Zajęcie udziału a zniesienie współwłasności

Co zrobić, jeżeli udział w nieruchomości jest zajęty przez komornika ale zniesienie współwłasności to dobry pomysł? Nie zawsze warto się opierać.

Dzisiaj krótko – na zlecenie jednego z klientów przygotowujemy strategię zniesienia współwłasności nieruchomości. A nieruchomość ciekawa, bo nad samym morzem, a do tego można wysoko budować 🙂

Problem w tym, że wobec jednego ze współwłaścicieli toczy się egzekucja (ale nie mam z nią nic wspólnego). Jeden z problemów jest taki: jak znieść tę współwłasność, żeby postępowanie egzekucyjne nie było przeszkodą? To czasami temat ważny dla wierzycieli, którzy np. byliby zainteresowani przejęciem takiego udziału, a współpraca z pozostałymi właścicielami jest konieczna.

Polecam świeży wpis mojej aplikantki Edyty Stark dotyczący właśnie tej kwestii:

Zajęcie przez komornika udziału w nieruchomości a zniesienie współwłasności

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Zajęcie nadpłaty podatku

Komentarz do tego wpisu post

  1. Damian pisze:

    Witam, bardzo przydatne artykuły w zakresie zniesienia współwłasności. Przy okazji zapytam – jak odnoszą się Państwo do częstego już dziś stosowania przez komorników powiedziałbym „luki” z nowej ustawy, tj. zastosowanie art. 824.1.4 przy egzekucji z nieruchomości, gdy po zajęciu następuję bezczynność po 6-mcach i komornik wrzuca całą opłatę egzekucyjną na wierzyciela (w zw. art. 29 pkt.3 ustawy o k.k.). Doprowadza to do sytuacji, że wierzyciel zawsze musi szacować nieruchomość i doprowadzić do licytacji po zajęciu, spotkałem się właśnie ze postanowieniem z jednoczesnym umorzeniem 824.1.3 (bezskuteczność) oraz dodany punkt w tym samym postanowieniu co do egzekucji z nieruchomości i dodana opłata egzekucyjna na wierzyciela 824.1.4. Pozdrawiam, Damian

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *