Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Plany nowelizacji

Informatyzacja procesu cywilnego jest faktem, z którego bardzo się cieszę. Chodzi nie tylko o EPU (które mimo wad, ma też oczywiste zalety). Nagrywanie rozpraw naprawdę skróciło proces (ale oznacza, że muszę chodzić na każdą rozprawę osobiście, żeby wiedzieć kto i co powiedział). A pamiętam, że na aplikacji protokoły pisałem jeszcze ręcznie na formularzu…

A cieszę się jeszcze bardziej, bo ta informatyzacja jeszcze bardziej się rozwinie. Otóż Rada Ministrów właśnie przyjęła projekt zmian. A wśród nowinek m.in. elektroniczne biuro podawcze. Super, po co pracownicy Kancelarii mają biegać do sądu (dobrze chociaż, że jest za rogiem). A zapis protokołu obejmować ma również obraz (czyli będę widział, kto “to” powiedział).

Ciebie zaś, jako czytelnika tego bloga, pewnie najbardziej ucieszy to, że w postępowaniu egzekucyjnym będzie można składać drogą elektroniczną nie tylko wnioski o wszczęcie egzekucji, ale też inne pisma (np. dalsze wnioski co do prowadzenia postępowania). Pojawi się elektroniczne zajęcie rachunku bankowego, co – mam nadzieję – przyspieszy te czynności i zwiększy ich skuteczność. A do tego ma powstać platforma elektronicznej sprzedaży ruchomości, takie jakby allegro dla komorników (co jest kolejnym powrotem do tego pomysłu).

Oby tylko ten projekt nie utknął w trybach machiny prawodawcy.

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Konrad Grudzień 3, 2012 o 21:48

Jeśli chodzi o kwestie elektronicznego biura podawczego – to już w tej chwili można wnosić do sądu pisma procesowe za pomocą ePUAP.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2012 o 09:36

@Konrad, to ciekawe… Wg strony ePUAP tylko wniosek o mediacje konsumencką http://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_ZdarzeniaZyciowe/forAdm=false
Ale jeżeli wiesz coś więcej, napisz proszę!

Odpowiedz

Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com Grudzień 4, 2012 o 17:53

@Konrad, jesteś pewny? Bo mi się wydaję, że tylko mediację oraz pisma administracyjne, ale nie procesowe.

Odpowiedz

Konrad Grudzień 5, 2012 o 17:06

Przepraszam, rozpędziłem się tym komentarzem, na ten moment brak jest możliwości składania pism procesowych drogą elektroniczną. A to dlatego że MS zwleka z wydaniem aktu wykonawczego o którym mowa art. 125 § 3 1 kpc.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 5, 2012 o 19:38

@Konrad, to nie MS zwleka, tylko sądy i procedura nie są gotowe…

Odpowiedz

Przemek || http://egzekucyjne.blogspot.com - blog o postępowaniu egzekucyjnym Grudzień 5, 2012 o 19:40

Szanowny Komentujący – jak widzę – jeszcze wierzy w to, co jest napisane w k.p.c. w kwestii elektronizacji sądownictwa 😉

Odpowiedz

Krystian Grudzień 19, 2012 o 12:49

Ja torchę z innej beczki, ale też związanej z nowelizacją UOKSIE – chodzi mi o projekt zmiany ustawy w zakresie opłat stosunkowych, które mają zostać obniżone do 3%. Ograniczone mają zostać również widełki minimalnej i maksymalnej wysokości opłaty. Według mnie zmiany w tym zakresie będą mieć negatywne skutki dla komorników, wierzycieli jak również samych dłużników.Czy miałeś okazję zapoznać się z projektem i mógłbyś się na jego temat wypowiedzieć?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 19, 2012 o 14:32

@Krystian, nie czytałem tego projektu (założeń?). Ale coś chyba ministrowi odrzucono na Radzie, więc poczekam na prawdziwy projekt. Ale widełek opłat, zwłaszcza górnych chyba nie zniosą. No i dolne? 30 zł? Nie znam szczegółów. Podasz link do projektu?

Odpowiedz

Krystian Grudzień 26, 2012 o 13:10
Karol Sienkiewicz Grudzień 27, 2012 o 13:00

@Krystian, dziękuję.
No cóż – chodzi o obniżenie opłat. To temat zawsze kontrowersyjny. Co do zasady uważam, że istotnie postęp techniczny znacznie upraszcza postępowanie. To z kolei powinno przełożyć się na mniejsze koszty „usługi”. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Czym innym będzie bowiem zajęcie wszystkich rachunków jednym kliknięciem w odpowiednim systemie a czym innym ustalanie istnienia tych rachunków i potem ich zajmowanie. To nie zawsze jest nawet domena komornika tylko wierzyciela a czasem nawet banku. I jak będzie to już działało poprawnie, to byłbym raczej za wprowadzeniem opłaty stałej za czynność zajęcia. Generalnie nie jestem za obniżaniem wysokości wynagrodzeń komorników. Przeciwnie, za dobrą pracę chętnie bym podwyższał (zresztą do 15% ławo dobić). Mam wrażenie, że ten projekt Ruchu Palikta jest nieco populistyczny. Czekam na ich projekty pomagające wierzycielom, tym bardziej, że w Palikot w komisji Przyjazne Państwo miał kilka pomysłów i sukcesów.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: