Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

Co robić dalej z klauzulą wykonalności

Tytuł tego wpisu wziąłem „z życia”. Może z nieco wirtualnego, ale zawsze. Jest to bowiem jedno z zapytań w googlach, jakie zaprowadziły kogoś z Was Wierzyciele do tego bloga.

Klauzula wykonalności oznacza, że masz tytuł wykonawczy i możesz złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. Może pomogły moje rady? Super.

Tytuł wykonawczy – czyli wyrok (lub nakaz zapłaty, statystycznie chyba najczęściej) oraz postanowienie w sprawie nadania klauzuli wykonalności musisz oddać komornikowi. Nie zostawiaj ich więc na pamiątkę. Dla swoich potrzeb zrób ksero. Jeżeli komornik wyegzekwuje całe roszczenie, to już Ci tytuły nie odda (są wyjątki). Jeżeli zaś mu się nie uda, to masz szansę jeszcze tytuł zobaczyć i egzekucji spróbować ponownie (np. za 9 i pół roku).

Wniosek skieruj do właściwego komornika. Albo zaprzyjaźnionego albo właściwego miejscowo.

Wystarczy, że złożysz wniosek w jednym egzemplarzu. Ksera tytułu też nie musisz załączać (kiedyś był taki obowiązek i w niektórych starych wzorach jeszcze się to pojawia).

We wniosku wskaż swój numer konta (najprzyjemniejszy moment) lub adres do przesłania pieniędzy.

Podaj jak najwięcej danych dłużnika, zwłaszcza PESEL.

Najważniejsze: podaj sposoby egzekucji. Ruchomości, nieruchomości, wierzytelności, wnioski o zapytania do ZUS, Urzędu Skarbowego, ewidencji gruntów. Warto od razu (zwłaszcza przy dużych kwotach) zlecić poszukiwanie majątku.

No i czytaj ten blog – po pewnym czasie będziesz wiedział, jak dochodzić swoich wierzytelności.

Klauzula wykonalności to dopiero początek!

{ 32 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mariusz Styczeń 14, 2013 o 14:28

A co zrobić jeśli oskarżony jest młody, nie ma pracy, mieszka u rodziców i nie ma z czego zapłacić?
Do tego opłacenie komornika i kilku metod ‘szukania’ pieniędzy kosztuje prawie 200zł…

Odpowiedz

maciek Luty 28, 2014 o 11:57

to niech się weżmie do roboty skoro ukradł to musi teraz to oddać

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Styczeń 14, 2013 o 15:12

@Mariusz, poczekać, aż się dorobi… Nie ma innej opcji.

Odpowiedz

Piotr Luty 26, 2015 o 10:31

A co jeżeli dłużnik ma działalność gospodarczą a ruchomości ukryte? Tzn. wiem że posiada samochody ale prawdopodobnie zarejestrowane na inne osoby, czy można jakoś pomóc komornikowi wskazując te auta?

Odpowiedz

Michał Luty 27, 2015 o 10:07

Komornik zajmie te ruchomości, które znajdują się we władaniu dłużnika. Nie muszą być na niego zarejestrowane.

Odpowiedz

Łukasz Marzec 15, 2014 o 07:38

A nie można ściągnąć od rodziców? O alimenty można skarżyć więc czemu nie o wierzytelności?

Odpowiedz

ala Maj 26, 2014 o 12:10

złożyłam wniosek o klauzulę wykonalności,chodzi o odprawę,co robi z taka klauzulą komornik gdy mu już ją dostarczę,czy najpierw powiadamia listownie dłużnika,czy składa mu wizytę?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 26, 2014 o 19:43

ala, to zależy od wniosków. Jeżeli wniesiesz o zajęcie ruchomości to komornik odwiedzi dłużnika.

Odpowiedz

Paulina Maj 29, 2014 o 21:50

dzień dobry. Proszę mi powiedzieć co mam zrobić aby odzyskać pieniądze mam pismo ze sądu w nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i jest tam napisane nakazuje pozwanym: X I Y (XiY – nazwiska) aby zapłacili solidarnie na rzecz powoda kwotę…. a klauzula wykonalności jest tylko na pana X. Dlaczego? CO ZROBIĆ ŻEBY BYŁA NA PANA Y? TRZEBA NAPISAĆ WNIOSEK DO SĄDU O WYDANIE KLAUZULI WYKONALNOŚCI? PROSZĘ O ODPOWIEDZ BĘDE WDZIECZNA DZIĘKUJE

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Maj 30, 2014 o 08:21

Należy wnieść o nadanie klauzuli na obu dłużników.

Odpowiedz

Marta Lipiec 1, 2014 o 20:35

Mam pytanie odnośnie rewiru komornika. ja mieszkam w woj lubelskim, a firma która jest dłużnikiem to woj. pomorskie. Który rejon jest właściwy?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 1, 2014 o 20:39

Marta, właściwy jest każdy komornik w Polsce. Nie ma już w zasadzie podziału na rewiry. Poczytaj na blogu, wszystko jest opisane.

Odpowiedz

Dominik Lipiec 7, 2014 o 17:38

Witam:)
16 stycznia był odczytany wyrok na moją korzyść w I instancji Sądu Pracy. W miedzyczasie mój były pracodawca coś kombinował z przywróceniem terminu apelacji…w Sądzie tylko słyszałem bym spytał za 3 tygodnie…i tak w kółko bo niby druga strona ma uzupełniać dokumenty. Teraz (7 lipiec) otrzymałem odpis wyroku z klauzulą natychmiastowej wykonalności kwoty 1- miesiecznego wynagrodzenia z datą 3 lipiec(z dopiskiem na końcu jako natychmiast wykonalne). Moje pytanko…czy z tym mogę się udać do komornika? Czy ten wyrok jest już prawomocny? Czy mam czekać bo może w międzyczasie apelacja być wniesiona?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Lipiec 7, 2014 o 19:37
Dominik Lipiec 7, 2014 o 20:08

ok,dzięki….
ale…do wyroku załączone jest pismo jako: doręczenie odpisu wyroku z klauzulą natychmiastowej wykonalności. O tą klauzulę chodzi? Ja 2 miesiące temu już raz złożyłem pismo o wydanie klauzuli by ściągali z nieruchomości…no ale była cisza bo uzupełniali dokumenty. I czy jest to norma,że druga strona może sobie tak grać na czas z terminami i przywracaniem terminem apelacji?

Odpowiedz

Nadia Sierpień 5, 2014 o 14:02

Dzień dobry,
Posiadam nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Czy przed złożeniem wniosku egzekucyjnego, mogę ponownie wezwać dłużnika do zapłaty ewentualnie wystąpić do sądu z wnioskiem o zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku? Czy mogę w takim wypadku działać ‘we własnym imieniu’, czy potrzebuję fachowego zastępcy’ ?

Pozdrawiam,
Nadia

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 5, 2014 o 14:40

Nadia, po lewej stronie możesz pobrać poradnik w sprawie wyjawienia. Tam jest wszystko opisane.

Odpowiedz

Nadia Sierpień 6, 2014 o 11:01

Bardzo pomocny! Świetnie napisany. Dziękuję!

Odpowiedz

Mir. Październik 13, 2014 o 20:51

Witam.
Czekam na nakaz zapłaty z weksla.Nie znam nr.Pesel dłużnika potrzebnego do nadania klauzuli wykonalności. Jaki urząd udzieli mi tej informacji jeżeli pójdę i pokaże ten nakaz ? Czy może komornik który prowadził już egzekucję czy w ewidencji ludności U.M.
Dziękuję.

Odpowiedz

natalia Wrzesień 28, 2015 o 20:08

mam pytanie: czy jeżeli mam wyrok na którym widnieje pieczątka o nastepującej treści: “Za zgodność z tym, iż niniejszy wyrok, postanowienie prawomocny(e), i wykonalny(e) z dniem 16.06.2015. Miejscowość, data…….. i dalej pieczątka sekretarza sądowego oznacza, że muszę jeszcze składać wniosek o nadanie kluzuli wykonalności czy już nie muszę??? Jak mam włożyć wniosek do Komornika o wszczęcie postępowania komorniczego, jak ja nie znam nawet nr pesel oskarżonego ani jego adresu oraz czy ma jakieś zródła dochodu??
Proszę o pomoc.

Odpowiedz

natalia Wrzesień 28, 2015 o 20:17

wiem tylko, żę ma działaność gospodarczą i znam regon i NIP, więć czy to mogę wpisać mimo, iż kupowałam u niego jako u osoby prywatnej???

Odpowiedz

Karolina Rokicka Wrzesień 29, 2015 o 14:35

@natalia, to nie jest klauzula wykonalności. Jak powinna brzmieć, zobacz tutaj: https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2014/09/09/klauzula-wykonalnosci-nowe-brzmienie-po-raz-kolejny/
Jeśli znasz REGON i NIP, to możesz adres dłużnika sprawdzić w CEIDG (choć będzie to adres prowadzonej działalności, ale zawsze to jakiś początek).

Odpowiedz

Aneta Październik 5, 2015 o 17:21

prosze o pomoc!
Nieruchomosc nabylismy po rodzicach było nas czworo , ja z bratem zrezygnowalismy z mieszkania wiec chcielismy by nas 2 braci sopłaciło i załozyłam sprawe sad wydał wyrok brat A miał spłacic B a brat C brata D .
brat A mnie nie spłaca mimo ze ma zasadzone przez 3 lata w ratach po 600zł . Klauzule wykonalnosci mam ale co z tego jak sprawe oddam do komornika brat nie pracuje nie ma dochodu zyje z dnia na dzien tak by było na papierosy alko .wiec komornik nie bedzie mniał z czego sciagnac Nieruchomosc jest podzielona na 2 czesci brata A i brata C . Jak odzyskam pieniadze skoro brat A jest niewypłacalny

Odpowiedz

sinalco Listopad 24, 2015 o 12:59

Witam
Sad wyda mi klauzele wykonalnosci co mam zrobic jak najszybciej otrzymac pieniadze
Komornik posiada tez moj dlug co b ylem chory kwota urosla dlatego tez chce uregulowac wplate ale tez mam prawo z tytylu inwaludztwa umorzenia dlugu gdzie mam sie zglosic do komornika czy jakas firma windykacyjna Sinalco

Odpowiedz

Joanna Luty 12, 2016 o 15:34

witam, no to ja mam pytanie tez. Mam niezaplacone przez pracodawce 15k. czekam na sprawe, ale z tego co wiem bedzie wygrana – kolega juz mial . jest nakaz itp. Udal sie z tym do komornika, ja pewnie tez tak zrobię, ale tu zaczynają się schody. Firma nie ma żadnego majątku . Wszystko ma zablokowane w US jako zabezp. administracyjno-zapobiegawcze. w ostatnik ich KRS znalazlam takie info : Rubryka 3 Informacje o zabezpieczeniu majatku dłuznika w postepowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłosci, o
oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłosci z uwagi na fakt, ze majatek niewypłacalnego dłuznika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postepowania
Rubryka 4 Umorzenie prowadzonej przeciwko podmiotowi egzekucji z uwagi na fakt, ze z egzekucji nie uzyska sie sumy wyzszej od kosztów egzekucyjnych.
Wlasciciel – obywatel UK, nie ma go w Polsce, ma wszystko w nosie. Sprawa tyczy okresu 04-06.2015. W tym czasie był prokurent samoistny, wypisany z KRS w dn 22.09.2015. Z tego co powiedzial komornik koledze, nic nie bedzie mógł sciagnąć bo nic nie ma do sciagniecia. Co teraz robic ? Ktos podpowiedzial ze “scigac” z art 299 KSH albo pisac pozew pryw na osobe wlasciciela , do UK, albo…. pozwac prokurenta, który w tym czasie jeszcze istnial w krs. Kto moze mi cos podpowiedziec ? z góry dzięki – Aśka

Odpowiedz

Agnieszka Czerwiec 2, 2016 o 16:23

Witam
Jestem w trakcie rozwodu. Mam zasądzone alimenty w kwocie 50% kosztów utrzymania wspólnego mieszkania, w którym póki co oboje mieszkamy. Mimo to, mój mąż nie płaci. Jedyną ruchomością jest wspólne mieszkania, prowadzi działalność, ale jest ona zarejestrowana na jego matkę. Posiada jakiś stary samochód, który jest zarejestrowany na niego.
Jakie mam możliwości wyegzekwowania pieniędzy? Co miesiąc powinien mi płacić 1500 zł, tylko raz (marzec) zapłacił 1300 zł. Od tamtej pory nie dostaję ani złotówki, a spłacam kredyt hipoteczny i pokrywam wszystkie koszty utrzymania mieszkania, z którego on korzysta.
Pozdrawiam
Agnieszka

Odpowiedz

Agnieszka2886 Grudzień 1, 2016 o 14:11

Witam
Jakiś rok temu wygrałam sprawę z dłużnikiem, nakaz zapłaty i klauzura wykonalności. Lecz wynikł problem mimo moich informacji chodzi tu o miejscu przebywania i zamieszkania dłużnika inny niż jego zameldowania, komornik zajął się tą sprawą wbrew moim informacją w miejscu zameldowania dłużnika, również komornik był z tamtych stron- wynik był taki jak przypuszczałam, że ten człowiek nic tam nie posiada. Sprawa ta wiązała sie oczywiście z moimi koszami. Mam prośbę i proszę o pomoc jak mam wybrać innego komornika(obecny to bardzo duże koszty dojazdu w miejscu przebywania dłużnika,itd ) w miejscu przebywania dłużnika, czy mam sie z nim wpierw skontaktować zanim obecny komornik prześle przekazanie sprawy i wyniki swojej pracy. Jak mam szukać i z jaki kosztami muszę sie liczyć. Największy dylemat, że dłużnik perfidnie unika spłaty swego długu wobec mnie, mimo że żyje mu sie perfekcyjnie i pod dostatkiem.

Odpowiedz

irena Maj 22, 2017 o 07:27

Panie Karolu .Swietne rady.Sukcesu w pracy zawodowej .

Odpowiedz

Monika Grudzień 3, 2017 o 23:43

Pytanie dotyczy programu 500+. Czy jeśli Sąd nada mojemu aktowi notarialnemu klauzulę wykonalności (przy kombinacjach w tresci, że ojciec dziecka nie płaci alimentów (w rzeczywistości płaci a klauzula wymagana tylko dla GOPSu)) to MUSZĘ złożyć te dokumenty do komornika z wnioskiem o egzekucję? Czy jeśli nie będę chciała, to nikt mnie do tego nie zmusi i nie będzie wszczęte żadne postępowanie egzekucyjne?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Grudzień 4, 2017 o 08:08

Monika oczywiście że nie musisz iść z tym do komornika.

Odpowiedz

Danuta Styczeń 5, 2018 o 17:42

Proszę o poradę, co zrobić w sytuacji, gdy mam wyrok z klauzulą o wydanie “pasa gruntu w kształcie trójkąta między słupkami granicznymi (tu numery) a płotem postawionym przez pozwanego…”
Czy komornik zajmie się taką sprawą? Czy może mi odmówić? Dodam, że chodzi o łączną powierzchnię 1,2 m2, więc niewiele.

Odpowiedz

Marcin Marzec 14, 2018 o 11:28

Szanowny Panie Karolu,

mam klauzule natychmiastowej wykonalności, komornik dokonał czynności i cały dług odzyskałem. Wyrok nie był prawomocny i teraz jak zgłosiłem się po zwrot kosztów sądowych dowiedziałem się, że wyrok się uprawomocnił?? …ale dzwoniąc 2 tygodnie później czy dokumenty z klauzulą za koszty sądowe wyszły z sądu, dowiaduje się, iż dłużnik, który do tej pory nie wykazywał żadnej skruchy (zanim założyłem sprawę z powództwa cywilnego, wpierw chciałem rozstrzygnąć ją za pomocą zawezwania do próby ugodowej – dłużnik nie wstawił się na sprawę tak jak i potem na sprawę cywilną) złożył odwołanie i wyro nie może się teraz uprawomocnić do toczy się postępowanie między instancyjne i wyszło pismo do komornika o wstrzymanie egzekucji, która od 2 tygodni jest jako zamkniętą sprawą komornicza ze względu na skutecznie wyegzekwowani kwoty. Moje pytanie brzmi czy teraz będę musiał zwrócić pieniądze dłużnikowi?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: