Dłużnik nie będzie już składał wyjaśnień?

Jedna ustawa i połowa biblioteki prawnika do kosza. Na szczęście nowelizacja, o której chcę napisać, nie jest aż tak wielka, a poza tym korzystam z programów prawniczych, więc nie będzie czego wyrzucać 8)

Ale ad rem. Otóż Sejm właśnie uchwalił ustawę nowelizującą kpc i niektóre inne ustawy (jeszcze nie została opublikowana). Projekt dostępny jest na stronach Sejmu. Zmiany są naprawdę daleko idące (np. likwidacja odrębnego postępowania gospodarczego), także w zakresie postępowania egzekucyjnego. Nowela wejdzie w życie za jakieś 7 miesięcy (pół roku po publikacji).

Nowości te będę sukcesywnie komentował na blogu. Na razie dostrzegam pozytywy nowelizacji, chociaż w niektórych przypadkach wylano dziecko z kąpielą.

Nowela uchyla kilka przepisów, w tym sławetny art. 801 kpc. Przepis ten stanowił

Jeśli wierzyciel lub sąd zarządzający z urzędu przeprowadzenie egzekucji albo uprawniony organ żądający przeprowadzenia egzekucji nie może wskazać przedmiotów służących do zaspokojenia wierzyciela, komornik wezwie dłużnika do złożenia wyjaśnień.

Prawdopodobnie, nie mogąc ustalić majątku dłużnika, wnosiłeś o jego wysłuchanie w trybie art. 801 kpc lub też otrzymałeś od komornika informację, że „wysłuchanie w trybie 801 kpc nie doprowadziło do ujawnienia mienia dłużnika”.

Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że ustawodawca negatywnie ocenia „dwutorowość” postępowania zmierzającego do ujawnienia majątku dłużnika: art. 801 kpc oraz postępowanie o wyjawienie majątku. Rozwiązanie z art. 801 kpc uznano za zbędne, a poza tym komornik będzie mógł korzystać wobec dłużnika z zapytania, o którym mowa w art. 761 kpc. Oznacza to, że dłużnik nie będzie mógł odmówić udzielenia komornikowi wyjaśnień, tym bardziej, że za odmowę grzywnę w nowym art. 762 podwyższono do 2.000 zł. I bardzo dobrze, tym bardziej, że odmowa z art. 801 nie była właściwie sankcjonowana.

Wydaje mi się tylko, że skutkiem uchylenia art. 801 może być zwiększenie ilości postępowań w sprawie wyjawienia majątku.

 

 

 

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Uznanie niewłaściwe długu
Zajęcie nadpłaty podatku

 1. Artur pisze:

  Cóż,wysnuwa Pan przypuszczenie że wzrośnie ilość postępowań o wyjawienie majątku a domyślam się że jeśli założenie miałoby się potwierdzić to widzi Pan w tym 'zło’ ; może dodatkowe obciążenie Sądów. Spraw o wyjawienie majątku w sporach z segmentu obrotu gospodarczego czy dochodzenia roszczeń jest relatywnie niewiele. To raz a dwa,stawiam tezę że kierowanie zapytań w trybie art. 761 Kpc w zw. z wyeksponowaniem rygoru normowanego art. kolejnym Kpc wystarczająco zachęci dłużników do udzielenia odpowiedzi – tj. opisania swojej życiowo majątkowej sytuacji,na żądanie wierzyciela i komornika. Zaś plusem jest bez wątpienia w mojej ocenie rugowanie nakładających się na siebie co do meritum norm prawnych ; taka sytuacja powoduje m.in. udzielenie pola ( zresztą dla obydwu ) stron sporu dla stosowania obstrukcji postępowania np. dla jego wydłużenia. Lecz przecież jak to zwykle bywa – czas pokaże czy zmiana jest słuszna.
  pozdrawiam
  Artur

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Artur, ale potem zrobiłem wpis, że art. 801 kpc jednak zostaje. Zapraszam do lektury: https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/04/19/1058/

 3. Artur pisze:

  Cóż napisać … będę uważniej czytał.
  Artur

 4. Paulla pisze:

  Witam!
  Fajnie Pan opisuje. Przynajmniej taki laik prawa jak ja, coś zrozumiał. Właśnie wygrałam sprawę z dłużnikiem zaocznie /pozwany się nie zgłosił/. Z wypowiedzi sędziego ogłaszajacego wyrok zrozumiałam, że po 2 tygodniach wyrok sie uprawomocni i mogę podjąć egzekucję. To znaczy, że ta klauzula wykonalności już będzie w tym wyroku?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Tak, klauzula będzie nawet w lipcu, o ile wyrok będzie prawomocny. Od wyroku zaocznego też można się odwołać.

 5. Grażyna pisze:

  Mam pytanie w związku z niniejszym tematem.
  Czy w toku prowadzonej egzekucji komorniczej komornik,na wniosek wierzyciela, będzie mógł wymagać od dłużnika okazania dokumentów firmy w postaci bilansu i rachunku zysków i strat
  (dłużnik to Sp. z o o. ). Niestety dłużnik od dwóch lat nie składa sprawozdań finansowych do KRS mimo faktu, że spółka działa i zarząd ma taki obowiązek. W związku z powyższym nie można dowiedzieć się wiele o kondycji tej firmy. Mamy obawy, że dłużnik w toku składania wyjaśnień przed komornikiem, o co złożyliśmy wniosek , może nie powiedzieć całej prawdy a trudno będzie udowodnić ew. „rozminięcie się” bez dowodów czyli udokumentowanej wiedzy o spółce i jej majątku.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Grażyna, dość prosto można do tego przymusić. A ponadto weszły właśnie w życie nowe przepisy w ustawie o KRS, które też mogą wam to ułatwić.

 6. monika pisze:

  Witam .
  Mam jedno krotkie pytanie .
  Art.761 §1 KPC dotyczy dluznika czy wierzyciela ?
  Chodzi dokladnie o alimenty . Dluznik jest zawiadomiony o tym , ze corka dalej sie uczy .
  Ale komornik zazadal ode mnie takiej informacji .
  Wedle logiki i tresci tego artykulu wszelkie informacje ktore moze uzyskac komornik dotycza dluznika a nie wierzyciela .
  Ja mam udowadniac , ze nalezy mi sie 200 zl alimentow ??????
  To nie jest zadanie od ojca ani sadu . Takiej informacji zazadal komornik .
  Pytalam juz oczywiscie w tej sprawie ale chcialabym sie upewnic

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *