Spółka jawna – kolejne ograniczenie odpowiedzialności wspólnika

To było właściwie do przewidzenia. Pytanie polegało tylko na tym, kiedy się to stanie. Bo z tym akurat w naszym kraju bywa różnie. A z czym konkretnie?

Otóż z wykonywaniem orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

W październiku 2017 r. pisałem, że TK zakazał nadawania klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikom spółek osobowych (np. jawnej), którzy nie byli wspólnikami w chwili pozwania samej spółki. Tutaj jest ten wpis:

Od wczoraj jeszcze trudniej o odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej

A teraz ustawodawca postanowił uwzględnić ten wyrok i zmienił przepisy kodeksu postępowania cywilnego, a konkretnie art. 778 (1) tego kodeksu. Ustawa, która w ostatni piątek weszła w życie, dodaje do tego przepisu zdanie drugie (wyróżnione pogrubieniem). Cały art. 778 (1) brzmi więc od dzisiaj tak:

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna. Nie dotyczy to osoby, która w chwili wszczęcia postępowania w sprawie, w której został wydany tytuł egzekucyjny przeciwko spółce, nie była już jej wspólnikiem.

Pisałem już, że negatywnie oceniam to rozwiązanie i zdania nie zmieniłem. Żeby uniknąć odpowiedzialności wystarczy, że wspólnicy „przypomną” sobie np. o transakcji przeniesienia ogółu praw i obowiązków zawartej „przypadkowo” dzień przed wytoczeniem powództwa przez wierzyciela.

I żeby były jeszcze ciekawie, ustawodawca wprowadził zasadę, że do postępowań o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi osobowej (np. spółki partnerskiej czy jawnej) wszczętych i niezakończonych przed 5 stycznia 201 r. stosuje się przepis art. 778(1) kpc w brzmieniu nadanym nową ustawą.

Jeżeli więc robicie interesy ze spółkami osobowymi, naprawdę dobrze zabezpieczcie swoje pieniądze.

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. daverts pisze:

  nieźle super sprawa

 2. Damian pisze:

  Zagmatwane to nasze polskie prawo, bez specjalisty od księgowości w większym biznesie ani rusz, tym bardziej, że co roku jakieś zmiany, poprawki, nowostki.

  • Janek pisze:

   Pełna zgoda, prowadząc nawet mały biznes warto nawiazać współpracę z ksiegowym – niewielki koszt kilka stówek, a bez wątpienia zminimalizowane ryzyko błędu i zaoszczędzony czas, który można wykorzystać na rozwój swojej firmy.
   Jeżeli chodzi o skomplikowane polskie prawo, to nawet wielu prawników ma problem z jego interpretacją i stosowaniem. Gdybyś był zainteresowany merytorycznymi radami dotyczącymi rozpoczęcia biznesu to zapraszam Cię na swój blog, poświecony historii pewnnej spółki i jej działaniom biznesowym!
   https://pomocprawnika.com/blog/forma-prawna-naszej-firmy-co-wybrac/

   PS przy okazji, gdybyś potrzebował umowę spółki jawnej, to wzór także znajdziesz 🙂

 3. A jeśli dłużnik ma siedzibę za granicą bez biura oddziału i agencji w Polsce, to czy mamy tutaj tę nieruchomość?

 4. […] Wydaje się, że to kwestia dość oczywista – po umorzeniu egzekucji jako bezskutecznej komornik wydaje odpowiednie postanowienie. Uruchamia to możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego wobec wspólników. Reguluje to art. 778 (1) kpc, pozwalający nadać kaluzulę wykonalności przeciwko wspólnikom. O przepisie tym pisałem już kilka razy, ostatnio tutaj: >>> […]

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *