Wyjawienie majątku i RDN

Wczoraj, o czym już wspominałem, przeprowadziłem szkolenie w zakresie zmian procedury cywilnej, jakie wejdą w życie w kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja. Bardzo się cieszę, że przedsiębiorców interesował ten temat.

Podczas szkolenia ktoś zapytał mnie, czy wg nowelizacji kpc wyjawienie majątku będzie łatwiejsze.

Oczywiście tak, bowiem nie będzie ono miało związku z postępowaniem egzekucyjnym. Ani Twoim ani jakimiś innymi, poprzednimi. Ani z wypłacalnością dłużnika. Pisałem o tym tutaj.

Ale jest jeszcze jeden skutek rozluźnienia przesłanek wyjawienia majątku: łatwiej będzie wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Chodzi mianowicie o to, że sąd z urzędu przesyła wniosek do RDN dotyczący każdego, kto zostanie zobowiązany do wyjawienia majątku. A żeby do tego doprowadzić nie musisz nawet próbować podjąć egzekucji. Wystarczy wezwanie i 14 dni. A to się dłużnik zdziwi…

A co ciekawe: wpisu w RDN nie można usunąć przez 10 lat, choćby dłużnik zapłacił dług. Tak orzekł Sąd Najwyższy i basta.

Chcesz dopiec dłużnikowi? Od razu (tzn. po 3 maja) złóż wniosek o wyjawienie majątku.

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku

Komentarz do tego wpisu post

  1. Krzysztof pisze:

    Mam pytanie- jest nakaz zaplaty, dluznik nie placi, wyslalem mu wezwanie do zaplaty (a jak nie to wystapie o wyjawienie majatku), pismo wrocilo jako niepodjete w terminie (zwrot). Czy w tym przypadku moge wystapic do SR z wnioskiem o wyjawienie majatku dluznika, z zalaczeniem tego zwrotu i SR mi to zaakceptuje?

  2. Karol Sienkiewicz pisze:

    Tak.

  3. Magda pisze:

    skąd wynika 14 dni jako dodatkowy termin płatności w wezwaniu? w ustawie widzę tylko 30..

    • Karol Sienkiewicz pisze:

      Magda, a o jakiej ustawie myślisz? Mi chodzi o kpc: Art. 913. § 2. Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli: 2) po uzyskaniu tytułu wykonawczego wezwał dłużnika do zapłaty stwierdzonej nim należności listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a dłużnik nie spełnił świadczenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty.

  4. Magda pisze:

    Ok, już wszystko jasne 🙂 szukałam w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym; przystępuje kolejny raz do egzaminu wstępnego w sobotę i wszystko mi się miesza już 😉 Dziękuję za odpowiedź!

  5. Magda pisze:

    na marginesie – świetny blog!! 🙂

  6. Jacek pisze:

    Karol spotkałeś się że wierzyciel zostaje wezwany na wyjawienie majątku celem przesłuchania ze stawiennictwem obowiązkowym

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *