Od 26 sierpnia nowy formularz pozwu

W niektórych sprawach pozew musi zostać wniesiony na urzędowym formularzu. Do takich spraw należą przede wszystkim sprawy prowadzone w postępowaniu uproszczonym.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ już 26 sierpnia 2016 r. zmieni się rozporządzenie w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym. Od tego dnia będą obowiązywały nowe wzory formularza pozwu, formularza DS (dane stron) oraz formularza pozwu wzajemnego.

Nowe wzory uwzględniają przede wszystkim zmiany jakie pojawiły się w zakresie odsetek oraz nowego wymogu pozwu w postaci próby ugodowego zakończenia sporu.

Co zatem nowego w pozwie? Kilka zmian.

Po pierwsze w polu przeznaczonym na wskazanie strony powodowej (rubryka 3.1.1. i 3.2.1.) dodano informację o tym, że trzeba podać nr PESEL, NIP lub KRS powoda, przy czym należy skreślić te numery których się nie podaje.

Po drugie zmiany pojawiły się również w obszarze pola „ Żądanie pozwu” w rubryce 6.1. Pola mają trochę inny układ, ale główna zmiana dotyczy wskazania rodzaju odsetek. Na starych formularzach do wyboru były jedynie odsetki ustawowe lub umowne. Nowe formularze uwzględniają zmiany jakie zostały wprowadzone od 1 stycznia 2016 r. i zapewniają możliwość wyboru pomiędzy odsetkami ustawowymi, ustawowymi za opóźnienie, ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych oraz umownymi.

Po trzecie w końcu nowy formularz pozwu zawiera dodatkowe pole (rubryka 12.), w którym należy przedstawić informację o mediacji lub innym pozasądowym sposobie rozwiązania sporu. W polu tym należy wskazać czy została podjęta próba mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, należy wyjaśnić przyczyny ich niepodjęcia.

Formularz pozwu wzajemnego zmieni się w takim samym zakresie co pozew, zaś w formularzu DS zmiana dotyczy tylko informacji o obowiązku podania numerów identyfikacyjnych.

Wzory dostępne są tutaj, także wersje edytowalne.

Pamiętaj, że nowe wzory od 26 sierpnia będą obowiązującymi formularzami urzędowymi. Jeżeli więc przez przypadek po tym dniu złożysz w sądzie pozew na starym wzorze może to zostać potraktowane jako wniesienie pisma bez zachowania wymogu jego sporządzenia na urzędowym formularzu. Wtedy zapewne sąd wezwie Cię do jego poprawienia w terminie tygodniowym. Szkoda tego czasu.

Pozew lepiej więc wypełnić prawidłowo. Leży to w Twoim interesie!

panorama

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. MS udostępnił już może gdzieś nowe formularze ? Mecenas coś o tym wie? Akurat mam do napisania kilka pozwów w tym tyg, wygodniej byłoby mieć już nowe tabelki 🙂

  pozdrawiam

 2. Aleksander pisze:

  A co jak ktoś przed 26 sierpnia wniesie pozew na nowym formularzu? Bo te są już dostępne w internecie.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Jeszcze nie widziałem 🙂

  • Zostanie wezwany do usunięcia braków formalnych poprzez złożenie pozwu na starym formularzu. Spór był już zawisły w momencie, w którym obowiązywały stare przepisy.

   • Marcin pisze:

    Wcale nie jest to takie oczywiste. Z naszej praktyki wynika, że formalizm procesowy w zakresie wzorców formularzy nie jest ze strony sądów traktowany zbyt ściśle. Od zmiany przepisów w zakresie odsetek zawsze zmienialiśmy treść formularza przez dopisanie prawidłowego wariantu. O innych korektach tabel dla czytelności składanego roszczenia nie wspomnę (bez dodawania osobnej strony). Nigdy nie zetknąłem się z wezwaniem do poprawienia braku formalnego na tym tle.
    Choć wiadomo – formalizm zawsze można wyciągnąć z kapelusza z najmniej odpowiednim momencie.

    • Kamil pisze:

     Mam podobne doświadczenia. Zawsze dopisywałem sobie sam prawidłowe oznaczenie odsetek (trzeba było wyręczyć opieszałego MS) i nigdy nie zostałem wezwany do uzupełnienia braków. Niemniej jednak strzeżonego ….. – lepiej wysyłać na aktualnym formularzu.

 3. Lech pisze:

  Są gdzieś nowe wzory edytowalne?

 4. Łukasz pisze:

  Ktoś z Państwa wypełniał już nowe formularze? Ja przystanąłem na rubryce z odsetkami. Dotychczas roszczenie w tym zakresie określałem opisowo, tj. do 31 grudnia 2015 r. – ustawowe a od 01 stycznia 2016 r. ustawowe za opóźnienie. Jak to teraz ująć? nie wykreślać tych dwóch rodzajów?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *