Plany nowelizacji

Informatyzacja procesu cywilnego jest faktem, z którego bardzo się cieszę. Chodzi nie tylko o EPU (które mimo wad, ma też oczywiste zalety). Nagrywanie rozpraw naprawdę skróciło proces (ale oznacza, że muszę chodzić na każdą rozprawę osobiście, żeby wiedzieć kto i co powiedział). A pamiętam, że na aplikacji protokoły pisałem jeszcze ręcznie na formularzu…

A cieszę się jeszcze bardziej, bo ta informatyzacja jeszcze bardziej się rozwinie. Otóż Rada Ministrów właśnie przyjęła projekt zmian. A wśród nowinek m.in. elektroniczne biuro podawcze. Super, po co pracownicy Kancelarii mają biegać do sądu (dobrze chociaż, że jest za rogiem). A zapis protokołu obejmować ma również obraz (czyli będę widział, kto “to” powiedział).

Ciebie zaś, jako czytelnika tego bloga, pewnie najbardziej ucieszy to, że w postępowaniu egzekucyjnym będzie można składać drogą elektroniczną nie tylko wnioski o wszczęcie egzekucji, ale też inne pisma (np. dalsze wnioski co do prowadzenia postępowania). Pojawi się elektroniczne zajęcie rachunku bankowego, co – mam nadzieję – przyspieszy te czynności i zwiększy ich skuteczność. A do tego ma powstać platforma elektronicznej sprzedaży ruchomości, takie jakby allegro dla komorników (co jest kolejnym powrotem do tego pomysłu).

Oby tylko ten projekt nie utknął w trybach machiny prawodawcy.

Karol Sienkiewicz
Podobne artykuły

 1. Konrad pisze:

  Jeśli chodzi o kwestie elektronicznego biura podawczego – to już w tej chwili można wnosić do sądu pisma procesowe za pomocą ePUAP.

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Konrad, to ciekawe… Wg strony ePUAP tylko wniosek o mediacje konsumencką http://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_ZdarzeniaZyciowe/forAdm=false
  Ale jeżeli wiesz coś więcej, napisz proszę!

 3. Przemek | http://egzekucyjne.blogspot.com pisze:

  @Konrad, jesteś pewny? Bo mi się wydaję, że tylko mediację oraz pisma administracyjne, ale nie procesowe.

 4. Konrad pisze:

  Przepraszam, rozpędziłem się tym komentarzem, na ten moment brak jest możliwości składania pism procesowych drogą elektroniczną. A to dlatego że MS zwleka z wydaniem aktu wykonawczego o którym mowa art. 125 § 3 1 kpc.

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Konrad, to nie MS zwleka, tylko sądy i procedura nie są gotowe…

 6. Szanowny Komentujący – jak widzę – jeszcze wierzy w to, co jest napisane w k.p.c. w kwestii elektronizacji sądownictwa 😉

 7. Krystian pisze:

  Ja torchę z innej beczki, ale też związanej z nowelizacją UOKSIE – chodzi mi o projekt zmiany ustawy w zakresie opłat stosunkowych, które mają zostać obniżone do 3%. Ograniczone mają zostać również widełki minimalnej i maksymalnej wysokości opłaty. Według mnie zmiany w tym zakresie będą mieć negatywne skutki dla komorników, wierzycieli jak również samych dłużników.Czy miałeś okazję zapoznać się z projektem i mógłbyś się na jego temat wypowiedzieć?

 8. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Krystian, nie czytałem tego projektu (założeń?). Ale coś chyba ministrowi odrzucono na Radzie, więc poczekam na prawdziwy projekt. Ale widełek opłat, zwłaszcza górnych chyba nie zniosą. No i dolne? 30 zł? Nie znam szczegółów. Podasz link do projektu?

 9. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Krystian, dziękuję.
  No cóż – chodzi o obniżenie opłat. To temat zawsze kontrowersyjny. Co do zasady uważam, że istotnie postęp techniczny znacznie upraszcza postępowanie. To z kolei powinno przełożyć się na mniejsze koszty „usługi”. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Czym innym będzie bowiem zajęcie wszystkich rachunków jednym kliknięciem w odpowiednim systemie a czym innym ustalanie istnienia tych rachunków i potem ich zajmowanie. To nie zawsze jest nawet domena komornika tylko wierzyciela a czasem nawet banku. I jak będzie to już działało poprawnie, to byłbym raczej za wprowadzeniem opłaty stałej za czynność zajęcia. Generalnie nie jestem za obniżaniem wysokości wynagrodzeń komorników. Przeciwnie, za dobrą pracę chętnie bym podwyższał (zresztą do 15% ławo dobić). Mam wrażenie, że ten projekt Ruchu Palikta jest nieco populistyczny. Czekam na ich projekty pomagające wierzycielom, tym bardziej, że w Palikot w komisji Przyjazne Państwo miał kilka pomysłów i sukcesów.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń).

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem radcowie@radcowie.biz.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.