Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Poradnik. Wersja 2.0

Wspominałem już, że zmianie uległa treść klauzuli wykonalności. Sądy wzywają teraz do podania numerów PESEL, NIP czy KRS dłużników i wierzycieli. Być może nie ma do tego wezwania podstaw, ale uważam, że nie zawsze warto walczyć z Sądem w takiej sprawie.

Dlatego uaktualniłem nieco poradnik o klauzuli wykonalności, który możesz pobrać obok.

Zapraszam!

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemek | Blog o egzekucji Wrzesień 11, 2013 o 20:41

Panie Karolu, mam nadzieję, że się Pan nie obrazi za małą uwagę 🙂
Na stronie 3/7, gdzie opisuje Pan klauzule nadawane z urzędu, a konkretnie EPU, napisał Pan, że „Chcąc zatem otrzymać tytuł wykonawczy, musisz złożyć do Sądu wniosek o jego doręczenie”. Nie muszę chyba mówić, że w EPU się wniosku o doręczenie nie składa, bo po pierwsze postanowienie o nadaniu klauzuli jest doręczane przez system EPU, a po drugie, po prostu się je pobiera z akt 🙂

A tak na marginesie, to te zdjęcia przedstawiają toruńskie SO i SR? Czy jakiś inny sąd?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 11, 2013 o 21:16

Przemek, tak,to SO i SR Toruń, zdjęcia zrobiłem podczas spaceru.
Co do EPU – nadanie z urzędu (782 par.2 ) to co innego niż doręczenie z urzędu. Dla mnie e-sąd doręcza klauzule. Skopiowałem właśnie z e-sądu: „Karol Sienkiewicz doręczono Postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności.” Ale masz rację, wniosek oczywiście wniosek o egzekucję składa się on-line, czyli papier do niczego nie jest potrzebny: „Wniosek egzekucyjny Złożono do Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim…”

Odpowiedz

Przemek | Blog o egzekucji Wrzesień 12, 2013 o 00:22

Nie zrozumieliśmy się 🙂 Zgadzam się, że doręcza z urzędu i to w 200% (pytanie, czy doręczenie postanowienia o nadaniu klauzuli i doręczenie tytułu wykonawczego to to samo, ale tą dywagację odstawmy na bok). I dlatego zwracam Ci uwagę, że przez pomyłkę błędnie napisałeś, że w EPU trzeba samemu wnieść o doręczenie tytułu 🙂

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 12, 2013 o 08:38

Przemek, już rozumiem. Uwzględnię to przy kolejnej edycji.

Odpowiedz

Jacek Listopad 20, 2013 o 22:58

Witam, mam takie pytanie odnośnie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd rozpatrzył sprawy dwie sprawy dwóch różnych dłużników na jednej rozprawie pod ta samą sygnaturą . W sprawie zapadł wyrok zaoczny pomyślny dla mnie. Teraz tylko nie wiem czy pisać dwa wnioski o nadanie klauzuli wykonalności czy tylko jeden…. Chyba nie mogę mieć jednego tytułu wykonawczego na dwóch dłużników ?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 21, 2013 o 13:08

Jacek, oczywiście że możesz mieć, to normalna sytuacja. Jeżeli do obu jest prawomocny, to wnieś do obu. Ale sugeruję rozdzielenie tytułów, bo do egzekucji musisz skierować oddzielnie.

Odpowiedz

Tadeusz Listopad 23, 2013 o 03:31

Szanowny Panie Karolu
Bede wdzieczny za odpowiedz na pytania:
1- czy sad nada klauzule wykonalnosci tytulowi egzekucyjnemu w postaci wyroku (II instancja, podtrzymanie wyroku S.R.) w czesci dotyczacej naprawienia szkody (zaplata pieniezna) natychmiast po uprawomocnieniu, jesli skazany ma okreslony czas (12 mcy) na wykonanie tej czynnosci? Czy odrzuci wniosek i bedzie mozna do niego wrocic dopiero po bezskutecznym oczekiwaniu przez 12 mcy?

2- Czy nalezy (lub bezwzglednie trzeba) poinformowac (wezwac) skazanego do zaplaty, wskazujac np. nr konta do wplaty?

3- Czy piszac wniosek warto odnosic go jedynie do czesci wyroku, wskazujacej na koniecznosc naprawienia szkody, czy wnosic o nadanie klauzuli co do calosci wyroku (jakie sa ewentualne roznice, co moze z nich wyniknac).

Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Listopad 24, 2013 o 11:05

Szanowny Panie Tadeuszu:
1 – sąd nada klauzulę dopiero po upływie roku, teraz wniosek oddali. Przecież skazany miał rok na zapłatę.
2- nie ma takiego obowiązku, zaniechanie niczym nie skutkuje. Ale warto, bo może będzie to szybsze…
3- jak napiszesz co do całego to sąd raczej zrozumie, że Ty nie rozumiesz o nada co do właściwego punktu. Ale może też wezwać do wyjaśnienia albo nawet odrzucić wniosek. Klauzulę wykonalności można nadać na ten punkt, który podlega wykonaniu w drodze egzekucji cywilnej.

Odpowiedz

Tadeusz Grudzień 2, 2013 o 20:37

Bardzo Panu dziekuje. Poniewaz sprawa ma dalszy ciag, napisze jeszcze kilka slow, byc moze okaze sie to komus pomocne. Udalem sie do Sadu Okregowego celem uzyskania odpisu wyroku. Tam udalo mi sie odbyc rozmowe z Sekretarzem Sadu, ktory:
1 – zdecydowanie odmowil jakiejkolwiek dyskusji o nadaniu klauzuli wykonalnosci, twierdzac ze tylko i wylacznie Sad Rejonowy jest wladny wydac takie postanowienie. Nakazal czekac na zwrot akt i isc do SR. Na moje sugestie, ze wolno mi sie zwrocic do SO, poki akta tam sa…machnal reka, odwrocil sie i poszedl sobie :))
2 – wysmial wrecz moja watpliwosc co do nadania klauzuli wykonalnosci zaraz po uprawomocnieniu sie wyroku, bez czekania 10 mcy czy skazany wykona go w czesci wskazujacej na naprawienie szkody i zaplaci. Stwierdzil: „po co panu klauzula po 10 mcach, przeciez wtedy nastepnego dnia sklada sie wniosek o wykonanie wyroku, odwieszenie kary wiezienia… Wlasnie teraz jest potrzebna klauzula, zeby sklonic skazanego do zaplaty o czasie”.

No i coz teraz myslec o tym…

Przy okazji bardzo prosze o podpowiedz – czy skladajac wniosek o nadanie klauzuli wykonalnosci mam jako zalacznik dolozyc odpis wyroku II instancji, czy tez szukac jeszcze po Sadzie Rejonowym wyroku instancji I i tez go dolaczyc… (wyrok SO mowi tylko, ze orzeczenie SR utrzymano w mocy).

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 3, 2013 o 11:49

Co zrobić, trafiłeś w sądzie na eksperta 🙂 Co do Twego pytania to wyczerpująco jest to ujęte w poradniku. Ta naprawdę nie musisz nic załączać, po prostu zapłać 6 zł za stronę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: