Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

134 samochody Amber Gold na aukcji

Prasa właśnie doniosła, że do sprzedaży zostaną wystawione samochody należące do Amber Gold.

Pierwszego dnia pod młotek pójdzie limuzyna BMW 740D XD, którą jeździł prezes Marcin P. Cena wywoławcza 226 tys. zł.

Mimo tego, że likwidacja masy upadłości porównywana jest do zbiorowej egzekucji z majątku upadłego, to niestety, rządzi się swoimi prawami, innymi niż te, które dotyczą „zwykłej” egzekucji.

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje bowiem, że wierzyciel może zaliczyć swą wierzytelność na poczet ceny, jaką trzeba zapłacić na licytacji u komornika. To dość powszechne i korzystne dla wierzycieli rozwiązanie.

Aż chciałoby się umożliwić poszkodowanym przez Amber Gold stosowanie podobnego rozwiązania. Kupią na licytacji samochód i zaliczą sobie na cenę zgłoszoną wierzytelność.

Niestety, nie jest to możliwe. W ten sposób bardzo prosto naruszono by kolejność zaspokajania wierzycieli. Dlatego przy likwidacji majątku upadłego nie stosuje się zasad postępowania egzekucyjnego. Regulamin aukcji rozwiewa wszelkie wątpliwości:

§15. Niedopuszczalnym jest potrącenie wierzytelności, która przysługuje licytantowi wobec upadłego z ceną nabycia.

Możesz więc kupić taki samochód, ale pełną cenę musisz i tak zapłacić. Taka niestety jest regulacja prawna. 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech | blog o wekslach Listopad 10, 2012 o 20:58

Ho ho, gdyby licytujący wierzyciel w takiej aukcji samochodu Ambera mógłby zaliczyć swoją wierzytelność na poczet ceny, to samochody sprzedawałyby się za cenę kilkukrotnie wyższą od rynkowej 😉

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 11, 2012 o 11:35

@Lechu, ale byłoby mniej o 134 wierzycieli…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: