Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Ulga na złe długi. Nowelizacja

Zdecydowana większość dłużników posiada majątek, ale stara się go skrzętnie ukrywać przed wierzycielami. Podejmując przemyślane, ale kreatywne i często niestandardowe działania, znajdujemy czasami sposób na skuteczne wyegzekwowanie długu. Ale nie zawsze.

Trafiłeś na dłużnika, który naprawdę nie ma nic? Z pustego przecież i Salomon nie naleje. Takiej wierzytelności nikt nawet nie będzie chciał kupić. W takim wypadku pozostaje już tylko jedna ze strategii teorii mikroekonomii – tj. minimalizacja strat. Jedną z instytucji, z której może skorzystać przedsiębiorca posiadający takiego dłużnika jest tzw. ulga na złe długi.

Na czym co do zasady polega ta ulga pisałem Ci już wcześniej. Od tego czasu mieliśmy jednak kilka zmian w przepisach regulujących ulgę na złe długi. Ostatnia nowelizacja dotycząca możliwości korekty podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności weszła w życie w dwóch etapach: część dn. 1.07.2015 r., a część dn. 1.01.2016 r.

Lipcowa zmiana przepisów, poprzez uchylenie ust. 7  art. 89a Ustawy o VAT, umożliwiła wierzycielom korzystanie z ulgi na złe długi nawet pomimo istnienia powiązań z dłużnikiem o charakterze rodzinnym, czy kapitałowym, itp.

Zmiana ze stycznia 2016 r. związana jest natomiast z wprowadzeniem do systemu prawa tzw. postępowania restrukturyzacyjnego (obok upadłości i likwidacji). Nie możesz więc stosować ulgi za złe długi w stosunku do dłużnika, który czy to w dniu dostawy/sprzedaży, jak i w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty, znajduje się w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy dług nie został uregulowany lub zbyty w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jeśli więc jesteś w stanie uprawdopodobnić, że wierzytelność jest nieściągalna to jakie jeszcze warunki muszą być dodatkowo spełnione, aby skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz takiego dłużnika?

Po pierwsze musisz być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Po drugie, dostawa towaru lub świadczenie usług na terenie kraju jest dokonana na rzecz podatnika (dłużnika), który:

– jest zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

– nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w toku likwidacji.

Warunki te muszą być spełnione również w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty podatku należnego.

Ponadto od daty wystawienia faktury VAT dokumentującej taką wierzytelność nie może upłynąć okres 2 lat, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Korekta może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

Ponadto, w przypadku nieuregulowania należności przez dłużnika w terminie 150 dni, również on jest zobowiązany do korekty deklaracji. Warto wtedy nierzetelnemu dłużnikowi przypomnieć o tym, że skoro nie dokonał płatności w ww. terminie powstają w tym zakresie nowe zobowiązania wobec urzędu skarbowego.

Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się tylko do korekty VAT – zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, możliwe jest też uznanie nieściągalnych wierzytelności za koszt uzyskania przychodu w przypadku gdy nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona poprzez np. postanowienie komornika o bezskuteczności egzekucji lub innymi dokumentami. W tym zakresie możliwe jest uznanie za nieściągalną wierzytelności w kwocie brutto (wyrok NSA z 16.02.2016 r., II FSK 421/14).

Warto zatem zastanowić się, czy brak zapłaty nie pozwoli chociaż na odzyskanie podatków.

1003487_3290090826900_483165571_n

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Maj 9, 2016 o 14:32

Co to za Morskie Oko?:)

Odpowiedz

Marek Maj 9, 2016 o 15:06

Bardzo ciekawy artykuł. A czy można ponownie „wrzucić w koszty” dług, który wynika z bezskutecznej egzekucji przeciw członkom zarządu spółki, jeśli dług przeciw spółce już wrzuciliśmy w koszty? Mam wątpliwości, ale teoretycznie…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 9, 2016 o 18:39

Marek, niestety nie. Przecież to ten sam dług 🙂 Co najwyżej koszty dochodzenia tej wierzytelności…

Odpowiedz

Marek Maj 11, 2016 o 08:50

Karolu, dziękuję za odpowiedź. Tak właśnie myślałem, ale czasem pojawiają się możliwości, że może jednak 🙂

Odpowiedz

Iwona Czerwiec 8, 2016 o 15:24

Dzień dobry. Mam pytanie – czy jeśli dokonamy korekty podatku należnego a następnie dług sprzedamy, powinniśmy ponownie zapłacić podatek? Czy można skorzystać z ulgi na złe długi a następnie dług sprzedać? Czy niesie to za sobą jakieś dalsze czynności?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Czerwiec 9, 2016 o 08:38

Iwona, w takiej sytuacji trzeba podjąć szereg czynności, zapraszam do skorzystania na naszych usług.

Odpowiedz

Joanna Wrzesień 7, 2016 o 20:13

Witam
W sierpniu 2014 została wykonana usługa, za którą do tej pory nie otrzymaliśmy zapłaty. Z Urzędem skarbowym rozliczyliśmy się tak, jakby zapłata była.
Teraz zastanawiam się, czy można przy rozliczeniu VAT w tym miesiącu wstawić korektę tej niezapłaconej faktury, czy to jest niedozwolone.
Wyjasnienie:
w sierpniu 2014 FV wystawiona na kwotę 1000PLN
Rozliczenie VAT za sierpień 2016 Korekta FV -1000PLN.

Odpowiedz

Ola Listopad 24, 2016 o 13:27

Witam,
Mam problem odnośnie korekty VAT czy korekty VAT naliczonego.
Mianowicie, jako spółka wystawiam faktury za świadczone usługi, rozliczyłem się z podatku VAT z owej faktury na którą nie otrzymałem płatności od dłużnika.
Chcę ją teraz skorygować i nie wiem jak postąpić oraz jakie dokumenty uprawdopodobniające nieściągalnośći długu są wymagane.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 24, 2016 o 13:39

Ola, nie udzielam porad, skontaktuj się z księgowym, to jest dość proste.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: