Koszty udzielenia informacji o prowadzonych w stosunku do dłużnika postępowaniach egzekucyjnych

Jakiś czas temu na pewnym forum prawniczym wziąłem udział w ciekawej dyskusji na temat tego, jakie koszty (opłaty) może pobrać komornik od wierzyciela, który złożył zapytanie w trybie art. 760 (1) kpc. Sama instytucja jest bardzo – wg mnie – pożyteczna, o czym zresztą już pisałem. Nadal uważam ją za ważny element współpracy wierzyciela z komornikiem. Zresztą pod tym wpisem pojawiło się 70 komentarzy, więc temat wydał się dość interesujący.

Wg mnie takie pytanie nie pociąga za sobą żadnych kosztów dla wierzyciela. Świadczy też o tym praktyka mojej Kancelarii i dziesiątki zapytań, z jakimi występujemy.

Poglądy użytkowników tego forum w sprawie kosztów były zaś mniej więcej takie:

Obecnie to koszty takiego zapytania mogą się okazać dość znaczne. Przy np. 10 zapytań – można się liczyć nawet i z sumą powyżej 800.00 zł. Wynika to na z art. 60 (w zw. z art. 43) ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

oraz:

Oczywiście, że kosztuje. Komornik Sądowy nie jest instytucją charytatywną i nie robi nic za darmo. Z moich doświadczeń wynika, że kosztuje to 22,60 zł. 10 komorników w mieście to ponad 200 zł. Za tyle to już jest zaliczka opłacona zazwyczaj (korespondencja, poszukiwanie majątku i zapytania).

i (ktoś zacytował przepis):

§ 7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 marca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za czynności komorników niebędące czynnościami egzekucyjnymi: opłatę stałą w wysokości 3 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę czynności komornik pobiera za dokonanie innych czynności niebędących czynnościami egzekucyjnymi, przewidzianych przez obowiązujące przepisy prawa i niewymienionych w niniejszym rozporządzeniu. Wg mnie treść art. 760 ze znaczkiem 1 mieści się w katalogu ”czynności komorników niebędące czynnościami egzekucyjnymi”, co wyjdzie ok. 81 zł za jedno zapytanie, więc 10 zapytań = ok 800 zł.

a także:

Nie można żądać opłat za udzielenie informacji, w warunkach, gdy jest się komornikiem z wyboru.

Podsumowując te poglądy: 81 zł za czynności nie będące czynnościami egzekucyjnymi, 22,60 zł za koszty korespondencji oraz 0 zł (bo komornik z wyboru).

Przejrzałem też używane w kancelarii komentarze do kpc w programach LEX i LEGALIS. Tylko w komentarzu Dariusza Zawistowskiego w LEXie zostało stwierdzone, że

Wniosek o udzielenie informacji przez organ egzekucyjny wnoszony na podstawie art. 760 (1) nie podlega odrębnej opłacie.

Na wspomnianym już forum obiecałem, że o wyjaśnienie tej kwestii zwrócę się do Krajowej Rady Komorniczej. I tak zrobiłem, zaś Rada udzieliła mi odpowiedzi. Poniżej tekst tej odpowiedzi.

 

Co z niej wynika? Że są rozbieżności, ale KRK ich nie wyjaśni, bo nie od tego jest. Wszystkiemu winien jest prawodawca.

Ok., czyli nadal możliwe będą różne interpretacje.

Ale dlaczego uważam, że komornik nie powinien pobierać opłat za udzielenie odpowiedzi? Z kilku powodów:

Po pierwsze dlatego, że zgodnie z art. 43 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji

Za prowadzenie egzekucji i inne czynności wymienione w ustawie komornik pobiera opłaty egzekucyjne.

A podstawa prawna do pytania jest w kpc, a więc w innej ustawie. Opłaty egzekucyjne to nic innego jak danina publicznoprawna, która zgodnie z Konstytucją może być nakładana i określana wyłącznie ustawą. Komornik nie może zatem nakładać opłat przez ustawę nieprzewidzianych. Z podobnych zresztą powodów zwrot wydatków też odpada, bo możliwy jest tylko w zakresie określonym ustawą i tylko w toku egzekucji. A zapytanie jest przed egzekucją.

Po drugie dlatego, że z pytaniem tym można też zwrócić się do Sądu jako organu egzekucyjnego. A Sąd nie ma podstaw prawnych do żądania takich opłat. Z zasad legislacji wynika zaś, że nie można za to samo żądać opłat lub nie w zależności od tego, jaki organ odpowiada.

Po trzecie zaś dlatego, że komornik nadal realizuje funkcje publiczne i czasami musi liczyć się z tym, że nikt nie pokryje jego kosztów. Mimo tego, że jest prawie „przedsiębiorcą” i prowadzi prawie „przedsiębiorstwo”. Ciekawie wypowiedział się w tej sprawie ostatnio Trybunał Konstytucyjny  w wyroku z dnia 13 grudnia 2011 r. (sygn. akt SK 44/09). W uzasadnieniu Trybunał orzekł, że

Ustawa nie zakłada, że każde postępowanie egzekucyjne musi przynosić komornikowi zysk. Nie gwarantuje nawet zbilansowania się wpływów i wydatków w każdym jednostkowym wypadku.

Przyznam, że sprawność i poziom szczegółowości odpowiedzi na pytanie w trybie 760 (1) kpc jest dla mnie wyznacznikiem jakości pracy komornika. I w dużej mierze decyduje, do którego komornika w danym mieście kieruję później swoje wnioski. Także dlatego warto stosować tę instytucję, nawet, jeżeli są kontrowersje co do kosztów.

Jeżeli masz inne zdanie lub zostałeś obciążony kosztami udzielenia odpowiedzi, podziel się z nami w komentarzu lub napisz bezpośrednio do mnie.

 

[contact_form]

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Jan pisze:

  @Karol Sienkiewicz
  Mam pytanie generalnie o koszty ponoszone przez komornika w związku z prowadzoną egzekucją a mianowicie czy komornik na wniosek strony musi szczegółowo podać jakie koszty poniósł tzn. z okazaniem faktur VAT np. na zakup znaczków ( koszty korespondencji ) ?

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Jan, szczegółowo tak. Ale nie FV za znaczki. Przecież komornik kupuje ich tysiące albo rozlicza się bezgotówkowo. Nie kupuje więc znaczków do konkretnej sprawy. Komornicy ewidencjonują wszystkie koszty i można żądać okazania tej ewidencji.

 3. Kasia pisze:

  Witam, Panie Karolu ostatnio dosyć często zaglądam na Pana blog, znalazlam tu kilka ciekawych tematów, szczególnie uzyskania informacji od komornika. Wysłałam do kilku komorników wniosek o udzielenie informacji jeden z nich wezwał mnie do usunięcia braków formalanych a dokłdniej do uiszczenia opłaty. Chciałabym napisać do niego pismo z prośbą o odstąpienie od tego wezwania i ponownie prosić o udzienie informacji a trybie art 760 (1) k.p.c. i tutaj moje pytanie…. Czy w uzasadnieniu tej prośby mogłabym powołać się na informacje zawarte na tym blogu?? Pozdrawiam Kasia

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   @Kasia, cieszę się, że tu zaglądasz i korzystasz. Możesz spokojnie to wykorzystać, ale on i tak decyduje… Poszukaj innych wpisów na blogu w tej sprawie, pisałem o korzystnym dla sprawy orzeczeniu sądu..

 4. katarzyna pisze:

  Rok temu dostałem pismo od komornika w sprawie zadlużenia wobec pewnej firmy.Ponieważ nie dążyłem do splaty zadłużenia ,dostałem następne pismo o zajęciu konta,ale to też nie przyniosło rezultatu.W końcu dostałem pismo o zajęciu nieruchomości która jest własnością moją i mojej żony.Zacząłem działać wysłalem pismo do prawników którzy reprezentują wierzyciela,aby ugodowo podpisali ze mną umowe na spłatę zadłużenia.Tak też się stało.Najpierw musiałem pokryć wszystkie koszta sądowe i inne tego typu.Resztę czyli kwotę główną rozlożono mi na raty.Po spłacie tego zadłużenia,pojakimś tam czasie otrzymałem pismo od prawników firmy iż muszę zaplacić jeszcze odsetki w kwocie 4200 zł.Niestety nie zapłaciłem tego w wyznaczonym terminie .Następne pismo przyszlo już zaś od tego samego komornika ,który zawiadamia mnie o odwieszeniu sprawy.Zaś zostały naliczone koszty :odsetki od należności głównej 4278,06zł,
  koszty wniosku adwokackiego 600zł
  zwrot zaliczki na pokrycie wydatków gotówkowych 591,95zł
  koszty doręczenia korespondencji 48,88zł
  Dziś dostałem następne pismo o zajęciu konta bankowego
  Chciałem zapytać czy te koszty nie są zbyt wysokie,czy komornik ma prawo drugi raz w tej samej sprawie żądać tak wysokich opłat.Pierwszym razem zapłacilem okolo 3000 zł.Proszę o podpowiedż co mógłbym zrobić w tej kwesti.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *