Znaj ojca jego i matkę jego.

Zachwalałem już numery PESEL i REGON. Dzięki nim można szybko ustalić, jakie nieruchomości ma dana osoba fizyczna (PESEL) lub prawna (REGON). Wszystko dzięki temu, że w nowej księdze wieczystej (ten informatycznej) wpisuje się te dane.

No właśnie, wpisuje się dane do KW… Co to oznacza? Otóż sąd wpisuje się, jeżeli będzie to we wniosku. Zarówno tym składanym przez notariusza i zawartym w akcie notarialnym jak i tym składanym przez strony.

Kiedyś tak nie było.

Jeżeli księga wieczysta została założona jako papierowa to wcale PESEL nie musiał być w niej podany. Jeżeli zaś potem taka nieruchomość została poddana migracji, czyli przepisaniu do wersji elektronicznej, to PESEL oczywiście nie będzie w tej księdze ujawniony.

Jak zatem ustalić, czy np. 10 lat temu Twój dłużnik nie kupił nieruchomości, o której  teraz „zapomniał”? Okazuje się, że pomocne są imiona rodziców. Dzięki tym danym można łatwiej identyfikować osoby, zwłaszcza te o popularniejszych nazwiskach.

Skąd wziąć te imiona? Najlepiej poprosić komornika by ustalił podczas czynności. Można też skorzystać z KRS (o ile taka osoba była wpisana), którego akta są jawne. A najlepiej już na etapie zawierania transakcji zrobić sobie ksero dowodu osobistego.

Warto bowiem znać rodziców dłużnika, przynajmniej z imienia.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *