Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

18 października 2015 r. Przyjęcie spadku po nowemu.

Tyle dzieje się w prawie, że nie nadążam. A będzie działo się jeszcze więcej.

Ponad dwa miesiące temu w życie weszła dość głośna nowelizacja kodeksu cywilnego, dotycząca spadków. I niestety pogorszyła pozycję wierzyciela.

Przepisy stanowią, że po tym jak spadkobierca dowiedział się o tym, że spadkodawca zmarł i w związku z tym należy mu się spadek po zmarłym, ma sześć miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. To się nie zmieniło.

Kluczowe w kontekście nowych przepisów jest to, co dzieje się w przypadku gdy spadkobierca nie złoży żadnego oświadczenia we wskazanym terminie 6 miesięcy. Do niedawna, co do zasady równoznaczne było to z przyjęciem spadku wprost.

Co to oznaczało? Że spadkobierca odpowiadał za długi spadkodawcy bez jakiegokolwiek ograniczenia. Tym samym wierzyciel mógł prowadzić egzekucję z całego majątku spadkobiercy. I to było bardzo często wykorzystywane przez nas narzędzie.

Obecnie sytuacja uległa zmianie – niestety, na gorsze dla wierzycieli. Jeżeli spadkobierca nie złoży żadnego oświadczenia w terminie 6 miesięcy, automatycznie przyjmuje się, że nabył spadek z dobrodziejstwem inwentarza (nowe brzmienie § 2 w art. 1015 kc).

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkodawcy. Spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości spadku. Wartość spadku ustalana jest na podstawie spisu inwentarza albo wykazu inwentarza.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza może znacznie utrudnić wierzycielowi dochodzenie roszczeń od spadkobiercy.

Po pierwsze – dlatego, że konieczne będzie sporządzenie spisu inwentarza.

A po drugie- dlatego, że odpowiedzialność za długi będzie ograniczona tylko do wartości tego, co stanowiło majątek wchodzący w skład spadku.

Ale uwaga! Nowe przepisy stosuje się tylko do osób zmarłych po 18 października 2015 r. (czyli po dniu wejścia w życie ustawy). Miej to na uwadze i pamiętaj, że liczy się data zgonu, a nie np. data wszczęcia postępowania spadkowego.

Ale wg mnie ta zmiana praktycznie blokuje dochodzenie roszczeń od spadkobierców. Czyli znowu wylano dziecko z kąpielą.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Prawo Cywilne Styczeń 15, 2016 o 14:11

Rzeczywiście ta zmiana wprowadziła sporo utrudnień dla wierzycieli ale z drugiej strony wyrównała szanse w starciu między nimi a np. spadkobiercami, którzy nie mieli pojęcia o tym gdzie i w jakiej wysokości zmarły miał długi.

Odpowiedz

bartoszkowalak Styczeń 26, 2016 o 22:26

Dlaczego blokuje, wcześniej spadkobierca mial takie same uprawnienia- mógł spadek odrzucic lub przyjąc z dobrodziejstwem inwentarza.
Jedynie z uwagi na brak świadomości prawnej o konieczności złozenia oświadczenia takowego nie składał z czego korzystali wierzyciele.
Co za tym idzie wprowadzenie tej zmiany co najwyżej ukróciło przywilej wierzyciela ( najczęsciej jednak instytucjonalnego) do wyjorzystania braku świadomosci prawnej po stronie spadkobiercy.

Odpowiedz

Paweł Luty 2, 2016 o 09:09

No nic zobaczymy, jak to będzie się sprawdzało w praktyce, ale nie wydaję mi się, żeby dobrze się sprawdziło. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Marzec 9, 2016 o 00:54

Uważam, że zmiana prawa jest słuszna, spadkobierca często nie jest świadomy długu spadkodawcy, dlatego bardzo dobrze, że będzie odpowiadał tylko do wysokości przyjętego spadku. Nareszcie jakiś zalążek sprawiedliwości .

Odpowiedz

Sandra Kwiecień 4, 2016 o 19:26

Dla zwykłego obywatela jest to sytuacja korzystna, nikt nie chciałby się dowiedzieć że nabył spadek a wraz z nimi wszystkie długi, ale z drugiej strony dzisiejsze prawo nie chroni wierzycieli. Ja pracuję w jednej z gminnych jednostek , która zajmuje się administrowaniem lokali komunalnych. Nasi dłużnicy robią co chcą, piją ,biją i mają w du*** jakiekolwiek zobowiązania jak chociażby płacenie czynszu do którego się zobowiązali podpisując umowę najmu. Nie, w ich mniemaniu to im się należy! zadłużają gminę a w przypadku eksmisji bez prawa do lokalu do wskazanej noclegowni nie idą i tyle ich widzimy my i komornicy. Nic nie mają, nie pracują legalnie, żadnych składników majątku z którego byłaby możliwa egzekucja i takim jest dobrze. A ty człowieku martw się ,pracuj ponad siły, żeby na czas popłacić kredyty czy rachunki… a oni mają życie jak w Madrycie. W wyjawieniu majątku podadzą że nic nie mają nic nie posiadają i tak ludzie żyją… brawo Ty -dłużniku…:)a jak już dłużnik umiera spadek rodzina nabywa z dobrodziejstwem inwentarza…rodzina, z której egzekucja byłaby skuteczna gdyby nabyli wprost:D…więc zależy dla kogo zmiana korzystna:P

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: