Dochodzenie wierzytelności w Unii rzeczywiście będzie łatwiejsze

Nie tak dawno cieszyłem się, że dochodzenie wierzytelności w Unii będzie łatwiejsze. A tu proszę, kolejne informacje w tej sprawie. Jak donosi dzisiejsza Rzeczpospolita (zastrzegam, że od piątego roku studiów, a więc już 15 lat, czytam wyłącznie „żółte strony”) donosi, że

Sądy krajowe w Unii mają dostać prawo zajmowania rachunku bankowego pozwanego. Urealni to ściąganie długów z zagranicy

Niestety, artykuł jest płatny, tak więc bliżej przyjrzyjmy się, o co chodzi.

Nowa instytucja to Europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym. Wydawać będzie go sąd właściwy do rozpatrzenia sprawy cywilnej (bez upadłości, ubezpieczeń społecznych i arbitrażu). Do jego uzyskania potrzebne będzie uprawdopodobnienie zasadności roszczenia oraz ryzyka usunięcia mienia w późniejszej egzekucji. Nakaz zabezpieczenia będzie wydany na posiedzeniu niejawnym wskazana w nim zostanie kwota zabezpieczenia, a co najważniejsze, będzie korzystał z przymiotu wykonalności na terenie całej UE bez odrębnego postępowania.

Bank, który taki nakaz otrzyma, będzie miał obowiązek zablokowania konta i poinformowania o skuteczności zabezpieczenia. Co ciekawe, przepisy unijne mają nakazać w związku z tym krajom członkowskim wdrożenie mechanizmów ułatwiających pozyskanie informacji o rachunkach bankowych. I słusznie, bo bez tej wiedzy ENZNRB (to taki mój skrót) byłby wart tyle co wyrok w czasach Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

W poprzednim tekście tego dotyczącym napisałem, że czekam na projekt ustawy. No i nie doczekam się, bowiem będzie to rozporządzenie, które znajdzie bezpośrednie zastosowanie, bez potrzeby zmiany kpc. A ma być wydane już na przełomie lat 2011 i 2012.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego sporządziła pozytywny raport o tej koncepcji.

Myślę, że także wierzyciele będą zadowoleni. Oby tylko ułatwienia w międzynarodowej (jak to się ładnie mówi – transgranicznej) egzekucji nie skończyły się tylko na tym.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *