Klauzula wykonalności – nowe jak stare

W znanym wszystkim wierzycielom wyroku z dnia 22.11.2010 r. (P 28/08) Trybunał Konstytucyjny uznał, że wraz z klauzulą wykonalności sąd musi wydawać również postanowienie o nadaniu tej klauzuli wraz z uzasadnieniem, czyli postępować tak jak w przypadku wszystkich innych postanowień wydawanych na posiedzeniu niejawnym. Szkoda, bo uproszczona forma nadawania klauzuli wykonalności – pieczątka – dobrze się sprawdzała w praktyce.

No i teraz od ponad roku obok pieczątki na prawomocnym wyroku czy prawomocnym nakazie zapłaty (a więc tytułach bezspornych, pochodzących przecież od sądu), mamy również doklejone postanowienie sądu z krótkim uzasadnieniem. Praktyka taka jest w zasadzie prawidłowa w świetle wyroku Trybunału, chociaż podobno nie wszędzie się przyjęła.

Dla wierzycieli niesie to ryzyko skarżenia niektórych postanowień, co może opóźniać otrzymanie zapłaty. Samo zresztą pisanie, drukowanie i doklejanie (a więc proces tworzenia) postanowień zabiera tak ważny w egzekucji czas. Wiadomo, że skuteczna egzekucja to także sprawne działanie sądu.

Na szczęście za wierzycielami ujął się jeden z parlamentarzystów i wystosował interpelację poselską.

Udzielający odpowiedzi na tę interpelację urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości dostrzegł okoliczność, że na skutek wyroku Trybunału doszło dodatkowego obciążenia sądów, co może niekorzystnie wpłynąć na szybkość i sprawność m.in. rozpoznania wniosków o nadanie klauzuli wykonalności. Dlatego przygotowano nowelizację kpc, zgodnie z którą zaproponowano, by

postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu miało postać odcisku pieczęci lub wydruku obejmującego treść klauzuli i było umieszczone na wypisie tytułu egzekucyjnego.

Brawo, byle tylko szybko to uchwalono!

Duży plus dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów, które podjęło interwencję w tej sprawie.

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły

52 Komentarze do tego wpisu post

 1. maria pisze:

  witam, mam pytanie: w jakim czasie od uprawomocnienia się wyroku sądu karnego, można składać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności /czy jest to jakiś określony czas?/

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, wniosek taki możesz złożyć od razu, czyli tego samego dnia co uprawomocnienie się wyroku.

 3. maria pisze:

  dziękuję bardzo za odpowiedź, ale raczej chodziło mi o to jak długi mam czas na złożenie takiego wniosku, czy mogę to zrobić po 2-3 latach lub dłużej?

 4. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Maria, oczywiście. To się nie przedawnia, można czekać kilka lat. Jednak przedawnia się dług (zasadniczo 10 lat po wyroku) więc warto się w tym czasie wyrobić

 5. wiesiek pisze:

  poproszono mnie w sadzie o interwencje w sprawie nadania klauzuli wykonalnosci jak mam to napisac?

 6. @Wiesiek, o rety, nie rozumiem. Czy Ty masz interweniować w sądzie o to, by sąd nadał klauzulę?
  Jeżeli tak, to należy napisać wniosek, wskazać, ile czasu już to czeka i czemu jest tak ważne (np. ryzyko wyzbycia się majątku przez dłużnika).

 7. Anna pisze:

  Proszę mi pomóc… wygrałam w SR jednorazowe odszkodowanie dla dziecka za smiertelny wypadek jego ojca w pracy. Odebralam już odpis prawomocnego postanowienia Sadu i wraz z wnioskiem zlozylam do ZUS. Nie mamy pieniędzy nadal – czy powinnam prosić o klauzule wykonalności wraz z odpisem?

 8. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Anna, ZUS powinien ten wyrok wykonać. Proszę po prostu zadzwonić lub pójść do ZUS i spytać, jak sprawa wygląda. Jeżeli okaże się, że coś jest nie tak, wówczas należy wystąpić o klauzulę. Jak będzie problem, to pomogę, proszę napisać.

 9. Jan pisze:

  @Karol Sienkiewicz
  Jak to wygląda po ostatniej nowelizacji kpc?
  Czy dalej postanowienie jest “doklejane” do wypisy tytułu wykonawczego?

 10. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jan, nic się nie zmienia – tytuł składa się z np. nakazu, doklejonego postanowienia i klauzuli wykonalności. Trwają prace nad przywróceniem tylko pieczątki.

 11. Jan pisze:

  @Karol Sienkiewicz
  “Trwają prace nad przywróceniem tylko pieczątki.”

  Czy coś się zmieniło ?

 12. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jan, u nas tylko złe prawo powstaje szybko, dobre latami. Niestety, nic się nie zmieniło…

 13. Agnieszka pisze:

  A ja mam takie pytanie – czy sąd może nadać kaluzulę wykonalności na wyrok zasądzający świadczenie, gdy minęło już 10 lat i nie było przerwania terminu przedawnienia?
  Wydaje się, że skoro takie tytuły egz. nie mogą już być przymusowo realizowane (przez komornika), to sąd to powinien badać, ale czy rzeczywiście taki obowiązek istnieje? A może sąd tego nie bada sam i dopiero w zażaleniu na klauzule dłużnik powinien to podnieść>? Mam rację?

 14. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Agnieszka, dobre pytanie! Zamieszczę w przyszłym tygodniu na blogu wpis dokładnie w tej sprawie, zapraszam!

 15. Mira pisze:

  Witam. Bardzo prosze o pomoc. Potrzebuje napisac wniosek o o wykonalnosci przyznanych mi obnizonych alimentow. Gdzie moge znalezc jakis wzor? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam,Mira

 16. Maciej pisze:

  Mam w rękach prawomocne przesądzenie własności , na którym sąd rejonowy nie zobowiązał w postanowieniu “słownie” dłużnika do przekazania nieruchomości nabywcom.Sąd okręgowy pouczył sąd rejonowy o złamaniu regulaminu. Dłużnik nie chce udostępnić nieruchomości , której nikt nie zamieszkuje i jest w stanie surowym zamkniętym.W jaki sposób można wyegzekwować klucze od dłużnika i wejść w posiadanie nieruchomości?Czy należy złożyć wniosek do sądu rejonowego czy do komornika?

 17. ala pisze:

  pracodawca nie płaci pi odprawy pieniężnej z tytułu zwolnienia,od oddalonej apelacji którą wniósł pracodawca po przegranej sprawie,,upłyneło 3 tydzień,2 tygodnie temu ja dosałam odpis wyroku że jest oddalona apelacja,,a tu cisza,pracodawca milczy,,czy mam napisać wniosek o klauzulę wykonalności?czy wysłać do niego może jakieś pismo o wypłacenie odprawy + odsetki..prosze o pomoc..

 18. ala pisze:

  jak napisać taki wniosek o klauzulę? myślałam że skoro apelacja oddalona i jasno P.Sędzina stwierdziła że odprawa się należy to pracodawca dostosuje się do wyroku..Panie Karolu proszę o radę…

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   ala, wszystko jest na blogu, jeżeli pracodawca nie chce zapłacić dobrowolnie to musisz wszcząć egzekucję.

 19. ala pisze:

  no dobrze,a jeśli już dostanę tą klauzulę to czy dłużnika(były pracodawca) dostanie jakieś pismo z sądu powiadamiające i upomnienie ?

 20. Tomasz pisze:

  na tytuł wykonawczy z 1999r otrzymałem klauzulę wykonalności w 2014r
  Czy odsetki należą się od 1999r ?

 21. Anna pisze:

  Dłużnik prowadził Firmę od lutego 2013 r. do sierpnia 2013r. W tym czasie nie zapłacił mi faktury na kwotę 15.000,00 zł. Oddałem sprawę do Sądu, Sąd nakazał mu zapłacić, ale niestety do tej pory mi nie uregulował.
  Wiem że w marcu 2014r. dłużnik się rozwiódł ze swoją Żoną.
  Czy mogę złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, na Żonę Dłużnika.

  Dziękuję

 22. Anna pisze:

  Dziękuję za odpowiedź. Ale dług powstał, kiedy byli małżeństwem, i nakaz zapłaty z Sądu na Dłużnika również był w 2013 r. kiedy byli małżeństwem.

 23. Anna pisze:

  Więc co ja mam w takiej sytuacji zrobić. Chce ściągnąć te pieniądze.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Anna, nie udzielamy porad w ten sposób, jeżeli dojdziesz do wniosku, że temat jest za trudny zapraszam do kontaktu z kancelarią.

 24. Anna pisze:

  Przepraszam więc zapytam tylko, nie ma szans nawet w 1% by tą Klauzulę uzyskać.

 25. Anna pisze:

  Jakie wszelakie dokumenty muszę przynieść do Państwa Kancelarii, by uzyskać poradę.

 26. Marcin pisze:

  Witam.
  Panie Karolu zwracam się z takim pytaniem.
  Chcę złożyć do Sądu wniosek o klauzulę wykonalności na Męża Dłużniczki.
  Złożę go przypuśćmy 5 czerwca, to kiedy Sąd nada klauzulę wykonalności.
  Czy Sąd będzie przesłuchiwał Męża Dłużniczki.

 27. Marcin pisze:

  Rozumiem. A jeżeli zdążą już w tym czasie wziąść rozwód.

 28. Monika pisze:

  Dzień Dobry.

  Panie Karolu, czy Sąd nada klauzulę wykonlności na Żonę Dłużnika jeżeli widnieje na fakturze zakupu tylko podpis dłużnika, a jego Żony nie.

  Monika

 29. Dorota pisze:

  Witam.
  Chciałabym Pana zapytać, czy Sąd nadając Klauzulę Wykonalności na Żonę Dłużnika, to bierze pod uwagę czy są małżeństwem, w chwili gdy ja jako Wierzyciel składam wniosek do Sądu, czy w chwili gdy Sąd orzeka wyrok.

 30. Roman pisze:

  Dzień Dobry.

  W marcu 2013r. wynająłem lokal na Sklep. Pan M, podpisał umowę na wynajęcie. Niestety Sklep prowadził marzec, kwiecień, maj. Po czym zrezygnował. Ja nie dostałem tylko 2000 zł, od Niego.
  Oddałem to od razu do Sądu. Kwota zasądzona dla Pana M to 13.000,00 tys. zł.
  Niestety też nie zapłacił.
  W październiku tego samego roku, zadzwoniła do mnie Żona Dłużnika i powiedział że chce się spotkać ze mną. Powiedziała że Mąż to będzie spłacał po 400 zł. Zresztą takowego maila też mi przysłała. Niestety cisza ani złotówki, od tamtej pory.
  Czy ja na tej podstawie mogę złożyć do Sądu, o klauzulę wykonalności na Żonę Dłużnika.

 31. Karol Sienkiewicz pisze:

  Co Wy wszyscy z tymi żonami? Po pierwsze już o tym pisałem, a po drugie to było w innch wpisach.
  Roman, nie można na tej podstawie żonie nic zrobić.

 32. Roman pisze:

  Żona Dłużnika przyszła na rozmowę do mnie, powiedziała że będą spłacać, sama zaproponowała że po 400 zł. Tak mi w rozmowie powiedziała, a potem takowego maila mi napisała że po 400 zł.

  Roman

 33. Adam pisze:

  Dzień Dobry.
  Jako Wierzyciel zwracał się do Pana , Panie Karolu, z takim zapytaniem.
  W styczniu 2013 roku, sprzedałem towar – oleje na kwotę 45.000,00 zł Firmie Pani Barbarze Nowak, z tym że towar zakupił ode mnie jej Zięć Tomasz, Ona nie bardzo wiedziała o tej tranzakcji, Zięć nie zapłacił mi całej kwoty z faktury, więc ja oddałem do Sądu. Pani Barbara tłumaczy, że Ona towaru ode mnie nie zakupiła, a Zięć narobił jej długu. Co z tym dale zrobić.

 34. ANNA pisze:

  Witam.
  Panie Karolu, ja jako wierzyciel mogę wystąpić o egzekucję z nieruchomości.
  Kwota zadłużenia to 5 tys. złotych.
  Dłużnik spłaca, ale tylko z ze swojej emerytury, po 470 zł miesięcznie.
  Dziekuję

 35. Iza pisze:

  Witam
  Padłam ofiarą wyłudzenia samochodu, posiadam klauzulę wykonalności wobec sprawcy, sprawa trafiła do komornika. Wierzytelność mogłabym uzyskac z licytacji działki. Niestety muszę uzyskać klauzulę wykonalności wobec małżonki dłużnika, ponieważ jest ona współwałścicielką działki na zasadach wspólności majątkowej.
  Jakie mam szanse na uzyskanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonce dłużnika w sytuacji kradzieży/ wyłudzenia samochodu? Na umowie kupna/ sprzedaży nie posiadam niestety podpisu małżonki. Jak mogę umotywować, by sąd przychylił się do mojej prośby o nadanie klauzuli?
  Czy mogę odwoływać się od odmownego orzeczenia sądu do wyższej instancji?
  Bardzo dziękuję za odpowiedź

  • Michał pisze:

   Z uwagi na to, że aby uzyskać taką klauzulę, konieczne jest wykazanie przed sądem, że małżonka wyraziła zgodę na czynność prawną. Dokumentu wykazującego nie ma, więc nie można wykorzystać możliwości, która wynika z przepisu.

 36. MAGDALENA pisze:

  Witam,pożyczyłam koleżance sporą sumę pieniędzy i spisałyśmy miedzy sobą umowę u notariusza w postaci aktu notarialnego,koleżanka od tamtego czasu nie spłaciła mi ani złotówki (pierwsza rata powinna być wypłacona mi w styczniu tego roku),a miało to miejsce w grudniu zeszłego roku,chciałabym się dowiedzieć jakie kroki muszę poczynić by nadać klauzule wykonalności temu aktowi,?..zaznaczę ze jest w nim zawarty punkt iż koleżanka poddaje się z niniejszego aktu notarialnego egzekucji na podstawie art.777 & 1 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego. proszę o pomoc…

 37. Artur pisze:

  Witam mam pytanie nie prowadzimy wspolnego gospodarstwa domowego i nie mieszkamy razem mamy sporzadzony akt notarialny za porozumieniem stron ze dobrowolnie place 300zl na dziecko czy taki akt notarialny wystarczy aby matka mego dziecka otrzymala 500 plus czy koniecznie potrzebny jest wyrok sadu o alimenty prosze o odpowiedz dziekuje Artur

 38. Anna pisze:

  Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi
  Dostałam wyrok o alimenty z klauzurą wykonalności na córkę, w jednym z punktów jest napisane, że zasądza się od pozwanego na rzecz małoletniej działającej przez matkę kwotę 840 zł, tytulem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w sprawie. Byłam dzisiaj u komornika i powiedział, że na ten punkt muszę mieć osobny wyrok z klauzurą wykonalności. Czy mozna wzór jak napisać wzór

 39. Ewelina pisze:

  Witam piszę poniewaz nikt nie potrafi mi pomoc. Moja babcia napisała testament gdzie zapisala mi pieniądze . Na odczytaniu testamentu przyjęłam go byl warunek ze maja mi go wypłacić 5 lat od odczytania . Ja czulam sie pokrzywdzona więc mimo wszystko założyłam oddzielną sprawę o zachowek. Zachowek został mi wypłacony a pieniądze z testamentu nie. Czy moge sie ubiegać o wpłacenie pieniędzy testamentu ? Czy moge isc do sadu złożyć wniosek o klauzulę wykonalności? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.