Śmierć wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym

Zdarza się, że wierzyciel umrze w toku wszczętego już postępowania egzekucyjnego. Nie tylko dlatego, że w Polsce egzekucja trwa latami. Czasami tak po prostu bywa.

Zgodnie z art. 819 § 1 kpc w takiej sytuacji

Organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu również w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika. Postępowanie podejmuje się z udziałem spadkobierców zmarłego.

Następuje zatem zawieszenie z urzędu, zaś komornik tylko wydaje postanowienie, ale najpierw „wysłucha” strony (czyli wyśle pismo nazwane „wysłuchanie przed zawieszeniem”). Ważne jest także to, tak naprawdę to zawieszenie postępowania egzekucyjnego na podstawie tego przepisu wywołuje skutki już od chwili śmierci wierzyciela. Wszystkie czynności komornika dokonane po śmierci są i tak bezskuteczne wobec stron i po podjęciu postępowania będą musiały być dokonane ponownie.

A co mają zrobić spadkobiercy wierzyciela, który prowadził egzekucję?

Otóż nie muszą uzyskiwać klauzuli wykonalności na swoją rzecz. Nie trzeba więc wszczynać procedury z ar. 788 § 1 kpc, o której pisałem tutaj. Wystarczy wykazać się statusem spadkobiercy.

Służy temu prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia, które możesz uzyskać u notariusza. Dokumenty te są przydatne w regulowaniu spraw po zmarłym, więc tak czy siak warto się o nie postarać.

Jeżeli w ciągu roku od zawieszenia postępowania nikt się nie zgłosi, postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone z mocy prawa, o czym stanowi art. 823 kpc. Pamiętaj o tym.

Czasami jednak śmierć wierzyciela doprowadzi do umorzenia postępowania egzekucyjnego. Tak będzie, gdy umrze osoba uprawniona do alimentów, ale w zakresie przyszłych świadczeń. Te zaległe, ale nie wyegzekwowane, wchodzą do spadku.

Jeżeli jesteś spadkobiercą wierzyciela zmarłego już w trakcie postępowania, to postaraj się o szybkie udowodnienie tej okoliczności. Wierzytelności przeważnie nie umierają razem z wierzycielami.

Gdyby zaś interesowało Cię to, co można zrobić w razie śmierci dłużnika, zapraszam to lektury mojego artykułu w serwisie wyborcza.biz, który znajduje się tutaj.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Hoho, widzę że już więcej blogowych tekstów jest na wyborczej. Podoba mi się ten tabloidowy sposób tworzenia tytułów:

  „Będzie większa ochrona rent i emerytur? *Komornik* *będzie* *bezradny*”

  Czekam na kolejne:

  „NIE UWIERZYSZ: Ksiądz jak prezes!”

  😉

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Lechu, oj zaraz tam tabloidowy… Takie są wymagania współczesnego odbiorcy 8)

 3. Karol Sienkiewicz pisze:

  cytat z tego tekstu: „Internet jest medium, do którego trzeba umieć pisać, aby być znalezionym i czytanym”

 4. marcin pisze:

  Jeśli dana osoba odziedziczyła nieruchomość (jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez tę osobę w całości) ale w KW są jeszcze wpisani spadkodawcy. To wierzyciel może złożyć wniosek o wpisanie tego sadkobiercy do KW w miejsce spadkodawców załączając to postanowienie? Czy może inaczej trzeba się do tego zabrać? dłużnikiem w sprawie jest ten spadkobierca, dziękuję

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Marcin, a po co? Co chcesz osiągnąć? Dla egzekucji nie ma to żadnego znaczenia.

 6. marcin pisze:

  była bezskuteczna egzekucja, w związku z tym że dostała w spadku tę nieruchomość nie można będzie prowadzić z tego egzekucji?

 7. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Marcin, nie rozumiem. Jeżeli odziedziczyła majątek to oczywiście można prowadzić z tego egzekucję. Potrzebne do tego jest postanowienie o nabyciu spadku lub akt dziedziczenia.

 8. marcin pisze:

  no i teraz żeby prowadzić egzekucję z tej nieruchomości trzeba ujawnić spadkobiercę (dłużnika) w KW w miejsce spadkodawców. I teraz pytanie czy wierzyciel jest uprawniony do wystąpienia z takim wnioskiem i czy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest wystarczającym dokumentem, czy może trzeba jeszcze coś innego załączyć? dziękuję

 9. Karol Sienkiewicz pisze:

  @marcin, skoro ktoś tak Ci powiedział, to trudno…
  Tak, oryginalne postanowienie z klauzulą prawomocności jest wystarczające.

 10. marcin pisze:

  taką informację uzyskałem od komornika 😉

 11. łukasz pisze:

  a mi się wydaje, że wierzyciel nie ma w tej sytuacji legitymacji do złożenia wniosku o wpis nowego właściciela do kw bo nie ma prawa, które ma być wpisane w kw.czy się mylę?

 12. Karol Sienkiewicz pisze:

  @łukasz, wniosek może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny, co jest cechą postępowania nieprocesowego. A wierzyciel ma taki interes, to chyba dość jasne.

 13. łukasz pisze:

  nawiązywałem oczywiście do 626[2] § 5 kpc, ale znalazłem później orzeczenie które potwierdza, że wierzyciel może taki wniosek złożyć

  Postanowienie
  Sądu Najwyższego – Izba Cywilna
  z dnia 20 października 2011 r.
  IV CSK 653/10

  Teza
  Przepis art. 626[2] § 5 KPC ma charakter ogólny i nie ogranicza w stosunku do wierzyciela jego uprawnienia do złożenia jedynie wniosku o wpis (wykreślenie) prawa przysługującego wierzycielowi. W art. 626[2] § 5 KPC – w odniesieniu do wierzyciela, będącego wnioskodawcą – mowa jest jedynie o tym, aby przysługiwało mu prawo, które może być wpisane w księdze wieczystej. Niewątpliwie wniosek wierzyciela o wpis w księdze wieczystej musi być związany z prawem przysługującym wierzycielowi, może więc dotyczyć także wpisu w dziale II księgi wieczystej, jeżeli wpis taki ma wpływ na określenie zakresu przedmiotowego i podmiotowego prawa wierzyciela, które może być, bądź już zostało, ujawnione w księdze wieczystej. Wpis może również zmierzać do umożliwienia realizacji innych uprawnień przysługujących wierzycielowi, np. prowadzenia egzekucji z nieruchomości czy też z ułamkowej części nieruchomości.

 14. Karol Sienkiewicz pisze:

  @łukasz, dzięki. Ale to było dla mnie jasne i wynikało z samego tylko charakteru postępowania.

 15. Adam pisze:

  Witam. Mam pytanie, czy po śmierci wierzyciela oraz upływu roku od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, kiedy zawieszone postępowanie egzekucyjne umorzyło się z mocy prawa, do wnosku o ponowne wszczęcie postępowania wystarczy dołączyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, czy wymagana jest klauzula wykonalności na rzecz spadkobiercy? Zaznaczam, że będzie to nowe odrębne postępowanie, a nie kontynuacja wcześniej zawieszonego. Dziękuję za odpowiedź.

 16. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Adam, rozumiem, że postępowaie było wszczęte, dłużnik zmarł, komornik zawiesił i po roku umorzył? Jeżeli tak, to wg mnie wraz z tytułem należy złożyć prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

 17. Krzysztof pisze:

  Mam taką sytuację. Dłużnik zmarł 15.06.2011. Komornik zawiesił postępowanie. Złożyłem zapytanie do Sądu czy toczyło się postępowanie spadkowe po śmierci dłużniczki. W odpowiedzi Sąd stwierdził, ze nie toczyło się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej.
  W tej chwili nie wiem co powinienem dalej zrobić.
  Nie wiem czy ktoś dziedziczy ten dług po zmarłej i kto to może ewentualnie być.
  Nie wiem jak ustalić dane osób, wobec których może być dalej prowadzona egzekucja.
  Nie wiem jak doprowadzić do tego by postępowanie dalej się toczyło.
  Proszę o pomoc w wyjściu z tego, dla mnie, „martwego” punktu :-).

 18. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Krzysztof, teraz trzeba bardzo mocno powalczyć o dane. To będzie trudne. Nic nie wiesz o dzieciach? O rodzinie?

 19. Krzysztof pisze:

  Udało mi się w międzyczasie ustalić:
  – dane syna dłużniczki:
  • imię nazwisko
  • datę urodzenia
  • jakiś stary adres zamieszkania
  • numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, która została zlikwidowana 01.04.2001
  – dane byłego męża dłużniczki, rozwiedli się na pewno kilka lat, przed jej śmiercią:
  • imię nazwisko
  • jakiś stary adres zamieszkania
  • numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, która została zlikwidowana 31.03.2002
  – wiem, że miała córkę, ale nie mam żadnych danych.

 20. Anna pisze:

  Wierzycielka zmarła 1,7 miesięcy temu.Dłuznik zawiadomił o tym fakcie komornika i wnioskował o umożenie postepowania. Komornik nie odpowiedział. 6 miesięcy temu zmarł dłuznik. Wierzyciela testamentem przekazała swoje wierzytelności swojej spadkobierczyni. Ta przed notariuszem przyjęła spadek , lecz do dzisiaj nie zgłosiła się do komornika. Czy komornik powinien umorzyć to postępowanie z mocy prawa ? jak stanowi o tym art. 823 kpc . Czy komornik postąpił słusznie nie umarzając bądź zawieszając postępowanie egzekucyjne mimo zgłoszenia na piśmie i dostarczenia przez dłużnika aktu zgonu wierzycielki ? Proszę bardzo o odpowiedź .

 21. Karol Sienkiewicz pisze:

  @Anna, Śmieć wierzyciela nie uzasadnia umorzenia tylko zawieszenie. Podobnie śmierć dłużnika. 819 kpc. Jeżeli więc komornik miał akt zgonu to powinien był zawiesić postępowanie.

 22. Krzysztof pisze:

  Witam artykuł w GW fajny ale
  czy wierzyciel może uruchomić kuratora spadku do egzekucji z nieruchomości swojego zmarłego dłużnika ?
  tak się zastanawiam :
  w sytuacji, gdy wierzyciel wiedział, że dłużnik ma nieruchomość i składał wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
  Znani wierzycielowi spadkobiercy odrzucają spadek wskazując kolejnych członków rodziny – aż do paraliżu z art. 934 par. 2 k.c. [zgon po 28.06.2009].
  Zgodnie z 779 par. 1 k.p.c. bez ustalenia spadkobierców nic się nie da zrobić.
  To może ustanowić kuratora spadku, pozwać go – ma leg. bierną i zastępstwo pośrednie ?
  A dalej wpisać kuratora do KW [??] A może lepiej jest wynająć detektywa ?

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Przyznam, że nie miałem takiej sytuacji, ale jeżeli by się pojawiła, to robiłbym właśnie w ten sposób, dążąc do ustanowienia kuratora. Bardziej jednak prawdopodobne jest zmuszenie Gminy do przyjęcia spadku. Co ma na myśli z tym paraliżem ze 934 § 2 kc? A detektyw? To czasami najlepszy sposób.

 23. Karol pisze:

  Witam,
  Czy w przypadku składania wniosku o nadanie klauzuli na spadkobierców dłużnika, muszę załączać odpisy dla każdego ze spadkobierców, czy w takim wypadku wystarczy tylko egzemplarz dla sądu? Ewentualnie z czego wynika taki obowiązek, bądź jego brak załączenia odpisów w tym przypadku? 🙂

  pozdrawiam

 24. mario pisze:

  Witam,
  Panie Karolu taka sytuacja, po śmierci dziecka rodzic zobowiązany do alimentów (wyrokiem rozwodowym) wpłaca komornikowi zaległe alimenty, które miały być płacone do rąk drugiego rodzica. Po dziecku dziedziczą rodzice po 1/2, czy to oznacza, że komornik powinien wypłacić każdemu z rodziców połowę kwoty zaległych alimentów? Przecież to niesprawiedliwe? Czy można coś zrobić, aby całą kwotę otrzymał rodzic, z którym dziecko mieszkało i do rąk którego miały być płacone alimenty?
  pozdrawiam,

 25. Michał pisze:

  Mario, jeżeli alimenty zostały zapłacone za okres po śmierci dziecka (a to wynika z twojego wpisu), powinny zostać w całości zwrócone temu, kto te alimenty zapłacił.

  • mario pisze:

   Alimenty zostały zapłacone po śmierci dziecka, ale są to zaległe alimenty (tak jak napisałem) tj. za okres gdy dziecko żyło. Wiem, że po śmierci obowiązek alimentacyjny wygasa, problem dotyczy alimentów należnych za życia dziecka, ale zapłaconych po śmierci. Takie alimenty tj. kwota wpłacona komornikowi stanowi spadek po dziecku (dziedziczą rodzice po 1/2). Moje pytanie dotyczy tego, czy można coś zrobić, aby całość tej kwoty dostał rodzic, do rąk którego miały być płatne alimenty za życia dziecka?

 26. anna pisze:

  czy komornik musi umorzyc postepowanie egzekucyjne z mijej nieruchomosci jesli do mnie dotarławiadomosc ze dłuznik od 4 nie zyje i o tym powoadomiłam komornika i przesłałAM AKT ZGONU.czy komorni k mnie o tym zawiadomi,sprawa bardzo pilna

 27. anna pisze:

  WOBEC POWYZSZEGO CZY CZYNNOSCI ZWIAZANE Z PRZEJECIEM NIERUCHOMOSCI KTÓRE ODBYŁY SIE PO SMIERCI DŁUZNIKA TAKI JAK PRZYBICIE WIERZYCIELOWI KTÓRY SPECJANIE NIE ZAWIADOMIŁ KOMORNIKA O SMIERCI SA WAZNE CZY SA BEZSKUTECZNE

 28. anna pisze:

  jesli ja doreczyłwm komormikowi akt zgonu dłuznika który był włascicielem przed 20 laty mojej nieruchomosci która ja nabyłam a wierzycielka ukrywała to przed komornikiem jakie kroki podejmie komornik i co ja mamdalej zrobic z tym faktem i co dalej z moja nieruchomoscia

 29. anna pisze:

  bardzom prosze o odpowoedz do poprzedniego pytania

  • anna pisze:

   czy jesli wierzycielka ukrywała aky zgonu przez 5 lat a komornik dokonał czynnosci zwiazanych z zakonczenie windykacji a wiec przejecie i przybicia tej wierzytelnosci czy ja moge domogac sie odszkodowania za zniszczony sad który był załozony na tej nieruchomosci i porzez te 5 lat został zdewastowany

   • anna pisze:

    P Karolu a co jesli wierzyiel nie ujawnił smierci dłuznika i po 3 latah zazadał przejecia nieruchomosci a sąd dokonał prawomonego przybicia czy takie przycicie jest wazne czy nalezy wnies postepowanie sadowe o uniewaznienie takiego przybicia

 30. Wioleta pisze:

  Witam uprzejmie,
  mam pytanie, mam nadzieję, że Państwo podpowiecie co powinnam zrobić.
  Zgodnie z powyższym artykułem: „Jeżeli jesteś spadkobiercą wierzyciela zmarłego już w trakcie postępowania, to postaraj się o szybkie udowodnienie tej okoliczności” . Czy widząc kolejne pisma od komornika, przychodzące do nieżyjącej matki, powinnam wysłać komornikowi akt jej zgonu czy raczej nic nie robić, czekając aż skieruje roszczenia na mnie? Dodam, że postanowienie o nabyciu spadku (wprost) jest z 03.2016, matka zmarła 06.2015. Nie ukrywam, że byłabym rada gdyby część z tych spraw się przedawniła.
  Pozdrawiam

 31. Leszek pisze:

  Dzien dobry Panie Karolu,
  co w przypadku, gdy przeciwko osobie zmarlej, po ktorej jestem jedynym spadkobierca toczyla sie sprawa cywilna o zaplacenie mandatu (czyli tak zwanej oplaty dodatkowej) za nieskasowany bilet? Sad zawiesil postepowanie, gdy otrzymal akt zgonu od prawnika, ktory reprezentowal zmarlego. Czy jako spadkobierca moge samodzielnie wyslac pismo do powoda z propozycja zawarcia ugody, czy musi to zrobic adwokat, ktory reprezentowal zmarlego?

  • anna pisze:

   P Karolu a co jesli wierzyiel nie ujawnił smierci dłuznika i po 3 latah zazadał przejecia nieruchomosci a sąd dokonał prawomonego przybicia czy takie przycicie jest wazne czy nalezy wnies postepowanie sadowe o uniewaznienie takiego przybicia

 32. Rafal pisze:

  Witam,
  Mam pytanie co zrobić w przypadku gdy w trakcie trwania postępowania sądowego zmarł wierzyciel, wyrok skazujący zapadł już po śmierci wierzyciela. Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Wydziale III Karnym, później była apelacja w Sądzie Apelacyjnym II Wydział Karny, lecz nie dotyczyła konkretnie osoby która jest dłużnikiem. Teraz jak rozumiem trzeba nadać wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, jako że jestem jedynym spadkobiercą, wraz ze wnioskiem muszę dostarczyć do Sądu stwierdzeniu nabycia spadku lub poświadczenie dziedziczenia? Wniosek ten muszę kierować do Sądu Okręgowego wydział III Karny?

 33. Anna pisze:

  O tak, śmierć dłużnika to straszna sprawa! Dziękuję za świetny artykuł! 🙂

 34. helena pisze:

  zmarl moj pradziadek ktory 1954r kupil dwie kamienice on był załozycielem głownej KW czy po jego śmiwrci wlasnośc KW przechodzi na moją mamę ktora jeszcze żyje informuję ze ona miala siostre ale siostr jej zmarla 20 lat temu .Obecnie w Geodezji dowiedzialam sie ze nie mozemy sprawdzic potrzebnych nam informacji bo glowna Kw jest zarejestrowana na inną osobe ktora nie jest z nami pokrewnionw a jest wlaścicielem jednej z kamienic którą sprzedala moja ciocia czyli siostr mamy .czy mam prawo wystąpic do sądu o sprawdzenie wiarygodności wpisów w KW

 35. Jolanta pisze:

  Dzień dobry .Proszę o ile to możliwe o odpowiedz.Tato zmarł w 2008 ,w 2009 umorzono po nim postępowanie egzekucyjne z mocy samego prawa .Czy wnuki ,które nabyły po nim spadek długi z dobrodziejstwem inwentarza ,muszą dalej te długi po nim spłacać.

 36. Bartosz pisze:

  Uczestniczę w postępowaniu egzekucyjnym gdzie jest ponad 40 wierzycieli. Ostatnio jeden z wierzycieli zmarł, czy sąd/komornik zawiesza takie postępowanie? Przez jakiś czas sąd/komornik nie wiedział o śmierci tego wierzyciela, dokonywane były czynności i postanowienia, czy teraz należy je wykonać ponownie (np. przysądzenie nieruchomości)?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *