Szybkie zabezpieczenie to połowa sukcesu
Nie wiem, jakie jest Twoje zdanie, ale ja uważam, że zabezpieczenie roszczeń jest zdecydowanie zbyt rzadko „uruchamiane” przez wierzycieli. Dlatego warto o tym pisać, bo zabezpieczenie daje coś bardzo ważnego – zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko. Czego można chcieć więcej?
Dlatego warto pomyśleć o możliwości wydania nakazu nakazowego już na etapie rozpoczynania współpracy z danym kontrahentem (np. zabezpieczając nasze roszczenia względem niego za pomocą weksla). Można o tym myśleć także po powstaniu długu, uzyskując np. oświadczenie o uznaniu długu.
W praktyce bowiem fakt wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, zamiast w postępowaniu upominawczym, może przesądzić o tym, czy otrzymasz należne Ci pieniądze.
Kluczowa jest bowiem możliwość dokonania zabezpieczenia roszczenia na podstawie nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym (art. 492 § 1 K.p.c.). Od razu po otrzymaniu takiego nakazu, możesz skierować go do komornika wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia.
Nakaz nie musi być prawomocny, nie wymaga klauzuli wykonalności. Do sądu nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku o zabezpieczenie naszego roszczenia (tak jak w innych sprawach). Po prostu piszesz wniosek o zabezpieczenie roszczenia (podobny do wniosku o wszczęcie egzekucji) i załączasz do niego otrzymany z sądu nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym.
We wniosku należy wskazać w jaki sposób komornik ma wykonać zabezpieczenie- np. poprzez zajęcie pojazdów, nieruchomości, zajęcie wierzytelności, zwrócenie się do KW, CEPIK i OGNIVO.
Niestety, jedynym mankamentem jest to, że trzeba taki wniosek opłacić. O wysokości opłaty stanowi przepis art. 45 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, który brzmi następująco:
Za wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego komornikowi przysługuje opłata w wysokości 2% wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu, nie mniejsza jednak niż 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i nie wyższa niż pięciokrotność tego wynagrodzenia.
Dodatkowo, konieczne będzie uiszczenie zaliczki na wydatki – w zależności od tego jakich czynności zażądamy. Dlatego warto skontaktować się z komornikiem i ustalić z nim wysokość opłat, a następnie przelać tę kwotę na konto komornika, przed złożeniem wniosku. Dzięki temu komornik nie będzie wzywał nas do uiszczenia opłaty i zaliczki, a od razu podejmie czynności. Oczywiście, te pieniądze potem zwróci dłużnik.
Szybkie działanie, zarówno wierzyciela jak i komornika, jest tu kluczowe. Istnieje bowiem ryzyko, że w momencie otrzymania z sądu nakazu zapłaty dłużnik zacznie ukrywać swój majątek bądź też w inny sposób się go wyzbywać. Dzięki sprawnemu skierowaniu nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym do postępowania zabezpieczającego, nie dajemy dłużnikowi wiele czasu na ukrycie majątku. W korzystnej sytuacji komornik może zjawić się u dłużnika zanim ten otrzyma nakaz zapłaty i dowie się, że jest pozwany.
Poniżej pismo od komornika, otrzymane w związku z postępowaniem zabezpieczającym, dotyczące zajęcia wierzytelności.
Zwróć uwagę na daty: nakaz wydany 24 czerwca 2015 r., ponad milion złotych. Nakaz odebraliśmy osobiście w sekretariacie Sądu (warto o to prosić) tego samego dnia. To był zresztą nakaz z weksla. Dwa dni później zostało uruchomione zabezpieczenie. Od wydania nakazu zapłaty do podjęcia przez komornika działań minęło naprawdę niewiele czasu. I oby udało się to skutecznie zabezpieczyć.
Hej! To naprawde świetny blog. Przeczytałem umieszczone tutaj wpisy i artykuły i jestem pełen podziwu Twojego profesjonalizmu i lekkiego pióra. Czyta się je wprost doskonale. 🙂 Będę polecać tą stronę innym, niech również poczytają. Bardzo podoba mi się równiez wygląd strony. Życzę sukcesów i jak najlepszej promocji!
Jakie ładne zajęcie do uchylenia po skardze 🙂 Zajęta wierzytelność nie jest dostatecznie skonkretyzowana, a już na pewno w zakresie „i innych”
W tym kontekście warto przypomnieć, że do czasu nowelizacji kpc dokonanej w maju 2012 r. tytułem zabezpieczenia był również wyrok sądu gospodarczego pierwszej instancji z chwilą jego wydania (wykonalny bez nadawania klauzuli wykonalności) a to zgodnie z treścią uchylonego art. 479 z ind. 19a kpc. W mojej ocenie było to również bardzo skuteczne narzędzie dla wierzycieli/uprawnionych i szkoda, że powołany przepis został uchylony po zdaje się 5 latach obowiązywania. De lege ferenda warto byłoby rozważyć jego przywrócenie do procedury cywilnej. Zabezpieczenie dokonane w oparciu o ten przepis często skutkowało tym, że dłużnik/obowiązany nie wnosił dalej apelacji skoro i tak nie dysponował już środkami pieniężnymi.
A skąd można uzyskać informację, czy nakaz zapłaty w post. nakazowym został już wydany i można go odebrać?
Napisać odrębne pismo z prośbą o taką informację sms/tel/email czy inna możliwość?
Grzesiek, warto o to wnosić już w pozwie
Jak na to sądy reagują? Przychylają się do takiej prośby?
Bo tak dziwnie to wygląda, jak podaję nr tel i email w treści pozwu.
Grzesiek, a skąd ten pomysł, żeby Sąd prosić o takie rzeczy?
Napisał Pan, żeby wnosić już w pozwie o przekazanie informacji o tym, że nakaz zapłaty został wydany i że można go odebrać w sądzie.
Zrozumiałem, że w treści pozwu wnoszę prośbę o kontakt ze strony sądu w tej sprawie abym mógł szybko podejść i odebrać taki nakaz osobiście.
Źle zrozumiałem?
Chodzi o to, żeby w pozwie wnieść o umożliwienie a telefonicznie ustalić szczegóły. Ale tak naprawdę to bardzo pomagają Portale sądów.
Telefonicznie? Z kim? Z komornikiem? Łatwo teoretyzować, a rzeczywistość wygląda z goła inaczej. Szkoda, ze nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Z doświadczenia wiem, że komornik ma za nic orzeczenia sądów, czy wezwania do realizacji postanowień sądu. Realizuje zabezpieczenie właśnie w formie egzekucji. bo za to bierze pieniądze. Cóż takie mamy prawo.
@Grzesiek.
Z nowym rokiem wszystkie apelacje uruchomiły portale informacyjne pod adresem portal.miejscowosc.gov.pl . Warto się zarejestrować, żeby bez wychodzenia z domu i wykonywania telefonów mieć bieżącą informację o „ruchach” w sprawach sądowych.
„We wniosku należy wskazać w jaki sposób komornik ma wykonać zabezpieczenie- np. poprzez zajęcie pojazdów, nieruchomości, zajęcie wierzytelności, zwrócenie się do KW, CEPIK i OGNIVO.”
W zabezpieczeniu prowadzonym na podstawie nakazu zapłaty komornik nie zajmuje nieruchomości. Jedynie wierzyciel może złożyć wniosek do KW o wpis hipoteki przymusowej.
Hej! To naprawde świetny blog. Przeczytałem umieszczone tutaj wpisy i artykuły i jestem pełen podziwu Twojego profesjonalizmu i lekkiego pióra. Czyta się je wprost doskonale. 🙂 Będę polecać tą stronę innym, niech również poczytają. Bardzo podoba mi się równiez wygląd strony.
Hej! To naprawde świetny blog. Przeczytałem umieszczone tutaj wpisy i artykuły i jestem pełen podziwu Twojego profesjonalizmu i lekkiego pióra. Czyta się je wprost doskonale. 🙂 Będę polecać tą stronę innym, niech również poczytają. Bardzo podoba mi się równiez wygląd strony. kappa
Taki blog jest potrzebny, praktyczne porady, dzięki za włożoną pracę
Bardzo przydatny i praktyczny blog 🙂
Kurczę język prawniczy jest strasznie niezrozumiały, czytam to juz któryś raz i nie mogę załapać 😉
witam!
Mam zasądzoną spłatę mieszkania od byłego małżonka. Spłata zasądzona jest w miesięcznych ratach ( rozłożona na 10 lat). Chciałabym zabezpieczyć tą wierzytelność. Jak mam to zrobić? Nie dostanę klauzuli wykonalności na całą kwotę…Pogubiłam się w tym wszystki….Proszę o pomoc w tej kwestii.
Irena, na blogu są porad jak to zrobić, poza tym nie rozwiązuję tutaj konkretnych kazusów, zapraszam do kancelarii.
Bardzo ciekawe forum 🙂 Wiele cennych i ważnych informacji, Dziękuję że jesteście.
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu wątpliwości – czy zwolnienie od kosztów sądowych w całości obejmuje opłatę od zabezpieczenia czy też nie? Zgodnie z art. 771 kpc zwolnienie od kosztów sądowych rozciąga się na postępowanie egzekucyjne, natomiast zgodnie z art. 743 par. 1 kpc jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji, do wykonania tego postanowienia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu egzekucyjnym. Niestety nie znajduję na to odpowiedzi w dostępnym mi orzecznictwie.
Michał, zwolnienie rozciąga się również na koszty post. zabezpieczającego
Wniosłam o zabezpieczenie spadku poprzez ustanowienie dozoru nad majątkiem ruchomym -ciągniki ,przyczepy oraz inne maszyny rolnicze,wszystko spisane rok temu. Sąd udzielając zabezpieczenia ustanowił mnie dozorcą .Postanowienie jest wykonalne w dniu wydania zabezpieczenia.-Cóż z tego skoro majątek znajduje się u osoby trzeciej a wprowadzenie w dozór musi być określone jasno i wyraznie w postanowieniu. Jednakże niemożliwe jest wprowadzenie dozorcy w zarząd majątku.Zaden komornik nie jest w stanie wprowadzić mnie w posiadanie dozorowanego majątku.Pozostaje kwestia wykładni postanowienia w jaki sposób dozorca ma sprawować dozór nie będąc posiadaczem rzeczy dozorowanej.Dlatego składając wniosek o zabezpieczenie warto wnieść również o przeniesienie posiadania i oczywiście klauzulka.
W treści pisma jest zdanie o przekazywaniu wszystkich należności na konto komornika. Bank przelewa również wszystkie środki od razu na konto komornika. To jak wygląda realizacja postanowienia sądu o pobieraniu kwot na bieżącą działalność, wynagrodzenia jeżeli wszystkie środki pieniężne są już na koncie komornika i nie ma z czego ich pobierać.
Man dużą . co zrobic ierzytelność w Skok Wołomin
„Dzięki temu komornik nie będzie wzywał nas do uiszczenia opłaty i zaliczki, a od razu podejmie czynności.”
Jak to mawiają, co kraj to obyczaj 🙂
Kiedyś składałem wniosek egzekucyjny osobiście w kancelarii komorniczej i od razu gotówką uiściłem zaliczkę. Przy jej wpłacaniu Pani Asesor poinformowała mnie, że tak czy inaczej dostanę wezwanie do uiszczenia zaliczki i żebym je zignorował. Bo muszą mieć porządek w papierach 🙂
Osobna kwestia, że wnioskowanych zajęć rzeczywiście dokonano równolegle z tym wezwaniem do zaliczki.
jesli nie zostały zasadzone odsetki od wierzytelnosci (ok.25k) przez sad w 2012 r a egzekucja komornicza z nieruchomosci okazala sie bazskuteczna – to do dzis narosło ok.11 k tychze odsetek .
czy wystarczy wystapic do sadu o przyznanie ( naliczenie ) odsetek czy tez nalezy wytaczac sprawe dłuznikowi o odsetki ?
prosze o info bo mam sprzeczne wiadomosci na ten temat a nic nie wskazuje na szybkie rozwiazanie problemu teraz mam jedynie wpis do IV dz.KW i czekam .pozdrawiam
Gratuluje bloga
Zastanawiałem się jednocześnie czy można ograniczyć sumę zabezpieczenia jaką mamy na wekslu składają wniosek o zabezpieczeni do komornika. Z racji dość wysokiej opłaty za zabezpieczenie takie ograniczenia wydawało byś się zasadne.
Przemysław, oczywiście, że można, ale pamiętaj, że ryzykujesz. Bo co zrobisz, jak nie zabezpieczysz całości?
Witam! Były pracodawca męża nie zapłacił mężowi wynagrodzenia. Mąż założył sprawę w Sądzie Pracy w Kartuzach. Sprawa jeszcze się toczy ale 1 września 2016 roku mąż złożył wniosek o zabezpieczenie ROSZCZENIA PIENIĘŻNEGO. 29 listopada 2016 sąd wydał postanowienie poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej. Na dole tego postanowienia jest pieczątka sędziego jego podpis i napisane :Orzeczenie podlega wykonaniu. I teraz pytanie do Pana , czy mąż musi składać do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i jego doręczenie?
Galina, w tym przypadku nie trzeba występować o nadanie klauzuli wykonalności, ponieważ ustanowienie hipoteki przymusowej nie podlega wykonaniu w postępowaniu egzekucyjnym. Tutaj wystarczy tylko wzmianka o wykonalności, dokładnie taka, jaka widnieje na postanowieniu uzyskanym przez Twojego męża.
Witam! Czyli co mąż ma teraz robić? Iść z tym postanowieniem do komornika czy do sądu do działu księg wieczystych? Bo nie wiemy co dalej
Mąż musi złożyć wniosek do ksiąg wieczystych o wpis hipoteki. Do wniosku trzeba będzie dołączyć oryginał postanowienia, o którym pisałaś wcześniej.
Witam! Bardzo dziękuje za szybką odpowiedz. Na pewno wrócę po pomoc po wyroku.
Witam! Bardzo Panu dziękuje za odpowiedz. Fajnie ze jest ten blog . Jest bardzo przydatny .
Witam! Dziś złożyłam wniosek i wpis do księgi wieczystej hipoteki przymusowej. Teraz weszłam na księgę wieczystą dłużnika mojego męża i znowu niespodzianka. W dziale III jest zapis:
1.REP.C. / NOTA / 405758 / 16 – 2016-12-07, 14:44:10
1. 1 DZ. KW. / GD1R / 21892 / 16 / 2 – 2016-12-07, 15:20:52 – WYKREŚLENIE ROSZCZENIA O PRZENIESIENIE WŁASNOŚCI.
To nie mogą zrozumieć i drugi zapis : ROSZCZENIE
Treść wpisu ROSZCZENIE O ZAWARCIE PRZYRZECZONEJ UMOWY SPRZEDAŻY ZABUDOWANEJ DZIAŁKI NR 114/17 OBSZARU 0,1100 HA – W TERMINIE DO DNIA 30 LISTOPADA 2016 ROKU. Czy może mi Pan wytłumaczyć albo podam numer księgi i Pan popatrzy o co tam chodzi. GD1R/00058527/4. Bo nie mogę pojąć czy sprzedany już jest ten dom czy nie?
Galina, możemy to zbadać, proszę o kontakt z kancelarią.
Witam! A z kim mam skontaktować się? Z Panem czy z kim innym?
Galina, na górze jest zakładka „kontakt”.
Witam! Próbowałam skontaktować się ale bez skutecznie. Chyba za szybko wydałam opinie.
Galina, nie dostałem emaila, tu jest formularz https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/kontakt/
Ale jeżeli dzwoniłaś i opisałaś problem, to oddzwonię.
Jak zatem próbowałaś się skontaktować?
Na szczęście jest Internet bo wierzyciel został by goły. Bo każdy tylko rękę wyciąga do tego wierzyciela.
„Od razu po otrzymaniu takiego nakazu, możesz skierować go do komornika wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Nakaz nie musi być prawomocny, nie wymaga klauzuli wykonalności. ”
a w takiej sytuacji dłużnik może jakoś temu przeciwdziałać? czy już na pewno do prawomocnego zakończenia sprawy zabezpieczone pieniądze będą czekały w depozycie?
[…] Szybkie zabezpieczenie to połowa sukcesu […]
Witam
a jaka będzie opłata od wniosku o zabezpieczenie pojazdu o wartości 30.000 zł przy kwocie na nakazie zapłaty 2800 zł ?
Witam
jakie jest Pana zdanie w zakresie wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla i doręczenie go przez Portal Informacyjny, a późniejsze zabezpieczenie u komornika ? Czy komornik na tej podstawie (wydruku) może prowadzić egzekucję ?
Bo spotkałem się w okręgu SR WW Śródmieście z praktyką, że wymagają „oryginału” nakazu wskazując na Postanowienia Sądu Najwyższego III CZP 61/96 OSNC 1996/10/132 z dnia 12 czerwca 1996 r. tytułem wykonawczym, w rozumieniu art. 776 i 797 k.p.c., jest wyłącznie jego oryginał.
Ponoć takie są zalecenia otrzymali od sędziów z tego sądu.