Dzisiejszy wpis chcę poświęcić nakazowi zapłaty wydanemu w postępowaniu nakazowym na podstawie weksla. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie kwestie są należycie rozumiane, więc przyda się krótkie omówienie możliwości, jakie z takiego nakazu wynikają.

A możliwości te są bardzo duże. Nie będę pisał o samym wekslu i jego znaczeniu w obrocie prawnym. Zainteresowanych uzyskaniem podstawowych informacji odsyłam na ten blog (gdzie miałem nawet kilka „gościnnych występów”). Tutaj opiszę pokrótce, do czego taki nakaz może być wykorzystany, czyli jakie z niego wynikają przywileje.

Pierwsze korzyści z korzystania z weksla pojawiają się właściwie już na etapie wszczęcia sprawy, czyli pozwu. Po pierwsze pozew taki podlega opłacie w wysokości ¼ opłat normalnej (co jest zaletą wszystkich spraw w postępowaniu nakazowym). Po drugie w pozwie nie trzeba się rozpisywać o podstawach roszczenia, umowach, fakturach. Wystarczy powołać się na weksel. I po trzecie sąd musi wydać nakaz z weksla, a nie tylko „może”. Oczywiście dotyczy to weksla ważnego, a więc zawierającego niezbędne elementy (np. podpis wystawcy). Pamiętaj tylko, by w pozwie wyraźnie wnieść o wydanie nakazu nakazowego z weksla. A w uzasadnieniu pozwu w kilku zdaniach napisz, dlaczego tego się domagasz.

OK, pozew złożony, dostajesz nakaz (o ile PGP doręczy go na Twój adres). I teraz zaczyna się wyścig z czasem, bo Twój dłużnik też ten nakaz otrzyma, może nawet tego samego dnia a może i wcześniej. I tutaj pojawia się pierwsza zaleta nakazu z weksla: zabezpieczenie.

Nakaz z weksla stanowi tytuł zabezpieczenia z chwilą jego wydania i podlega wykonaniu od razu, bez żadnych klauzul. Od razu kierujesz więc do komornika wniosek o zabezpieczenie. Zabezpieczenie polega na przejęciu pieniędzy dłużnika i przekazaniu ich na konto sądu. Nie dostajesz więc Ty swojej należności, ale też dłużnik łatwo nie uniknie odpowiedzialności. Będziesz mógł po zakończeniu sprawy z tego zabezpieczenia skorzystać (o ile wygrasz sprawę). Zabezpieczenie ma swoje wady. Po pierwsze do depozytu sądu trafia kwota wskazana w nakazie zapłaty, a potem z tej kwoty komornik pobiera wynagrodzenie za postępowanie egzekucyjne (nie zabezpieczające). Po drugie za zabezpieczenie musisz wyłożyć z góry ze swojej kieszeni 2% kwoty długu. Co prawda możesz to potem odzyskać, ale procedura odzyskania kosztów zabezpieczenia sprawia trudności nawet profesjonalnym prawnikom. Możesz też wybrać hipotekę przymusową jako sposób zabezpieczenia, dzięki czemu dłużnik nie sprzeda nieruchomości w toku procesu. Muszę przyznać, że często stosujemy zabezpieczenie i w zasadzie dobrze oceniam tę instytucję.

Największym jednak przywilejem nakazu z weksla jest jego natychmiastowa wykonalność. Wystarczy więc, że dłużnik w ciąg dwóch tygodni nie wykona nakazu, a już możesz składać wniosek o klauzulę wykonalności. Nie ma znaczenia, że sprawa jest w toku a dłużnik kwestionuje swoją odpowiedzialność. Taki wniosek wygląda tak jak każdy inny wniosek, podobnie klauzula niczym się nie różni. Jedynie na klauzuli będzie wskazane, że nakaz jest „natychmiast wykonalny” a nie „prawomocny”. Jednak przy nadaniu takiej klauzuli sąd musi też sprawdzić prawidłowość i termin doręczenia pozwanemu nakazu, więc taka klauzula wcale nie będzie szybsza. Pamiętaj o tym i pomyśl może o zabezpieczeniu.  Jeszcze jedno – wraz z wnioskiem o klauzulę nie oddawaj oryginału nakazu, który otrzymałeś z sądu. Jeżeli tak zrobisz stracisz tytuł zabezpieczenia i zanim uzyskasz kolejny (a możesz ich mieć i sto) minie sporu czasu, tak ważnego w sprawnej egzekucji.

A jak już nakaz będzie prawomocny to oczywiście możesz wystąpić o nadanie mu klauzuli wykonalności jako orzeczeniu prawomocnemu. Może nie ma to jakiegoś wielkiego znaczenia w sytuacji, gdy taka klauzula była już wydana na nakazie wcześniej (jako natychmiast wykonalnym), ale warto ją uzyskać. Tylko bowiem orzeczenie prawomocne na skutek „erga omnes”, czyli wobec wszystkich. Ale pamiętaj – jeżeli wystąpisz o klauzulę na nakazie prawomocnym po tym, jak już występowałeś o klauzulę na nakazie nieprawomocnym, to takie wniosek stanowi w istocie wniosek o wydanie kolejnego tytułu wykonawczego, co wymaga odpowiedniego uzasadnienia (w zależności od praktyki sądu).

Powyższe uwagi jedynie skrótowo wskazują możliwości wykorzystania nakazu z weksla. Warto pamiętać przede wszystkim, że taki nakaz zapewnia szybkość działania. A czas w egzekucji jest bezcenny.

Aleksandra

Karol Sienkiewicz

Od prawie 20 lat z pasją pomagam przedsiębiorcom w poruszaniu się po zawiłych przepisach prawa i korytarzach sądowych. Działam skutecznie i sprawnie.

Podobne artykuły
Roszczenia wobec upadłego

 1. Lech pisze:

  Z tym „musi” wydać nakaz to bym polemizował. Sąd wydaje nakaz w postępowaniu nakazowym na podstawie weksla, którego prawdziwość i treść nie budzi wątpliwości. A „budzenie wątpliwości” to bardzo subiektywne odczucie, wiele razy nie dostałem takiego nakazu z prawidłowego weksla i nie bardzo widzę w takim przypadku drogę na jakiekolwiek odwołanie.

 2. Karol Sienkiewicz pisze:

  Lech, racja, „musi” w kpc to co innego niż w cywilu. Nie ma opcji na zaskarżenie, niestety.

 3. Darek pisze:

  Witam Panie Karolu.
  Mam pytanie nad którym zastanawiam się od pewnego czasu i nie za bardzo mogę znależć rozwiązanie ( podstawę prawną) oto ono:
  Jesli jestem wierzycielem dłużnika( wierzytelnośc stwierdzona tytułem wykonawczym z klauzulą wykonalności) a temu dłużnikowi przysługują wierzytelności również stwierdzone tytułami wykonawczymi i wierzytelności te wynikające z umów pożyczek są zabezpieczone wpisami hipotecznymi na nieruchomościach jego dłużników, w jaki sposób mogę przepisać( lub zabezpieczyć) bez zgody mojego dłużnika wystawione na jego rzecz tytuły wykonawcze przeciwko jego dłużnikom.
  Ewentualnie w jaki sposób zabezpieczyć moje roszczenia w Sądzie Ksiąg Wieczystych ażeby nic nie mógł zrobić z roszczeniami ( wpisami w KW) przed spłaceniem swojego długu wobec mnie.
  Pozdrawiam Darek

 4. Jacek pisze:

  Hipoteka przymusowa na podstawie nakazu zapłaty z weksla dobra rzecz. Ale co to daje?, jest to przecież tylko zabezpieczenie, które w określonym czasie od uprawomocnienia się orzeczenia „wygasa”. Wertowałem wszystkie możliwe źródła żeby ustalić co zrobić z hipoteką przymusową po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty. W jednym z komentarzy wyczytałem, że jeżeli w określonym czasie (chyba miesiąca) rozpocznę egzekucję to hipoteka ta będzie się nadal utrzymywała, tylko jak wiadomo nie zawsze klauzulę wykonalności uzyska się szybko.
  Problem jest istotny na etapie wszczęcie egzekucji z nieruchomości przez innych wierzycieli, bo wtedy taka hipoteka daje pierwszeństwo zaspokojenia.

  • @Jacek, jeżeli sąd nie nada klauzuli w ciągu miesiąca, więc hipoteka Ci upadnie (nie wiem prawdę powiedziawszy jak to wygląda, więc zakładam, że rzeczywiście trzeba to zrobić w miesiąc), w wyniku czego nie zaspokoisz się z majątku dłużnika, to ja próbowałbym chyba pozywać Skarb Państwa z art. 417 § 1 kc. Jakkolwiek przekroczenie terminu instrukcyjnego z art. 781[1] k.p.c. nie wywiera jako takie negatywnych skutków dla ważności nadanej klauzuli, o tyle zdecydowanie jest „niezgodnym z prawem działaniem lub zaniechaniem przy wykonywaniu władzy publicznej”. Ale to jednak taki dość szalony pomysł 🙂

 5. Karol Sienkiewicz pisze:

  Moje doświadczenia są inne – jeżeli mam hipotekę przymusową to po nadaniu klauzuli wykonalności zmienialiśmy jej treść na „ostateczną”. I pierwsze miejsce w KW zachowane!

 6. Jacek pisze:

  Przed nowelizacją ustawy o KW można było zmienić kaucyjną na zwykłą. Teraz nie ma takiej możliwości. No cóż będę próbował zmienić wpis hipoteki poprzez dodanie do podstawy wpisu postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. Muszę tylko wymyśleć w jaki sposób formułować wniosek o zmianę wpisu hipoteki:)

 7. Robert pisze:

  Witam Panie Karolu.
  Od pewnego czasu zastanawiam się nad sprawą którą wygrałem w Sadzie Gospodarczym lecz mam wątpliwości o które proszę o wyjaśnienie .
  Na wstępie w dniu 18 lipca 2012r Sąd wydał wyrok z rygor natychmiastowej wykonalności wyrokowi zaocznemu był to niezapłacone faktury VAT.
  Pozwany z łożył sprzeciw od wyroku i Sąd zawiesił rygor natychmiastowej wykonalności po mimo prowadzonych prze zemnie spraw Sądowych w którym sam się broniłem wygrałem sprawę .
  W dniu 27.01.2014r Sąd I Instancji potrzymał wyrok i nakazał zapłatę wyrok miał się uprawomocnić po 21 dniach pozwany złożył pismo do Sądu o uzasadnienie wyroku w dniu 05.02.2014r z informacji jakie uzyskałem Sąd nakazał pozwanemu uzupełnić braki formalne pisma o uzasadnienie wyroku wychodzi na to że nadal wyrok jest nie prawomocny.
  Moje pytanie czy mogę wnieść do Sądu wniosek o nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności z dnia 18 lipca 2012r

 8. Monika pisze:

  Panie Karolu,

  A co w przypadku, gdy nakaz zapłaty wydany w post. nakazowym został wydany na X, a jeszcze przed jego uprawomocnieniem wierzytelność przeszła na Y. Zostały wniesione zarzuty i wyrok I instancji jest już na Y (utrzymany w mocy). Sąd II instancji zmienił w części. Jak sformułować wniosek o klauzulę?

 9. Monika pisze:

  Dziękuje. Szukalam, ale jak widać niedokładnie. SO oddalił juz mój jeden wniosek i zastanawiam sie co dalej.

 10. Paweł pisze:

  Witam.
  W postępowaniu zabezpieczającym komornik dokonał skutecznego zajęcia środków pieniężnych dłużnika. Niestety fizycznie nie dostałem jeszcze z sądu nakazu z klauzulą (wiem jednak, że nakaz już się uprawomocnił). Pytanie: jeżeli do komornika wpłyną teraz wnioski egzekucyjne przeciwko mojemu dłużnikowi od innych wierzycieli czy komornik podzieli uzyskaną w mojej sprawie kwotę z innymi sprawami?

 11. Leszek pisze:

  Dzień dobry Panie Karolu,
  a propo nakazu zapłaty z weksla mam taki problem: Sąd wydał nakaz zapłaty na podstawie weksla przeciwko dłużnikowi wekslowemu i poręczycielowi. W stosunku do dłużnika wekslowego nakaz zapłaty uprawomocnił się, ponieważ nie został skuteczne zaskarżony. W związku z tym sąd nadał klauzulę wykonalności z urzędu przeciwko dłużnikowi wekslowemu (jeszcze przed zmianami z maja 2012 r., kiedy to sądy nadawały klauzulę wykonalności prawomocnym nakazom zapłaty z urzędu). Poręczyciel skutecznie wniósł zarzuty i sprawa była rozpoznawana w dwóch instancjach. Ostatecznie sąd pierwszej instancji utrzymał nakaz zapłaty w mocy, a sąd odwoławczy oddalił apelację pozwanego. W związku z tym złożyłem wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko poręczycielowi ale sąd odmówił nadania klauzuli i nie wiem dlaczego (postanowienie bez uzasadnienia – wniosek złożyłem do sądu drugiej instancji ponieważ akta w tym sądzie jeszcze się znajdowały). Dlatego zastanawiam się, czy zamiast wniosku o nadanie klauzuli wykonalności powinienem złożyć wniosek o wydanie dalszego tytuły wykonawczego – żeby wszcząć egzekucję przeciwko poręczycielowi. Choć z drugiej strony poprzedni tytuł wykonawczy wydany był tylko przeciwko dłużnikowi wekslowemu, a nie przeciwko poręczycielowi. Co Pan o tym myśli?

 12. […] gadżet, bardzo przyspieszający egzekucję. Wynika to z tego, że można zlecić komornikowi egzekucję, choćby nakaz zapłaty z weksla nie był […]

 13. Łukasz pisze:

  Witam Pana,
  mam następującą sytuację.
  jest 2 weksle in blanco, gdzie oprócz podpisu wystawcy jest podpis 3 poreczycieli.
  wypełniłem jeden i poszedłem do Sądu jednak tylko przeciwko wystawcy i dwóm poreczycielom. dostałem nakaz zapl. i sprawa utkęła.
  teraz chciałbym wypełnić 2 weksel aby wystąpić przeciwko 3 z poreczycieli w ramach odrebngo postepowania. zazanczam, ze do weksla nr 1 i weksla nr 2 wpisywane są te same należności.
  czy wg Pana można tak postąpić?

 14. Łukasz pisze:

  A czy nie wprowadzałbym w ten sposób dwóch weksli na tę samą kwotę i czy w takim przypadku poręczyciel, którego pozywam nie podniesie takiego właśnie zarzutu?
  czy wg Pana bardziej prawidłowo nie byłoby wystąpić z nowym pozwem przeciwko poręczycielowi opierajac się na wesklu już wypełnionym który jest w aktach sprawy nr 1?

 15. […] Pisałem już zaletach weksla przy dochodzeniu należności. Dzisiejszy wpis chcę poświęcić temu, jak wygląda to w przypadku kiedy dysponujemy czekiem. […]

 16. Dominika pisze:

  Witam, sytuacja wygląda następująco. Chcemy pozwać wystawcę weksla i poręczyciela cywilnego (poręczenie w deklaracji wekslowej). Czy możemy skierować sprawę do postępowania nakazowego i czy można pozwać solidarnie wystawcę weksla i poręczyciela? Mając na uwadze treść art. 881 k.c. wydaję się, że tak. Proszę o odpowiedź.

  • Karol Sienkiewicz pisze:

   Można, ale nie w procesie wekslowym, proszę uważać, bo można sobie nieźle zaszkodzić!

   • Kronos pisze:

    Dlaczego zaszkodzić? Jest ryzyko, że przez pozwanie poręczyciela (razem z dłużnikiem głównym) sąd odmówi wydania nakazu zapłaty? Nawet jak poręczenie jest prawidłowe i odpowiada przepisom prawa wekslowego?

 17. Marek pisze:

  a czy weksel może zabezpieczać przedmiot, a dokładnie jego zwrot po zakończeniu umowy? (najem)

 18. […] roszczeń z weksla jest bardzo wygodne. Pisałem o tym już wiele razy dlatego, że często składamy takie pozwy. To jest szybsze, prostsze i […]

 19. […] Zacznę już niemal tradycyjnie od tego, że o nakazach z weksli pisałem np. tutaj oraz tutaj. […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *