Koszty zastępstwa w postępowaniu egzekucyjnym

wyższa rekompensata za windykację

Temat trudny ale ważny. Pieniądze.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile Twój dłużnik musi zapłacić Twojemu prawnikowi za prowadzenie egzekucji?

Na pewno za mało.

W postępowaniu egzekucyjnym obowiązuje zasada, iż dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty te ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem, a ich wysokość ustala w drodze postanowienia komornik. Czyli ile?

Do kosztów tych należą między innymi koszty zastępstwa procesowego.

Gdy Twoim pełnomocnikiem jest adwokat lub radca prawny, to minimalne stawki takiego wynagrodzenia określają odpowiednie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

Wierzyciel może oczywiście umówić się ze swoim pełnomocnikiem na wyższe wynagrodzenie, jednak do niezbędnych kosztów procesu prawo zalicza i tak wynagrodzenie nie wyższe niż stawki określone w tych rozporządzeniach oraz wydatki jednego tylko radcy prawnego lub adwokata.

Wysokość stawek zależy od wartości roszczenia. W postępowaniu egzekucyjnym wysokość stawki minimalnej to ¼ kosztów z procesu, a więc też w sumie zależy od wartości egzekwowanego roszczenia.

Stawki te wynoszą zatem:

1) do 500 zł – 15 zł

2) powyżej 500 zł do 1500 zł – 45 zł

3) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 150 zł

4) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 300 zł

5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 600 zł

6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 900 zł

7) powyżej 200 000 zł – 1800 zł

Pamiętaj jednak, że przy egzekucji z nieruchomości stawki te są dwukrotnie wyższe.

W wyjątkowych przypadkach komornik może przyznać wielokrotność tych stawek minimalnych. Robią to jednak niechętnie z uwagi na częste skargi w tym przedmiocie.

Wyjątek od wskazanych stawek stosunkowych stanowią, ustalone konkretnie na wysokość 60 zł, stawka za prowadzenie sprawy o zaopatrzenie tytułu egzekucyjnego w klauzulę wykonalności oraz stawka za prowadzenie sprawy ze skargi na czynności komornika.

No cóż, nie są to jakieś zawrotne kwoty, dlatego w sprawach takich najczęściej umawiamy się na success fee, czyli premię od sukcesu. Zasady etyki nie pozwalają nam jednak umawiać się wyłącznie na udział w ściągniętej kwocie. Dlatego zawsze obok honorarium liczonego jako premia pojawić się musi też kwota stała.

Jak wspomniałem wysokość kosztów zastępstwa procesowego ustala komornik w drodze postanowienia. Jeżeli kwota została ustalona przez komornika błędnie (czyli oczywiście za nisko), powinieneś złożyć na to postanowienie skargę (chociaż Twój pełnomocnik raczej tego dopilnuje). Skargę na czynności komornika składa się do sądu rejonowego, przy którym działa komornik (z wyjątkami) w terminie tygodnia od dnia otrzymania postanowienia. Powinna ona zawierać wniosek o zmianę lub uchylenie postanowienia komornika w zaskarżonej części (niestety podlega opłacie).

Postanowienie, na które nie złożono skargi we wskazanym terminie, staje się prawomocne i podlega wykonaniu bez potrzeby zaopatrywania go w klauzulę wykonalności.

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły

 1. Niewielkie zwracane koszty. Pewnie ktoś wyszedł z założenia, że egzekucja polega tylko na napisaniu wniosku i czekaniu. Z drugiej strony ma to swoje uzasadnienie – skoro bowiem to wierzyciel jest obarczony obowiązkiem szukania i wskazywania majątku, i za swoją „pracę” dopłaty od dłużnika nie otrzymuje…

 2. AKN pisze:

  Koszty przyznawane przez sądy i komorników, szczególnie w sprawach o małe sumy, w ogóle nie przystają do rzeczywistych wydatków wierzyciela i do niezbędnego nakładu pracy pełnomocnika. Dlatego pewnie większość spraw o drobne kwoty w ogóle nie trafia do sądu. A szkoda…

 3. Michał pisze:

  Do 500 zł stawka symboliczna – mniej niż za 3 listy polecone z zpo. A jak jest w sądach, jeżeli chodzi o przyznawanie wielokrotnej stawki? Zasądzają czy raczej odmawiają?

 4. Raf pisze:

  Witam,
  świeży przypadek zapobiegliwości pełnomocnika: postępowanie egz. prowadzone na podstawie nakazu zapłaty; dłużnik składa wniosek o przywrócenie terminu i sprzeciw; sąd uchyla nakaz; wierzyciel umarza postępowanie z 825kpc; komornik wydaje postanowienie o koszach i umarza; dłużnik skarży postanowienie o przyznaniu pełnomocnikowi kosztów zastępstwa prawnego w post.egz. z uwagi na ostrożność procesową i hipotetyczną możliwość egzekwowania prawomocnego postanowienia.

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  Przemek, roboty budowlane…

 6. Aga pisze:

  A ja mam takie pytanie – jeżeli wierzyciel chce zmienić komornika, to musi najpierw żądać (wnieść o )umorzenia postępowania przed tym komornikiem, który prowadzi egzekucję i pójśc z tytułem wykonawczym od niego otrzymanym do innego komornika? Pozdrawiam.

 7. Lilia pisze:

  Panie Karolu serdecznie pozdrawiam i proszę czy mógłby Pan mi udzielić informacji w sprawie kiedy ten sam radca prawny otrzymuje koszty zastępstwa w egzekucji w wysokości 2400 złotych od dwóch róznych komorników w tej samej sprawie , czy to sa właściwe działania?Nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności trafil do komornika , wszczęto postępowanie egzekucyjne , dług wynosił 18000 zł , dłuznik wpłacił kwotę 10000 zl , potrącono z tej kwoty koszty procesu w wysokości 2645 zl , koszty zastepstwa w egzekucji 2.400 zl , oplate egzekucyjną w wysokości 3 571,44 zł oraz odestki i sparwę umorzono , przekazując ją do egzekucji innemu komornikowi , w sierpniu 2013 ja spłaciłam cały dług za dłuznika w wysokości około 25500 zł w tym koszty egzekucji w wysokości 3482 zl , odsetki , oraz dług podstawowy , komornik zapłacil z tej kwoty ponownie koszty zastępstwa w egzekucji w wysokości 2400 zł , proszę mi odpowiedzieć czy to są właściwe działania i zgodne z prawem?

 8. Lilia pisze:

  Dziekuję Panu

 9. damian pisze:

  A co w przypadku eksmisji w której nie ma żadnego świadczenia pieniężnego a pełnomocnik wnosi o przyznanie kosztów??

 10. Rafał pisze:

  Witam co z kosztami zastępstwa w egzekucji jeśli komornik umorzył postępowanie ?? kto ma zapłacić radcy – zaznaczam że nie byłem informowany o kosztach porostu radca po otrzymaniu klauzuli wykonalności sam złożył pismo do komornika.

 11. ewa pisze:

  Mam pytanie komornik zajal mi cala wynagrodzenie za umowe zlecenie czy moze tak zrobic,ale to jeszcze nie wszystko naliczyl mi ,NALEZNOSC GLOWNA+ODSETKI to rozumie i do tego KOSZTY SADOWE m.inprocesu,klauzuli,poprz.egzekucji to jest 156zl,okej to wszystko rozumie .Ale do powyzszych kwot nalezy doliczyc KOSZTY EGZEKUCJI , NA KTORE SKLADAJA SIE;-oplata stosunkowa w wysokosci 15 procent wartosciwyegzekwowanego swiadczenia,lecz nie mniej niz 308,08 zl ,no i jeszcze wydatki gotowkowe w wysokosci 38,35 zl tej drugiej czesci juz nie rozumie i dlaczego jest taka duza.bardzo prosze o wytlumaczenie mi tego,dziekuje

 12. anna pisze:

  Czy radca prawny (wodociągi) ma prawo naliczyć sobie kwotę 120PLN kosztów zastępstwa adwokackiego w egzekucji od należności głównej 180PLN ? Z tego co jest napisane wużęj to są jakieś ramy kwotowe .

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   anna, radca prawny, nawet z wodociągów, sam nic sobie nie nalicza. To komornik ustala to wynagrodzenie.

 13. Łukasz pisze:

  Ile wynoszą Koszty zastępstwa procesowego w egzekucji kontaktów z dzieckiem? 120zł???

  1.Ile wynoszą te koszty adwokackie dot. w przypadku gdy jest to sprawa o zagrożenie jakąś sumą pieniężną bez znaczenia ile?
  mi się wydaje że Ozł gdyż jak nie jest to wniosek o nakaz zapłaty to koszty wynoszą zero złoty chyba?
  2.A ile wynoszą te koszty adwokackie dot. egzekucji kontaktów z dzieckiem w przypadku gdy chodzi o kwotę 500zł? jako nakaz zapłaty?
  Wydaje mi się że jest to 15zł gdyż nie przekracza sumy 500zł żądana kwota?

 14. Marek pisze:

  Witam, od niedawna zaglądam na Pański blog i dowiaduję się ciekawych rzeczy. Mnie nurtuje pewien problem i byłbym wdzięczny za podpowiedź, mianowicie : czy przyznane przez komornika koszty zastępstwa egzekucyjnego – w chwili gdy wierzyciel wszczął kolejną egzekucję po kilku latach, ponieważ poprzednia okazała się bezskuteczna – może sobie doliczyć do nowego wniosku egzekucyjnego ? jeśli tak to np. przy większej kwocie, ponawiając co rok egzekucję, (co rok bezskuteczną) co rok będzie sobie doliczał np. 2400 zł ? czy tak ? wg. mnie to niesprawiedliwe. przecież wierzyciel nie poniósł tych kosztów. Rozumiem, że wierzyciel może sobie doliczyć koszty poprzedniej zaliczki, i innych wydatków , które poniósł itd., ale chyba nie koszty zastępstwa ?! Pozdrawiam.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Marek, a dlaczego nie poniósł? Sąd ta pewność? Oczywiście, że może sobie doliczać koszty zastępstwa.

 15. Anita pisze:

  Witam,mam pytanie odnośnie kosztów zastępstwa procesowego, czy w sytuacji gdy powód nie korzysta z pomocy pełnomocnika ani adwokata to takie koszty i tak należą się powodowi? złożyłam pozew o odprawę przeciwko mojemu byłemu pracodawcy, otrzymałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym na którym sad wezwał mojego pracodawce do wypłaty na moja rzecz odprawy oraz kosztów zastępstwa procesowego (o które nie wnosiłam w pozwie – sąd sam to dopisał w nakazie). Mój pracodawca odwołał się od tego nakazu zapłaty twierdząc że koszty zastępstwa procesowego nie należą mi się ponieważ nie posiadam pełnomocnika. Co mam odpisać w piśmie przygotowawczym do sądu ponieważ nie wiem czy te koszty mi się należą ( skoro sąd sam je zasadził myślałam że najlepiej wie ze tak)? Z góry dziękuję za pomoc:) Anita.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Anita, należą się koszty, które poniosłaś, czyli pewnie opłata od pozwu. Jeżeli nie było pełnomocnika to koszty zastępstwa się nie należą, sąd mógł się pomylić. Napisz, że nie wnosiłaś i to błąd sądu, więc niech sąd drugiej instancji nie obciążą Cię kosztami przegranego zażalenia.

 16. piotr pisze:

  Mamy pytanie czy na koszty zastępstwa mogę poprosić o rachunek fakturę od firmy pobierającej te koszty???????chcę by zapłacili z tytułu zysku podatek .

 17. gozata pisze:

  ja mam pytanie dość prozaiczne: jeżeli w nakazie zasądzono zapłatę kwoty 2646 zł z odsetakmi ustawowymi, 642 zł w tym 600zł zastępstwa to do obliczenia tych widełek opisanych w artykule zliczamy wszystkie te kwoty czy patrze tylko na należność główną i stąd wybieram widełki?
  nie mogę skontaktować się z pełnomocnikiem swoim, mam tylko skan nakazu i zastanawiam się jak się to liczy. Z góry dzięki za pomoc

 18. Roma pisze:

  Witam, proszę o pomoc!
  Otrzymałam 27.04.2015 odpis pozwu z sądu z 01.04.2015 a przelew dokonałam 07.04.2015.
  Mam 2 pytania :
  1* Czy ma znaczenie fakt ze otrzymałam pozew 20 dni po wpłacie?
  2* Zostałam obciążona kosztami zastępstwa procesowego w wysokości 600 zł a wartość główna była 1599 zł. Czy rozporządzenie narzuca maksymalną stawkę tych kosztów bo z tego wynika ze wynoszą 38% wartości ogólnej. Bardzo proszę o pomoc.

  • Węgier pisze:

   1. Tak. Zapłata po wniesieniu pozwu stanowi uznanie roszczenia. Koszty zastępstwa się nadal należą. Przecież prawnik się napracował. Napisał pozew.
   2. Te 600 zł to koszty minimalne. Maksymalne to sześciokrotność minimalnych.

 19. Piotr pisze:

  Panie Karolu,
  czy w przypadku nadawania klauzuli wykonalności wyrokowi karnemu pełnomocnik wierzyciela nie ma co liczyć nawet na 60 zł (mikro koszty) zastępstwa ? czy też stosuje się tu zasady ogólne

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Piotr, 60 zł się należy 🙂

   • Piotr pisze:

    Kontynuując: czy zatem 60 zł należy się w również w przypadku nadawania klauzuli wyrokowi orzekającemu na podst. art 46 § 1 k.k. obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego?
    (jest jakaś podstawa prawna lub art. na blogu) A jeśli tak to czy jeśli się o nie nie wniosło czy można to jeszcze uzupełnić? (klauzuli wszak jeszcze nie nadano)

   • Małgosia pisze:

    czy mógłby Pan podać podstawę prawną? wiem, że koszty zastępstwa należą się w postępowaniu klauzulowym w sprawach cywilnych, w karnych nie jestem przekonana… pozdrawiam

  • Lech pisze:

   A czemu to miały by być mikro koszty? Akurat koszt jak najbardziej odpowiadający nakładowi pracy 😉

   • Piotr pisze:

    Mikro bo małe, ale może faktycznie adekwatne …choć wg. mnie lepsze byłoby 80 lub 100 – byłoby adekwatne jeszcze bardziej 😉

 20. AntyLichwa pisze:

  Ja wiem że lichwiarzom zawsze będzie mało i chcieliby mnożyć kwotę długu w nieskończoność . Koszty zastępstwa procesowego są na odpowiednim poziomie za napisanie pozwu i wysłanie go pocztą do tego dodatkowe stawki zastępstwa egzekucyjnego. Wiem wiem takim chciwym cwaniakom jak wy zawszę będzie mało . Życzę wszystkim prawnikom i windykatorom jak najgorzej.

 21. bozena pisze:

  mialam dlug 70000 zl splacilam do rak wierzyciela po nadaniu klauzuli wykonalnosci .sprawa zajmowal sie radca prawny naliczalac wysoki koszty kncelari to 10000 zl koszty radcy prawnego 900 zl i inne 1600 zl odsetki 6999 inne koszty 1500 zl .Kwote 9oo zl koszty radcy doliczyl rowniez komornik Wierzyciel sprzedal kwote po 5 miesiacach o 5000 zl Czy moga byc tak wysokie koszty >Prosze o odpowiedz

 22. Beata pisze:

  Dobry wieczór. Adwokat, sporządził zawiadomienie o wszczęciu egzekucji w imieniu małoletniego o zaległe alimenty. Egzekucja doszła do skutku, alimenty ściągnięte, adwokat otrzymał koszty zastępstwa procesowego. Dłużnik wystąpił o cofnięcie klauzuli wykonalności. Odbędzie się rozprawa. Czy ten adwokat, który uczestniczył w tej egzekucji jest w jakiś sposób związany z tą sprawa, i ma jeszcze jakieś obowiązki, czy jego rola zakończyła się w momencie napisania tego pisma ezgzekucyjnego do komornika?
  dziękuję bardzo za odpowiedź
  Beata

 23. Łukasz pisze:

  Czy koszty zastępstwa prawnego wzrosły?
  Wczoraj otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji:
  1)należność główna: 3070 zł
  2)odsetki 1338 zł
  3)koszty procesu 674 zł
  4)koszty wniosku adwokackiego 600 zł ??? – tak dużo? było 150 zł.
  Proszę o dopowiedz.

 24. barbata pisze:

  Czy koszty naliczone przez komornika za zastępstwo prawne w postępowaniu egzekucyjnym należą do wierzyciela czy do prawnika, który opłacany był za ryczałtową stałą opiekę prawną nad wierzycielem?
  dzk za odpowiedź

  • Michał pisze:

   To zależy od tego, jaka była pomiędzy nimi umowa. Generalnie koszty te powstają w związku z udziałem prawnika, więc do niego powinny trafić.

   • Lech pisze:

    Panie @Michale – jest dokładnie odwrotnie – „generalnie” koszty należą się temu, komu zostały zasądzone, czyli stronie procesu, natomiast to, co należy się pełnomocnikowi zależy li tylko i wyłącznie z umowy pomiędzy pełnomocnikiem i stroną.

    • Karol Sienkiewicz pisze:

     Lech, kosztów zastępstwa nie ma bez profesjonalnego pełnomocnika, więc IMHO Michał ma rację.

     • Lech pisze:

      Jasne, że nie ma, ale co ma jedno do drugiego? To, co dostaje pełnomocnik wynika z umowy między pełnomocnikiem i stroną. To, co dostaje strona, wynika z wyroku. To chyba nie podlega dyskusji?

 25. Wojtek pisze:

  Witam mam takie pytanie co w przypadku kiedy komornik nie wyegzekwuje żadnej kwoty od zobowiązanego i tym samym kosztów zastępstwa w postępowaniu egzekucyjnym. Co dzieje się z tymi kosztami??? Czy prawnik może żądać je od wierzyciela??

 26. Monika pisze:

  A jezeli jest dwoch powodow bedacych wspoluczestnikami materialnymi koniecznymi i byli reprezentowani przez odrebnych pelnomocnikow to dla kazdego z nich naleza sie odrebne kostzty zastepstwa? pozdrawiam.

 27. Anna pisze:

  Witam. Mam egzekucję komorniczą na kwotę 26000zl wierzycieli jest kilku ale sa reprezentowani przez jednego pełnomocnika. Tytuł wykonawczy jest ten sam. Spłaciłam już wierzycieli co do kwot głównych i odsetek pozostają koszty. Pełnomocnik wystosował wniosek do komornika o umorzenie egzekucji ale żąda ode mnie wpłaty 2230zl na jego konto tytułem kosztów. Co o tym sądzić? Czy to nie za duża kwota/

  • Węgier pisze:

   jeśli tyle zasądził Sąd i przyznał Komornik, to nie jest za duża.
   Jeśli zasądzili i przyznali mniej to jest za duża.
   Bez dokumentów nie da się odpowiedzieć lepiej.

 28. Anna pisze:

  Witam. Mam egzekucję, w której osoba trzecia (wierzyciel mojego wierzyciela) zajęła wierzytelność mojego wierzyciela wobec dłużnika. W toku egzekucji ściągnięto część należności od dłużnika dla mojego wierzyciela. Czy komornik może z tej kwoty przyznać koszty zastępstwa w postępowaniu egzekucyjnym oraz koszty procesu?

 29. Anna pisze:

  Witam. Mam pytanie 🙂 pray wszczęciu sprawy koszty zastepstwa w egzekucji wynosiły 300 zł ( 2014), teraz przy aplaciejest to kwota 600 zł. Czytałam,ze jakies przepisy sie zmieniły i wszystko podwyższono o 2 razy,ale jesli sprawa zaczęła sie w 2014 i wtedy kwota ta wynosiła 300 zł. ,to komornik moze ja pod jeść po zmianie przepisów do 600? Czy nie powinna obowiazywać kwota z dnia rozpoczęcia wszczęcie.

  • Michał pisze:

   Anna, koszty zastępstwa nie wzrosną, bo stosuje się przepisy obowiązujące w momencie złożenia wniosku egz.

   • Anna pisze:

    Właśnie rozmawiałam z komornikiem, 29.12.2014 r. koszty zastępstwa egzekucji ustalone były w piśmie na 300 zł, a podobno w styczniu 2015 już podnieśli do 600 zł. (pisma nie mam, ponieważ nie zostało odebrane), komornik twierdzi,że mógł zwiększyć tą kwotę , ja tak naprawdę nie mogłam odebrać tej korespondencji,więc termin na jakąkolwiek skargę w tym momencie minął? I na dodatek przy rozmowie telefonicznej jeszcze tydzień temu kwota do spłaty miała wynosić około 1750 zł., komornik ściągnął z konta 2393,17 (bank miał taką kwotę podaną przez komornika do potrącenia,ale ja wcześniej spłaciłam część), na konto zwrócił 374,22 …zostało u niego 2018,95, zadzwoniłam z pytaniem dlaczego taka kwota a nie te 1750, to stwierdzili,że dopiero teraz doliczyli koszty uzyskania informacji 240,86 + podatek 185,33 zł, byłam pewna,żę już wszystkie swoje należności komornik ściągnął na początku,a teraz został tylko sam dług. Mam wrażenie,że dostali na konto więcej niż wynosił dług i postawnowili dopisać jeszcze dodatkowe koszty. czy to możliwe? czy oni są pod kontrolą i muszą się ze wszystkiego tłumaczyć i raczej nie robili by takich przekrętów? z góry dziękuję za pomoc

 30. wicio pisze:

  Koszty zastępstwa zawyżono mi o 9000 PLN. Było to osiem lat temu. Spłacam dom. Czy mogę jeszcze coś z tym zrobić?

 31. Wojciech pisze:

  Chciałem się dowiedzieć jak koszty zastępstwa procesowego z w/w tabeli mają się do rzeczywistości? Właśnie dostałem zawiadomienie od Komornika: należność główna to : 2591, 00 zł z koszty zastępstwa procesowego to 917,oo zł. Na jakiej podstawie doliczono mi tak wysokie koszty zastępstwa procesowego?

  • Michał pisze:

   Wojciech, w przypadku kwoty 2591 zł koszty w postępowaniu przed sądem, gdy sprawa kończy się nakazem (w post. wszczętym po stycznia 2016) wynoszą dokładnie 900 zł+ 17 zł opłaty od pełnomocnictwa. Powyższa tabelka dotyczy kosztów w postępowaniu egzekucyjnym, a nie sądowym.

 32. Gosia pisze:

  Witam. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie rozumiem kilku kwestii. W czerwcu dostalam nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym z e-sądu, kwota należna 1800 + odsetki w wysokości 95zł oraz koszty zastępstwa procesowego 930,30zł. W terminie 14 dni zapłaciłam koszty procesu i 1195 kwoty głównej. Napisałam do wierzyciela pismo o rozłożenie pozostałej kwoty na raty, dostałam negatywną odpowiedź. 2 lata temu po utracie pracy, wpadłam w spiralę zadłużenia i właśnie kiedy juz prawie spłaciłam wszystkie długi, dzisiaj odebrałam pismo od komornika odnośnie tego zadłużenia ( dodam że niedawno na konto wierzyciela przelałam 350zł), poza nakazem do wykazania majątku, kwota do zapłaty to: kwota główna 700zł, koszty procesu znowu 930,30, koszty zastępstwa w egzekucji 300zł, opłata egzekucyjna 340,86, opłaty stałe 68,17, podatek Vat 94,08, wydatki gotówkowe 104zł. Wyszło na to że dalej mam tyle samo do zapłaty. Do pani komornik dzisiaj nie mogłam się dodzwonić, wierzyciel nie odbiera a ja mam na karku egzekucję komorniczą. Czy ja w tej sytuacji mogę cokolwiek zrobić? Czuję się zaszczuta całą sytuacja:(

 33. Jadwiga pisze:

  Witam bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytanie :
  – czy ustalając wysokość kosztów zastępstwa w egzekucji – do wartości egzekwowanego świadczenia (od którego zależy stawka) dolicza się także koszty zastępstwa w postępowaniu sądowym i odsetki ?
  Pytam bo przeciwko mojej znaojmej toczy się egzekucja o należność główną 500 zł , plus koszty zastępstwa w post sądowym 917 zł plus 168 zł. Komornik przyznał radcy prawnemu 300 zł za zastępstwo w postępowaniu egzekucyjnym . – prawidłowo ? czy jednak powinna być stawka z niższego szczebelka?

 34. Ania pisze:

  Nie wiem czy na temat, ale… Dostałam z kancelarii wezwanie do zapłaty kosztów zastępstwa 120 zł (koszty zast. sadowego). Natomiast klient reprezentowany przez adwokata jest mi dłużny 5.000 zł czy ja mogę te 120 zł potrącić z mojej wierzytelności wobec dłużnika reprezentowanego przez adwokata. z orzeczenie wynika, że 120 zl zasądzono na rzecz Strony (!) z tyt. zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Dziękuję.

 35. Tomasz pisze:

  A co z zastępstwem przy sporze dłużnika z komornikiem? Jeśli zaskarża (słusznie) jego czynności lub występuje z powództwem p.egz. wobec wierzyciela? Czy takie same koszty zastępstwa można zasądzić od przeciwnej strony (komornik, wierzyciel)?

  • Piotr pisze:

   Co do zasady w przypadku skargi na czynności komornika to w przypadku jej uwzględnienia skargi należy się zwrot kosztów 100 zł (opłata od skargi) + 17 zł (opłata skarbowa) + 80 zł (opłata za czynności radcy/adwokata tzw. koszt zastępstwa procesowego).
   Zawinił komornik, ale płaci w przypadku skargi dłużnika – wierzyciel, w przypadku skargi wierzyciela – dłużnik. Rozstrzygnięcie zależy do Sądu czasem sąd odstępuje na podst. art 102 k.p.c. od obciążania strony przegranej zwrotem kosztów motywując to wyłączną odpowiedzialnością komornika

 36. Marek pisze:

  Z drugiej zaś strony w standardowym postępowaniu egzekucyjnym pełnomocnik nie ma zbyt wiele do roboty.

 37. Luiza pisze:

  Witam, zapłaciłam mecenasowi za sprawę sądową na podstawie wystawionej faktury, udzieliłam pełnomocnictwa, sprawa jest teraz w toku egzekucji, prawdopodobnie bezskutecznej, czy mecenas może obciążyć mnie dodatkowymi kosztami, które przyznał mu komornik , gdyż jak dotąd nic nie wyegzekwował.

 38. Piotr_B. pisze:

  Mam taką zagwozdkę dotycząca kosztów zastępstwa w egzekucji mianowicie:
  – 24.08.2016 r. złożono wniosek egzekucyjny, egzekwowana wartość była ciut pow. 10 tys. więc komornik przyznał 1200 zł kosztów zastępstwa;
  – pismem z dnia 24.10.2016 r. wierzyciel ograniczył egzekucję do kwoty 9.984 zł (czyli ciut poniżej 10 tys. zł więc wskakujemy w próg 600 zł)
  Ostatecznie egzekucja okazała się bezskuteczna (umorzona z art. 824 par 1 pkt 3k.p.c.) w grudniu 2016. Tytuł wykonawczy zawiera adnotację o kosztach zastępstwa w kwocie 1200 zł. Czy prawidłowa wartość ?

 39. adam pisze:

  Dobrze, że nie mam takich problemów. Warto jednak było tutaj zajrzeć. Mnóstwo informacji. temat trudny, ale jakoś daję radę.

 40. Aneta pisze:

  Bardzo proszę o poradę czy jeżeli umowa z radca prawnym określa jedna sumę zapłaty: za zastępstwo procesowe i postępowanie egzekucyjne, plus prowizje od wyekzekwowanej sumy, a sad/ komornik w orzeczeniu sadu przyznaje wierzycielowi oplaty sadowe (bez uwzględnienia VAT-u, opłat komorniczych, kosztow licytacji nieruchomosci, kosztów pełnomocnictw, wpisów do ksiegi wieczystej….) i stawke zastepstwa egzekucyjnego z nieruchomosci, to czy wierzyciel ma zaplacic radcy sume zgodnie z umowa podpisana z radca przed sprawami sadowymi- z góry było wiadomo że bedziemy chcieli licytować częsc nieruchomosci, czy dodatkowo zasadzona dla wierzyciela stawke zastepstwa egzekucyjnego: 1200 plus VAT razy 3, bo były 3 sprawy za 3 rożne okresy czasu przeciwko jednemu dłuznikowi za brak płatności.
  Wiekszosc długu nie została odzyskana przez wierzyciela, ani oplaty komornicze. Oplaty sadowe i egzekucyjne zostały juz częsciowo przelane przez komornika na konto radcy, i reszta w mniejszej sumie zaliczone na poczet przejęcia częsci nieruchomosci, ale w dużo mniejszej kwocie niż poniesione przez wierzyciela oplaty sadowe i częsc honorarium radcy zapłacona przed procesami. Czy nasza umowa z radca jest ważniejsza w określeniu zapłaty dla radcy prawnego, czy musimy dodatkowo placic 6600 plus VAT za wyszczególnione w przez komornika za zastępstwo egzekucyjne. Czy sad przyznaje ta sume wierzycielowi czy radcy?

 41. Ania pisze:

  Ponawiam wcześniejsze pytanie Rafała, które pozostało bez odpowiedzi a to bardzo ciekawa kwestia:
  „Witam co z kosztami zastępstwa w egzekucji jeśli komornik umorzył postępowanie ?? kto ma zapłacić radcy – zaznaczam że nie byłem informowany o kosztach porostu radca po otrzymaniu klauzuli wykonalności sam złożył pismo do komornika.”
  Jeżeli koszty zastępstwa w postanowieniu o umorzeniu egzekucji z powodu jej bezskuteczności zostały przyznane od dłużnika wprost wierzycielowi to kto mu je zwróci skoro dłużnik nie ma kasy???;)

  • Dariusz pisze:

   Oczywiście, że Ty. Będziesz miała dodatkową wierzytelność wobec dłużnika a mecenas przytuli Twoją gotóweczkę. Wielu Januszy Biznesu (znam osobiście) zbankrutowało już (upadłość likwidacyjna) dzięki chęci „wydymania” dłużników przy pomocy cwaniaków w togach. Pozdrawiam 🙂

 42. Paula pisze:

  Witam, Jeżeli wierzyciel przekazał sprawę do Komornika a ten przyznał dla Radcy Prawnego koszty zastępstwa w postępowaniu egzekucyjnym w kwocie 225 zł, które wyegzekwował i przekazał na konto wierzyciela, po czym nastąpił zbieg egzekucji więc przekazał on sprawę do właściwego Komornika, to czy ten „nowy” Komornik prowadzący sprawę przyznaje na nowo koszty zastępstwa w postępowaniu egzekucyjnym dla Radcy prawnego ??

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *