Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Egzekucja z IKE

Indywidualne Konto Emerytalne (zwane też IKE) to nowe rozwiązanie, pozwalające na oszczędzanie na emeryturę i działa jak lokata, a nawet lepiej (bo bez podatku Belki).

Oszczędzać może każdy. Także Twój dłużnik. On oszczędza na emeryturę, a Ty myślisz jak odzyskać dług?

Jeżeli komornik dowie się, że dłużnik posiada IKE, to najpierw zajmie wierzytelność z IKE w instytucji prowadzącej to konto, na następnie wypowie umowę o prowadzenie IKE. Po wypowiedzeniu umowy pieniądze muszą zostać zwrócone na rachunek bankowy dłużnika, który jest już zajęty przez komornika (w zasadzie całe odłożone pieniądze, chociaż mogą być wątpliwości co do części składki). I następuje wypłata. Jeżeli coś zostanie z zaspokojenia Twoich wierzytelności i kosztów, to dłużnik otrzyma resztę z powrotem (i musi zapłacić podatek).

Takie proste.

To dlaczego tak mało popularne?

Okazuje się, że najtrudniejsze w całej tej sprawie jest ustalenie, czy i gdzie dłużnik posiada IKE. W ramach zapytania o płatników składek ZUS informuje tylko o OFE, o IKE już nie, bo o tym nie wie.

Co zatem pozostaje? Wezwanie Dłużnika do złożenia wyjaśnień (w trybie 80 kpc1), czy posiada IKE i gdzie, zwrócenie się do ujawnionych banków dłużnika, czy przekazywały środki na IKE oraz przeszukanie mieszkania dłużnika – może ma umowę lub dowody wpłat. Pewną wiedzę posiada również Urząd Skarbowy (ale dotyczyć to będzie już wypłat z IKE, a więc w zasadzie osób po 60tym roku życia). Również w toku postępowania o wyjawienie majątku można żądać takich informacji.

Można też zlecić komornikowi by zapytał wszystkie instytucje prowadzące IKE czy mają zawarte umowy z dłużnikiem (a przynajmniej te najpopularniejsze). Niestety, tych podmiotów może być sporo: zakłady ubezpieczeń na życie, fundusze inwestycyjne otwarte, biura maklerskie czy banki. Na koniec roku 2010 było to niemal 50 podmiotów (wg danych na stronach KNF).

Ale czasami może być warto.

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Lipiec 25, 2011 o 11:48

Tak, możliwość egzekucji z IKE to jeden z poważniejszych argumentów, aby oszczędzać na emeryturę w inny sposób 🙂 Jeszcze kiedyś było tak, że można było zlikwidować tylko całe IKE, czyli dla 200zł długu można było komuś zdjąć z oszczędzania bez belki spore kwoty. Teraz można dokonywać wypłat częściowych.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 25, 2011 o 11:50

No właśnie, okazuje się, że najlepszy na oszczędzanie będzie “bank ziemski”. Nie jestem tylko pewien, czy wypłat częściowych może dokonać komornik. On wypowiada całą umowę.

Odpowiedz

Anna Grudzień 4, 2012 o 10:40

Wydaje mi się, że osoby, które stać na oszczędzanie na IKE, raczej nie pozwolą na dojście do sytuacji takiego zadłużenia, gdzie konieczna będzie egzekucja komornicza, a raczej będą starać się zawsze być na plusie. Wydaj mi się to delikatnie bezsensowne, by oszczędzać będąc jednocześnie zadłużonym.

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2012 o 10:56

@Anna, popełniasz duży błąd myślowy! Zakładasz bowiem, że ludzie mający pieniądze płacą swoje zobowiązania i nie są dłużnikami w ogóle. Taka teza mija się jednak z rzeczywistością i to bardzo. Bo gdyby tak było, to po co powstałby cały system poszukiwania majątku. Chciałbym, byś miał rację, ale niestety to się szybko nie stanie…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: