Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Wyjawienie majątku i RDN

Wczoraj, o czym już wspominałem, przeprowadziłem szkolenie w zakresie zmian procedury cywilnej, jakie wejdą w życie w kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja. Bardzo się cieszę, że przedsiębiorców interesował ten temat.

Podczas szkolenia ktoś zapytał mnie, czy wg nowelizacji kpc wyjawienie majątku będzie łatwiejsze.

Oczywiście tak, bowiem nie będzie ono miało związku z postępowaniem egzekucyjnym. Ani Twoim ani jakimiś innymi, poprzednimi. Ani z wypłacalnością dłużnika. Pisałem o tym tutaj.

Ale jest jeszcze jeden skutek rozluźnienia przesłanek wyjawienia majątku: łatwiej będzie wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Chodzi mianowicie o to, że sąd z urzędu przesyła wniosek do RDN dotyczący każdego, kto zostanie zobowiązany do wyjawienia majątku. A żeby do tego doprowadzić nie musisz nawet próbować podjąć egzekucji. Wystarczy wezwanie i 14 dni. A to się dłużnik zdziwi…

A co ciekawe: wpisu w RDN nie można usunąć przez 10 lat, choćby dłużnik zapłacił dług. Tak orzekł Sąd Najwyższy i basta.

Chcesz dopiec dłużnikowi? Od razu (tzn. po 3 maja) złóż wniosek o wyjawienie majątku.

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Lipiec 23, 2013 o 15:10

Mam pytanie- jest nakaz zaplaty, dluznik nie placi, wyslalem mu wezwanie do zaplaty (a jak nie to wystapie o wyjawienie majatku), pismo wrocilo jako niepodjete w terminie (zwrot). Czy w tym przypadku moge wystapic do SR z wnioskiem o wyjawienie majatku dluznika, z zalaczeniem tego zwrotu i SR mi to zaakceptuje?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 23, 2013 o 15:50

Tak.

Odpowiedz

Magda Wrzesień 26, 2013 o 15:55

skąd wynika 14 dni jako dodatkowy termin płatności w wezwaniu? w ustawie widzę tylko 30..

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 26, 2013 o 18:18

Magda, a o jakiej ustawie myślisz? Mi chodzi o kpc: Art. 913. § 2. Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli: 2) po uzyskaniu tytułu wykonawczego wezwał dłużnika do zapłaty stwierdzonej nim należności listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a dłużnik nie spełnił świadczenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty.

Odpowiedz

Magda Wrzesień 26, 2013 o 18:40

Ok, już wszystko jasne 🙂 szukałam w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym; przystępuje kolejny raz do egzaminu wstępnego w sobotę i wszystko mi się miesza już 😉 Dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Magda Wrzesień 26, 2013 o 18:42

na marginesie – świetny blog!! 🙂

Odpowiedz

Jacek Listopad 25, 2014 o 14:15

Karol spotkałeś się że wierzyciel zostaje wezwany na wyjawienie majątku celem przesłuchania ze stawiennictwem obowiązkowym

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 25, 2014 o 17:42

Jacek, wierzyciel czyli wnioskodawca? Nie, nie spotkałem się.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: