zarabia 648zl brutto na 1/4 etatu. Co mogę zrobić. Chce go oskarzuć o składanie fałszywych zeznań ale nie mam wglądu do akt i nie wiem jak się tłumaczył na niealimentacji. .. dlaczego w prawie polskim poszkodowany jest gorzej traktowany niż oskarżony. On choć dostał wyrok a ja nawet informacji ze wyrok zapadł. Bezsilna ..

 84. Ewelina pisze:

  Witam serdecznie. Chciałabym się dowiedzieć jak wyegzekwować zamieszczenie przeprosin w gazecie, do zamieszczenia których zobowiązał się oskarżony w ugodzie? Sąd umorzył postępowanie, a oskarżony przeprosin do dziś nie zamieścił i nie wiem czy jest jakakolwiek możliwość żebym mogła go do tego zmusić. Pozdrawiam!

 85. Agnieszka pisze:

  Witam
  Mam problem z windykacja w 2013 roku zaczelo toczyc sie postepowanie karne w sprawie wyludzenia od banku poieniedzy wyrok karny byl w zawieszeniu Sad postanowil ze wspulnie i wporozumieniu z P ………. jestesmy onie obciazone po rowno do splaty zadluzenia . W 2014 roku zapadl wyrok okazalo sie ze 2015 roku firma windykacyjna zaczela mnie nekac splata tego zadluzenia i 2015 roku dostalam kolejny wyrok od firmy windykacyjnej z nakazem zaplaty calego zadluzenia od tamtej pory nekaja mnie codziennie wydzwaniaja i twierdza ze moj karny wyrok jest nie wazny a mam im splacic z odsetkami wyrok karny jasno mowi ze szkoda na zecz poszkodowabego wkoncu nie zaplacilam nikomu bo zglupialam bo mialam dwa wyroki ktore jednoznacznie kazaly mi placic jedno zadluzenie do dzisiaj odbieram od lindorfa telefony jestem osoba stale pod kontrola psychiatry ich zastraszania o komornikach od 3 lat wprawily mnie w gleboka depresje i nerwice co mam zrobic boze pomozcie

 86. Agnieszka pisze:

  Nie mam sily juz z nimi rozmawiac i tlumaczy ze zostaklam skazana grzywna wyrokiem w zawieszeniu i z droga osoba na zecz banku naprawienie szkody bank uczestniczyl w rozprawie po czym zamiast wystosowac do mnie pismo sprzedal moj dlug najpierw 2 rozne firmy widnykowaly a teraz lindorf jak mam sie bronic i co zrobic

 87. Rafał pisze:

  Witam. Dłużnik ma sprawę warunkowo umorzoną na okres próby jednego roku i jest mi winien zadośćuczynienie w wysokości 800 zł. Minął już rok, komornik nie może ściągnąć pieniędzy. Dłużnik nie stawił się na wyjawienie majątku. Co teraz? Skoro minął rok próby a nie zapłacił mi zadośćuczynienia to co mu grozi?

 88. Maciej pisze:

  Witam.Czy Sąd może a jak tak to na jakiej podstawie zapisów kpk, kk, czy kkw za nieopłacenie kosztów sądowych zarządzić wykonanie kary pozbawienia wolności wyrokiem zawieszonej na okres próby? Pozdrawiam

 89. Dorota pisze:

  Witam mam pytanie mój 14 letni syn padł ofiarą pedofila sprawa ciągła się połtora roku wkońcu został skazany na 4 lata a synowi nakazano zadość uczynienie w wys 10 tys. w jaki sposób ta kwota będzie wyegzekfowana jeśli sprawca siedzi wiem ze ma zone i 2 dzieci

 90. Rex Kelvin pisze:

  Cześć,

  Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować Życie, musisz napisać do nas na e-mailu poniżej.

  Jest to okazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem nakłaniającym dawców nerek.
  Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com

  Irrua Specialist Teaching Hospital.

 91. enri pisze:

  a co jesli wyrok cywilny byl nieskuteczny w egzekucji i potem wydany bedzie wyrok karny, czy nadal sad moze zasadzic obowiazek naprawienia szkody czy ta opcja juz odpada??

 92. Monika pisze:

  Witam mam pytanie czy można zamienic kare ograniczenia wolnosci(20 godzin miesiecznie prac spolecznych przez rok)na kare wiezienia przez niezaplacenie nawiazki na rzecz pokrzywdzonego

 93. Mateusz pisze:

  Witam mam sprawe za łamanie praw autorskich na rzecz telewizji.Jeśli sąd nakarze mi zapłacić jakąś kwotę na rzecz tej telewizji , to czy będę wpisany do KRK i czy będę miał wyrok ?

 94. Anna pisze:

  Mam pytanie byly maz nie zaplacil mi po uplywie pol roku przyznanego przez sąd czesciowego wzrotu kosztow za rozprawe. Moge inaczej sie ubiegac o wzrot. Niebwielka jest to kwota ale po co mam mu darowac wszystko. Prosze o pomoc

 95. Ela pisze:

  Dzień dobry,
  odnosząc się do artykułu, zrobiłam tak, jak Pan sugerował i skierowałam sprawę do komornika. Wyrok został wydany w styczniu 2018, w lipcu została nadana klauzula wykonalności. W sierpniu udałam się do komornika. Dostałam odpowiedź, że minęło 6 miesięcy od ostatniego działania i komornik nie podejmie żadnych kroków. Zostałam z wyrokiem i bez możliwości wszczęcia egzekucji. Czy coś jeszcze da się zrobić w takiej sprawie, czy są to już stracone pieniądze???

 96. Karol Sienkiewicz pisze:

  Ela, nie wiem co to znaczy „minęło 6 miesięcy od ostatniego działania i komornik nie podejmie żadnych kroków”. Komornik tak napisał?

 97. Tomasz pisze:

  Dzien dobry
  uprzejmie proszę o informację.
  Miałem umowę na materiał z dostawcą, zaś producentem materiału była inna firma. Dostawca procesował się karnie ze swoim podwykonawcą o szkodę jaką poniósł w związku ze złym wykonaniem umowy miedzy nimi na dostawę tego materiału dla mnie i wygrał proces karny (kara pozbawienia wolności w zawieszeniu, koszty postępowania, nie było orzeczenia o naprawieniu szkody).
  Chciałbym wystąpić z powództwem przeciwko podwykonawcy o naprawienie szkody, jaki jest termin przedawnienia od dnia prawomocności wyroku karnego na którym mógłbym opierać złożenie oskarżenia.
  Nadmieniam, że z uwagi na złe zapisy mojej umowy z dostawca nie mam szans na odszkodowanie w postępowaniu gospodarczym (przegrałem postępowanie o odstąpienie od umowy) z dostawca także pozostała mi droga odszkodowawcza z podwykonawca tym bardziej, że w wyroku karnym zawarte są zapisy o wprowadzeniu w błąd zarówno dostawcy jak i mojej firmy. wyrok prawomocny jest od października 2015 r. czy obowiązuje 3 czy 10 lat przedawneinia. .

 98. Joanna pisze:

  Witam, skazany wpłacił nawiązkę zasądzoną na moją rzecz przekazem pocztowym w trzech ratach. Dwóch z nich nie odebrałam, wpłata miała miejsce trzy lata temu. Czy mogę aktualnie uzyskać te pieniądze?

 99. apis pisze:

  Wyrokiem karnym zasądzono naprawienie szkody przez 10 oskarżonych indywidualnie na rzecz 1-go pokrzywdzonego (każdy został zobowiązany do zapłaty określonej kwoty). Siedmiu wykonało swoje zobowiązanie a trzech wpłaca sporadycznie niewielkie kwoty. Jak powinien wyglądać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności ? Czy w 1-nym wniosku należy wskazać trzech dłużników którzy nie płacą, czy może powinny być 3 wnioski wobec każdego dłużnika osobno? Do komornika będą kierowane przecież 3 sprawy wobec każdego osobno?

 100. Ola pisze:

  Dzień dobry, bardzo proszę o Pana stanowisko. W sytuacji gdy sad karny zobowiazal skazanego do naprawienia szkody poprzez wpłacenie na rzecz pokrzywdzonego kwoty x „systematycznie w przeciągu 3 lat tj do końca okresu próby” (cyt. wyroku) to w sytuacji gdy skazany nie wpłacił nic w ciągu roku od prawomocnosci orzeczenia mozna wnosic o klauzule ?

 101. Barbara pisze:

  Dzien dobry. Mam postanowienie Sadu z klauzula wykonalnosci. Sprawe przekazalam do komornika. Egzekucja raczej bezzsluteczna. Czy moge zlozyc do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popelnienia przestepstwa oszustwa. Pozyczka finansowa

 102. Klaudia pisze:

  Szanowny Panie Mecenasie,

  czy w trybie art. 527 kc podlegają ochronie wierzytelności w postaci np. nawiązki zasądzonej wyrokiem sądu karnego? Ochroną pauliańską objęte są bowiem wyłącznie wierzytelności pieniężne. Dopuszczalność wykorzystania skargi paulińskiej w drodze anologiae legis jako merytorycznego środka ochrony wierzytelności publicznoprawnych Sąd Najwyższy przyjął w wyroku z dnia 13 maja 2005 r. Natomiast nie mogę odszukać komentarza podejmującego to zagadnienie.

  Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Klaudia, komentarz Gniewka: Klaudia, jeden z komentarzy: Podmiot uprawniony do żądania od innego podmiotu jakiegoś zachowania w ramach stosunku prawnego innego niż cywilnoprawny (np. ZUS uprawniony do żądania zapłaty składki czy Skarb Państwa uprawniony do żądania zapłaty podatku) nie jest wierzycielem w rozumieniu art. 527 KC i nie może skutecznie wytoczyć powództwa opartego na tym przepisie. W orzecznictwie SN i TK dopuszcza się stosowanie art. 527 KC w drodze analogii do stosunków prawnych prawa publicznego, dotyczących przymusowych świadczeń na rzecz państwa lub samorządu terytorialnego (zob. wyr. SN: z 13.5.2005 r., I CK 644/04, PB 2005, Nr 9, s. 10; z 28.10.2010 r., II CSK 227/10, Biul. SN 2010, Nr 12, s. 17; z 27.1.2016 r., II CSK 149/15, Legalis; wyr. TK z 18.4.2018 r., K 52/16, OTK-A 2018, poz. 28). Co do uzasadnienia panującego w orzecznictwie poglądu zob. M. Pyziak-Szafnicka, Akcja pauliańska, s. 489 i n.

 103. zentuk pisze:

  W jaki sposób dłużnik przebywający w więzieniu ma szansę uzyskać adresy osób poszkodowanych, w stosunku do których jest zobowiązany do naprawy szkody pieniężnej. Chyba musi skierować pismo do Sądu, do odpowiedniego wydziału. Syn, jako skazany dłużnik nie ma już żadnych danych u Siebie na temat pokrzywdzonych, czyli adresów zamieszkania oraz numerów kont. Ponadto przebywając w więzieniu nie ma szans na jakiekolwiek spłaty. A nawet jakby podjął pracę w więzieniu, to i tak w pierwszej kolejności nadwyżkę z jego wynagrodzenia wezmą Inni komornicy, których ma już kilku. A syn by chciał najpierw spłacić tych ludzi, na rzecz których została zasądzona kwota naprawy szkody i w wyniku tej sprawy, przebywa aktualnie z więzieniu. Syn ma 2 lata wyroku i naprawę szkód, ale ma też wielu innych komorników. Ale tamci komornicy są ze spraw, w których nie było wyroków karnych. Czy jest szansa, żeby Sąd zadecydował, że jak syn podejmie pracę w więzieniu, to najpierw będą spłacane szkody zasądzone w wyniku wyroków karnych, czyli pozbawienia wolności. Mam nadzieję, że dobrze sprawę przedstawiłem.

 104. Szymon pisze:

  Witam, mam pytanie ponieważ wobec osoby, która uszkodziła mi samochód sąd wydał nakaz spłaty w ratach 100 zł co miesiąc. Oskarżony płacił przez 3 miesiące po czym zaprzestał. Co można zrobić w takiej sytuacji ?

 105. Daria pisze:

  Witam , otrzymałam informacje o Kuratora iż w listopadzie zapadł wyrok w wydziale karnym w sprawie mojego ojca , ktory od lat nie płacil alimentów , wyrok sadu zapadł w listopadzie ze ojciec musi zapłacic na poczet szkody mojej i mojego brata kwote 20.000 zł . Kurator zalecał napisac pisamo do wydziału wykonawczego iz potrzymuję ten wyrok , natomiast nie bardzo wiem jak napisac taka informacje do Sądu . Znam syg akt lecz nie znam klauzuli wykonalnosci , gdyz ja z bratem bylismy jakby w tejn psrawiej karnej czyms w rodzaju „ulitimatum” jesli tak to mozna okreslic . Nie mam jak ubiegac sie o dokumentacje badz odpis ze sprawy . Proszę o inf jak sporzadzic takie pismo . Pozdrawiam

 106. Kolumb pisze:

  Witam. W sprawie karnej z 2014r. zapadł wyro 2 lat zawieszenia na 5 lat i 10 tyś nawiązki. Uzyskałem od sprawcy kwotę 3 tyś.PLN. czy po 6 latach mogę wystąpić do komornika o ściągnięcie reszty należnośćI? kiedy przedawnia sie taka sprawa.

 107. Mmartocha pisze:

  witam, mam sprawę.. w tamtym roku kupiłam przez internet pewną rzecz o wartości 350zł, której wogle nie dostałam. Zostałam oszukana i sprawę zgłosiłam na policję. W chwili obecnej mam już wyrok nakazowy gdzie sąd orzeka oskarżonego za winnego i wymierza mu karę oraz zwalnia oskarżonego z obowiązku zapłaty za koszty postępowania.
  I tu mam pytanie, czy na podstawie tego wyroku mogę ubiegać się o zwrot pieniędzy, czy mogę iść z tym do komornika?

 108. Leszek pisze:

  Witam,Panie Karolu w 2003 r. zapadł wyrok w sprawie karnej mojego dłużnika o zapłatę 18 000zł. bez odsetek. Przez 18 lat skutecznie omijał dokonywanie jakiejkolwiek wpłat komornikowi,ciągle było egzekucja nie skuteczna. Aż do dnia dzisiejszego 2021r. kiedy to dłużnik otrzymał emeryturę z której komornik zaczął ściągać moją należność. Czy mógł bym złożyć pozew cywilny, do sadu o zapłatę odsetek za te wszystkie lata. Czy mam jakieś szansę na odzyskanie odsetek przed sądem. Proszę o odpowiedź.Dziękuję i Pozdrawiam

  • Leszek to, czy w ogóle możesz domagać się odsetek od tej należności zależy od tego, na jakiej podstawie należność ta została zasądzona oraz jaki był termin jej płatności i czy w ogóle został wskazany w wyroku. Bowiem nie od każdej należności pieniężnej można domagać się odsetek.
   Zakładając, że będziesz mógł domagać się odsetek ustawowych za opóźnienie, musisz liczyć się z tym, że możesz jedynie domagać się odsetek za 3 lata wstecz, gdyż odsetki ulegają przedawnieniu wraz z upływem 3 lat od dnia w, którym roszczenie stało się wymagalne. Roszczenie staje się wymagalne pierwszego dnia, po upływie terminu płatności.

 109. Ala pisze:

  Dzień dobry mój mąż przebywa w zakładzie karnym w którym musi jeszcze rok spędzić za nieumyslne spowodownie śmierci. Cała rodzina poszkodowanego chce zadośćuczynienia. Sąd wydał wyrok na łączną kwotę ponad 100 tys zł i zabezpieczył dom na kwotę 100 tys. Dom jest tylko na męża, mam małe dzieci i nie chciałbym stracić dachu nad glową dlatego chciałabym jakoś spłacić tą należność. Jak wyglada takie postepowanie komornicze czy można jakość w ratach płacić czy przyjdzie komornik i wyrzuci nas z domu. Bardzo proszę o pomoc chciałabym wiedzieć co mogę zrobic zeby jakoś utrzymac nasz dom

 110. Nawiązka pisze:

  Witam. Panie Karolu. Mam do Pana pytanie, jestem w kropce i nie wiem co robić, nigdy się po sądach nie włuczyłem. 9 marca wygrałem wyrok, oskarżony dostał 10 miesięcy kary zakładu karnego, 3 lata zakazu zbliżania się i 7,000zł nawiązki do zapłacenia. Wyrok już jest prawomocny, bo minęło 2 tygodnie, z sądu nic mi nie przyszło. Terminu spłaty nie ma. Co mam teraz zrobić, czy wysyłać do sądu, czy do komornika list o klazule wykonalności, czy czekać na jakieś pismo z sądu?? Czy też jakieś inne pismo do sądu? Wątpię że oskarżony zapłaci, bo nie ma z czego? POZDRAWIAM

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *