Wyjawienie majątku i RDN

Wczoraj, o czym już wspominałem, przeprowadziłem szkolenie w zakresie zmian procedury cywilnej, jakie wejdą w życie w kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja. Bardzo się cieszę, że przedsiębiorców interesował ten temat.

Podczas szkolenia ktoś zapytał mnie, czy wg nowelizacji kpc wyjawienie majątku będzie łatwiejsze.

Oczywiście tak, bowiem nie będzie ono miało związku z postępowaniem egzekucyjnym. Ani Twoim ani jakimiś innymi, poprzednimi. Ani z wypłacalnością dłużnika. Pisałem o tym tutaj.

Ale jest jeszcze jeden skutek rozluźnienia przesłanek wyjawienia majątku: łatwiej będzie wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Chodzi mianowicie o to, że sąd z urzędu przesyła wniosek do RDN dotyczący każdego, kto zostanie zobowiązany do wyjawienia majątku. A żeby do tego doprowadzić nie musisz nawet próbować podjąć egzekucji. Wystarczy wezwanie i 14 dni. A to się dłużnik zdziwi…

A co ciekawe: wpisu w RDN nie można usunąć przez 10 lat, choćby dłużnik zapłacił dług. Tak orzekł Sąd Najwyższy i basta.

Chcesz dopiec dłużnikowi? Od razu (tzn. po 3 maja) złóż wniosek o wyjawienie majątku.

 

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły

 1. Krzysztof pisze:

  Mam pytanie- jest nakaz zaplaty, dluznik nie placi, wyslalem mu wezwanie do zaplaty (a jak nie to wystapie o wyjawienie majatku), pismo wrocilo jako niepodjete w terminie (zwrot). Czy w tym przypadku moge wystapic do SR z wnioskiem o wyjawienie majatku dluznika, z zalaczeniem tego zwrotu i SR mi to zaakceptuje?

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  Tak.

 3. Magda pisze:

  skąd wynika 14 dni jako dodatkowy termin płatności w wezwaniu? w ustawie widzę tylko 30..

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Magda, a o jakiej ustawie myślisz? Mi chodzi o kpc: Art. 913. § 2. Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli: 2) po uzyskaniu tytułu wykonawczego wezwał dłużnika do zapłaty stwierdzonej nim należności listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a dłużnik nie spełnił świadczenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty.

 4. Magda pisze:

  Ok, już wszystko jasne 🙂 szukałam w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym; przystępuje kolejny raz do egzaminu wstępnego w sobotę i wszystko mi się miesza już 😉 Dziękuję za odpowiedź!

 5. Magda pisze:

  na marginesie – świetny blog!! 🙂

 6. Jacek pisze:

  Karol spotkałeś się że wierzyciel zostaje wezwany na wyjawienie majątku celem przesłuchania ze stawiennictwem obowiązkowym

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.