Karol Sienkiewicz

radca prawny

Doradzam wierzycielom, którzy chcą podać dłużnika do sądu i odzyskać swoje pieniądze. Pomagam też w innych postępowaniach przeciwko nieuczciwym dłużnikom. [Więcej >>>]

500+ tylko z tytułem wykonawczym

Program Rodzina „500 +” to cały czas gorący temat. I dzisiejszy wpis jest niejako na zamówienie wierzycielki, która gubi się w meandrach prawa.

Czytelniczka bloga wraz z ojcem jej dziecka wspólnie uzgodnili kwotę alimentów na dziecko i podpisali ugodę w formie aktu notarialnego z rygorem egzekucji. Jednocześnie jest ona osobą samotnie wychowującą dziecko i pobiera świadczenie wychowawcze z Programu Rodzina „500 +”.

Podstawą prawną wskazanego Programu zasiłkowego jest ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci z dnia 11 lutego 2016 r. W lipcu bieżącego roku zakończono w Sejmie procedowanie nad rządowym projektem zmian niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin, w tym też interesującej nas ustawy. Zmiany zmierzają do ograniczenia uprawnień do 500 zł.

Zgodnie z tym projektem zmianie ulegnie art. 8 Ustawy, który w nowej wersji będzie uzupełniony o ust. 2, stanowiący między innymi, że osobie samotnie wychowującej dziecko nie przysługuje świadczenie wychowawcze na dziecko, jeżeli świadczenie alimentacyjne nie zostało ustalone na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd.

Pytanie, które zadała klientka brzmiało:

Co należy zrobić, aby umowa o alimenty zawarta w formie aktu notarialnego mogła być podstawą do wypłaty świadczenia wychowawczego osobie samotnie wychowującej dziecko z Programu Rodzina „500+” zgodnie z planowanymi zmianami Ustawy?

Odpowiedź na to pytanie jest następująca: należy wystąpić do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności na „umowę o alimenty” zawartej w formie aktu notarialnego (o ile spełnione będą warunki z tej umowy). Taki akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowi bowiem tytuł wykonawczy zatwierdzony przez sąd.

Jak uzyskać taką klauzulę pisałem już we wpisie o egzekucji z aktu notarialnego.

Zmiany w ustawie wchodzą w życie z dniem 1 sierpnia 2017 r.

{ 48 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Sierpień 2, 2017 o 09:06

Być może mam kilka uwag, ale na początek pytanie wyjaśniające istotę zagadnienia. Czy możesz podać przykład tytułu wykonawczego niezatwierdzonego przez sąd?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Sierpień 3, 2017 o 20:49
Kamil Sierpień 4, 2017 o 07:48

Tytułów wykonawczych nie pochodzących/niezatwierdzanych przez sąd jest jeszcze kilka, np. niektóre administracyjne tytuły wkonawcze, wyciąg z ksiąg BFG, ugoda w sprawie aktualizacji opłaty za użytkowanie wieczyste.

Co do alimentów, też jest teoretycznie taka możliwość aby tytuł wykonawczy nie pochodził od sądu, gdyż art. 1153(14) ust. 5) KPC mówi m. in. o ugodach i dokumentach urzędowych w sprawach alimentacyjnych, objętych zakresem zastosowania rozporządzenia nr 4/2009. Trzeba by tylko zgłębić jakie organy w innych krajach wydają takie dokumenty urzędowe i czy są to organy pozasądowe.

Odpowiedz

Lech Sierpień 4, 2017 o 07:59

No dobrze, zatem drugie pytanie – czy świadczenie alimentacyjne może być ustalone na podstawie tytułu wykonawczego niezatwierdzonego przez sąd?

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 6, 2017 o 15:43

Witam, jestem właśnie w takiej sytuacji. Mam nadane alimenty przez akt notarialny. Mój były partner- płaci i to regularnie. Złożyłam do Sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności temu aktowi, a Sąd już trzeci raz odrzucić ten wniosek tłumacząc,że nie złożyłam do wniosku dokumentu od komornika z zadłużeniem byłego partnera… I nie zrobię tego, gdyż jak już pisałam mój były partner płaci. Chciałabym nadać klauzule wykonalności temu aktowi tylko dla potrzeb MOPSu by móc w przyszłości ewentualnie starać się o świadczenie 500+. W sumie wychodzi na to,że samotne matki, którym nie płacą alimenty mogą się starać o 500+? Bzdurą! Pomocy!

Odpowiedz

Lech Wrzesień 6, 2017 o 15:53

To jakaś Kafka z tym zadaniem sądu. Jak możesz przedstawić zadłużenie partnera od komornika, skoro nawet jakbyś chciała sprawę tam skierować, to właśnie potrzebujesz klauzuli? 😊

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 6, 2017 o 16:14

Adrianna, żeby pomóc musiałby mieć wgląd w dokumenty.

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 7, 2017 o 08:22

Okazuje się, że aby nadać aktowi notarialnemu klauzulę wykonalności partner musiałby mi nie płacić alimentów min. Przez 3 miesięce, a jeżeli płaci to Sąd tego nie zrobi. I tu powstaje błędne koło… Sąd nie nada klauzuli bo partner płaci, zaś opieka nie przyjmie aktu bez klauzuli.. więc 500+ dostaną tylko te osoby, których ojcowie mają opóźnienie w płatności alimentacyjnej. Okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak akt notarialny zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowiący bowiem tytuł wykonawczy zatwierdzony przez sąd. Dzwoniłam na info 500+ i baba sama przyznała, że jest to nieporozumienie w ustawie. Ten kraj to jakaś porażka

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 7, 2017 o 08:25

Mops oczekuje czegoś co jest prawnie nie możliwe.

Odpowiedz

Anna Październik 6, 2017 o 16:46

I udalo sie uzyskac klauzule?

Odpowiedz

Edyta Wrzesień 6, 2017 o 17:56

Witam odnośnie tej klauzuli czy jeśli nie wezwała ex pisemnie do zaplaty to sąd może nie nadać mi tej klauzuli?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Wrzesień 6, 2017 o 18:06

Edyta, może nie nadać. Wszystko zależy od treści aktu.

Odpowiedz

Edyta Wrzesień 6, 2017 o 18:13

Dostałam pismo z sądu w którym pisze że mam zapłacić 50zł i przedstawić dokument na okoliczność wezwania dluznika w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem oddalenia wniosku o zasadzenie odsetek.

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 11, 2017 o 22:25

Nie płać! Szkoda kasy.. i tak Ci to odrzucą!

Odpowiedz

Edyta Wrzesień 6, 2017 o 18:15

To co pisze o oddsetkach a nie uwzględnia mi alimentów. No dobra a jak odmowia to co dalej

Odpowiedz

Edyta Wrzesień 6, 2017 o 18:26

Czy moze mi Pan odpowiedzieć . Będę badzo wdzięczna 😊

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 6, 2017 o 23:23

Najlepsze jest to,że byłam z tym w MOPS-e. Czytali te postanowienie i też stwierdzili,że Sąd nie przeczytał mojego wniosku ze zrozumieniem i od razu założył,że potrzebna jest mi klauzula wykonalności po to by „ścigać” mojego byłego partnera o zaległości. W postanowieniu Sądu jest wyraźnie napisane, że mój akt notarialny spełnia wymogi do nadania mu klauzuli wykonalności ,ale nie minęło jeszcze 3 miesięcy zaległości przez mojego partnera i nie może pozytywnie rozpatrzeć mojego wniosku.(akt notarialny spisany był 20.08.2017r.) We wniosku, którym składałam do Sądu nie było słowa,że mój były partner nie płaci. W piątek idę do pani prezes bo to co powinno trwać 3 dni i być formalnością… trwa już 2 miesiące. Obłęd!

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 6, 2017 o 23:32

A z tym komornikiem to mi próbował wcisnąć kit wiceprezes… Też dobry gościu. Byłam u niego bo wniosek Sąd mi rozpatrywał ponad miesiąc, a wg. Kpc mają na to max. 3 dni. Po napisaniu na nich skargi.. w ciągu 2 godzin dzwonił do mnie z Sadu,że mogę juz odebrać postanowienie.

Odpowiedz

Ewelina Wrzesień 8, 2017 o 16:37

Adrianno i udało Ci się uzyskać klauzulę wykonalności pomimo braku zadłużenia ze strony ex partnera ?

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 11, 2017 o 22:21

Nie! I Sąd Ci jej nie nada bez min. 3 miesięcznego zadłużenia. Niea czego takiego jak nadanie klauzuli aby nadać aktowi notarialnemu moc prawną. W tej sprawie napisałam do Ministerstwa Rodziny,Pracy i Polityki społecznej… sama jestem ciekawa co odpiszą. Dam znać co i jak.

Odpowiedz

aneta Wrzesień 19, 2017 o 09:16

czyli majac akt notarialny trzeba odczekac 3 miesiace.to jest obled

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 11, 2017 o 22:24

Sąd odrzucił 2x mój wniosek co spowodowało, że postanowienie stało się prawomocne i nic już nie mogę z tym zrobić. Ale to ministerstwo żąda niewykonalnego!

Odpowiedz

Natalia Wrzesień 12, 2017 o 10:48

Do jakiego konkretnie Sądu mam złożyć taki wniosek?

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 24, 2017 o 22:05

Rejonowy, wydział cywilny, ale jeżeli partner płaci to i tak wniosek odrzucą. Szkoda kasy (50zl) i czasu. Ja teraz pisałam do Ministerstwa Rodziny, pracy i polityki społecznej aby wyjaśnili tą lukę.. ogólnie nie licze, że dostanę te 500+ na dziecko jako samotnie wychowująca matka… No, ale co można oczekiwać od takiego państwa jak Polska..

aneta Wrzesień 18, 2017 o 22:18

to najpierw nusi minac 3miechy to czemu o tym glosno niemowiatylko namwaia wrecz zeby niechodzicpi sadach

Odpowiedz

aneta Wrzesień 18, 2017 o 22:20

no ja jestem ciekawa co mi wysla tez mamakt notarialby i zlozylamo nadanie klazuli.to jest dla mnie bezpraiwe i wprowadzabnie ie ludzi wblad

Odpowiedz

aneta Wrzesień 19, 2017 o 07:06

moze to zalezy jak akt zostaje sporzadzony przez notariusza

Odpowiedz

aneta Wrzesień 19, 2017 o 07:32

robia z ludzi wariatow gdybym wiedziala ze czeka sie 3 miesiace na to aby nadac moc aktowi to moglam lepiej isc do mediatora.poprostu brak slow pisza cos czego niema niby jest ale dopiero 3 miesiacach a wlasciwie 4 bo jeszcze zanim sad wyda ta kalzule to jakas maskra.a 500 plus niebeda czekac

Odpowiedz

Adrianna Wrzesień 24, 2017 o 22:09

Nie, nie, nie.. nadanie klauzuli aktowi notarialnemu wg. Kpc trwa max. 3 dni, zaś Twoj byly partner musisz mieć min. 3 mc zaległości w płaceniu alimentów, abyś ty mogła od niego ściągnąć te alimenty. I przez co nadać klauzulę wykonalności. Sąd nie nada jej jeżeli dłużnik płaci.

Odpowiedz

Ania Wrzesień 25, 2017 o 08:48

Witam u mnie sytacja wygląda nastepujaco. Mam zasadzone alimenty na dziecko i mialam nadaną klauziler wykonalności. Niestety przy przeprowadzce zgubiłam oryginalny wyrok. Składając wniosek na swiadczenie 500+ rok temu dostarczyłam odpis wyroku i to wystarczył. Obecnie w mysl nowych przepisów nie wystarcza ponieważ podpis nie zawiera pieczątki z klAuzulą wykonalności. Nie mogę bez klauzuli otrzymać świadczenia. W sądzie powiedziano mi ze tytuł wykonawczy nadaję się tylko raz i w takiej sytuacji muszę założyć sprawę o ponowny tytuł wyk., mimo iż z placeniem alimentów nie ma problemu.

Odpowiedz

Anna Październik 5, 2017 o 21:37

Wiec jak uzyskac klauzule wykonalnosci skoro dluznik placi jak sie zobowiazal w akcie notarialnym potrzebna do 500+?

Odpowiedz

Anna Październik 6, 2017 o 08:27

Co zrobic by sad nadal klauzule wykonalnoci tylko dla pot e zeb mops ? Czy jest to wogole mozliwe?mam alimenty notarialne i dluznik placi regularnie

Odpowiedz

Anna Październik 8, 2017 o 09:23

Czy ktos wogole otrzymal klauzule wykonalnosci na alimenty notarialne? Prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Monika Październik 9, 2017 o 22:56

Witam.Mam taką samą sytuację z aktem notarialnym ,że sąd mi odrzucił wniosek o klauzulę wykonalności. Złożyłam drugi raz i czekam bo alimenty płaci jak chce. W sierpniu zapłacił za 2 miesiące i to nie całość,wrzesień wcale a październik połowę. Ciekawe jak sąd to rozpatrzy.

Odpowiedz

Anna Październik 11, 2017 o 13:16

Jakie przeslanki musza byc aby sad nadal klauzule wykonalnosci na alimenty notarialne .klauzula wymagana do 500+?

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Październik 11, 2017 o 19:38

W piątek będzie wpis, gdzie wyjaśnię skąd biorą się problemy.

Odpowiedz

Anna Październik 12, 2017 o 14:11

Dziekuje.mam nadzieje ze dla nas samotnych matek z umowa notarialna o alimenty znajdzie sie jakies rozwiazanie.

Odpowiedz

Hanna Październik 13, 2017 o 23:09

Sytuacja podobna do powyzszych. Sasiadka, 2 dzieci, kasjerka w Biedronce, ojciec pierwszego dziecka nie zyje, drugie dziecko urodzilo sie w konkubinacie. Po roku rodzice dziecka rozstali sie. Ojciec dziecka placi regularnie 400 zl miesiecznie. Ops odmowil przyznania swiadczenia 500+ na pierwsze dziecko (to ktorego ojciec nie zyje) a przyznal swiadczenia dziecku z konkubinatu pomimo braku wyroku sadowego przyznajacego alimenty. Czy slusznie? W poniedzialek spisza umowe o alimenty u notariusz. Czy majac na uwadze problemy z uzyskaniem tytulu egzekucji mozna zapisac w umowie notarialnej punkt ze 3 miesieczne zaleglosci platnicze (ktorych nie ma) zostana np. wyegekwowane przez komornika? co zrobic z tym goownem. Na sprawe sadowa o alimenty pewnie musiala by czekac 6 miesiecy. Zarabia 1540 zl na 3 osoby. jak jej pomoc? Panie Karolu, to jakis absurd ta klauzula wykonalnosci. jaki zapis dac w umowie by sad musial wydac klauzule?

Odpowiedz

Hanna Październik 14, 2017 o 14:24

Czy sąd wyda klauzulę wykonalności do notarialnej umowy o alimenty jeśli nie wystąpiło zadłużenie i umowa jest w pełni realizowana ?

Odpowiedz

Anna Październik 14, 2017 o 14:47

Niestety nie da sad w takiej sytuacjo klauzuli.tez mam ten sam problem.

Odpowiedz

Hanna Październik 14, 2017 o 17:42

To jak rozwiązać ta sytuację? Podać Ustawodawce do sądu?

Odpowiedz

Anna Październik 14, 2017 o 18:12

Tak mysle tez ze tak trzeba zrobic bo wymagaja czegos cp jest prawnie niemozliwe .ministerstwo ustalajac takie warunki namawia tym samym by ojcowie noe placili na swoje dzieci .to jest wbrew prawu

Odpowiedz

Hanna Październik 14, 2017 o 18:35

Albo uzyskać od ojca oświadczenie, że powstał dług alimentacyjny…

Karol Sienkiewicz Październik 14, 2017 o 18:39
Hanna Październik 14, 2017 o 18:56

Panie Karolu, nikt nie uciekałby się do kłamstwa gdyby nie fakt nakłaniania do tegoż przez samych urzędników. Osoba zainteresowana została zmuszona do złożenia podpisu pod wnioskiem 500+ w którym ojciec dziecka figuruje jako osoba prowadząca wspólnie gospodarstwo domowe, bo „inaczej nie dostanie żadnego świadczenia”. Czy to normalne? Wykorzystywanie niewiedzy zwykłych ludzi?

Odpowiedz

Anna Październik 17, 2017 o 13:28

Jesli bedziecie miec dobrze przez profesjonaliste akt notarialny napisany to klauzule na alimenty otrzymacie.

Odpowiedz

patrycja Październik 17, 2017 o 16:25

Anna a skąd ta wiedza? w każdym przypadku? nie ważne ze płaci regularnie?

Odpowiedz

patrycja Październik 17, 2017 o 15:50

witam, ja napisałam wniosek o nadanie klauzuli 13.09.2017 r. aktowi dot. umowy alimentacyjnej z dnia 12.09.2017 r., ciekawe jak na to sąd zareaguje, bo w dniu złożenia wniosku alimenty nie były jeszcze wymagalne, dopiero powinien płacić 15 października. Ale czytając forum, już się nie łudzę, że dostanę klauzulę. Po co w ogóle mieszają nam w głowach? to jest jakieś chore… przecież to jest to samo, jak byśmy zrobili to sądownie (ugoda sądowa), tam od razu jest klauzula i też nie wiadomo, czy będzie płacić. Zrobiliśmy ugodę notarialnie, bo było po prostu szybciej. Ja już nic nie rozumie.

Odpowiedz