Klauzula wykonalności w walucie

Jakiś czas temu, przy okazji omawiania nowelizacji, pisałem o zmianie przepisów dotyczących treści klauzuli wykonalności.

Również o tym, jak będzie brzmiała klauzula w przypadku tytułu zasądzającego walutę obcą. Chodziło o wypełnienie luki, jaka była w przepisach.

I z dzisiejszą pocztą taka klauzula do mnie dotarła, a ja przypomniałem sobie o wpisie i pomyślałem, że chciałbyś zobaczyć, jak ona wygląda.

Bardzo proszę:

klauzula w walucie

Klauzula zawiera też poprawne ustalenie kosztów: 60 zł zastępstwa i 6 zł opłaty za wydanie tytułu. Oczywiście, jest to zawarte także w postanowieniu o nadaniu klauzuli wykonalności, które od pewnego czasu musi być wydawane razem z tytułem.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku

 1. Krzysztof pisze:

  Panie Karolu,

  Prosba o poruszenie na blogu tematu wysokich kosztow, ktore komornicy pobieraja w ramach poszukiwania i znalezienia majatku dluznika. W przypadku znalezienia takiego majatku np. ustalenia miejsca pracy dluznika, pobieraja np. cale jedno wynagrodzenie dluznika jako swoja oplate. Prosba o poruszenie tematu oraz napisanie jak z tym walczyc.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Krzysztof, napiszę niedługo o poszukiwaniu. Ale nie wiem, czy w kontekście „walki”.

   • Krzysztof pisze:

    Ten kontekst by mnie najbardziej intersowal, ale kazdy tekst o poszukiwaniu bedzie przydatny 🙂

 2. Piękna klauzula, aż miło popatrzeć :-). A poważnie, to bardzo praktyczna zmiana.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Dzisiaj „pójdzie” do komornika, więc zobaczymy, czy równie skuteczna jak piękna 🙂

 3. Jacek pisze:

  To teraz przydałyby się spore wahania kursowe:)

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Jacek, dotknąłeś ciekawego zagadnienia – ryzyko walutowe. Akurat w tej sprawie ma to mniejsze znaczenie, ale to może być strata dla wierzyciela. Bo jak zysk to nie mam żalu 🙂

 4. Jacek pisze:

  Wiadomo że może polecieć w 2 strony, ja tylko żałuje że w sumie od kosztów procesu i zastępstwa nie ma żadnych odsetek . Bodajże mam jakiś stary wyrok z Niemiec i tam był zapis że w przypadku braku spłaty to po 3 miechach liczy się chyba 5% 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *