Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Dochodzenie wierzytelności w Unii rzeczywiście będzie łatwiejsze

Nie tak dawno cieszyłem się, że dochodzenie wierzytelności w Unii będzie łatwiejsze. A tu proszę, kolejne informacje w tej sprawie. Jak donosi dzisiejsza Rzeczpospolita (zastrzegam, że od piątego roku studiów, a więc już 15 lat, czytam wyłącznie „żółte strony”) donosi, że

Sądy krajowe w Unii mają dostać prawo zajmowania rachunku bankowego pozwanego. Urealni to ściąganie długów z zagranicy

Niestety, artykuł jest płatny, tak więc bliżej przyjrzyjmy się, o co chodzi.

Nowa instytucja to Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym. Wydawać będzie go sąd właściwy do rozpatrzenia sprawy cywilnej (bez upadłości, ubezpieczeń społecznych i arbitrażu). Do jego uzyskania potrzebne będzie uprawdopodobnienie zasadności roszczenia oraz ryzyka usunięcia mienia w późniejszej egzekucji. Nakaz zabezpieczenia będzie wydany na posiedzeniu niejawnym wskazana w nim zostanie kwota zabezpieczenia, a co najważniejsze, będzie korzystał z przymiotu wykonalności na terenie całej UE bez odrębnego postępowania.

Bank, który taki nakaz otrzyma, będzie miał obowiązek zablokowania konta i poinformowania o skuteczności zabezpieczenia. Co ciekawe, przepisy unijne mają nakazać w związku z tym krajom członkowskim wdrożenie mechanizmów ułatwiających pozyskanie informacji o rachunkach bankowych. I słusznie, bo bez tej wiedzy ENZNRB (to taki mój skrót) byłby wart tyle co wyrok w czasach Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

W poprzednim tekście tego dotyczącym napisałem, że czekam na projekt ustawy. No i nie doczekam się, bowiem będzie to rozporządzenie, które znajdzie bezpośrednie zastosowanie, bez potrzeby zmiany kpc. A ma być wydane już na przełomie lat 2011 i 2012.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego sporządziła pozytywny raport o tej koncepcji.

Myślę, że także wierzyciele będą zadowoleni. Oby tylko ułatwienia w międzynarodowej (jak to się ładnie mówi – transgranicznej) egzekucji nie skończyły się tylko na tym.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: